Виноградівський районний суд Закарпатської області
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
11.02.2025 року м.Виноградів
Виноградівський районний суд Закарпатської області у складі головуючого-судді Трагнюк В.Р., секретар судового засідання Конар В.М., розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовом ОСОБА_1 , в інтересах якого діє адвокат Продан Оксана Василівна, до Королівської селищної ради Берегівського району Закарпатської області про визнання права власності на речові права в порядку спадкування за законом, третя особа: державний нотаріус Виноградівської державної нотаріальної контори Боричок К.В.,
В С Т А Н О В И В :
ОСОБА_1 , в інтересах якого діє адвокат Продан Оксана Василівна, звернувся в суд із позовом до Королівської селищної ради Берегівського району Закарпатської області про визнання права власності на речові права в порядку спадкування за законом, третя особа: державний нотаріус Виноградівської державної нотаріальної контори Боричок К.В.
Позовні вимоги мотивує тим, що позивача батько ОСОБА_2 помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , мати позивача (дружина спадкодавця) ОСОБА_3 померла ІНФОРМАЦІЯ_2 .
До складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
Покійному ОСОБА_2 на праві приватної власності належала земельна ділянка з складу земель сільськогосподарського призначення на території Хижанської сільської ради загальною площею 0,8000 га та право на земельну частку (пай) землі, яка перебуває у колективній власності СВАТ ім. Шевченка (с.Королево) загальним розміром 0,84 в умовних кадастрових гектарах.
ОСОБА_1 спадщину після смерті батька ОСОБА_2 прийняв на підставі ч.3 ст. 1268 ЦКУ України, оскільки на момент смерті проживав разом з спадкодавцем за адресою АДРЕСА_1 .
При зверненні в нотаріальну контору для оформлення позивачем спадщини на вищевказане спадкове майно, нотаріусом було роз`яснено для оформлення спадщини спадкоємцю необхідно подати правовстаповлюючий документ, що підтверджує право власності спадкодавця на нерухоме майно. Внаслідок чого позивач звернулася до суду із позовом про визнання права власності у судовому порядку.
Позивач та його представник у судове засідання не з`явилися, представник подала до суду заяву про розгляд справи у її відсутності, позовні вимоги просить задоволити.
Представник відповідача подав до суду заяву про розгляд справи у його відсутності, позовні вимоги не заперечує та визнає.
Представник третьої особи у судове засідання не з`явився, про час та місце розгляду справи повідомлений належним чином.
Згідно ч. 3 ст. 211 ЦПК України особа, яка бере участь у справі, має право заявити клопотання про розгляд справи за її відсутності.
Вивчивши доводи позовної заяви та дослідивши наявні у справі письмові докази, з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, суд вирішив наступне.
Статтею 41 Конституції України визначено, що кожен має право володіти, користуватися та розпоряджатися своєю власністю. Право власності набувається в порядку, визначеному законом. Право власності є непорушним.
Частиною 1 статті 4 ЦПК України передбачено, що кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.
Судом встановлено, що позивача батько ОСОБА_2 помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , мати позивача (дружина спадкодавця) ОСОБА_3 померла ІНФОРМАЦІЯ_2 (а.с.7-8).
До складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
Покійному ОСОБА_2 на праві приватної власності належала земельна ділянка з складу земель сільськогосподарського призначення на території Хижанської сільської ради загальною площею 0,8000 га та право на земельну частку (пай) землі, яка перебуває у колективній власності СВАТ ім. Шевченка (с.Королево) загальним розміром 0,84 в умовних кадастрових гектарах (а.с.10-12).
ОСОБА_1 спадщину після смерті батька ОСОБА_2 прийняв на підставі ч.3 ст. 1268 ЦКУ України, оскільки на момент смерті проживав разом з спадкодавцем за адресою АДРЕСА_1 , що стверджується довідкою виконавчого комітету королівської селищної ради від 03.12.2024 року №182 (а.с.9).
Разом з тим судом встановлено, що позивач оформити спадщину не може, оскільки відсутні оригінали правовстановлюючих документів.
Відповідно до ч.ч. 1, 4 ст. 206 ЦПК України, позивач може відмовитися від позову, а відповідач - визнати позов на будь-якій стадії провадження у справі, зазначивши про це в заяві по суті справи або в окремій письмовій заяві.
Надаючи оцінку визнанню позову відповідачами, відповідності такого визнання вимогам закону та дотримання прав, свобод чи інтересів інших осіб, суд вважає за необхідне зазначити наступне.
Згідно з п. 23 постанови № 7 Пленуму Верховного Суду України від 30 травня 2008 року "Про судову практику у справах про спадкування", за наявності умов для одержання в нотаріальній конторі свідоцтва про право на спадщину вимоги про визнання права на спадщину судовому розглядові не підлягають. У разі відмови нотаріуса в оформленні права на спадщину особа може звернутись до суду за правилами позовного провадження.
Відповідно до ст. 1216 ЦК України, спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).
За змістом ст.1217 ЦК України спадкування здійснюється за заповітом або за законом.
Відповідно до ст.1296 ЦК України, спадкоємець, який прийняв спадщину, може одержати Свідоцтво про право на спадщину. Статтею 1297 зазначеного Кодексу встановлено, що спадкоємець, який прийняв спадщину, у складі якої є нерухоме майно, зобов`язаний звернутися до нотаріуса за видачею йому свідоцтва про право на спадщину на нерухоме майно.
Відповідно до п. п. 4.15, 4.18 Наказу Міністерства юстиції України «Про затвердження Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України» від 22 лютого 2012 року за № 295/5, видача свідоцтва про право на спадщину на майно, яке підлягає реєстрації, проводиться нотаріусом після подання правовстановлюючих документів щодо належності цього майна спадкодавцеві та перевірки відсутності заборони або арешту цього майна. Якщо до складу спадкового майна входить нерухоме майно, що підлягає реєстрації, нотаріус вимагає, крім правовстановлюючого документа, Витяг з Реєстру прав власності з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно. За відсутності у спадкоємця необхідних для видачі свідоцтва про право на спадщину документів нотаріус роз`яснює йому процедуру вирішення зазначеного питання в судовому порядку.
Проаналізувавши встановлені обставини суд прийшов до висновку, що умови для отримання позивачем свідоцтва про право на спадщину за законом у нотаріальному порядку відсутні. Відтак, невизнане право позивача, набуте ним шляхом переходу права власності в порядку спадкування, підлягає судовому захисту у обраний нею спосіб, передбачений законом.
Таким чином, розглянувши цивільну справу у межах заявлених вимог, суд приймає рішення про задоволення заявлених вимог.
Керуючись ст.ст. 10, 12, 13, 43, 49, 211, 259, 263-265, 268 ЦПК України, суд -
У Х В А Л И В :
Позовні вимоги задоволити повністю.
Визнати за ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , рнокпп НОМЕР_1 , мешканцем АДРЕСА_1 , право власності на:
- земельну ділянку площею 0,2800 га з цільовим призначенням для ведення особистого селянського господарства на території Хижанської сільської ради, кадастровий номер 2121285600:01:001:0047;
- земельну ділянку площею 0,2800 га з цільовим призначенням для ведення особистого селянського господарства на території Хижанської сільської ради, кадастровий номер 2121285600:01:002:0109;
- земельну ділянку площею 0,2400 га з цільовим призначенням для ведення особистого селянського господарства на території Хижанської сільської ради, кадастровий номер 2121285600:01:002:0200;
- право на земельну частку (пай) у землі, яка перебуває у колективній власності СВАТ ім.Шевченка (с.Королево) розміром 0,84 в умовних кадастрових гектарах та вартістю 11042 гривень.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом 30 днів з дня його прийняття до Закарпатського апеляційного суду.
Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом 30 днів з дня отримання копії цього рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Повний текст рішення суду складено 11.02.2025 року.
ГоловуючийВ. Р. Трагнюк
Суд | Виноградівський районний суд Закарпатської області |
Дата ухвалення рішення | 11.02.2025 |
Оприлюднено | 12.02.2025 |
Номер документу | 125051095 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за законом. |
Цивільне
Виноградівський районний суд Закарпатської області
Трагнюк В. Р.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні