Провадження № 2/742/712/25
Єдиний унікальний № 742/597/25
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
10 лютого 2025 року Прилуцький міськрайонний суд Чернігівської області в складі: головуючого судді Бездідька В.М., за участю секретаря Лісафіної А.С., розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Прилукицивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Прилуцької міської ради про визнання права власності у порядку спадкування,
встановив:
Позивач звернуласядо суду з позовом до Прилуцької міської ради про визнання за позивачем права власності на 1/4 частину будинку АДРЕСА_1 , чернігівської області після смерті ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Свої позовні вимоги мотивує тим, що рішенням Прилуцького міськрайонного суду Чернігівської області від 29 жовтня 2024 року встановлено факт, а саме, що померлий ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , є двоюрідним дідом ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 . ОСОБА_3 та ОСОБА_4 (до укладення шлюбу ОСОБА_5 ) перебували у зареєстрованому шлюбі. Від шлюбу в них народилося двоє дітей: ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_4 . ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , також був сином ОСОБА_3 , однак від іншої жінки. ОСОБА_2 ніколи у шлюбі не перебував та дітей не мав. ОСОБА_6 ніколи у шлюбі не перебував та дітей не мав. ОСОБА_7 (у шлюбі ОСОБА_8 , після розірвання шлюбу - ОСОБА_9 ) у шлюбі з ОСОБА_10 народила сина - ОСОБА_11 - батька позивача після смерті - ОСОБА_3 відкрилася спадщина, однак, через відсутність документів, що підтверджують родинні зв`язки між ОСОБА_3 , ОСОБА_2 та ОСОБА_7 , спадщину отримати було неможливо. Таким чином вказаний факт був встановлений судом. Після смерті ОСОБА_3 та ОСОБА_7 ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_1 став власником 1/16+3/16 = 4/16, що дорівнює 1/4 ідеальної частини будинку АДРЕСА_1 . Після смерті ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_1 ніхто не вступив у спадщину. Позивач дізнався про право на спадщину лиш у жовтні 2024 року. Станом на 2025 рік документи ОСОБА_2 про право власності на частину вказаного будинку були втрачені. Таким чином позивач позбавлений можливості оформити право на спадщину у нотаріуса і змушений звернутися до суду, згідно ст. 392 ЦК України.
Позивач в судове засідання не з`явився.
Відповідач в судове засідання не з`явився, подав заяву про розгляд справи без участі їх представника, не заперечує проти задоволення позовних вимог.
Судом, з огляду на приписи ч.2 ст. 247 ЦПК України, у зв`язку із неявкою в судове засідання всіх учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось.
Суд, дослідивши наявні у справі докази, вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Обставини викладені позивачем в позовній заяві підтверджуються наявними у справі доказами, а саме: копія свідоцтва про смерть, копії витягів з реєстру, копія свідоцтва про смерть, копія свідоцтва про шлюб (а.с.2-10).
Згідно ст.392 ЦК України, власник майна може пред`явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності.
Згідно ч.1 ст.328 ЦК України, право власності набувається на підставах, що не заборонені законом, зокрема із правочинів.
Відповідно до частини першої статті 1216 ЦК України спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).
Відповідно до статті 1217 ЦК України спадкування здійснюється за заповітом та за законом.
Стаття 1220 ЦК України передбачає, що спадщина відкривається внаслідок смерті особи або оголошення її померлою.
Місцем відкриття спадщини є останнє місце проживання спадкодавця. Якщо місце проживання спадкодавця невідоме, місцем відкриття спадщини є місцезнаходження нерухомого майна або основної його частини, а за відсутності нерухомого майна - місцезнаходження основної частини рухомого майна (ст. 1221 ЦК України).
Відповідно до ст. 1268 цього Кодексу спадкоємець за заповітом чи законом: має право прийняти спадщину або не прийняти її. Спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважаєте таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого ст. 1270 ЦК України не заявив про відмову від неї.
Частиною 1 ст.1297ЦК України встановлено, що спадкоємець, який
прийняв спадщину, у складі якої є нерухоме майно, зобов`язаний звернутися до
нотаріуса за видачею йому свідоцтва про право на спадщину на нерухоме майно.
Ст.1218ЦК України встановлено, що до складу спадщини входять усі
права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і
не припинилися внаслідок його смерті.
Таким чином, оцінивши допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок в їх сукупності за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженню наявних у справі доказів, суд приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню, оскільки як вбачається ОСОБА_2 був двоюрідним дідом позивача, позивач є його спадкоємцем, документи на нерухоме майно втрачено.
Керуючись ст.ст. 392, 1261 ЦК України, ст.ст.2, 12, 13, 81, 247, 258, 259, 263-265, 268, 273, 352, 354-355, п.9, п.п.15.5 п.15 розділу ХІІІ «Перехідні положення» ЦПК України, суд
ухвалив:
Позов ОСОБА_1 до Прилуцької міської ради про визнання права власності у порядку спадкування задовольнити.
Визнати за ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , право власності на 1/4 частину будинку АДРЕСА_1 після смерті ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Стягнути з ОСОБА_1 на користь держави судовий збір у розмірі 1211,20 грн.
Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду. Строк на подання заяви про перегляд заочного рішення може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин.
Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом строків, встановлених цим Кодексом, не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.
Рішення суду може бути оскаржено до Чернігівського апеляційного суду шляхом подачі апеляційноїскаргинарішеннясудупротягом тридцяти днів з дня його проголошення. У разі оголошення лише вступної та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи(вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Суддя Володимир БЕЗДІДЬКО
Суд | Прилуцький міськрайонний суд Чернігівської області |
Дата ухвалення рішення | 10.02.2025 |
Оприлюднено | 12.02.2025 |
Номер документу | 125052012 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за законом. |
Цивільне
Прилуцький міськрайонний суд Чернігівської області
Бездідько В. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні