Справа № 723/9/25
Провадження № 2/723/805/25
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
10 лютого 2025 року м.Сторожинець
Сторожинецький районний суд
Чернівецькоїобласті в складі
головуючого судді Бужори В.Т.
при секретарі Чікал І.В.,
розглянувши у підготовчому судовому засіданні в місті Сторожинець цивільну справу за позовом ОСОБА_1 , представник позивача ОСОБА_2 Кам`янської сільської ради про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини, -
ВСТАНОВИВ :
ОСОБА_1 звернувся в суд з позовом про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини.
Позовні вимоги обгрунтовує слідуючими обставинами.
ІНФОРМАЦІЯ_1 помер ОСОБА_3 , і після його смерті відкрилася спадщина, що складається з житлового будинку з належними до нього господарськими будівлями та спорудами за адресою: АДРЕСА_1 . При житті все своє майно ОСОБА_3 заповів позивачу ОСОБА_1 . У встановлений законом шестимісячний строк позивач не звернувся до нотаріуса із заявою про прийняття спадщини, так як був необізнаний про наявність заповіту, складеного на його користь.
Враховуючи вищевказані обставини, позивач просить постановити рішення, яким визначити ОСОБА_1 додатковий строк терміном в три місяці з моменту набрання судовим рішенням законної сили для подання ним заяви про прийняття спадщини, що відкрилася після смерті ОСОБА_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Позивач в судове засідання не з`явився, його представник ОСОБА_2 подав до суду заяву, в якій просив розглянути справу за відсутності позивача та його представника.
Відповідач в судове засідання не з`явився, представивши суду заяву, в якій позов визнав повністю та просив розглядати справу без його участі.
Дослідивши письмові докази, виходячи із встановлених обставин справи та відповідних їм правовідносин суд вважає необхідним позов ОСОБА_1 задовольнити повністю з наступних підстав.
Судом встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер ОСОБА_3 .
Після його смерті відкрилася спадщина, що складається з житлового будинку з належними до нього господарськими будівлями та спорудами за адресою: АДРЕСА_1 , що посвідчено витягом з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності від 03.11.2021 року № 282793706.
При житті все своє майно ОСОБА_3 заповів позивачу ОСОБА_1 . Заповіт був складений 25.06.2018 року, посвідчений секретарем виконавчого комітету Старобросковецької сільської ради і зареєстрований в реєстрі за № 24. Вказаний заповіт не змінювався та не скасовувався, про що свідчить відповідна відмітка на ньому.
За змістом позову, у встановлений статтею 1270 ЦК України шестимісячний строк позивач не звернувся до нотаріуса із заявою про прийняття спадщини, так як був необізнаний про наявність заповіту, складеного на його користь, який позивач випадково знайшов в листопаді 2024 року під час прибирання в будинку.
Частиною першою статті 1223 ЦК України встановлено, що право на спадкування мають особи, визначені у заповіті.
За загальними положеннями про спадкування право на спадщину виникає в день відкриття спадщини. Спадщина відкривається внаслідок смерті особи або оголошення її померлою, для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини (статті 1220, 1222, 1270 ЦК України).
Спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу заяву про прийняття спадщини (частина перша статті 1269 ЦК України).
Згідно з частиною третьою статті 1272 ЦК України за позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.
За змістом цієї статті поважними причинами пропуску строку для прийняття спадщини є причини, які пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.
Правила частини третьої статті 1272 ЦК України про надання додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини можуть бути застосовані, якщо: 1) у спадкоємця були перешкоди для подання такої зави; 2) ці обставини визнані судом поважними.
З урахуванням наведеного, якщо спадкоємець пропустив шестимісячний строк для подання заяви про прийняття спадщини з поважних причин, закон гарантує йому право на звернення до суду з позовом про визначення додаткового строку на подання такої заяви.
Вирішуючи питання визначення особі додаткового строку, суд досліджує поважність причини пропуску строку для прийняття спадщини. При цьому необхідно виходити з того, що поважними є причини, пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.
Поважними причинами пропуску строку визнаються, зокрема: 1) тривала хвороба спадкоємців; 2) велика відстань між місцем постійного проживання спадкоємців і місцем знаходження спадкового майна; 3) складні умови праці, які, зокрема, пов`язані з тривалими відрядженнями, в тому числі закордонними; 4) перебування спадкоємців на строковій службі у складі Збройних Сил України; 5) необізнаність спадкоємців про наявність заповіту тощо.
Таким чином, необізнаність спадкоємця про наявність заповіту є поважною причиною пропуску строку для прийняття спадщини.
Верховний Суд України у постанові від 06.09.2017 року по справі № 6-496цс17 зробив правовий висновок, що у вирішенні питання про поважність причин пропуску строку для прийняття спадщини потрібно враховувати свободу заповіту як фундаментальний принцип спадкового права.
Оскільки позивач був необізнаний про наявність заповіту, складеного на його користь, позивачем з поважних причин пропущено строк прийняття спадщини, що відповідно до частини третьої статті 1272 ЦК України є підставою для визначення йому додаткового строку, достатнього для подання заяви про прийняття спадщини.
Такий правовий висновок висловлений Верховним Судом у постанові від 26.06.2019 року у справі № 565/1145/17.
Спадкова справа після смерті ОСОБА_3 не відкривалась, інших осіб із ним на час смерті зареєстровано не було, тому суд вважає, що визначення позивачу додаткового строку для подання ним заяви про прийняття спадщини не порушить права інших осіб.
За таких обставин, суд знаходить, що позовні вимоги підлягають задоволенню.
Керуючись ст.ст. 16, 1216, 1223, 1268, 1270, 1272 ЦК України, ст.ст. 4, 247 ч. 2, ст. 258, 259, 263-265, 354 ЦПК України суд,-
УХВАЛИВ:
Позовну заяву ОСОБА_1 , представник позивача ОСОБА_2 до Кам`янської сільської ради про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини - задовольнити.
Визначити ОСОБА_1 додатковий строк терміном в три місяці з моменту набрання судовим рішенням законної сили для подання ним заяви про прийняття спадщини, що відкрилася після смерті ОСОБА_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Чернівецького апеляційного суду через Сторожинецький районний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
СУДДЯ:
Суд | Сторожинецький районний суд Чернівецької області |
Дата ухвалення рішення | 10.02.2025 |
Оприлюднено | 12.02.2025 |
Номер документу | 125056610 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них |
Цивільне
Сторожинецький районний суд Чернівецької області
Бужора В. Т.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні