Постанова
від 30.01.2025 по справі 922/2801/24
СХІДНИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

СХІДНИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

30 січня 2025 року м. Харків Справа № 922/2801/24

Східний апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:

головуючий суддя Склярук О.І., суддя Гетьман Р.А. , суддя Россолов В.В. ,

при секретарі судового засідання, Погребняк А. М.,

від відповідача, Зубрич Д. О .,

від позивача, Сивак А. Ю .,

розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Східного апеляційного господарського суду апеляційну скаргу відповідача, за вх. №2894 Х/1 на рішення господарського суду Харківської області від 05.11.2024 (суддя Мужичук Ю. Ю. , повний текст складено 15.11.24) у справі № 922/2801/24

за позовом ПрАТ "Харківська ТЕЦ-5" ,

до ТОВ "Газорозподільні мережі України" в особі ХАРКІВСЬКОЇ МІСЬКОЇ ФІЛІЇ ТОВ "ГАЗОРОЗПОДІЛЬНІ МЕРЕЖІ УКРАЇНИ" ,

про зобов`язання здійснити перерахунок

ВСТАНОВИВ:

Приватне акціонерне товариство "Харківська ТЕЦ - 5" звернулося через систему "Електронний суд" до Господарського суду Харківської області із позовною заявою до Товариства з обмеженою відповідальністю "Газорозподільні мережі України" про зобов`язання Товариства з обмеженою відповідальністю "Газорозподільні мережі України" здійснити перерахунок розміру вартості наданих ПАТ "Харківська ТЕЦ - 5" послуг за Типовим договором розподілу природного газу № Т-372-08-23 від 01.08.2023 за період з 22.03.2024 по 31.06.2024.

Також, позивач просив стягнути з відповідача на свою користь 3028,00 грн судового збору.

Позов обґрунтовано виникненням форс-мажорних обставин 22.03.2024 - пожежі за місцезнаходженням позивача, що засвідчено Сертифікатом №3100-24-1402 про форс-мажорні обставини (обставини непереборної сили) від 25.07.2024 Торгово промислової палати України, при якому пошкоджено обладнання ПАТ "Харківська ТЕЦ - 5" та в подальшому виконано відключення позивача від систем газопостачання.

Рішенням господарського суду Харківської області від 05.11.2024р. по справі №922/2801/24 позовні вимоги задоволено у повному обсязі. Зобов`язано ТОВ «Газорозподільні мережі України» в особі Харківської міської філії здійснити перерахунок розміру вартості наданих ПрАТ «Харківська ТЕЦ-5» послуг за Типовим договором розподілу природного газу № Т-372-08-23 від 01.08.2023 за період з 22.03.2024 по 30.06.2024.

Стягнуто з Товариства з обмеженою відповідальністю "Газорозподільні мережі України" в особі Харківської міської філії (04116, м. Київ, вул. Шолуденка, 1, код ЄДРПОУ 44907200) на користь Приватного акціонерного товариства "Харківська ТЕЦ - 5" (62371, Харківська область, Харківський район, с. Подвірки, код ЄДРПОУ 05471230) 3028,00 грн. судового збору.

Не погодившись з ухваленим судом першої інстанції судовим рішенням, Товариство з обмеженою відповідальністю "Газорозподільні мережі України" в особі Харківської міської філії ТОВ «Газорозподільні мережі України» звернулося до Східного апеляційного господарського суду зі скаргою в якій просить рішення по справі скасувати та прийняти нове рішення, яким відмовити у задоволенні позовних вимог у повному обсязі. Вважає, що рішення по справі прийнято судом першої інстанції без урахування усіх обставин справи.

Ухвалою Східного апеляційного господарського суду від 09.12.2024 відкрито апеляційне провадження за апеляційною скаргою відповідача, на рішення господарського суду Харківської області від 05.11.24 у справі №922/2801/24, встановлено учасникам справи строк до 31.12.2024 включно для подання відзивів на апеляційну скаргу з доказами їх надсилання (доданих до них документів) іншим учасникам справи, витребувано матеріали справи №922/2801/24 з Господарського суду Харківської області.

25.12.2024 від позивача через систему Електронний суд надійшов відзив на апеляційну скаргу , в якому просив оскаржене рішення по справі залишити без змін, а скаргу без задоволення.

Ухвалою Східного апеляційного господарського суду від 10.01.2024 р. розгляд справи призначено на 27.01.2025 р.

Ухвалою Східного апеляційного господарського суду від 27.01.2025 р. у судовому засіданні оголошено перерву до 30.01.2025 р.

У судових засіданнях приймали участь представники позивача та відповідача, які підтримали свої вимоги та заперечення.

Відповідно до приписів статті 269 Господарського процесуального кодексу України, Суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.

У суді апеляційної інстанції справи переглядаються за правилами розгляду справ у порядку спрощеного позовного провадження з урахуванням особливостей, передбачених у цій главі. ( ст.270 ГПК України)

Заслухавши доповідь головуючого по справі ( суддю доповідача), дослідивши матеріали справи, апеляційну скаргу, відзив на апеляційну скаргу, заслухавши представників сторін, які приймали участь у судовому засіданні, перевіривши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права судова колегія зазначає наступне.

Судом першої інстанції встановлено такі обставини справи. 01.08.2023 між Товариством з обмеженою відповідальністю "Газорозподільні мережі України" в особі Харківської міської філії Товариства з обмеженою відповідальністю "Газорозподільні мережі України" (Оператором ГРМ) та Приватним акціонерним товариством "Харківська ТЕЦ - 5" (споживачем) було укладено Типовий договір розподілу природного газу №Т-372-08-23 від 01.08.2023 (надалі Договір) (а.с. №9-14).

Відповідно до п.1.1. Договору, цей Типовий договір розподілу природного газу є публічним та регламентує порядок і умови забезпечення цілодобового доступу споживача до газорозподільної системи, розподіл (переміщення) природного газу газорозподільною системою з метою його фізичної доставки до межі балансової належності об`єкта споживача та переміщення природного газу з метою фізичної доставки Оператором ГРМ обсягів природного газу до об`єктів споживачів, а також правові засади санкціонованого відбору природного газу з газорозподільної системи.Умови цього Договору однакові для всіх споживачів України та розроблені відповідно до Закону України Про ринок природного газу і Кодексу газорозподільних систем, затвердженого постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, від 30 вересня 2015 року №2494 (далі - Кодекс газорозподільних систем) (п.1.2.Договору).

Цей Договір є договором приєднання, що укладається з урахуванням вимог статей 633, 634, 641 та 642 Цивільного Кодексу України на невизначений строк. Фактом приєднання споживача до умов цього Договору (акцептування договору) є вчинення споживачем будь-яких дій, які засвідчують його бажання укласти Договір, зокрема надання підписаної споживачем заяви-приєднання за формою, наведеною у додатку 1 (для побутових споживачів) або у додатку 2 (для споживачів, що не є побутовими) до цього Договору, яку в установленому порядку Оператор ГРМ направляє споживачу інформаційним листом за формою, наведеною у додатку 3 до цього Договору, та/або сплата рахунка Оператора ГРМ, та/або документально підтверджене споживання природного газу (п.1.3.Договору).

У відповідності до п.1.4. Договору, послуга з розподілу природного газу - послуга Оператора ГРМ, яка надається споживачу та включає в себе забезпечення цілодобового доступу споживача до газорозподільної системи і розподіл (переміщення) належного споживачу (його постачальнику) природного газу газорозподільною системою з метою його фізичної доставки до межі балансової належності об`єкта споживача.

За цим Договором Оператор ГРМ зобов`язується надати споживачу послугу з розподілу природного газу, а споживач зобов`язується прийняти зазначену послугу та сплатити її вартість у розмірі, строки та порядку, визначені цим Договором (п.2.1.Договору).

Обов`язковою умовою надання споживачу послуги з розподілу природного газу є наявність у споживача об`єкта, підключеного в установленому порядку до газорозподільної системи Оператора ГРМ (п.2.2.Договору).

При вирішенні всіх питань, що не обумовлені цим Договором, сторони зобов`язуються керуватися Законом України Про ринок природного газу та Кодексом газорозподільних систем. Оператор ГРМ зобов`язується вносити зміни та оновлювати інформацію, що розміщена на його сайті, зокрема, чинну редакцію тексту цього Договору та Кодексу газорозподільних систем (п.2.3.Договору).

Споживач має право здійснювати відбір/споживання природного газу з газорозподільної системи за умови включення його до Реєстру споживачів будь-якого постачальника у періоді фактичного відбору/споживання природного газу, що в установленому Кодексом газотранспортної системи порядку підтверджується оператором газотранспортної системи до початку такого періоду (п.3.1.Договору).

Наявність підтвердженого обсягу природного газу споживача (його постачальника) доводиться до відома Оператора ГРМ у встановленому законодавством порядку Оператором ГТС, а до відома споживача - його постачальником (п.3.2.Договору).

Згідно з п.3.2. Договору, за умови включення споживача до Реєстру споживачів будь-якого постачальника у розрахунковому періоді та відсутності простроченої заборгованості за цим Договором Оператор ГРМ забезпечує розподіл природного газу, що належить споживачу, до межі балансової належності його об`єкта з дотриманням належного рівня надійності, безпеки, якості та величини тиску природного газу.

Приймання-передача обсягу газу, належного споживачу, а також перехід експлуатаційної відповідальності за стан газових мереж від Оператора ГРМ до споживача відбуваються на межі балансової належності об`єкта споживача.

Споживач забезпечує належну експлуатацію власних газових мереж після межі балансової належності згідно з чинним законодавством, зокрема відповідно до вимог Правил безпеки систем газопостачання, затверджених наказом Міністерства енергетики та вугільної промисловості України від 15 травня 2015 року № 285, зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 08 червня 2015 року за № 674/27119, або укладає відповідний договір з будь-якою організацією, яка має право па виконання таких робіт, з урахуванням вимог Кодексу газорозподільних систем.

За домовленістю сторін експлуатаційна відповідальність Оператора ГРМ може бути поширена і на газові мережі (їх частину) споживача, якщо це визначено в акті розмежування балансової належності та експлуатаційної відповідальності сторін, що є невід`ємною частиною цього Договору.

Порядок укладання акта розмежування балансової належності та експлуатаційної відповідальності сторін визначений Кодексом газорозподільних систем.

Облік (у тому числі приладовий) природного газу, що передається Оператором ГРМ та споживається споживачем на межі балансової належності об`єкта споживача, здійснюється відповідно до вимог Кодексу газорозподільних систем (п.5.1.Договору).

Визначення об`єму розподілу та споживання природного газу по споживачу здійснюється на межі балансової належності між Оператором ГРМ та споживачем на підставі даних комерційного вузла обліку (лічильника газу), визначеного в заяві-приєднанні, та з урахуванням регламентних процедур, передбачених Кодексом газорозподільних систем та цим Договором.

Якщо комерційний вузол обліку встановлений не на межі балансової належності сторін (точка вимірювання не збігається з точкою комерційного обліку), фактичний об`єм природного газу визначається з урахуванням втрат та витрат природного газу між точкою вимірювання і межею балансової належності сторін шляхом їх додавання/віднімання до/від об`єму природного газу, визначеного комерційним вузлом обліку в точці вимірювання, відповідно до вимог Кодексу газорозподільних систем.

Для визначення об`єму розподілу та споживання природного газу беруться дані комерційного вузла обліку Оператора ГРМ. У разі відсутності комерційного вузла обліку в Оператора ГРМ беруться дані комерційного вузла обліку споживача (п.5.2.Договору).

Порядок визначення об`єму розподіленого споживачу і спожитого ним природного газу та надання звітності щодо спожитих об`ємів газу за розрахунковий період визначається відповідно до вимог Кодексу газорозподільних систем та з урахуванням вимог цього Договору (п.5.4.Договору).

Відповідно до п.5.6. Договору, після визначення загального об`єму розподіленого споживачу (спожитого ним) природного газу, приведеного до стандартних умов, Оператор ГРМ в установленому порядку здійснює переведення величини об`єму природного газу в обсяг розподіленої (спожитої) енергії, що має визначатись за трьома одиницями виміру: в - кВттод, в - Гкал, в - МДж.

Дані про об`єм (м куб.) та обсяг (кВт год, Гкал, МДж) розподіленого споживачу (спожитого ним) природного газу за розрахунковий період (місяць) зазначаються Оператором ГРМ в особистому кабінеті споживача (після його запровадження) та/або в рахунку про сплату послуги за цим Договором.

Оператор ГРМ зобов`язується в установленому порядку передавати інформацію про загальний об`єм та обсяг розподіленого споживачу (спожитого ним) природного газу за відповідний період Оператору ГТС для можливості її використання суб`єктами ринку природного газу, у тому числі постачальником споживача. Споживач (крім побутового) зобов`язується довести інформацію про загальний об`єм та обсяг розподіленого та спожитого природного газу за відповідний період своєму постачальнику.

Визначені за умовами цього Договору об`єми та обсяги розподілу та споживання природного газу є обов`язковими для їх використання у взаємовідносинах між споживачем та його постачальником.

За наявності розбіжностей у частині визначення об`єму та/або обсягу розподіленого та спожитого природного газу вони підлягають урегулюванню відповідно до умов цього Договору або в судовому порядку. До вирішення цього питання величина об`єму та обсягу розподіленого та спожитого природного газу встановлюється відповідно до даних Оператора ГРМ.

Згідно з п.5.7. Договору, побутовий споживач має право не частіше одного разу на три місяці звернутись до Оператора ГРМ із заявою про проведення звіряння фактично використаних об`ємів природного газу та сплачених коштів за послуги розподілу природного газу. Оператор ГРМ на письмове звернення побутового споживача, не пізніше п`ятнадцяти робочих днів з дня отримання такого звернення, зобов`язаний провести з таким споживачем звіряння фактично використаних об`єктом споживача об`ємів природного газу. За результатами звіряння підписується відповідний акт. У разі виявлення розбіжностей між даними акта звіряння та даними Оператора ГРМ по особовому рахунку такого споживача проводяться коригування відповідно до підписаного акта звіряння фактично використаних об`єктом споживача об`ємів природного газу.

Оплата вартості послуги Оператора ГРМ з розподілу природного газу здійснюється споживачем за тарифом, встановленим Регулятором для Оператора ГРМ, що сплачується як плата за річну замовлену потужність, з урахуванням вимог Кодексу газорозподільних систем (п.6.1.Договору).

Тариф, встановлений згідно з пунктом 6.1 цього розділу, є обов`язковим для сторін з дати набрання чинності постановою Регулятора щодо його встановлення.

До встановлення тарифів на послуги розподілу природного газу, виходячи з величини річної замовленої потужності об`єкта споживача відповідно до Кодексу газорозподільних систем, оплата послуг здійснюється за тарифами, встановленими Регулятором для Оператора ГРМ, за фізичний обсяг розподілу природного газу (п.6.2.Договору).

Величина річної замовленої потужності об`єкта (об`єктів) споживача на розрахунковий календарний рік визначається відповідно до Кодексу ГРМ.

Споживач, що не є побутовим, оплачує замовлену потужність виходячи з наявних об`єктів, зазначених у заяві-приєднанні, що є додатком до договору розподілу природного газу.

Місячна вартість послуги розподілу природного газу визначається як добуток 1/12 річної замовленої потужності об`єкта (об`єктів) споживача на тариф, встановлений Регулятором для відповідного Оператора ГРМ із розрахунку місячної вартості одного кубічного метра замовленої потужності (п.6.3.Договору).

Оплата вартості послуги з розподілу природного газу за цим Договором здійснюється споживачем, який не є побутовим, на умовах попередньої оплати до початку розрахункового періоду на підставі рахунка Оператора ГРМ. Якщо згідно із законодавством споживач має сплачувати Оператору ГРМ за послуги з розподілу природного газу зі свого поточного рахунку із спеціальним режимом використання, оплата послуг розподілу природного газу здійснюється з поточного рахунку із спеціальним режимом використання споживача на поточний рахунок Оператора ГРМ кожного банківського дня згідно з алгоритмом розподілу коштів, встановленим Регулятором, та зараховується як плата за послуги розподілу природного газу в тому місяці, в якому надійшли кошти. Остаточний розрахунок за надані у звітному місяці послуги проводиться споживачем до десятого числа місяця, наступного за звітним, відповідно до акта наданих послуг та з урахуванням раніше перерахованих коштів (п.6.6.Договору).

Надання Оператором ГРМ послуги з розподілу природного газу споживачу, що не є побутовим, має підтверджуватися підписаним між сторонами актом наданих послуг, що оформлюється відповідно до вимог Кодексу газорозподільних систем (п.6.8.Договору).

Відповідно до п.7.1. Оператор ГРМ зобов`язується, зокрема:

забезпечити можливість цілодобового доступу споживача до газорозподільної системи та передачу належних споживачу об`ємів (обсягів) природного газу з дотриманням належного рівня надійності, безпеки, якості та величини його тиску за умови дотримання споживачем вимог цього Договору (пп.2);

здійснювати перерахунок об`ємів (обсягів) розподіленого природного газу по об`єкту споживача відповідно до вимог Кодексу газорозподільних систем та сплачувати компенсацію споживачу у разі невідповідності якості природного газу на межі балансової належності об`єкта споживча параметрам, визначеним Кодексом газорозподільних систем (пп.9).

Згідно з п.9.1. Договору, оператор ГРМ має право припинити/обмежити розподіл природного газу споживачу в порядку та у випадках, передбачених Кодексом газорозподільних систем, у тому числі у разі визнання в установленому порядку аварійним стану газорозподільної системи та/або ліквідації наслідків аварій, спричинених надзвичайними ситуаціями техногенного, природного або екологічного характеру, та проведення ремонтно-відновлювальних робіт (пп.5).

Сторони звільняються від відповідальності за часткове або повне невиконання зобов`язань за цим Договором, якщо це невиконання є наслідком непереборної сили (форс- мажорних обставин) (п.10.1.Договору).

Під форс-мажорними обставинами розуміють надзвичайні та невідворотні обставини, що об`єктивно унеможливлюють виконання зобов`язань, передбачених умовами цього Договору.

Строк виконання зобов`язань відкладається на строк дії форс-мажорних обставин (п.10.2.Договору).

Сторони зобов`язані негайно повідомити про форс-мажорні обставини та протягом чотирнадцяти днів з дня їх виникнення надати підтвердні документи щодо їх настання відповідно до законодавства (п.10.3.Договору).

Засвідчення форс-мажорних обставин здійснюється у встановленому законодавством порядку (п.10.4.Договору).

Згідно з п.12.1 Договору, цей Договір укладається на невизначений строк.

В той же день, Приватне акціонерне товариство "Харківська ТЕЦ - 5", ознайомившись з умовами Типового договору розподілу природного газу, затвердженого постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 30 вересня 2015 року №2498, на офіційному сайті Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, сайті Оператора ГРМ в мережі Інтернет за адресою: https://grmu.com.ua та в друкованому виданні, що публікується в межах території ліцензованої діяльності: газета Слобідський край №31 від 03.08.2023, звернулося до Товариства з обмеженою відповідальністю "Газорозподільні мережі України" в особі Харківської міської філії Товариства з обмеженою відповідальністю "Газорозподільні мережі України" із заявою-приєднанням до умов договору розподілу природного газу (для споживача, що не є побутовим) №Т-372-08-23 (надалі - Заява) (а.с. №15).

Згідно Заяви персональний ЕІС-код суб`єкта ринку природного газу: 56XQ00005D36Е00G.

Місцезнаходженням Приватного акціонерного товариства "Харківська ТЕЦ - 5" є Харківська область, Харківський район, с. Подвірки, що підтверджується інформацією з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань. Ця ж адреса позивача вказана в Типовому договорі розподілу природного газу №Т-372-08-23 від 01.08.2023.

22.03.2024 ПрАТ «ХАРКІВСЬКА ТЕЦ-5» зазнало ворожих ракетних ударів, в результаті яких було пошкоджено основне енергогенеруюче обладнання та припинено діяльність з виробництва електричної та теплової енергії. Як наслідок, було припинено споживання природного газу, що підтверджується відсутністю за період квітень - червень 2024 року актів приймання-передачі природного газу з постачальником природного газу ТОВ Газопостачальна компанія Нафтогаз Трейдинг та оформленими актами приймання-передачі природного газу з Харківською міською філією ТОВ Газорозподільні мережі України, в яких у вищезазначений період зазначено споживання природного газу на рівні 0 куб. М. Зазначена обставина підтверджується Довідкою, що знаходиться в матеріалах справи. (а.с. 44).

Згідно Акту контрольного огляду вузла обліку на базі звужуючого пристрою №0104/24У02 від 01.04.2024 представниками Харківської міської філії Товариства з обмеженою відповідальністю "Газорозподільні мережі України" було виконано відключення Приватного акціонерного товариства "Харківська ТЕЦ - 5" від систем газопостачання з встановленням проглушок та опломбуванням запірної арматури (а.с. 47).

Листом №01-29/866 від 18.04.2024 Приватне акціонерне товариство "Харківська ТЕЦ - 5" повідомило в.о. директора Харківської міської філії Товариства з обмеженою відповідальністю "Газорозподільні мережі України" про те, що у зв`язку із ракетними обстрілами 22 березня 2024 року, енергогенеруюче обладнання ПАТ ХАРКІВСЬКА ТЕЦ-5» було пошкоджено та наразі не працює, здійснюються відновлювальні роботи. Комерційна діяльність товариства на даний час відсутня, виробництво теплової та електричної енергії не здійснюється, та як наслідок, ПАТ «ХАРКІВСЬКА ТЕЦ-5» не отримує кошти за товарну продукцію. Враховуючи зазначене, у зв`язку з відсутністю обігових коштів, ПАТ «ХАРКІВСЬКА ТЕЦ-5» призупиняє оплату за послуги з розподілу природного газу згідно із заявою приєднання № Т-372-08-23 до договору від 01.08.2023 №Т-372-08-23 до закінчення відновлювальних робіт на енергогенеруючому обладнанні товариства та включення його в роботу (а.с. 17).

22.04.2024 Приватне акціонерне товариство "Харківська ТЕЦ - 5" звернулося до в.о. директора Харківської міської філії Товариства з обмеженою відповідальністю "Газорозподільні мережі України" з листом №01-29/882, в якому в доповнення до листа ПАТ ХАРКІВСЬКА ТЕЦ-5» №01-29/866 від 18.04.2024 повідомило, що 22 березня 2024 року, в результаті ворожої ракетної атаки з боку РФ було зруйновано та пошкоджено будівлю головного корпусу, обладнання енергоблоків №№ 1,2,3 та відкритої установки трансформаторів товариства. Внаслідок ракетного обстрілу, з 22.03.2024 по теперішній час ПрАТ «ХАРКІВСЬКА ТЕЦ-5» не здійснюється основна діяльність з виробництва теплової та електричної енергії, триває процес ліквідації наслідків (розбір завалів, дефектації пошкодженого обладнання, розробка переліків відновлювальних заходів, попереднього плану відновлювальних робіт). У зв`язку з тим, що внаслідок обстрілу з 22.03.2024 по теперішній час, енергогенеруюче обладнання товариства знаходиться в аварійному стані та фактично не працює, тобто повністю відсутня можливість використання природного газу, на підставі Розділу X Типового договору розподілу природного газу № Т-372-08-23 від 01.08.2023, позивач просив розглянути можливість тимчасово призупинити нарахування оплат за послуги з розподілу природного газу з квітня 2024 року до моменту відновлення можливості ПАТ «ХАРКІВСЬКА ТЕЦ-5» здійснювати свою основну діяльність з виробництва теплової та електричної енергії (а.с. №16).

Позивачем до листа було додано копії письмових/фото доказів отриманих ПАТ «ХАРКІВСЬКА ТЕЦ-5» ушкоджень та понесених збитків внаслідок обстрілу 22.03.2024, витяг з журналу заявок диспетчеру на вивід в ремонт і зупинку основного устаткування, лист ПАТ «ХАРКІВСЬКА ТЕЦ-5» до Міністерства енергетики України № 01-11/696 від 27.03.2024, лист ПАТ «ХАРКІВСЬКА ТЕЦ-5» до заступника директора Департаменту житлово-комунального господарства та паливно-енергетичного комплексу ХОДА № 01-10/839 від 16.04.2024, лист ПАТ «ХАРКІВСЬКА ТЕЦ-5» до Департаменту державного нагляду за експлуатацією електричних станцій та мереж Державної інспекції енергетичного нагляду України № 01-26/841 від 16.04.2024, лист ПАТ «ХАРКІВСЬКА ТЕЦ-5» до Департаменту державного нагляду за експлуатацією електричних станцій та мереж Державної інспекції енергетичного нагляду України № 01-26/842, лист ПАТ «ХАРКІВСЬКА ТЕЦ-5» до НКРЕКП № 01-14/878 від 19.04.2024 та Сертифікат Торгово-промислової палати України № 3100-24-0729 про форс-мажорні обставини (обставини непереборної сили).

Вказаним листом позивач повідомив відповідача про вжиття заходів щодо отримання експертних висновків від спеціалізованих установ і організацій за результатами огляду і оцінки пошкодженого енергогенеруючого обладнання товариства.

Наказом від 24.04.2024 року ТОВ Газорозподільні мережі України в особі Харківської міської філії було створено комісію щодо розгляду звернення ПАТ «Харківська ТЕЦ-5» про призупинення нарахування за послуги з розподілу природного газу у зв`язку з пошкодженням обладнання та установок внаслідок військової агресії російської федерації проти України.

24.04.2024 комісія Харківської міської філії Товариства з обмеженою відповідальністю Газорозподільні мережі України, у складі начальника управління метрологічного забезпечення Дмитра Бойко, начальника відділу метрології Олега Устименко, начальника відділу економічної безпеки Віталія Федорова, заступника головного інженера Андрія Росохи, що створена наказом № ХмФ/100/229-24 від 24.04.2024 р. (Додаток № 1), на підставі листа ПАТ «Харківська ТЕЦ-5» вих. № 01-29/882 від 22.04.2024 р. (Додаток № 2) за присутності представників ПАТ «Харківська ТЕЦ-5» провели обстеження комерційних вузлів обліку газу, системи газопроводів, газоспоживаючого та іншого обладнання ПАТ «Харківська ТЕЦ-5» (далі - ТЕЦ-5).

В Акті обстеження комерційних вузлів обліку газу, системи газопроводів, газоспоживаючого та іншого обладнання ПрАТ «Харківська ТЕЦ-5» від 24.04.2024 комісією Харківської міської філії ТОВ Газорозподільні мережі України встановлено, що система газопроводів від ГРС до комерційних вузлів обліку газу не має зовнішніх пошкоджень і має можливість працювати в штатному режимі. Комерційні вузли обліку газу (ВОГ) не пошкоджені, опломбовані, всі ЗВТ у складі ВОГ повірені. На момент обстеження ВОГ відключені від системи газопостачання перекриттям засувок. Система газопроводів від комерційних вузлів обліку газу до газоспоживаючого обладнання не пошкоджена, котли у справному стані, зовнішніх пошкоджень не мають. Енергоблоки ТЕЦ-5 зазнали видимих пошкоджень в результаті повітряної атаки Російської Федерації від 22.03.2024, фото турбінної зали додається (Додаток № 3). Паропровід зазнав руйнувань, система мережевого підігрівача пошкоджена (Додаток № 4). Система підпитки мережевої води від КП ХТМ має демонтовані ділянки, які знаходяться в стадії відновлення. Відповідно до Довідки про спосіб виробництва теплової енергії ПАТ Харківська ТЕЦ-5» (Додаток № 5), за зазначених вище пошкоджень і руйнувань, без справного енергогенеруючого обладнання і внутрішньої теплової мережі, на весь період до повного завершення аварійно-відновлювальних робіт виробництво теплової енергії ТЕЦ-5 є неможливим. Враховуючи зазначені факти та обставини, комісія прийшла до висновку, що на теперішній час ступінь пошкодження обладнання ТЕЦ-5 унеможливлює споживання природного газу через те, що електрогенеруюче обладнання і інші важливі частини станції виведені з ладу (а.с. 50-53).

Згідно Акту контрольного огляду вузла обліку на базі звужуючого пристрою №0105/ЖЄ1 від 01.05.2024 представниками Харківської міської філії Товариства з обмеженою відповідальністю "Газорозподільні мережі України" було проведено контрольний огляд вузла обліку на базі звужуючого пристрою (а.с. 48-49).

Сертифікатом №3100-24-1402 про форс-мажорні обставини (обставини непереборної сили) від 25.07.2024 Торгово-промислова палата України, на підставі ст. ст. 14, 14-1 Закону України Про торгово-промислові палати в Україні, Регламенту засвідчення Торгово-промисловою палатою України та регіональними торгово-промисловими палатами форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили), затвердженого рішенням Президії ТПП України від 18.12.2014 № 44(5), засвідчила форс-мажорні обставини (обставини непереборної сили), а саме: військова агресія Російської Федерації проти України, що стало підставою введення воєнного стану та пожежа, 22.03.2024 за адресою: Харківська область, Харківський район, с. Подвірки, ТЕЦ-5, внаслідок завданого удару РФ по головному корпусу ТЕЦ та території станції Приватному акціонерному товариству "Харківська ТЕЦ - 5" (місцезнаходження: с. Подвірки, Харківська обл., Харківський р-н, 62371, код ЄДРПОУ/ІПН: 05471230) щодо обов`язку (зобов`язання), а саме: користуватися потужністю складової (об`єкта) газорозподільної системи в обсязі та на умовах, встановлених у договорі про надання відповідних послуг з оператором газорозподільної системи та здійснювати відбір/споживання природного газу з газорозподільної системи, у термін: з 22 березня 2024 року, за Типовим договором розподілу природного газу № Т-372-08-23 від 01.08.2023 року, укладеним з Товариством з обмеженою відповідальністю "Газорозподільні мережі України" (код ЄДРПОУ/ІПН 45141068). Період дії форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили): дата настання: 22 березня 2024 року; дата закінчення: тривають на 25 липня 2024 року (а.с. №24-25).

Разом з цим, Харківською міською філією Товариства з обмеженою відповідальністю "Газорозподільні мережі України" на виконання п. 6.8. Договору було складено та направлено позивачу Акти про надані послуги з розподілу природного газу №ХРМ004979 від 31.03.2024, №ХРМ006792 від 30.04.2024, №ХРМ008531 від 31.05.2024, №ХРМ008954 від 30.06.2024 (а.с. №45-46).

Згідно Акту про надані послуги з розподілу природного газу №ХРМ004979 від 31.03.2024 позивачу у березні 2024 року надано послуги з розподілу в обсязі 27 628 034,55 м.куб. природного газу вартістю 14 256 065,83 грн.

Згідно Акту про надані послуги з розподілу природного газу №ХРМ006792 від 30.04.2024 позивачу у квітні 2024 року надано послуги з розподілу в обсязі 27 628 034,54 м.куб. природного газу вартістю 14 256 065,82 грн.

Згідно Акту про надані послуги з розподілу природного газу №ХРМ008531 від 31.05.2024 позивачу у травні 2024 року надано послуги з розподілу в обсязі 27 628 034,55 м.куб. природного газу вартістю 14 256 065,83 грн.

Згідно Акту про надані послуги з розподілу природного газу №ХРМ008954 від 30.06.2024 позивачу у червні 2024 року надано послуги з розподілу в обсязі 27 628 034,54 м.куб. природного газу вартістю 14 256 065,82 грн.

Вказані Акти підписані уповноваженими представниками сторін.

Згідно платіжного доручення №1372 від 15.04.2024 позивач перерахував на рахунок відповідача грошові кошти в сумі 5 000 000,00 грн. з призначенням платежу: Оплата за послуги з розподілу природного газу згідно із заявою-приєднання №Т-372-08-23 до договору від 01.08.2023 №Т-372-08-23. ПДВ 20% - 833 333,33 грн. (а.с. №26).

Крім того, як зазначає позивач, на адресу останнього надійшов Акт звірки №731 взаємних розрахунків за період 2 квартал 2024 року, згідно з яким за даними обліку відповідача загальна сума заборгованості за період надання послуг з розподілу природного газу квітень-червень 2024 року складала 42 768 197,47 грн. З урахуванням часткової оплати платіжним дорученням № 1372 від 15.04.2024 в сумі 5 000 000,00 грн. кінцеве сальдо складає 38 018 204,43 грн (а.с. №54).

Згідно Акту приймання-передачі природного газу №372-03-24 від 31.03.2024 (а.с. №45), складеного та підписаного уповноваженими представниками Приватного акціонерного товариства "Харківська ТЕЦ - 5" та Харківської міської філії Товариства з обмеженою відповідальністю "Газорозподільні мережі України", об`єм розподіленого природного газу та виробничо-технологічні втрати по договору від 01.08.2023, укладеному шляхом підписання заяви-приєднання №Т-372-08-23, за березень 2024 року складають 40 725 148,30 м.куб. (за стандартних умов).

Водночас, згідно Актів приймання-передачі природного газу №372-04-24 від 30.04.2024, №372-05-24 від 31.05.2024, №372-06-24 від 30.06.2024, складених та підписаних уповноваженими представниками Приватного акціонерного товариства "Харківська ТЕЦ - 5" та Харківської міської філії Товариства з обмеженою відповідальністю "Газорозподільні мережі України", об`єм розподіленого природного газу та виробничо-технологічні втрати по договору від 01.08.2023, укладеному шляхом підписання заяви-приєднання №Т-372-08-23, за квітень, травень та червень 2024 року складають 0,00 м.куб. (за стандартних умов).

Об`єм розподіленого природного газу та виробничо-технологічні втрати за спірний період в обсязі 0,00 м.куб. також підтверджується Комерційними звітами позивача та Актами №04-2024, №05-2024, узгодженими уповноваженими представниками Приватного акціонерного товариства "Харківська ТЕЦ - 5" та Харківської міської філії Товариства з обмеженою відповідальністю "Газорозподільні мережі України" (а.с. №34-43).

В свою чергу Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, в роз`ясненнях №2912/16.3.1/7-2 від 20.04.2022 роз`яснила, що якщо внаслідок форс-мажорних обставин (військова агресія Російської Федерації проти України) було пошкоджено об`єкт газоспоживання споживача та/або його внутрішні газопроводи, що призвело до унеможливлення використання споживачем свого права користуватися послугами розподілу природного газу, такий споживач на підставі положень розділу Х Типового договору має бути звільнений від оплати послуг розподілу природного газу до моменту відновлення об`єкта газоспоживання споживача та/або його внутрішніх газопроводів.

28.05.2024 Приватне акціонерне товариство "Харківська ТЕЦ - 5" звернулася з листом вих.№01-14/1099 від 28.05.2024 до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, в якому просило надати роз`яснення щодо застосування вимог Кодексу газорозподільних систем та звільнення товариства з 01.04.2024 від оплати послуг розподілу природного газу (а.с. 18).

Листом вих.№6700/16.3.1/7-24 від 21.06.2024 (зворотня частина а.с. №29 та а.с. №30) Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, надала роз`яснення позивачу, згідно яких відповідно до наданих Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, роз`яснень щодо оплати послуг розподілу природного газу та визначення обсягів споживання природного газу в умовах дії воєнного стану, оприлюднених 24.05.2022 на їх офіційному веб-сайті в мережі Інтернет, якщо форс-мажорні обставини (військова агресія Російської Федерації проти України) об`єктивно унеможливили виконання зобов`язання Оператора ГРМ в частині забезпечення цілодобового доступу до газорозподільної системи, наприклад, у зв`язку із пошкодженням газорозподільної інфраструктури, вимога Оператора ГРМ щодо оплати споживачами вартості послуги з розподілу природного газу за Типовим договором на період відсутності цілодобового доступу до газорозподільної системи (кількості днів) є неправомірною. Також, якщо внаслідок форс-мажорних обставин (військова агресія Російської Федерації проти України) було пошкоджено об`єкт газоспоживання споживача та/або його внутрішні газопроводи, що призвело до унеможливлення використання споживачем свого права користуватися послугами розподілу природного газу, такий споживач на підставі положень розділу X Типового договору має бути звільнений від оплати послуг розподілу природного газу. Таким чином, звільненню від оплати послуг розподілу природного газу підлягають споживачі, яким внаслідок форс-мажорних обставин (військової агресії російської федерації проти України) було пошкоджено об`єкт газоспоживання споживача та/або його внутрішні газопроводи, що призвело до унеможливлення використання таким споживачем свого права доступу до газорозподільної системи для споживання природного газу. Враховуючи вищезазначене, врегулювання питання щодо нарахувань за послуги розподілу природного газу в умовах о створена наказом № ХмФ/100/229-24 від 24.04.2024 р. (Додаток №1), на підставі листа ПрАТ Харківська ТЕЦ-5 вих. № 01-29.

Разом з цим, в своїх роз`ясненнях №7140/16.2.3/7-24 від 03.07.2024 (на запит ТОВ Газорозподільні мережі України) Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг зазначила, що відповідно до роз`яснень щодо оплати послуг розподілу природного газу та визначення обсягів споживання природного газу в умовах дії воєнного стану, наданих операторам газорозподільних систем листом НКРЕКП від 20.04.2022 №2912/16.3.1/7-22, та оприлюднених 24.05.2022 на офіційному веб-сайті НКРЕКП в мереж, якщо внаслідок форс-мажорних обставин (військова агресія Російської Федерації проти України) було пошкоджено об`єкт газоспоживання споживача та/або його внутрішні газопроводи, що призвело до унеможливлення використання споживачем свого права користуватися послугами розподілу природного газу, такий споживач на підставі положень розділу X Типового договору має бути звільнений від оплати послуг розподілу природного газу. Таким чином, до моменту відновлення об`єкта газоспоживання споживача та/або його внутрішніх газопроводів, що забезпечує можливість використання споживачем свого права доступу до газорозподільної системи для споживання природного газу, такі споживачі мають бути звільнені від оплати послуг розподілу природного газу. Питання оплати послуг розподілу природного газу має вирішуватись відповідно до вимог законодавства та з урахуванням роз`яснень, наданих операторам газорозподільних систем листом НКРЕКП від 20.04.2022 № 2912/16.3.1/7-22.

Позивач вважає, що в період з 22.03.2024 по 30.06.2024 відповідач не надавав йому послугу розподілу природного газу, оскільки були відсутні обидві її складові відповідно до визначення п. 1.4. розділу І Типового договору, а саме:

- забезпечення цілодобового доступу до газорозподільної системи внаслідок пошкодження 22.03.2024 об`єкту газоспоживання споживача, що призвело до унеможливлення виробництва теплової, електричної енергії в комбінованому паротурбінному циклі та реалізації права користування потужністю складової (об`єкта) газорозподільної системи в обсязі та на умовах, встановлених в Типовому договорі;

- розподіл (переміщення) належного споживачу (його постачальнику) природного газу газорозподільною системою з метою його фізичної доставки до межі балансової належності об`єкта споживача - у зв`язку з відсутністю в період з 22.03.2024 по 30.06.2024 номінацій постачальників, відбору (споживання) природного газу та приймання-передачі природного газу від Оператора ГРМ до споживача на межі балансової належності.

На переконання позивача, наявність Актів про надані послуги з розподілу природного газу №ХРМ006792 від 30.04.2024, №ХРМ008531 від 31.05.2024, №ХРМ008954 від 30.06.2024 не створює правові наслідки та не перешкоджає здійсненню відповідачем перерахунку вартості таких послуг.

Судова колегія погоджується з висновком суду першої інстанції про наявність підстав для задоволення позовних вимог враховуючи нижче викладене.

Відповідно до приписів статті 15 Цивільного кодексу України, Кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання.. Кожна особа має право на захист свого інтересу, який не суперечить загальним засадам цивільного законодавства.

Кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу. ( ст.16 ЦК України)

Велика Палата Верховного Суду у постанові від 06.02.2019 у справі № 522/12901/17-ц зазначила наступне.

Захист цивільних прав - це передбачені законом способи охорони цивільних прав у разі їх порушення чи реальної небезпеки такого порушення.

Способи захисту суб`єктивних цивільних прав розуміють як закріплені законом матеріально-правові заходи примусового характеру, за допомогою яких проводиться поновлення (визнання) порушених (оспорюваних) прав, як вплив на правопорушника. Загальний перелік таких способів захисту цивільних прав та інтересів дається в статті 16 ЦК України.

Під захистом права розуміється державно-примусова діяльність, спрямована на відновлення порушеного права суб`єкта правовідносин та забезпечення виконання юридичного обов`язку зобов`язаною стороною, внаслідок чого реально відбудеться припинення порушення (чи оспорювання) прав цього суб`єкта, він компенсує витрати, що виникли у зв`язку з порушенням його прав, або в інший спосіб нівелює негативні наслідки порушення його прав.

Як правило, власник порушеного права може скористатися не будь-яким, а цілком конкретним способом захисту свого права. Частіше за все спосіб захисту порушеного права прямо визначається спеціальним законом і регламентує конкретні цивільні правовідносини.

Порушенням вважається такий стан суб`єктивного права, за якого воно зазнало протиправного впливу з боку правопорушника, внаслідок чого суб`єктивне право особи зменшилося або зникло як таке; порушення права пов`язано з позбавленням можливості здійснити, реалізувати своє право повністю або частково.

При цьому позивач, тобто особа, яка подала позов, самостійно визначається з порушеним, невизнаним чи оспорюваним правом або охоронюваним законом інтересом, які потребують судового захисту. Обґрунтованість підстав звернення до суду оцінюються судом у кожній конкретній справі за результатами розгляду позову.

За приписами статей 15, 16 ЦК України, статті 20 ГК України способи захисту цивільного права чи інтересу - це закріплені законом матеріально-правові заходи охоронного характеру, за допомогою яких проводиться поновлення (визнання) порушених (оспорюваних) прав, інтересів і вплив на правопорушника (пункт 5.5 постанови Великої Палати Верховного Суду від 22.08.2018 у справі № 925/1265/16).

Велика Палата Верховного Суду неодноразово зазначала, що застосування конкретного способу захисту цивільного права залежить як від виду та змісту правовідносин, які виникли між сторонами, від змісту права чи інтересу, за захистом якого звернулася особа, так і від характеру його порушення, невизнання або оспорення. Такі право чи інтерес мають бути захищені судом у спосіб, який є ефективним, тобто таким, що відповідає змісту відповідного права чи інтересу, характеру його порушення, невизнання або оспорення та спричиненим цими діяннями наслідкам (подібні висновки викладені у постановах Великої Палати Верховного Суду від 05.06.2018 у справі № 338/180/17 (пункт 57), від 11.09.2018 у справі № 905/1926/16 (пункт 40), від 30.01.2019 у справі № 569/17272/15-ц, від 11.09.2019 у справі № 487/10132/14-ц (пункт 89), від 16.06.2020 у справі № 145/2047/16-ц (пункт 7.23).

Розглядаючи справу, суд має з`ясувати: 1) з яких саме правовідносин сторін виник спір; 2) чи передбачений обраний позивачем спосіб захисту законом або договором; 3) чи передбачений законом або договором ефективний спосіб захисту порушеного права позивача; 4) чи є спосіб захисту, обраний позивачем, ефективним для захисту його порушеного права у спірних правовідносинах. Якщо суд дійде висновку, що обраний позивачем спосіб захисту не передбачений законом або договором та/або є неефективним для захисту порушеного права позивача, у цих правовідносинах позовні вимоги останнього не підлягають задоволенню (подібний висновок викладений у пунктах 6.6., 6.7 постанови Великої Палати Верховного Суду від 19.01.2021 у справі № 916/1415/19).

Як правило, суб`єкт порушеного права може скористатися не будь-яким, а цілком конкретним способом захисту свого права (пункт 5.6 постанови Великої Палати Верховного Суду від 22.08.2018 у справі № 925/1265/16).

Визначаючи належність обраного позивачем способу захисту, слід оцінювати його ефективність для захисту того права чи інтересу, за захистом якого позивач звернувся до суду. Вимога про захист цивільного права або інтересу має відповідати змісту цього права чи інтересу, характеру його порушення, оспорювання або невизнання і повинна забезпечувати поновлення права чи інтересу, а у разі неможливості такого поновлення - гарантувати отримання відповідного відшкодування (пункти 69 та 70 постанови Великої Палати Верховного Суду від 13 березня 2019 року у справі № 331/6927/16-ц).

У постанові Великої Палати Верховного Суду від 22.09.2020 у справі № 910/3009/18 (провадження № 12-204гс19) викладено наступний правовий висновок.

Надаючи правову оцінку належності обраного заінтересованою особою способу захисту, судам слід зважати і на його ефективність з точки зору статті 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (далі - Конвенція).

Згідно зі статтею 13 Конвенції Кожен, чиї права та свободи, визнані в цій Конвенції, було порушено, має право на ефективний засіб юридичного захисту в національному органі, навіть якщо таке порушення було вчинене особами, які здійснювали свої офіційні повноваження.

При цьому, як ефективний засіб (спосіб) слід розуміти такий, що призводить до потрібних результатів, наслідків, дає найбільший ефект.

Таким чином, ефективний спосіб захисту повинен забезпечити поновлення порушеного права, бути адекватним наявним обставинам.

Отже, зрештою ефективний засіб повинен забезпечити поновлення порушеного права, а у разі неможливості такого поновлення - гарантувати особі можливість отримання нею відповідного відшкодування.

При цьому, судовий захист повинен бути повним та відповідати принципу процесуальної економії, тобто забезпечити відсутність необхідності звернення до суду для вжиття додаткових засобів захисту.

Як убачається з тексту позовної заяви, позивач, посилаючись на виникнення форс-мажорних обставин та, як наслідок, відключення позивача від систем газопостачання у спірний період, звертається за захистом своїх прав та інтересів до суду з позовом про зобов`язання відповідача здійснити перерахунок розміру вартості наданих позивачу послуг з розподілу природного газу.

Спори щодо перерахунку розміру плати за надання послуг вирішуються у судовому порядку. Така вимога є ефективним способом захисту інтересу боржника в юридичній визначеності у спірних правовідносинах. ( постанови Верховного Суду від 09.08.2023 у справі №922/2344/22, від 12.07.2022 у справі №909/433/21

Згідно пункту 10 глави 2 розділу ІХ Кодексу газорозподільних систем за наявності розбіжностей щодо визначених об`ємів (обсягів) природного газу вони підлягають врегулюванню відповідно до умов технічної угоди, а у разі недосягнення згоди - в судовому порядку.

До прийняття рішення судом об`єм (обсяг) надходження природного газу від ГДП (ВБМ) встановлюється відповідно до даних Оператора ГРМ, а на межі балансової належності між суміжними Операторами - встановлюється відповідно до даних Оператора ГРМ, який передає природний газ.

За наявності розбіжностей у частині визначення об`єму та/або обсягу спожитого (розподіленого) природного газу вони підлягають урегулюванню відповідно до умов договору розподілу природного газу, а у разі недосягнення згоди - у судовому порядку. До вирішення цього питання об`єм (обсяг) спожитого (розподіленого) природного газу встановлюється відповідно до даних Оператора ГРМ (пункт 7 глави 3 розділу ІХ Кодексу газорозподільних систем).

Таким чином, в даному випадку, позивачем обрано ефективний спосіб захисту.

Як убачається з матеріалів справи 01.08.2023 р. між позивачем та відповідачем було укладено Типовий Договір № Т-372-08-23 розподілу природного газу

Зазначений Договір за своєю правовою природою є Договором про надання послуг.

За договором про надання послуг одна сторона (виконавець) зобов`язується за завданням другої сторони (замовника) надати послугу, яка споживається в процесі вчинення певної дії або здійснення певної діяльності, а замовник зобов`язується оплатити виконавцеві зазначену послугу, якщо інше не встановлено договором. ( ст. 901 ЦК України).

Стаття 629 Цивільного кодексу України встановлює, що договір є обов`язковим для виконання сторонами.

Статтею 193 Господарського кодексу України передбачено, що суб`єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов`язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов`язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться.

До виконання господарських договорів застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом.

Статтею 526 Цивільного кодексу України унормовано, що зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.

Одностороння відмова від зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом. ( ст.525 ЦК України)

Згідно до приписів частини першої статті 40 Закону України «Про ринок природного газу» розподіл природного газу здійснюється на підставі та умовах договору розподілу природного газу в порядку, передбаченому кодексом газорозподільних систем та іншими нормативно-правовими актами. За договором розподілу природного газу оператор газорозподільної системи зобов`язується забезпечити замовнику послуги розподілу природного газу на період та умовах, визначених договором розподілу природного газу, а замовник зобов`язується сплатити оператору газорозподільної системи вартість послуг розподілу природного газу.

Згідно з пунктом 4 розділу І Кодексу газорозподільних систем (далі - Кодекс ГРС) договір розподілу природного газу - правочин, укладений між оператором газорозподільної системи та споживачем (у тому числі побутовим споживачем) відповідно до вимог цього Кодексу, згідно з яким оператор газорозподільної системи забезпечує цілодобовий доступ об`єкта споживача до газорозподільної системи для можливості розподілу природного газу.

Зазначений договір є публічним. (частина друга статті 40 Закону України "Про ринок природного газу").

Таким чином, взаємовідносини, пов`язані з розподілом природного газу споживачам, у тому числі побутовим споживачам, підключеним до/через ГРМ, включаючи забезпечення Оператором ГРМ цілодобового їх доступу до ГРМ для споживання (розподілу) належного їм (їх постачальникам) природного газу, регулюються договором розподілу природного газу, укладеним між Оператором ГРМ та споживачем відповідно до вимог глави 3 розділу VІ цього Кодексу (пункт 5 глави 3 розділу I Кодексу ГРС).

Як було встановлено судом першої інстанції, 01.08.2023 між Товариством з обмеженою відповідальністю "Газорозподільні мережі України" в особі Харківської міської філії Товариства з обмеженою відповідальністю "Газорозподільні мережі України" (Оператором ГРМ) та Приватним акціонерним товариством "Харківська ТЕЦ - 5" (споживачем) було укладено Типовий договір розподілу природного газу №Т-372-08-23 від 01.08.2023, згідно умов якого Оператор ГРМ зобов`язався надати споживачу послугу з розподілу природного газу, а споживач зобов`язався прийняти зазначену послугу та сплатити її вартість у розмірі, строки та порядку, визначені цим Договором.

Пунктом 1 глави 6 розділу VI Кодексу ГРС передбачено, що розрахунки споживача за послугу розподілу природного газу, що надається Оператором ГРМ за договором розподілу природного газу, здійснюються виходячи з величини річної замовленої потужності об`єкта (об`єктів) споживача та оплачуються споживачем рівномірними частками протягом календарного року. Місячна вартість послуги розподілу природного газу визначається як добуток 1/12 річної замовленої потужності об`єкта (об`єктів) споживача на тариф, встановлений Регулятором для відповідного Оператора ГРМ із розрахунку місячної вартості одного кубічного метра замовленої потужності.

Оплата вартості послуг за договором розподілу природного газу здійснюється споживачем на підставі відповідного рахунка Оператора ГРМ на умовах договору розподілу природного газу з моменту його укладання (пункт 7 глави 6 розділу VI Кодексу ГРС).

Пунктом 6.1. Договору передбачено, що оплата вартості послуги Оператора ГРМ з розподілу природного газу здійснюється споживачем за тарифом, встановленим Регулятором для Оператора ГРМ, що сплачується як плата за річну замовлену потужність, з урахуванням вимог Кодексу газорозподільних систем.

Пунктом 6.8 Договору встановлено, що надання Оператором ГРМ послуги з розподілу природного газу споживачу, що не є побутовим, має підтверджуватися підписаним між сторонами актом наданих послуг, що оформлюється відповідно до вимог Кодексу газорозподільних систем .

Харківською міською філією Товариства з обмеженою відповідальністю "Газорозподільні мережі України" на виконання п. 6.8. Договору було складено та направлено позивачу Акти про надані послуги з розподілу природного газу №ХРМ004979 від 31.03.2024 за березень 2024 року на суму 14 256 065,83 грн., №ХРМ006792 від 30.04.2024 за квітень 2024 року на суму 14 256 065,82 грн., №ХРМ008531 від 31.05.2024 за травень 2024 року на суму 14 256 065,83 грн., №ХРМ008954 від 30.06.2024 за червень 2024 року на суму 14 256 065,82 грн.

Пунктом 10 глави 6 розділу VI Кодексу ГРС передбачено, що надання Оператором ГРМ послуги споживачу, що не є побутовим, за договором розподілу природного газу підтверджується підписаним між ними актом наданих послуг. Оператор ГРМ до п`ятого числа місяця, наступного за звітним, надсилає споживачу два примірники оригіналу акта наданих послуг за звітний період, підписані уповноваженим представником Оператором ГРМ. Споживач протягом двох днів з дня одержання акта наданих послуг зобов`язаний повернути Оператору ГРМ один примірник оригіналу акта, підписаний уповноваженим представником споживача, або надати в письмовій формі мотивовану відмову від підписання акта наданих послуг. У випадку відмови від підписання акта наданих послуг розбіжності підлягають урегулюванню в порядку, встановленому законодавством. До вирішення спірних питань сума до сплати за надані послуги з розподілу природного газу ГРМ установлюється відповідно до даних Оператора ГРМ.

Судом першої інстанції встановлено та не спростовано під час апеляційного провадження, що Акти про надані послуги з розподілу природного газу №ХРМ004979 від 31.03.2024, №ХРМ006792 від 30.04.2024, №ХРМ008531 від 31.05.2024, №ХРМ008954 від 30.06.2024 позивачем підписані без жодних зауважень.

24.02.2022 в Україні введено воєнний стан Указом Президента України від 24.02.2022 №64/2022 "Про введення воєнного стану в Україні", затвердженого Законом України "Про затвердження Указу Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" від 24.02.2022 №2102-ІХ, у зв`язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, який в подальшому неодноразово було продовжено та діє й до сьогодні.

При цьому, вся територія Солоницівської селищної територіальної громади Харківського району Харківської області, де здійснював свою діяльність позивач, включена до Переліку територій можливих бойових дій, дата початку бойових дій - 24.02.2022, який затверджено Наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України №309 від 22.12.2022,

Стаття 610 Цивільного кодексу України встановлює, що Порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання).

Згідно до приписів статті 611 Цивільного кодексу України, у разі порушення зобов`язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом, зокрема: 1) припинення зобов`язання внаслідок односторонньої відмови від зобов`язання, якщо це встановлено договором або законом, або розірвання договору; 2) зміна умов зобов`язання; 3) сплата неустойки; 4) відшкодування збитків та моральної шкоди.

Відповідно до приписів статті 617 Цивільного кодексу України особа, яка порушила зобов`язання, звільняється від відповідальності за порушення зобов`язання, якщо вона доведе, що це порушення сталося внаслідок випадку або непереборної сили. Не вважається випадком, зокрема, недодержання своїх обов`язків контрагентом боржника, відсутність на ринку товарів, потрібних для виконання зобов`язання, відсутність у боржника необхідних коштів.

Форс-мажорними обставинами (обставинами непереборної сили) є надзвичайні і невідворотні обставини за даних умов здійснення господарської діяльності, що об`єктивно унеможливлюють виконання особою зобов`язань за умовами договору, обов`язків, передбачених законодавством.

Надзвичайними є ті обставини, настання яких не очікується сторонами при звичайному перебігу справ. Під надзвичайними можуть розумітися такі обставини, настання яких добросовісний та розумний учасник правовідносин не міг очікувати та передбачити при прояві ним достатнього ступеня обачливості.

Невідворотними є обставини, настанню яких учасник правовідносин не міг запобігти, а також не міг запобігти наслідкам таких обставин навіть за умови прояву належного ступеня обачливості та застосуванню розумних заходів із запобігання таким наслідкам.

Ключовим є те, що непереборна сила робить неможливим виконання зобов`язання в принципі, незалежно від тих зусиль та матеріальних витрат, які сторона понесла чи могла понести (п.38 постанови Верховного Суду від 21.07.2021 у справі №912/3323/20).

Відповідно до ст.14-1 Закону України "Про торгово-промислові палати в Україні" Торгово-промислова палата України та уповноважені нею регіональні торгово-промислові палати засвідчують форс-мажорні обставини (обставини непереборної сили) та видають сертифікат про такі обставини протягом семи днів з дня звернення суб`єкта господарської діяльності за собівартістю. Сертифікат про форс-мажорні обставини (обставини непереборної сили) для суб`єктів малого підприємництва видається безкоштовно. Форс-мажорними обставинами (обставинами непереборної сили) є надзвичайні та невідворотні обставини, що об`єктивно унеможливлюють виконання зобов`язань, передбачених умовами договору (контракту, угоди тощо), обов`язків згідно із законодавчими та іншими нормативними актами, а саме: загроза війни, збройний конфлікт або серйозна погроза такого конфлікту, включаючи але не обмежуючись ворожими атаками, блокадами, військовим ембарго, дії іноземного ворога, загальна військова мобілізація, військові дії, оголошена та неоголошена війна, дії суспільного ворога, збурення, акти тероризму, диверсії, піратства, безлади, вторгнення, блокада, революція, заколот, повстання, масові заворушення, введення комендантської години, карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України, експропріація, примусове вилучення, захоплення підприємств, реквізиція, громадська демонстрація, блокада, страйк, аварія, протиправні дії третіх осіб, пожежа, вибух, тривалі перерви в роботі транспорту, регламентовані умовами відповідних рішень та актами державних органів влади, закриття морських проток, ембарго, заборона (обмеження) експорту/імпорту тощо, а також викликані винятковими погодними умовами і стихійним лихом, а саме: епідемія, сильний шторм, циклон, ураган, торнадо, буревій, повінь, нагромадження снігу, ожеледь, град, заморозки, замерзання моря, проток, портів, перевалів, землетрус, блискавка, пожежа, посуха, просідання і зсув ґрунту, інші стихійні лиха тощо.

Між обставинами непереборної сили та неможливістю належного виконання зобов`язання має бути причинно-наслідковий зв`язок. Тобто неможливість виконання зобов`язання має бути викликана саме обставиною непереборної сили, а не обставинами, ризик настання яких несе учасник правовідносин.

Пунктом п.10.1. Договору передбачено, що сторони звільняються від відповідальності за часткове або повне невиконання зобов`язань за цим Договором, якщо це невиконання є наслідком непереборної сили (форс-мажорних обставин).

Під форс-мажорними обставинами розуміють надзвичайні та невідворотні обставини, що об`єктивно унеможливлюють виконання зобов`язань, передбачених умовами цього Договору. Строк виконання зобов`язань відкладається на строк дії форс-мажорних обставин (п.10.2.Договору).

Сторони зобов`язані негайно повідомити про форс-мажорні обставини та протягом чотирнадцяти днів з дня їх виникнення надати підтвердні документи щодо їх настання відповідно до законодавства (п.10.3.Договору).

У матеріалах справи містяться докази повідомлення позивачем відповідача про початок форс-мажорних обставин.

Так, листом №01-29/866 від 18.04.2024 та листом №01-29/882 від 22.04.2024 Приватне акціонерне товариство "Харківська ТЕЦ - 5" повідомило в.о. директора Харківської міської філії Товариства з обмеженою відповідальністю "Газорозподільні мережі України" про те, що 22 березня 2024 року, в результаті ворожої ракетної атаки з боку РФ було зруйновано та пошкоджено будівлю головного корпусу, обладнання енергоблоків №№ 1,2,3 та відкритої установки трансформаторів товариства. Внаслідок ракетного обстрілу, з 22.03.2024 по теперішній час ПрАТ «ХАРКІВСЬКА ТЕЦ-5» не здійснюється основна діяльність з виробництва теплової та електричної енергії, триває процес ліквідації наслідків (розбір завалів, дефектації пошкодженого обладнання, розробка переліків відновлювальних заходів, попереднього плану відновлювальних робіт). У зв`язку з тим, що внаслідок обстрілу з 22.03.2024 по теперішній час, енергогенеруюче обладнання товариства знаходиться в аварійному стані та фактично не працює, тобто повністю відсутня можливість використання природного газу, на підставі Розділу X Типового договору розподілу природного газу №Т-372-08-23 від 01.08.2023, позивач просив розглянути можливість тимчасово призупинити нарахування оплат за послуги з розподілу природного газу з квітня 2024 року до моменту відновлення можливості ПАТ ХАРКІВСЬКА ТЕЦ-5 здійснювати свою основну діяльність з виробництва теплової та електричної енергії.

До листа №01-29/882 від 22.04.2024, позивачем було додано копії письмових/фото доказів отриманих ПАТ «ХАРКІВСЬКА ТЕЦ-5» ушкоджень та понесених збитків внаслідок обстрілу 22.03.2024, витяг з журналу заявок диспетчеру на вивід в ремонт і зупинку основного устаткування, лист ПАТ «ХАРКІВСЬКА ТЕЦ-5» до Міністерства енергетики України № 01-11/696 від 27.03.2024, лист ПАТ «ХАРКІВСЬКА ТЕЦ-5» до заступника директора Департаменту житлово-комунального господарства та паливно-енергетичного комплексу ХОДА № 01-10/839 від 16.04.2024, лист ПАТ «ХАРКІВСЬКА ТЕЦ-5» до Департаменту державного нагляду за експлуатацією електричних станцій та мереж Державно інспекції енергетичного нагляду України № 01-26/841 від 16.04.2024, лист ПрАТ «ХАРКІВСЬКА ТЕЦ-5» до Департаменту державного нагляду за експлуатацією електричних станцій та мереж Державної інспекції енергетичного нагляду України № 01-26/842, лист ПрАТ «ХАРКІВСЬКА ТЕЦ-5» до НКРЕКП № 01-14/878 від 19.04.2024 та Сертифікат Торгово-промислової палати України № 3100-24-0729 про форс-мажорні обставини (обставини непереборної сили).

Факт повідомлення та надання позивачем вищевказаних документів на підтвердження настання форс-мажорних обставин відповідачем не заперечується.

Крім того, інформація стосовно завдання удару РФ по головному корпусу ТЕЦ та території станції Приватного акціонерного товариства "Харківська ТЕЦ - 5", що розташоване за адресою: с. Подвірки Харківського району Харківської області, і, як наслідок, пошкодження обладнання підприємства, розміщена в інтернет мережі та є загальновідомою.

Таким чином, матеріалами справи доведено, що позивачем на виконання умов Договору було належним чином повідомлено відповідача про виникнення форс-мажорних обставин.

Сертифікатом №3100-24-1402 про форс-мажорні обставини (обставини непереборної сили) від 25.07.2024 Торгово-промислова палата України, на підставі ст. ст. 14, 14-1 Закону України Про торгово-промислові палати в Україні, Регламенту засвідчення Торгово-промисловою палатою України та регіональними торгово-промисловими палатами форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили), затвердженого рішенням Президії ТПП України від 18.12.2014 № 44(5), засвідчила форс-мажорні обставини (обставини непереборної сили), а саме: військова агресія Російської Федерації проти України, що стало підставою введення воєнного стану та пожежа, 22.03.2024 за адресою: Харківська область, Харківський район, с. Подвірки, ТЕЦ5, внаслідок завданого удару РФ по головному корпусу ТЕЦ та території станції Приватному акціонерному товариству "Харківська ТЕЦ - 5" (місцезнаходження: с. Подвірки, Харківська обл., Харківський р-н, 62371, код ЄДРПОУ/ІПН: 05471230) щодо обов`язку (зобов`язання), а саме: користуватися потужністю складової (об`єкта) газорозподільної системи в обсязі та на умовах, встановлених у договорі про надання відповідних послуг з оператором газорозподільної системи та здійснювати відбір/споживання природного газу з газорозподільної системи, у термін: з 22 березня 2024 року, за Типовим договором розподілу природного газу № Т-372-08-23 від 01.08.2023 року, укладеним з Товариством з обмеженою відповідальністю "Газорозподільні мережі України" (код ЄДРПОУ/ІПН 45141068). Період дії форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили): дата настання: 22 березня 2024 року; дата закінчення: тривають на 25 липня 2024 року.

З матеріалів справи також убачається, що 24.04.2024 комісія Харківської міської філії Товариства з обмеженою відповідальністю Газорозподільні мережі України, у складі начальника управління метрологічного забезпечення Дмитра Бойко, начальника відділу метрології Олега Устименка, начальника відділу економічної безпеки Віталія Федорова, заступника головного інженера Андрія Росохи, що створена наказом № ХмФ/100/229-24 від 24.04.2024 р. (Додаток № 1), на підставі листа ПАТ Харківська ТЕЦ-5 вих. № 01-29/882 від 22.04.2024 р. (Додаток № 2) за присутності представників ПАТ Харківська ТЕЦ-5 провели обстеження комерційних вузлів обліку газу, системи газопроводів, газоспоживаючого та іншого обладнання ПАТ Харківська ТЕЦ-5 (далі - ТЕЦ-5).

В Акті обстеження комерційних вузлів обліку газу, системи газопроводів, газоспоживаючого та іншого обладнання ПАТ Харківська ТЕЦ-5 від 24.04.2024 комісією Харківської міської філії ТОВ Газорозподільні мережі України встановлено, що система газопроводів від ГРС до комерційних вузлів обліку газу не має зовнішніх пошкоджень і має можливість працювати в штатному режимі. Комерційні вузли обліку газу (ВОГ) не пошкоджені, опломбовані, всі ЗВТ у складі ВОГ повірені. На момент обстеження ВОГ відключені від системи газопостачання перекриттям засувок. Система газопроводів від комерційних вузлів обліку газу до газоспоживаючого обладнання не пошкоджена, котли у справному стані, зовнішніх пошкоджень не мають. Енергоблоки ТЕЦ-5 зазнали видимих пошкоджень в результаті повітряної атаки Російської Федерації від 22.03.2024, фото турбінної зали додається (Додаток № 3). Паропровід зазнав руйнувань, система мережевого підігрівача пошкоджена (Додаток № 4). Система підпитки мережевої води від КП ХТМ має демонтовані ділянки, які знаходяться в стадії відновлення. Відповідно до Довідки про спосіб виробництва теплової енергії ПАТ Харківська ТЕЦ-5 (Додаток № 5), за зазначених вище пошкоджень і руйнувань, без справного енергогенеруючого обладнання і внутрішньої теплової мережі, на весь період до повного завершення аварійно-відновлювальних робіт виробництво теплової енергії ТЕЦ-5 є неможливим.

Враховуючи зазначені факти та обставини, комісія дійшла висновку, що на теперішній час ступінь пошкодження обладнання ТЕЦ-5 унеможливлює споживання природного газу через те, що електрогенеруюче обладнання і інші важливі частини станції виведені з ладу.

Згідно Акту контрольного огляду вузла обліку на базі звужуючого пристрою №0104/24У02 від 01.04.2024 представниками Харківської міської філії Товариства з обмеженою відповідальністю "Газорозподільні мережі України" було виконано відключення Приватного акціонерного товариства "Харківська ТЕЦ - 5" від систем газопостачання з встановленням проглушок та опломбуванням запірної арматури.

Згідно Акту контрольного огляду вузла обліку на базі звужуючого пристрою №0105/ЖЄ1 від 01.05.2024 представниками Харківської міської філії Товариства з обмеженою відповідальністю "Газорозподільні мережі України" було проведено контрольний огляд вузла обліку на базі звужуючого пристрою.

Таким чином, матеріалами справи доведено, наявність забезпечення цілодобового доступу до газорозподільної системи об`єкту газоспоживання споживача у спірний період.

Проте, оскільки ступінь пошкодження обладнання ТЕЦ-5 унеможливила споживання природного газу через те, що електрогенеруюче обладнання і інші важливі частини станції були виведені з ладу, газопостачання позивачу у спірний період було припинено, що підтверджується Сертифікатом Торгово-промислової палати України №3100-24-1402 про форс-мажорні обставини (обставини непереборної сили) від 25.07.2024, Актом обстеження комерційних вузлів обліку газу, системи газопроводів, газоспоживаючого та іншого обладнання ПрАТ Харківська ТЕЦ-5 від 24.04.2024, Актом контрольного огляду вузла обліку на базі звужуючого пристрою № 0104/24У02 від 01.04.2024, Актом контрольного огляду вузла обліку на базі звужуючого пристрою №0105/ЖЄ1 від 01.05.2024, Актами приймання-передачі природного газу №372- 04-24 від 30.04.2024, №372-05-24 від 31.05.2024, №372-06-24 від 30.06.2024, а також Комерційними звітами позивача за березень, квітень, травень, червень 2024 року та Актами №04-2024, №05-2024. Доказів його відновлення у спірний період матеріали справи не містять.

У роз`ясненнях №7140/16.2.3/7-24 від 03.07.2024 (на запит ТОВ Газорозподільні мережі України) Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг зазначила, що відповідно до роз`яснень щодо оплати послуг розподілу природного газу та визначення обсягів споживання природного газу в умовах дії воєнного стану, наданих операторам газорозподільних систем листом НКРЕКП від 20.04.2022 №2912/16.3.1/7-22, та оприлюднених 24.05.2022 на офіційному веб-сайті НКРЕКП в мереж, якщо внаслідок форс-мажорних обставин (військова агресія Російської Федерації проти України) було пошкоджено об`єкт газоспоживання споживача та/або його внутрішні газопроводи, що призвело до унеможливлення використання споживачем свого права користуватися послугами розподілу природного газу, такий споживач на підставі положень розділу X Типового договору має бути звільнений від оплати послуг розподілу природного газу. Таким чином, до моменту відновлення об`єкта газоспоживання споживача та/або його внутрішніх газопроводів, що забезпечує можливість використання споживачем свого права доступу до газорозподільної системи для споживання природного газу, такі споживачі мають бути звільнені від оплати послуг розподілу природного газу. Питання оплати послуг розподілу природного газу має вирішуватись відповідно до вимог законодавства та з урахуванням роз`яснень, наданих операторам газорозподільних систем листом НКРЕКП від 20.04.2022 № 2912/16.3.1/7-22.

З огляду на викладене, та враховуючи встановлені судом першої інстанції фактичні обставини справи, що підтверджують настання форс-мажорних обставин починаючи з 22 березня 2024 року та, як наслідок, пошкодження обладнання ТЕЦ-5 та виведення із ладу електрогенеруючого обладнання і інших важливих частин станції, споживач ( позивач) на підставі положень розділу Х Типового договору має бути звільнений від оплати послуг розподілу природного газу.

За таких обставин, нарахування суми вартості наданих позивачу послуг з розподілу природного газу за спірний період відповідачем здійснено неправомірно, а тому позовні вимоги позивача є такими що підлягають задоволенню з підстав, зазначених у постанові.

З огляду на вищевикладене, апеляційна скарга відповідача є такою, що не підлягає задоволенню.

В той же час, судова колегія також зазначає, що відповідно до п.9 глави 6 розділу УІ Кодексу ГРМ, саме лише припинення або обмеження розподілу ( споживання) природного газу не є безумовною підставою для звільнення споживача від зобов`язання оплати вартості послуг за договором розподілу природного газу, крім випадків, передбачених цим пунктом , а тому не може бути підставою для задоволення позовних вимог по цій справі.

Судові витрати покладаються на заявника апеляційної скарги.

Керуючись ст.ст. 269, 270, 275, 281-284 Господарського процесуального кодексу України, апеляційний суд

ПОСТАНОВИВ:

1.Апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "Газорозподільні мережі України" в особі ХАРКІВСЬКОЇ МІСЬКОЇ ФІЛІЇ ТОВ "ГАЗОРОЗПОДІЛЬНІ МЕРЕЖІ УКРАЇНИ" , на рішення господарського суду Харківської області від 05.11.2024 у справі №922/2801/24 залишити без задоволення.

2.Рішення господарського суду Харківської області від 05.11.2024 у справі №922/2801/24 в частині задоволення позовних вимог залишити без змін з підстав, зазначених у постанові.

Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дня її прийняття. Порядок і строки оскарження передбачено ст. 286 -289 Господарського процесуального кодексу України.

Повний текст постанови складено 10.02.2025

Головуючий суддя О.І. Склярук

Суддя Р.А. Гетьман

Суддя В.В. Россолов

СудСхідний апеляційний господарський суд
Дата ухвалення рішення30.01.2025
Оприлюднено12.02.2025
Номер документу125058535
СудочинствоГосподарське
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають з правочинів щодо акцій, часток, паїв, інших корпоративних прав в юридичній особі купівлі-продажу, з них поставки товарів, робіт, послуг, з них енергоносіїв

Судовий реєстр по справі —922/2801/24

Постанова від 30.01.2025

Господарське

Східний апеляційний господарський суд

Склярук Ольга Ігорівна

Постанова від 30.01.2025

Господарське

Східний апеляційний господарський суд

Склярук Ольга Ігорівна

Ухвала від 27.01.2025

Господарське

Східний апеляційний господарський суд

Склярук Ольга Ігорівна

Ухвала від 21.01.2025

Господарське

Східний апеляційний господарський суд

Склярук Ольга Ігорівна

Ухвала від 10.01.2025

Господарське

Східний апеляційний господарський суд

Склярук Ольга Ігорівна

Ухвала від 09.12.2024

Господарське

Східний апеляційний господарський суд

Склярук Ольга Ігорівна

Рішення від 05.11.2024

Господарське

Господарський суд Харківської області

Мужичук Ю.Ю.

Ухвала від 22.10.2024

Господарське

Господарський суд Харківської області

Мужичук Ю.Ю.

Ухвала від 22.10.2024

Господарське

Господарський суд Харківської області

Мужичук Ю.Ю.

Ухвала від 08.10.2024

Господарське

Господарський суд Харківської області

Мужичук Ю.Ю.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні