Рішення
від 03.02.2025 по справі 906/1359/24
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЖИТОМИРСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЖИТОМИРСЬКОЇ ОБЛАСТІ

майдан Путятинський, 3/65, м. Житомир, 10002, тел. (0412) 48 16 20,

e-mail: inbox@zt.arbitr.gov.ua, web: https://zt.arbitr.gov.ua,

код ЄДРПОУ 03499916

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"03" лютого 2025 р. м. Житомир Справа № 906/1359/24

Господарський суд Житомирської області у складі:

судді Вельмакіної Т.М.

секретар судового засідання: Андрощук О.М.

за участю представників сторін:

від позивача: Марущак К.В. - довіреність №08/32590 від 26.12.2023;

від відповідача: не прибув,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Житомирі справу

за позовом Акціонерного товариства "Житомиробленерго"

до Товариства з обмеженою відповідальністю "КББ"

про стягнення 67400,54 грн

Акціонерне товариство "Житомиробленерго" звернулося до суду з позовом про стягнення з Товариства з обмеженою відповідальністю "КББ" 67400,54 грн вартості необлікованої електричної енергії, нарахованої на підставі акту про порушення ПРРЕЕ №01553-21 від 09.11.2021.

Ухвалою від 01.01.2025 суд відкрив провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням сторін, призначив судове засідання для розгляду справи по суті на 03.02.2025.

27.01.2025 до суду повернулася у зв`язку з відсутністю адресата за вказаною адресою копія ухвали від 01.01.2025, яка направлялась на адресу відповідача.

Представник позивача у засіданні суду позовні вимоги підтримала у повному обсязі з підстав, викладених у позовній заяві.

Відповідач повноважного представника у судове засідання не направив, відзив на позовну заяву не подав.

Згідно витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань вбачається, що адреса відповідача відповідає вказаній у позовній заяві (а.с.47).

Відповідно до частин 3, 7 статті 120 ГПК України, виклики і повідомлення здійснюються шляхом вручення ухвали в порядку, передбаченому цим Кодексом для вручення судових рішень. Учасники судового процесу зобов`язані повідомляти суд про зміну свого місцезнаходження чи місця проживання під час розгляду справи. У разі відсутності заяви про зміну місця проживання, ухвала про повідомлення чи виклик надсилається учасникам судового процесу, які не мають офіційної електронної адреси, та за відсутності можливості сповістити їх за допомогою інших засобів зв`язку, які забезпечують фіксацію повідомлення або виклику, за останньою відомою суду адресою і вважається врученою, навіть якщо відповідний учасник судового процесу за цією адресою більше не знаходиться або не проживає.

Отже, у разі якщо ухвалу про вчинення відповідної процесуальної дії направлено судом за належною адресою, тобто повідомленою суду стороною, і повернуто підприємством зв`язку з посиланням на відсутність (вибуття) адресата, відмову від одержання, закінчення строку зберігання поштового відправлення тощо, то вважається, що адресат повідомлений про вчинення відповідної процесуальної дії.

Враховуючи вищевикладені обставини та те, що поштова кореспонденція направлялася відповідачу, відповідно, за його адресою, згідно даних Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, суд вважає, що ним вжито всі залежні від нього заходи для повідомлення відповідача про час і місце розгляду справи та забезпечення явки останнього в судове засідання для реалізації ним права на судовий захист своїх прав та інтересів.

Також суд враховує, що всі процесуальні документи по справі направлялися до Єдиного державного реєстру судових рішень, інформація якого має загальний доступ.

Водночас судом взято до уваги, що саме адресат наділений правом отримувати вчасно адресовану йому поштову кореспонденцію і несе відповідні ризики неналежної реалізації цього права та не повідомлення про зміну свого місцезнаходження, якщо таке має місце.

Враховуючи те, що подання відзиву на позовну заяву є правом, а не обов`язком відповідача, та те, що явка представника відповідача у судове засідання обов`язковою судом не визнавалась, а неподання відповідачем відзиву на позовну заяву та неявка представника відповідача в засідання суду не перешкоджає розгляду справи по суті, суд вважає за можливе розглянути справу за відсутності представника відповідача за наявними у справі матеріалами, відповідно до ч.9 ст.165 ГПК України.

Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представника позивача, суд

ВСТАНОВИВ:

Позивач зазначає, що 12.03.2014 між Бердичівським РЕМ ПАТ "Житомиробленерго" та Товариством з обмеженою відповідальністю "КББ" був укладений договір № 577 про постачання електричної енергії (а.с.9-14).

У зв`язку із змінами в галузі електроенергетики України, у відповідності до вимог Закону України "Про ринок електричної енергії" Акціонерне товариство "Житомиробленерго", починаючи з 01.01.2019 припинило свою діяльність з постачання електричної енергії, та здійснює свою діяльність як оператор системи розподілу виключно з надання послуг з розподілу електричної енергії, на підставі укладених договорів між споживачами та іншими учасниками роздрібного ринку електричної енергії, шляхом приєднання споживачів до публічних договорів приєднання (договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії, відповідних договорів про постачання електричної енергії) на умовах чинних договорів про постачання електричної енергії та про користування електричною енергією.

27.12.2018 між Акціонерним товариством "Житомиробленерго" (Бердичівський РЕМ) (оператор системи, позивач) та Товариством з обмеженою відповідальністю "КББ" (споживач, відповідач) був укладений договір №03-0577 споживача про надання послуг з розподілу (передачі) електричної енергії.

09.11.2021 представниками позивача проведено перевірку дотримання відповідачем ПРРЕЕ на об`єкті електропостачання відповідача та складено акт про порушення ПРРЕЕ № 01553-21, а саме підпункту 4 пункту 8.4.2. Правил роздрібного ринку електричної енергії, затверджених постановою НКРЕКП №312 від 14.03.2018, що призвело до безоблікового споживання електричної енергії.

Оскільки відповідач не сплатив 67400,54 грн вартості необлікованої електричної енергії, нарахованої на підставі акту про порушення ПРРЕЕ №01553-21 від 09.11.2021, позивач звернувся з даним позовом до суду.

Матеріали справи не містять відзиву чи будь-якої іншої заяви відповідача, в яких було б викладено процесуальну позицію останнього з приводу заявленого позову.

Оцінивши в сукупності матеріали справи, проаналізувавши вимоги чинного законодавства, що регулює спірні правовідносини, господарський суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог, враховуючи наступне.

Відповідно до ст.174 Господарського кодексу України, господарські зобов`язання можуть виникати, зокрема, безпосередньо із закону або іншого нормативно-правового акта, що регулює господарську діяльність; з господарського договору та інших угод, передбачених законом, а також з угод, не передбачених законом, але таких, які йому не суперечать.

Згідно п. 2 Постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 14.03.2018 № 312 "Про затвердження Правил роздрібного ринку електричної енергії" (в редакції, чинній на момент складання акта про порушення ПРРЕЕ), затверджено, що укладення договорів між споживачами та іншими учасниками роздрібного ринку електричної енергії відповідно до вимог Правил здійснюється шляхом приєднання споживачів до публічних договорів приєднання (договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії, відповідних договорів про постачання електричної енергії) на умовах чинних договорів про постачання електричної енергії та про користування електричною енергією, укладених з відповідними постачальниками електричної енергії за регульованим тарифом, шляхом подання заяви-приєднання за формою, наведеною у додатку до цієї постанови.

Підпунктом 1.2.1. ПРРЕЕ (в редакції, чинній на момент складання акта про порушення ПРРЕЕ) передбачено, що на роздрібному ринку електричної енергії споживання та використання електричної енергії для потреб електроустановки споживача здійснюється за умови забезпечення розподілу/передачі та продажу (постачання) електричної енергії на підставі договорів про розподіл/передачу, постачання електричної енергії, надання послуг комерційного обліку, які укладаються відповідно до цих Правил, Кодексу системи передачі, Кодексу систем розподілу та Кодексу комерційного обліку.

Абзацом першим підпункту 1.2.4. Правил визначено, що точка розподілу (передачі) електричної енергії споживачу установлюється на межі балансової належності його електроустановок та зазначається в договорі споживача про надання послуг з розподілу (передачі) електричної енергії з оператором системи.

Так, суд встановив, що 12.03.2014 між Бердичівським РЕМ ПАТ "Житомиробленерго" та Товариством з обмеженою відповідальністю "КББ" був укладений договір № 577 про постачання електричної енергії з додатками до нього (а.с.9-14).

Зокрема, згідно додатків №2 та №3.1 від 05.10.2016 визначено перелік об`єктів, що живляться електроенергією від мереж енергосистеми.

Пунктом 4.2.10 договору № 577 визначено, що відповідальність за збереження і цілісність розрахункових засобів обліку та пломб покладається на їх власника або організацію, на території якої вони встановлені.

Відповідно до п. 10.1 цей договір укладається на строк до 31.12 поточного року, набирає чинності з дня його підписання та вважається щорічно продовженим, якщо за місяць до закінчення строку не буде заявлено однією із сторін про відмову від цього договору або його перегляд.

Також суд встановив, що 27.12.2018 між Акціонерним товариством "Житомиробленерго" (Бердичівський РЕМ) (оператор системи, позивач) та Товариством з обмеженою відповідальністю "КББ" (споживач, відповідач) був укладений договір №03-0577 споживача про надання послуг з розподілу (передачі) електричної енергії (а.с.15-18).

Відповідно до заяви про приєднання до умов договору споживача про надання послуг з розподілу (передачі) електричної енергії, приєднання споживача з 01.01.2019 року до договору споживача про надання послуг з розподілу здійснено на умовах Договору про постачання електричної енергії із додатками №№ 1, 3.1, 6, 8, 11 та однолінійними схемами...

За вказаного, відповідно до договору №03-0577 від 27.12.2018 позивач надає відповідачу послуги з розподілу (передачі) електричної енергії до таких об`єктів нерухомості:

- Кафе за адресою: Бердичівський р-н, с/рада Андріяшівська, автодорога Кременець-Біла Церква-Ржищів, буд. 195км+71км;

- Магазин за адресою: м. Бердичів, вул. Європейська, 97;

- Кафе "Жолудь" за адресою: Бердичівський р-н, смт Гришківці, вул. Леніна, 201.

Згідно з п. 1.2 договору №03-0577, умови договору розроблені відповідно до Закону України "Про ринок електричної енергії" та Правил роздрібного ринку електричної енергії, затверджених постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики та комунальних послуг від 14 березня 2018 року №312 (далі ПРЕЕ), та є однаковими для всіх споживачів.

Відповідно до п. 8.6 цього договору, у разі порушення розрахункового обліку з вини споживача, споживач сплачує оператору системи вартість недоврахованої електроенергії, виходячи із приєднаної потужності струмоприймачів та кількості годин їх використання.

Згідно з п. 8.9 договору, у разі виявлення однією із сторін порушень умов договору іншою стороною, за які законодавством передбачене застосування санкцій чи які тягнуть за собою збитки, недоотриману продукцію або вигоду тощо, на місці оформлюється двосторонній акт порушень.

У п.12 додатку №4 до договору сторони погодили, що у разі порушення споживачем умов цього договору та/або ПРРЕЕ, складається акт про порушення ПРРЕЕ у відповідності до вимог ПРРЕЕ, надаються розрахунок обсягу та вартості необлікованої електричної енергії у відповідності до вимог Методики визначення обсягу та вартості необлікованої електричної енергії, затвердженої Регулятором, та розрахункові документи для оплати необлікованої електричної енергії та/або збитків.

Суд встановив, що відповідно до акта № 247582-20 про пломбування та технічну перевірку вузла обліку електричної енергії від 19.07.2021, складеного в присутності представника відповідача, на електроустановці споживача встановлений електролічильник типу НІК 2303 АRP3.1000.М.11 заводський номер 10437478, який знаходиться на балансі відповідача. Також встановлено індикатори магнітного впливу: М12208694, М13210932, М13210938. Відповідно до складеного акта, відповідач прийняв лічильник електричної енергії з встановленими пломбами та індикаторами магнітного впливу на відповідальне зберігання.

Згідно пояснень представника позивача, оскільки вказаний лічильник містить індикацію впливу магнітного поля, при впливі на лічильник постійного магнітного поля рівнем більше 100 мТл протягом 3 с: - включається звуковий сигнал; - на дисплеї з`являється індикація, що вказує на вплив магнітного поля; - у журналі подій лічильника формується запис про вплив магнітного поля. Звуковий сигнал відключається по закінченні впливу магнітного поля, а індикація на дисплеї лічильника тільки після зчитування даних через оптопорт.

Як вбачається з матеріалів справи, 09.11.2021 представниками позивача проведено перевірку дотримання відповідачем ПРРЕЕ на об`єкті електропостачання "кафе Жолудь" за адресою: смт. Гришківці, вул. Леніна, 201. Під час проведення перевірки виявлено порушення пп. 4 п.8.4.2 Правил роздрібного ринку електричної енергії, шляхом впливу на лічильник електричної енергії постійного або змінного магнітного поля, що зафіксовано індикатором, який схематично вмонтований в лічильник електричної енергії.

За результатами перевірки, в присутності особи, яка допустила представників оператора системи на об`єкт споживача - Бойчук Ірини Володимирівни, складено акт про порушення ПРРЕЕ № 01553-21 (а.с.20-21), який засвідчили своїми підписами три представники позивача та особа, яка допустила представників оператора системи. В акті також міститься інформація про фотофіксацію. З доданого до акту відтворення фотофіксації вбачається, що на електронному дисплеї відображено повідомлення "Error MAGN".

Як вбачається з матеріалів справи, другий примірник акта із зазначенням часу та дати засідання комісії з розгляду складеного акта вручений під розпис Бойчук І.В., а також копію цього акта було надіслано на юридичну адресу ТОВ "КББ" разом із повідомленням про засідання комісії з розгляду актів про порушення (а.с.22).

Згідно з п. 8.2.5 ПРРЕЕ, у разі виявлення під час контрольного огляду або технічної перевірки уповноваженим представником оператора системи, від якого споживач одержує електричну енергію, порушень цих Правил, у тому числі фактів безоблікового споживання електричної енергії, на місці виявлення порушення у присутності споживача (представника споживача) або іншої особи, яка допустила представників оператора системи на об`єкт (територію) споживача для проведення перевірки (за умови посвідчення цієї особи), оформлюється акт про порушення згідно з формою, наведеною в додатку 9 до цих Правил.

В акті про порушення мають бути зазначені зміст виявленого порушення з посиланням на відповідні пункти цих Правил та всі необхідні для визначення обсягу та вартості необлікованої електричної енергії параметри, що характеризують електроустановку споживача, схему підключення електроустановки споживача та її графічне зображення із зазначенням: меж балансової належності; перерізів та матеріалу всіх проводів (кабелів), наявних у схемі підключення; номінальної сили струму спрацювання комутаційних апаратів, задіяних у схемі підключення; фазування лічильника на дату оформлення акта про порушення.

Споживачі, представники оператора системи, інші особи, присутні при перевірці, під час здійснення перевірки електроустановок мають право здійснювати фото- та відеозйомку для фіксації виявлених порушень та/або відмови споживача (представника споживача або іншої особи, яка допустила представників оператора системи на об`єкт (територію) споживача для проведення перевірки) підписувати акт про порушення, про що зазначається в акті про порушення.

В акті про порушення заповнюються всі графи та рядки без пропусків. Виправлення чи підчищення не допускаються. Текст повинен бути однозначним, без можливості подвійного тлумачення.

В акті зазначаються заходи, яких було вжито або яких необхідно вжити для усунення допущених порушень.

Акт про порушення складається у двох примірниках, один з яких передається або надсилається споживачеві.

Акт про порушення підписується представником (представниками) оператора системи, який (які) брали участь у перевірці, та споживачем (представником споживача) або іншою особою, яка допустила представників оператора системи на об`єкт (територію) споживача для проведення перевірки (за умови посвідчення цієї особи).

У разі відмови споживача (представника споживача або іншої особи, яка допустила представників оператора системи на об`єкт (територію) споживача для проведення перевірки) підписати акт про порушення в ньому робиться запис про відмову. У цьому разі акт про порушення вважається дійсним, якщо його підписали більше одного уповноваженого представника оператора системи та незаінтересована особа (представник житлово-експлуатаційної організації, балансоутримувача або управителя будинку, виборна особа будинкового, вуличного, квартального чи іншого органу самоорганізації населення або представник органу місцевого самоврядування, інший споживач тощо) за умови посвідчення цієї особи або більше одного уповноваженого представника оператора системи, а відмова споживача (представника споживача або іншої особи, яка допустила представників оператора системи на об`єкт (територію) споживача для проведення перевірки) підписувати акт про порушення підтверджується відеозйомкою.

До акта про порушення сторонами можуть бути додані пояснення, зауваження та докази, перелік яких (за наявності) зазначається в цьому акті.

Суд встановив, що акт про порушення ПРРЕЕ № 01553-21 від 09.11.2021 відповідає вищевказаним вимогам ПРРЕЕ.

Відповідно до пп.8.2.6 ПРРЕЕ, на підставі акта про порушення уповноваженими представниками оператора системи під час засідань комісії з розгляду актів про порушення визначаються обсяг необлікованої електричної енергії та сума завданих споживачем збитків.

Комісія з розгляду актів про порушення створюється оператором системи і має складатися не менше ніж з 3 уповноважених представників оператора системи.

Споживач має право бути присутнім на засіданні комісії з розгляду актів про порушення.

Споживач має бути повідомлений оператором системи про місце, час і дату засідання комісії не пізніше ніж за 7 календарних днів до призначеної дати засідання.

Суд встановив, що 28.12.2021 відбулося засідання комісії АТ "Житомиробленерго" Бердичівського РЕМ, яка розглянула акт про порушення № 01553-21 від 09.11.2021р. за відсутності представника споживача, та прийняла рішення, зокрема:

- Акт про порушення № 01553-21 від 09.11.2021р. складено з дотриманням вимог ПРРЕЕ та визнати правомірним, а споживача причетним до порушення;

- розрахунок по акту про порушення ПРРЕЕ № 01553-21 від 09.11.2021 здійснити у відповідності до вимог п.8.4.10 ПРРЕЕ виходячи із дозволеної потужності, зазначеної в договорі, з дня останнього контрольного огляду електроустановки споживача до дати виявлення порушення;

- обсяг 11721 кВт.год, вартість 67400,54 грн, необлікованої електричної енергії здійснено відповідно до розрахунку який додається до протоколу.

Рішення комісії оформлені протоколом № 9 від 28.12.2021 (а.с.22-23).

Згідно з п.2.3.4 Правил роздрібного ринку електричної енергії (далі - ПРРЕЕ), відповідальність за збереження і цілісність засобів комерційного обліку електричної енергії та пломб (відбитків їх тавр) відповідно до акта про пломбування покладається на власника електроустановки або організацію, на території (у приміщенні) якої вони встановлені.

Відповідно до п.4 ч.2 ст.77 Закону України "Про ринок електричної енергії", правопорушенням на ринку електричної енергії є зокрема, крадіжка електричної енергії, самовільне підключення до об`єктів електроенергетики, споживання електроенергії без приладів обліку.

Пунктом 8.2.4 ПРРЕЕ визначено, що у разі виявлення представниками оператора системи пошкоджень чи зриву пломб та/або індикаторів, установлених у місцях, указаних в акті про пломбування, або пошкоджень відбитків тавр на цих пломбах, пошкодження розрахункових засобів вимірювальної техніки, явних ознак втручання в параметри розрахункових засобів вимірювальної техніки з метою зміни їх показів, самовільних підключень до електричних мереж розрахунок обсягу електричної енергії, який підлягає оплаті, здійснюється відповідно до порядку, визначеного главою 8.4 ПРРЕЕ.

Згідно з пп. 4 п. 8.4.2. ПРРЕЕ, визначення обсягу та вартості необлікованої електричної енергії здійснюється оператором системи на підставі акта про порушення, складеного у порядку, визначеному Правилами, у разі виявлення такого порушення, як фіксація індикаторами впливу на лічильник електричної енергії постійного (змінного) магнітного або електричного полів (далі - фіксація індикаторами впливу фізичних полів), пошкодження або відсутність індикаторів (за умови наявності акта про пломбування, складеного в порядку, визначеному Кодексом комерційного обліку, або іншого документа, який підтверджує факт встановлення та передачі на збереження індикаторів).

Відповідно до абз.5 п. 8.4.3 ПРРЕЕ, факт установлення індикаторів та їх стан мають бути зафіксовані в акті про пломбування або в іншому документі, що підтверджує факт установлення таких індикаторів на/у лічильниках (у тому числі передбачених виробником лічильника), відповідність їх стану (неспрацьований) та передачу цих лічильників, пломб та індикаторів на збереження, який складається у двох примірниках представниками оператора системи у присутності споживача (власника або користувача об`єкта) або уповноваженої ним особи та підписується ними.

Суд встановив, що факт установлення лічильника з схемотехнічно вмонтованим індикатором підтверджується актом № 247582-20 про пломбування та технічну перевірку засобів обліку електричної енергії від 19.07.2021 (а.с. 19).

Також суд враховує, що згідно з п.8.4.4. Правил факт пошкодження пломб та/або індикаторів, та/або засобів вимірювальної техніки, факт втручання споживача в роботу засобів вимірювальної техніки, крім випадків спрацювання індикаторів (фіксації індикаторами впливу фізичних полів), має бути підтверджений експертизою, проведеною спеціалізованою організацією (підприємством), яка має право на її проведення відповідно до законодавства (далі - експертиза). До отримання оператором системи результатів експертизи положення цієї глави не застосовуються для визначення обсягу та вартості необлікованої електричної енергії, за винятком випадків, передбачених цим пунктом.

У разі виявлення у споживача порушень, зазначених у підпунктах 2 - 4 пункту 8.4.2 (у частині відсутності засобів вимірювальної техніки, пломб, індикаторів та фіксації впливу фізичних полів індикатором), обсяг та вартість необлікованої електричної енергії визначається оператором системи відповідно до положень цієї глави без проведення відповідної експертизи.

У разі незгоди споживача з фактом впливу на лічильник електричної енергії фізичними полями, зафіксованим індикатором, який схемотехнічно вмонтований у лічильник, споживач має право (з метою встановлення причин спрацювання індикатора) направити лічильник на експертизу (обстеження) до його виробника або іншої організації (підприємства), яка має право на її проведення згідно із законодавством.

Натомість, як зазначив позивач та не спростував відповідач, звернень від споживача щодо направлення лічильника на експертизу не надходило.

Відповідно до п. 8.4.7 ПРРЕЕ, розрахунок вартості необлікованої електричної енергії здійснюється виходячи з: вартості середньомісячних витрат оператора системи на купівлю однієї кіловат-години (кВт.год) електричної енергії на компенсацію незапланованих втрат електричної енергії, її передачі та розподілу у період порушення споживачем цих Правил (Ц, грн/кВт.год); величини розрахункового добового обсягу споживання електричної енергії (W доб, кВт.год); кількості днів, протягом яких споживання електричної енергії здійснювалося з порушенням вимог цих Правил (Д, день). Кількість днів, протягом яких споживання електричної енергії здійснювалося з порушенням цих Правил, розкладається на складові відповідно до кількості днів (Д і, день) у кожному календарному місяці (ціновому періоді), протягом яких споживання електричної енергії здійснювалося з порушенням цих Правил.

Згідно з пп.1 п. 8.4.8 ПРРЕЕ, кількість днів, протягом яких споживання електричної енергії здійснювалося з порушенням вимог Правил, визначається виходячи з кількості робочих днів електроустановки споживача, зокрема, у разі виявлення у споживача порушень, зазначених у підпунктах 1 - 3 (у частині пошкодження засобів вимірювальної техніки та/або пломб) або у підпункті 4 пункту 8.4.2, - з дня останнього контрольного огляду засобу комерційного обліку або технічної перевірки (якщо технічну перевірку було проведено після останнього контрольного огляду засобу комерційного обліку) до дня виявлення порушення, але не більше загальної кількості робочих днів у шести календарних місяцях, що передували дню виявлення порушення. Кількість робочих днів електроустановки непобутового споживача визначається виходячи з умов договору споживача з оператором системи.

Відповідно до п.8.4.9 ПРРЕЕ, у разі виявлення у споживача порушень, зазначених у підпунктах 1 - 4 пункту 8.4.2, розрахований обсяг споживання необлікованої електричної енергії споживачем протягом розрахункового періоду (місяця) має бути зменшений на обсяг електричної енергії, спожитий споживачем у цьому періоді за точкою (точками) комерційного обліку, на якій (яких) було виявлено порушення, відповідно до даних комерційного обліку електричної енергії. В інших випадках розрахований обсяг необлікованої електричної енергії не зменшується.

Пунктом 8.4.10. Правил визначено, що у разі виявлення у непобутового споживача порушень, зазначених у підпунктах 1 - 5 пункту 8.4.2, величина розрахункового добового обсягу споживання електричної енергії протягом робочого часу (W доб, кВт.год) розраховується за формулою: W доб = Р х t доб х К в

де Р - потужність (кВт), визначена як дозволена потужність для цієї точки комерційного обліку, зазначена в договорі з оператором системи (за умови, якщо потужність, визначена відповідно до положень підпунктів 1 або 2 цього пункту, перевищує дозволену потужність для цієї точки комерційного обліку, ненадання споживачем інформації щодо паспортних даних струмоприймачів, недопуску представників оператора системи на свою територію для перевірки інформації щодо сумарної максимальної потужності струмоприймачів, відмови споживача від вимірювання струму навантаження електроустановки при підключенні всіх наявних струмоприймачів на повну потужність);

t доб - тривалість роботи обладнання протягом доби, що визначається на підставі договору з оператором системи (год).

К в - коефіцієнт використання струмоприймачів (приймається рівним 0,6).

Так суд встановив, що у розрахунку по акту про порушення ПРРЕЕ № 01553-21 від 09.11.2021 зазначено, що його здійснено у відповідності до вимог п.8.4.10 ПРРЕЕ, формула (4), з 04.08.2021по 09.11.2021.

W доб = Р х t доб х Кв.

При цьому Р = 18 кВт (договірна потужність), t доб = 16 год (режим роботи електрообладнання), Кв =0,6.

W доб = 18 х16 х 0,6 =172,8 кВт.год

Позивач зазначив, що вартість необлікованої електроенергії розраховано виходячи з суми середньої ціни купівлі електричної енергії оператором системи на балансуючому ринку та тарифів на послуги з передачі та розподілу електричної енергії (у відповідності до вимог п.8.4.7 ПРРЕЕ).

Отже, комісією з розгляду актів про порушення ПРРЕЕ визначений обсяг недорахованої електричної енергії, виходячи із дозволеної потужності, зазначеної в договорі, з дня останнього контрольного огляду електроустановки споживача до дати виявлення порушення, що становить 11721 кВт.год на суму 67400,54 грн (а.с.23 (на звороті)).

Суд встановив, що розрахунок по акту про порушення ПРРЕЕ № 01553-21 від 09.11.2021 здійснено з дотриманням вимог ПРРЕЕ.

Згідно з п. 13 додатку №4 до договору, кошти за необліковану електричну енергію та суми збитків перераховуються споживачем на поточний рахунок оператора системи.

За п. 14 додатку споживач має оплатити розрахункові документи за необліковану електричну енергію протягом 30 календарних днів від дня отримання рахунка.

Аналогічні приписи містить п. 8.2.7. ПРРЕЕ, згідно якого кошти за необліковану електричну енергію та суми збитків перераховуються споживачем на поточний рахунок оператора системи.

Споживач має оплатити розрахункові документи за необліковану електричну енергію протягом 30 календарних днів від дня отримання рахунка (у випадку неотримання споживачем рахунка у поштовому відділенні упродовж 5 робочих днів з дня надходження рахунка до поштового відділення споживача рахунок вважається отриманим споживачем на 5 робочий день).

У разі незгоди споживача з фактом безоблікового споживання електричної енергії та відмови від сплати вартості необлікованої електричної енергії оператор системи звертається з позовом до суду для підтвердження факту безоблікового споживання електричної енергії та стягнення вартості необлікованої електричної енергії.

Якщо судом прийнято рішення, яким спростовано факт безоблікового споживання електричної енергії споживачем та/або відмовлено оператору системи в задоволенні позову щодо стягнення зі споживача вартості необлікованої електричної енергії, розрахованої на підставі акта про порушення, та за умови набрання рішенням суду законної сили оператор системи скасовує відповідний акт про порушення.

З матеріалів справи вбачається, що позивач 28.12.2021 надіслав відповідачу претензію № 450/23372 від 28.12.2021 та рахунок про сплату 67400,54 грн за необліковану електричну енергію (а.с.24), яка залишена відповідачем без відповіді та без задоволення.

Представник позивача підтвердив у судовому засіданні, що акт про порушення недійсним не визнавався, вартість необлікованої електричної енергії не сплачено.

При цьому відповідач не надав будь-яких документів на спростування позовних вимог, доказів сплати відповідачем 67400,54 грн за необліковану електричну енергію матеріали справи не містять.

Відповідно до ст.73 ГПК України, доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.

За приписами статей 76, 77 ГПК України, належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.

Згідно зі ст.74 ГПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.

Відповідно до ст.86 ГПК України, суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.

Враховуючи вище викладене, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими, заявленими відповідно до вимог чинного законодавства та підлягають задоволенню у розмірі 67400,54 грн вартості необлікованої електричної енергії.

Судовий збір, в порядку ст.129 ГПК України, покладається на відповідача.

Керуючись статтями 2, 73-79, 86, 123, 129, 233, 236-238, 241, 247 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд

ВИРІШИВ:

1. Позов задовольнити.

2. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "КББ"(13337, Житомирська обл., Бердичівський р-н, селище міського типу Гришківці, вул. Житомирська, буд. 195, ід. код 20403929) на користь Акціонерного товариства "Житомиробленерго" (10008, Житомирська обл., м. Житомир, вул. Косенка Віктора, буд. 32/8, ід. код 22048622):

- 67400,54 грн вартості необлікованої електричної енергії;

- 2422,40 грн судового збору.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Повне рішення складено: 10.02.25

Суддя Вельмакіна Т.М.

1 - до справи;

- позивачу - через систему "Електронний суд";

2 - відповідачу (рек. з пов.).

СудГосподарський суд Житомирської області
Дата ухвалення рішення03.02.2025
Оприлюднено12.02.2025
Номер документу125058825
СудочинствоГосподарське
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають з правочинів щодо акцій, часток, паїв, інших корпоративних прав в юридичній особі купівлі-продажу, з них поставки товарів, робіт, послуг, з них енергоносіїв

Судовий реєстр по справі —906/1359/24

Рішення від 03.02.2025

Господарське

Господарський суд Житомирської області

Вельмакіна Т.М.

Ухвала від 01.01.2025

Господарське

Господарський суд Житомирської області

Вельмакіна Т.М.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні