ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ІВАНО-ФРАНКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
УХВАЛА
03.02.2025 м. Івано-ФранківськСправа № 909/679/24 Господарський суд Івано-Франківської області у складі судді Максимів Т.В., секретар судового засідання Масловський А.Ю. розглянувши заяву Товариства з обмеженою відповідальністю "Львівенергоресурс" про грошові вимоги до ТОВ "Костанза" в сумі 38 981 034 грн 70 коп. (вх. №7770/24 від 04.09.2024) у справі
за заявою: Товариства з обмеженою відповідальністю "Виробниче торгівельне об`єднання "Український національний продукт"
до боржника: Товариства з обмеженою відповідальністю "КОСТАНЗА" про банкрутство
за участю:
1.Представник боржника - Серт Олександр Володимирович,
2.Представник кредитора ТОВ "Галінтеренерго"- Бабій Андрій Миколайович,
3.Представник кредитора ТОВ "Львівенергоресурс" - Куриленко Олександра Артемівна, 4.Представник кредитора ТОВ "Інвест Енерго Трейдинг" - Левконович Юрій Юрійович,
5.Представник кредитора Karpaty Chemical B.V. - Бабій Володимир Вікторович,
6.Представник кредитора ПрАТ НЕК "Укренерго" - Карплюк Павло Миколайович,
7.Представник кредитора КП "Калуська енергетична компанія" - Бондар Роман Вікторович,
8.Представник кредитора ТОВ "Газорозподільні мережі України"- Сенів Ольга Василівна, 9.Представник кредитора АТ "Прикарпаттяобленерго"- Курник Оксана Андріївна,
10.Представник кредитора ТОВ "Нафтогаз Трейдинг" - Саранюк Василь Миколайович, 11.Представники кредитора Калуського відділу ДВС - Куйбіда Оксана Ігорівна, Волощук Василь Михайлович ,
12.Представник кредитора ДП "Укрвугілля"- Царенко Євген Петрович,
13.Представник кредитора ТОВ "Прикарпатнафтохім"- Марчак Мирослав Петрович, Серпутько Ярослав Сергійович,
14.Представник кредитора ТОВ "Інтел Енерго"- Бешуля Костянтин Сергійович,
15.Представник кредитора ТОВ "Укр Коал Енерджи"- Гапоненко Роман Іванович,
16.Представник кредитора ГУ ДПС в Івано-Франківській області - Гаврилець Олексій Богданович, Харук Вікторія Іванівна ,
17.Арбітражний керуючий - Глеваський Віталій Васильович
встановив: Товариство з обмеженою відповідальністю "Виробниче торгівельне об`єднання "Український національний продукт" звернулося до Господарського суду Івано-Франківської області з заявою про відкриття провадження у справі про банкрутство Товариства з обмеженою відповідальністю "КОСТАНЗА".
13.08.2024 суд постановив, зокрема відкрити провадження у справі про банкрутство Товариства з обмеженою відповідальністю "КОСТАНЗА"; оприлюднити на офіційному вебпорталі судової влади України оголошення про відкриття провадження у справі про банкрутство Товариства з обмеженою відповідальністю "КОСТАНЗА".
14.08.2024 о 16:24 на офіційному вебпорталі судової влади України опубліковано оголошення за номером публікації 73838 про відкриття провадження у справі про банкрутство Товариства з обмеженою відповідальністю "Костанза".
04.09.2024 Товариство з обмеженою відповідальністю "Львівенергоресурс" через систему "Електронний суд" подало заяву про грошові вимоги до ТОВ "КОСТАНЗА" в сумі 38 981 034 грн 70 коп. (вх. №7770/24 від 04.09.2024).
15.10.2024 суд постановив подану заяву прийняти до розгляду в попередньому засіданні.
21.01.2025 ТОВ "Львівенергоресурс" подало заяву про долучення до матеріалів справи документів, що підтверджують заявлені грошові вимоги вх. №967/25.
07.01.2025 арбітражний керуючий Глеваський Віталій Васильович подав Повідомлення про результати розгляду грошових вимог ТОВ "Львівенергоресурс" вх.№210/25.
В судовому засіданні 03.02.2025 представник кредитора заявлені грошові вимоги підтримав в повному обсязі та просив суд їх визнати; арбітражний керуючий Глеваський В.В., представник боржника та присутні в судовому засіданні 03.02.2025 представники кредиторів щодо їх задоволення не заперечили.
Розглянувши заяву ТОВ "Львівенергоресурс" про грошові вимоги до боржника, заслухавши арбітражного керуючого Глеваського В.В. та представника боржника, дослідивши матеріали заяви, суд зазначає таке.
Згідно з ч. 1 ст. 2 Кодексу України з процедур банкрутства провадження у справах про банкрутство регулюється цим Кодексом, Господарським процесуальним кодексом України, іншими законами України. Застосування положень Господарського процесуального кодексу України та інших законодавчих актів України здійснюється з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом.
Відповідно до положень статті 1 Кодексу України з процедур банкрутства, грошовим зобов`язанням є зобов`язання боржника сплатити кредитору певну грошову суму відповідно до цивільно-правового правочину (договору) та на інших підставах, передбачених законодавством України.
Отже, законодавцем не обмежено перелік підстав, з яких виникають грошові зобов`язання боржника перед кредиторами. Такими підставами можуть бути укладені боржником договори (правочини), грошові зобов`язання зі сплати податків та зборів (обов`язкових платежів), страхових внесків на загальнообов`язкове державне пенсійне та інше соціальне страхування; зобов`язання, які виникають внаслідок неможливості виконання зобов`язань за договорами зберігання, підряду, найму (оренди), ренти, позики тощо та які мають бути виражені у грошових одиницях.
До грошових зобов`язань боржника законодавець також відносить будь-які виражені у грошовій формі зобов`язання, які виникають в силу інших підстав, передбачених законодавством, за винятком неустойки (штрафу, пені) та інших фінансових санкцій, визначених на дату подання заяви до господарського суду, а також зобов`язання, що виникли внаслідок заподіяння шкоди життю і здоров`ю громадян, зобов`язання з виплати авторської винагороди, зобов`язання перед засновниками (учасниками) боржника-юридичної особи, що виникли з такої участі (абзац 5 частини першої статті 1 КУзПБ).
Абзац 11 ст. 1 Кодексу України з процедур банкрутства визначає, що кредитор - юридична або фізична особа, а також контролюючий орган, уповноважений відповідно до Податкового кодексу України здійснювати заходи щодо забезпечення погашення податкового боргу та недоїмки зі сплати єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування у межах своїх повноважень, та інші державні органи, які мають вимоги щодо грошових зобов`язань до боржника, а також адміністратор за випуском облігацій, який відповідно до Закону України "Про ринки капіталу та організовані товарні ринки" діє в інтересах власників облігацій, які мають підтверджені у встановленому порядку документами вимоги щодо грошових зобов`язань до боржника; забезпечені кредитори - кредитори, вимоги яких до боржника або іншої особи забезпечені заставою майна боржника; конкурсні кредитори - кредитори за вимогами до боржника, що виникли до відкриття провадження у справі про банкрутство і виконання яких не забезпечено заставою майна боржника; поточні кредитори - кредитори за вимогами до боржника, що виникли після відкриття провадження у справі про банкрутство.
Згідно з ч.1 ст. 45 Кодексу України з процедур банкрутства, конкурсні кредитори за вимогами, що виникли до дня відкриття провадження у справі про банкрутство, зобов`язані подати до господарського суду письмові заяви з вимогами до боржника, а також документи, що їх підтверджують, протягом 30 днів з дня офіційного оприлюднення оголошення про відкриття провадження у справі про банкрутство.
В межах встановленого ч. 1 ст. 45 Кодексу України з процедур банкрутства строку до суду з кредиторськими вимогами до боржника звернувся кредитор - ТОВ "Львівенергоресурс".
Зі змісту ст. 45 Кодексу України з процедур банкрутства вбачається, що кредитор, звертаючись до господарського суду з відповідною заявою, самостійно визначає розмір своїх кредиторських вимог, підтверджує їх відповідними документами. До обов`язків суду при розгляді відповідних заяв входить саме перевірка їх обґрунтованості та наявності документів, що підтверджують відповідні вимоги.
Завданням господарського суду у попередньому засіданні є перевірка заявлених до боржника грошових вимог конкурсних кредиторів, які можуть підтверджуватися або первинними документами (угодами, накладними, рахунками, актами виконаних робіт тощо), що свідчать про цивільно-правові відносини сторін та підтверджують заборгованість боржника перед кредитором, або рішенням юрисдикційного органу, до компетенції якого віднесено вирішення такого спору (аналогічна правова позиція викладена у постановах Великої Палати Верховного Суду від 29.01.2019 р. у справі N 916/4644/15; Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду від 10.12.2019 р. у справі N 913/479/18).
Як зазначено у заяві та підтверджується доданими до неї матеріалами, відповідно до рішення Господарського суду Івано-Франківської області від 08.01.2024 у справі № 909/880/21, суд вирішив позов Товариства з обмеженою відповідальністю "Львівенергоресурс" до Товариства з обмеженою відповідальністю "Костанза", в особі філії "Калуська ТЕЦ" Товариства з обмеженою відповідальністю "Костанза" про стягнення заборгованості в сумі 49 127 677,88 грн. задовольнити; стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Костанза", в особі філії "Калуська ТЕЦ" Товариства з обмеженою відповідальністю "Костанза" на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Львівенергоресурс" 49 127 677,88 грн., з них:
39 431 270 (тридцять дев`ять мільйонів чотириста тридцять одна тисяча двісті сімдесят) грн 57 коп. - основна заборгованість,
8 070 535 (вісім мільйонів сімдесят тисяч п`ятсот тридцять п`ять) грн 21 коп. - інфляційні нарахування,
1 625 872 (один мільйон шістсот двадцять п`ять тисяч вісімсот сімдесят дві) грн 10 коп. - 3% річних,
589 532 (п`ятсот вісімдесят дев`ять тисяч п`ятсот тридцять дві) грн 13 коп. - судового збору.
31.01.2024 вказане судове рішення набрало законної сили.
07.02.2024 ТОВ "КОСТАНЗА" сплатила 500 000 грн., у результаті чого розмір основного боргу складав 38 931 270 грн 57 коп., а загальний розмір заборгованості за рішенням суду складав 49 217 210 грн 01 коп.
10.04.2024 приватний виконавець Безрукий О.В. відкрив виконавче провадження НОМЕР_1.
27.08.2024 виконавче провадження зупинене у зв`язку з відкриттям провадження у справі про банкрутство та введенням мораторію.
В рамках цього виконавчого провадження з 10.04.2024 до 01.08.2024 приватний виконавець стягнув та перерахував Позивачу (Кредитору) кошти в сумі 948 805 грн 12 коп., у результаті чого розмір основної заборгованості станом на 01.08.2024 складав 37 982 465 грн 45 коп., а загальний розмір заборгованості згідно рішення суду 48 268 404 грн 89 коп.
01.08.2024 сторони підписали Акт зарахування зустрічних однорідних вимог (зобов`язань), відповідно до якого станом на 01.08.2024 основна сума заборгованості Боржника складала 25 989 179 грн 42 коп., а загальний розмір заборгованості за рішенням суду - 36 275 118 грн 86 коп.
Відповідно до листа приватного виконавця від 02.09.2024 № 01-29/4940 в рамках виконавчого провадження 01.08.2024 боржник сплатив ще 49 847 грн 90 коп.
Відтак станом на день подання заяви про грошові вимоги, згідно з рішенням Господарського суду Івано-Франківської області від 08.01.2024 у справі № 909/880/21, заборгованість Боржника складає 36 225 270 грн 96 коп., з яких:
- 25 939 331 грн 52 коп. основна заборгованість
- 8 070 535 грн 21 коп. інфляційні втрати,
- 1 625 872 грн 10 коп. 3% річних,
- 589 532 грн 13 коп. судового збору.
Обставини, встановлені рішенням суду в господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом (ч. 4 ст. 75 ГПК України).
За наведеного, грошові вимоги Товариства з обмеженою відповідальністю "Львівенергоресурс" до боржника Товариства з обмеженою відповідальністю "Костанза" в сумі 36 225 270 грн 96 коп. грн. є безспірними, обґрунтованими, підтвердженими належними та допустимими доказами, зокрема судовим рішенням, яке набрало законної сили.
Щодо грошових вимог в сумі 2 755 763 грн 74 коп., з яких 980 663 грн 48 коп. 3% річних та 1 775 100 грн 26 коп. інфляційні втрати за період з 22.08.2023 до 11.06.2024, суд зазначає таке.
Приписами ст. 611 Цивільного кодексу України встановлено, що у разі порушення зобов`язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом.
Згідно з ст. 625 ЦК України боржник не звільняється від відповідальності за неможливість виконання ним грошового зобов`язання (ч.1). Боржник, який прострочив виконання грошового зобов`язання, на вимогу кредитора зобов`язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом (ч.2).
За змістом наведеної норми закону нараховані на суму боргу інфляційні втрати та 3 % річних входять до складу грошового зобов`язання і є особливою мірою відповідальності боржника за прострочення грошового зобов`язання, оскільки виступають способом захисту майнового права та інтересу, який полягає у відшкодуванні матеріальних втрат кредитора від знецінення грошових коштів унаслідок інфляційних процесів та отриманні компенсації від боржника за неналежне виконання зобов`язання.
Оскільки ст. 625 ЦК України розміщена в розділі І "Загальні положення про зобов`язання" книги 5 ЦК України, то вона поширює свою дію на всі зобов`язання, якщо інше не передбачено в спеціальних нормах, які регулюють суспільні відносини щодо виникнення, зміни чи припинення окремих видів зобов`язань. Таким чином, у ст. 625 ЦК України визначено загальні правила відповідальності за порушення будь-якого грошового зобов`язання незалежно від підстав його виникнення.
За своєю правовою природою судове рішення є засобом захисту прав або інтересів фізичних та юридичних осіб.
За загальним правилом судове рішення забезпечує примусове виконання зобов`язання, яке виникло з підстав, що існували до його ухвалення, але не породжує таке зобов`язання, крім випадків, коли положення норм чинного законодавства передбачають виникнення зобов`язання саме з набранням законної сили рішенням суду (такий висновок міститься у постанові Великої Палати Верховного Суду від 09.11.2021 у справі № 320/5115/17).
Судове рішення про стягнення основної заборгованості засвідчує факт неналежного виконання стороною свого зобов`язання відповідно до цивільно-правового договору поставки.
Отже, з аналізу положень ст. ст. 526, 599, 611, 625 ЦК України вбачається, що наявність судового рішення про стягнення основної заборгованості, в якому вказана сума заборгованості та обов"язок її оплатити, який боржник належним чином не виконав, свідчить про наявність у кредитора права на отримання сум, передбачених ст. 625 цього Кодексу, за невиконання грошового зобов`язання за увесь час прострочення.
Таким чином, суд враховуючи суму заборгованості, настання строку оплати та часткову сплату боржником суми заборгованості, перевірив правильність нарахування позивачем сум 3% річних та інфляційних втрат за період з 22.08.2023 до 11.06.2024, які згідно арифметичного розрахунку, проведеного судом менші за суму заявлену позивачем до стягнення, тому суд визнає грошові вимоги кредитора в сумі 911 480 грн 57 коп. -3% річних та 1 468 666 грн 07 коп. інфляційних втрат. Решту грошових вимог належить відхилити.
Крім того, Товариство з обмеженою відповідальністю "Львівенергоресурс" за подання заяви про грошові вимоги кредитора до боржника сплатило судовий збір у сумі 6056 грн згідно з платіжною інструкцією № 564 від 03 вересня 2024 року, який також належить до визнання.
Черговість задоволення вимог кредиторів визначена статтею 64 Кодексу України з процедур банкрутства.
Згідно з абз. 5 п. 1 ч. 1 зазначеної вище норми, у першу чергу задовольняються: витрати, пов`язані з провадженням у справі про банкрутство в господарському суді.
Відповідно до п. 4 ч. 1 ст. 64 Кодексу України з процедур банкрутства, у четверту чергу задовольняються вимоги кредиторів, не забезпечені заставою.
За наведених обставин та правових норм, грошові вимоги ТОВ "Львівенергоресурс" до боржника ТОВ "Костанза" належить визнати частково в сумі 38 605 417 грн 60 коп., які належать до внесення розпорядником майна до реєстру вимог кредиторів ТОВ "Костанза" в четверту чергу та 6056 грн 00 коп. витрат на оплату судового збору в першу чергу.
В судовому засіданні 03.02.2025 суд проголосив вступну та резолютивну частини цієї ухвали.
Керуючись ст. 1, 2, 60, 64 Кодексу України з процедур банкрутства, ст. 234, 235 Господарського процесуального кодексу України, суд
ПОСТАНОВИВ:
заяву Товариства з обмеженою відповідальністю "Львівенергоресурс" про грошові вимоги до ТОВ "Костанза" в сумі 38 981 034 грн 70 коп. (вх. №7770/24 від 04.09.2024) задовольнити частково.
Визнати грошові вимоги Товариства з обмеженою відповідальністю "Львівенергоресурс" (79012, м.Львів, вул.Героїв Майдану, буд.18А,к.7, код ЄДРПОУ 40645300) до боржника Товариства з обмеженою відповідальністю "КОСТАНЗА" (03150, м.Київ, вул.Велика Васильківська, буд.114, офіс 1, код ЄДРПОУ 39822094), які належать до задоволення та внесення до реєстру вимог кредиторів Товариства з обмеженою відповідальністю "КОСТАНЗА" (03150, м.Київ, вул.Велика Васильківська, буд.114, офіс 1, код 39822094) в четверту чергу в сумі 38 605 417 (тридцять вісім мільйонів шістсот п"ять тисяч чотириста сімнадцять) грн 60 коп., з яких:
- 25 939 331 грн 52 коп. - основна заборгованість,
- 8 070 535 грн 21 коп. - інфляційні втрати (за рішенням суду),
- 1 625 872 грн 10 коп. - 3% річних (за рішенням суду),
- 589 532 грн 13коп. - судового збору (за рішенням суду),
- 911 480 грн 57 коп. - 3% річних (нарахованих з 22.08.2023 до 11.06.2024),
- 1 468 666 грн 07 коп. - інфляційних втрат (нарахованих з 22.08.2023 до 11.06.2024);
а також 6056 (шість тисяч п"ятдесят шість ) грн витрат на оплату судового збору у першу чергу.
Решту грошових вимог в сумі 69 182 (шістдесят дев"ять тисяч сто вісімдесят дві) грн 91коп. 3% річних та 306 434 (триста шість тисяч чотириста тридцять чотири) грн 19 коп. інфляційних втрат відхилити.
Розпоряднику майна Товариства з обмеженою відповідальністю "КОСТАНЗА" арбітражному керуючому Глеваському Віталію Васильовичу:
- внести до реєстру вимог кредиторів відомості про кредитора, розмір його вимог за грошовими зобов`язаннями, черговість задоволення кожної вимоги.
Ухвала набирає законної сили негайно з моменту її прийняття та може бути оскаржена у порядку та строки, визначені статтями 256, 257 Господарського процесуального кодексу України з урахуванням особливостей, передбачених Кодексом України з процедур банкрутства.
Ухвала не може бути оскаржена окремо від ухвали господарського суду, постановленої за результатами попереднього засідання.
Дата підписання:11.02.2025
Суддя Т.В. Максимів
Суд | Господарський суд Івано-Франківської області |
Дата ухвалення рішення | 03.02.2025 |
Оприлюднено | 13.02.2025 |
Номер документу | 125058974 |
Судочинство | Господарське |
Категорія | Справи позовного провадження Справи про банкрутство, з них: банкрутство юридичної особи |
Господарське
Господарський суд Івано-Франківської області
Максимів Т. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні