Рішення
від 31.01.2025 по справі 916/4530/24
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ

65119, м. Одеса, просп. Шевченка, 29, тел.: (0482) 307-983, e-mail: inbox@od.arbitr.gov.ua

веб-адреса: http://od.arbitr.gov.ua


ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

"31" січня 2025 р.м. Одеса Справа № 916/4530/24

Господарський суд Одеської області у складі судді Бездолі Д.О.

секретар судового засідання Христенко А.О.

розглянувши справу за позовом: Департаменту капітального будівництва та дорожнього господарства Одеської обласної державної адміністрації (пр. Шевченка, 4, м. Одеса, 65032)

до відповідача: Товариства з обмеженою відповідальністю компанії Екстер`єр Дизайн (вул. Космонавтів, 32, м. Одеса, 65078)

про стягнення 4350000,00 грн,

за участю представників учасників справи:

від позивача: Мороз О.Р.;

від відповідача: не з`явився.

УСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду з позовом до відповідача про стягнення основного боргу в сумі 4350000,00 грн.

Позиції учасників справи

Підставою позову позивач визначив обставину порушення відповідачем умов договору від 22.12.2021 № 64 в частині виконання зобов`язання щодо повернення невикористаної суми авансу.

Відповідач відзив на позов і жодних доказів суду не надав, про розгляд справи був повідомлений належним чином, а отже справа згідно з ч. 9 ст. 165 ГПК України вирішується судом за наявними матеріалами. При цьому суд зауважує, що відповідач повідомляв суду, що ним вживаються дії з метою мирного врегулювання спору з позивачем, однак мирова угода сторонами до суду подана не була.

Процесуальні дії у справі

Ухвалою суду від 16.10.2024 позовну заяву позивача було прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі, постановлено розглядати справу в порядку загального позовного провадження з призначенням підготовчого засідання на 08.11.2024 о 11:30.

Протокольною ухвалою від 08.11.2024 суд відклав підготовче засідання на 22.11.2024 о 14:30.

Протокольною ухвалою від 22.11.2024 суд закрив підготовче провадження та призначив справу до розгляду по суті на 06.12.2024 о 10:30.

Протокольними ухвалами суд оголошував перерви в засіданнях по суті 06.12.2024 до 20.12.2024 о 10:30, 20.12.2024 до 17.01.2025 о 10:45, 17.01.2025 до 31.01.2025 о 14:40.

У судовому засіданні 31.01.2025 судом було проголошено вступну та резолютивну частини рішення.

Обставини справи

22.12.2021 між позивачем (замовник) та відповідачем (підрядник) був укладений договір № 64 (далі-договір), за яким підрядник зобов`язався за завданням замовника на свій ризик виконати та здати йому в установлений договором строк закінчені роботи, а замовник зобов`язався надати підряднику фронт робіт, передати дозвільну документацію, а також затверджену в установленому порядку проектну документацію (у разі, коли цей обов`язок повністю або частково не покладено на підрядника), прийняти від підрядника закінчені роботи та оплатити їх. Предметом договору є роботи: «Ремонтно-реставраційні роботи (ремонт реставраційний) на будівлі-пам`ятці національного значення - «Палац Абази» (Одеський музей західного і східного мистецтва), розташованої за адресою: м. Одеса, вул. Пушкінська, 9» (ДК 021-2 015 - 45453000-7 «Капітальний ремонт і реставрація»), обов`язок щодо виконання яких покладається на підрядника. Власником результату виконаних робіт є замовник. Місцезнаходження об`єкта (місце виконання робіт): 65026, м. Одеса, вул. Пушкінська. 9. Склад та обсяги робіт визначається проектною документацією та підлягають виконанню Підрядником.

Відповідно до п. 2.1., 2.2. договору строки виконання робіт встановлюються договором і визначаються датою їх початку та закінчення. Невід`ємною частиною договору є календарний графік виконання робіт, в якому визначаються дати початку та закінчення робіт. Строк виконання робіт по 31.12.2022. Датою закінчення робіт вважається дата їх прийняття замовником. Виконання робіт може бути закінчено достроково тільки за згодою замовника.

Згідно з п. 3.1. договору договірна ціна на момент укладення договору є динамічною і становить 76880000,00 грн.

Відповідно до п. 4.2. договору замовник, зокрема, зобов`язаний: надати підряднику будівельний майданчик (фронт робіт), передати дозвільну та іншу договірну документацію відповідно до договору; забезпечити підрядника проектно-кошторисною документацією в кількості, що визначено згідно ДБН впродовж 20-ти календарних днів після підписання, в т.ч. декларацією на підготовчий період та дозвіл на ведення будівельних робіт; приймати від підрядника акти виконаних робіт за формою КБ-2в та довідки про вартість виконаних робіт за формою КБ-3, перевірити їх та підписати впродовж 30 календарних днів або повернути підряднику для виправлення; призначати робочу комісію з приймання об`єкта на протягом 20 днів після одержання офіційного повідомлення підрядника про готовність об`єкта до експлуатації.

Згідно з п. 4.4. договору підрядник, зокрема, зобов`язаний: виконати з використанням власних ресурсів та у встановлені строки роботи відповідно до проектної та кошторисної документації; передати замовнику у порядку, передбаченому законодавством та договором, закінчені роботи (об`єкт будівництва); протягом 3-х робочих днів з моменту отримання дозвільних документів на початок виконання будівельних робіт приступити до виконання робіт у відповідності з вимогами проектно-кошторисної документації, будівельних норм і правил, графіку виконання робіт, та чинного законодавства України; до 25-го числа звітного періоду надавати замовнику для перевірки і погодження акти виконаних робіт за формою КБ-2в та довідки про їх вартість за формою КБ-3.

Відповідно до п. 7.10., 7.11. договору забезпечення робіт матеріальними ресурсами та послугами покладено на підрядника. Підрядник відповідає за якість і відповідність матеріальних ресурсів вимогам, установленим нормативними документами та проектною документацією, а також за надання матеріалу або устаткування, обтяженого правами третіх осіб.

Згідно з п. 11.2., 11.4., 11.5. договору оплата виконаних робіт проводиться після прийняття замовником закінчених робіт або поетапно проміжними платежами в міру виконання робіт, протягом до 30-ти календарних днів після підписання замовником представлених підрядником належно оформлених актів виконаних робіт (форма КБ-2в) та довідки (форма КБ-3), рахунку на оплату, в межах бюджетних призначень та при умові наявності коштів на рахунок замовника по даному об`єкту. У разі виявлення невідповідності робіт, пред`явлених до оплати, встановленим вимогам, завищення їх обсягів або неправильного застосування кошторисних норм, поточних цін та інших помилок, що вплинули на ціну виконаних робіт, замовник має право за участю підрядника скоригувати суму, що підлягає сплаті. Керуючись нормами Настанови визначення вартості будівництва, замовник зазначає, що незалежно від виду договірної ціни та способів взаєморозрахунків при виявленні у кошторисах виконаних робіт безперечних помилок та порушень чинного порядку визначення вартості будівництва загальна вартість виконаних підрядних робіт підлягає уточненню з моменту виявлення зазначених помилок з урахуванням термінів позовної давності згідно з законодавством України.

Відповідно до п. 11.7. договору кінцеві розрахунки здійснюються у місячний термін після виконання і приймання всіх передбачених договором (контрактом) робіт та реєстрації декларації про готовність об`єкта до експлуатації або видачі сертифіката, в тому числі щодо пускових комплексів та черг, згідно належно оформлених актів виконання робіт (форма КБ-2в), довідок (форма КБ-3) та рахунків на оплату.

Згідно з п. 11.17. договору замовник після підписання договору має право надати підряднику аванс на придбання необхідних будівельних матеріалів для виконання робіт у розмірі до 30 відсотків вартості обсягу робіт строком на три місяці. Суми авансу, що не використані протягом 3 місяців, повертаються підрядником замовникові. На момент отримання замовником рахунку на здійснення попередньої оплати (авансу) підрядник зобов`язаний надати замовнику безумовну безвідкличну банківську гарантію повернення авансового платежу, що складає 100% від розміру авансу.

Відповідно до п. 11.19., 11.20., 11.21. договору підрядник зобов`язався використати одержану попередню оплату (у разі її перерахування замовником) на придбання матеріалів протягом строку виконання робіт, який визначений календарним планом. Підрядник звітує перед замовником про цільове використання попередньої оплати. Підрядник зобов`язаний надати замовнику підтвердженням цільового використання авансу, отриманого підрядником, а саме: акт приймання виконаних будівельних робіт за примірною формою № КБ-2в та довідки про їх вартість за формою КБ-3, рахунки та накладні на відпуск товарно-матеріальних цінностей, придбаних для виконання будівельних робіт. Якщо роботи тривають більше поточного року, розмір, строки та умови надання авансу визначаються сторонами додатково. Замовник має право контролювати використання наданих підряднику сум авансу.

Згідно з п. 12.3. договору підтвердженням завершення робіт на об`єкті є підписання останнього акту приймання виконаних будівельних робіт та довідки про вартість виконаних будівельних робіт та витрати.

Відповідно до п. 16.1. договору цей договір вважається укладеним і набирає чинності з моменту його підписання сторонами, скріплення печатками та діє до 31.12.2022 або до повного виконання сторонами договірних зобов`язань, а в частині розрахунків до повного його виконання.

Додатками до договору є договірна ціна, календарний графік виконання робіт на об`єкті та календарний план фінансування робіт (а.с. 27-31, т. 1).

28.12.2021 між сторонами була укладена додаткова угода № 1 до договору (а.с. 32, т. 1), в якій сторони внесли зміни до розділу 19 «Юридичні адреси сторін» договору.

31.01.2023 між сторонами була укладена додаткова угода № 2 до договору (а.с. 33-34, т. 1), в якій сторони, зокрема, внесли зміни до:

- п. 2.1. договору та передбачили, що строки виконання робіт встановлюються договором і визначаються датою їх початку та закінчення. Невід`ємною частиною договору є календарний графік виконання робіт, в якому визначаються дати початку та закінчення робіт. Строк виконання робіт по 31.12.2023;

- п. 16.1. договору та передбачили, що цей договір вважається укладеним і набирає чинності з моменту його підписання сторонами, скріплення печатками та діє до 31.12.2023 або до повного виконання сторонами договірних зобов`язань, а в частині розрахунків до повного його виконання;

- додатку № 2 до договору (а.с. 35-36, т. 1);

- встановили, що умови цієї додаткової угоди застосовуються до відносин між ними, які виникли з 31.12.2022.

07.06.2023 між сторонами була укладена додаткова угода № 3 до договору (а.с. 37-38, т. 1), в якій сторони, зокрема, внесли зміни до:

- п. 3.1. договору та передбачили, що договірна ціна на момент укладення договору є динамічною та становить 76879850,00 грн;

- п. 16.1. договору та передбачили, що цей договір вважається укладеним і набирає чинності з моменту його підписання сторонами, скріплення печатками та діє до 31.12.2024 або до повного виконання сторонами договірних зобов`язань, а в частині розрахунків до повного його виконання;

- додатків № 1, 3 до договору (а.с. 39-41, т. 1).

27.12.2023 між сторонами була укладена додаткова угода № 4 до договору (а.с. 42-43, т. 1), в якій сторони, зокрема, внесли зміни до:

- п. 11.1. договору та передбачили, що фінансування робіт в сумі 76879985,00 грн. Фінансування на 2021 рік у сумі 4350000,00 грн за рахунок коштів державного бюджету. Фінансування у 2022 році не здійснювалось. Фінансування на 2023 рік у сумі 19000000,00 грн за рахунок коштів обласного бюджету. Фінансування на 2024 рік в сумі 53529850,00 грн за рахунок коштів обласного бюджету;

- додатку № 3 до договору (а.с. 44, т. 1).

15.01.2024 між сторонами була укладена додаткова угода № 5 до договору (а.с. 45, т. 1), в якій сторони, зокрема, внесли зміни до:

- п. 2.1. договору та передбачили, що строки виконання робіт встановлюються договором і визначаються датою їх початку та закінчення. Невід`ємною частиною договору є календарний графік виконання робіт, в якому визначаються дати початку та закінчення робіт. Строк виконання робіт по 31.12.2024;

- додатку № 2 до договору (а.с. 46-47, т. 1).

Як пояснює суду позивач, на виконання умов договору 30.12.2021 позивач сплатив відповідачу аванс в сумі 4350000,00 грн на придбання необхідних будівельних матеріалів для виконання робіт. Дана обставина підтверджується платіжним дорученням від 28.12.2021 № 3 (а.с. 48, т. 1) та не заперечується відповідачем.

Після цього, згідно з 11.17, 11.19. договору відповідач мав використати протягом 3 місяців суму авансу та прозвітувати перед позивачем про цільове використання коштів шляхом надання останньому акту приймання виконаних будівельних робіт за примірною формою № КБ-2в, довідки про їх вартість за формою КБ-3, рахунків та накладних на відпуск товарно-матеріальних цінностей, придбаних для виконання будівельних робіт.

Як пояснює суду позивач, відповідач даного зобов`язання не виконав та не прозвітував перед позивачем про використання суми авансу, у зв`язку з чим позивач звернувся до відповідача з листом від 29.06.2022 № 337/14/05/01-09/2-22 (а.с. 49-53, т. 1) про необхідність надання підтвердження використання авансу.

Як зазначає позивач, 11.07.2022 йому на неофіційну електронну адресу надійшов лист від відповідача без номера і дати та додаток 1 до нього, який містив у собі акти виконаних будівельних робіт. Згідно з цим листом (а.с. 54, т. 1) відповідач, з посиланням на форс-мажорні обставини військову агресію РФ проти України та введення воєнного стану, просив позивача на строк з 24.02.2022 до офіційного закінчення форс-мажорних обставин врахувати настання об`єктивних обставин, за якими неможливе подальше проведення ремонтно-реставраційних робіт до подальших розпоряджень, а на підтвердження використання авансу додав акт приймання виконаних будівельних робіт за примірною формою № КБ-2в та довідку про їх вартість за формою КБ-3.

Як пояснює суду позивач ці акти і довідка (а.с. 55-64, т. 1) надійшли до нього несвоєчасно, не в оригіналі, без дати та з наявністю у позивача зауважень до них, які зумовлені тим, що матеріали, включені до акту виконаних робіт, не можуть бути застосовані, тому що в акті відсутні роботи, в яких використовуються ці матеріали.

Листом від 21.11.2022 № 706/14/05/01-09/2-22 (а.с. 65-69, т. 1) відповідач знову звернувся до позивача та просив надати підтвердження використання авансу та направити це підтвердження до консорціуму «Південна інжинірингова компанія», що здійснює технічний нагляд. В матеріалах справи відсутні докази направлення відповідачем на цей лист позивачу або консорціуму «Південна інжинірингова компанія» актів за формою КБ-2в, довідки за формою КБ-3, рахунків та накладних на відпуск товарно-матеріальних цінностей.

В засіданні суду відповідач пояснив суду, що матеріали були закуплені, проте повідомлених позивачем обставин відповідач не спростував та зазначав про необхідність йому часу для переговорів з позивачем. Під час розгляду справи відповідач на підтвердження обставини використання авансу не подав суду оригіналів актів за формою КБ-2в, довідки за формою КБ-3 та доказів їх направлення позивачу, а також рахунків та накладних на відпуск товарно-матеріальних цінностей вартістю 4350000,00 грн, придбаних для виконання будівельних робіт по договору.

Спір у даній справі виник у зв`язку з тим, що відповідач не повернув позивачу сплачений за договором аванс в сумі 4350000,00 грн, який надавався на придбання будівельних матеріалів для виконання робіт.

Законодавство, застосоване судом до спірних відносин

Відповідно до ст. 175 ГК України майново-господарськими визнаються цивільно-правові зобов`язання, що виникають між учасниками господарських відносин при здійсненні господарської діяльності, в силу яких зобов`язана сторона повинна вчинити певну господарську дію на користь другої сторони або утриматися від певної дії, а управлена сторона має право вимагати від зобов`язаної сторони виконання її обов`язку. Майнові зобов`язання, які виникають між учасниками господарських відносин, регулюються Цивільним кодексом України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом.

Згідно з ст. 11 ЦК України підставами виникнення цивільних прав та обов`язків, зокрема, є договори та інші правочини. Відповідно до ст. 626 ЦК України договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов`язків.

Згідно з статтею 627 ЦК України відповідно до статті 6 цього Кодексу сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості.

Відповідно до ст. 318 ГК України за договором підряду на капітальне будівництво одна сторона (підрядник) зобов`язується своїми силами і засобами на замовлення другої сторони (замовника) побудувати і здати замовникові у встановлений строк визначений договором об`єкт відповідно до проектно-кошторисної документації або виконати зумовлені договором будівельні та інші роботи, а замовник зобов`язується передати підряднику затверджену проектно-кошторисну документацію, надати йому будівельний майданчик, прийняти закінчені будівництвом об`єкти і оплатити їх. Договір підряду відповідно до цієї статті укладається на будівництво, розширення, реконструкцію та перепрофілювання об`єктів; будівництво об`єктів з покладенням повністю або частково на підрядника виконання робіт з проектування, поставки обладнання, пусконалагоджувальних та інших робіт; виконання окремих комплексів будівельних, монтажних, спеціальних, проектно-конструкторських та інших робіт, пов`язаних з будівництвом об`єктів. Забезпечення будівництва матеріалами, технологічним, енергетичним, електротехнічним та іншим устаткуванням покладається на підрядника, якщо інше не передбачено законодавством або договором.

Згідно з ч. 5 ст. 321 ГК України якщо договором не передбачено попередньої оплати виконаної роботи або окремих її етапів, замовник зобов`язаний сплатити підряднику зумовлену договором ціну після остаточної здачі об`єкта будівництва, за умови, що робота виконана належним чином і в погоджений строк або, за згодою замовника, - достроково. Зміст договору підряду на капітальне будівництво, що укладається на підставі державного замовлення, має відповідати цьому замовленню.

Відповідно до ч. 1 ст. 322 ГК України за невиконання або неналежне виконання зобов`язань за договором підряду на капітальне будівництво винна сторона сплачує штрафні санкції, а також відшкодовує другій стороні збитки (зроблені другою стороною витрати, втрату або пошкодження її майна, неодержані доходи) в сумі, не покритій штрафними санкціями, якщо інший порядок не встановлено законом.

Згідно з ч. 1 ст. 193 ГК України суб`єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов`язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов`язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться. До виконання господарських договорів застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом.

Відповідно до ст. 875 ЦК України за договором будівельного підряду підрядник зобов`язується збудувати і здати у встановлений строк об`єкт або виконати інші будівельні роботи відповідно до проектно-кошторисної документації, а замовник зобов`язується надати підрядникові будівельний майданчик (фронт робіт), передати затверджену проектно-кошторисну документацію, якщо цей обов`язок не покладається на підрядника, прийняти об`єкт або закінчені будівельні роботи та оплатити їх. Договір будівельного підряду укладається на проведення нового будівництва, капітального ремонту, реконструкції (технічного переоснащення) підприємств, будівель (зокрема житлових будинків), споруд, виконання монтажних, пусконалагоджувальних та інших робіт, нерозривно пов`язаних з місцезнаходженням об`єкта. До договору будівельного підряду застосовуються положення цього Кодексу, якщо інше не встановлено законом.

За змістом ч. 4 статті 882 ЦК України передання робіт підрядником і прийняття їх замовником оформляється актом, підписаним обома сторонами. У разі відмови однієї із сторін від підписання акта про це вказується в акті і він підписується другою стороною. Акт, підписаний однією стороною, може бути визнаний судом недійсним лише у разі, якщо мотиви відмови другої сторони від підписання акта визнані судом обґрунтованими.

Частиною 1 статті 844 ЦК України передбачено, що ціна у договорі підряду може бути визначена у кошторисі.

Згідно з ст. 846 ЦК України строки виконання роботи або її окремих етапів встановлюються у договорі підряду. Якщо у договорі підряду не встановлені строки виконання роботи, підрядник зобов`язаний виконати роботу, а замовник має право вимагати її виконання у розумні строки, відповідно до суті зобов`язання, характеру та обсягів роботи та звичаїв ділового обороту.

Відповідно до ч. 1 ст. 877 ЦК України підрядник зобов`язаний здійснювати будівництво та пов`язані з ним будівельні роботи відповідно до проектної документації, що визначає обсяг і зміст робіт та інші вимоги, які ставляться до робіт та до кошторису, що визначає ціну робіт. Підрядник зобов`язаний виконати усі роботи, визначені у проектній документації та в кошторисі (проектно-кошторисній документації), якщо інше не встановлено договором будівельного підряду.

Статтею 849 ЦК України встановлено, що замовник має право у будь-який час перевірити хід і якість роботи, не втручаючись у діяльність підрядника. Якщо підрядник своєчасно не розпочав роботу або виконує її настільки повільно, що закінчення її у строк стає явно неможливим, замовник має право відмовитися від договору підряду та вимагати відшкодування збитків. Якщо під час виконання роботи стане очевидним, що вона не буде виконана належним чином, замовник має право призначити підрядникові строк для усунення недоліків, а в разі невиконання підрядником цієї вимоги - відмовитися від договору підряду та вимагати відшкодування збитків або доручити виправлення роботи іншій особі за рахунок підрядника. Замовник має право у будь-який час до закінчення роботи відмовитися від договору підряду, виплативши підрядникові плату за виконану частину роботи та відшкодувавши йому збитки, завдані розірванням договору.

Згідно з ст. 525 ЦК України одностороння відмова від зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.

За умовами частини першої статті 530 ЦК України якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).

Частиною 3 статті 13 ГПК України визначено, кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом.

Відповідно до ч.1 ст. 73 ГПК України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.

Згідно з ч.1 ст. 86 ГПК України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.

Позиція суду

Як встановлено судом, між сторонами у справі виникли договірні правовідносини, за умовами яких відповідач зобов`язався за завданням позивача на свій ризик виконати та здати позивачу в установлений договором строк закінчені роботи, а позивач, у свою чергу, зобов`язався, зокрема, прийняти від відповідача закінчені роботи та оплатити їх вартість.

Судом встановлено, що на виконання умов договору 30.12.2021 позивач сплатив відповідачу аванс в сумі 4350000,00 грн на придбання необхідних будівельних матеріалів для виконання робіт, що підтверджується матеріалами справи та не заперечується відповідачем. Отже, після сплати позивачем авансу, згідно з п. 11.17, 11.19. договору відповідач був зобов`язаний використати протягом 3 місяців цю суму та прозвітувати перед позивачем про цільове використання коштів шляхом надання останньому акту приймання виконаних будівельних робіт за примірною формою № КБ-2в, довідки про їх вартість за формою КБ-3, рахунків та накладних на відпуск товарно-матеріальних цінностей, придбаних для виконання будівельних робіт.

Разом з цим, з матеріалів справи судом не встановлена обставина виконання відповідачем вищевказаного обов`язку, передбаченого п. 11.17., 11.19., у визначений договором строк та у справі відсутні належним чином оформлені та підписані між сторонами акти за формою КБ-2в, довідки за формою КБ-3, а також інші документи, підтверджуючі придбання відповідачем товарів для виконання робіт на спірну суму. При цьому, під час розгляду справи відповідачем належними та допустимими доказами не спростовані пояснення позивача про те, що направлені відповідачем на неофіційну електронну адресу позивача акти і довідка надійшли несвоєчасно, не в оригіналі, без дати та з включенням до акту робіт, які не можуть бути застосовані.

Так, аванс (попередня оплата) - це грошова сума, яка не забезпечує виконання договору, а є сумою, що перераховується згідно з договором наперед, у рахунок майбутніх розрахунків, зокрема, за товар, який має бути поставлений, за роботи, які мають бути виконані. При цьому аванс підлягає поверненню особі, яка його сплатила, лише у випадку невиконання зобов`язання, за яким передавався аванс, незалежно від того, з чиєї вини це відбулося (постанова Великої Палати Верховного Суду від 22.09.2020 у справі № 918/631/19).

Отже, приймаючи до уваги, що відповідачем не надано доказів виконання ним зобов`язання за договором, за яким позивачем було перераховано відповідачу суму авансу у розмірі 4350000,00 грн, суд дійшов висновку, що позивачем правомірно та обґрунтовано пред`явлені до відповідача вимоги про повернення цієї суми.

З урахуванням вищевикладеного суд дійшов висновку, що позовні вимоги Департаменту капітального будівництва та дорожнього господарства Одеської обласної державної адміністрації до Товариства з обмеженою відповідальністю компанії Екстер`єр Дизайн слід задовольнити повністю та стягнути з відповідача на користь позивача борг у сумі 4350000,00 грн.

Розподіл судових витрат

У відповідності до ч. 1 ст. 123 ГПК України судові витрати складаються з судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи.

Згідно п. 2 ч. 1 ст. 129 ГПК України у спорах, що виникають при виконанні договорів та з інших підстав, судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.

Отже, приймаючи до уваги задоволення в повному обсязі позовних вимог позивача, з відповідача на користь позивача слід стягнути 65250,00 грн судового збору.

Керуючись ст. 129, 130, 232, 233, 236, 237, 238, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, суд

ВИРІШИВ:

1. Позов задовольнити повністю.

2. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю компанії Екстер`єр Дизайн (вул. Космонавтів, 32, м. Одеса, 65078, код ЄДРПОУ 32894665) на користь Департаменту капітального будівництва та дорожнього господарства Одеської обласної державної адміністрації (пр. Шевченка, 4, м. Одеса, 65032, код ЄДРПОУ 41485381) борг у сумі 4350000 грн 00 коп та судовий збір в сумі 65250 грн 00 коп.

Видати наказ після набрання рішенням законної сили.

Рішення суду набирає законної сили в порядку ст. 241 ГПК України та може бути оскаржено в апеляційному порядку до Південно-західного апеляційного господарського суду шляхом подачі апеляційної скарги у строки, визначені ст. 256 ГПК України.

Повний текст рішення складено 10 лютого 2025 р.

Суддя Д.О. Бездоля

СудГосподарський суд Одеської області
Дата ухвалення рішення31.01.2025
Оприлюднено12.02.2025
Номер документу125059602
СудочинствоГосподарське
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають з правочинів щодо акцій, часток, паїв, інших корпоративних прав в юридичній особі підряду, з них

Судовий реєстр по справі —916/4530/24

Рішення від 31.01.2025

Господарське

Господарський суд Одеської області

Бездоля Д.О.

Ухвала від 25.11.2024

Господарське

Господарський суд Одеської області

Бездоля Д.О.

Ухвала від 11.11.2024

Господарське

Господарський суд Одеської області

Бездоля Д.О.

Ухвала від 16.10.2024

Господарське

Господарський суд Одеської області

Бездоля Д.О.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні