справа № 619/24/25
провадження № 2-о/619/49/25
УХВАЛА
6 лютого 2025 року м. Дергачі
Дергачівський районний суд Харківської області
у складі: головуючого судді Пруднікової О.В.,
за участю секретаря судового засідання Дєдової Н.С.,
заявника ОСОБА_1 ,
розглянувши заяву ОСОБА_1 , заінтересована особа: Друга Харківська міська нотаріальна контора, про встановлення факту, що має юридичне значення,
встановив:
ОСОБА_1 , заінтересована особа: Друга Харківська міська нотаріальна контора, звернулася до суду з заявою, у якій просить встановити факт, що має юридичне значення.
Заінтересована особа: представник Другої Харківської міської нотаріальної контори у судове засідання не з`явився, завідувач Ірина Теленкова надала суду заяву про розгляд справи за відсутності представника та прийняти рішення на розсуд суду.
В судовому засіданні судом було поставлено на обговорення питання щодо залучення до участі у справі в якості заінтересованої особи Харківську міську раду та витребування з Другої Харківської міської нотаріальної контори інформації хто звертався з заявами про прийняття спадщини або відмову від спадщини після смерті ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 та на час смерті був зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 ; чи був складений ОСОБА_2 , заповіт та на чию користь; чи видавалося свідоцтво про право на спадщину після смерті ОСОБА_2 та належним чином засвідчену копію спадкової справи.
У судовому засіданні заявник не заперечувала проти залучення до участі у справі в якості заінтересованої особи: Харківську міську раду та витребування з Другої Харківської міської нотаріальної контори інформації та завіреної копії спадкової справи.
Відповідно до чинного цивільного законодавства факт родинних відносин між фізичними особами встановлюється у судовому порядку, коли цей факт безпосередньо породжує юридичні наслідки для заявника: право на спадщину, право на пенсію у зв`язку із втратою годувальника, одержання компенсації тощо.
Заінтересовані особи беруть участь у справах цієї категорії з метою захисту своїх інтересів або інтересів держави. Заінтересованими особами у справах про встановлення факту родинних відносин залежно від мети встановлення цього факту можуть бути й інші особи, які мають право на спадщину (брати, сестри, онуки, особи, на користь яких складено заповіт, усиновлені, територіальна громада за відсутності інших спадкоємців за законом і заповітом).
Згідно з ч. 1 ст. 1277 ЦК України у разі відсутності спадкоємців за заповітом і за законом, усунення їх від права на спадкування, неприйняття ними спадщини, а також відмови від її прийняття орган місцевого самоврядування за місцем відкриття спадщини, а якщо до складу спадщини входить нерухоме майно - за його місцезнаходженням, зобов`язаний подати до суду заяву про визнання спадщини відумерлою.
За правилами ч. 3 ст. 294 ЦПК України справи окремого провадження розглядаються судом з додержанням загальних правил, встановлених цим Кодексом, за винятком положень щодо змагальності та меж судового розгляду.
Згідно з ч. 4 ст. 42 ЦПК України у справах окремого провадження учасниками справи є заявники, інші заінтересовані особи.
Відповідно до ч. 3 ст. 53 ЦПК України якщо суд при вирішенні питання про відкриття провадження у справі або при підготовці справи до розгляду встановить, що рішення суду може вплинути на права та обов`язки осіб, що не є стороною у справі, суд залучає таких осіб до участі у справі як третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору.
Суд, дослідивши матеріали та зміст заяви, діючи за аналогією закону, враховуючи, що учасниками справи окремого провадження є заявник та заінтересовані особи, а заявник просить встановити факт родинних відносин, для подальшого прийняття спадщини (об`єкт нерухомого майна) суд вважає необхідним, залучити Харківську міську раду до участі у розгляді справи в якості заінтересованої особи, оскільки рішення у справі може вплинути на її права та обов`язки.
З огляду на вищезазначене, суд вважає за необхідне залучити до участі у справі в якості заінтересованої особи Харківську міську раду.
Частинами 1, 2 ст. 83 ЦПК України передбачено, що сторони та інші учасники справи подають докази у справі безпосередньо до суду. Позивач, особи, яким законом надано право звертатися до суду в інтересах інших осіб, повинні подати докази разом з поданням позовної заяви.
Відповідно до ч. 1 ст. 84 ЦПК України учасники справи, у разі неможливості самостійно надати докази, вправі подати клопотання про витребування доказів судом.
Приписи статті 84 ЦПК України не обмежують суд в праві витребувати необхідні для розгляду справи докази колом учасників даного судового процесу, тобто суд наділений правом витребувати такі докази також від інших підприємств, установ та організацій, державних та інших органів чи посадових осіб, незалежно від їх участі у справі.
За змістом системного аналізу приписів статей 89, 263, 376 ЦПК України, з метою забезпечення законності та обґрунтованості судового рішення, на суд покладено обов`язок всебічно та повно з`ясувати і дослідити обставини справи, що мають значення для її вирішення по суті.
Таким чином, суд, розглядаючи справу, має вживати заходів до всебічного й повного встановлення обставин спору, що не суперечить принципу змагальності, оскільки останній відображається в змісті процесуальних прав та обов`язків осіб, що беруть участь у справі та реалізується в сукупності з принципами рівності, диспозитивності та безпосередності, проте суд наділяється в тому числі організаційно-розпорядчими повноваженнями, необхідними для здійснення ним функцій органу правосуддя та прийняття законних і обґрунтованих судових актів.
З огляду на наведене, суд дійшов висновку про наявність підстав для витребування із Другої Харківської міської нотаріальної контори інформації та належним чином завіреної копії спадкової справи, відкритої після померлого ОСОБА_2 .
Керуючись ст. 83, 84, 294 ЦПК України, -
ухвалив:
Залучити до участі у справі за заявою ОСОБА_1 , заінтересована особа: Друга Харківська міська нотаріальна контора, про встановлення факту, що має юридичне значення; заінтересовану особу: Харківську міську раду.
Заінтересованій особі направити копію ухвали та заяви з додатками.
Встановити заінтересованій особі п`ятнадцятиденний строк з дня вручення копії цієї ухвали для подання відзиву на заяву, який повинен відповідати вимогам ст. 178 ЦПК України. Зобов`язати заінтересовану особу одночасно з наданням до суду відзиву надіслати його копію та додані до нього документи (належним чином засвідчені копії доказів) іншим учасникам справи.
Роз`яснити заінтересованій особі, що у разі ненадання нею відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд має право вирішити спір за наявними матеріалами справи.
Повідомити, що розгляд справи призначено на 18 березня 2025 року об 11 годині 00 хвилин.
В порядку ст. 84 ЦПК України витребувати з Другої Харківської міської нотаріальної контори (код ЄДРПОУ 02900630, адреса: 61003, м. Харків, майдан Павлівський, 2) письмову інформацію щодо того:
- хто звертався з заявами про прийняття спадщини або відмову від спадщини після смерті ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 та на час смерті був зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 ,
- чи був складений ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 та на час смерті був зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 , заповіт та на чию користь;
- чи видавалося свідоцтво про право на спадщину після смерті ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 та на час смерті був зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 ?
та належним чином засвідчену копію спадкової справи.
Визначити строк надання доказів до 18 березня 2025 року.
Будь-яка особа, у якої знаходиться доказ, повинна видати його на вимогу суду (ч.6 ст. 84 ЦПК України).
Особи, які не мають можливості подати доказ, який витребовує суд, або не мають можливості подати такий доказ у встановлені строки, зобов`язані повідомити про це суд із зазначенням причин протягом п`яти днів з дня вручення ухвали (ч. 7 ст. 84 ЦПК України).
У разі неповідомлення суду про неможливість подати докази, витребувані судом, а також за неподання таких доказів з причин, визнаних судом неповажними, суд застосовує до відповідної особи заходи процесуального примусу, передбачені цим Кодексом.
Докази, які вимагає суд, направляються до суду безпосередньо. Суд може також уповноважити заінтересовану особу, яка бере участь у справі, одержати доказ для представлення його суду.
Ухвала набирає законної сили негайно з моменту її підписання суддею та апеляційному оскарженню не підлягає.
Суддя О. В. Пруднікова
Суд | Дергачівський районний суд Харківської області |
Дата ухвалення рішення | 06.02.2025 |
Оприлюднено | 12.02.2025 |
Номер документу | 125062034 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи окремого провадження Справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення, з них: інших фактів, з них:. |
Цивільне
Дергачівський районний суд Харківської області
Пруднікова О. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні