Рішення
від 10.02.2025 по справі 608/164/25
ЧОРТКІВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ТЕРНОПІЛЬСЬКОЇ ОБЛАСТІ

копія

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

"10" лютого 2025 р. Справа № 608/164/25

Номер провадження2/608/270/2025

Чортківський районний суд Тернопільської області в складі:

головуючої судді Коломієць Н. З.

з участю секретаря Смаглій О. Р.,

розглянувши у відкритому підготовчому засіданні в залі суду в місті Чорткові справу за позовом ОСОБА_1 до Чортківської міської ради Тернопільської області про встановлення факту проживання однією сім`єю та визнання спадкоємцем четвертої черги,

В С Т А Н О В И В :

Позивачка ОСОБА_1 звернулася в суд з позовом до Чортківської міської ради Тернопільської області про встановлення факту проживання однією сім`єю та визнання спадкоємцем четвертої черги. В позовній заяві вказала, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 . Після її смерті залишилося спадкове майно у вигляді земельної ділянки, кадастровий номер6125582200010010152,яка належитьспадкодавцю напідставі державногоакту направо власностіна земельнуділянку серіїЯГ №006345.Разомз померлоюз 01липня 2005року подень їїсмерті позивачка ОСОБА_1 проживала однієюсім`єю по АДРЕСА_1 . ОСОБА_1 звернулась додержавного нотаріусапо питаннюоформлення спадщинипісля смерті ОСОБА_2 ,однак,15січня 2025року листом№ 13/01-16державний нотаріус Чортківськоїдержавної нотаріальноїконтори рекомендувалапозивачці звернутисьдо судудля вирішенняпитання провстановлення фактупроживання однієюсім`єю зіспадкодавцем протягомп`яти роківдо часувідкриття спадщини.Такі обставинизмусили позивачкузвернутися всуд звищевказаним позовом.

Позивачка ОСОБА_1 та її представник адвокат Яблокова Л. О. в підготовче судове засідання не з`явилися. Адвокат Яблокова Л. О. подала письмову заяву про слухання справи у її та позивача відсутності, позовні вимоги підтримує, просить задоволити.

Відповідач представник Чортківської міської ради Тернопільської області в підготовче судове засідання не з`явився, від нього надійшла заява про визнання позову в повному обсязі та розгляд справи без його участі.

Оскільки, відповідач визнає позов, тому суд ухвалює рішення у підготовчому засіданні, що відповідає вимогам ч.3 ст.200 Цивільного процесуального кодексу України та без фіксування судового процесу, відповідно до ч.2 ст. 247 ЦПК України.

Врахувавши думку учасників процесу, які не з`явилися в судове засідання, дослідивши письмові докази по справі, суд приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають до задоволення з наступних мотивів.

За положеннями ч.1 ст.15 ЦК України. кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання.

За положеннями ч.1 ст. 16 ЦК України, кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу. Способом захисту цивільних прав та інтересів може бути визнання права (п.1 ч.2 ст.16 цього Кодексу).

За положеннями ч.1 ст.4 ЦПК України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.

Відповідно до ч. 1 ст. 263 Цивільного процесуального кодексу України, судове рішення повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим.

ІНФОРМАЦІЯ_1 померла ОСОБА_2 , що стверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_1 від 28.07.2010, виданим Горішньовигнанською сільською радою Чортківського району Тернопільської області, актовий запис 16.

Після її смерті залишилося спадкове майно у вигляді земельної ділянки, кадастровий номер 6125582200010010152, яка належить спадкодавцю на підставі державного акту на право власності на земельну ділянку серії ЯГ № 006345.

Згідно довідки, виданої старостою Горішньовигнанського старостинського округу Чортківської міської ради №15 від 19.01.2025, з 01.07.2005 на день смерті разом з ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 за адресою: АДРЕСА_1 проживала без реєстрації однією сім`єю ОСОБА_1 . ОСОБА_1 здійснювала догляд і самостійно організовувала та сплачувала всі витрати, пов`язані з похованням ОСОБА_2 ..

ОСОБА_1 вступила у фактичне користування спадковим майном та вважає себе спадкоємцем 4 черги за законом після смерті ОСОБА_2 як особа, яка проживала разом із спадкодавцем не менше п`яти років до смерті останньої та вела з нею спільне господарство.

З метою оформлення спадкових прав ОСОБА_1 звернулась до Чортківської державної нотаріальної контори для одержання свідоцтва про право на спадщину. Однак, державний нотаріус відмовив в оформленні права на спадщину та запропонував позивачці для вирішення даного питання звернутись в суд, оскільки, факт проживання однією сім`єю зі спадкодавцем протягом п`яти років до часу відкриття спадщини має бути встановлений винятково рішенням суду. .

Згідно відповіді Чортківської державної нотаріальної контори від 15.01.2025 №13/01-16, спадкова справа до майна померлої ОСОБА_2 не заведена. Згідно даних Спадкового реєстру ОСОБА_2 заповіту не залишала.

Відповідно до ч. 2 ст. 315 Цивільного процесуального кодексу України у судовому порядку можуть бути встановлені також інші факти, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення.

Частиною 3 ст. 1268 ЦК України визначено, що спадкоємець, який постійно проживав із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу, він не заявив про відмову від неї.

У відповідності до ст. 1264 ЦК України, у четверту чергу право на спадкування за законом мають особи, які проживали із спадкодавцем однією сім`єю не менш як п`ять років до часу відкриття спадщини.

Відповідно до п. 23 постанови Пленуму Верховного Суду України за № 7 від 30 травня 2008 року «Про судову практику у справах про спадкування», якщо постійне проживання особи зі спадкодавцем на час відкриття спадщини не підтверджено відповідними документами, у зв`язку із чим нотаріус відмовив особі в оформленні спадщини, спадкоємець має право звернутися в суд із заявою про встановлення факту постійного проживання зі спадкодавцем на час відкриття спадщини.

Пунктом 21 Постанови Пленуму Верховного Суду від 30 травня 2008 року № «Про судову практику у справах про спадкування» встановлено, що ...при вирішенні спору про право на спадщину осіб, які проживали зі спадкодавцем однією сім`єю не менш як п`ять років до часу відкриття спадщини (четверта черга спадкоємців за законом), судам необхідно враховувати правила частини другої статті третьої Сімейного кодексу України про те, що сім`ю складають особи, які спільно проживають, пов`язані спільним побутом, мають взаємні права та обов`язки. Зазначений п`ятирічний строк повинен виповнитися на момент відкриття спадщини і його необхідно обчислювати з урахуванням часу спільного проживання зі спадкодавцем однією сім`єю до набрання чинності цим Кодексом. До спадкоємців четвертої черги належать не лише жінка (чоловік), які проживали однією сім`єю зі спадкодавцем без шлюбу, таке право можуть мати також інші особи, якщо вони спільно проживали зі спадкодавцем, були пов`язані спільним побутом, мали взаємні права та обов`язки, зокрема, вітчим, мачуха, пасинки, падчерки, інші особи, які взяли до себе дитину як члена сім`ї, тощо».

Постановою Верховного Суду від 18 вересня 2023 року у справі № 582/18/21 (провадження №61- 20968сво21) були зроблені наступні висновки: «Водночас слід розмежовувати сферу дії ст. 74 СК України «Право на майно жінки та чоловіка, які проживають однією сім`єю, але не перебувають у шлюбі між собою або в будь-якому іншому шлюбі» і ст. 1264 ЦК України, оскільки зазначені норми регулюють різні правовідносини (сімейні та спадкові). Якщо вимога про встановлення факту проживання однією сім`єю чоловіка та жінки без реєстрації шлюбу заявлена у зв`язку з таким проживанням не менш як п`ять років до часу відкриття спадщини, відповідні відносини є спадковими і до них слід застосовувати ст. 1264 ЦК України. За загальним правилом дія актів цивільного законодавства в часі має футороспективний характер, тобто спрямована на майбутнє. Тому акти цивільного законодавства регулюють відносини, які виникли з дня набрання ними чинності. Разом із цим абз. 1 п. 5 Прикінцевих та перехідних положень ЦК України як виняток передбачає застосування правил Кодексу до спадщини, яка відкрилася, але не була прийнята ніким зі спадкоємців до набрання чинності ЦК України.

Відповідно, передбачений ст. 1264 ЦК України п`ятирічний строк повинен виповнитися на момент відкриття спадщини, і його необхідно обчислювати з урахуванням часу спільного проживання зі спадкодавцем однією сім`єю, у тому числі до набрання чинності Кодексом.

Згідно cт. 1217 Цивільного кодексу України спадкування здійснюється за заповітом або за законом.

Відповідно до частин 1, 3 ст. 1268 Цивільного кодексу України спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її. Спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом шести місяців з дня смерті спадкодавця він не заявив про відмову від неї.

Згідно cт. 1258 Цивільного кодексу України, спадкоємці за законом одержують право на спадкування почергово. Кожна наступна черга спадкоємців за законом одержує право на спадкування у разі відсутності спадкоємців попередньої черги, усунення їх від права на спадкування, неприйняття ними спадщини або відмови від її прийняття.

Відповідно до cт. 1264 Цивільного кодексу України, у четверту чергу право на спадкування за законом мають особи, які проживали зі спадкодавцем однією сім`єю не менш як п`ять років до часу відкриття спадщини. Юридичний факт проживання однією сім`єю зі спадкодавцем протягом п`яти років до часу відкриття спадщини має бути встановлений винятково рішенням суду.

Згідно п. 4.2 глави 10 розділу II Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України доказом родинних та інших відносин спадкоємців зі спадкодавцем є: свідоцтва органів реєстрації актів цивільного стану, повний витяг з реєстру актів цивільного стану громадян щодо актового запису, копії актових записів, копії рішень суду, що набрали законної сили про встановлення факту проживання однією сім`єю не менше п`яти років, про встановлення факту родинних відносин та інше.

Встановлення вказаного факту необхідно ОСОБА_1 для належного оформлення своїх спадкових прав після смерті ОСОБА_2 .

Тому, з метою не порушення спадкових прав позивачки, реалізація яких залежить виключно від доведення вищезазначеного юридичного факту, суд приходить до висновку про необхідність встановлення даного юридичного факту та визнання її спадкоємцем четвертої черги.

Відповідно до ч.1 ст. 142 Цивільного процесуального кодексу України, у разі укладення мирової угоди до прийняття рішення у справі судом першої інстанції, відмови позивача від позову, визнання позову відповідачем до початку розгляду справи по суті, суд у відповідній ухвалі чи рішенні у порядку, встановленому законом, вирішує питання про повернення позивачу з державного бюджету 50 відсотків судового збору, сплаченого при поданні позову.

Оскільки, відповідач позов визнав у підготовчому судовому засіданні, тому на виконання вимог закону, суд повертає позивачці з державного бюджету 50 відсотків судового збору, сплаченого нею за звернення до суду з вимогою немайнового характеру, а саме: визнання ОСОБА_1 спадкоємцем четвертої черги, в розмірі 1211,20 гривень.

Керуючись ст. ст. 1264, 1268, 1268, 1269 Цивільного кодексу України, ст. ст. 76, 78, 81, 89, 142, 263, 264, 265, 293, 315 Цивільного процесуального кодексу України, суд

У Х В А Л И В:

Позовні вимоги ОСОБА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 , жительки АДРЕСА_2 до Чортківської міської ради Тернопільської області (код ЄДРПОУ 24636045, вул. Шевченка, 21, м. Чортків, Тернопільська область) про встановлення факту проживання однією сім`єю та визнання спадкоємцем четвертої черги - задоволити.

Встановити факт проживання однією сім`єю ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_3 , реєстраційний номер облікової картки платника НОМЕР_3 ) та ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , не менше як 5 (п`ять) років, а саме, з 01 липня 2005 року по день її смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Визнати ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_3 , реєстраційний номер облікової картки платника НОМЕР_3 ) спадкоємцем четвертої черги на спадкування за законом спадщини, яка відкрилася після смерті ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Зобов`язати Головне управління Державної казначейської служби України у Тернопільській області, код ЄДРПОУ 37977599, що розташоване за адресою: поштовий індекс 46000, бульвар Шевченка, 39, м. Тернопіль, повернути зі спеціального фонду Державного бюджету України позивачці ОСОБА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 , жительці АДРЕСА_2 , 50 відсотків судового збору, сплаченого за вимогу немайнового характеру в розмірі 1211,20 гривень, згідно квитанції ID: 8595-6313-7172-5067 від 20.01.2025 АТ «ТАСКОМБАНК», що становить 605 (шістсот п`ять) гривень 60 копійок.

Рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги Тернопільському апеляційному суду протягом тридцяти днів з дня його складення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Згідно з оригіналом

Суддя:/підпис/

Оригінал рішення знаходиться в матеріалах справи № 608/164/25.

Рішення набирає законної сили « » р.

Суддя: Н. З. Коломієць

Копію рішення видано « » року

Секретар:

СудЧортківський районний суд Тернопільської області
Дата ухвалення рішення10.02.2025
Оприлюднено13.02.2025
Номер документу125071731
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із сімейних відносин, з них

Судовий реєстр по справі —608/164/25

Рішення від 10.02.2025

Цивільне

Чортківський районний суд Тернопільської області

Коломієць Н. З.

Ухвала від 21.01.2025

Цивільне

Чортківський районний суд Тернопільської області

Коломієць Н. З.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні