ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
У Х В А Л А
11 лютого 2025 року м. Чернігів Справа № 2а-4105/10/2570
Провадження № ПВР/620/98/25
Чернігівський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Клопота С.Л.,
за участі секретаря Шевченко А.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні суду заяву Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції про заміну сторони виконавчого провадження з виконання рішення про сплату боргу,
У С Т А Н О В И В:
Східне міжрегіональне управління Міністерства юстиції за допомогою системи «Електронний суд» звернулось до суду із заявою про заміну сторони виконавчого провадження, у якій просить замінити боржника у виконавчому провадженні № 36121929 Державне підприємство « 171 Чернігівський ремонтний завод» на правонаступника - ТОВ «СІВЕРАВІА» (код 42793404 адреса: м. Чернігів, вул. Рятувальників, 1.)
В обґрунтування поданої заяви, заявник посилається на те, що оскільки ТОВ «СІВЕРАВІА» придбало на електронному аукціоні об`єкт малої приватизації єдиний майновий комплекс Державного підприємства « 171 Чернігівський ремонтний завод» та приватизацію зазначеного об`єкта завершено, товариство є правонаступником майнових прав і обов`язків боржника у виконавчому провадженні № 36121929 .
Заявник та учасники справи у судове засідання не з`явились, про дату, час та місце розгляду заяви повідомлені належним чином.
Представник заявника просив розгляд заяви проводити без його участі.
Частиною другою статті 379 Кодексу адміністративного судочинства України (далі також КАС України) встановлено, що неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду справи, не перешкоджає судовому розгляду.
Як передбачено частиною четвертою статті 229 КАС України, у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодекс розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Враховуючи вищевикладене, судове засідання здійснювалось у порядку, передбаченому частиною 4 статті 229 КАС України.
Дослідивши матеріали заяви, судом встановлено таке.
На виконанні у відділі перебуває виконавче провадження № 36121929 з виконання постанови державного виконавця № 22236653 від 25.12.2012 про стягнення з Державного підприємства «171 Чернігівський ремонтний завод» 1967.67 грн виконавчого збору, яка винесена при примусовому виконанні виконавчого листа Чернігівського окружного адміністративного суду № 2а-4105/10/2570 від 12.10.2010.
02.01.2013 відкрито виконавче провадження.
Наказом № 71 від 25.01.2019 Регіональним відділенням Фонду державного майна України по Чернігівській області (правонаступник - Регіональне відділення Фонду державного майна України по Київській, Черкаській та Чернігівській областях) прийнято рішення про приватизацію єдиного майнового комплексу ДП « 171 Чернігівський ремонтний завод».
Відповідно до ПРОТОКОЛУ ПРО РЕЗУЛЬТАТИ ЕЛЕКТРОННОГО АУКЦІОНУ № SPE001-UA-20230712-50589 (доступногозапосиланням https://procedure.prozorro.sale/api/protocol/SPE001-UA-20230712-50589/print)від 01.08.2023 переможцем електронного аукціону щодо приватизації єдиного майнового комплексу Державного підприємства « 171 Чернігівський ремонтний завод» є ТОВ «Сіверавіа», ЄДРПОУ: 42793404.
29.08.2023 між Регіональним відділенням Фонду державного майна України по Київській, Черкаській та Чернігівській областях та ТОВ «СІВЕРАВІА» код ЄДРПОУ: 42793404 укладено договір купівлі-продажу єдиного майнового комплексу Державного підприємства 171 Чернігівський ремонтний завод» № 343.
Відповідно до п.1.1 продавець зобов`язується передати у власність покупцю об`єкт малої приватизації єдиний майновий комплекс Державного підприємства 171 Чернігівський ремонтний завод», а покупець зобов`язується прийняти об`єкт приватизації, виконати визначені в Договорі умови. Покупець сплатив у повному обсязі ціну продажу об`єкта приватизації,визначену результатами електронного аукціону.
Відповідно до п.2.1. Договору право власності на об`єкт приватизації переходить до покупця після укладання цього договору та підписання акту приймання-передачі об`єкту, але не пізніше дати отримання дозволу Антимонопольного комітету України на концентрацію, якщо отримання такого дозволу вимагається законом.
Відповідно до п.3.1 Договору Покупець, який придбав об`єкт приватизації як єдиний майновий комплекс, є правонаступником його майнових прав і обов`язків відповідно до умов Договору та законодавства України.
Передача об`єкта приватизації покупцю здійснюється продавцем в день укладання цього договору, а у разі якщо законом вимагається отримання дозволу Антимонопольного комітету України на концентрацію - протягом п`яти робочих днів з дня отримання продавцем завіреної копії такого дозволу від покупця. Передача об`єкта приватизації продавцем і прийняття його покупцем засвідчується актом приймання-передачі, який підписується сторонами та скріплюється їх печатками (п.4.1, 4.2 Договору).
На виконання умов договору 29.08.2023 між покупцем та продавцем підписано акт приймання-передачі єдиного майнового комплексу Державного підприємства « 171 Чернігівський ремонтний завод».
Наказом Регіонального відділення фонду державного майна України по Київській, Черкаській та Чернігівській областях № 13/320 від 29.08.2023 затверджено результати продажу об`єкта малої приватизації - єдиного майнового комплексу Державного підприємства 171 Чернігівський ремонтний завод», Покупцем вищевказаного об`єкта визнано ТОВ «Сіверавіа», визнано приватизацію об`єкта малої приватизації завершеною.
Додатком 1, 2 до Договору купівлі продажу від 29.08.2023 № 343 визначено перелік майна, яке входить до складу об`єкта приватизації.
Відповідно до п.13.1 договору після укладення цього договору орган, до сфери управління якого належить підприємство, єдиний майновий комплекс якого є об`єктом приватизації, за зверненням покупця приймає рішення про припинення такого підприємства у порядку, передбаченому Цивільний кодексом України. Головою комісії з припинення (ліквідатором) призначається представник покупця, який вживає передбачені законодавством заходи з припинення підприємства, єдиний майновий комплекс якого є об`єктом приватизації. Припинення юридичної особи Державного підприємства « 171 Чернігівський ремонтний завод» здійснюється не пізніше одного року з дня переходу права власності на об`єкт приватизації.
У зв`язку з наведеним, виконавець звернувся до суду із заявою про заміну сторони виконавчого провадження.
Вирішуючи по суті подану заяву, суд враховує таке.
Частиною першою статті 379 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що у разі вибуття однієї із сторін виконавчого провадження за поданням державного виконавця або за заявою заінтересованої особи суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, замінює сторону виконавчого провадження її правонаступником.
Відповідно до частини 1 статті 104 Цивільного кодексу України юридична особа припиняється в результаті реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення) або ліквідації. У разі реорганізації юридичних осіб майно, права та обов`язки переходять до правонаступників.
Відповідно до статті 1 Закону України від 02.06.2016 №1404-VIII Про виконавче провадження (далі також Закон №1404-VIII) під виконавчим провадженням як завершальною стадією судового провадження і примусове виконання судових рішень та рішень інших органів (посадових осіб) (далі - рішення) - сукупність дій визначених у цьому Законі органів і осіб, що спрямовані на примусове виконання рішень і проводяться на підставах, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією України, цим Законом, іншими законами та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону, а також рішеннями, які відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.
Згідно з частиною першої статті 3 Закону України Про виконавче провадження (далі Закон) підлягають примусовому виконанню рішення на підставі, зокрема, таких виконавчих документів: рішень інших державних органів, рішень (актів) Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку та рішень Національного банку України, які законом визнані виконавчими документами.
Частинами 1, 2 статті 15 Закону №1404-VIII визначено, що сторонами виконавчого провадження є стягувач і боржник. Стягувачем є фізична або юридична особа чи держава, на користь чи в інтересах яких видано виконавчий документ. Боржником є визначена виконавчим документом фізична або юридична особа, держава, на яких покладається обов`язок щодо виконання рішення.
Відповідно до положень пункту 13 частини першої статті 1 Закону України Про приватизацію державного і комунального майна єдиний майновий комплекс державного або комунального підприємства, його структурного підрозділу - усі види майна, призначені для діяльності підприємства, його структурного підрозділу, будівлі, споруди, устаткування, інвентар, сировина, продукція, права вимоги, борги, а також право на торговельну марку або інше позначення та інші права, включаючи права на земельні ділянки.
Згідно зі статтею 345 Цивільного кодексу України фізична або юридична особа може набути право власності у разі приватизації державного майна та майна, що є в комунальній власності.
У результаті придбання єдиного майнового комплексу державного (комунального) підприємства у процесі приватизації до покупця переходять всі його права та обов`язки.
Частиною першою статті 28 Закону України Про приватизацію державного і комунального майна передбачено, що особи, які придбали державні або комунальні підприємства як єдині майнові комплекси, є правонаступниками їх майнових прав (крім права постійного користування земельною ділянкою) і обов`язків відповідно до умов договору між продавцем і покупцем та законодавства України.
Аналогічні положення містить пункт 3.1. Договору.
Відповідно до частини другої статті 10 Закону України Про приватизацію державного і комунального майна приватизація об`єкта вважається завершеною з моменту його продажу та переходу до покупця права власності або завершення розміщення всіх акцій, передбачених до продажу планом розміщення акцій, і оформлюється наказом відповідного органу приватизації.
Відповідно до абзацу 3 частини п`ятої статті 15 Закону після переходу в процесі приватизації права власності на єдиний майновий комплекс державного або комунального підприємства виконавець за заявою сторони, а також заінтересована особа мають право звернутися до суду із заявою про заміну такого державного або комунального підприємства як сторони виконавчого провадження покупцем відповідного єдиного майнового комплексу.
Велика Палата Верховного Суду у постанові від 30.06.2020 по справі №264/5957/17 зазначила, що правонаступництво це перехід суб`єктивного права (а у широкому розумінні - також і юридичного обов`язку) від однієї особи до іншої (правонаступника). При цьому, поняття правонаступництво юридичної особи, правонаступництво прав та обов`язків юридичної особи і процесуальне правонаступництво юридичної особи - сторони у справі мають різний зміст.
Відтак, у спірних правовідносинах визначальною підставою для заміни сторони боржника - державного або комунального підприємства у виконавчому провадженні, є набуття покупцем права власності в процесі приватизації на єдиний майновий комплекс боржника.
Матеріалами заяви підтверджується, що на даний час єдиний майновий комплекс Державного підприємства « 171 Чернігівський ремонтний завод» приватизований та переданий покупцеві ТОВ «СІВЕРАВІА», що підтверджується Договором купівлі-продажу єдиного майнового комплексу.
Крім того, наказом Регіонального відділення фонду державного майна України по Київській, Черкаській та Чернігівській областях № 13/320 від 29.08.2023 затверджено результати продажу об`єкта малої приватизації - єдиного майнового комплексу Державного підприємства 171 Чернігівський ремонтний завод», Покупцем вищевказаного об`єкта визнано ТОВ «Сіверавіа», визнано приватизацію об`єкта малої приватизації завершеною.
За змістом пункту 2 частини 1 статті 512 Цивільного кодексу України, кредитор у зобов`язанні може бути замінений іншою особою внаслідок правонаступництва.
Враховуючи викладені положення законодавства України та умови укладеного договору № 343 від 29.08.2023, ТОВ «СІВЕРАВІА» (код ЄДРПОУ 42793404) набуло право власності на об`єкт приватизації єдиного майнового комплексу ДП « 171 Чернігівський ремонтний завод» та, відповідно, є правонаступником його майнових прав і обов`язків.
Керуючись статтями 241-243, 379 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
У Х В А Л И В:
Заяву Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції про заміну сторони у виконавчому провадженні № 36121929 задовольнити.
Замінити боржника у виконавчому провадженні № 36121929 Державне підприємство «171 Чернігівський ремонтний завод» на правонаступника - ТОВ «СІВЕРАВІА» (код 42793404 адреса: м. Чернігів, вул. Рятувальників, 1.)
Ухвала набирає законної сили негайно після її підписання. Апеляційна скарга на ухвалу суду може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом п`ятнадцяти днів з дня складення повного тексту.
Повний текст ухвали суду складено 11.02.2025.
Суддя Сергій КЛОПОТ
Суд | Чернігівський окружний адміністративний суд |
Дата ухвалення рішення | 11.02.2025 |
Оприлюднено | 13.02.2025 |
Номер документу | 125076936 |
Судочинство | Адміністративне |
Категорія | Справи зі спорів з приводу реалізації публічної політики у сферах праці, зайнятості населення та соціального захисту громадян та публічної житлової політики, зокрема зі спорів щодо управління, нагляду, контролю та інших владних управлінських функцій (призначення, перерахунку та здійснення страхових виплат) у сфері відповідних видів загальнообов’язкового державного соціального страхування, з них загальнообов’язкового державного соціального страхування, у тому числі від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності |
Адміністративне
Чернігівський окружний адміністративний суд
Сергій КЛОПОТ
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні