Ухвала
від 11.02.2025 по справі 202/7312/21
ІНДУСТРІАЛЬНИЙ РАЙОННИЙ СУД М.ДНІПРОПЕТРОВСЬКА

Справа № 202/7312/21

Провадження № 1-кс/202/1147/2025

ІНДУСТРІАЛЬНИЙ РАЙОННИЙ СУД м. ДНІПРОПЕТРОВСЬКА

У Х В А Л А

Іменем України

11 лютого 2025 року м. Дніпро

Слідчий суддя Індустріального районного суду м. Дніпропетровська ОСОБА_1 ,

за участю секретаря судового засідання ОСОБА_2 ,

прокурора ОСОБА_3 ,

розглянувши у закритому судовому засіданні клопотання старшого слідчого СУ ГУНП в Дніпропетровській області ОСОБА_4 , погоджене з прокурором відділу Дніпропетровської обласної прокуратури ОСОБА_3 , про дозвіл на затримання з метою приводу підозрюваної для участі у розгляді клопотання про застосування запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою відносно:

ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженки м. Маріуполя Донецької області, громадянки України, зареєстрованої за адресою: АДРЕСА_1 ,

підозрюваної у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч.3 ст.27, ч.4 ст.28, ч.4 ст.190, ч.1 ст.255 КК України, -

ВСТАНОВИВ:

До суду надійшло клопотання старшого слідчого СУ ГУНП в Дніпропетровській області ОСОБА_4 про дозвіл на затримання з метою приводу підозрюваної для участі у розгляді клопотання про застосування запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою відносно ОСОБА_5 .

У клопотанні слідчого наведені дані, котрі вказують на причетність ОСОБА_5 до вчинення кримінальних правопорушень, передбачених ч.3 ст.27, ч.4 ст.28, ч.4 ст.190, ч.1 ст.255 КК України.

Слідчий зазначає, що в провадженні СУ ГУНП в Дніпропетровській області перебувають матеріали кримінального провадження №12017040000001429 від 19.12.2017 року за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч.3 ст.27, ч.4 ст.28, ч.4 ст.190, ч.1 ст.255 КК України.

Досудовим розслідуванням встановлено, що ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_5 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , ОСОБА_11 , ОСОБА_12 та ОСОБА_13 , у складі злочинної організації створеної ОСОБА_6 розробили злочинний план направлений на заволодіння грошовими коштами фізичних осіб шахрайським шляхом в особливо великих розмірах, який полягав у наступному: розповсюдження через оголошення в газетах, мережі Інтернет, ЗМІ та в інший спосіб інформації про діяльність так званих «кредитних установ», зареєстрованих як ПП «НАФТОГАЗ ІНВЄСТ» (код ЄДРПОУ 40423984), ПП «ТРАНСГАЗІНВЄСТ» (код ЄДРПОУ 41172911), ПП «УКРСТРОЙІНВЄСТ» (код ЄДРПОУ 39869293) про начебто видачу ними за спрощеним механізмом та на вигідних умовах грошових позик громадянам. Громадянин України, який виявив намір отримати грошову позику, телефонував за вказаними в оголошенні номерами телефонів та в телефонній розмові окремі учасники злочинної організації або спеціально залучені особи у якості працівників офісів, що діяли від імені вищевказаних підприємств, представляючись так званими менеджерами, пояснювали умови видачі грошових позик, вказуючи на наявність спрощеного порядку отримання клієнтом позики за наявності паспорту громадянина України та ідентифікаційного коду, а також запрошували їх відвідати офіс для укладення відповідних договорів позики.

За результатами телефонної консультації після схилення клієнта відвідати офіс для проведення детальної консультації, в приміщенні офісу працівник офісу, діючи від імені вищезазначених підприємств, представляючись клієнтові менеджером, діючи за заздалегідь розробленим алгоритмом дій, вказував про вигідні умови отримання грошової позики обумовлені спрощеною процедурою її отримання та низькою відсотковою ставкою.

Після налагодження за результатами консультації в офісі психологічного контакту між клієнтом і менеджером останній, зловживаючи довірою першого, яка полягала у його штучному переконанні щодо наявності неіснуючих переваг в отриманні грошових коштів у вигляді позики та можливості їх швидкого отримання саме в цьому офісі, імітуючи процедуру укладення договірних зобов`язань, як необхідну для громадянина умову отримання ним грошових коштів, приймав від нього заяву на видачу позики, консультував під час заповнення заздалегідь розробленої анкети, робив ксерокопії паспорту та ідентифікаційного коду клієнта, повідомляючи йому, що після прийняття зазначених документів вони будуть скеровані до служби безпеки, якої в дійсності не існувало, для начебто перевірки його кредитної історії та вказував на необхідність здійснення клієнтом телефонного дзвінка до цього офісу через певний проміжок часу для з`ясування результатів перевірки службою безпеки.

За результатами наданої консультації, після того як клієнт виходив з офісного приміщення, менеджер на підставі наданих клієнтом документів вносив відомості про нього до спеціального заведеного журналу та визначав розмір платежу, котрий він мав сплатити за начебто отримання позики під виглядом укладеного договору добровільного страхування.

Після імітування перевірки службою безпеки працівником офісу в якості обов`язкової умови отримання клієнтом грошової позики під приводом гарантії для позикодавця платоспроможності позичальника пропонувалось на вибір укласти договір додаткового страхування або залучити не менше двох поручителів при укладенні договору позики. При цьому сама юридична конструкція договору позики в сукупності із специфікою психологічних особливостей категорії осіб майбутніх клієнтів наперед унеможливлювала отримання ними грошової позики через неможливість залучення поручителів за критеріями, визначеними у цих договорах, що створювало клієнтам такий психологічний мікроклімат, за якого останні погоджувались на укладення договору добровільного страхування та проведення оплати за ним як передумову отримання грошової позики.

З урахуванням вказаного кредитні менеджери для створення уявної правомірності укладення договору позики схиляли громадян до необхідності добровільного страхування життя, за котрим клієнти страхувались від 1-2 групи інвалідності та летальних випадків у конкретно визначеній ОСОБА_6 страховій компанії у формі заздалегідь розробленого договору страхування та перерахування клієнтом за ним грошових коштів на розрахункові рахунки ТДВ СК «ПРОМІНВЕСТ» і ТДВ СК «АЛЬТЕРНАТИВА», котрі в подальшому мали перераховуватись на рахунки та переводитись у готівку через підконтрольні ОСОБА_6 підприємства ТОВ «Фінпосередник-2012», ТОВ «Нетсіс Україна».

Після підписання клієнтом бланку договору добровільного страхування, проведення за ним відповідної оплати через банківську установу за реквізитами, наданими менеджером, та долучення громадянином документального підтвердження про здійснення даної операції кредитний спеціаліст, діючи від імені одного із підприємств ПП «НАФТОГАЗ ІНВЄСТ», ПП «ТРАНСГАЗІНВЄСТ», ПП «УКРСТРОЙІНВЄСТ», укладав з клієнтом договір позики. Після чого менеджер з метою конспірації протиправної діяльності злочинної організації, відправляв через мобільний додаток «Line» всю наявну інформацію про клієнта до «Call-Centre», який був розташований в орендованій квартирі у м. Маріуполь Донецької області. У свою чергу працівник «Call-Centre» для штучного створення реальності намірів офісів надавати клієнтам позики відправляв клієнтові смс-повідомлення про те, що укладений договір позики розглянуто та задоволено, а з метою психологічного урівноваження клієнта та упередження виникнення у нього будь-яких сумнівів щодо фактичної невидачі йому в подальшому грошових коштів, зазначав про необхідність зателефонувати у конкретно визначений протягом місяця проміжок часу для начебто отримання грошей. В разі дзвінка клієнта до «Call-Centre» та постановки ним питання про причини невидачі йому грошових коштів оператор даного центру, отримавши від клієнта відомості про його анкетні дані, а також ідентифікаційні ознаки укладеного договору в телефонному режимі з кредитним спеціалістом або шляхом переписки за допомогою мобільного додатку «Line» з`ясовував у нього психологічний портрет клієнта, в тому числі щодо можливості повторного його введення в оману шляхом повідомлення про те, що в електронній системі компанії начебто відбувся збій програми і для отримання позики необхідно укласти договір страхування життя та повторно провести відповідну за ним оплату за тими ж самими реквізитами на розрахункові рахунки ТДВ СК «ПРОМІНВЕСТ» або ТДВ СК «АЛЬТЕРНАТИВА».

Після повторного підписання клієнтом договору добровільного страхування та/або повторного переказу ним грошових коштів на розрахунковий рахунок ТДВ СК «ПРОМІНВЕСТ» або ТДВ СК «АЛЬТЕРНАТИВА» оператор «Call-Centre» повідомляв громадянинові завідомо неправдиві відомості, що найближча видача грошових коштів начебто планується на середину чи кінець поточного місяця, тим самим створюючи умови для відтягування часу, в результаті чого клієнт так і не отримував грошових коштів за договором позики, але був упевнений в щирості та правомірності дій менеджера, оператора «Call-Centre» та підприємств, з котрии він укладав договір позики.

Таким чином, ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_5 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , ОСОБА_11 , ОСОБА_12 та ОСОБА_13 у складі злочинної організації протягом 2016-2017 років, шляхом обману та зловживання довірою, заволоділи грошовими коштами 78 громадян на загальну суму 483 450,30 грн., що перевищує 600 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян та становить особливо великий розмір.

27.07.2017 року ОСОБА_5 повідомлено про підозру у скоєнні кримінальних правопорушень, передбачених ч.4 ст.190, ч.1 ст. 255 КК України, вчиненого у складі злочинної організації за матеріалами кримінального провадження №42016041440000063.

У зв`язку з переховуванням підозрюваної ОСОБА_5 від органів досудового розслідування та перебуванням її в розшуку, матеріали щодо неї 19.12.2017 року виділено в окреме провадження №12017040000001429, а стосовно інших членів злочинної організації ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_11 , та ОСОБА_10 досудове розслідування закінчено в порядку п. 3 ч. 2 ст. 283 КПК України у формі звернення 20.12.2017 року прокурора до суду з обвинувальним актом.

Ухвалою слідчого судді Індустріального районного суду м.Дніпропетровська від 11.07.2024 року надано дозвіл на затримання підозрюваної ОСОБА_5 . Строк дії вказаної ухвали сплинув 11.02.2025 року. Однак, органу досудового розслідування проведеними слідчими розшуковими діями встановити місцезнаходження підозрюваної ОСОБА_5 не виявилось можливим, оскільки остання переховується від органів досудового розслідування, з метою уникнення кримінальної відповідальності.

Постановою старшого слідчого відділу СУ ГУНП в Дніпропетровській області від 11.02.2025 року досудове розслідування у кримінальному провадженні №12017040000001429 від 19.12.2017 року відновлено.

Беручи до уваги те, що підозрювана ОСОБА_5 переховується від органів досудового розслідування та суду, з метою забезпечення її прибуття до суду для розгляду клопотання про застосування запобіжного заходу та, враховуючи те, що ухвала про затримання ОСОБА_5 втратила чинність, слідчий просив надати дозвіл на затримання підозрюваного останньої з метою її приводу для участі в розгляді клопотання про застосування запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою.

У судовому засіданні прокурор клопотання підтримав та просив його задовольнити.

Вислухавши доводи прокурора, перевіривши надані матеріали клопотання та дослідивши докази по даних матеріалах, кримінальне провадження №12017040000001429 від 19.12.2017 року, приходжу до висновку, що клопотання підлягає задоволенню з наступних підстав.

Встановлено, що у провадженні СУ ГУНП в Дніпропетровській області знаходяться матеріали кримінального провадження №12017040000001429 від 19.12.2017 року за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч.3 ст.27, ч.4 ст.28, ч.4 ст.190, ч.1 ст.255 КК України.

27.07.2017 року ОСОБА_5 повідомлено про підозру у скоєнні кримінальних правопорушень, передбачених ч.4 ст.190, ч.1 ст. 255 КК України.

08.12.2017 року ОСОБА_5 повідомлено про зміну раніше повідомленої підозри у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч.3 ст.27, ч.4 ст.28, ч.4 ст.190, ч.1 ст.255 КК України.

23.02.2018 року постановою слідчого СУ ГУНП в Дніпропетровській області досудове розслідування у кримінальному провадженні №12017040000001429 від 19.12.2017 року зупинено.

Постановою слідчого СУ ГУНП в Дніпропетровській області від 09.01.2018 року у кримінальному провадженні підозрювану ОСОБА_5 оголошено у державний розшук.

Ухвалою слідчого судді Індустріального районного суду м.Дніпропетровська від 11.07.2024 року надано дозвіл на затримання підозрюваної ОСОБА_5 . Строк дії вказаної ухвали сплинув 11.02.2025 року. Однак, органу досудового розслідування проведеними слідчими розшуковими діями встановити місцезнаходження підозрюваної ОСОБА_5 не виявилось можливим, оскільки остання переховується від органів досудового розслідування, з метою уникнення кримінальної відповідальності.

Постановою старшого слідчого відділу СУ ГУНП в Дніпропетровській області від 11.02.2025 року досудове розслідування у кримінальному провадженні №12017040000001429 від 19.12.2017 року відновлено.

Відповідно до частини 2 статті 177 КПК України підставою застосування запобіжного заходу є наявність обґрунтованої підозри у вчиненні особою кримінального правопорушення, а також наявність ризиків, які дають достатні підстави слідчому судді, суду вважати, що підозрюваний, обвинувачений, засуджений може здійснити дії, передбачені частиною першою цієї статті.

Відповідно до ч. 1 ст. 188 КПК України, прокурор, слідчий за погодженням з прокурором має право звернутися із клопотання про дозвіл на затримання підозрюваного, обвинуваченого з метою його приводу для участі в розгляді клопотання про застосування запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою.

З огляду на зазначене, приймаючи до уваги, що матеріалами, доданими до клопотання, було підтверджено, що були вчинені зазначені у клопотанні кримінальні правопорушення, а також, що підозрювана оголошена у державний розшук і встановити її місце знаходження до теперішнього часу не надалось можливим, приходжу до висновку, що клопотання слідчого є обґрунтованим та таким, що підлягає задоволенню.

Керуючись ст. ст. 110, 188-190, 309, 376 КПК України, -

ПОСТАНОВИВ:

Клопотання старшого слідчого СУ ГУНП в Дніпропетровській області ОСОБА_4 про дозвіл на затримання з метою приводу підозрюваної ОСОБА_5 для участі у розгляді клопотання про застосування відносно неї запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою задовольнити.

Надати дозвіл на затримання підозрюваної ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , підозрюваної у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч.3 ст.27, ч.4 ст.28, ч.4 ст.190, ч.1 ст.255 КК України, для участі в розгляді клопотання про застосування запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою.

Ухвала втрачає законну силу з моменту приводу підозрюваного до суду або закінчення шести місяців із дати постановлення ухвали або відкликання ухвали прокурором.

Ухвала оскарженню не підлягає.

Слідчий суддя ОСОБА_1

СудІндустріальний районний суд м.Дніпропетровська
Дата ухвалення рішення11.02.2025
Оприлюднено13.02.2025
Номер документу125087249
СудочинствоКримінальне
КатегоріяПровадження за поданням правоохоронних органів, за клопотанням слідчого, прокурора та інших осіб про дозвіл на затримання з метою приводу

Судовий реєстр по справі —202/7312/21

Ухвала від 11.02.2025

Кримінальне

Індустріальний районний суд м.Дніпропетровська

Бєльченко Л. А.

Ухвала від 11.02.2025

Кримінальне

Індустріальний районний суд м.Дніпропетровська

Бєльченко Л. А.

Ухвала від 15.01.2025

Кримінальне

Індустріальний районний суд м.Дніпропетровська

Бєльченко Л. А.

Ухвала від 25.07.2024

Кримінальне

Індустріальний районний суд м.Дніпропетровська

Бєльченко Л. А.

Ухвала від 12.04.2024

Кримінальне

Індустріальний районний суд м.Дніпропетровська

Бєльченко Л. А.

Ухвала від 12.04.2024

Кримінальне

Індустріальний районний суд м.Дніпропетровська

Бєльченко Л. А.

Ухвала від 28.12.2023

Кримінальне

Індустріальний районний суд м.Дніпропетровська

Бєльченко Л. А.

Ухвала від 27.12.2023

Кримінальне

Індустріальний районний суд м.Дніпропетровська

Бєльченко Л. А.

Ухвала від 27.12.2023

Кримінальне

Індустріальний районний суд м.Дніпропетровська

Бєльченко Л. А.

Ухвала від 07.08.2023

Кримінальне

Індустріальний районний суд м.Дніпропетровська

Бєльченко Л. А.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні