Рокитнянський районний суд київської області
Новинка
Отримуйте стислий та зрозумілий зміст судового рішення. Це заощадить ваш час та зусилля.
РеєстраціяСправа № 375/350/25
Провадження № 1-в/375/16/25
УХВАЛА
12 лютого 2025 року селище Рокитне Білоцерківського району Київської області
Рокитнянський районний суд Київської області у складі: головуючого судді - ОСОБА_1 ,
за участю:
секретаря судового засідання - ОСОБА_2 ,
прокурора - ОСОБА_3 ,
законного представника особи, щодо якої розглядається клопотання про продовження застосування примусового заходу медичного характеру ОСОБА_4 ,
захисника ОСОБА_5 ,
особи, щодо якої розглядається клопотання про продовження застосування примусового заходу медичного характеру - ОСОБА_6 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в селищі Рокитне Білоцерківського району Київської області, заяву лікаря-психіатра Комунального некомерційного підприємства "Рокитнянська багатопрофільна лікарня" ОСОБА_7 про продовження примусових заходів медичного характеру відносно
ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця с. Ромашки Рокитнянського району Київської області, зареєстрованому за адресою: АДРЕСА_1 ,
ВСТАНОВИВ:
28.01.2025 до Рокитнянського районного суду Київської області з заявою звернувся лікар-психіатр КНП "Рокитнянська БЛ" ОСОБА_7 про продовження примусових заходів медичного характеру відносно ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Заяву лікар-психіатр мотивував тим, що 23 липня 2021 року ухвалою Шевченківського районного суду м. Київ відносно ОСОБА_6 , у зв`язку із скоєнням ним суспільно-небезпечного діяння, що підпадає під ознаки кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 186 КК України, застосовано примусові заходи медичного характеру у вигляді госпіталізації до психіатричного закладу з посиленим наглядом, який змінено ухвалою Подільського районного суду м. Київ від 18.09.2023 на звичайний режим нагляду.
Ухвалою Васильківського міськрайонного суду Київської області від 29.02.2024 вказаний примусовий захід медичного характеру продовжено строком на 6 місяців.
Ухвалою Васильківського міськрайонного суду Київської області від 24 червня 2024 року ОСОБА_6 змінено застосування примусових заходів медичного характеру у вигляді госпіталізації до закладу з надання психіатричної допомоги зі звичайним наглядом на надання амбулаторної психіатричної допомоги в примусовому порядку (справа №362/4155/24)
ОСОБА_6 перебував на примусовому лікуванні у відділенні з посиленим наглядом з 01.11.2021 року по 05.10.2023 року, у відділенні зі звичайним наглядом в Комунальному некомерційному підприємстві Київської обласної ради «Обласне психіатрично-наркологічне медичне об`єднання» з 05 жовтня 2023 року по 04 липня 2024 року.
До кабінету психіатра КНП "Рокитнянська багатопрофільна лікарня" ОСОБА_6 звертався 05.07.2024р„ 05.08.2024р., 06.09.2024р., 03.10.2024р., 19.11.2024р., 16.12.2024р. При огляді: поведінка спокійна, настрій рівний, мислення в звичайному темпі, аморфне, паралогічне, продуктивних розладів не виявляє. Агресивні та асоціальні тенденції за період нагляду відсутні. Спиртними напоями не зловживає, ознак алкогольної залежності, абстиненції не виявляє. Підтримуюче лікування отримує: велаксин 300 мг/добу, тизерцин 100 мг/добу, солерон 75 мг/добу . Влаштувався на роботу вантажником.
19.11.2024р. ОСОБА_6 був направлений в Комунальне некомерційне підприємство Київської обласної ради "Обласне психіатрично-наркологічне медичне об`єднання" для вирішення питання про продовження або припинення амбулаторного примусового психіатричного лікування. Самостійно на обстеження не поїхав, у зв`язку з чим 03.12.2024 року був відвіданий вдома, в присутності працівника поліції. На час огляду: роздратований, неохайний, різкий запах алкоголю з рота. Зі слів матері, ліки протягом останніх тижнів регулярно не приймав, погано спав. Був госпіталізований 03.12.2024 р. в Комунальне некомерційне підприємство Київської обласної ради "Обласне психіатрично-наркологічне медичне об`єднання".
Знаходився на лікуванні в КНП КОР "Обласне психіатрично-наркологічне медичне об`єднання" з 03.12.2024р. по 13.12.2024р. 08.12.2024 року в відділенні скоїв демонстративну суїцидальні спробу (намагався повіситися). 11.12.2024р. оглянутий ЛКК КНП КОР "Обласне психіатрично-наркологічне медичне об`єднання". 21.01.2025р. лікарем психіатром ОСОБА_7 отримано Висновок ЛКК КНП КОР "Обласне психіатрично-наркологічне медичне об`єднання" щодо ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який проживає за адресою: АДРЕСА_1 , яким визначено діагноз: Параноїдна шизофренія, епізодичний тип перебігу, стан медикаментозної ремісії у примітивної особистості.
У судовому засіданні лікар-психіатр заяву підтримав, просив її задовольнити, продовжити ОСОБА_6 надання амбулаторної психіатричної допомоги в примусовому порядку на строк шість місяців.
У судовому засіданні прокурор, захисник та законний представник заяву лікаря підтримали та просили її задовольнити.
Крім того, законний представник, ОСОБА_4 , пояснила суду, що її син, ОСОБА_6 спочатку дисципліновано проходив лікування, вживав ліки за рецептом лікаря-психіатра, влаштувався вантажником у м. Києві. Але потім лікування покинув, став вживати алкогольні напої. Вважає, що сина треба лікувати, але як його примусити вона не знає.
Суд, дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення сторін, дійшов таких висновків.
24 червня 2024 року ухвалою Васильківського міськрайонного суду Київської області змінено ОСОБА_6 раніше установлені примусові заходи медичного характеру у виді госпіталізації до закладу з надання психіатричної допомоги із звичайним наглядом та призначити примусовий захід медичного характеру у виді надання амбулаторної психіатричної допомоги в примусовому порядку строком на 6 місяців.
Зі змісту заяви вбачається, що ОСОБА_6 проходить амбулаторне лікування у КНП «Рокитнянська БЛ».
Відповідно до консультаційного висновку ЛКК КНП КОР «Обласне психіатрично-наркологічне медичне об`єднання» від 11.12.2024, ОСОБА_6 необхідне продовження амбулаторної психіатричної допомоги у примусовому порядку.
Відповідно до ст. 92 КК України примусовими заходами медичного характеру є надання амбулаторної психіатричної допомоги, поміщення особи, яка вчинила суспільно небезпечне діяння, що підпадає під ознаки діяння, передбаченого Особливою частиною цього Кодексу, в спеціальний лікувальний заклад з метою її обов`язкового лікування, а також запобігання вчиненню нею суспільно небезпечних діянь.
Згідно з вимогами ч. 1, 2 ст. 95 КК України продовження, зміна або припинення застосування примусових заходів медичного характеру здійснюється судом за заявою представника психіатричного закладу (лікаря-психіатра), який надає особі таку психіатричну допомогу, до якої додається висновок комісії лікарів-психіатрів, який обґрунтовує необхідність продовження, зміни або припинення застосування таких примусових заходів.
Особи, до яких застосовані примусові заходи медичного характеру, підлягають огляду комісією лікарів-психіатрів не рідше одного разу на 6 місяців для вирішення питання про наявність підстав для звернення до суду із заявою про продовження, припинення або про зміну застосування такого заходу.
Згідно зі ст. 19 Закону України «Про психіатричну допомогу» продовження, зміна або припинення застосування примусових заходів медичного характеру здійснюються судом за заявою представника психіатричного закладу (лікаря-психіатра), який надає особі таку психіатричну допомогу, на підставі висновку комісії лікарів-психіатрів.
Особи, до яких застосовані примусові заходи медичного характеру, підлягають огляду комісією лікарів-психіатрів не рідше одного разу на 6 місяців для вирішення питання про наявність підстав для звернення до суду із заявою про припинення або про зміну застосування такого заходу. У разі відсутності підстав для припинення або зміни застосування примусового заходу медичного характеру представник психіатричного закладу (лікар-психіатр), який надає особі таку психіатричну допомогу, направляє до суду заяву, до якої додається висновок комісії лікарів-психіатрів, який містить обґрунтування про необхідність продовження застосування примусового заходу медичного характеру. У разі необхідності продовження застосування примусового заходу медичного характеру понад 6 місяців представник психіатричного закладу (лікар-психіатр), який надає особі таку психіатричну допомогу, повинен направити до суду за місцем знаходження психіатричного закладу заяву про продовження застосування примусового заходу медичного характеру. До заяви додається висновок комісії лікарів-психіатрів, який містить обґрунтування про необхідність продовження надання особі такої психіатричної допомоги. В подальшому продовження застосування примусового заходу медичного характеру проводиться кожного разу на строк, який не може перевищувати 6 місяців.
Відповідно до ч. 3 ст. 514 КПК України, розгляд питання про продовження чи припинення застосування примусових заходів медичного характеру здійснюється за поданням представника медичного закладу, де тримається дана особа, у передбаченому ст. 95 КК України та ст. 512 КПК України. До подання додається висновок комісії лікарів психіатрів, який обґрунтовує необхідність подовження, зміни або припинення застосування таких примусових заходів .
Так, в судовому засіданні встановлено, що ухвалою Васильківського міськрайонного суду Київської області від 24 червня 2024 року ОСОБА_6 замінено раніше установлені примусові заходи медичного характеру у виді госпіталізації до закладу з надання психіатричної допомоги із звичайним наглядом та призначити примусовий захід медичного характеру у виді надання амбулаторної психіатричної допомоги в примусовому порядку строком на 6 місяців, тобто до 24.12.2024.
Натомість із заявою про продовження примусових заходів медичного характеру у вигляді надання амбулаторної психіатричної допомоги у примусовому порядку відносно ОСОБА_6 лікар-психіатр Комунального некомерційного підприємства «Рокитнянська БЛ» звернувся до суду 28.01.2025.
Отже, в судовому засіданні встановлено, що строк дії примусового заходу медичного характеру у вигляді амбулаторної психіатричної допомоги, застосований до ОСОБА_6 ухвалою Васильківського міськрайонного суду Київської області від 24 червня 2024 року станом на день звернення із заявою до суду та розгляду заяви в суді, закінчився.
З аналізу положень ст. 95 КК України вбачається, що продовження застосовування примусового заходу медичного характеру проводиться кожного разу на строк, який не може перевищувати 6 місяців. Продовження здійснюється виключно судовим рішенням на підставі заяви та висновку комісії лікарів-психіатрів.
Шестимісячний строк протягом якого ОСОБА_6 мали надавати в примусовому порядку примусову амбулаторну психіатричну допомогу, саме як захід медичного характеру, застосований відносно нього за вчинення суспільно-небезпечного діяння, яке підпадає під ознаки діяння, передбаченого ч. 2 ст. 186 КК України, сплив 24 грудня 2024 року.
Судом рішення про продовження застосування такого заходу медичного характеру не приймалось, що свідчить про те, що ОСОБА_6 є особою, відносно якої на даний час такий захід не застосовано.
Продовження застосування примусового заходу медичного характеру відносно ОСОБА_6 , який мав строкове обмеження в часі та для продовження дії якого необхідно було судове рішення ще до 24 грудня 2024 року, ухвалено не було, а тому продовження застосування примусового заходу медичного характеру є неможливим, оскільки вказане припинення відбулось автоматично на підставі ухвали Васильківського міськрайонного суду Київської області від 24 червня 2024 року та через відсутність рішення про продовження застосування примусового заходу медичного характеру.
На даний час продовжувати застосування примусових заходів медичного характеру у вигляді амбулаторної примусової психіатричної допомоги ОСОБА_6 на підставі судового рішення, що припинило свою дію, не входить до повноважень суду та є неможливим, оскільки продовжити можливо лише триваючий процес або стан.
За таких обставин, суд дійшов висновку, що у задоволенні заяви лікаря-психіатра необхідно відмовити.
Водночас суд звертає увагу лікаря-психіатра та законного представника, ОСОБА_4 , на те, що вирішення питання про надання особі амбулаторної психіатричної допомоги у примусовому порядку можливе у порядку цивільного судочинства, у порядку окремого провадження.
На підставі викладеного і керуючись ст. 19 Закону України «Про психіатричну допомогу», ст. 95 КК України, ст. 512, 514 КПК України, суд,-
УХВАЛИВ:
У задоволенні заяви лікаря-психіатра Комунального некомерційного підприємства "Рокитнянська багатопрофільна лікарня" ОСОБА_7 про продовження примусових заходів медичного характеру відносно ОСОБА_6 , відмовити.
Ухвала може бути оскаржена до Київського апеляційного суду через Рокитнянський районний суд Київської області протягом 7 (семи) днів з дня її оголошення та набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано.
Суддя ОСОБА_1
Суд | Рокитнянський районний суд Київської області |
Дата ухвалення рішення | 12.02.2025 |
Оприлюднено | 13.02.2025 |
Номер документу | 125090034 |
Судочинство | Кримінальне |
Категорія | Справи в порядку виконання судових рішень у кримінальних провадженнях про продовження, зміну або припинення застосування примусових заходів медичного характеру |
Кримінальне
Рокитнянський районний суд Київської області
Антипенко В. П.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні