ДЗЕРЖИНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД МІСТА КРИВОГО РОГУ
ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
Справа № 210/6441/24
Провадження № 2-о/210/18/25
Р І Ш Е Н Н Я
іменем України
12 лютого 2025 року
Дзержинський районний суд міста Кривого Рогу Дніпропетровської області у складі:
головуючого судді Скотар Р.Є.,
присяжних Рубанова І.В., Янченко Л.В.,
секретаря судового засідання Новосилецького В.О.,
заявника ОСОБА_1 ,
представника заявника ОСОБА_2 ,
заінтересованої особи ОСОБА_3 ,
представника заінтересованої особи Томіліна С.С.,
розглянувши у закритому судовому засіданні в режимі відеоконференції в залі суду в порядку окремого позовного провадження цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , заінтересовані особи: ОСОБА_3 , Виконавчий комітет Металургійної районної у місті ради, Криворізький відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Криворізькому районі Дніпропетровської області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса), ІНФОРМАЦІЯ_1 про усиновлення,-
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 (надалі - заявник) звернувся до суду із заявою про усиновлення дитини.
В обґрунтування заяви зазначив, що між ОСОБА_1 та ОСОБА_3 15 березня 2022 року зареєстровано шлюб, проте у шлюбних відносинах перебували з 2020 року. У дружини заявника ОСОБА_3 є син ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_2 . Біологічний батько дитини ОСОБА_6 самоусунувся від виконання своїх батьківських обов`язків, не спілкується з сином взагалі не цікавиться його життям та не утримує дитину матеріально.
Рішенням Петрівського районного суду Кіровоградської області від 15.04.2024 року позбавлено батьківських прав ОСОБА_6 відносно неповнолітнього сина ОСОБА_5 . Рішення суду оскаржено не було.
З перших днів знайомства з дитиною ОСОБА_5 склалися дуже теплі відносини. ОСОБА_5 називає заявника татом. Весь час ОСОБА_1 займається вихованням дитини, супроводжує на спортивні змагання, забезпечує йому літні відпочинки, турбується про його фізичний розвиток, а також повністю утримує та забезпечує матеріально. Метою усиновлення є те, що заявник виконує обов`язки батька дитини щодо його виховання та утримання, проте юридично даний факт про це не свідчить, що є наслідком звернення до суду із даною заявою.
Тому, просить суд визнати ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 усиновлювачем дитини - ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_2 . Внести зміни до актового запису № 32 від 21.10.2010 року, проведеного Ганнівською сільською радою Петрівського району Кіровоградської області про народження ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , де у графі «прізвище» зазначити « ІНФОРМАЦІЯ_5 », ім`я дитини залишити без змін, в графі «по батькові» зазначити « ІНФОРМАЦІЯ_9 », дату та місце народження дитини залишити без змін, в графі «батько» зазначити « ОСОБА_1 , громадянин України».
Ухвалою Дзержинського районного суду міста Кривого Рогу Дніпропетровської області від 06 листопада 2024 року заяву прийнято до розгляду в порядку окремого провадження та призначено судове засідання по справі. Залучено до участі у справі в процесуальному статусі заінтересованої особи ІНФОРМАЦІЯ_1 (а.с.33-34).
Заявник ОСОБА_1 та його представник - адвокат Кривенко І.М., кожен окремо, в судовому засіданні заяву підтримали, просили задовольнити.
Заінтересована особа ОСОБА_3 , в судовому засіданні заяву підтримала, просила задовольнити.
Представник заінтересованої особи Виконавчого комітету Металургійної районної у місті ради Томіліна С.С. в судовому засіданні заяву підтримала, просила задовольнити.
Представник заінтересованої особи Криворізького відділу державної реєстрації актів цивільного стану у Криворізькому районі Дніпропетровської області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса), Етельман О. в судовому засіданні присутня не була, надала до суду заяву про розгляд справи за її відсутності за наявними у справі матеріалами. Просила відмовити у задоволенні заяви в повному обсязі.
Представник заінтересованої особи ІНФОРМАЦІЯ_5 в судовому засіданні присутній не був, про час та місце розгляду справи повідомлений належним чином, надав до суду заяву про розгляд справи за його відсутності.
Заслухавши думку сторін, дослідивши матеріали справи, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності, прийшов до наступного висновку.
За правилами ст. 293 ЦПК України суди розглядають в порядку окремого провадження справи про усиновлення.
Згідно із ст. 313 ЦПК України суд розглядає справу про усиновлення дитини за обов`язковою участю заявника, органу опіки та піклування або уповноваженого органу виконавчої влади, а також дитини, якщо вона за віком і станом здоров`я усвідомлює факт усиновлення, з викликом заінтересованих та інших осіб, яких суд визнає за потрібне допитати. Для забезпечення таємниці усиновлення у випадках, встановлених Сімейним кодексом України, суд розглядає справу в закритому судовому засіданні.
Відповідно до частини третьої статті 51 Конституції України сім`я, дитинство, материнство і батьківство охороняються державою.
Згідно із статтею 20 Конвенції ООН про права дитини від 20 листопада 1989 року, яку ратифіковано постановою Верховної Ради України від 27 лютого 1991 року № 789-XII, дитина, яка тимчасово або постійно позбавлена сімейного оточення, має право на особливий захист і допомогу, що надаються державою. Держави-учасниці відповідно до своїх національних законів забезпечують зміну догляду за дитиною. Такий догляд може включати, зокрема усиновлення.
Частиною першою статті 21 Конвенції ООН про права дитини від 20 листопада 1989 року визначено, що держави-учасниці, які визнають і/чи дозволяють існування системи усиновлення, забезпечують, щоб найкращі інтереси дитини враховувалися в першочерговому порядку.
На рівні внутрішнього законодавства України принцип урахування найкращих інтересів дитини викладено у пункті 8 статті 7 СК України та у статті 11 Закону України «Про охорону дитинства», згідно з положеннями яких регулювання сімейних відносин має здійснюватися з максимально можливим урахуванням інтересів дитини; предметом основної турботи та основним обов`язком батьків є забезпечення інтересів дитини.
Згідно зі статтею 4 Європейської конвенції про усиновлення дітей, ратифікованої Верховною Радою України 15 лютого 2011 року (далі - Конвенція про усиновлення дітей), компетентний орган не приймає рішення про усиновлення, якщо не є переконаним, що усиновлення відповідатиме найвищим інтересам дитини. У кожному випадку компетентний орган приділяє особливу увагу важливості того, що усиновлення забезпечує дитину стабільними та гармонійними домашніми умовами.
Усиновлення є прийняттям усиновлювачем у свою сім`ю особи на правах дочки чи сина, що здійснене на підставі рішення суду, крім випадку, передбаченого статтею 282 цього Кодексу. Усиновлення дитини провадиться у її найвищих інтересах для забезпечення стабільних та гармонійних умов її життя (стаття 207 СК України).
Статтею 218 СК України передбачено, що для усиновлення дитини потрібна її згода. Згода дитини на її усиновлення дається у формі, яка відповідає її вікові. Усиновлення провадиться без згоди дитини, якщо вона у зв`язку із віком або станом здоров`я не усвідомлює факту усиновлення.
Судом встановлено, що 15 березня 2022 року ОСОБА_1 зареєстрував шлюб із ОСОБА_3 , зареєстрований Центрально-Міським відділом державної реєстрації актів цивільного стану у місті Кривому Розі Криворізького району Дніпропетровської області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса), після реєстрації шлюбу дружина взяла прізвище « ОСОБА_5 », актовий запис № 216 (а.с.11).
ОСОБА_11 має неповнолітнього сина ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , що підтверджується копією свідоцтва про народження серії НОМЕР_1 від 21.10.2010 року. Відповідно до свідоцтва про народження батьками дитини вказані: батько - ОСОБА_6 , мати - ОСОБА_3 (а.с.20).
Рішенням Петрівського районного суду Кіровоградської області від 15 квітня 2024 року позбавлено батьківських прав ОСОБА_6 відносно його неповнолітньої дитини - ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_2 (а.с.23-25).
Згідно Витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності від 25.09.2019 року № 182361654, квартира за адресою: АДРЕСА_1 на праві приватної власності, згідно договору купівлі-продажу квартири від 25 вересня 2019 року належить ОСОБА_1 (а.с.18).
Згідно акту обстеження умов проживання від 15 жовтня 2024 року ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_2 проживає у сім`ї заявника ОСОБА_1 в двокімнатній квартирі за адресою: АДРЕСА_1 , у дитини разом із сестрою є окрема кімната, двоярусне спальне місце, письмовий стіл, речі розміщені у шафі, створені умови для розвитку та виховання дитини, санітарно-гігієнічні умови відповідають нормам (а.с. 26).
ОСОБА_1 за станом здоров`я може бути усиновителем та виховувати дитину, що підтверджено наданим до суду висновком про стан здоров`я особи ТОВ «Медіком Кривбас» від 11.07.2024 року № 367 (а.с. 12).
За змістом витягу з інформаційно-аналітичної системи «Облік відомостей про притягнення особи до кримінальної відповідальності та наявності судимості» ВР-004398458, станом на 11.07.2024 року ОСОБА_1 станом на 11.07.2024 року до кримінальної відповідальності не притягується, незнятої чи непогашеної судимості не має та у розшуку не перебуває (а.с.13).
Згідно відомостей з Державного реєстру фізичних осіб-платників податків про джерела/суми нарахованого доходу станом на 08.10.2024 року ОСОБА_1 за період з 1 кварталу 2024 року по 2 квартал 2024 року отримував виплати військовослужбовцям, військова частина НОМЕР_2 (а.с. 14).
Відповідно до статей 3, 4, 5, 7 Сімейного Кодексу України, кожна особа має право на проживання в сім`ї. Сім`я створюється, в тому числі, і на підставі усиновлення. Держава створює пріоритет сімейного виховання дитини. Дитина має бути забезпечена можливістю здійснення її прав, установлених Конституцією України, Конвенцією про права дитини, іншими міжнародними договорами України, згода на обов`язковість яких надана Верховною радою України.
Згідно статті 207 СК України усиновленням є прийняття усиновлювачем у свою сім`ю особи на правах дочки чи сина, що здійснене на підставі рішення суду, крім випадку, передбаченого статтею 282 цього Кодексу. Усиновлення дитини провадиться у її найвищих інтересах для забезпечення стабільних та гармонійних умов її життя.
За правилами статті 211 СК України усиновителем дитини може бути дієздатна особа віком не молодша двадцяти одного року, за винятком, коли усиновлювач є родичем дитини. Усиновителем може бути особа, що старша за дитину, яку вона бажає усиновити, не менше як на п`ятнадцять років. Різниця у віці між усиновлювачем та дитиною не може бути більшою ніж сорок п`ять років.
Заявник відповідає цим вимогам і не має перешкод до усиновлення, що підтверджується дослідженими судом матеріалами справи.
ОСОБА_3 надала свою нотаріально посвідчену згоду на всиновлення ОСОБА_1 її неповнолітнього сина ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_2 . Вказана заява завірена приватним нотаріусом Криворізького районного нотаріального округу Дніпропетровської області Стюрко О.О. (а.с. 9).
Неповнолітній ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , надав письмову згоду на його усиновлення ОСОБА_1 (а.с. 8).
Відповідно до п. 6 постанови Пленуму Верховного суду України від 30 березня 2007 року N 3 «Про практику застосування судами законодавства при розгляді справ про усиновлення і про позбавлення та поновлення батьківських прав» вбачається, що вирішуючи заяву по суті, суд зобов`язаний перевірити наявність передбачених законом підстав для усиновлення, зокрема: чи дали батьки дитини згоду на це (якщо вона необхідна); чи може заявник бути усиновлювачем; чи є дитина відповідно до законодавства суб`єктом усиновлення і чи виконано вимоги ч. 1 - 3, ст. 218 СК щодо наявності згоди дитини; чи відповідають висновок органу опіки та піклування і дозвіл на усиновлення уповноваженого органу виконавчої влади необхідним вимогам.
Виконкомом Металургійної районної у місті Кривому Розі ради як органом опіки та піклування надано висновок про доцільність усиновлення та відповідність його інтересам дитини, згідно із яким усиновлення неповнолітнього ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , громадянином України ОСОБА_1 , є доцільним (а.с. 4-5).
В судовому засіданні встановлено, що заявник має стійке бажання виховувати та утримувати дитину, усиновлення дитини провадиться лише в його інтересах для забезпечення стабільних та гармонійних умов його життя.
Крім цього за приписами ст. 229 СК України вбачається, що особа, яка подала заяву про усиновлення, може виявити бажання бути записаною у Книзі реєстрації народжень матір`ю, батьком дитини або повнолітньої особи. Суд задовольняє таку заяву усиновлювача у рішенні про усиновлення, якщо це відповідає інтересам дитини.
При дотриманні всіх умов, встановлених цим Кодексом, здатності особи, яка бажає усиновити дитину, забезпечити стабільні та гармонійні умови для життя дитини суд постановляє рішення, яким оголошує цю особу усиновлювачем дитини.
Також суд встановив, що заявник раніше не судимий, на обліку нарколога та психіатра не перебуває, веде здоровий спосіб життя, хронічних захворювань та протипоказань щодо усиновлення дітей не має, є працездатною особою, має належні житлові умови для проживання дітей.
Згідно з положеннями статті 217 СК України усиновлення дитини здійснюється за вільною згодою її батьків. Згода батьків на усиновлення дитини має бути безумовною. Угода про надання усиновлювачем плати за згоду на усиновлення дитини батькам, опікунам чи іншим особам, з якими вона проживає, є нікчемною. Згода батьків на усиновлення може бути дана ними лише після досягнення дитиною двомісячного віку. Якщо мати чи батько дитини є неповнолітніми, крім їхньої згоди на усиновлення потрібна згода їхніх батьків. Письмова згода матері на усиновлення засвідчується нотаріусом. Мати, батько дитини мають право відкликати свою згоду на усиновлення до набрання чинності рішенням суду про усиновлення.
Статтею 219 СК України передбачено випадки, коли згода батьків на усиновлення не потрібна, зокрема, усиновлення дитини провадиться без згоди батьків, якщо вони: 1) невідомі; 2) визнані безвісно відсутніми; 3) визнані недієздатними; 4) позбавлені батьківських прав щодо дитини, яка усиновлюється; 5) протягом двох місяців після народження дитини не забрали її на виховання до себе в сім`ю та запис про них у Книзі реєстрації народжень вчинено відповідно до статті 135 цього Кодексу.
Відповідно до рішення Петрівського районного суду Кіровоградської області від 15 квітня 2024 року позбавлено батьківських прав ОСОБА_6 відносно його неповнолітньої дитини - ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .
На підставі вищевикладеного суд вважає, що заявник виконав всі умови, встановлені законодавством для усиновлення, він відповідає вимогам щодо особи, яка бажає усиновити дитину, може забезпечити стабільні та гармонічні умови для життя дитини, тому є всі підстави для задоволення заяви в повному обсязі.
Статтею 225 СК України передбачено, що усиновлення вважається здійсненим у день набрання чинності рішенням суду про усиновлення.
Статтею 233 СК України передбачено, що на підставі рішення суду про усиновлення, в актовий запис про народження дитини, державний орган реєстрації цивільного стану вносить відповідні зміни і видає нове свідоцтво про народження з урахуванням цих змін.
Суд вважає, що запис заявника батьком усиновленої ним дитини, а також зміна її прізвища відповідає інтересам усиновлюваної дитини, тому суд вважає можливим задовольнити заяву в частині внесення таких змін до актового запису про народження.
Відповідно до підпункту 20 пункту 1 Розділу III Правил державної реєстрації актів громадянського стану в Україні, затверджених наказом Міністерства юстиції України від 18.10.2000 № 52/5, при вирішенні судом спорів про визнання батьківства, материнства, оспорювання батьківства чи материнства, встановлення фактів батьківства та материнства зміни до актових записів про народження вносяться відповідно до законодавства, яке регулює порядок внесення змін до актових записів цивільного стану.
Згідно з пунктом 2.13.1 Правил внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання, що затверджені наказом Міністерства юстиції України від 12.01.2011 №96/5, підставою для внесення змін до актового запису цивільного стану є рішення суду про визнання батьківства (материнства), усиновлення (удочеріння), про скасування раніше винесеного рішення суду про визнання батьківства, виключення відомостей про батька (матір) дитини з актового запису про народження, скасування або визнання усиновлення (удочеріння) недійсним, про визнання шлюбу недійсним, установлення неправильності в актовому записі цивільного стану та інші, у яких зазначено про внесення конкретних змін в актові записи цивільного стану.
Приписами статті 314 ЦПК України встановлено, що за результатами розгляду заяви про усиновлення суд ухвалює рішення. У разі задоволення заяви суд зазначає у резолютивній частині рішення про усиновлення дитини або повнолітньої особи заявником (заявниками). За клопотанням заявника (заявників) суд вирішує питання про зміну імені, прізвища та по батькові, дати і місця народження усиновленої дитини, про зміну імені, прізвища, по батькові усиновленої повнолітньої особи, про запис усиновлювачів батьками.
Судові витрати, пов`язані з розглядом справи про усиновлення, відносяться на рахунок заявника (заявників).
На підставі викладеного, На підставі викладеного та керуючись статтями 207, 208, 211, 223, 224, 229, 231, 233 СК України України, статтями 10, 12, 13, 77-81, 259, 263-265, 310-314, 354, 355 ЦПК України, суд, -
УХВАЛИВ:
Заяву ОСОБА_1 , заінтересовані особи: ОСОБА_3 , Виконавчий комітет Металургійної районної у місті ради, Криворізький відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Криворізькому районі Дніпропетровської області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса), ІНФОРМАЦІЯ_1 про усиновлення - задовольнити.
Визнати ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , громадянина України, усиновлювачем дитини - ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , уродженця с. Ганнівка Петрівського району Кіровоградської області, Україна.
Рішення суду є підставою для внесення змін в актовий запис про народження дитини.
Внести зміни до актового запису № 32 від 21 жовтня 2010 року, здійсненого Ганнівською сільською радою Петрівського району Кіровоградської області, про народження ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , де у графі «прізвище» записати « ІНФОРМАЦІЯ_5 » замість « ОСОБА_5 », у графі «по батькові» записати « ІНФОРМАЦІЯ_9 » замість « ОСОБА_5 », дату та місце народження дитини залишити без змін, в графі «батько» записати « ОСОБА_1 , громадянин України».
Визначити порядок виконання рішення суду, за яким після набрання чинності, воно є підставою для внесення органом державної реєстрації актів цивільного стану змін до актового запису № 32 від 21 жовтня 2010 року, здійсненого Ганнівською сільською радою Петрівського району Кіровоградської області, про народження ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_4 .
Для внесення змін до актового запису про народження усиновленої дитини, копію рішення суду надіслати до органу державної реєстрації актів цивільного стану за місцем ухвалення рішення. Усиновлення вважається здійсненим у день набрання чинності рішення суду про усиновлення.
Роз`яснити, якщо після ухвалення рішення про усиновлення, але до набрання ним законної сили батьки дитини відкликали свою згоду на її усиновлення, суд скасовує своє рішення і поновлює розгляд справи. У разі відкликання заяви про усиновлення після ухвалення рішення про усиновлення, суд скасовує своє рішення і залишає заяву без розгляду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
На рішення може бути подана апеляційна скарга до Дніпровського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення. Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. Учасник справи, якому рішення не було вручене у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому рішення суду.
Повний текст рішення суду складено та підписано 12 лютого 2025 року.
Відомості про учасників справи згідно п.4 ч.5 ст.265 ЦПК України:
- заявник: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , р.н.о.к.п.п. НОМЕР_3 ( АДРЕСА_2 );
- заінтересована особа: ОСОБА_14 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , р.н.о.к.п.п. НОМЕР_4 ( АДРЕСА_3 );
- заінтересована особа: ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , р.н.о.к.п.п. НОМЕР_5 ( АДРЕСА_3 );
- заінтересована особа: Виконавчий комітет Металургійної районної у місті ради (50069, м. Кривий Ріг, пр. Миру, 42, ЄДРПОУ 04052525);
- заінтересована особа: Криворізький відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Криворізькому районі Дніпропетровської області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) (50006, м. Кривий Ріг, пр. Металургів, 16, ЄДРПОУ 42961727);
- заінтересована особа: ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_4 , ЄДРПОУ НОМЕР_6 ).
Суддя: Р. Є. Скотар
Присяжні: Л.В. Янченко
І.В. Рубанова
Суд | Дзержинський районний суд м.Кривого Рогу |
Дата ухвалення рішення | 12.02.2025 |
Оприлюднено | 13.02.2025 |
Номер документу | 125093742 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи окремого провадження Справи про усиновлення, з них: усиновлення громадянами України, що проживають на території України |
Цивільне
Дзержинський районний суд м.Кривого Рогу
Скотар Р. Є.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні