Рішення
від 03.02.2025 по справі 131/771/24
ІЛЛІНЕЦЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ВІННИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 131/771/24

Провадження № 2/131/192/2024

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

03.02.2025 м. Іллінці

Іллінецький районний суд Вінницької області в складі:

головуючого судді Олексієнка О.Ю.,

за участю секретаря судових засідань Курман Ю.М.,

розглянувши в судовому засіданні в м. Іллінці цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до селянського (фермерського) господарства «СВІТОЧ» про дострокове розірвання договору оренди землі, третя особа на сторонв відповідача без самостійних вимог щодо предмету спору ОСОБА_2 , -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся з позовом до селянського (фермерського) господарства «СВІТОЧ» про дострокове розірвання договору оренди землі, в якому вказав, що 11.06.2022 року між ОСОБА_3 та селянським (фермерським) господарством «СВІТОЧ» було укладено договір оренди земельної ділянки кадастровий номер 0521255400:02:000:0056 про що було зроблено запис № 47106332 в державному реєстрі права. Органом, що здійснив державну реєстрацію права була Дашівська селищна рада.

ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_3 померла. Після чого була відкрита спадкова справа № 3/2023.10.11.2023 року приватним нотаріусом Гайсинського районного нотаріального округу Вінницької області Новаківським Б.В. було видано Свідоцтво про праву на спадщину за заповітом на 5/12 часток земельної ділянки за кадастровим номером 0521255400:02:000:0056 ОСОБА_1 .

Вказані відомості про право власності 10.11.2023 року було внесено до Державного земельного кадастру про право власності та речові права на земельну ділянку.

На протязі усього часу позивач неодноразово усно звертався до відповідача з питань отримання орендної плати та проханням надання йому копії договору оренди земельної ділянки № 0521255400:02:000:0056, однак відповідач його ігнорував.

Відтак позивачем було підготовлено письмові заяви про надання копії договору оренди земельної ділянки та направлено відповідні заяви на адресу Дашівської громади та відповідача рекомендованими листами за № 2370002042133, 2370002042125. Вказані рекомендовані повідомлення були вручені 26.03.2024 та 30.03.2024 відповідно.

Також у заяві, яка була надіслана на адресу відповідача було зазначено, що позивач не отримував від орендаря, орендної плати за 2022,2023 та 2024 роки.

В подальшому виконавчим комітетом Дашівської селищної ради Гайсинського району Вінницької області позивачу було надіслано відповідь, якою повідомлено про неможливість надання копії договору оренди землі.

Від відповідача будь-якої відповіді не надійшло та будь-яких дій, щодо налагодження комунікації із позивачем не було вчинено.

Несплата за договором оренди земельної ділянки є тривалою, що є порушенням відповідачем умов договору та взятих на себе зобов`язань, у зв`язку із чим, виникла необхідність звернення позивача із цим позовом.

Тому позивач вимушений звертатися до суду з цією позовною заявою. Рішення суду сприятиме відновленню моїх порушених та невизнаних Відповідачем права власності на земельну ділянку, права на самостійне господарювання на успадкованій земельній ділянці.

Ухвалою Іллінецького районного суду Вінницької області від 22 травня 2024 року провадження у справі відкрито за правилами загального позовного провадження.

Ухвалою Іллінецького районного суду Вінницької області від 11 грудня 2024 року підготовче провадження закрито, справу призначено до судового розгляду.

У судове засідання представник позивача Браславець Я.Ю., не з`явився, подав клопотаня про розгляд справи за його відсутності, заявлений позов підтримала в повному обсязі.

Представник відповідача СФГ «СВІТОЧ» в судове засідання не з`явилась подала до суду заяву про розгляд справи за її відсутності.

Третя особа ОСОБА_2 в судове засідання не з`явилась, подала до суду заяву в якій проти задоволення позову не заперечує.

Суд, розглянувши цивільну справу, дослідивши докази, приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню, виходячи з наступного.

Так, судом установлено, що 13.04.2012 року між ОСОБА_3 та селянським (фермерським) господарством «СВІТОЧ» було укладено договір оренди земельної ділянки кадастровий номер 0521255400:02:000:0056 (а.с. 97-101).

Згідно Додаткової угоди від 11 червня 2022 року строк дії договору від 13.04.2012 року продовжено на 10 років (а.с. 64-67).

ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_3 померла.

10 листопада 2023 року приватним нотаріусом Гайсинського районного нотаріального округу Вінницької області Новаківським Б.В. було видано Свідоцтво про праву на спадщину за заповітом на 5/12 часток земельної ділянки за кадастровим номером 0521255400:02:000:0056 ОСОБА_1 (а.с. 12-13).

Відповідно до частини першої статті 2 ЦПК України завданням цивільного судочинства є справедливий, неупереджений та своєчасний розгляд і вирішення цивільних справ з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб, інтересів держави.

Згідно, ст. 317 ЦК України надає власнику права володіти, користуватися і розпоряджатися об`єктом власності.

Відповідно до ст. 13 Закону України «Про оренду землі» визначено, що договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов`язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов`язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.

При укладанні договору оренди землі до орендаря переходить право володіти і користуватися об`єктом власності, а право розпоряджатися зберігається за власником. Тому власник може на власний розсуд розпорядитись об`єктом і передати право власності на нього іншій особі.

Відповідно до ст. 148-1 ЗК України до особи, яка набула право власності на земельну ділянку, що перебуває у користуванні іншої особи, з моменту переходу права власності на земельну ділянку переходять права та обов`язки попереднього власника земельної ділянки за чинними договорами оренди, суперфіцію, емфітевзису, земельного сервітуту щодо такої земельної ділянки. Особа, яка набула право власності на земельну ділянку, протягом одного місяця з дня набуття права власності на неї зобов`язана повідомити про це її користувачів із зазначенням: кадастрового номера (за наявності), місця розташування та площі земельної ділянки; найменування (для юридичних осіб), прізвища, ім`я, по батькові (для фізичних осіб) нового власника; місця проживання (знаходження) нового власника, його поштової адреси; платіжних реквізитів (у разі, якщо законом або договором передбачена плата за користування земельною ділянкою у грошовій формі).

Частиною третьою статті 9 Закону України «Про оренду землі» також визначено, що до нового власника орендованої земельної ділянки переходять права та обов`язки орендодавця за договором оренди цієї земельної ділянки.

Тож чинне законодавство передбачає, що у договорі оренди землі може бути замінено як орендаря, так і орендодавця, і зміст наведеного законодавчого регулювання є спрямованим на збереження попередніх існуючих орендних відносин при переході права власності на земельну ділянку чи реорганізації орендаря.

При відчуженні орендованої земельної ділянки попередній власник вибуває із орендних відносин, а новий власник має право і водночас зобов`язаний стати орендодавцем за договором оренди. При цьому законом встановлено обов`язок особи у разі набуття права власності на земельну ділянку, що перебуває в оренді на підставі чинного договору оренди землі, повідомити орендаря про факт переходу права власності на земельну ділянку, а також надати інформацію, що дозволить орендарю виконувати обов`язок зі сплати орендної плати, а також інші умови договору.

За змістом статей 30 та 31 Закону України «Про оренду землі» зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом. Договір оренди землі припиняється з підстав, наведених у частині першій статті 31 Закону України «Про оренду землі», а також в інших випадках, передбачених законом. Договір оренди землі може бути розірваний за згодою сторін. На вимогу однієї із сторін договір оренди може бути достроково розірваний за рішенням суду в порядку, встановленому законом.

Разом з тим частиною першою статті 32 Закону України «Про оренду землі» передбачено, що на вимогу однієї із сторін договір може бути достроково розірваний за рішенням суду у разі невиконання сторонами обов`язків, передбачених статтями 24, 25 вказаного Закону та умовами договору, в разі випадкового знищення чи пошкодження об`єкта оренди, яке істотно перешкоджає передбаченому договором використанню земельної ділянки, а також на підставах, визначених ЗК України та іншими законами України.

Згідно з частиною четвертою статті 32 Закону України «Про оренду землі», який є спеціальним законом і має пріоритет перед іншими законами в застосуванні до спірних правовідносин, перехід права власності на орендовану земельну ділянку до іншої особи, а також реорганізація юридичної особи-орендаря не є підставою для зміни умов або розірвання договору, якщо інше не передбачено договором оренди землі.

17 травня 2024 року ОСОБА_1 на адресу відповідача було надіслано письмові заяви про надання копії договору оренди земельної ділянки рекомендованими листами за № 2370002042133, 2370002042125. Вказані рекомендовані повідомлення були вручені 26.03.2024 та 30.03.2024 відповідно. Крім того, у заяві, яка була надіслана на адресу відповідача було зазначено, що позивач не отримував від орендаря, орендної плати за 2022,2023 та 2024 роки (а.с. 17-20).

Відповідно до частин першої, другої статті 651 ЦК України зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом. Договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом. Істотним є таке порушення стороною договору, коли внаслідок завданої цим шкоди друга сторона значною мірою позбавляється того, на що вона розраховувала при укладенні договору.

Відповідно до частини четвертої статті 263 ЦПК України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування відповідних норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

У постанові Великої Палати Верховного Суду від 27 листопада 2018 року у справі № 912/1385/17 (провадження № 12-201гс18) міститься висновок, що: «враховуючи, що до відносин, пов`язаних з орендою землі, застосовуються також положення ЦК України, слід дійти висновку, що при вирішенні судом питання щодо розірвання договору оренди землі за обставин систематичного невнесення орендної плати, застосуванню також підлягають положення частини другої статті 651 ЦК України. Відповідна правова позиція була викладена Верховним Судом України також у постанові від 11 жовтня 2017 року у справі № 6-1449цс17 і підстав для відступу від неї, як і від висновку у справі № 910/16306/13, Велика Палата Верховного Суду не вбачає. Стаття 611 ЦК України передбачає різні правові наслідки порушення зобов`язання, до яких належать, зокрема, припинення зобов`язання внаслідок односторонньої відмови від зобов`язання, якщо це встановлено договором або законом або розірвання договору, зміна умов зобов`язання, сплата неустойки, відшкодування збитків і моральної шкоди. Застосування такого правового наслідку, як розірвання договору судом, саме з підстави істотності допущеного порушення договору, визначеної через іншу оціночну категорію - значну міру позбавлення того, на що особа розраховувала при укладенні договору, - відповідає загальним засадам цивільного законодавства, до яких за пунктом 6 частини першої статті 3 ЦК України належать, зокрема, справедливість, добросовісність та розумність».

У постанові Верховного Суду у складі Об`єднаної палати Касаційного цивільного суду від 06 березня 2019 року у справі № 183/262/17 (провадження № 61-41932сво18) зазначено, що: «у пункті «д» частини першої статті 141 ЗК України визначено, що підставою для припинення права користування земельною ділянкою є систематична несплата орендної плати. Підставою для розірвання договору оренди землі є систематична несплата орендної плати (два та більше випадки). При цьому, систематична сплата орендної плати не у повному обсязі, визначеному договором, тобто як невиконання, так і неналежне виконання умов договору, є підставою для розірвання такого договору, оскільки згідно зі статтею 526 ЦК України зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться».

Тлумачення пункту д) частини першої статті 141 ЗК України, частини другої статті 651 ЦК України свідчить, що «несплата орендної плати» охоплює випадки як невиплати орендної плати у цілому, так і її виплата у розмірі меншому, ніж визначеному договором (без урахування індексації, індексу інфляції тощо).

Відповідно до постанови ВС від 23 січня 2019 року у справі № 355/385/17 (провадження № 61-30435сво18) зроблено висновок, що «у статті 629 ЦК України закріплено один із фундаментів на якому базується цивільне право - обов`язковість договору. Тобто з укладенням договору та виникненням зобов`язання його сторони набувають обов`язки (а не лише суб`єктивні права), які вони мають виконувати. Не виконання обов`язків, встановлених договором, може відбуватися при: (1) розірванні договору за взаємною домовленістю сторін; (2) розірванні договору в судовому порядку; (3) відмові від договору в односторонньому порядку у випадках, передбачених договором та законом; (4) припинення зобов`язання на підставах, що містяться в главі 50 ЦК України; (5) недійсності договору (нікчемності договору або визнання його недійсним на підставі рішення суду).

Тлумачення пункту д) частини першої статті 141 ЗК України, частини другої статті 651 ЦК України свідчить, що «несплата орендної плати» охоплює випадки як невиплати орендної плати у цілому, так і її виплата у розмірі меншому, ніж визначеному договором (без урахування індексації, індексу інфляції тощо).

Згідно ч. 2 ст. 21 ЗУ «Про оренду землі», розмір, умови і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України).

Так, згідно п. 3 ч. 1 ст. 15 ЗУ «Про оренду землі», істотною умовою договору оренди землі є орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, способу та умов розрахунків, строків, порядку її внесення, перегляду та відповідальності за її несплату.

Відповідно до ч. 1 ст. 21 ЗУ «Про оренду землі», орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою згідно з договором оренди землі.

Пунктом 288.1. ст. 288 ПК України передбачено, що підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки.

Відповідно до приписів пунктів 289.1, 289.2 статті 289 Податкового кодексу України для визначення розміру орендної плати використовується нормативна грошова оцінка земельних ділянок. Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, за індексом споживчих цін за попередній рік щороку розраховує величину коефіцієнта індексації нормативної грошової оцінки земель, на який індексується нормативна грошова оцінка сільськогосподарських угідь, земель населених пунктів та інших земель несільськогосподарського призначення за станом на 01 січня поточного року.

Нормами статті 18 Закону України «Про оцінку земель» установлено, що нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться відповідно до державних стандартів, норм, правил, а також інших нормативно-правових актів на землях усіх категорій та форм власності із визначення розміру орендної плати, така оцінка земельних ділянок сільськогосподарського призначення, розташованих за межами населених пунктів, проводиться не рідше ніж один раз на п`ять-сім років. Нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться юридичними особами, які є розробниками документації із землеустрою відповідно до Закону України «Про землеустрій».

Зміна нормативної грошової оцінки земельної ділянки є підставою для перегляду розміру орендної плати. Відповідний висновок викладений Верховним Судом України у постановах від 20 серпня 2013 року у справі № 3-21гс13, від 03 грудня 2013 року у справі № 3-34гс13, від 18 травня 2016 року у справі № 6-325цс16.

Згідно ч. 1 ст. 23 ЗУ «Про оренду землі», орендна плата за земельні ділянки, що перебувають у власності фізичних та юридичних осіб, переглядається за згодою сторін.

Отже, враховуючи викладене вище, позивачем доведено, а відповідно відповідачем не спростовано систематичне порушення СФГ «СВІТОЧ» умов договору оренди 11.06.2022 року, укладених між ОСОБА_3 та СФГ «СВІТОЧ».

Беручи до уваги наведене вище в контексті наведених правових норм, суд вважає що вимоги позивача доведені повністю, при цьому вони в жодній мірі не спростовані належними та допустимими доказами відповідача. З огляду на викладене, суд приходить до висновку, що невиконання відповідачем обов`язку по сплаті орендної плати за земельні ділянки з урахуванням індексації, а також, що невиконання такого обов`язку є порушенням істотних умов договору, які містять системний характер та тягне за собою припинення договору оренди землі. В зв`язку з цим, оспорюваний договір оренди землі укладений між сторонами, слід розірвати.

Щодо вирішення питання про судові витрати, суд виходить з наступного.

Позивачем при зверненні до суду з даним позовом було сплачено 1211,20 грн. судового збору.

На підставі ст. ст. 141 ЦПК України, з відповідача на користь позивача слід стягнути суму судового збору, сплаченого ним при подачі позову до суду.

Враховуючи викладене, керуючись ст.ст. 141, 259, 263, 265 ЦПК України, суд,-

ВИРІШИВ:

Позовну заяву ОСОБА_1 до селянського (фермерського) господарства «СВІТОЧ» про дострокове розірвання договору оренди землі задоволити.

Розірвати договір оренди земельної ділянки за кадастровим номером 0521255400:02:000:0056 укладений 11.06.2022 року між ОСОБА_3 та селянським (фермерським) господарством «СВІТОЧ».

Стягнути з селянського (фермерського) господарста «СВІТОЧ» на користь ОСОБА_1 1211,20 грн. витрат по сплаті судового збору.

Рішення суду може бути оскаржене до Вінницького апеляційного суду шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Позивач: ОСОБА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 .

Відповідач: Селянське (фермерське) господарсто «СВІТОЧ», код ЄДРПОУ 30687706, адреса: 22740, 22740, с-ще Дашів, Гайсинського району, Вінницької області, вул. Пушкіна, 30.

Суддя

СудІллінецький районний суд Вінницької області
Дата ухвалення рішення03.02.2025
Оприлюднено13.02.2025
Номер документу125096408
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із земельних відносин, з них: щодо припинення права оренди

Судовий реєстр по справі —131/771/24

Рішення від 03.02.2025

Цивільне

Іллінецький районний суд Вінницької області

Олексієнко О. Ю.

Рішення від 03.02.2025

Цивільне

Іллінецький районний суд Вінницької області

Олексієнко О. Ю.

Ухвала від 11.12.2024

Цивільне

Іллінецький районний суд Вінницької області

Олексієнко О. Ю.

Ухвала від 20.09.2024

Цивільне

Іллінецький районний суд Вінницької області

Олексієнко О. Ю.

Ухвала від 20.09.2024

Цивільне

Іллінецький районний суд Вінницької області

Олексієнко О. Ю.

Ухвала від 22.05.2024

Цивільне

Іллінецький районний суд Вінницької області

Олексієнко О. Ю.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні