печерський районний суд міста києва
Справа № 757/32009/24-ц
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"28" січня 2025 р.
Печерський районний суд м. Києва в складі:
головуючого судді Хайнацького Є.С.,
за участю секретаря судових засідань Сміян А.Ю.,
за участю:
позивача-1: не з`явилась,
позивача-2: не з`явився,
представника відповідача: не з`явився,
представника третьої особи: не з`явився,
розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін цивільну справу за позовом ОСОБА_1 , ОСОБА_2 до Комунального підприємства «Керуюча компанія з обслуговування житлового фонду Печерського району м. Києва», за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, Житлово-експлуатаційна дільниця «Хрещатик», про відшкодування майнової та моральної шкоди,-
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 (далі - позивач-1, ОСОБА_1 ), ОСОБА_2 (далі - позивач-2, ОСОБА_2 ) звернулись до суду з позовом до Комунального підприємства «Керуюча компанія з обслуговування житлового фонду Печерського району м. Києва» (далі - відповідач, КП «Керуюча компанія»), за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, Житлово-експлуатаційна дільниця «Хрещатик» (далі - третя особа, ЖЕД «Хрещатик»), про відшкодування майнової та моральної шкоди, в якому просить:
- стягнути з відповідача на користь позивача-1 відшкодування матеріальної шкоди, завданої внаслідок залиття, у розмірі 137 606 грн. 00 коп.;
- cтягнути з відповідача на користь позивача-1 відшкодування моральної шкоди у розмірі 50 000 грн. 00 коп.;
- стягнути з відповідача на користь позивача-2 відшкодування матеріальної шкоди, завданої внаслідок залиття, у розмірі 102 615 грн. 00 коп.;
- стягнути з відповідача на користь позивача-2 відшкодування моральної шкоди у розмірі 50 000 грн. 00 коп.;
- стягнути з відповідача на користь позивача-1, позивача-2 - 1376 грн. 06 коп., 1211 грн. 20 коп. судових витрат, 16 000 грн. 00 коп. витрат на правову допомогу, 5000 грн. 00 коп. витрат на проведення експертизи;
- стягнути з відповідача на користь позивача-2 - 1376 грн. 06 коп., 1211 грн. 20 коп. судових витрат, 16 000 грн. 00 коп. витрат на правову допомогу, 4000 грн. 00 коп. витрат на проведення експертизи.
Ухвалою Печерського районного суду м. Києва від 23.07.2024 року відкрито провадження в порядку спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін та призначено судове засідання для розгляду справи по суті на 09.10.2024 року.
Протокольною ухвалою Печерського районного суду м. Києва від 09.10.2024 року відкладено судове засідання на 28.01.2025 року.
Позивачі в судове засідання не з`явились; про день, час, місце розгляду справи повідомлялись у встановленому законом порядку. Представник позивачів подала заяву, в якій суд повідомлено, що ІНФОРМАЦІЯ_1 позивач-1 ОСОБА_1 померла, про що 16.10.2024 року Київським відділом державної реєстрації смерті Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) видано свідоцтво про смерть серії НОМЕР_1 та складено відповідний актовий запис № 17241. У зв`язку з викладеним просить відкласти розгляд справи до залучення до участі у справі правонаступника.
Представник відповідача в судове засідання не з`явився; про день, час, місце розгляду справи повідомлений належним чином; подав заяву про проведення судового засідання без його участі та зупинення провадження у справі у зв`язку зі смертю позивача-1.
Дослідивши та оцінивши письмові докази у справі у їх сукупності, суд дійшов наступного висновку.
Судом встановлено, що позивач-1 у справі ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , про що 16.10.2024 року Київським відділом державної реєстрації смерті Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) видано свідоцтво про смерть серії НОМЕР_1 та складено відповідний актовий запис № 17241.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 251 ЦПК України, суд зобов`язаний зупинити провадження у справі у разі смерті або оголошення фізичної особи померлою, яка була стороною у справі, якщо спірні правовідносини допускають правонаступництво.
Згідно ст. 55 ЦПК України, у разі смерті фізичної особи, припинення юридичної особи, заміни кредитора чи боржника у зобов`язанні, а також в інших випадках заміни особи у відносинах, щодо яких виник спір, суд залучає до участі у справі правонаступника відповідної сторони або третьої особи на будь-якій стадії судового процесу.
Усі дії, вчинені в цивільному процесі до вступу правонаступника, обов`язкові для нього так само, як вони були обов`язкові для особи, яку він замінив.
Таким чином, процесуальне правонаступництво - це заміна сторони або третьої особи (правопопередника) іншою особою (правонаступником) у зв`язку із вибуттям із процесу суб`єкта спірного або встановленого рішенням суду правовідношення, за якої до правонаступника переходять усі процесуальні права та обов`язки правопопередника і він продовжує в цивільному судочинстві участь останнього.
В основі процесуального правонаступництва лежить правонаступництво в матеріальному праві, яке настало після відкриття провадження в цивільній справі.
У статті 1216 ЦК України визначено, що спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).
Статтею 1218 ЦК України передбачено, що до складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
Згідно ст. 1219 ЦК України, не входять до складу спадщини права та обов`язки, що нерозривно пов`язані з особою спадкодавця, зокрема: 1) особисті немайнові права; 2) право на участь у товариствах та право членства в об`єднаннях громадян, якщо інше не встановлено законом або їх установчими документами; 3) право на відшкодування шкоди, завданої каліцтвом або іншим ушкодженням здоров`я; 4) права на аліменти, пенсію, допомогу або інші виплати, встановлені законом; 5) права та обов`язки особи як кредитора або боржника, передбачені статтею 608 цього Кодексу.
Згідно ч. 3 ст. 210 ЦПК України, провадження у справі на стадії її розгляду по суті зупиняється тільки з підстав, встановлених пунктами 1-3, 4-1 частини першої статті 251 та пунктами 1-3 частини першої статті 252 цього Кодексу.
Таким чином, у зв`язку з тим, що позивач-1 ОСОБА_1 померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , спірні правовідносини у в частині відшкодування матеріальної шкоди допускають правонаступництво і безпосередньо стосуються спадкоємців після смерті позивача та, враховуючи, що на час розгляду справи встановлений законом шестимісячний строк для прийняття спадщини спадкоємцями ще не сплинув, що виключає можливість визначення належного позивача по справі, суд дійшов висновку про необхідність зупинення провадження у справі за позовом ОСОБА_1 , ОСОБА_2 до КП «Керуюча компанія», за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, ЖЕД «Хрещатик», про відшкодування майнової та моральної шкоди до залучення до участі у справі правонаступників після смерті позивача ОСОБА_1 .
Крім того, в позовній заяві позивачем-1 ОСОБА_1 заявлено також вимогу про cтягнення з відповідача на користь позивача-1 у відшкодування моральної шкоди 50 000 грн. 00 коп.
Відповідно до ч. 3 ст. 1230 ЦК України, до спадкоємця переходить право на відшкодування моральної шкоди, яке було присуджено судом спадкодавцеві за його життя.
В цивілістичній доктрині під моральною шкодою розуміються фізичні та душевні страждання, завдані фізичній особі неправомірними рішеннями діями чи бездіяльністю, якими порушуються її особисті немайнові блага або посягають на належне фізичній особі майно, а також приниження честі, гідності та ділової репутації фізичної особи.
По своїй суті право на компенсацію моральної шкоди є особистим, оскільки внаслідок заподіяння моральної шкоди відбувається негативний вплив на особисті немайнові блага фізичної особи. Саме тому у частині третій статті 1230 ЦК України передбачено правило, що спадкується право на відшкодування моральної шкоди, яке було присуджено судом спадкодавцеві за його життя.
У випадку якщо спадкодавець звернувся до суду з вимогою про компенсацію моральної шкоди й помер на стадії розгляду справи не допускається процесуальне правонаступництво за вимогою про компенсацію моральної шкоди.
Відтак, право на компенсацію моральної шкоди, що не була присуджена за життя особи, не спадкується, а тому у випадку смерті особи до ухвалення рішення про компенсацію моральної шкоди матеріального та процесуального правонаступництва за такою вимогою не відбувається.
Аналогічна позиція наведена в постанові Верховного Суду у справі № 753/15095/17 від 13.07.2022 року.
Згідно п. 7 ч. 1 ст. 255 ЦПК України, суд своєю ухвалою закриває провадження у справі, якщо настала смерть фізичної особи або оголошено її померлою чи припинено юридичну особу, які були однією із сторін у справі, якщо спірні правовідносини не допускають правонаступництва.
Враховуючи, що позивач-1 померла, суд приходить до висновку про наявність підстав про закриття провадження у справі в частині заявлених останною позовних вимог до КП «Керуюча компанія» про стягнення моральної шкоди.
Враховуючи викладене, керуючись ст.ст. 1216, 1218, 1219, 1230 Цивільного кодексу України, ст.ст. 55, 251, 253, 259, 260, 261, 352, 353, 354 Цивільного процесуального кодексу України, -
УХВАЛИВ:
Провадження у справі № 757/32009/24-ц за позовом ОСОБА_1 , ОСОБА_2 до Комунального підприємства «Керуюча компанія з обслуговування житлового фонду Печерського району м. Києва», за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, Житлово-експлуатаційна дільниця «Хрещатик», про відшкодування майнової та моральної шкоди, в частині заявлених вимог ОСОБА_1 про стягнення моральної шкоди - закрити.
Провадження у цивільній справі за позовом ОСОБА_1 , ОСОБА_2 до Комунального підприємства «Керуюча компанія з обслуговування житлового фонду Печерського району м. Києва», за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, Житлово-експлуатаційна дільниця «Хрещатик», про відшкодування майнової та моральної шкоди, - зупинити до залучення у справі правонаступника ОСОБА_1 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Ухвала може бути оскаржена шляхом подання апеляційної скарги до Київського апеляційного суду протягом 15 днів з дня складання ухвали. Учасник справи, якому ухвала суду не була вручена у день її складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга буде подана протягом п`ятнадцяти днів з дня вручення відповідної ухвали суду.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Повний текст судового рішення складений та підписаний суддею 28.01.2025 року.
Суддя Є.С. Хайнацький
Суд | Печерський районний суд міста Києва |
Дата ухвалення рішення | 28.01.2025 |
Оприлюднено | 14.02.2025 |
Номер документу | 125103340 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи у спорах про недоговірні зобов’язання, з них про відшкодування шкоди, з них |
Цивільне
Печерський районний суд міста Києва
Хайнацький Є. С.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні