Рішення
від 28.01.2025 по справі 452/2718/24
САМБІРСЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД ЛЬВІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 452/2718/24

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

"28" січня 2025 р. м. Самбір

Самбірський міськрайонний суд Львівської області

у складі: головуючого судді Казана І.С.,

із участю: секретаря Кафтан О.Ю.,

позивача ОСОБА_1 ,

представника відповідача Музики Р.Т.,

розглянувши у відповідності до ч. 2 ст. 247 ЦПК України у відкритому судовому засіданні в місті Самборі Львівської області цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Рудківської міської ради Самбірського району Львівської області про визнання права на земельну частку (пай), -

в с т а н о в и в:

ОСОБА_1 звернулася в суд із позовною заявою про визнання за нею права на земельну частку (пай). Позивач посилається на те, що вона з 1 вересня 1994 року по даний час працює у державному навчальному закладі «Погірцівське вище професійне училище» у с. Погірці Самбірського району Львівської області. Вважає, що відповідно до Земельного кодексу Українив (редакції, яка діяла на час виникнення правовідносин) та відповідно до Указу Президента України «Про порядок надання земель, переданих у колективну власність сільськогосподарським підприємствам і організаціям» від 08.08.1995 року, вона як працівник освіти відноситься до числа осіб, зайнятих у соціальній сфері та має право на середню земельну частку (пай) із вільних земель резервного фонду, оскільки на час роздержавлення не була включена до списку осіб, які мають право на земельну частку (пай), але тепер таке право може бути встановлене лише в судовому порядку. Просить судовим рішенням визнати за нею право на земельну частку (пай) в землі на території Рудківської міської ради Самбірського району Львівської області.

Представник відповідача Рудківської міської ради Самбірського району Львівської області подав до суду відзив, у якому проти позову заперечив та зазначив, що питання набуття права приватної власності громадян на землю, зокрема і працівниками соціальної сфери села та пенсіонерами з їх числа, врегульовувалися Земельним кодексом України (в редакції, яка діяла на час спірних правовідносин постановою Верховної Ради України від 13.03.1992р. «Про прискорення земель» реформи та приватизацію землі», постановою Верховної Ради України в: 07.07.1992р. «Про державну програму приватизації», Указу Президента України від 08.08.1995р. №720/95 «Про порядок паювання земель, переданих у колективи власність сільськогосподарським підприємствам і організаціям». На території Львівської області з метою реалізації права громадян на землю Львівською обласною радою була затверджена Програма приватизації майна і землі в агропромисловому комплексі Львівської області (ухвала №277 від 01.02.1993р.) та положення і статути до даної Програми приватизації; ухвалою XIV сесії Львівської обласної ради №351 від 08.12.1993р. затверджено Положення про паювання і приватизацію землі в агропромисловому комплексі Львівської області, зокрема пунктом 3.2 Положення передбачено підстави для складання списку осіб, які мають право на землю, зокрема до таких відносяться особи, зайняті у соціальній сфері на селі (працівники освіти, охорони здоров`я, культури, побутового обслуговування населення, зв`язку, торгівлі та громадського харчування, правоохоронних органів, Рад народних депутатів та їх виконавчих комітетів), пенсіонери з числа цих осіб, що проживають у даній місцевості. Таким чином. при роздержавленні та приватизації земель колективних сільськогосподарських підприємств «Ново - Острівське», «Конюшківське» та «Погірцівське» Погірцівської сільської Ради народних депутатів Самбірського району Львівської області, право на середню земельну частку мали тільки ті працівники соціальної сфери, які працювали в соціальній сфері і одночасно проживали на території Погірцівської сільської ради, тому твердження позивача, про те, що її помилково не включено у списки пайовиків є безпідставним; крім того, заявлено, що позивачем пропущений строк позовної давності для звернення до суду із цим позовом, оскільки вона про порушення своїх прав дізналася, або повинна була дізнатися, коли почалося розпаювання земель КСГП «Погірцівське».

Позивач подала відповідь на відзив, в якому зазначила, що право на земельну частку (пай) мали всі особи, зайняті у соціальній сфері села, а не тільки ті працівники, що проживали у тій місцевості; щодо спливу строку позовної давності зазначила, що право особи на земельну частку (пай) виникає з моменту отримання сільськогосподарським підприємством державного акту про право колективної власності, це право особи є непорушним, строк на його реалізацію законодавством не встановлено, а відтак воно підлягає захисту без обмеження строком позовної давності; оскільки відповідачем не надано доказів отримання сільськогосподарським підприємством державного акту про право колективної власності, відлік строку позовної давності не доведено; вважає, що має право на земельну частку (пай) на рівні з іншими працівниками освіти, однак при розпаюванні земель не була включена у список осіб на отримання земельної частки (паю).

У судовому засіданні позивач підтримала заявлені вимоги та посилалася на зазначені в позовній заяві обставини; просила позов задовольнити.

Представник відповідача Рудківської міської ради Самбірського району Львівської області проти позовних вимог заперечила з підстав, викладених у відзиві, - оскільки позивач хоча і була працівником освіти, однак не проживала у цій місцевості, жодних доказів про це не подала, крім того представник ОСОБА_2 просила і наполягала застосувати по даній справі позовну давність.

З`ясувавши обставини справи, заслухавши пояснення сторін, суд уважає, що у позові слід відмовити з наступних підстав:

Із копії трудової книжки серії НОМЕР_1 вбачається, що ОСОБА_1 з 01.09.1994р. прийнята на посаду викладача спецдисциплін та з 24.12.20216р. переведена на посаду майстра виробничого навчання і продовжує працювати по даний час, що також підтверджується довідкою №27 від 25.03.2024р. директора ДНЗ «Погірцівське вище професійне училище».

Позивач зверталася із заявою до Рудківської міської ради Самбірського району Львівської області про включення її у списки осіб, як працівника освіти, які мають право на середню земельну частку (пай) та визнати за нею право на отримання середньої земельної часки паю із земель запасу, які знаходиться на території Рудківської територіальної громади (правонаступник Погірцівської сільської ради), що вбачається із копії заяви від 13.02.2023р.

Згідно відповіді міського голови Рудківської міської ради Самбірського району Львівської області №35/01-11 від 17.02.2023р. позивачу було відмовлено у задоволенні заяви, оскільки на час розпаювання вона не була включена у списки осіб, які мають право на земельну частку (пай) на території Погірцівської сільської ради Самбірського району, рекомендовано звернутися до суду.

Із копії паспорта громадянина України серії НОМЕР_2 вбачається, що ОСОБА_1 з 01.02.1996р. зареєстрована в АДРЕСА_1 , даних про попереднє місце реєстрації суду не подано.

Відповідно до п. 2, 7 Указу Президента України від 08.08.1995р. №720/95 «Про порядок паювання земель, переданих у колективну власність сільськогосподарським підприємствам і організаціям», право па земельну частку (пай) мають члени колективного сільськогосподарського: підприємства, кооперативу, акціонерного товариства, в тому числі пенсіонери, які раніше працювали в ньому і залишаються членами зазначеного підприємства, кооперативу, товариства, відповідно до списку, що додається до державного акта па право колективної власності на землю. Даним указом також передбачено, що створюваний під час передачі земель у колективну власність резервний фонд використовується для передачі у приватну власність або надання у користування земельних ділянок переважно громадянам, зайнятим у соціальній сфері на селі, а також іншим особам, яких приймають у члени сільськогосподарських підприємств або які переселяються у сільську місцевість для постійного проживання.

Законом України «Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв)» від 05.06.2003 року регламентовано організаційні та правові засади виділення власникам земельних часток (паїв) земельних ділянок у натурі (на місцевості) із земель, що належали колективним сільськогосподарським підприємствам, сільськогосподарським кооперативам, сільськогосподарським акціонерним товариствам на праві колективної власності, а також порядок обміну цими земельними ділянками. Статтею першою вищезгаданого закону регламентовано, що право особи на земельну частку (пай) може бути встановлено в судовому порядку і рішення суду відповідно до ст. 2 є документом, що посвідчує таке право.

Відповідно до постанови Кабінету Міністрів від 04.02.2004р. «Про організацію робіт методику розподілу земельних ділянок між власниками земельних часток (паїв)» у разі виявлення після обробки проекту землеустрою факту не включення громадян, які відповідно до законодавства набули право на земельну частку (пай), до списку власників земельних ділянок таким громадянам здійснюється відповідною місцевою радою чи районною державною адміністрацією за рахунок коригування проекту, або за рахунок земель запасу чи резервного фонду.

В ухвалі Вищого спеціалізованого суду України від 27 серпня 2014 року по справі №6-12823св14 зазначено, що право особи на земельну частку (пай) виникає з моменту отримання сільськогосподарським підприємством державного акта про право колективної власності, в якому ця особа вказана як така, що має право на земельну частку (пай), це право є непорушним та підлягає захисту без обмеження строком позовної давності, а відповідно до п. 24 постанови Пленуму Верховного Суду України №7 від 16.04.2004 року «Про практику застосування судами земельного законодавства при розгляді цивільних справ» член КСП, включений до списку, що додається до державного акта на право колективної власності на землю, набуває права на земельну частку (пай) з дня видачі цього акта, невнесення до зазначеного вище списку особи, яка була членом КСП на час передачі у колективну власність землі, не може позбавити її права на земельну частку.

Разом з тим, окрім вищезазначених нормативних актів, набуття права приватної власності громадян на землю, зокрема і працівниками соціальної сфери села та пенсіонерами з їх числа, врегульовувалися Земельним кодексом України (в редакції, яка діяла на час спірних правовідносин постановою Верховної Ради України від 13.03.1992р. «Про прискорення земель» реформи та приватизацію землі», постановою Верховної Ради України від 07.07.1992р. «Про державну програму приватизації»

Згідно Рекомендацій по складанню проектів роздержавлення і приватизації земель сільськогосподарських підприємств і організацій, розроблених комісією Верховної Ради України з питань агропромислового комплексу земельних ресурсів та соціального розвитку села 15.05.1992р. та затверджені Державним комітетом України по земельних ресурсах, Міністерством сільського господарства продовольства України, Міністерством у справах роздержавлення власності демонополізації виробництва України, з метою обчислення розміру середньо земельної частки сільською, селищною, міською радами народних депутатів складаються та затверджуються списки:

- осіб, які працюють у колективних сільськогосподарських підприємствах, підсобних сільських господарствах, селянських (фермерських) господарствах, інших: сільськогосподарських підприємствах, установах, організаціях, а також пенсіонерів, які раніше працювали у сільському господарстві і проживають у сільській місцевості:

- осіб, зайнятих у соціальній сфері села, до яких належать працівники освіти, охорони здоров`я, культури, побутового обслуговування населення, зв`язку, торгівлі та громадського харчування, правоохоронних органів, Рад народних депутатів та їх виконавчих комітетів, а також пенсіонерів з числа цих осіб, що проживають у цій місцевості.

На території Львівської області з метою реалізації права громадян на землю Львівською обласною радою була затверджена Програма приватизації майна і землі в агропромисловому комплексі Львівської області (ухвала №277 від 01.02.1993р.) та положення і статути до даної Програми приватизації.

На виконання Програми приватизації майна і землі в агропромисловому комплексі Львівської області, затвердженої ухвалою Львівської обласної ради №277 від 01.02.1993р., для своєчасного та якісного проведення приватизації землі, ухвалою Погірцівської сільської Ради народних депутатів Самбірського району Львівської області від 29.11.1993р. утворено та затверджено комісію по проведенню приватизації землі на території Погірцівської сільської ради, складено списки осіб, які мають право на середню земельну частку.

На загальних зборах уповноважених членів Погірцівської сільської ради 28.12.1994р. погоджено, зокрема, проект роздержавлення і приватизації земель КСГП «Погірцівське», згідно проекту кількість осіб, які мають право на середню земельну частку становила 726 осіб, з них працюючих в КСГП - 245 осіб, 64 особи соціальної сфери, 304 особи пенсіонери, інші - 113 осіб (працівники та пенсіонери Погірцівського СПТУ -76).

Відповідно до списку працівників Погірцівського СПТУ-76, які проживали на території Погірцівської сільської ради і мали право на одержання земельної частки, є викладачі, однак тільки ті, що проживали на території Погірцівської сільської ради, працівники, які працювали в Погірцівському СПТУ-76 та проживали в інших населених пунктах, до списку не включені.

Пунктом 2.1 Положення про паювання і приватизацію землі в агропромисловому комплексі Львівської області встановлено, що право на отримання Сертифіката мають особи, які зайняті у соціальній сфері на селі (працівники освіти, охорони здоров`я, культури, побутового обслуговування, зв`язку, торгівлі та громадського харчування, правоохоронних органів, Рад народних депутатів та їх виконавчих комітетів), пенсіонери з числа тих осіб, що проживають у даній місцевості.

Так, на завершення приватизації земель по Погірцівській сільській раді Самбірського району Львівської області, керуючись Положенням про паювання і приватизацію землі в агропромисловому комплексі Львівської області, розпорядженням голови Самбірської РДА №267 від 21.04.1997 року п.1.1 було затверджено середню земельну частку пай КСП «Погірцівське» в умовних кадастрових гектарах розміром 1.89 га без визначення цієї частки в натурі, п.2.3 затверджено списки громадян які мають право на середню земельну частку та п.3 зобов`язано відділ земельних ресурсів Самбірського району зареєструвати та видати сертифікати на право на земельну частку пай особам, що мають право на середню земельну частку в КСГП.

Ураховуючи те, що право на земельну частку (па) мали ті особи, котрі, на час проведення роздержавлення та приватизації земель працювали у колективних сільськогосподарських підприємствах «Ново-Острівське», «Конюшківське» та «Погірцівське» Погірцівської сільської Ради народних депутатів Самбірського району Львівської області і були членами КСГП, а також пенсіонери, які раніше працювали у цих КСГП і проживали на території відповідного населеного пункту, особи, які працювали у соціальній сфері, а саме працівники освіти, охорони здоров`я, культури, побутового обслуговування, зв`язку, торгівлі та громадського харчування, органів місцевого самоврядування і проживали на території Погірцівської сільської ради, а також пенсіонери з їх числа які проживали на території Погірцівської сільської ради, а позивачем не надано належних та допустимих доказів того, що на час проведення приватизації та роздержавлення земель КС «Погірцівське» вона працювала в соціальній сфері та проживала території Погірцівської сільської ради, відтак права на середню земельну частку (пай) вона не має, а тому суд у позові відмовляє повністю.

Керуючись ст. ст. 7, 10, 12, 13, 200, 258, 263-265, 268 ЦПК України, суд

у х в а л и в:

У задоволенні позову ОСОБА_1 до Рудківської міської ради Самбірського району Львівської області про визнання права на земельну частку (пай), - відмовити.

Рішення суду може бути оскаржене в апеляційному порядку до Львівського апеляційного суду протягом тридцяти днів із дня складення 30 січня 2025 року повного судового рішення.

Суддя

СудСамбірський міськрайонний суд Львівської області
Дата ухвалення рішення28.01.2025
Оприлюднено14.02.2025
Номер документу125104102
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із земельних відносин, з них: визнання права власності на земельну ділянку

Судовий реєстр по справі —452/2718/24

Рішення від 28.01.2025

Цивільне

Самбірський міськрайонний суд Львівської області

Казан І. С.

Рішення від 28.01.2025

Цивільне

Самбірський міськрайонний суд Львівської області

Казан І. С.

Ухвала від 09.12.2024

Цивільне

Самбірський міськрайонний суд Львівської області

Казан І. С.

Ухвала від 25.11.2024

Цивільне

Самбірський міськрайонний суд Львівської області

Казан І. С.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні