13.02.2025
Справа № 721/1089/24
Провадження 2/721/55/2025
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
Путильський районний суд Чернівецької області в складі головуючої судді Стефанко У.Д. за участю секретаря судових засідань Штефюк Т. П., розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку загального позовного провадження в залі судових засідань №2 цивільну справу за позовом ОСОБА_1 , інтереси якої представляє ОСОБА_2 до Селятинської сільської ради Вижницького району Чернівецької області, треті особи, які незаявляють самостійних вимог: Головне управління Держгеокадастру у Чернівецькій області, ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 про визнання в порядку спадкування за законом права на завершення виготовлення технічної документації та здійснення державної реєстрації на земельну ділянку,
У С Т А Н О В И В:
Позивачка звернувся до суду з позовом про визнаннявпорядку спадкуваннязазаконом правана завершеннявиготовлення технічноїдокументації таздійснення державноїреєстраціїна земельнуділянку до Селятинської сільської ради Вижницького району Чернівецької області, де третіми особами, які не заявляють самостійних вимог є: Головне управління Держгеокадастру у Чернівецькій області, ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 ОСОБА_8 та ОСОБА_9 .
Свої позовні вимоги обґрунтувала наступним:
ІНФОРМАЦІЯ_1 помер її чоловік ОСОБА_10 . Після його смерті відкрилася спадщина, яка складається із земельної ділянки площею 0,2570 га для ведення особистого селянського господарства, що розташована в АДРЕСА_1 . Позивачка своєчасно, протягом шестимісячного строку прийняла спадщину, звернувшись до нотаріуса Путильської державної нотаріальної контори Кокаревої Н. М. із відповідною заявою. Постановою нотаріуса від 23.05.2024 року її було відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину у зв`язку із ненаданням належним чином оформлених документів, що посвідчують право власності спадкодавця на вищевказане нерухоме майно.
Просила визнати за нею в порядку спадкування за законом право назавершення виготовленнятехнічної документаціїта здійсненнядержавної реєстраціїна земельнуділянку.
У судове засідання позивачка та її представник не з`явилися, від останньої до суду надійшла заява про розгляд справи за їх ідсутності, позовні вимоги підтримують в повному обсязі.
У судове засідання представник відповідача Селятинської сільської ради не з`явився, від нього до суду надійшла заява про розгляд справи за його відсутності, не заперечує щодо задоволення позовних вимог.
У судове засідання треті особи: представник Головного управлінняДержгеокадаструуЧернівецькій областіта ОСОБА_5 не з`явилися, від них до суду надійшли заяви про розгляд справи за їх відсутності, заперечень щодо задоволення позовних вимог не мають.
У судове засідання треті особи ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 не з`явилися, судом повідомлені про час і місце розгляду справи, про причини неявки суд не повідомили.
Враховуючи те, що в судове засідання не з`явились всі особи, які беруть участь у справі фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось, що відповідає положенням ч. 2 ст. 247 ЦПК України.
Суд дослідивши матеріали справи, з`ясувавши всі фактичні обставини на яких ґрунтуються позовні вимоги, об`єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення справи по суті, прийшов до висновку, що позов обґрунтованийі підлягає задоволенню.
В силу ч. 1ст. 4 ЦПК України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.
На підставіст. 12 ЦПК Україницивільне судочинствоздійснюється назасадах змагальностісторін. Учасникисправи маютьрівні праващодо здійсненнявсіх процесуальнихправ таобов`язків,передбачених законом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов`язаних із вчиненням чи невчиненням нею процесуальних дій. Суд, зберігаючи об`єктивність і неупередженість: 1)керує ходом судового процесу; 2) сприяє врегулюванню спору шляхом досягнення угоди між сторонами; 3) роз`яснює у випадку необхідності учасникам судового процесу їхні процесуальні права та обов`язки, наслідки вчинення або невчинення процесуальних дій; 4) сприяє учасникам судового процесу в реалізації ними прав, передбачених цим Кодексом; 5) запобігає зловживанню учасниками судового процесу їхніми правами та вживає заходів для виконання ними їхніх обов`язків.
В силуст. 13 ЦПК Українисуд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбаченихцим Кодексом випадках. Збирання доказів у цивільних справах не є обов`язком суду, крім випадків, встановлених цим Кодексом.Суд має право збирати докази, що стосуються предмета спору, з власної ініціативи лише у випадках, коли це необхідно для захисту малолітніх чи неповнолітніх осіб або осіб, які визнані судом недієздатними чи дієздатність яких обмежена, а також в інших випадках, передбачених цим Кодексом. Учасник справи розпоряджається своїми правами щодо предмета спору на власний розсуд. Таке право мають також особи, в інтересах яких заявлено вимоги, за винятком тих осіб, які не мають процесуальної дієздатності.
Згідно ч.1ст.81 ЦПК Україникожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Відповідно до вимогст.263 ЦПК Українисудове рішення повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим.
Судом встановлено,що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер ОСОБА_10 , що підтверджується копією свідоцтва про смерть серії НОМЕР_1 , виданого 01.08.2011 року виконавчим комітетом Селятинської сільської ради Путильського району Чернівецької області, актовий запис №20 (а.с. 13).
З копії витягу про реєстрацію в спадковому майні № 29294132 від 10.01.2012 року вбачається, що після смерті ОСОБА_10 у Путильській державній нотаріальній конторі заведена спадкова справа №1-2012/02-14 (а.с.19).
Відповідно до рішення сесії Селятинської сільської ради народних депутатів про приватизацію земельних ділянок від 06.04.1993 року, ОСОБА_10 надано дозвіл на приватизацію земельної ділянки для ведення підсобного господарства площею 0,60 га, яка розташована біля хати матері (а.с.15).
З довідки Селятинської сільської ради Вижницького району Чернівецької області № 03/06-17 від 14.01.2025 року вбачається, що згідно проведеної інвентаризації земельної ділянки, дозвіл на приватизацію якої надано на підставі рішення 14 сесії 21 скликання Селятинської сільської ради від 06.04.1993 року ОСОБА_10 належала земельна ділянка площею 0,5070 га з них: 0,2500 га для будівництва та обслуговування житлового будинку господарських будівель та споруд та 0,2570 га для ведення особистого селянського господарства, що розташована в АДРЕСА_1 (а.с.116).
Відповідно до копії технічноїдокументації ізземлеустрою щодовстановлення (відновлення) меж земельноїділянки внатурі (намісцевості), ОСОБА_10 розпочав процес приватизації земельної ділянки 0,2570га (а.с. 16).
Відповідно до матеріалів спадкової справи № 1-2012 Путильської державної нотаріальної контори позивачка своєчасно, на протязі шести місяців, вступила в управління та розпорядження спадковим майном, що підтверджується її пропискою та проживанням із спадкодавцем за однією адресою з 1988 року. Спадкоємцями за законом після смерті ОСОБА_10 є його діти: ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 та ОСОБА_7 , однак останні відмовилися від належного їм майна після смерті батька (а.с. 41-52).
Згідно копії постанови державного нотаріуса Путильської державної нотаріальної контори Кокаревої Н. М. № 142/02-31 від 23.05.2024 року, позивачці відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом на спадкове майно, яке складається із земельної ділянки площею 0,3500 га, у зв`язку із ненаданням останньою належним чином оформлених документів, що посвідчують право власності спадкодавця на вищевказане нерухоме майно (а.с. 20).
При вирішенні справи судом застосовано наступнінорми права.
Згідно ст.ст.1216,1218 ЦК України,спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців), до складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
Відповідно дост.1217 ЦК України, спадкування здійснюється за заповітом або за законом.
Згідност. 1268 ЦК Україниспадкоємець вважається таким, що прийняв спадщину, якщо він протягом шести місяців з часу відкриття спадщини подав заяву про прийняття спадщини нотаріусу або в населених пунктах - уповноваженій на це посадовій особі відповідного органу місцевого самоврядування.
Згідно ст. 81 Земельного кодексу України, громадяни України набувають права власності на земельні ділянки на підставі безоплатної передачі із земель державної і комунальної власності та на підставі прийняття спадщини .
Відповідно до статті 116 ЗК України, громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону. Набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування.
Правовою підставою набуття права власності та права користування на землю згідно зі статтями 116, 118 ЗК України є рішення органу виконавчої влади або органів місцевого самоврядування.
Судом встановлено, що на підставі рішення сесії Селятинської сільської ради народних депутатів про приватизацію земельних ділянок від 06.04.1993 року, ОСОБА_10 надано дозвіл на приватизацію земельної ділянки для ведення підсобного господарства площею 0,60 га, яка розташована біля хати матері (а.с.15).
З довідки Селятинської сільської ради Вижницького району Чернівецької області № 03/06-17 від 14.01.2025 року вбачається, що згідно проведеної інвентаризації земельної ділянки, дозвіл на приватизацію якої надано на підставі рішення 14 сесії 21 скликання Селятинської сільської ради від 06.04.1993 року, ОСОБА_10 належала земельна ділянка площею 0,2570 га для ведення особистого селянського господарства, що розташована в АДРЕСА_1 (а.с.116). В подальшому спадкодавець розпочав процедуру приватизації вказаної земельної ділянки, однак не набув права власності на земельну ділянку відповідно до вимогст. 125 Земельного кодексу України.
Згідност. 328 ЦК України,право власності набувається на підставах, що не заборонені законом, зокрема, з правочинів. Право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом.
Згідност. 81 Земельного кодексу України, громадяни України набувають права власності на земельні ділянки на підставі безоплатної передачі із земель державної і комунальної власності та на підставі прийняття спадщини.
Відповідно достатті 116 ЗК України, громадяни та юридичні особи набувають право власності та право користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом. Набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування.
Правовою підставою набуття права власності та права користування на землю згідно зі статтями116, 118 ЗК Україниє рішення органу виконавчої влади або органів місцевого самоврядування.
За життя ОСОБА_10 не набув права власності на земельну ділянку відповідно до вимогст. 125 Земельного кодексу України, проте розпочав процедуру приватизації вищезазначеної земельної ділянки, що підтверджується матеріалами справи.
Згідно зіст. 125 ЗК Україниправо власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають із моменту державної реєстрації цих прав.
Пунктом 10постанови Пленуму Верховного Суду України № 7 від 30 травня 2008 року «Про судову практику у справах про спадкування»передбачено, що відповідно достатті 1225 ЦК Україниправо власності на земельну ділянку переходить до спадкоємців за загальними правилами спадкування (зі збереженням її цільового призначення) при підтвердженні цього права спадкодавця державним актом на право власності на землю або іншим правовстановлюючим документом.
Відповідно до правової позиції Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ від 16.05.2013 року № 24-753/0/4-13 «Про судову практику розгляду цивільних справ про спадкування», якщо спадкодавець не набув права власності на земельну ділянку згідно зіст. 125 Земельного кодексу України, проте розпочав процедуру приватизації земельної ділянки відповідно до чинного законодавства України, а органами місцевого самоврядування відмовлено спадкоємцям у завершенні процедури приватизації, то спадкоємці мають право звертатися до суду із позовами про визнання відповідного права в порядку спадкування права на завершення приватизації та одержання державного акту про право власності на землю на ім`я спадкоємця, а не права власності на земельну ділянку. Згідно з наданих роз`яснень, правильною є практика судів, які у випадку не завершення процедури приватизації земельної ділянки, яку розпочав за життя спадкодавець та не встиг закінчити, визнають за спадкоємцем таке право.
Відповідно дост. 392 Цивільного кодексу України,власник майна може пред`явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності.
За таких обставин суд вважає, що позивачка, як спадкоємець за законом, прийнявши спадщину після смерті чоловіка ОСОБА_10 , набула право на спадкування усіх прав та обов`язків, що належали останньому за життя, включно з правом на завершення приватизації земельної ділянки розпочату останнім за життя. При цьому судом не встановлено порушення нічиїх прав.
Таким чином, аналізуючи вищевикладене, дослідивши обставини справи, перевіривши їх доказами, оцінившиналежність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності, виходячи з принципів розумності, виваженості та справедливості, суд приходить до висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 є обґрунтованими та підлягають до задоволення.
Керуючись ст.ст.16,392,1258,1262,1268-1270,1273-1275 ЦК України, ст. 81,116, 125 Земельного кодексу України, ст.ст.18 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень", ст.ст.4,12,13, ст.76,77,200, 258-265,354 ЦПК України, суд,-
У Х В А Л И В:
Позов ОСОБА_1 задовольнити.
Визнати за ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_2 в порядку спадкування за законом право на завершення виготовлення технічної документації та здійснення державної реєстрації на земельну ділянку площею 0,2570га дляведення особистогоселянського господарства,що розташованав АДРЕСА_1 після смерті ОСОБА_10 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_3 .
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку поданняапеляційної скарги. Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом 30 днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому повне рішення не було вручено у день його проголошення, має право на поновлення строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду. Апеляційна скарга подається до Чернівецького апеляційного суду.
Сторони у справі:
Позивачка: ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_2 РНОКПП НОМЕР_2 , місце реєстрації: місце реєстрації: АДРЕСА_2 .
Відповідач: Селятинська сільська рада Вижницького району Чернівецької області, юридична адреса: 59200 с. Селятин, вул. Українська, 2, Вижницького району, Чернівецької області, код ЄДРПОУ:04417814.
Треті особи: Головне управління Держгеокадастру в Чернівецькій області, вул. Героїв Майдану, 194-A, м. Чернівці, 58000, код ЄДРПОУ:39909396;
ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_4 , місце реєстрації: місце реєстрації: АДРЕСА_2 ;
ОСОБА_4 ІНФОРМАЦІЯ_5 , місце реєстрації: АДРЕСА_2 .;
ОСОБА_5 ІНФОРМАЦІЯ_6 , місце реєстрації: АДРЕСА_1 ;
ОСОБА_6 ІНФОРМАЦІЯ_7 , місце реєстрації: АДРЕСА_3 ;
ОСОБА_7 ІНФОРМАЦІЯ_8 , місце реєстрації: АДРЕСА_4 .
Суддя Уляна СТЕФАНКО
Суд | Путильський районний суд Чернівецької області |
Дата ухвалення рішення | 13.02.2025 |
Оприлюднено | 14.02.2025 |
Номер документу | 125124607 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них |
Цивільне
Путильський районний суд Чернівецької області
Стефанко У. Д.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні