30.01.2025 Справа № 756/14714/24
Провадження № 2/756/1356/25
Справа № 756/14714/24
РІШЕННЯ
Іменем України
30 січня 2025 року м. Київ
Оболонський районний суд міста Києва у складі: головуючого судді Діденко Є.В., за участю секретаря судового засідання Павлишина О.О., розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку загального позовного провадження цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , третя особа: Орган опіки та піклування виконавчого комітету Уманської міської ради, про позбавлення батьківських прав та стягнення аліментів,
в с т а н о в и в:
У листопаді 2024 року ОСОБА_1 через свого представника звернулася до суду з позовом до ОСОБА_2 , третя особа: Орган опіки та піклування виконавчого комітету Уманської міської ради, в якому просить позбавити ОСОБА_2 батьківських прав відносно сина - ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , та стягнути з ОСОБА_2 аліменти на утримання дитини ОСОБА_3 в розмірі частини від усіх видів заробітку (доходу) щомісячно, починаючи з дати звернення до суду і до досягнення дитиною повнолітнього віку.
В обґрунтування своїх вимог Позивач зазначила, що вона є бабусею малолітнього ОСОБА_2 , який ІНФОРМАЦІЯ_2 у її доньки ОСОБА_4 . Батько дитини у зареєстрованому шлюбі не перебували, але Відповідач визнав себе батьком дитини та відповідно зазначений як його батько. Дитина з самого народження проживав разом зі своєю матір`ю, батько ні фізичної, ні матеріальної допомоги матері не надавав, вихованням дитини не займався та не спілкувався з нею. ІНФОРМАЦІЯ_3 ОСОБА_4 , мати дитини, померла. Дитина на даний час проживає разом з Позивачем, яка повністю опікуються нею та утримує її. Батько дитини не виховує, не опікується нею та не утримує її, свідомо нехтуючи своїми батьківськими обов`язками, яка. Позивачка з приводу доцільності позбавлення батьківських прав Відповідача звернулася до Служби у справах дітей Уманської міської ради із заявою про надання висновку про доцільність позбавлення батьківських прав батька дитини ОСОБА_5 . 18 жовтня 2024 року Органом опіки та піклування виконавчого комітету Уманської міської ради надано висновок про доцільність позбавлення батьківських прав його батька. Згідно висновку зазначено, що громадянин ОСОБА_5 злісно ухиляється від виконання батьківських обов`язків: не бере участі у вихованні й утриманні сина, не піклується про його здоров`я, фізичний і духовний розвиток, підготовку до самостійного життя, зокрема: не забезпечує необхідного харчування, медичного догляду, лікування малолітнього, що негативно впливає на його фізичний розвиток як складову виховання, з сином зв`язку не підтримує, не спілкується, повністю самоусунувся від виконання своїх батьківських обов`язків. У поясненні до Служби у справах дітей Відповідач підтвердив вище зазначені обставини та не заперечує проти того, щоб його позбавили батьківських прав. після Органом опіки та піклування встановлено, що дитину виховувала одна матір, після смерті якої дитиною опікується бабуся. У сім`ї панує позитивна психологічна атмосфера та комфорт. ОСОБА_6 забезпечений усім необхідним для його фізичного, розумового та гармонійного розвитку, Між бабусею та онуком дружні, відкриті, довірливі стосунки.
Ухвалою суду від 02 грудня 2024 року відкрито загальне позовне провадження та призначено підготовче засідання.
У підготовче судове засідання Позивач та її представник не з`явились, повідомлені про дату, час і місце розгляду справи належним чином, представник подала до суду заяву, в якій просить розглянути справу за їхньої відсутності за наявними матеріалами у справі, позовні вимоги підтримує, просить задовольнити у повному обсязі.
Відповідач у призначене підготовче судове не з`явився, повідомлений про дату час і місце розгляду справи належним чином, однак надав до суду заяву про визнання позову. Наслідки визнання позову йому зрозумілі та відомі, розгляд заяви просить провести без його участі.
Третя особа - Орган опіки та піклування виконавчого комітету Уманської міської ради у судове засідання уповноваженого представника не направила, про дату, час і місце розгляду справи повідомлена належним чином, надала заяву про розгляд справи без їх участі та з урахуванням висновку.
Згідно з ч. 2 ст. 247 ЦПК України, з урахуванням заяв сторін про розгляд справи за їх відсутності, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось.
Згідно з ч. ч. 3, 4 ст. 200 ЦПК України, за результатами підготовчого провадження суд ухвалює рішення у випадку визнання позову відповідачем. Ухвалення в підготовчому засіданні судового рішення у разі відмови від позову, визнання позову, укладення мирової угоди проводиться в порядку, встановленому статтями 206, 207 цього Кодексу.
Відповідно до ст. 206 ЦПК України, відповідач може визнати позов на будь-якій стадії провадження у справі, зазначивши про це в заяві по суті справи або в окремій письмовій заяві. У разі визнання відповідачем позову суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову. Якщо визнання відповідачем позову суперечить закону або порушує права, свободи чи інтереси інших осіб, суд постановляє ухвалу про відмову у прийнятті визнання відповідачем позову і продовжує судовий розгляд.
Оскільки, Відповідач на стадії підготовчого провадження звернувся до суду із заявою, в якій зазначив про визнання позовних вимог, та враховуючи позицію відповідача, викладену раніше у матеріалах органу опіки і піклування, суд, дослідивши матеріали справи, приходить до висновку, що визнання Відповідачем позову не суперечить закону та не порушує права, свободи чи інтереси інших осіб, у зв`язку із чим є підстави для ухвалення в підготовчому засіданні судового рішення по справі.
Дослідивши зібрані у справі докази у їх сукупності, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню виходячи з такого.
Встановлені судом обставини і відповідні правовідносини.
Згідно копії свідоцтва про народження серії НОМЕР_1 ІНФОРМАЦІЯ_4 народився ОСОБА_3 , мати - ОСОБА_4 , батько - ОСОБА_2 .
Позивачка є матір`ю ОСОБА_4 і бабусею ОСОБА_3 , що підтверджено свідоцтвом про народження ОСОБА_4 серія НОМЕР_2 .
Відповідно до копії свідоцтва про смерть серії НОМЕР_3 мати дитини ОСОБА_4 померла ІНФОРМАЦІЯ_3 .
Висновком про повторну психолого-педагогічну оцінку розвитку особи від 18.09.2024 року №ІРЦ-85750/2021/296370, визначено, що ОСОБА_3 потребує адаптації освітньої програми, має функціональні труднощі помірного ступеня прояву (мовленнєва функція), соціоадаптаційні труднощі помірного ступеня прояву, навчальні труднощі легкого ступеня прояву.
Відповідно до письмових пояснень Відповідача ОСОБА_2 на ім`я Начальника служби у справах дітей Уманської міської ради від 14.10.2024 р., останній вказує, що не брав участі у вихованні дитини, не підтримував зв`язок та не надавав матеріальної допомоги для утримання дитини, не заперечує проти розгляду питання про його позбавлення батьківських прав стосовно сина.
Згідно з висновком Органу опіки та піклування Уманської міської ради від 10.10.2024 року №7204/01/01-35 про доцільність позбавлення батьківських прав ОСОБА_2 стосовно ОСОБА_3 , встановлено, що Орган опіки та піклування Уманської міської ради вважає за доцільне позбавити батьківських прав ОСОБА_2 стосовно сина ОСОБА_3
ОСОБА_3 проживає разом із Позивачем ОСОБА_1 за адресою: АДРЕСА_1 , що підтверджено довідкою Виконавчого комітету Уманської міської ради Черкаської області №44 від 24.08.2024 року.
Згідно Акту обстеження умов проживання від 14.10.2024 року за адресою: АДРЕСА_1 , де проживає Позивач та дитина встановлено, що умови проживання добрі, у помешканні чисто, прибрано, затишно, відчувається позитивна психологічна атмосфера та комфорт, у дитини є окрема упорядкована кімната, об лаштована усіма необхідними речами, стосунки у сім`ї дружні, люблячі, відверті.
Відповідно до довідки освітнього центру Sova дитина ОСОБА_3 відвідує заняття у колекційного педагога та логопеда-дефектолога, дитину приводила мати, а на разі - бабуся.
З 01.01.2024 року ОСОБА_3 відвідує дошкільний начальний заклад ясла - садок комбінованого типу №25, що підтверджено довідкою з закладу №25/01-19-01 від 27.08.2024, де вказано, що батько дитини не бере участі у вихованні дитини, вихованням займалась мати, а після її смерті - Позивач.
Суд керується такими нормами права.
Правовідносини сторін регулюються такими нормами права.
Відповідно до ч. 8 ст. 7 Сімейного кодексу України, регулювання сімейних відносин має здійснюватися з максимально можливим урахуванням інтересів дитини.
Згідно ст. 51 Конституції України, сім`я, дитинство, материнство і батьківство охороняються державою.
Відповідно до ст. 8 Закону України «Про охорону дитинства», кожна дитина має право на рівень життя, достатній для її фізичного, інтелектуального, морального, культурного, духовного і соціального розвитку. Батьки або особи, які їх замінюють, несуть відповідальність за створення умов, необхідних для всебічного розвитку дитини, відповідно до законів України.
Такі ж обов`язки на батьків покладені статтею 150 Сімейного кодексу України.
Згідно ч. 1 ст. 12 Закону України «Про охорону дитинства», виховання в сім`ї є першоосновою розвитку особистості дитини. На кожного з батьків покладається однакова відповідальність за виховання, навчання і розвиток дитини. Батьки або особи, які їх замінюють, мають право і зобов`язані виховувати дитину, піклуватися про її здоров`я, фізичний, духовний і моральний розвиток, навчання, створювати належні умови для розвитку її природних здібностей, поважати гідність дитини, готувати її до самостійного життя та праці.
Частиною 5 ст. 12 цього ж закону передбачено, що батьки або особи, які їх замінюють, несуть відповідальність за порушення прав і обмеження законних інтересів дитини на охорону здоров`я, фізичний і духовний розвиток, навчання, невиконання та ухилення від виконання батьківських обов`язків відповідно до закону.
Згідно п. 2 ч. 1 ст.164 СК України, мати, батько можуть бути позбавлені судом батьківських прав, якщо вони, він ухиляються від виконання своїх обов`язків по вихованню дитини.
Відповідно до ч. 2 ст. 166 СК України, особа, позбавлена батьківських прав, не звільняється від обов`язку щодо утримання дитини. Одночасно з позбавленням батьківських прав суд може на вимогу позивача або за власною ініціативою вирішити питання про стягнення аліментів на дитину.
Статтею 180 СК України встановлений обов`язок батьків утримувати дитину до досягнення нею повноліття.
Частиною 3 ст. 181 СК України передбачено, що за рішенням суду кошти на утримання дитини (аліменти) присуджуються у частці від доходу її матері, батька або у твердій грошовій сумі за вибором того з батьків або інших законних представників дитини, разом з яким проживає дитина.
Відповідно до ч. 1 ст. 182 СК України при визначенні розміру аліментів суд враховує: стан здоров`я та матеріальне становище дитини; стан здоров`я та матеріальне становище платника аліментів; наявність у платника аліментів інших дітей, непрацездатних чоловіка, дружини, батьків, дочки, сина; наявність рухомого та нерухомого майна, грошових коштів; доведені стягувачем аліментів витрати платника аліментів, у тому числі на придбання нерухомого або рухомого майна, сума яких перевищує десятикратний розмір прожиткового мінімуму для працездатної особи, якщо платником аліментів не доведено джерело походження коштів; інші обставини, що мають істотне значення.
Згідно з ч. 2 ст. 182 СК України розмір аліментів має бути необхідним та достатнім для забезпечення гармонійного розвитку дитини. Мінімальний розмір аліментів на одну дитину не може бути меншим, ніж 50 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку.
Відповідно до ч. 1 ст. 183 СК України, частка заробітку (доходу) матері, батька, яка буде стягуватися як аліменти на дитину, визначається судом.
Відповідно до ст. 191 СК України аліменти присуджуються за рішенням суду від дня пред`явлення позову.
Оцінка доказів і мотиви суду.
Згідно зі ст. 89 ЦПК України, суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.
Відповідно до ст. 12 ЦПК України, цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов`язаних із вчиненням чи невчиненням нею процесуальних дій.
Оскільки, Відповідач тривалий час і послідовно не приймає ніякої участі у вихованні і забезпеченні дитини, визнає цей факт і не бажає виправляти ситуацію, з урахуванням висновку органу опіки і піклування, суд вважає позов в частині позбавлення відповідача батьківських прав - обґрунтованим.
Крім того, оскільки Відповідач зобов`язаний брати участь в утриманні дитини, дитина проживає із Позивачкою і знаходиться на її утриманні, суд вважає, що позов в частині стягнення аліменти також слід задовольнити. Визначений позивачем розмір аліментів частка від доходів Відповідача не є завищеним.
У відповідності до положень ч. 6 ст.141 ЦПК України з відповідача слід стягнути на користь держави судові витрати, так як позивач звільнена від сплати у цій частині позовних вимог.
Відповідно до ст. 141 ЦПК України, у зв`язку із задоволенням позову, з Відповідача на користь Позивача слід стягнути суму сплаченого судового збору в розмірі 1211,20 грн.
На підставі викладеного та керуючись ст. 2, 4, 5, 12, 13, 18, 81, 89, 141, 258, 259, 263-265, 268 ЦПК України, суд,-
в и р і ш и в:
Позов ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , третя особа: Орган опіки та піклування виконавчого комітету Уманської міської ради, про позбавлення батьківських прав та стягнення аліментів - задовольнити повністю.
Позбавити ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , РНОКПП НОМЕР_4 , батьківських прав відносно дитини - ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_6 .
Стягувати з ОСОБА_2 ( ІНФОРМАЦІЯ_5 , РНОКПП НОМЕР_4 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_2 ) на користь ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_7 , РНОКПП НОМЕР_5 , адреса: АДРЕСА_1 ) аліменти на утримання дитини ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , у розмірі 1/4 частини з усіх видів його заробітку, але не менше, ніж 50 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку, щомісячно, починаючи з 21 листопада 2024 року і до досягнення дитиною повноліття.
Стягнути з ОСОБА_2 , ( ІНФОРМАЦІЯ_5 , РНОКПП НОМЕР_4 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_2 ) на користь ОСОБА_1 , ( ІНФОРМАЦІЯ_7 , РНОКПП НОМЕР_5 , адреса: АДРЕСА_1 ) суму судового збору в розмірі 1211 грн. 20 коп.
Стягнути з ОСОБА_2 , ( ІНФОРМАЦІЯ_5 , РНОКПП НОМЕР_4 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_2 ) на користь держави судовий збір в сумі 1211 грн. 20 коп.
Рішення підлягає негайному виконанню в частині стягнення аліментів за один місяць.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене до Київського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його складення.
Суддя Є.В. Діденко
Суд | Оболонський районний суд міста Києва |
Дата ухвалення рішення | 30.01.2025 |
Оприлюднено | 17.02.2025 |
Номер документу | 125132085 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із сімейних відносин, з них про позбавлення батьківських прав |
Цивільне
Оболонський районний суд міста Києва
Діденко Є. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні