Рішення
від 13.02.2025 по справі 910/14737/24
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД МІСТА КИЄВА

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01054, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-В, тел. (044) 334-68-95, E-mail: inbox@ki.arbitr.gov.uaРІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Київ

13.02.2025Справа № 910/14737/24Господарський суд міста Києва у складі судді Бондарчук В.В., розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження

позовну заяву Приватного акціонерного товариства «ДТЕК Київські електромережі» (04080, місто Київ, вулиця Новокостянтинівська, будинок 20; ідентифікаційний код 41946011)

до

Національного університету «Києво-Могилянська академія» (04070, місто Київ, вулиця Григорія Сковороди, будинок 2; ідентифікаційний код 16459396)

про стягнення 26 417,92 грн,

Без повідомлення (виклику) сторін.

ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

Приватне акціонерне товариство «ДТЕК Київські електромережі» (далі - ПРАТ «ДТЕК Київські електромережі»/позивач) звернулося до Господарського суду міста Києва із позовом до Національного університету «Києво-Могилянська академія» (далі - НАУКМА/відповідач) про стягнення 26 417,92 грн, у тому числі: 15 851,32 грн - заборгованості за надані послуги з розподілу електричної енергії, 2 527,59 грн - пені, 6 710,00 грн - інфляційних втрат та 1 329,01 грн - 3% річних.

Господарський суд міста Києва ухвалою від 03.12.2024 прийняв позовну заяву до розгляду, відкрив провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.

23.12.2024 до канцелярії суду від відповідача надійшов відзив на позовну заяву, в якому НАУКМА заперечує проти задоволення позову, мотивуючи тим, що позивачем не доведено, що саме останній має правові підстави для стягнення заборгованості як правонаступник за договором №3510442, що був укладений 01.01.2013 між НАУКМА та ПАТ «Київенерго».

07.01.2025 через систему «Електронний суд» від ПРАТ «ДТЕК Київські електромережі» надійшла відповідь на відзив.

15.01.2025 до канцелярії суду від НАУКМА надійшли заперечення на відповідь на відзив.

22.01.2025 через систему «Електронний суд» від позивача надійшло клопотання про поновлення процесуального строку для подання відповіді на відзив, обґрунтоване тим, що на період дії правового режиму воєнного стану в Україні, в ПРАТ «ДТЕК Київські електромережі» введений особливий режим роботи, а саме, обмежений режим доступу до офісних приміщень товариства, зважаючи на наявність на його території високовольтної трансформаторної підстанції та іншого енергетичного обладнання, задіяного в системі розподілу електричної енергії, що є потенційною ціллю для ракетних атак та авіаційних ударів Російською Федерацією. Доступ до приміщень товариства надається на постійній основі по узгодженому графіку лише особам, які задіяні в обслуговуванні та ремонті об`єктів критичної інфраструктури. Таким чином, доступ до офісних приміщень є обмеженим, що не дозволяє своєчасно отримувати процесуальні документи по судовим справам, готувати заяви по суті з урахуванням часу на їх опрацювання, вчасно передавати сформовані процесуальні документи та інші супровідні документи для погодження та направлення їх до суду.

Так, відповідно до ч.ч. 1-5 ст. 119 ГПК України суд за заявою учасника справи поновлює пропущений процесуальний строк, встановлений законом, якщо визнає причини його пропуску поважними, крім випадків, коли цим Кодексом встановлено неможливість такого поновлення. Встановлений судом процесуальний строк може бути продовжений судом за заявою учасника справи, поданою до закінчення цього строку, чи з ініціативи суду. Якщо інше не встановлено законом, заява про поновлення процесуального строку, встановленого законом, розглядається судом, у якому належить вчинити процесуальну дію, стосовно якої пропущено строк, а заява про продовження процесуального строку, встановленого судом, - судом, який встановив строк, без повідомлення учасників справи. Одночасно із поданням заяви про поновлення процесуального строку має бути вчинена процесуальна дія (подані заява, скарга, документи тощо), стосовно якої пропущено строк. Пропуск строку, встановленого законом або судом учаснику справи для подання доказів, інших матеріалів чи вчинення певних дій, не звільняє такого учасника від обов`язку вчинити відповідну процесуальну дію.

Суд, дослідивши подане позивачем клопотання та матеріали справи, дійшов висновку про поважність причин пропуску процесуального строку для подання відповіді на відзив, що має наслідком поновлення ПРАТ «ДТЕК Київські електромережі» процесуального строку для подання відповіді на відзив у справі №910/14737/24 та відповідно прийняття його до розгляду.

Отже, дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд

ВСТАНОВИВ:

01.01.2013 між Публічним акціонерним товариством «Київенерго», правонаступником якого є Приватне акціонерне товариство «ДТЕК Київські електромережі» (далі - постачальник) та Національним університетом «Києво-Могилянська академія» (далі - споживач) укладено договір про постачання електричної енергії №3510442 з особовим рахунком 3510442.

Відповідно до розділу 1 цього договору, постачальник продає електричну енергію споживачу для забезпечення потреб електроустановок споживача за об`єктами споживача згідно з умовами цього договору та додатків до договору, що є його невід`ємною частиною, а споживач оплачує постачальнику вартість використаної (купленої) електричної енергії та здійснює інші платежі, згідно з умовами цього договору та додатків до договору, що є його невід`ємною частиною. Точка продажу електричної енергії: на межі балансової належності електроустановок споживача. Приєднана та дозволена потужність у точці підключення визначена в додатку «Перелік об`єктів споживача».

У п. 2.1. договору встановлено, що під час виконання умов цього договору, а також вирішення всіх питань, що не обумовлені цим договором, сторони зобов`язуються керуватися чинним законодавством України та Правилами користування електричною енергією (далі - ПКЕЕ).

Згідно із п. 2.2.2. договору постачальник зобов`язується постачати споживачу електроенергію, як різновид товару: в обсягах, визначених відповідно до розділу 5, та з урахуванням умов розділу 6 цього договору (додаток «Обсяги постачання електричної енергії споживачу»); згідно з категорією струмоприймачів споживача відповідно до правил улаштування електроустановок (ПУЕ) чинної редакції та гарантованого рівня надійності електропостачання схем електропостачання, визначених додатком «Акт розмежування балансової належності електромереж та експлуатаційної відповідальності сторін»; з дотриманням граничних показників якості електричної енергії, визначених державними стандартами.

Відповідно до п. 2.3. договору споживач зобов`язався, зокрема, дотримуватися режиму споживання електричної енергії згідно з умовами розділу 5 цього договору та режиму роботи електроустановок відповідно до додатків «Перелік об`єктів споживача» та «Обсяги постачання електричної енергії споживачу та субспоживачу».

За змістом п. 3.1.5. договору постачальник має право доступу до належних споживачу засобів (систем) обліку електричної енергії, вимірювання потужностей, контролю показників якості електричної енергії для контролю дотримання встановлених режимів споживання енергії.

Пунктом 4.2.3. договору передбачено, що споживач сплачує постачальнику вартість недоврахованої електроенергії, розраховану, виходячи із приєднаної потужності струмоприймачів та кількості годин їх використання відповідно до Методики визначення обсягу та вартості електричної енергії, необлікованої внаслідок порушення споживачами правил користування електричною енергією, затвердженої постановою НКРЕ від 04.05.2006 №562, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 04.07.2006 за №782/12656, за тарифами, що діяли протягом споживання електричної енергії з порушенням, у разі таких дій споживача: самовільного внесення змін у схеми обліку електроенергії; пошкодження засобів обліку електроенергії, втручання в їх роботу, зняття пломб із засобів обліку; споживання електроенергії поза засобами обліку; інших умов, визначених методикою.

Згідно із п. 4.2.4. договору споживач не несе відповідальності перед постачальником відповідно до вимог 4.2.1. - 4.2.3. цього договору, якщо доведе, що порушення виникли з вини постачальника або внаслідок дії обставин непереборної сили (форс-мажорних обставин).

Рішенням позачергових загальних зборів акціонерів ПАТ «Київенерго» від 13.11.2017 про реорганізацію ПАТ «Київенерго» (код ЄДРПОУ 00131305), шляхом виділу з нього Товариства та передачі йому частини майна, прав та обов`язків ПАТ «Київенерго», та на підставі рішення загальних зборів акціонерів від 22.12.2017 Приватного акціонерного товариства «ДТЕК Київські електромережі» про заснування, створено Приватне акціонерне товариство «ДТЕК Київські електромережі» (ЄДРПОУ 41946011).

Згідно з даними, що відображені в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань державна реєстрація ПРАТ «ДТЕК Київські електромережі» проведена 16.02.2018 року.

У відповідності до п. 2.3. статуту ПРАТ «ДТЕК Київські електромережі» товариство є правонаступником Публічного акціонерного товариства «Київенерго», в частині переданих йому майна, прав та обов`язків згідно із розподільним балансом, а також в частині прав та обов`язків, що визначені частиною 13 розділу XVII «Прикінцеві та перехідні положення Закону України «Про ринок електричної енергії».

Зокрема, згідно із положеннями ч. 13 розділу XVII «Прикінцеві та перехідні положення Закону України «Про ринок електричної енергії», у разі відокремлення оператор системи розподілу є правонаступником в частині прав та обов`язків, в тому числі: пов`язаних із провадженням діяльності з постачання електричної енергії за регульованим тарифом та із провадженням діяльності з передачі електричної енергії місцевими (локальними) електромережами за договорами на постачання електричної енергії та про користування електричною енергією; за укладеними договорами про приєднання до електричних мереж; за укладеними договорами спільного використання технологічних електричних мереж.

Відповідно до п. 2 постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП) №312 від 14.03.2018 «Про затвердження Правил роздрібного ринку електричної енергії» (далі - постанова № 312 від 14.03.2018/ПРРЕЕ) визначено, що укладення договорів між споживачами та іншими учасниками роздрібного ринку електричної енергії відповідно до вимог Правил здійснюється шляхом приєднання споживачів до публічних договорів приєднання (договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії, відповідних договорів про постачання електричної енергії) на умовах чинних договорів про постачання електричної енергії та про користування електричною енергією, укладених з відповідними постачальниками електричної енергії за регульованим тарифом, шляхом подання заяви-приєднання за формою, наведеною у додатку до цієї постанови.

У відповідності до п. 6 постанови №312 від 14.03.2018 до укладення договору про надання послуг з розподілу електричної енергії, який укладається зі споживачем, договірні відносини між споживачем та суб`єктом господарювання, що провадить діяльність з розподілу електричної енергії на підставі ліцензії з передачі електричної енергії місцевими (локальними) електричними мережами (або ОСР як правонаступником за договорами про користування електричною енергією та договорами про постачання електричної енергії), урегульовуються окремими положеннями діючих договорів про користування електричною енергією або договорів про постачання електричної енергії (у частині взаємовідносин споживача і електророзподільної організації), які не суперечать вимогам чинного законодавства у сфері електроенергетики. Зокрема, сторони керуються вимогами діючих договорів про користування електричною енергією (про постачання електричної енергії) з питань потужності, якості електроенергії, окремих процедурних питань тощо. У разі виникнення суперечності між нормами діючих договорів про користування електричною енергією (про постачання електричної енергії) та нормами законодавства про електроенергетику сторони керуються вимогами чинного законодавства.

Після укладення договору про надання послуг з розподілу електричної енергії договори про користування електричною енергією та договори про постачання електричної енергії продовжують свою дію в частині регулювання відносин щодо заборгованості/переплати за цими договорами з відповідними правами та обов`язками, пов`язаними з такою заборгованістю/переплатою, а також щодо нарахування пені, неустойки, обмеження та припинення постачання електричної енергії тощо.

Пунктом 4 постанови №312 від 14.03.2018 встановлено, що договір про надання послуг з розподілу електричної енергії вважається укладеним з дати підписання споживачем заяви-приєднання до договору про надання послуг з розподілу електричної енергії, яка повертається споживачем на адресу ОСР, та/або сплати за рахунком (квитанцією), який надсилається (надається) одночасно з договором споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії, та/або з дати, указаної у заяві-приєднанні, якщо споживач протягом указаного в заяві-приєднанні терміну не звернувся до ОСР із запереченнями щодо укладення договору в цілому або щодо окремих умов договору та спожив будь-який обсяг електричної енергії.

Відповідно до п. 2.1.2 ПРРЕЕ оператор системи зобов`язаний укласти договори про надання послуг з розподілу (передачі) електричної енергії з усіма споживачами, електроустановки яких приєднані до електричних мереж на території діяльності відповідного оператора системи. Не допускається розподіл (передача) електричної енергії до точки розподілу електроустановки споживача за відсутності діючого договору про надання послуг з розподілу (передачі) електричної енергії з таким споживачем, крім випадку здійснення розподілу (передачі) електричної енергії оператором системи до власних електроустановок.

Ініціатором укладення договору споживача про надання послуг з розподілу (передачі) електричної енергії у разі зміни споживача, форми власності чи власника електроустановки є споживач. Споживачі укладають договір споживача про розподіл (передачу) електричної енергії шляхом приєднання до публічного договору за наявності паспорта точки розподілу. У разі надання послуги з приєднання до електричних мереж ініціатором укладення договору споживача про надання послуг з розподілу (передачі) електричної енергії є оператор системи (п. 2.1.3. ПРРЕЕ).

В п. 2.1.5. ПРРЕЕ передбачено, що договір споживача про надання послуг з розподілу/передачі електричної енергії є публічним договором приєднання та укладається на основі типового договору, що є додатком 3 до цих Правил та як правило, укладається шляхом приєднання споживача за заявою-приєднанням до розробленого оператором системи договору на умовах складеного оператором системи паспорта точки розподілу/передачі.

Згідно із п. 2.1.7. ПРРЕЕ, у разі незгоди споживача приєднуватися до умов договору про надання послуг з розподілу/передачі електричної енергії споживач не має права використовувати електричну енергію із системи розподілу/передачі та має подати оператору системи письмову заяву про припинення розподілу/передачі електричної енергії на його об`єкт.

Фактом приєднання споживача до умов договору споживача про надання послуг з розподілу/передачі електричної енергії (акцептування договору) є вчинення споживачем будь-яких дій, які свідчать про його бажання укласти договір споживача про надання послуг з розподілу/передачі електричної енергії, зокрема повернення (надання) підписаної заяви-приєднання, сплата рахунка оператора системи та/або документально підтверджене споживання електричної енергії.

Позивач, як оператор системи розподілу, розмістив на головній сторінці сайту https://dtek-kem.com.ua редакцію договору про надання послуг з розподілу/передачі електричної енергії з додатками та роз`яснення щодо укладення та приєднання споживача до договору споживача про надання послуг з розподілу/передачі електричної енергії.

Крім того, за твердженням позивача, на виконання п. 4 постанови №312 від 14.03.2018 останній направив споживачу заяву-приєднання до умов договору про надання послуг з розподілу електричної енергії, яку НАУКМА не підписано та не повернуто на адресу позивача.

При цьому, відповідач продовжував споживати електричну енергію, що у відповідності до п. 2.1.7. ПРРЕЕ підтвердило приєднання відповідача до умов публічного договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії.

Пунктом 2.1.6 ПРРЕЕ передбачено, що договір споживача про надання послуг з розподілу (передачі) електричної енергії в частині розрахунків за послуги оператора системи призупиняється (тимчасово не діє) у разі постачання електричної енергії споживачу постачальником універсальних послуг чи постачальником "останньої надії", або якщо згідно з обраною споживачем комерційною пропозицією відповідного електропостачальника оплату послуг з розподілу (передачі) електричної енергії забезпечує електропостачальник.

Також, сторонами затверджено додаток 8 до договору №3510442 від 30.12.2003 «Акт розмежування балансової належності електромереж та експлуатаційної відповідальності сторін», у п. 2 якого передбачено, що межа балансової належності електроустановок та експлуатаційної відповідальності сторін встановлюється на наконечниках з`єднання кабелю в щитку гуртожитку.

Отже, за твердженням позивача, з 01.01.2019 розподіл електричної енергії на об`єкт споживача за відповідними ЕІС-кодами точок розподілу здійснюється на підставі публічного договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії, до умов якого приєднано Національний університет «Києво-Могилянська академія» згідно із п. 4 постанови НКРЕКП від 14.03.2018 №312, на умовах договору про постачання електричної енергії №3510442 з особовим рахунком №3510442, контокорентний рахунок №451000029369.

Так, згідно із п. 4 додатку 4 до договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії, оплата послуг з розподілу електричної енергії, здійснюється споживачем у формі попередньої оплати на наступний розрахунковий період до дати початку розрахункового періоду за який здійснюється оплата, якщо інше не узгоджене сторонами.

Відповідно до п. 5 додатку 4 до договору, сума попередньої оплати визначається на основі заявленого споживачем на наступний розрахунковий період обсягу споживання електричної енергії, який відображається у продовженні додатку 12 до договору, з урахуванням відповідного тарифу на розподіл електричної енергії. Якщо попередня оплата розраховується для споживача, у якого відсутні заявлені на наступний розрахунковий період обсяги споживання електричної енергії, сума попередньої оплати визначається на основі фактичних значень обсягу розподіленої електричної енергії за відповідний попередній період та за відповідним тарифом на розподіл електричної енергії.

У відповідності до п. 6 додатку 4 до договору, сума остаточної оплати за фактично відпущену енергію в розрахунковому періоді визначається на основі фактично розподілених обсягів електричної енергії, відповідно до даних приладів комерційного обліку або оператором системи розрахунковим шляхом, у відповідності до Кодексу комерційного обліку за поточний розрахунковий період з урахуванням діючого тарифу на розподіл електричної енергії у розрахунковому періоді.

Пунктом 7 додатку 4 до договору передбачено, що оплата послуг здійснюється споживачем на підставі виставлених оператором системи розподілу платіжних документів протягом 5 робочих днів від для їх отримання. Споживач має можливість самостійно сформувати платіжний документ у веб-сервісі «Особистий кабінет», що розміщений на офіційному сайті оператора системи розподілу за посиланням https://dtek-kem.com.ua, на підставі фактичних показників засобу (ів) обліку за розрахунковий період, внесених самостійно або оператором системи розподілу.

Згідно із п. 9 додатку 4 до договору, сторони дійшли згоди, що основним способом обміну інформацією та документами, які визначені п. 36 даного додатку є «Особистий кабінет». У випадку, якщо з технічних причин сторони не мають можливості здійснювати інформаційний та/або документальний обмін за допомогою «Особистого кабінету» сторони повинні: споживач протягом 3-х календарних днів, письмово повідомити оператора системи розподілу про настання таких причин; оператор системи розподілу розмістити інформаційне повідомлення на офіційному веб-сайті.

У відповідності до п. 14 додатку 4 до договору, оплата остаточного розрахунку за надання послуги з розподілу електричної енергії за поточний розрахунковий період здійснюється споживачем не пізніше 5 робочих днів після закінчення розрахункового періоду.

Згідно із п. 26 додатку 4 до договору, за внесення платежів, передбачених договором, з порушенням термінів, визначених додатком 4, споживачу, що використовує електричну енергію на непобутові потреби нараховується пеня в розмірі подвійної облікової ставки НБУ, яка діє на день прострочення, за кожен день прострочення, без обмеження періоду її нарахування, до дати повної оплати, але не більше розміру встановленого чинним законодавством.

Відповідно до п. 32 додатку 4 до договору, сторони використовують веб-сервіс «Особистий кабінет» та додаткові способи/засоби технічного зв`язку, що підтримуються оператором системи розподілу, у відповідності до вимог даного додатку для: формування/внесення показників засобу (ів) обліку за розрахунковий період та надання оператору системи розподілу «Звіту про покази засобів обліку за розрахунковий місяць» (наведений в додатку 11 до договору), що вважатиметься наданим звітом за розрахунковий період у відповідності з вимогами п. 3.3. та п. 3.4. договору; отримання рахунків на оплату послуг з розподілу електроенергії; отримання рахунків на оплату послуг із забезпечення перетікань реактивної електроенергії; отримання актів приймання-передавання послуг з розподілу; отримання актів приймання-передавання послуг із забезпечення перетікання реактивної енергії; отримання попереджень про припинення, обмеження електропостачання (розподілу електричної енергії), які передбачені додатком №13 до договору; обміну іншими документами, передбаченими умовами договору.

Отже, для обміну електронними документами сторони використовують веб-сервіс «Особистий кабінет».

На підставі отриманих показників приладів обліку за січень та лютий 2022 року, позивачем сформовано рахунки на оплату наданих послуг з розподілу електричної енергії в обсязі 30 109,00 кВт*год на загальну суму 15 851,32 грн, про що позивачем сформовано через веб-сервіс «Особистий кабінет»:

- рахунок за послуги з розподілу електричної енергії №40255501036675 за січень 2022 року від 31.01.2022 на загальну суму 15 848,69 грн, додаток до рахунку №40255501036675 від 31.01.2022 по к/р №451000029369, акт 40255501036675-1 надання послуг з розподілу електричної енергії за січень 2022 року на загальну суму 15 848,69 грн, розшифровку нарахувань по рахунку №40255501036675 від 31.01.2022 за січень 2022 року по к/р №451000029369;

- рахунок за послуги з розподілу електричної енергії №40250060069591 за лютий 2022 року від 28.02.2022, згідно якого за лютий нараховано 2,63 грн, всього до сплати (з урахуванням заборгованості минулих періодів) 15 851,32 грн, додаток до рахунку №40250060069591 від 28.02.2022 по к/р №451000029369, акт 40250060069591-1 надання послуг з розподілу електричної енергії за лютий 2022 року на загальну суму 2,63 грн; розшифровку нарахувань по рахунку №40250060069591 від 28.02.2022 за лютий 2022 року по к/р №451000029369.

Проте, відповідач за надані позивачем послуги з розподілу електричної енергії у січні та лютому 2022 року не розрахувався, внаслідок чого у НАУКМА утворилась заборгованість у загальній сумі 15 851,32 грн.

За вказаних обставин, позивач звернувся до суду із цим позовом про стягнення з Національного університету «Києво-Могилянська академія» заборгованості за надані послуги з розподілу електричної енергії у розмірі 15 851,32 грн, а також просить суд стягнути з відповідача пеню у розмірі 2 527,59 грн, 3% річних у сумі 1 329,01 грн та інфляційні втрати у розмірі 6 710,00 грн.

Оцінюючи подані докази та наведені обґрунтування за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному розгляді всіх обставин справи в їх сукупності, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню, з огляду на таке.

Статтею 4 Закону України «Про ринок електричної енергії» визначено, що учасники ринку електричної енергії провадять свою діяльність на ринку електричної енергії на договірних засадах. Для забезпечення функціонування ринку електричної енергії укладаються такі види договорів, в тому числі: про надання послуг з розподілу.

Відповідно до ч. 1 ст. 58 Закону України «Про ринок електричної енергії» споживач має право, в тому числі, купувати електричну енергію для власного споживання за двосторонніми договорами та на організованих сегментах ринку, за умови укладення ним договору про врегулювання небалансів та договору про надання послуг з передачі електричної енергії з оператором системи передачі, а у разі приєднання до системи розподілу - договору про надання послуг з розподілу електричної енергії з оператором системи розподілу; або купувати електричну енергію на роздрібному ринку у електропостачальників або у виробників, що здійснюють виробництво електричної енергії на об`єктах розподіленої генерації, за правилами роздрібного ринку.

У відповідності до ст. 77 Закону України «Про ринок електричної енергії» учасники ринку, які порушили нормативно-правові акти, що регулюють функціонування ринку електричної енергії, несуть відповідальність згідно із законом. Правопорушеннями на ринку електричної енергії є, в тому числі: недотримання вимог нормативно-правових актів, що регулюють функціонування ринку електричної енергії; крадіжка електричної енергії, самовільне підключення до об`єктів електроенергетики, споживання електричної енергії без приладів обліку.

Згідно із п. 1.2.1. ПРРЕЕ на роздрібному ринку електричної енергії споживання та використання електричної енергії для потреб електроустановки споживача здійснюється за умови забезпечення розподілу/передачі та продажу (постачання) електричної енергії на підставі договорів про розподіл/передачу, постачання електричної енергії, надання послуг комерційного обліку, які укладаються відповідно до цих Правил, Кодексу системи передачі, Кодексу систем розподілу та Кодексу комерційного обліку.

У відповідності до п. 2.1.2 ПРРЕЕ оператор системи зобов`язаний укласти договори про надання послуг з розподілу (передачі) електричної енергії з усіма споживачами, електроустановки яких приєднані до електричних мереж на території діяльності відповідного оператора системи. Не допускається розподіл (передача) електричної енергії до точки розподілу електроустановки споживача за відсутності діючого договору про надання послуг з розподілу (передачі) електричної енергії з таким споживачем, крім випадку здійснення розподілу (передачі) електричної енергії оператором системи до власних електроустановок.

Договір споживача про надання послуг з розподілу/передачі електричної енергії є публічним договором приєднання та укладається з урахуванням статей 633, 634, 641, 642 Цивільного кодексу України на основі типового договору, що є додатком 3 до цих Правил. Договір споживача про надання послуг з розподілу/передачі електричної енергії за ініціативою споживача або оператора системи відповідно до визначених цими Правилами випадків, як правило, укладається шляхом приєднання споживача за заявою-приєднанням до розробленого оператором системи розподілу договору на умовах складеного оператором системи розподілу паспорта точки розподілу/передачі (п. 2.1.5. ПРРЕЕ).

Згідно із п. 5.5.5. ПРРЕЕ споживач електричної енергії зобов`язаний в тому числі: користуватися електричною енергією виключно на підставі договору (договорів); узгоджувати з оператором системи нові підключення та переобладнання внутрішньої електропроводки, здійснювані з метою збільшення споживання електричної потужності; оперативно повідомляти центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері нагляду (контролю) в галузі електроенергетики, центральний орган виконавчої влади, який реалізує державну політику у сферах промислової безпеки та охорони праці, електропостачальника та оператора системи, а також тих учасників роздрібного ринку, які зареєструвались в адміністратора комерційного обліку як постачальники послуг комерційного обліку, відповідно до їх повноважень про: порушення схеми розрахункового обліку електричної енергії, несправності в роботі автоматизованих систем обліку і розрахункових засобів комерційного обліку, що належать споживачу за ознакою права власності (користування) або встановлені на території споживача.

Частина 1 статті 193 ГК України встановлює, що суб`єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов`язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов`язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться і до виконання господарських договорів застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом.

Частиною 2 статті 193 ГК України визначено, що кожна сторона повинна вжити усіх заходів, необхідних для належного виконання нею зобов`язання, враховуючи інтереси другої сторони та забезпечення загальногосподарського інтересу. Порушення зобов`язань є підставою для застосування господарських санкцій, передбачених цим Кодексом, іншими законами або договором.

Положеннями статті 526 ЦК України передбачено, що зобов`язання повинні виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.

Одностороння відмова від зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом (ст. 525 ЦК України).

Судом вище встановлено, що з 01.01.2019 розподіл електричної енергії на об`єкт споживача за відповідними ЕІС-кодами точок розподілу здійснюється на підставі публічного договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії, до умов якого приєднано Національний університет «Києво-Могилянська академія» згідно із п. 4 постанови НКРЕКП від 14.03.2018 №312, на умовах договору про постачання електричної енергії №3510442 з особовим рахунком №3510442, контокорентний рахунок №451000029369.

При цьому, суд звертає увагу відповідача, що пунктом 4 постанови №312 від 14.03.2018 встановлено, що договір про надання послуг з розподілу електричної енергії вважається укладеним з дати підписання споживачем заяви-приєднання до договору про надання послуг з розподілу електричної енергії, яка повертається споживачем на адресу ОСР, та/або сплати за рахунком (квитанцією), який надсилається (надається) одночасно з договором споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії, та/або з дати, указаної у заяві-приєднанні, якщо споживач протягом указаного в заяві-приєднанні терміну не звернувся до ОСР із запереченнями щодо укладення договору в цілому або щодо окремих умов договору та спожив будь-який обсяг електричної енергії.

Також, суд зазначає, що згідно із п. 2.1.7. ПРРЕЕ, у разі незгоди споживача приєднуватися до умов договору про надання послуг з розподілу/передачі електричної енергії споживач не має права використовувати електричну енергію із системи розподілу/передачі та має подати оператору системи письмову заяву про припинення розподілу/передачі електричної енергії на його об`єкт.

Фактом приєднання споживача до умов договору споживача про надання послуг з розподілу/передачі електричної енергії (акцептування договору) є вчинення споживачем будь-яких дій, які свідчать про його бажання укласти договір споживача про надання послуг з розподілу/передачі електричної енергії, зокрема повернення (надання) підписаної заяви-приєднання, сплата рахунка оператора системи та/або документально підтверджене споживання електричної енергії.

Отже, пунктом 7 додатку 4 до договору передбачено, що оплата послуг здійснюється споживачем на підставі виставлених оператором системи розподілу платіжних документів протягом 5 робочих днів від для їх отримання. Споживач має можливість самостійно сформувати платіжний документ у веб-сервісі «Особистий кабінет», що розміщений на офіційному сайті оператора системи розподілу за посиланням https://dtek-kem.com.ua, на підставі фактичних показників засобу (ів) обліку за розрахунковий період, внесених самостійно або оператором системи розподілу.

Крім того, у відповідності до п. 14 додатку 4 до договору, оплата остаточного розрахунку за надання послуг з розподілу електричної енергії за поточний розрахунковий період здійснюється споживачем не пізніше 5 робочих днів після закінчення розрахункового періоду.

Судом встановлено, що позивач у січні та лютому 2022 року надав відповідачу послуги з розподілу електричної енергії в обсязі 30 109,00 кВт*год на загальну суму 15 851,32 грн, про що позивачем сформовано через веб-сервіс «Особистий кабінет»:

- рахунок за послуги з розподілу електричної енергії №40255501036675 за січень 2022 року від 31.01.2022 на загальну суму 15 848,69 грн, додаток до рахунку №40255501036675 від 31.01.2022 по к/р №451000029369, акт 40255501036675-1 надання послуг з розподілу електричної енергії за січень 2022 року на загальну суму 15 848,69 грн, розшифровку нарахувань по рахунку №40255501036675 від 31.01.2022 за січень 2022 року по к/р №451000029369;

- рахунок за послуги з розподілу електричної енергії №40250060069591 за лютий 2022 року від 28.02.2022, згідно якого за лютий 2022 року нараховано 2,63 грн, всього до сплати (з урахуванням заборгованості минулих періодів) 15 851,32 грн, додаток до рахунку №40250060069591 від 28.02.2022 по к/р №451000029369, акт 40250060069591-1 надання послуг з розподілу електричної енергії за лютий 2022 року на загальну суму 2,63 грн; розшифровку нарахувань по рахунку №40250060069591 від 28.02.2022 за лютий 2022 року по к/р №451000029369.

Проте, відповідач за надані позивачем послуги з розподілу електричної енергії у січні та лютому 2022 року не розрахувався, внаслідок чого у НАУКМА утворилась заборгованість у загальній сумі 15 851,32 грн, при цьому, на спростування встановленого відповідачем не надано суду будь-яких інших доказів.

Згідно зі ст. 610 Цивільного кодексу України, порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання.

Частиною 1 ст. 614 ЦК України визначено, що особа, яка порушила зобов`язання, несе відповідальність за наявності її вини (умислу або необережності), якщо інше не встановлено договором або законом. Особа є невинуватою, якщо вона доведе, що вжила всіх залежних від неї заходів щодо належного виконання зобов`язання. При цьому відсутність своєї вини відповідно до ч. 2 ст. 614 ЦК України доводить особа, яка порушила зобов`язання.

Статтею 74 ГПК України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається, як на підставу своїх вимог та заперечень.

Відповідно до вимог ст.ст. 76, 77 ГПК України, належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування. Обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.

За вказаних обставин, суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог ПрАТ «ДТЕК Київські електромережі» до НАУКМА про стягнення заборгованості за надані послуги з розподілу електричної енергії у січні та лютому 2022 року у розмірі 15 851,32 грн, відповідно позовні вимоги підлягають задоволенню в цій частині.

Крім того, позивачем заявлено позовні вимоги про стягнення з відповідача пені у розмірі 2 527,59 грн, нарахованої за період з 12.02.2022 по 13.08.2022 по рахунку №40255501036675 від 31.01.2022 та за період з 12.03.2022 по 10.09.2022 по рахунку №40250060069591 від 28.02.2022, а також 3% річних в сумі 1 329,01 грн та інфляційних втрат у сумі 6 710,00 грн, нарахованих за період з 12.02.2022 по 28.11.2024 по рахунку №40255501036675 від 31.01.2022 та за період з 12.03.2022 по 28.11.2024 по рахунку №40250060069591 від 28.02.2022.

У відповідності до ч. 1 ст. 216 ГК України, учасники господарських відносин несуть господарсько-правову відповідальність за правопорушення у сфері господарювання шляхом застосування до правопорушників господарських санкцій на підставах і в порядку, передбачених цим Кодексом, іншими законами та договором.

За змістом ст. 218 ГК України підставою господарсько-правової відповідальності учасника господарських відносин є вчинення ним правопорушення у сфері господарювання. Учасник господарських відносин відповідає за невиконання або неналежне виконання господарського зобов`язання чи порушення правил здійснення господарської діяльності, якщо не доведено, що ним вжито усіх належних від нього заходів для недопущення господарського правопорушення.

Штрафними санкціями згідно із ч. 1 ст. 230 ГК України визнаються господарські санкції у вигляді грошової суми (неустойка, штраф, пеня), яку учасник господарських відносин зобов`язаний сплатити у разі порушення ним правил здійснення господарської діяльності, невиконання або неналежного виконання господарського зобов`язання.

Згідно із ч. 1 ст. 612 ЦК України, боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов`язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом.

Відповідно до ст. 611 ЦК України, у разі порушення зобов`язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом, зокрема сплата неустойки.

Неустойкою (штрафом, пенею) є грошова сума або інше майно, які боржник повинен передати кредиторові у разі порушення боржником зобов`язання. Пенею є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми несвоєчасно виконаного грошового зобов`язання за кожен день прострочення виконання (ст. 549 ЦК України).

В силу положень ч. 6 ст. 232 ГК України, нарахування штрафних санкцій за прострочення виконання зобов`язання, якщо інше не встановлено законом або договором, припиняється через шість місяців від дня, коли зобов`язання мало бути виконано. Діючим господарським законодавством не передбачена можливість нарахування пені більше ніж за півроку і цей строк є присікальним.

Згідно із п. 26 додатку 4 до договору, за внесення платежів, передбачених договором, з порушенням термінів, визначених додатком 4, споживачу, що використовує електричну енергію на непобутові потреби нараховується пеня в розмірі подвійної облікової ставки НБУ, яка діє на день прострочення, за кожен день прострочення, без обмеження періоду її нарахування, до дати повної оплати, але не більше розміру встановленого чинним законодавством.

Оскільки положення договору не містять вказівки на встановлення іншого строку припинення нарахування пені, ніж в ст. 232 ГК України, то нарахування штрафних санкцій припиняється зі сплином шести місяців.

Крім того, відповідно до ст. 625 ЦК України, боржник не звільняється від відповідальності за неможливість виконання грошового зобов`язання. Боржник, який прострочив виконання грошового зобов`язання, на вимогу кредитора зобов`язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.

Суд перевірив надані позивачем розрахунки пені, 3% річних та інфляційних втрат, і встановив, що при розрахунку інфляційних втрат позивачем допущено арифметичну помилку, проте нарахована позивачем сума інфляційних втрат не перевищує суми, обчисленої судом, що має наслідком задоволення цих вимог у повному обсязі.

Відповідно до статті 129 ГПК України, витрати зі сплати судового збору покладаються на відповідача.

Керуючись статтями 129, 233, 236, 237, 238, 240, 241, 254, 333 Господарського процесуального кодексу України, суд

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги Приватного акціонерного товариства «ДТЕК Київські електромережі» задовольнити.

Стягнути із Національного університету «Києво-Могилянська академія» (04070, місто Київ, вулиця Григорія Сковороди, будинок 2; ідентифікаційний код 16459396) на користь Приватного акціонерного товариства «ДТЕК Київські електромережі» (04080, місто Київ, вулиця Новокостянтинівська, будинок 20; ідентифікаційний код 41946011) заборгованість у розмірі 15 851 (п`ятнадцять тисяч вісімсот п`ятдесят одну) грн 32 коп., пеню у розмірі 2 527 (дві тисячі п`ятсот двадцять сім) грн 59 коп., 3 % річних у сумі 1 329 (одна тисяча триста двадцять дев`ять) грн 01 коп., інфляційні втрати у розмірі 6 710 (шість тисяч сімсот десять) грн 00 коп. та судовий збір у розмірі 2 422 (дві тисячі чотириста двадцять дві) грн 40 коп.

Після набрання рішенням законної сили видати наказ.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів в порядку, передбаченому чинним законодавством України.

Суддя Віта БОНДАРЧУК

СудГосподарський суд міста Києва
Дата ухвалення рішення13.02.2025
Оприлюднено17.02.2025
Номер документу125138288
СудочинствоГосподарське
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають з правочинів щодо акцій, часток, паїв, інших корпоративних прав в юридичній особі купівлі-продажу, з них поставки товарів, робіт, послуг, з них енергоносіїв

Судовий реєстр по справі —910/14737/24

Рішення від 13.02.2025

Господарське

Господарський суд міста Києва

Бондарчук В.В.

Ухвала від 03.12.2024

Господарське

Господарський суд міста Києва

Бондарчук В.В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні