Рішення
від 13.02.2025 по справі 402/1249/24
УЛЬЯНОВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД КІРОВОГРАДСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа №402/1249/24

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"13" лютого 2025 р. Ульяновський районний суд Кіровоградської області в складі:

головуючого судді Ясінського Л.Ю.

за участю секретаря судового засідання Ільченко Л.Г.

розглянувши у відкритому підготовчому судовому засіданні в залі суду міста Благовіщенське, в порядку загального позовного провадження, цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Фермерського господарства « Полонина Савченко» про розірвання договору оренди земельної ділянки,

ВСТАНОВИВ:

представник позивача - адвокат Юрко С.С. в інтересах позивача ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до відповідача Фермерського господарства « Полонина Савченко», у якому просить розірвати договір оренди земельної ділянки від 13.03.2023 року укладений між ОСОБА_1 та Фермерським господарством « Полонина Савченко» щодо оренди земельної ділянки кадастровий номер 3525589000:02:000:0309.

Позовні вимоги до суду мотивовані зі слідуючих підстав:

Позивач ОСОБА_2 є власником земельної ділянки, площею 5.17 га ріллі, кадастровий номер 3525589000:02:000:0309, місце розташування: землі село Синицівка Голованівський район Кіровоградської області. 13.03.2023 року між позивачем, як орендодавцем та відповідачем, як орендарем було укладено договір оренди землі.

Від імені позивача ОСОБА_1 зазначений договір оренди земельної ділянки укладала на підставі довіреності її рідна сестра - ОСОБА_3 , яка являється дружиною голови фермерського господарства "Полонина Савченко" ОСОБА_4 . На даний час довіреність скасована, яка була видана приватним нотаріусом Черкаського міського нотаріального округу Міняйло І.П.. Згідно попередньої домовленості із відповідачем та ОСОБА_3 , договір оренди землі мав бути укладений на 7 років та з орендною платою відповідно до середнього ринкового рівня, натомість, договорі фактично було укладено на 25 років із мінімальною орендною платою 5462 грн. 48 коп. за всю земельну ділянку ( 3% від нормативно - грошової оцінки земельної ділянки, відповідно до підпункту 288.5.1 пункту 288.5 статті 288 Податкового кодексу України).

Позивач вважає, що при укладанні Договору оренди земельної ділянки вона була введена в оману та що умови не відповідають її інтересам. Про зміну істотних умов Договору позивач дізналася остаточно лише у жовтні 2024 року, коли на письмову вимогу, відповідач надав їй примірник укладеного Договору, що змусило її звернутися з позовом до суду про розірвання договору оренди земельної ділянки.

11 грудня 2024 року Ульяновським районним судом Кіровоградської області винесено ухвалу про відкриття провадження у справі в порядку загального провадження з призначенням підготовчого судового засідання.

Представник позивача, позивач в судове засідання не з`явились, надіслали до суду заяву якою підтримують заявлені вимоги, просять суду розглядати справу у їх відсутність та залишити за позивачем понесені судові витрати.

Відповідач у судове засідання не з`явився, про місце та час судового засідання був повідомлений своєчасно та належним чином, до канцелярії суду надіслав заяву про визнання позовних вимог та просив проводити розгляд справи без його участі.

Згідно ч. 3 ст. 211 ЦПК України учасник справи має право заявити клопотання про розгляд справи за його відсутності. Якщо таке клопотання заявили всі учасники справи, судовий розгляд справи здійснюється на підставі наявних у суду матеріалів.

Згідно ч. 4 ст. 206 ЦПК України у разі визнання відповідачем позову суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову.

У відповідності до ч. 3 ст. 200 ЦПК України, за результатами підготовчого провадження суд ухвалює рішення у випадку визнання позову відповідачем.

За таких обставин суд проводить розгляд справи у відсутності сторін без фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу за правилами ч. 2 ст. 247 ЦПК України.

Дослідивши подані сторонами документи, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об`єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд прийшов до висновку про задоволення позовних вимог.

З наданих суду доказів встановлено, що ОСОБА_1 являється власником земельної ділянки, площею 5.17 га з кадастровим номером 3525589000:02:000:0309, яка знаходиться на території села Синицівка Голованівського району Кіровоградської області, що підтверджується копією державного акта на право власності на земельну ділянку серії КР №028133 ( а.с.12).

04 березня 2023 року ОСОБА_1 надала довіреність на ім`я ОСОБА_3 , яка була посвідчена приватним нотаріусом Черкаського міського нотаріального округу, яке зареєстровано в реєстрі за №315 ( а.с.20).

Згідно витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань - Фермерське господарство " Полонина Савченко" зареєстровано 22 грудня 2021 року, головою даного господарства являється ОСОБА_4 ( а.с. 7-11).

13 березня 2023 року між Фермерським господарством "Полонина Савченко" та ОСОБА_1 було укладено договір оренди земельної ділянки площею 5.17 га з кадастровим номером 3525589000:02:000:0309, яка знаходиться на території села Синицівка Голованівського району Кіровоградської області, даний договір на підставі довіреності виданій ОСОБА_1 було підписано ОСОБА_3 . Нормативно грошова оцінки земельної ділянки на дату укладення договору з урахуванням коефіцієнту індексації становить 182082 грн. 59 коп., строк дії договору 25 років від дати його укладення; орендна плата вноситься Орендарем (відповідачем) у грошовій формі у розмірі 3 % від нормативної грошової оцінки земельної ділянки, що складає 5462 грн. 48 коп. на рік в грошовій формі; обчислення розміру орендної плати за земельну ділянку здійснюється щорічно з проведенням індексації.

Крім того, договором передбачено умови використання земельної ділянки, умови і строки передачі земельної ділянки в оренду, умови повернення земельної ділянки, обмеження щодо використання ділянки, права та обов`язки сторін, страхування об`єкта оренди, зміна умов договору та припинення договору, відповідальність сторін за невиконання зобов`язань. Відомості щодо права власності та права оренди зафіксовано також у Інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна щодо суб`єкта від 20.03.2023 №49652624.

Як визначено ч.1 ст.792 ЦК України за договором найму (оренди) земельної ділянки наймодавець зобов`язується передати наймачеві земельну ділянку на встановлений договором строк у володіння та користування за плату.

Відповідно до ч.1 ст.93 ЗК України право оренди земельної ділянки - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для провадження підприємницької та іншої діяльності.

Згідно ст..13 Закону України «Про оренду землі» договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов`язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов`язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.

У відповідності до ст..4 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» право оренди земельної ділянки підлягає державній реєстрації, а ст..27 вказаного Закону передбачено, що підставою для державної реєстрації речового права є, зокрема, укладений в установленому законом порядку договір, предметом якого є нерухоме майно.

Підстави для припинення договору оренди землі визначені ст..31 Закону України «Про оренду землі», а саме закінчення строку, на який його було укладено; викуп земельної ділянки для суспільних потреб та примусове відчуження земельної ділянки з мотивів суспільної необхідності в порядку, встановленому законом; поєднання водній особі власника земельної ділянки та орендаря; смерть фізичної особи-орендаря, засудження його до позбавлення волі та відмови осіб, зазначених у статті 7цього Закону, від виконання укладеного договору оренди земельної ділянки; ліквідація юридичної особи-орендаря; припинення дії договору, укладеного в рамках державно-приватного партнерства,у тому числі концесійного договору (щодо договорів оренди землі,укладених у рамках такого партнерства/концесії); припинення (розірвання) спеціального інвестиційного договору, укладеного відповідно до Закону України "Про державну підтримку інвестиційних проектів із значними інвестиціями".

Договір оренди землі припиняється також в інших випадках, передбачених законом.

Договір оренди землі може бути розірваний за згодою сторін.

Розірвання договору оренди землі в односторонньому порядку не допускається, якщо інше не передбачено законом або цим договором.

За змістом статей 626, 628 ЦК України договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов`язків. Зміст договору становлять умови (пункти), визначені на розсуд сторін і погоджені ними, та умови, які є обов`язковими відповідно до актів цивільного законодавства.

Відповідно до ч. 1ст. 792 ЦК України договором найму (оренди) земельної ділянки наймодавець зобов`язується передати наймачеві земельну ділянку на встановлений договором строк у володіння та користування за плату.

Пунктом 1 частини першої статті 611 ЦК України передбачено, що у разі порушення зобов`язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом, зокрема, припинення зобов`язання внаслідок односторонньої відмови від зобов`язання, якщо це встановлено договором або законом, або розірвання договору.

Відповідно до частин першої, другої статті 651 ЦК України зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом. Договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом. Істотним є таке порушення стороною договору, коли внаслідок завданої цим шкоди друга сторона значною мірою позбавляється того, на що вона розраховувала при укладенні договору.

У пункті "д" частини першої статті 141ЗК України передбачено, що підставою припинення права користування земельною ділянкою є, зокрема, систематична несплата земельного податку або орендної плати.

Згідно зі ст.13 Закону України "Про оренду землі" договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов`язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов`язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.

Відповідно до ст.21Закону України "Про оренду землі" орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою згідно з договором оренди землі. Розмір, умови і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди. Обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється з урахуванням індексів інфляції, якщо інше не передбачено договором оренди.

Приписами ст.24 Закону України "Про оренду землі" встановлено, що орендодавець має право вимагати від орендаря своєчасного внесення орендної плати.

Відповідно до ст.31Закону України "Про оренду землі" договір оренди землі припиняється в разі: закінчення строку, на який його було укладено; викупу земельної ділянки для суспільних потреб та примусового відчуження земельної ділянки з мотивів суспільної необхідності в порядку, встановленому законом; поєднання в одній особі власника земельної ділянки та орендаря; смерті фізичної особи-орендаря, засудження його до позбавлення волі та відмови осіб, зазначених у статті 7 цього Закону, від виконання укладеного договору оренди земельної ділянки; ліквідації юридичної особи-орендаря; відчуження права оренди земельної ділянки заставодержателем; набуття права власності на житловий будинок, будівлю або споруду, що розташовані на орендованій іншою особою земельній ділянці; припинення дії договору, укладеного в рамках державно-приватного партнерства (щодо договорів оренди землі, укладених у рамках такого партнерства). Договір оренди землі припиняється також в інших випадках, передбачених законом. Договір оренди землі може бути розірваний за згодою сторін. На вимогу однієї із сторін договір оренди може бути достроково розірваний за рішенням суду в порядку, встановленому законом. Розірвання договору оренди землі в односторонньому порядку не допускається, якщо інше не передбачено законом або цим договором.

Положеннями ст.32Закону України "Про оренду землі" передбачено, що на вимогу однієї зі сторін договір оренди землі може бути достроково розірваний за рішенням суду в разі невиконання сторонами обов`язків, передбачених статтями 24 і 25 цього Закону та умовами договору, в разі випадкового знищення чи пошкодження об`єкта оренди, яке істотно перешкоджає передбаченому договором використанню земельної ділянки, а також на підставах, визначених ЗК України та іншими законами України.

Згідно з частиною 3ст.31 Закону України "Про оренду землі" договір оренди може бути розірваний за згодою сторін. На вимогу однієї із сторін договір оренди може бути достроково розірваний за рішенням суду в порядку, встановленому законом.

Статтею 32 Закону України "Про оренду землі" врегульовано правовідносини щодо припинення договору оренди землі шляхом його розірвання.

Частинами 1,2 ст.15Закону України "Про оренду землі" передбачено, що істотними умовами договору оренди землі є : об`єкт оренди (кадастровий номер, місце розташування та розмір земельної ділянки); дата укладення та строк дії договору оренди; орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, способу та умов розрахунків, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату. За згодою сторін у договорі оренди землі можуть зазначатися інші умови.

Згідно з ч.1, 2ст.21 Закону України "Про оренду землі" орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою згідно з договором оренди землі. Розмір, умови і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України).

Згідно з ч. 1ст.24Закону України"Про оренду землі" орендодавець має право вимагати від орендаря використання земельної ділянки за цільовим призначенням згідно з договором оренди; дотримання екологічної безпеки землекористування та збереження родючості ґрунтів, додержання норм і правил; дотримання режиму водоохоронних зон, прибережних захисних смуг, зон санітарної охорони, санітарно-захисних зон, зон особливого режиму використання земель та територій, які особливо охороняються; своєчасного внесення орендної плати.

Отже, розглядаючи спори про розірвання договору оренди з підстав заборгованості по орендній платі, слід мати на увазі, що згідно зі статтями 13,15,21 Закону України "Про оренду землі" основною метою договору оренди земельної ділянки та одним з визначальних прав орендодавця є своєчасне отримання останнім орендної плати у встановленому розмірі. У разі систематичної несплати орендної плати за користування земельною ділянкою, тобто систематичне порушення договору оренди земельної ділянки може бути підставою для розірвання такого договору.

Згідно з ст. 610 ЦК, порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання).

Відповідно до ч.ч. 1, 2ст. 263 ЦПК України судове рішення повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права із дотриманням норм процесуального права.

Частинами 1-4 статті 12 ЦПК України установлено, що цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін. Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов`язків, передбачених законом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов`язаних із вчиненням чи не вчиненням нею процесуальних дій.

Згідно з ч. 1 ст.81, ч. 1 ст.83 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Сторони та інші учасники справи подають докази у справі безпосередньо до суду.

Відповідно до ст.89 ЦПК України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі.

Згідно зі ст. 80 ЦПК України достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування. Питання про достатність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.

Суд розподіляє судові витрати відповідно до ст. 141 ЦПК України.

Позивачем до початку розгляду справи до суду було направлено заяву в якій вона просить залишити за нею понесені судові витрати, тому суд судові витрати залишає за позивачем.

На підставі вищевикладеного, керуючись ст.12, 13, 76, 78, 95, 141, 258-259, 354 ЦПК України, суд,

УХВАЛИВ:

позовну заяву ОСОБА_1 до Фермерського господарства « Полонина Савченко» про розірвання договору оренди земельної ділянки - задовольнити.

Розірвати договір оренди землі укладений 13 березня 2023 року між ОСОБА_1 РНКОПП НОМЕР_1 та Фермерським господарством "Полонина Савченко" код ЄДРПОУ 44515764 щодо земельної ділянки з кадастровим номером 3525589000:02:000:0309, площею 5,17 га, яка знаходиться на території Благовіщенської міської територіального громади села Синицівка Голованівського району Кіровоградської області.

Судові витрати залишити за позивачем згідно поданої заяви.

Апеляційна скарга на рішення подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення до Кропивницького апеляційного суду. Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду. Строк на апеляційне оскарження може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин.

Реквізити сторін:

Позивач - ОСОБА_2 , РНКОПП НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 .

Відповідач - Фермерське господарство " Полонина Савченко", код ЄДРПОУ 44515764, місце знаходження - Кіровоградська область Голованівський район село Кам`яний Брід вулиця Польова будинок 25.

Суддя: Л.Ю. Ясінський

СудУльяновський районний суд Кіровоградської області
Дата ухвалення рішення13.02.2025
Оприлюднено17.02.2025
Номер документу125147307
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із земельних відносин, з них: що виникають з договорів оренди

Судовий реєстр по справі —402/1249/24

Рішення від 13.02.2025

Цивільне

Ульяновський районний суд Кіровоградської області

Ясінський Л. Ю.

Ухвала від 17.01.2025

Цивільне

Ульяновський районний суд Кіровоградської області

Ясінський Л. Ю.

Ухвала від 11.12.2024

Цивільне

Ульяновський районний суд Кіровоградської області

Ясінський Л. Ю.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні