Рішення
від 13.02.2025 по справі 397/218/24
ОЛЕКСАНДРІВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД КІРОВОГРАДСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 397/218/24

н/п : 2-о/397/1/25

Р І Ш Е Н Н Я

Іменем України

13.02.2025 селище Олександрівка

Олександрівський районний суд Кіровоградської області у складі:

головуючого - судді Максимовича І.В.,

за участю: секретаря судового засідання Рум`янцевої О.І.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , заінтересована особа - Олександрівська державна нотаріальна контора Кіровоградської області, про встановлення факту, що має юридичне значення,

У С Т А Н О В И В:

Заявник в порядку окремого провадження, звернулася до суду з заявою в якій просить встановити факт проживання ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 , разом з нею однією сім`єю не менш як п`ять років до часу відкриття спадщини, а саме з листопада 2002 року до часу смерті ОСОБА_2 , тобто до ІНФОРМАЦІЯ_2 .

В обгрунтування заяви заявник вказала, що 03.11.2002 вона почала проживати однією сім`єю та вести спільне господарство з ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 . За свого життя ОСОБА_2 ставився до неї як до дружини, та повідомляв що рідних і близьких окрім неї в нього не має, а вона в свою чергу піклувалася про нього. Він неодноразово говорив їй щоб поїхати до нотаріуса скласти заповіт, яким все своє майно хотів залишити їй, але в зв`язку з її зайнятістю та браком часу вона відкладала поїздку до нотаріуса та казала йому щоб він не думав про погане. Але ІНФОРМАЦІЯ_3 ОСОБА_2 нажаль раптово помер.

Провівши його поховання, вона звернулася до нотаріальної контори з приводу оформлення спадщини, де нотаріус роз`яснила їй, що факт проживання спадкоємців однією сім`єю не менше п`яти років до часу відкриття спадщини підтверджується рішенням суду що набрало законної сили.

Встановлення факту її проживання однією сім`єю не менше п`яти років разом з ОСОБА_2 породжує для неї юридичні наслідки у вигляді можливості прийняти спадщину. Одержати іншим чином підтверджуючі документи вона не може, а тому змушена звернутися до суду з вказаною заявою.

Ухвалою судді Олександрівського районного суду Кіровоградської області від 06.03.2024 заява про встановлення факту прийнята до розгляду та відкрито провадження у справі в порядку окремого провадження (а.с. 20-21).

Заявниця у судове засідання не з`явилася, надала заяву про розгляд справи за її відсутності, заявлені вимоги підтримала в повному обсязі (а.с.42).

Представник заінтересованої особи у судове засідання не з`явився, надав клопотання про розгляд справи без їх участі (а.с. 31, 66).

Дослідивши матеріали справи, суд приходить до наступних висновків.

У судовому засіданні встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_2 помер ОСОБА_2 , що підтверджується свідоцтвом про смерть серія НОМЕР_1 від 10.02.2021, виданим Олександрівським районним відділом державної реєстрації актів цивільного стану Південно-Східного мжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Дніпро) та Витягом з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про смерть для отримання допомоги на поховання №00029516553 від 10.02.2021 (а.с. 10, 11).

ОСОБА_2 на праві власності належала квартира за адресою: АДРЕСА_1 , що підтверджується Свідоцтвом про право власності на житло від 29.11.2002 НОМЕР_3, виданим Олександрівською геологорозвідувальною партією та Архівною довідкою № 3329 від 09.02.2024 (а.с.15, 16-17).

На вищевказану квартиру виготовлений Технічний паспорт на ім`я ОСОБА_2 (а.с.13-14).

Довідками старости с. Бірки Олександрівської селищної ради Кропивницького району Кіровоградської області від 14.02.2024 №107, від 07.10.2024 №428 та №427 підтверджується, що ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 був зареєстрований та проживав за адресою: АДРЕСА_1 з 17.11.1992 року по день смерті ІНФОРМАЦІЯ_2 ; на день смерті за даною адресою проживала його цивільна дружина ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 ОСОБА_1 дійсно поховала цивільного чоловіка - ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 ; всі витрати на похованнч взяла на себе. Бірківською сільською радою від імені ОСОБА_2 заповіт не посвідчувався (а.с. 9, 44, 45).

Постановою державного нотаріуса Кропивницької міської державної нотаріальної контори №2, виконуючою обов`язки щодо нотарыального обслуговування населення Кропивницького району Кіровоградської області в Олександрівській державній нотаріальній конторі Кіровоградської області Сибірцевої О.В. від 13.02.2024 № 67/02-31 відмовлено ОСОБА_1 у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом після смерті ОСОБА_2 , померлого ІНФОРМАЦІЯ_2 , оскільки для оформлення спадщини нотаріусу не надано рішення суду про встановлення факту проживання ОСОБА_1 однією сім`єю зі спадкодавцем ОСОБА_2 , померлим ІНФОРМАЦІЯ_2 , не менше як п`ять років до часу відкриття спадщини (а.с.12).

Стаття 16 ЦК України передбачає, що кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.

Згідно ч. 1 ст. 4 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.

Згідно з п. 5 ч. 1 ст. 315 ЦПК України суд розглядає справи про встановлення факту проживання однією сім`єю чоловіка та жінки без шлюбу.

Згідно ч.2 ст.315 ЦПК України у судовому порядку можуть бути встановлені факти, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення.

Частиною 1 ст. 77 ЦПК України передбачено, що належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування. Згідно із ч. 2 ст. 78 ЦПК обставини справи, які за законом мають бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.

Відповідно до ч. 2, 4 ст. 3 СК України, сім'ю складають особи, які спільно проживають, пов`язані спільним побутом, мають взаємні права та обов`язки. Сім`я створюється на підставі шлюбу, кровного споріднення, усиновлення, а також на інших підставах, не заборонених законом і таких, що не суперечать моральним засадам суспільства.

Поняття сім`ї, сформульоване в цій статті, не містить такої обов`язкової ознаки сім`ї, як знаходження саме в зареєстрованому шлюбу. Сім`я розглядається як соціальний інститут і водночас як союз конкретних осіб. Сім`я є первинним та основним осередком суспільства.

Відповідно до Хартії прав сім`ї, сім`я це щось більше, ніж просто правова, суспільна чи економічна одиниця, це спільнота любові і солідарності, це те місце, де зустрічаються різні покоління і допомагають один одному зростати у людській мудрості та узгоджувати індивідуальні права з іншими вимогами суспільного життя. Альтернативою шлюбу є конкубінат, тобто фактичне спільне проживання жінки та чоловіка без реєстрації шлюбу. Жінка та чоловік мають на це право і відповідно право на повагу до свого вибору з боку держави та суспільства.

Європейський суд з прав людини, надаючи власне визначення терміну «сімейне життя», вказує на те, що сімейне життя може існувати там, де між особами не існує жодних юридичних зв`язків. Так, у справі «Ельсхольц проти Німеччини» Суд визначив, що «поняття сім`ї (за статтею 8 ЄКПЛ) не обмежується стосунками на основі шлюбу і може охоплювати інші «сімейні» de facto зв`язки, коли сторони проживають разом поза шлюбом».

У справі «Джонстон проти Ірландії» (справа номер ECH-1986-S-006) було встановлено, що заявники прожили спільно близько 15 років. На цій підставі Європейський суд зробив висновок, що вони складали сім`ю, а тому мають право на захист, незважаючи на те, що їх зв`язок існує поза шлюбом. Конституційне право на особисту свободу дає підстави для висновку про те, що людина має право сама вибирати форму організації свого сімейного життя. Закон не може їй цього диктувати, як і того, з ким людина має проживати однією сім`єю, за винятком лише певних обмежень, які сформульовані у статті 3 СК України.

Згідно з ч. 1 та ч. 2 ст. 21 СК України шлюбом є сімейний союз жінки та чоловіка, зареєстрований у державному органі реєстрації актів цивільного стану. Проживання однією сім`єю жінки та чоловіка без реєстрації шлюбу не є підставою для виникнення у них прав та обов`язків подружжя.

Відповідно до п.1 Постанови Пленуму Верховного Суду України № 5 від 31.03.1995 року «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення» в порядку окремого провадження розглядаються справи про встановлення фактів, якщо: згідно з законом такі факти породжують юридичні наслідки, тобто від них залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав громадян; чинним законодавством не передбачено іншого порядку їх встановлення ; встановлення факту не пов`язується з наступним вирішенням спору про право.

Відповідно до п. 21, 23 постанови Пленуму Верховного Суду України від 30.05.2008 року № 7 «Про судову практику у справах про спадкування», при вирішенні спору про право на спадщину осіб, які проживали зі спадкодавцем однією сім`єю не менш як п`ять років до часу відкриття спадщини (четверта черга спадкоємців за законом), судам необхідно враховувати правила ч.2 ст.3 СК про те, що сім`ю складають особи, які спільно проживають, пов`язані спільним побутом, мають взаємні права та обов`язки. Зазначений п`ятирічний строк повинен виповнитися на момент відкриття спадщини і його необхідно обчислювати з урахуванням часу спільного проживання зі спадкодавцем однією сім`єю до набрання чинності цим Кодексом. Якщо постійне проживання особи зі спадкодавцем на час відкриття спадщини не підтверджено відповідними документами, у зв`язку із чим нотаріус відмовив особі в оформленні спадщини, спадкоємець має право звернутися в суд із заявою про встановлення факту постійного проживання зі спадкодавцем на час відкриття спадщини.

Згідно роз`яснень Верховного Суду України у листі «Судова практика розгляду справ про встановлення фактів, що мають юридичне значення» від 01.01.2012 року, доказами, які свідчать про факт проживання однією сім`єю чоловіка та жінки без шлюбу можуть бути: свідоцтва про народження дітей, довідки з місця проживання, свідчення свідків, листи ділового та особистого характеру тощо). Також це можуть бути: свідоцтва про народження дітей, в яких чоловік у добровільному порядку записаний як батько, виписки з погосподарських домових книг про реєстрацію чи вселення; докази про спільне придбання майна як рухомого, так і нерухомого (чеки, квитанції, свідоцтва про право власності); заяви, анкети, квитанції, заповіти, ділова та особиста переписка, з яких вбачається, що "подружжя" вважали себе чоловіком та дружиною, піклувалися один про одного; довідки житлових організацій, сільських рад про спільне проживання та ведення господарства.

Конституційним Судом України у рішенні від 03.06.1999 р. за № 5-рп/99 (справа про офіційне тлумачення терміна «член сім`ї») визначено таку обов`язкову ознаку члена сім`ї, як ведення спільного господарства.

Положеннями ст. 1264 ЦК України регламентовано, що у четверту чергу право на спадкування за законом мають особи, які проживали зі спадкодавцем однією сім`єю не менш як п`ять років до часу відкриття спадщини.

Як зазначив Верховний Суд у постанові від 20 березня 2023 у справі №372/3321/19 (провадження №61-10538св22) належними та допустимими доказами проживання чоловіка та жінки однією сім`єю без реєстрації шлюбу є, зокрема: свідоцтва про народження дітей; довідки з місця проживання; свідчення свідків; листи ділового та особистого характеру тощо; свідоцтво про смерть одного із «подружжя»; свідоцтва про народження дітей, в яких чоловік у добровільному порядку записаний як батько; виписки з погосподарських домових книг про реєстрацію чи вселення; докази про спільне придбання майна як рухомого, так і нерухомого (чеки, квитанції, свідоцтва про право власності); заяви, анкети, квитанції, заповіти, ділова та особиста переписка, з яких вбачається, що «подружжя» вважали себе чоловіком та дружиною, піклувалися один про одного; довідки житлових організацій, сільських рад про спільне проживання та ведення господарства.

Таким чином, на підставі повно і всебічно з`ясованих обставин, на які посилалась заявниця як на підставу своїх вимог, підтверджених та досліджених в судовому засіданні доказів, оцінивши їх належність, допустимість, достовірність, а також достатність і взаємний зв`язок у їх сукупності, встановивши правовідносини, які випливають із встановлених обставин та правові норми, які підлягають застосуванню до цих правовідносин, факти, викладені в заяві, які ніким з учасників справи не заперечуються, заява про встановлення факту проживання однією сім`єю без реєстрації шлюбу породжує юридичні наслідки для заявниці.

Тому, суд вважає, що встановлення факту спільного проживання однією сім`єю без реєстрації шлюбу, про який просить заявниця, знайшов повне підтвердження в судовому засіданні і його об`єктивність не викликає в суду сумніву, а заява є обґрунтованою та підлягає задоволенню.

Відповідно до ч. 7 ст. 294 ЦПК України, при ухваленні судом рішення у справах окремого провадження, судові витрати не відшкодовуються.

Керуючись ст. 259, 263-265, 268, 293-294, 315, 319, 354 ЦПК України, суд, -

У Х В А Л И В:

Заяву ОСОБА_1 , заінтересована особа - Олександрівська державна нотаріальна контора Кіровоградської області, про встановлення факту, що має юридичне значення, задовольнити.

Встановити факт проживання ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 , разом з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , однією сім`єю більше п`яти років до часу відкриття спадщини, а саме з листопада 2002 року до ІНФОРМАЦІЯ_5 .

На рішення суду протягом 30 днів з дня його проголошення може бути подана апеляційна скарга до Кропивницького апеляційного суду.

Заявник: ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_4 , місце проживання: АДРЕСА_2 , РНОКПП- НОМЕР_2 )

Заінтересова особа: Олександрівська державна нотаріальна контора Кіровоградської області (місцезнаходження: 27300, Кіровоградська область, Кропивницький район, смт. Олександрівка, вул. Незалежності України, 27, код ЄДРПОУ - 02884598)

Суддя: І.В. Максимович

СудОлександрівський районний суд Кіровоградської області
Дата ухвалення рішення13.02.2025
Оприлюднено18.02.2025
Номер документу125152032
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи окремого провадження Справи, що виникають із сімейних правовідносин, з них:

Судовий реєстр по справі —397/218/24

Рішення від 13.02.2025

Цивільне

Олександрівський районний суд Кіровоградської області

МАКСИМОВИЧ І. В.

Ухвала від 06.03.2024

Цивільне

Олександрівський районний суд Кіровоградської області

МАКСИМОВИЧ І. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні