Справа № 291/1381/24
Провадження №2-о/291/19/25
Р І Ш Е Н Н Я
іменем України
13 лютого 2025 року селище Ружин
Ружинський районний суд Житомирської області в складі:
головуючого судді - Митюк О.В.,
при секретарі судового засідання - Кащук Л.С.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в с-щі Ружин Житомирської області заяву
ОСОБА_1 , заінтересовані особи: Ружинська державна нотаріальна контора
про встановлення факту родинних відносин,-
ВСТАНОВИВ:
25.10.2024 року до Ружинського районного суду Житомирської області звернувся ОСОБА_1 з заявою про встановлення факту родинних відносин, а саме просить суд встановити факт, що померлий ІНФОРМАЦІЯ_1 , ОСОБА_2 , являється його двоюрідним братом. В обгрунтування заявлених вимог вказав, що він являється спадкоємцем померлого за законом та прийняв спадщину і на даний час має намір оформити свої спадкові права на майно яке належало спадкодавцю за його життя. ОСОБА_2 приходився заявникові двоюрідним братом. Його покійний батько ОСОБА_3 та батько ОСОБА_2 - ОСОБА_4 були рідними братами, а він відповідно являються двоюрідним братом ОСОБА_2 . Через відсутність свідоцтва про народження та актового запису про народження батька заявника, він не може підтвердити відповідні родинні відносини. Відсутність актового запису про народження в Державному реєстрі актів цивільного стану громадян, пояснюється тим, що його батько, будучи молодшим сином у сім`ї, народився в м. Норильську колишнього РРФСР. Відновити свідоцтво про народження як документ чи отримати відповідний актовий запис про народження не є можливим, через збройну агресію російської федерації по відношенню до України. Звернувшись до Ружинської державної нотаріальної контори з метою отримання відповідного свідоцтва про право на спадщину за законом йому було відмовлено у його видачі у зв`язку з відсутністю документів, що підтверджують родинні відносини між померлим та ним. А тому був змушений звернутися до суду.
Ухвалою суду від 29.10.2024 р. на підставі вказаної заяви відкрито провадження у справі та призначено її розгляд по суті за правилами окремого провадження.
Заявник в судовому засіданні заявлені вимоги підтримав з підстав викладених в заяві, просив суд їх задовольнити. Суду також пояснив, що у покійного двоюрідного брата ОСОБА_2 є дружина, та діти але, вони відмовилися від прийняття спадщини в установленому законом порядку. Заявник в подальшому в судове засідання не з`явився, направив до суду заяву про розгляд його заяви про встановлення факту родинних відносин без його участі.
Від представника Ружинської державної нотаріальної контори надійшла заява про розгляд справи без участі представника. Щодо винесеного рішення покладаються на розсуд суду.
Заслухавши пояснення заявника, свідків, дослідивши представлені по справі докази в їх сукупності, суд дійшов висновку, що заява є обгрунтованою та такою, що підлягає задоволенню.
Судом встановлено, що згідно свідоцтва про смерть серія НОМЕР_1 , виданого 22.06.1922 року Ружинським відділом державної реєстрації актів цивільного стану у Бердичівському районі Житомирської області Центрально-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Хмельницький), ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , помер ІНФОРМАЦІЯ_3 у селі Заріччя Бердичівського району Житомирської області. (а. с. 6).
Згідно свідоцтва про народження Серія НОМЕР_2 , виданого 16.01.2007 року Ружинською селищною радою Ружинського району Житомирської області, ОСОБА_1 , народився, ІНФОРМАЦІЯ_4 в с.Заріччя Ружинського району Житомирської області, батьками дитини вказані ОСОБА_3 та ОСОБА_5 (а. с. 8).
Паспортом громадина України серія НОМЕР_3 виданим, 17.01.2027 року Ружинським РС УДМС України в Житомирській області на ім`я ОСОБА_1 , народився, ІНФОРМАЦІЯ_4 в с.Заріччя Ружинського району Житомирської області (а. с. 5).
Архівною довідкою № М-4295/02 від 20.09.2023 року виданою державним архівом Житомирської області, згідно якої у книзі реєстрації актових записів про народження по Баламутівській сільраді Ружинського району за 1943 рік зазначено, що ОСОБА_4 «так у документі» народився ІНФОРМАЦІЯ_5 . Запис реєстрації:№4 від 22 травня 1934 року. Бактько: ОСОБА_6 «так у документі», 28 років. Мати: ОСОБА_7 «так у документі», 27 років, обоє за національністю українці. Підстава:ф. Р-5069, оп.7, спр.196, арк..163, 163 зв. (а.с.7).
Згідно свідоцтва про смерть Серія НОМЕР_4 , виданого 10.10.1992 року Відділ загс Ружинського району Житомирської області, батько заявника, ОСОБА_3 , помер ІНФОРМАЦІЯ_6 в с.Заріччя Ружинського району Житомирської області (а. с. 9).
Листом №171/29.3-51 від 22 вересня 2023 року наданого Ружинським відділом ДРАЦС у Бердичівському районі Житомирської області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Київ), згідно якого відмовлено у видачі витягу або іншого документу про народження ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , у зв`язку з тим, що за даними Державного реєстру актів цивільного стану громадян проведена перевірка наявності актового запису про народження ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_7 . Актовий запис про народження вищевказаної особи не виявлено (а.с.10-11).
Постановою про відмову у вчиненні нотаріальної дії №613/02-31 від 20.06.2023 року, виданої Ружинською державною нотаріальною конторою, згідно якої заявнику було відмовлено у його видачі у зв`язку з відсутністю документів, що підтверджують родинні відносини між ОСОБА_2 та ним (а.с.12).
Згідно спадкової справи №304/2022, заведеної 07.12.2022 року Ружинською державною нотаріальною конторою, щодо майна померлого ІНФОРМАЦІЯ_3 ОСОБА_2 , заявник звертавсь до нотаріальної контори із заявою про прийняття спадщини. Спадкоємці мані померлого ОСОБА_2 , дружина ОСОБА_8 , та його син ОСОБА_9 від прийняття спадщини останнього відмовились в установленому законом порядку, подавши до нотаріальної контори відповідні заяви (а.с.32-105).
Свідок ОСОБА_10 суду пояснив, що ОСОБА_2 та заявник ОСОБА_1 двоюрідні брати. Їхні батьки були рідними. Заявник і він також двоюрідні брати. Його мати та батько ОСОБА_1 рідні брат і сестра.
Свідок ОСОБА_11 суду пояснила, що ОСОБА_2 та заявник ОСОБА_1 двоюрідні брати. Їхні батьки були рідними. Батько заявника загинув в ДТП років 30 назад. Їй відомо що він народився в Норільську (Росія). Потім сім`я переїхала в Україну.
Свідок ОСОБА_12 суду пояснила, що заявник це її племінник. Він звернувся до нотаріальної контори, щоб прийняти спадщину покійного ОСОБА_2 , оскільки його спадкоємці не бажають оформляти спадщину. А заявник та ОСОБА_2 вони двоюрідні брати, так як їхні батьки рідні.
Свідок ОСОБА_13 суду пояснила, що заявник її син. Чоловік, батько заявника помер в 1992 році. Він народився в Норільську, а його брати та сестри в с.Заріччя. Свідоцтво про народження чоловіка було в дома, але так як чоловік помер, то вона вирішила, що воно вже не потрібне і викинула. Коли виникла необхідність у підтвердженні родинних відносин між сином та покійним ОСОБА_2 , він ходи в відділ ДРАЦС, але у видачі відмовили, так як воно було видано в Росії. Коли ОСОБА_2 помер, то вони з сином і іншими родичами забрали його із моргу, завезли на кладовище та похоронили. Дружини та дітей при цьому не було.
Згідно ч. 1 ст. 293 ЦПК України, окреме провадження - це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності не оспорюваних прав.
Суд розглядає в порядку окремого провадження справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення (п. 5 ч. 2 ст. 293 ЦПК України).
Відповідно до ч. 3 ст. 294 ЦПК України, справи окремого провадження розглядаються судом з додержанням загальних правил, встановлених цим Кодексом, за винятком положень щодо змагальності та меж судового розгляду.
Перелік фактів, які підлягають встановленню судом в окремому провадженні викладений в ч.1 ст. 315 ЦПК України та не є вичерпним (ч. 2 ст. 315 ЦПК України).
Згідно з п.1 ч.1 ст. 315 ЦПК України, суд розглядає справи про встановлення факту родинних відносин між фізичними особами.
Пунктом 7 постанови Пленуму Верховного Суду України №5 від 31 березня 1995 року «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення» передбачено, що суд вправі розглядати справи про встановлення родинних відносин, коли цей факт безпосередньо породжує юридичні наслідки, наприклад, якщо підтвердження такого факту необхідне заявникові для одержання в органах, що вчиняють нотаріальні дії, свідоцтва про право на спадщину, для оформлення права на пенсію в зв`язку із втратою годувальника.
Однак, суд зазначає, що під родинними відносинами слід розуміти кровний зв`язок між особами, які походять одне від одного (пряма лінія родинних відносин) і кровний зв`язок між особами, які походять від спільного предка (бічна лінія родинних відносин). У прямій лінії родинних відносин знаходяться: мати і син (або донька), батько і син (або донька), дід і внук (внучка), бабка і внук (внучка), прадід і правнук (правнучка), прабабка і правнук (правнучка). У бічній лінії родинних відносин знаходяться, наприклад: рідні брати і сестри, дядько і племінник (племінниця), тітка і племінник (племінниця), двоюрідні брати і сестри тощо. Розрізняють також ступені родинних відносин, які визначаються кількістю народжень, які відділяють народження одного родича від іншого. Родинні відносини є підставою для виникнення численної групи сімейних правовідносин (наприклад, між батьками і дітьми, братами і сестрами, бабкою, дідом і внуками).
Таким чином, родинні відносини (споріднення) (у теорії права) - кровний зв`язок між людьми, з наявністю якого закон пов`язує виникнення, зміну чи припинення прав та обов`язків. Правове значення має як пряме споріднення так і не пряме (бокове), коли родинні зв`язки виникають за наявності спільного пращура (родоначальника). Стосунки між подружжям не є родинними.
В листі ВСУ «Судова практика розгляду справ про встановлення фактів, що мають юридичне значення» зазначено, що дружина чи чоловік також мають право на спадкування у разі смерті одного з подружжя, однак такі члени сім`ї не перебувають у кровному спорідненні. Встановлення факту родинних відносин між такими особами чинним законодавством не передбачено. Для них може мати правове значення встановлення факту реєстрації шлюбу чи факту проживання однією сім`єю без реєстрації шлюбу у відповідних випадках. Аналогічна позиція викладена в постанові Верховного Суду від 30 липня 2018 р. у справі №737/120/18 про те, що в порядку окремого провадження може бути встановлений факт родинних відносин лише між кровно спорідненими родичами, а не між чоловіком та дружиною.
Разом з тим, згідно з ч. 2 ст. 315 ЦПК України у судовому порядку можуть бути встановлені також інші факти, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення.
Згідно роз`яснень, викладених в п.1 постанови Пленуму Верховного Суду України від 31.03.1995 року №5 «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення», суд розглядає в порядку окремого провадження справи про встановлення фактів, якщо згідно з законом такі факти породжують юридичні наслідки, тобто від них залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав громадян; чинним законодавством не передбачено іншого порядку їх встановлення; встановлення факту не пов`язується з наступним вирішенням спору про право.
У суду немає підстав не довіряти наявним в матеріалах справи документам, а тому суд вважає факт родинних відносин доведеним. Крім того даний факт родинних відносин підтверджений в судовому засіданні показами свідків: ОСОБА_11 , ОСОБА_13 , ОСОБА_12 , ОСОБА_10 ..
Приймаючи до уваги підтвердження обставин існування родинних відносин між заявником ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_8 . та ОСОБА_2 , який помер, ІНФОРМАЦІЯ_1 у селі Заріччя Бердичівського району Житомирської області, а також те, що встановлення юридичного факту має значення для охорони прав та інтересів заявника, оскільки ОСОБА_1 позбавлений можливості у позасудовому порядку встановити вказаний факт з метою прийняття ним спадщини за померлим, суд приходить до висновку про необхідність задоволення заяви та встановлення факту родинних відносин.
Керуючись ст. ст. 81, п.1 ч.1 ст. 315, 319 ЦПК України суд
У Х В А Л И В:
Заяву ОСОБА_1 , заінтересовані особи: Ружинська державна нотаріальна контора про встановлення факту родинних відносин - задовольнити.
Встановити факт родинних відносин, а саме, що ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_9 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 у с.Заріччя Бердичівського району Житомирської області є двоюрідним братом ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_10 , уродженця с.Заріччя Бердичівського району Житомирської області.
Рішення може бути оскаржене до Житомирського апеляційного суду шляхом подання апеляційної скарги на рішення суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Учасники по справі:
Заявник: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_10 , житель: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_5 ;
Заінтересовані особи: Ружинська державна нотаріальна контора, місце знаходження:13601, с-ще Ружин, вул.Соборна, 23, Житомирської області, код ЄДРПОУ 02883860.
Суддя Ружинського районного суду
Житомирської області О. В. Митюк
Суд | Ружинський районний суд Житомирської області |
Дата ухвалення рішення | 13.02.2025 |
Оприлюднено | 17.02.2025 |
Номер документу | 125154027 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи окремого провадження Справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення, з них: інших фактів, з них:. |
Цивільне
Ружинський районний суд Житомирської області
Митюк О. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні