Справа №672/1312/24
Провадження №2/672/107/25
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
14 лютого 2025 року м. Городок
Городоцький районний суд Хмельницької області в складі:
головуючої судді Рибачук О.Г.,
за участю секретаря судового засідання Стебло Л.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Городку Хмельницької області цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Сатанівської селищної ради Хмельницької області про визнання права власності на домоволодіння в порядку спадкування,
встановив:
Позивачка ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом до Сатанівської селищної ради про визнання права власності на домоволодіння по АДРЕСА_1 в порядку спадкування за заповітом після смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 матері ОСОБА_2 ..
Дане домоволодіння належало батькам позивачки ОСОБА_3 та ОСОБА_2 на праві спільної сумісної власності подружжя. Після смерті батька ОСОБА_3 зазначеного домоволодіння успадкувала його дружина ОСОБА_2 , проте юридично не оформила своїх спадкових прав на нього, після чого ІНФОРМАЦІЯ_1 померла.
Позивачка зазначила, що вона є спадкоємцем після смерті матері ОСОБА_2 за заповітом і відповідним чином прийняла спадщину. Позивачка звернулася до приватного нотаріуса із заявою про видачу свідоцтва про право на спадщину на дане домоволодіння. Однак їй було відмовлено у вчинені будь-яких нотаріальних дій, оскільки відсутні документи, що підтверджують право власності на домоволодіння за спадкодавицею.
В судове засідання позивачка та її представник не з`явилися. Представник позивачки в позовній заяві зазначив клопотання про розгляд справи за їх відсутності.
Представник відповідача в судове засідання не з`явився, однак до суду надійшла заява про те, що останній позов визнає в повному обсязі і просить справу розглянути за наявними матеріалами за його відсутності.
Ч. 3 ст. 211 ЦПК України передбачено, що учасник справи має право заявити клопотання про розгляд справи за його відсутності. Враховуючи дану норму закону, суд вважає за можливе провести розгляд справи за відсутності сторін (їх представників).
Суд, оголосивши заяви сторін (їх представників), перевіривши матеріали справи в межах наданих суду доказів, вважає, що позовна заява підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що домоволодіння по АДРЕСА_1 згідно технічної документації збудоване в 1970 році ОСОБА_3 та ОСОБА_2 , які перебували у шлюбі з 1961 року (а.с.18, 8).
Згідно архівного витягу з погосподарських книг по Клинівській сільській раді Городоцького району Хмельницької області домоволодіння станом на 01.01.1992 р. рахувалося за ОСОБА_3 як головою двору (а.с.25-26).
ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_3 помер (а.с.9). Після смерті ОСОБА_3 усе його майно належним чином за законом успадкувала дружина ОСОБА_2 , що підтверджується матеріалами спадкової справи №88/2011 від 11.02.2011, заведеної після смерті ОСОБА_3 , копію якої було витребувано судом у Хмельницького обласного державного нотаріального архіву (а.с.52-58).
Так, з копії заповіту, що міститься в матеріалах справи вбачається, що спадкодавець ОСОБА_2 заповіла позивачці ОСОБА_1 все своє майно (а.с.11).
Правовстановлюючі документи на домоволодіння по АДРЕСА_1 ОСОБА_2 за життя не виготовила, після чого 10.07.2016 померла (а.с.12).
Позивачка належним чином прийняла спадщину після померлої ОСОБА_2 , що підтверджується копією спадкової справи №241/2016 від 02.09.2016, заведеної після смерті ОСОБА_2 , яка була витребувана судом у приватного нотаріуса Хмельницького районного нотаріального округу Хмельницької області Шаповал Л.В.. З даної копії спадкової справи також вбачається, що окрім позивачки, інших спадкоємців, в тому числі і на обов`язкову частку у спадщині, немає (а.с.61-90).
В підтвердження складу спадкового майна до матеріалів справи долучено копію довідки КП «Городоцьке БТІ» №818 від 05.12.2024 про склад спадкового домоволодіння, що знаходиться по АДРЕСА_1 , яке складається з: 1) глиновалькованого житлового будинку «А» загальною площею 78,0 кв.м, житловою площею 60,8 кв.м; 2) шлакоблочного гаража «Б» загальною площею 29,6 кв.м; 3) цегляної літньої кухні «В» загальною площею 91,3 кв.м; 4) камінного хліва «Г» загальною площею 80,5 кв.м; 5) камінного хліва «Д» загальною площею 20,9 кв.м; 6) цегляного туалету «Е» загальною площею 1,9 кв.м; 7) азбестоцементного навісу «Є» загальною площею 26,5 кв.м; 8) металевої огорожі «N». Будівництва, реконструкції та перепланувань, здійснення яких відповідно до чинного законодавства передбачає наявність дозвільних документів, не виявлено (а.с.19).
В підтвердження вартості спадкового майна до матеріалів справи долучено звіт №80 від 27.11.2024 про оцінку майна-домоволодіння, у відповідності до якого його вартість складає 113100,00 грн (а.с.23).
Позивачка у встановленому порядку не може оформити право власності на дане домоволодіння, оскільки за життя спадкодавиці не було виготовлено правовстановлюючих документів на нього. Підтвердженням цього є постанова про відмову у вчиненні нотаріальної дії від 05.12.2024, що міститься в матеріалах справи (а.с.24).
Згідно звіту про технічний стан будівельних конструкцій індивідуального житлового будинку з господарськими будівлями вбачається, що спадкове домоволодіння станом на 26.11.2024 знаходиться в задовільному стані та придатне для проживання (а.с.20)
Отже, згідно ч.1ст.22 КпШС України майно, нажите подружжям за час шлюбу, є його спільною сумісною власністю. Кожен з подружжя має рівні права володіння, користування і розпорядження цим майном.
Згідност.1218 ЦК України, до складу спадщини входять всі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
Ч.1ст. 1297 ЦК Українивстановлено, що спадкоємець, який прийняв спадщину, у складі якої є нерухоме майно, зобов`язаний звернутися до нотаріуса за видачею йому свідоцтва про право на спадщину на нерухоме майно.
Відповідно дост. 1216 ЦК України, спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця) до інших осіб (спадкоємців).
Суд приходить до висновку, що оскільки спадкування охоплює перехід всіх прав та обов`язків (за винятком визначених законом, які не можуть входити до складу спадщинист. 1219 ЦК України), то спадкуванню підлягають і права та обов`язки щодо об`єктів нерухомого майна, які знаходились у володінні спадкодавця хоча і не були оформленні у встановленому законом порядку. А отже такі права та обов`язки можуть успадковуватись, оскільки вони не припиняються зі смертю спадкодавця, а будуть існувати доти, доки буде існувати об`єкт нерухомості та до юридичного оформлення прав власності на нього спадкоємцем.
Враховуючи норми статей186,380,381 ЦК України, господарсько-побутові будівлі (сарай, гараж, санвузол і под.), наземні і підземні комунікації (водопостачання, очисні споруди тощо), що розташовані з житловим будинком на одній земельній ділянці і призначені для забезпечення власника необхідними засобами благоустрою, вважаються приналежністю головної речі і не є самостійними нерухомими речами.
Враховуючи вищевикладені обставини, суд вважає за можливе позовні вимоги задовольнити в повному обсязі.
Керуючись ст.ст. 200, 263-265 ЦПК України, ст. 1216-1222, 1297-1299 ЦК України , суд
ухвалив:
Позов задовольнити.
Визнати за ОСОБА_1 право власності в порядку спадкування за заповітом після смерті матері ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , на домоволодіння, що знаходиться за адресою: проАДРЕСА_1 , яке складається з: 1) глиновалькованого житлового будинку «А» загальною площею 78,0 кв.м, житловою площею 60,8 кв.м; 2) шлакоблочного гаража «Б» загальною площею 29,6 кв.м; 3) цегляної літньої кухні «В» загальною площею 91,3 кв.м; 4) камінного хліва «Г» загальною площею 80,5 кв.м; 5) камінного хліва «Д» загальною площею 20,9 кв.м; 6) цегляного туалету «Е» загальною площею 1,9 кв.м; 7) азбестоцементного навісу «Є» загальною площею 26,5 кв.м; 8) металевої огорожі «N».
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому повне рішення не було вручено у день його проголошення, має право на поновлення строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Відомості про учасників справи:
Позивачка: ОСОБА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_2 .
Представник позивачки: адвокат Гризовський Ігор Сергійович, РНОКПП НОМЕР_2 , місцезнаходження: АДРЕСА_3 .
Відповідач: Сатанівська селищнарада Хмельницької області, ЄДРПОУ 04406118, місцезнаходження: 32034, вул.Бузкова, буд. 135 Ж, с-ще Сатанів Хмельницького району Хмельницької області.
Суддя Олена РИБАЧУК
Суд | Городоцький районний суд Хмельницької області |
Дата ухвалення рішення | 14.02.2025 |
Оприлюднено | 18.02.2025 |
Номер документу | 125179073 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за заповітом |
Цивільне
Городоцький районний суд Хмельницької області
Рибачук О. Г.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні