Рішення
від 17.02.2025 по справі 620/157/25
ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

17 лютого 2025 року м. Чернігів Справа № 620/157/25

Чернігівський окружний адміністративний суд у складі судді Дубіної М.М., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення та виклику учасників справи за наявними у справі матеріалами справу за позовом керівника Новгород-Сіверської окружної прокуратури в інтересах держави до Чернігівської обласної ради, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача - Комунальний заклад «Новгород-Сіверський фаховий медичний коледж» Чернігівської обласної ради, про визнання протиправною бездіяльності та зобов`язання вчинити певні дії,

установив:

07.01.2025 до Чернігівського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява керівника Новгород-Сіверської окружної прокуратури в інтересах держави, подана ним 27.12.2024, у якій він просить:

визнати протиправною бездіяльність Чернігівської обласної ради щодо оформлення права комунальної власності на захисну споруду цивільного захисту - протирадіаційне укриття з обліковим номером 93836, вартістю 7 470 125,69 грн, розташоване у підвальному приміщенні гуртожитку Комунального закладу «Новгород-Сіверський фаховий медичний коледж» Чернігівської обласної ради за адресою: вул. Б. Майстренка, 2а, м. Новгород- Сіверський, Чернігівської області;

зобов`язати Чернігівську обласну раду вчинити дії, спрямовані на оформлення права комунальної власності на захисну споруду цивільного захисту - протирадіаційне укриття з обліковим номером 93836, вартістю 7 470 125,69 грн, розташоване у підвальному приміщенні гуртожитку Комунального закладу «Новгород-Сіверський фаховий медичний коледж» Чернігівської обласної ради за адресою: вул. Б. Майстренка, 2а, м. Новгород- Сіверський, Чернігівської області.

На обґрунтування позовних вимог керівник Новгород-Сіверської окружної прокуратури звертаючись до суду із цим позовом в інтересах держави як самостійний позивач, зазначає, що за наявності підстав та повноважень з управління об`єктами права комунальної власності, Чернігівською обласною радою, як власником захисної споруди цивільного захисту - протирадіаційне укриття з обліковим номером 93836, впродовж тривалого часу не вжито заходів щодо оформлення права комунальної власності на майно, що створює передумови для зловживань при розпорядженні відповідним об`єктом і ризики для нормального функціонування такої захисної споруди, яка використовується для захисту життя та здоров`я здобувачів освіти, що особливо актуально у в період дії воєнного стану в України, а також може призвести до негативних наслідків, таких як руйнування приміщення протирадіаційне укриття та/або незаконного відчуження.

Ухвалою судді Чернігівського окружного адміністративного суду Дубіної М.М. від 13.01.2025 позовну заяву керівника Новгород-Сіверської окружної прокуратури в інтересах держави прийнято до розгляду та відкрито провадження у цій справі. Ухвалено здійснювати розгляд справи суддею одноособово за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення та виклику учасників справи за наявними у справі матеріалами.

Заперечуючи проти позовних вимог, відповідач у відзиві на цю позовну заяву вказує на її необґрунтованість, оскільки у період з 1991 року по березень 1998 року захисні споруди цивільного захисту не передавалися до комунальної власності, у тому числі з обліковим номером 93836, як окремі об`єкти нерухомого майна, у зв`язку із чим просить суд відмовити у задоволенні позовних вимог прокурора.

У відповіді на відзив на позовну заяву керівник Новгород-Сіверської окружної прокуратури вказує не те, що відсутні законодавчо регламентовані обмеження щодо перебування протирадіаційних укриттів у комунальній власності, а майно яке ніколи не перебувало у державній власності, не може підпадати під вимоги Закону України від 03.03.1998 № 147/98-ВР «Про передачу об`єктів права державної та комунальної власності» та постанови Кабінету Міністрів України від 13.10.1992 № 577 «Про передачу майна, яке перебуває у загальнодержавній власності, до комунальної власності областей та м. Севастополя».

Від третьої особи пояснення по суті спору не надійшли.

Суд, оцінивши належність, допустимість і достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок наявних у матеріалах справи доказів у їх сукупності, встановив наступне.

На території Новгород-Сіверської міської об`єднаної територіальної громади за адресою: вул. Б. Майстренка, 2а, м. Новгород - Сіверський Чернігівської області у будівлі гуртожитку Комунального закладу «Новгород - Сіверський медичний коледж» Чернігівської обласної ради (далі - КЗ «Новгород - Сіверський медичний коледж») знаходиться захисна споруда цивільного захисту - протирадіаційне укриття № 93836, вартістю згідно із довідкою про оціночну вартість об`єкта нерухомості 7 470 125, 69 грн.

На вказану захисну споруду № 93836 КП «Новгород-Сіверське міжміське бюро технічної інвентаризації» 18.11.2014 розроблено технічний паспорт, згідно якого вбачається, що споруда знаходиться у підвальному приміщенні гуртожитку КЗ «Новгород - Сіверський медичний коледж» за адресою: вул. Б. Майстренка, 2а, м. Новгород - Сіверський, Чернігівської області.

Також факт розташування захисної споруди цивільного захисту № 93836 в підвальному приміщенні гуртожитку КЗ «Новгород - Сіверський медичний коледж» за адресою: вул. Б. Майстренка, 2а, м. Новгород - Сіверський, Чернігівської області, підтверджується інформацією КЗ «Новгород - Сіверський медичний коледж» від 18.03.2024.

У відповідності до облікової картки захисної споруди цивільного захисту, протирадіаційне укриття № 93836 являє собою приміщення вбудоване у будівлю гуртожитку КЗ «Новгород - Стаєрський медичний коледж», загальною площею 175,4 кв.м., місткістю 150 осіб, введене в експлуатацію у 1984 році та призначено для укриття працівників та студентів КЗ «Новгород - Сіверський медичний коледж».

У відповідності до документів наданих КП «Новгород - Сіверське МБТІ» від 08.11.2024 будівля КЗ «Новгород - Сіверський медичний коледж», розташована за адресою: вул. Б. Майстренка, 2а, м. Новгород - Сіверський, Чернігівської області, у підвальному приміщенні якої і перебуває оспорювана захисна споруда, знаходиться у власності Чернігівської обласної ради.

Згідно із свідоцтвом про право власності на нерухоме майно серії ЯЯЯ № 394172, гуртожиток, загальною площею 2447,8 кв.м. по вул. Б. Майстренка, 2а у м. Новгород - Сіверський Чернігівської області перебуває у власності територіальної громади міст, сіл, селищ Чернігівської області в особі Чернігівської обласної ради та складається із наступних складових: будівля гуртожитку, 3-А, площею 2447,8 кв.м.; огорожа господарського двору 1; огорожа спортивного майданчику, 2.

Рішенням Чернігівської обласної ради від 22.05.2020 № 87-23/VІІ «Про затвердження Переліків об`єктів спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст Чернігівської області» затверджено перелік об`єктів нерухомого майна спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст Чернігівської області станом на 1 січня 2020 року, згідно якого до вказаного переліку включено нерухоме майно, розташоване за адресою: вул. Б. Майстренка, 2а, м. Новгород - Сіверський, Чернігівської області та його користувачем визначено КЗ «Новгород - Сіверський медичний коледж».

Відповідно до пунктів 1.3. - 1.4. Статуту КЗ «Новгород - Сіверський медичний коледж», затвердженого начальником управління комунального майна Чернігівської обласної ради, КЗ «Новгород - Сіверський медичний коледж» є об`єктом права спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст Чернігівської області. Від імені територіальних громад повноваження засновника здійснює Чернігівська обласна рада.

Згідно із пунктом 1.11 вказаного Статуту коледж розташований за адресою: вул. Захисників України, 29, м. Новгород - Сіверський, Чернігівської області.

У відповідності до пункту 7.1 зазначеного вище Статуту майно Коледжу є об`єктом спільної власності територіальних громад сіл, селиш, міст Чернігівської області і закріплюється за ним на праві оперативного управління. Майно Коледжу складають основні та оборотні засоби, основні засоби та грошові кошти, а також інші цінності, передані йому Засновником або уповноваженим ним органом (управлінням комунального майна Чернігівської обласної ради), вартість яких відображається в самостійному балансі Коледжу. До майна Коледжу належать: 1) нерухоме та рухоме майно, включаючи будівлі, споруди, земельні ділянки, комунікації, обладнання, транспортні засоби тощо; 2) майнові права, включаючи майнові права інтелектуальної власності на об`єкти права інтелектуальної власності, зокрема інформаційні системи, об`єкти авторського права та/або суміжних прав; 3) інші активи, визначені законодавством.

КЗ «Новгород - Сіверський медичний коледж» станом на сьогодні є діючим закладом освіти, має статус юридичної особи, проводить свою діяльність відповідно до Статуту.

Таким чином, будівля гуртожитку КЗ «Новгород - Сіверський медичний коледж» та захисна споруда № 93836 (протирадіаційне укриття) розташована в ньому перебувають у комунальній власності Чернігівської обласної ради, яка є уповноваженим органом на управління та розпорядження майном цього закладу.

Відомості щодо реєстрації права комунальної власності Чернігівської обласної ради на захисну споруду цивільного захисту - протирадіаційне укриття № 93836 у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно, відсутні.

Відсутність реєстрації права власності Чернігівської обласної ради на захисну споруду № 93836 підтверджується в т.ч. інформацією КП «Новгород-Сіверське МБТІ», наданою листом від 08.11.2024 № 102.

У свою чергу, факт перебування протирадіаційного укриття № 93836 у підвальному приміщенні гуртожитку КЗ «Новгород - Сіверський медичний коледж», розташованому за адресою: вул. Б. Майстренка, 2а, м. Новгород - Сіверський, Чернігівської області підтверджується інформацією з автоматизованої системи Головного управління ДСНС у Чернігівській області, актом складеним за результатом проведення позапланового заходу державного нагляду (контролю) Новгород-Сіверським РВ Головного управління ДСНС у Чернігівській області щодо дотримання суб`єктом господарювання вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки від 13.02.2020 № 28.

На підставі зазначеного акта 13.02.2020 № 28, складеного за результатом проведення позапланового заходу державного нагляду (контролю) щодо дотримання суб`єктом господарювання вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, Новгород-Сіверським РВ Головного управління ДСНС в Чернігівській області складено припис про усунення порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки № 26, у пунктах 7-9 якого вказано про необхідність усунення порушень при утриманні протирадіаційного укриття.

Також факт розташування захисної споруди цивільного захисту - протирадіаційного укриття № 93836 по вул. Б. Майстренка, 2а у м. Новгород - Сіверський Чернігівської області підтверджується актами оцінки стану готовності захисної споруди цивільного захисту - протирадіаційного укриття № 93836 від 16.03.2023, 17.10.2023 та 08.03.2024, складеними комісією у складі представників Новгород-Сіверського РВ ГУ ДСНС України в Чернігівській області, Новгород - Сіверського РВП ГУНП в Чернігівській області та Новгород-Сіверської міської ради.

Вказаними актами стан готовності захисної споруди визначено, як «готова» до використання за призначенням.

Сукупністю наведених доказів підтверджено факт перебування протирадіаційного укриття № 93836 у підвальному приміщенні гуртожитку КЗ «Новгород - Сіверський медичний коледж» та відсутність зареєстрованого права комунальної власності за Чернігівською обласною радою.

Керівник Новгород-Сіверської окружної прокуратури вважаючи таку бездіяльність Чернігівської обласної ради по відношенню до питання оформлення права комунальної власності на протирадіаційне укриття протиправною, звернувся до суду з цим позовом для захисту інтересів держави.

Суд, визначаючись щодо заявлених вимог по суті, виходить з того, що відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Аналіз цієї норми дає змогу дійти висновку, що діяльність органів державної влади та місцевого самоврядування здійснюється у відповідності до спеціально-дозвільного типу правового регулювання, який побудовано на основі принципу «заборонено все, крім дозволеного законом; дозволено лише те, що прямо передбачено законом». Застосування такого принципу суттєво обмежує цих суб`єктів у виборі варіантів чи моделі своєї поведінки, а також забезпечує використання ними владних повноважень виключно в межах закону і тим самим істотно обмежує можливі зловживання з боку держави та її органів.

Вчинення ж державним органом чи органом місцевого самоврядування, їх посадовою особою дій у межах компетенції, але не передбаченим способом, у не передбаченій законом формі або з виходом за межі компетенції є підставою для визнання таких дій та правових актів, прийнятих у процесі їх здійснення, неправомірними.

Обсяг судового контролю в адміністративних справах визначено частиною другою статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), в якій зазначено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Частиною першою статті 5 КАС України встановлено, що кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб`єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси.

Частиною першою статті 23 Закону України від 14.10.2014 № 1697-VII «Про прокуратуру» (далі Закон № 1697-VII) визначено, що представництво прокурором інтересів громадянина або держави в суді полягає у здійсненні процесуальних та інших дій, спрямованих на захист інтересів громадянина або держави, у випадках та порядку, встановлених законом.

Прокурор здійснює представництво в суді законних інтересів держави у разі порушення або загрози порушення інтересів держави, якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший суб`єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження, а також у разі відсутності такого органу (частина третя статті 23 Закону № 1697-VII).

При цьому, суд враховує правову позицію Великої Палати Верховного Суду від 26.06.2019 у справі №587/430/16-ц, згідно якої прокурор здійснює представництво в суді законних інтересів держави в разі порушення або загрози порушення інтересів держави, якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює компетентний орган, а також у разі його відсутності. Прокурор, який звертається до суду в інтересах держави, в позовній заяві самостійно визначає, у чому полягає порушення інтересів держави, та обґрунтовує необхідність їх захисту, а також зазначає компетентний орган. У разі відсутності такого органу або відсутності у нього повноважень щодо звернення до суду прокурор зазначає про це в позовній заяві і в такому разі набуває статусу позивача.

В позовній заяві прокурор зазначає про невиконання Чернігівською обласною радою, як уповноваженого органу, свого обов`язку щодо оформлення права власності на захисну споруду, тому у цих правовідносинах прокурор має здійснювати захист інтересів держави як самостійний позивач.

При цьому, відсутність факту оформлення права комунальної власності на захисну споруду створює передумови для зловживань щодо розпорядження зазначеним майном, формує ризики для життя та здоров`я здобувачів освіти, які навчаються у КЗ «Новгород-Сіверський фаховий медичний коледж» та проживають у його гуртожитку, що, у свою чергу, перешкоджає реалізації державної політики у сфері громадської безпеки і порядку та цивільного захисту щодо гарантування суспільству і кожному громадянину захисту від загроз.

Суд зазначає, що Закон України від 21.05.1997 №280/97-ВР «Про місцеве самоврядування в Україні» (далі Закон №280/97-ВР) відповідно до Конституції України визначає систему та гарантії місцевого самоврядування в Україні, засади організації та діяльності, правового статусу і відповідальності органів та посадових осіб місцевого самоврядування, частиною другою статті 10 якого обласні та районні ради є органами місцевого самоврядування, що представляють спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ, міст, у межах повноважень, визначених Конституцією України, цим та іншими законами, а також повноважень, переданих їм сільськими, селищними, міськими радами.

Відповідно до частини третьої статті 16 Закону №280/97-ВР матеріальною і фінансовою основою місцевого самоврядування є рухоме і нерухоме майно, доходи місцевих бюджетів, інші кошти, земля, природні ресурси, що є у комунальній власності територіальних громад сіл, селищ, міст, районів у містах, а також об`єкти їхньої спільної власності, що перебувають в управлінні районних і обласних рад.

Від імені та в інтересах територіальних громад права суб`єкта комунальної власності здійснюють відповідні ради (частина п`ята статті 16 Закону №280/97-ВР).

Відповідно до частин першої та другої статті 60 Закону № 280/97-ВР територіальним громадам сіл, селищ, міст, районів у містах належить право комунальної власності на рухоме і нерухоме майно, доходи місцевих бюджетів, інші кошти, землю, природні ресурси, підприємства, установи та організації, в тому числі банки, страхові товариства, а також пенсійні фонди, частку в майні підприємств, житловий фонд, нежитлові приміщення, заклади культури, освіти, спорту, охорони здоров`я, науки, соціального обслуговування та інше майно і майнові права, рухомі та нерухомі об`єкти, визначені відповідно до закону як об`єкти права комунальної власності, а також кошти, отримані від їх відчуження. Спадщина, визнана судом відумерлою, переходить у власність територіальної громади за місцем відкриття спадщини.

Підставою для набуття права комунальної власності є передача майна територіальним громадам безоплатно державою, іншими суб`єктами права власності, а також майнових прав, створення, придбання майна органами місцевого самоврядування в порядку, встановленому законом.

Згідно із частинами четвертою та п`ятою статті 60 Закону № 280/97-ВР районні та обласні ради від імені територіальних громад сіл, селищ, міст здійснюють управління об`єктами їхньої спільної власності, що задовольняють спільні потреби територіальних громад.

Визначення місцезнаходження комунального підприємства, установи, організації, що перебуває в управлінні відповідної районної, обласної ради, яке зазначається в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань при державній реєстрації зазначеного комунального підприємства, установи, організації як юридичної особи або державній реєстрації змін до відомостей про таку юридичну особу, здійснюється відповідно до статті 93 Цивільного кодексу України.

Органи місцевого самоврядування від імені та в інтересах територіальних громад відповідно до закону здійснюють правомочності щодо володіння, користування та розпорядження об`єктами права комунальної власності, в тому числі виконують усі майнові операції, можуть передавати об`єкти права комунальної власності у постійне або тимчасове користування юридичним та фізичним особам, укладати договори в рамках державно-приватного партнерства, у тому числі концесійні договори, здавати їх в оренду, продавати і купувати, використовувати як заставу, вирішувати питання їхнього відчуження, визначати в угодах та договорах умови використання та фінансування об`єктів, що приватизуються та передаються у користування і оренду.

Право комунальної власності територіальної громади захищається законом на рівних умовах з правами власності інших суб`єктів. Об`єкти права комунальної власності не можуть бути вилучені у територіальних громад і передані іншим суб`єктам права власності без згоди безпосередньо територіальної громади або відповідного рішення ради чи уповноваженого нею органу, за винятком випадків, передбачених законом (частина восьма статті 60 Закону №280/97-ВР).

Враховуючи наведене, органом, уповноваженим управляти комунальним майном, яке знаходиться на території Новгород-Сіверської територіальної громади, щодо неоформлення права комунальної власності на яке виник спір у цій справі (а саме захисна споруда цивільного захисту-протирадіаційне укриття з обліковим номером №93836), на час виникнення спірних правовідносин та розгляду справи в суді, є Чернігівська обласна рада .

Відповідно до статті 22 Закону України від 05.09.2017 №2145-VIII «Про освіту» (далі Закон № 2145-VIII) юридична особа має статус закладу освіти, якщо основним видом її діяльності є освітня діяльність.

Заклад освіти залежно від засновника може діяти як державний, комунальний, приватний чи корпоративний.

Згідно з статтею 66 Закону №2145-VIII міські ради відповідають за реалізацію державної політики у сфері освіти та забезпечення якості освіти на відповідній території, забезпечення доступності дошкільної, загальної середньої освіти, позашкільної освіти; засновують заклади освіти, а також реорганізовують, перепрофільовують (змінюють тип) та ліквідовують їх з урахуванням спеціальних законів.

В силу положень статті 80 Закону №2145-VIII до майна закладів освіти та установ, організацій, підприємств системи освіти, належать: нерухоме та рухоме майно, включаючи будівлі, споруди, земельні ділянки, комунікації, обладнання, транспортні засоби, службове житло тощо. Основні фонди, оборотні кошти та інше майно державних і комунальних закладів освіти не підлягають вилученню, крім випадків, встановлених законом.

Відповідно до пункту І розділу II Інструкції про порядок проведення технічної інвентаризації об`єктів нерухомого майна, затвердженої наказом Державного комітету будівництва, архітектури та житлової політики України від 24.05.2001 №127, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 10.07.2001 за №582/5773, та Методичних рекомендацій щодо проведення технічної інвентаризації захисних споруд цивільної оборони (цивільного захисту), затверджених наказом Міністерства України з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи від 10.06.2009 №390, захисні споруди цивільного захисту підлягають технічній інвентаризації, на які складаються окремі інвентаризаційні справи і технічні паспорти.

Пунктом 8 Вимог щодо забезпечення нумерації та здійснення обліку фонду захисних споруд цивільного захисту, затверджених наказом Міністерства внутрішніх справ України №579 від 09.07.2018, захисні споруди ставляться на облік після їх уведення в установленому порядку в експлуатацію на підставі документів, передбачених Порядком прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об`єктів, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 13.04.2011 №461, та технічного паспорта, складеного за результатами проведення їх технічної інвентаризації, як об`єктів нерухомого майна.

Разом з тим, згідно з частиною першою статті 328 Цивільного кодексу України (далі - ЦК України) право власності набувається на підставах, що не заборонені законом, зокрема із правочинів.

За приписами частини четвертої статті 334 ЦК України права на нерухоме майно, які підлягають державній реєстрації, виникають з дня такої реєстрації відповідно до закону.

Згідно з пунктом 1 частини першої статті 2 Закону України від 01.07.2004 №1952-IV «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» (далі Закон №1952-IV) державна реєстрація речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень (далі державна реєстрація прав) - офіційне визнання і підтвердження державою фактів набуття, зміни або припинення речових прав на нерухоме майно, обтяжень таких прав шляхом внесення відповідних відомостей до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.

Пунктом 2 частини першої статті 3 Закону №1952-IV передбачено, що загальними засадами державної реєстрації прав є: обов`язковість державної реєстрації прав у Державному реєстрі прав.

Відповідно до частини першої статті 5 Закону №1952-IV у Державному реєстрі прав реєструються речові права та їх обтяження на земельні ділянки, а також на об`єкти нерухомого майна, розташовані на земельній ділянці, переміщення яких неможливе без їх знецінення та зміни призначення, а саме: житлові будинки, будівлі, споруди, а також їх окремі частини, квартири, житлові та нежитлові приміщення, меліоративні мережі, складові частини меліоративної мережі.

За приписами пунктів 6, 7, 44 Порядку державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25.12.2015 №1127, державна реєстрація прав проводиться за заявою заявника шляхом звернення до суб`єкта державної реєстрації прав або нотаріуса.

Для державної реєстрації прав заявник подає оригінали документів, необхідних для відповідної реєстрації, передбачені Законом України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень", іншими законами України та цим Порядком.

Для державної реєстрації права власності на закінчений будівництвом об`єкт державної або комунальної власності, будівництво якого завершено та право власності на який не зареєстровано до 1 січня 2013 р., за відсутності документа, що посвідчує набуття права державної або комунальної власності на такий об`єкт, подаються: документ, що підтверджує факт перебування закінченого будівництвом об`єкта у комунальній власності, виданий відповідним органом місцевого самоврядування (у разі державної реєстрації права комунальної власності); документ, що підтверджує факт відсутності перебування закінченого будівництвом об`єкта у державній власності, виданий Фондом державного майна чи його регіональним відділенням (у разі державної реєстрації права комунальної власності).

Статтею 327 ЦК України передбачено, що у комунальній власності є майно, у тому числі грошові кошти, яке належить територіальній громаді. Управління майном, що є у комунальній власності, здійснюють безпосередньо територіальна громада та утворені нею органи місцевого самоврядування.

Згідно з частиною другою статті 324 ЦК України від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, встановлених Конституцією України.

Враховуючи вищенаведені норми чинного законодавства та беручи до уваги, що відповідач є органом, уповноваженим здійснювати управління комунальним майном, суд погоджується з доводами прокурора, що саме на відповідача покладено обов`язок щодо вжиття заходів, спрямованих на оформлення та державну реєстрацію права власності на розміщену у підвальному приміщенні будівлі гуртожитку КЗ «Новгород-Сіверський медичний коледж» захисну споруду цивільного захисту.

Однак, як встановлено судом та підтверджується матеріалами справи, відповідач як суб`єкт права комунальної власності, що здійснює від імені та в інтересах територіальної громади відповідні права щодо володіння та розпорядження комунальним майном, не зареєструвала право власності на розміщену у підвальному приміщенні гуртожитку КЗ «Новгород-Сіверський медичний коледж» захисну споруду цивільного захисту, що свідчить про протиправну бездіяльність відповідача.

У відповідності до вимог частини першої статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

З урахуванням зазначеного, на підставі наданих доказів в їх сукупності, системного аналізу положень законодавства України, суд приходить до висновку, що позов має бути задоволений.

Оскільки спір вирішено на користь суб`єкта владних повноважень, а також за відсутності витрат позивача суб`єкта владних повноважень, пов`язаних із залученням свідків та проведенням судових експертиз, судові витрати (судовий збір), відповідно до статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, стягненню з відповідача не підлягають.

Керуючись статтями 2, 5, 77, 241-246, 260 - 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

В И Р І Ш И В:

Адміністративний позов керівника Новгород-Сіверської окружної прокуратури в інтересах держави до Чернігівської обласної ради, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача - Комунальний заклад «Новгород-Сіверський фаховий медичний коледж» Чернігівської обласної ради, про визнання протиправною бездіяльності та зобов`язання вчинити певні дії задовольнити.

Визнати протиправною бездіяльність Чернігівської обласної ради щодо оформлення права комунальної власності на захисну споруду цивільного захисту - протирадіаційне укриття з обліковим номером 93836, вартістю 7 470 125,69 грн, розташоване у підвальному приміщенні гуртожитку Комунального закладу «Новгород-Сіверський фаховий медичний коледж» Чернігівської обласної ради за адресою: вул. Б. Майстренка, 2а, м. Новгород- Сіверський, Чернігівської області.

Зобов`язати Чернігівську обласну раду вчинити дії, спрямовані на оформлення права комунальної власності на захисну споруду цивільного захисту - протирадіаційне укриття з обліковим номером 93836, вартістю 7 470 125,69 грн, розташоване у підвальному приміщенні гуртожитку Комунального закладу «Новгород-Сіверський фаховий медичний коледж» Чернігівської обласної ради за адресою: вул. Б. Майстренка, 2а, м. Новгород- Сіверський, Чернігівської області.

Рішення суду може бути оскаржене до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня виготовлення повного тексту. Апеляційна скарга подається безпосередньо до адміністративного суду апеляційної інстанції.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Позивач - Новгород-Сіверська окружна прокуратура (унікальний ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України: 02910114, вул. Замкова, 9А, м. Новгород-Сіверський, Чернігівська область, 16000).

Відповідач Чернігівська обласна рада (унікальний ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України: 25618741; проспект Миру, 43, Чернігів, 14000)

Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача - Комунальний заклад «Новгород-Сіверський фаховий медичний коледж» Чернігівської обласної ради (16000, Чернігівська область, м. Новгород-Сіверський, вул. Захисників України, 29; унікальний ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України: 02011735).

Суддя Марія ДУБІНА

СудЧернігівський окружний адміністративний суд
Дата ухвалення рішення17.02.2025
Оприлюднено19.02.2025
Номер документу125206877
СудочинствоАдміністративне
КатегоріяСправи щодо забезпечення громадського порядку та безпеки, національної безпеки та оборони України, зокрема щодо цивільного захисту

Судовий реєстр по справі —620/157/25

Рішення від 17.02.2025

Адміністративне

Чернігівський окружний адміністративний суд

Марія ДУБІНА

Ухвала від 13.01.2025

Адміністративне

Чернігівський окружний адміністративний суд

Марія ДУБІНА

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні