Рішення
від 30.01.2025 по справі 214/4242/24
САКСАГАНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД М.КРИВОГО РОГУ

Справа № 214/4242/24

2/214/776/25

Р І Ш Е Н Н Я

Іменем України

(заочне)

30 січня 2025 року Саксаганський районний суд м. Кривого Рогу Дніпропетровської області, у складі:

головуючого - судді Ковтун Н.Г.,

за участю:

секретаря судового засідання - Фартушної Є.К.,

Представника позивача - Іванової О.,

Представника третьої особи - Дербіна Д.О.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Кривому Розі в порядку загального позовного провадження цивільну справу №214/4242/24 за позовною заявою Виконкому Саксаганської районної у місті ради до ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , третя особа Комунальний заклад «Центр соціально-психологічної реабілітації дітей» Криворізької міської ради, третя особа ОСОБА_4 про позбавлення батьківських прав та стягнення аліментів та позовні вимоги третьої особи ОСОБА_4 про встановлення опіки та призначення опікуна,-

ВСТАНОВИВ:

10 лютого 2022 року до Саксаганського районного суду м. Кривого Рогу надійшла вищевказана позовна заява, відповідно до якої представник позивача просить суд постановити рішення про позбавлення батьківських прав ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 у відношенні малолітніх дітей: ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_4 ; постановити рішення про позбавлення батьківських прав ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_5 у відношенні малолітніх дітей: ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_3 ; постановити рішення про позбавлення батьківських прав ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_6 у відношенні малолітньої ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_4 . Крім того, стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 аліменти на утримання малолітніх дітей: ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_4 у розмірі 1/2 частини з усіх видів доходів громадянина, але не менше 50% від прожиткового мінімуму на дитину відповідного віку на користь державного закладу, в якому буде перебувати дитина, або опікуна; стягнути з ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_5 аліменти на утримання малолітніх дітей ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_3 у розмірі 1/3 з усіх видів доходів громадянина, але не менше 50% від прожиткового мінімуму на дитину відповідного віку на користь державного закладу, в якому буде перебувати дитина, або опікуна; стягнути з ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_6 аліменти на утримання малолітньої ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_4 у розмірі 1/4 з усіх видів доходів громадянина, але не менше 50% від прожиткового мінімуму на дитину відповідного віку на користь державного закладу, в якому буде перебувати дитина, або опікуна.

В обґрунтування позову представник вказує, що відповідач ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 є матір`ю малолітніх дітей: ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_4 .

Батьком малолітніх ОСОБА_8 та ОСОБА_9 є ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , який с сім`єю не проживає, участі у житті дітей не бере, фактичне місцезнаходження його невідоме.

Батьком малолітної ОСОБА_7 є громадянин російської федерації - ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , який з донькою також не мешкає.

Разом з сім`єю проживає співмешканець матері, ОСОБА_10 , ІНФОРМАЦІЯ_7 .

14.03.2024 під час проведення рейду «Неблагополучна сім`я» здійснено комісійне відвідування сім`ї ОСОБА_1 про що складено відповідний акт. Під час відвідування встановлено, що троє малолітніх дітей знаходились вдома без нагляду дорослих декілька годин і лише після телефонних дзвінків членів сім`ї з`явився співмешканець матері, а згодом і сама матір. Квартира захаращена брудом та мотлохом, стоїть стійкий неприємний запах. Санітарно-гігієнічні пристрої та кухонно-побутові прилади у непридатному до використання стані. Продукти харчування, готова їжа, засоби гігієни відсутні. Постільна білизна у недостатній кількості. Одна із кімнат двокімнатної квартири, кухня та ванна кімната вщент заповнені сміттям. Для малолітніх дітей матір`ю не облаштовано окремих спальних місць, усі члени родини сплять на одному дивані. Дитячі речі брудні та розкидані по підлозі всієї квартири. Діти брудні та голодні. Зі слів дітей встановлено, що станом на 15.00 годину вони нічого не їли. З ОСОБА_1 . Проведено профілактично-роз`яснювальну бесіду, попереджено про відповідальність. Малолітніх дітей вилучено з сім`ї та тимчасово влаштовано до КЗ «Центр соціально-психологічної допомоги» КМР.

З моменту тимчасового влаштування дітей до КЗ «Центр соціально-психологічної допомоги» КМР до теперішнього часу ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 до служби у справах дітей не зверталися, долею дітей не цікавилися, питання про повернення дітей собі на виховання не ініціювали.

Постановами Саксаганського районного суду м. Кривого Рогу Дніпропетровської області та Жовтневого районного суду м. Кривого Рогу Дніпропетровської області від 24.11.2024 та від 13.03.2024 ОСОБА_1 . Визнана винною у скоєнні адміністративних правопорушень передбачених ч.ч.1,2 ст. 184 КУпАП.

ОСОБА_2 ухвалою Криворізького районного суду м. Кривого Рогу Дніпропетровської області від 09.01.2023 оголошено у розшук. Відповідно до інформації ВП №4 КПУП ГУНП в Дніпропетровській області останній перебуває у державному розшуку, як особа, яка не сплачує аліменти, з 08.02.2023.

За інформацією адміністрації Криворізької загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів №43 КМР, учнями якої є малолітній ОСОБА_8 та ОСОБА_9 , мати успіхами дітей не цікавиться, не відвідує батьківські збори, не реагує на зауваження класного керівника. Мати приводить і забирає дітей зі школи завжди з запізненням. Діти досить часто мають неохайний вигляд. ОСОБА_8 схильний до девіантної поведінки та має статус з особливими освітніми потребами.

Відповідно до інформації комунального некомерційного підприємства «Центр первинної медико-санітарної допомоги №4» КМР, малолітні ОСОБА_8 , ОСОБА_9 та ОСОБА_11 з 20.09.2021 перебувають під наглядом лікаря-педіатра ОСОБА_12 . У 2023 на профілактичному огляді та вакцинації, у супроводі бабусі, ОСОБА_13 , 1942 року народження , були ОСОБА_8 та ОСОБА_9 . Малолітня ОСОБА_7 лікарем у 2023 не оглядалася. За 2023 мати не зв`язувалася з лікарем-педіатром.

За інформацією Криворізького міського центру соціальних служб під час здійснення неодноразових відвідувань адреси проживання сім`ї ОСОБА_1 жодного разу доступу до приміщення надано не було. У телефонному режимі багатодітна мати повідомляла, що у сім`ї все гаразд і давала згоду зустрітися з фахівцем із соціальної роботи, проте в оговорений час двері не відчиняє, телефонні дзвінки ігнорує. Тому Криворізький міський центр соціальних служб просить розглянути питання доцільності позбавлення батьківських прав ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 . На засіданні комісії з питань захисту прав дитини з урахування інтересів дітей.

Зазначені факти, як кожен окремо, так і в сукупності, можна розцінювати як ухилення від виховання дитини лише за умови винної поведінки батьків, свідомого нехтування ними своїх обов`язків. Враховуючи, що відповідачі ухиляються від виконання своїх батьківських обов`язків, керуючись інтересами дітей, представник позивача звернувся з даним позовом до суду.

Ухвалою від 17 травня 2024 року відкрито провадження по справі в порядку загального позовного провадження, призначено підготовче засідання.

08 жовтня 2024 року ухвалою суду закрито підготовче провадження, справа призначена до судового розгляду по суті. Одночасно ухвалою суду залучено третю особу, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_8 .

Крім того, 13 листопада 2024 року під час судового засідання було прийнято до розгляду позовну заяву про призначення опікуном малолітніх дітей: ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_4 їх бабусю - ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_8 .

Представник позивача ОСОБА_15 у судовому засіданні наполягала на задоволенні позовних вимог, проти ухвалення заочного рішення по справі не заперечувала. Суду пояснила, що родина перебуває під соціальним супроводом. У 2022 році родина приїхала з росії. Протягом цього часу, воні відвідувала квартиру родини, квартира захаращена, завалена сміттям, в приміщенні сморід, діти брудні, голодні, під час розмови з дітьми, ОСОБА_16 повідомила, що під час проживанні в росії, її вітчим їх ображав та виганяв з дому. Під час відвідування 14.03.2024 року діти були вилучені з родини, у зв`язку з тим що перебували самі вдома, не їли. ВІдповідачі не цікавились долею дітей, питання про поверення дітей не ставили. Зараз приїхала бабуся діттей ОСОБА_4 , яка бажає взяти онуків під опіку , усі вимоги для опіки нею виконані, тому просить призначити ОСОБА_4 опікуном неповнолітніх.

Представник третьої особи ОСОБА_4 - адвокат Дербін Д.О. не заперечував щодо задоволення позовних вимог, підтримав заяву про призначення ОСОБА_4 опікуном малолітніх дітей.

Відповідачі, про час і місце розгляду справи повідомлялися належним чином, однак у судове засідання не з`явилися, про причини неявки не повідомили, заяви про розгляд справи за їх відсутності до суду не надали. На підставі наявних у справі доказів та зі згоди представника позивача суд уважає за можливе ухвалити рішення при заочному розгляді справи, що відповідає положенням ст. 280 ЦПК України.

Представник третьої особи Комунального закладу «Центр соціально-психологічної реабілітації дітей» Криворізької міської ради у судове засідання не з`явився, про час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином.

Суд, заслухавши учасників судового процесу, дослідивши матеріали справи, вважає, що пред`явлені позовні вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав.

Відповідно до ст. 13 ЦПК України, суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.

Згідно із ст. 81 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 та ОСОБА_2 мають двох спільних малолітніх дітей: ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , реєстрація актового запису про народження якого вчинена Саксаганським відділом державної реєстрації актів цивільного стану реєстраційної служби Криворізького міського управління юстиції у Дніпропетровській області, актовий запис № 1251 від 10.12.2013 року (а.с.12) та ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , реєстрація актового запису про народження якого вчинена Саксаганським відділом державної реєстрації актів цивільного стану реєстраційної служби Криворізького міського управління юстиції у Дніпропетровській області, актовий запис № 137 від 24.02.2024 року (а.с.13).

Крім того, судом встановлено, що ОСОБА_1 та ОСОБА_3 , мають спільну малолітню дитину ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_9 , реєстрація актового запису про народження якого вчинена (російською мовою) 97100003 Отделом записи актов гражданского состояния администрации муниципального образования город алексин российская федерация, Тульская область, город Тула, актовий запис № 110199710000300170006 від 28.06.2021 року (а.с.14).

14.03.2024 під час проведення рейду «Неблагополучна сім`я» здійснено комісійне відвідування сім`ї ОСОБА_1 про що складено відповідний акт.

Під час відвідування встановлено, що троє малолітніх дітей знаходились вдома без нагляду.

Квартира захаращена брудом та мотлохом, стоїть стійкий неприємний запах. Санітарно-гігієнічні пристрої та кухонно-побутові прилади у непридатному до використання стані. Продукти харчування, готова їжа, засоби гігієни відсутні. Постільна білизна у недостатній кількості. Одна із кімнат двокімнатної квартири, кухня та ванна кімната вщент заповнені сміттям. Для малолітніх дітей матір`ю не облаштовано окремих спальних місць, усі члени родини сплять на одному дивані. Дитячі речі брудні та розкидані по підлозі всієї квартири. Діти брудні та голодні. Зі слів дітей встановлено, що станом на 15.00 годину вони нічого не їли. З ОСОБА_1 . Проведено профілактично-роз`яснювальну бесіду, попереджено про відповідальність. Малолітніх дітей вилучено з сім`ї та тимчасово влаштовано до КЗ «Центр соціально-психологічної допомоги» КМР.

З моменту тимчасового влаштування дітей до КЗ «Центр соціально-психологічної допомоги» КМР до теперішнього часу ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 до служби у справах дітей не зверталися, долею дітей не цікавилися, питання про повернення дітей собі на виховання не ініціювали.

Постановами Саксаганського районного суду м. Кривого Рогу Дніпропетровської області та Жовтневого районного суду м. Кривого Рогу Дніпропетровської області від 24.11.2024 та від 13.03.2024 ОСОБА_1 . Визнана винною у скоєнні адміністративних правопорушень передбачених ч.ч.1,2 ст. 184 КУпАП.

ОСОБА_2 ухвалою Криворізького районного суду м. Кривого Рогу Дніпропетровської області від 09.01.2023 оголошено у розшук. Відповідно до інформації ВП №4 КПУП ГУНП в Дніпропетровській області останній перебуває у державному розшуку, як особа, яка не сплачує аліменти, з 08.02.2023.

За інформацією адміністрації Криворізької загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів №43 КМР, учнями якої є малолітній ОСОБА_8 та ОСОБА_9 , мати успіхами дітей не цікавиться, не відвідує батьківські збори, не реагує на зауваження класного керівника. Мати приводить і забирає дітей зі школи завжди з запізненням. Діти досить часто мають неохайний вигляд. ОСОБА_8 схильний до девіантної поведінки та має статус з особливими освітніми потребами.

Відповідно до інформації комунального некомерційного підприємства «Центр первинної медико-санітарної допомоги №4» КМР, малолітні ОСОБА_8 , ОСОБА_9 та ОСОБА_11 з 20.09.2021 перебувають під наглядом лікаря-педіатра ОСОБА_12 . У 2023 на профілактичному огляді та вакцинації, у супроводі бабусі, ОСОБА_13 , 1942 року народження , були ОСОБА_8 та ОСОБА_9 . Малолітня ОСОБА_7 лікарем у 2023 не оглядалася. За 2023 мати не зв`язувалася з лікарем-педіатром.

За інформацією Криворізького міського центру соціальних служб під час здійснення неодноразових відвідувань адреси проживання сім`ї ОСОБА_1 жодного разу доступу до приміщення надано не було. У телефонному режимі багатодітна мати повідомляла, що у сім`ї все гаразд і давала згоду зустрітися з фахівцем із соціальної роботи, проте в оговорений час двері не відчиняє, телефонні дзвінки ігнорує.

Тому Кривоірзький міський центр соціальних служб просить розглянути питання доцільності позбавлення батьківських прав ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 . На засіданні комісії з питань захисту прав дитини з урахування інтересів дітей.

Згідно акту проведення оцінки рівня безпеки малолітнього ОСОБА_5 , ОСОБА_6 . Та ОСОБА_7 , вбачається, що санітарно-гігієчні умови проживання загрожують життю та здоров`ю дітей (а.с.33-47).

Малолітніх дітей вилучено з сім`ї та тимчасово влаштовано до комунального закладу «Центр соціально-психологічної реабілітації дітей» Криворізької міської ради.

Відповідно до ч. 1 ст. 3 Конвенції про права дитини від 20.11.1989 (ратифікована Україною 27.02.1991), в усіх діях щодо дітей, незалежно від того, здійснюються вони державними чи приватними установами, що займаються питанням соціального забезпечення, судами, адміністративними чи законодавчими органами, першочергова увага приділяється як найкращому забезпеченню інтересів дитини.

Європейський суд з прав людини в рішенні у справі «Хант проти України» від 07.12.2006 та рішенні у справі «Олссон проти Швеції» від 27.02.1992 зазначив, що «…між інтересами дитини та інтересами батьків повинна існувати справедлива рівновага, і, дотримуючись такої рівноваги, особлива увага має бути до найважливіших інтересів дитини, які за своєю природою та важливістю мають переважати над інтересами батьків».

Відповідно до ч. 3 ст. 51 Конституції України, сім`я, дитинство, материнство і батьківство охороняються державою.

Згідно із ч. 8 ст. 7 СК України, регулювання сімейних відносин має здійснюватися з максимально можливим урахуванням інтересів дитини.

Частинами 1-3 статті 150 СК України визначено, що батьки зобов`язані виховувати дитину в дусі поваги до прав та свобод інших людей, любові до своєї сім`ї та родини, свого народу, своєї Батьківщини , піклуватися про здоров`я дитини, її фізичний, духовний та моральний розвиток, забезпечити здобуття дитиною повної загальної середньої освіти, готувати її до самостійного життя.

У відповідності до ст.ст. 8, 12 Закону України «Про охорону дитинства», кожна дитина має право на рівень життя, достатній для її фізичного, інтелектуального, морального, культурного, духовного і соціального розвитку. Батьки несуть відповідальність за створення умов, необхідних для всебічного розвитку дитини, відповідно до законів України. На кожного з батьків покладається однакова відповідальність за виховання, навчання і розвиток дитини.

Відповідно до ч. 4 ст. 155 СК України, ухилення батьків від виконання батьківських обов`язків є підставою для покладення на них відповідальності, встановленої законом.

Відповідно до ч. 1 ст. 12 Закону України «Про охорону дитинства», виховання в сім`ї є першоосновою розвитку особистості дитини. На кожного з батьків покладається однакова відповідальність за виховання, навчання і розвиток дитини. Батьки або особи, які їх замінюють, мають право і зобов`язані виховувати дитину, піклуватися про її здоров`я, фізичний, духовний і моральний розвиток, навчання, створювати належні умови для розвитку її природних здібностей, поважати гідність дитини, готувати її до самостійного життя та праці.

Згідно з п.п. 1, 2 ч. 1 ст. 164 СК України, у випадку ухилення матері, батька дитини від виконання своїх обов`язків по її вихованню, відмови забрати дитину з пологового будинку або з іншого закладу охорони здоров`я без поважної причини і протягом шести місяців не виявлення щодо неї батьківського піклування, вони можуть бути позбавленні судом батьківських прав.

В розумінні п. 16 Постанови Пленуму Верховного Суду України «Про практику застосування судами законодавства при розгляді справ про усиновлення і про позбавлення та поновлення батьківських прав» від 30.03.2007 №3, який узгоджується з нормами ч. 1 ст. 12 Закону України «Про охорону дитинства», ухилення батьків від виконання своїх обов`язків має місце, коли вони не піклуються про фізичний і духовний розвиток дитини, її навчання, підготовку до самостійного життя, зокрема: не забезпечують необхідного харчування, медичного догляду, лікування дитини, що негативно впливає на її фізичний розвиток як складову виховання; не спілкуються з дитиною в обсязі, необхідному для її нормального самоусвідомлення; не надають дитині доступу до культурних та інших духовних цінностей; не сприяють засвоєнню нею загальновизнаних норм моралі; не виявляють інтересу до її внутрішнього світу; не створюють умов для отримання нею освіти. Зазначені фактори, як кожен окремо, так і в сукупності, можна розцінювати як ухилення від виховання дитини лише за умови винної поведінки батьків, свідомого нехтування обов`язками.

Позбавлення батьківських прав, що надані батькам до досягнення дитиною повноліття і ґрунтуються на факті спорідненості з нею, є крайнім заходом впливу на осіб, які не виконують батьківських обов`язків, а тому питання про його застосування слід вирішувати лише після повного, всебічного, об`єктивного з`ясування обставин справи, зокрема ставлення батьків до дітей, про що зазначено в п. 15 вказаної постанови.

Таким чином, з аналізу зазначених вище положень закону та роз'яснень Пленуму Верховного Суду України слідує, що позбавлення батьківських прав можливе лише у разі винної поведінки відповідача, свідомого нехтування ним своїми обов'язками, при цьому докази, які б свідчили про ухилення відповідача від виконання обов'язків щодо виховання дитини мають бути безспірними.

При вирішенні справи суд також приймає до уваги положення принципу 6 Декларації прав дитини, проголошеної Генеральною Асамблеєю Організації Об`єднаних Націй від 20.11.1959, відповідно до якого малолітня дитина не повинна, крім тих випадків, коли є виключні обставини, бути розлучена зі своїми батьками.

Суд зауважує, що у кожній конкретній ситуації опитування дитини здійснюється із врахуванням її віку та можливості висловити її думку.

Однак, під час розгляду справи малолітні діти заслухані в суді не були, через затримку їх розвитку.

Як правило, представники служби у справах дітей проводять бесіду з дитиною під час обстеження побутових умов проживання батьків, що є надзвичайно комфортним для дитини, менш стресовим.

Таким чином, з пояснень представника служби у справах дітей, вбачається, що дітей в сім`ї ображали.

Таким чином, у ході судового розгляду знайшов підтвердження факт неналежного виконання ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 батьківських обов`язків, яке виражається у їх пасивній поведінці по відношенню до дітей, відсутності з їх боку піклування про фізичний і духовний розвиток дітей, не прийняття участі в житті та вихованні дітей. При цьому така поведінка ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , на переконання суду, є свідомою.

Однак, суд вважає за необхідне звернути увагу відповідачів на передбачене ст. 169 СК України їх право на поновлення батьківських прав в судовому порядку після зміни їх поведінки як особи, позбавленої батьківських прав, обставин, що були підставою для позбавлення батьківських прав з переосмисленням їх ставлення до дитини.

Крім того, в судовому засіданні встановлено, що службою у справах дітей надано суду висновок про доцільність влаштування дітей на виховання та спільне проживання в родину кандидата в опікуни, ОСОБА_4 , в якому служба у справах дітей дійшла висновку про доцільність встановлення опіки ОСОБА_4 , 1976 рок народження, над дітьми: ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , після надання їм відповідного соціально-правового статусу, що буде відповідати інтересам дітей.

Опіка і піклування є особливою формою державної турботи про малолітніх (до 14 років) та неповнолітніх дітей (з 14 до 18 років), що встановлюється над дітьми-сиротами і дітьми, позбавленими батьківського піклування (ст. 243 СК України).

Згідно ст.ст. 55, 58 ЦК України опіка та піклування встановлюються з метою забезпечення особистих немайнових і майнових прав та інтересів малолітніх, неповнолітніх осіб, а також повнолітніх осіб, які за станом здоров`я не можуть самостійно здійснювати свої права і виконувати обов`язки. Опіка встановлюється над малолітніми особами, які є сиротами або позбавлені батьківського піклування, та фізичними особами, які визнані недієздатними.

Відповідно до ч.3. ст. 60 ЦК України суд встановлює опіку над малолітньою особою, якщо при розгляді справи буде встановлено, що вона позбавлена батьківського піклування, і призначає опікуна за поданням органу опіки та піклування.

Згідно зі ст. 63 ЦК України опікун або піклувальник призначаються переважно з осіб, які перебувають у сімейних, родинних відносинах з підопічним, з урахуванням особистих стосунків між ними, можливості особи виконувати обов`язки опікуна чи піклувальника. Фізична особа може бути призначена опікуном або піклувальником лише за її письмовою згодою. Третя особа по справі приходиться дітям найближчим родичем, а саме рідною бабусею.

Отже, оскільки, судом вирішено питання про позбавлення батьківських прав щодо батьків ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , суд дійшов висновку про встановлення опіки над малолітніми ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , які позбавлені батьківського піклування та призначення опікуном ОСОБА_4 .

Відповідно до ст. 180 СК України батьки зобов`язані утримувати своїх неповнолітніх дітей до досягнення ними повноліття.

Кожній дитині повинен бути забезпечений належний рівень життя, необхідний для фізичного, розумового, духовного, морального і соціального розвитку дитини, що зобов`язані забезпечувати обоє батьків.

Згідно з ч. 3 ст. 181 СК України за рішенням суду кошти на утримання дитини (аліменти) присуджуються у частці від доходу її матері, батька або у твердій грошовій сумі за вибором того з батьків або інших законних представників дитини, разом з яким проживає дитина.

Відповідно до ч.1 ст. 182 СК України при визначенні розміру аліментів суд враховує: 1) стан здоров`я та матеріальне становище дитини; 2) стан здоров`я та матеріальне становище платника аліментів; 3) наявність у платника аліментів інших дітей, непрацездатних чоловіка, дружини, батьків, дочки, сина; 3-1) наявність рухомого та нерухомого майна, грошових коштів; 3-2) доведені стягувачем аліментів витрати платника аліментів, у тому числі на придбання нерухомого або рухомого майна, сума яких перевищує десятикратний розмір прожиткового мінімуму для працездатної особи, якщо платником аліментів не доведено джерело походження коштів; 4) інші обставини, що мають істотне значення.

Окрім того згідно з ч. 2 ст.182 СК України розмір аліментів має бути необхідним та достатнім для забезпечення гармонійного розвитку дитини. Мінімальний гарантований розмір аліментів на одну дитину не може бути меншим, ніж 50 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку. Мінімальний рекомендований розмір аліментів на одну дитину становить розмір прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку і може бути присуджений судом у разі достатності заробітку (доходу) платника аліментів.

З урахуванням встановлених вище обставин, суд приходить до висновку про наявність підстав для задоволення позову та необхідність стягнення з відповідачів аліментів на утримання неповнолітніх дітей.

При цьому, з урахуванням положень ст. 182 СК України та обставин, встановлених в ході розгляду справи, суд приходить до висновку, що відповідач ОСОБА_1 є фізично здоровою особою в працездатному віці, зобов`язана утримувати своїх дітей, не дивлячись на фактичну відмову від них, доказів протилежного суду не надано, тому суд приходить до висновку про необхідність задоволення позовних вимог в частині стягнення зі ОСОБА_1 аліментів на утримання малолітніх дітей: ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_4 у розмірі - 1/2 частини усіх видів заробітку (доходу) щомісячно.

Крім того, відповідач ОСОБА_2 є фізично здоровою особою в працездатному віці, зобов`язаний утримувати своїх дітей, не дивлячись на фактичну відмову від них, доказів протилежного суду не надано, тому суд приходить до висновку про необхідність задоволення позовних вимог в частині стягнення зі ОСОБА_2 аліментів на утримання малолітніх дітей: ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_3 у розмірі - 1/3 частини усіх видів заробітку (доходу) щомісячно.

Крім того, відповідач ОСОБА_3 є фізично здоровою особою в працездатному віці, зобов`язаний утримувати своїх дітей, не дивлячись на фактичну відмову від них, доказів протилежного суду не надано, тому суд приходить до висновку про необхідність задоволення позовних вимог в частині стягнення зі ОСОБА_3 аліментів на утримання малолітньої дитини: ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_4 у розмірі - 1/4 частини усіх видів заробітку (доходу) щомісячно.

В порядку п. 1 ч. 1 ст. 430 ЦПК України, допустити негайне виконання рішення суду в частині стягнення аліментів у межах суми платежу за один місяць.

Відповідно до п. 7 ст. 5 Закону України «Про судовий збір» позивач не сплачує судовий збір за подання позову до суду, оскільки позов подано на захист прав та інтересів малолітньої особи, а тому суд, керуючись ст. 141 ЦПК України, враховуючи задоволення позовних вимог про позбавлення батьківських прав, вважає за необхідне стягнути з відповідачів на користь держави судовий збір в розмірі 1211,20 грн в рівних частинах по 403,73 грн.

Окрім того, підлягає стягненню з відповідачів на користь держави судовий збір у розмірі 1211,20 грн щодо вимоги про стягнення аліментів з кожного.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 4, 12, 13, 81, 141, 259, 263-265, 268, 280-283 ЦПК України, суд, -

УХВАЛИВ:

Позовні вимоги Виконкому Саксаганської районної у місті ради до ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , третя особа Комунальний заклад «Центр соціально-психологічної реабілітації дітей» Криворізької міської ради, третя особа ОСОБА_4 про позбавлення батьківських прав та стягнення аліментів та позовні вимоги третьої особи ОСОБА_4 про встановлення опіки та призначення опікуна - задовольнити.

Позбавити батьківських прав ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , у відношенні малолітніх дітей: ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_4 .

Позбавити батьківських прав ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , у відношенні малолітніх дітей: ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_3 .

Позбавити батьківських прав ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , у відношенні малолітньої дитини: ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_4 .

Встановити над ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_4 опіку, визначивши опікуном ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_8 .

Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , аліменти на утримання малолітніх дітей: ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_4 на користь опікуна ОСОБА_4 в розмірі 1/2 частини усіх видів її заробітку (доходу), щомісячно, але не менш ніж 50 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку, починаючи стягнення з 08.05.2024 року і до повноліття дітей.

Стягнути з ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , аліменти на утримання малолітніх дітей: ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_3 на користь опікуна ОСОБА_4 в розмірі 1/3 частини усіх видів його заробітку (доходу), щомісячно, але не менш ніж 50 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку, починаючи стягнення з 08.05.2024 року і до повноліття дітей.

Стягнути з ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , аліменти на утримання малолітньої дитини: ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_4 на користь опікуна ОСОБА_4 в розмірі 1/4 частини усіх видів його заробітку (доходу), щомісячно, але не менш ніж 50 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку, починаючи стягнення з 08.05.2024 року і до повноліття дітей.

Допустити негайне виконання рішення суду в частині стягнення аліментів у межах суми платежу за один місяць.

Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 в дохід держави судовий збір у розмірі 1614 (одна тисяча шістсот чотирнадцять) грн 93 коп.

Стягнути з ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_5 в дохід держави судовий збір в розмірі 1614 (одна тисяча шістсот чотирнадцять) грн 93 коп.

Стягнути з ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_6 в дохід держави судовий збір в розмірі 1614 (одна тисяча шістсот чотирнадцять) грн 93 коп.

Відповідно до ч. 5 ст. 164 СК України рішення суду про позбавлення батьківських прав після набрання ним законної сили надіслати органу державної реєстрації актів цивільного стану за місцем реєстрації народження дитини, для внесення відомостей про позбавлення батьківських прав ОСОБА_1 , громадянки України, до актового запису № 1251 про народження ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_10 , складений 10 грудня 2013 року Саксаганським відділом державної реєстрації актів цивільного стану реєстраційної служби Криворізького міського управління юстиції у Дніпропетровській області.

Крім того, відповідно до ч. 5 ст. 164 СК України рішення суду про позбавлення батьківських прав після набрання ним законної сили надіслати органу державної реєстрації актів цивільного стану за місцем реєстрації народження дитини, для внесення відомостей про позбавлення батьківських прав ОСОБА_1 , громадянки України, до актового запису № 137 про народження ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_11 , складений 24 лютого 2016 року Саксаганським відділом державної реєстрації актів цивільного стану реєстраційної служби Криворізького міського управління юстиції у Дніпропетровській області.

Крім того, відповідно до ч. 5 ст. 164 СК України рішення суду про позбавлення батьківських прав після набрання ним законної сили надіслати органу державної реєстрації актів цивільного стану за місцем реєстрації народження дитини, для внесення відомостей про позбавлення батьківських прав ОСОБА_1 , громадянки України, до актового запису № 110199710000300170006 про народження ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , складений від 28 червня 2021 року (російською мовою) Отделом записи актов гражданского состояния администрации муниципального образования город алексин российская федерация, Тульская область, город Тула.

Відповідно до ч. 5 ст. 164 СК України рішення суду про позбавлення батьківських прав після набрання ним законної сили надіслати органу державної реєстрації актів цивільного стану за місцем реєстрації народження дитини, для внесення відомостей про позбавлення батьківських прав ОСОБА_2 , громадянина України, до актового запису № 1251 про народження ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_10 , складений 10 грудня 2013 року Саксаганським відділом державної реєстрації актів цивільного стану реєстраційної служби Криворізького міського управління юстиції у Дніпропетровській області.

Крім того, відповідно до ч. 5 ст. 164 СК України рішення суду про позбавлення батьківських прав після набрання ним законної сили надіслати органу державної реєстрації актів цивільного стану за місцем реєстрації народження дитини, для внесення відомостей про позбавлення батьківських прав ОСОБА_2 , громадянина України, до актового запису № 137 про народження ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_11 , складений 24 лютого 2016 року Саксаганським відділом державної реєстрації актів цивільного стану реєстраційної служби Криворізького міського управління юстиції у Дніпропетровській області.

Відповідно до ч. 5 ст. 164 СК України рішення суду про позбавлення батьківських прав після набрання ним законної сили надіслати органу державної реєстрації актів цивільного стану за місцем реєстрації народження дитини, для внесення відомостей про позбавлення батьківських прав ОСОБА_3 , громадянина російської федерації, до актового запису № 110199710000300170006 про народження ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , складений 28 червня 2021 року (російською мовою) Отделом записи актов гражданского состояния администрации муниципального образования город алексин российская федерация, Тульская область, город Тула.

Роз`яснити відповідачам у справі зміст статті 169 СК України, що мати, батько позбавлені батьківських прав, мають право на звернення до суду з позовом про поновлення батьківських прав у разі зміни поведінки особи, позбавленої батьківських прав, та обставин, що були підставою для позбавлення батьківських прав.

Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача. Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Відповідач має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд, якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.

Заочне рішення суду може бути оскаржене позивачем протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до Дніпровського апеляційного суду.

Відомості про сторін:

Позивач - Виконком Саксаганської районної у місті ради, адреса: вул. Володимира Великого, буд. 32, м. Кривий Ріг, Дніпропетровської області, код ЄДРПОУ 34339916.

Відповідач - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , адреса реєстрації: АДРЕСА_1 .

Відповідач - ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , РНОКПП НОМЕР_2 , адреса реєстрації: АДРЕСА_2 .

Відповідач - ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , РНОКПП НОМЕР_2 , перебуває у російській федерації.

Третя особа - Комунальний заклад «Центр соціально-психологічної реабілітації дітей» Криворізької міської ради, адреса: вул. Озерна, буд. 17, м. Кривий Ріг, Дніпропетровської області.

Третя особа - ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_8 , РНОКПП НОМЕР_3 , адреса реєстрації: АДРЕСА_1 .

Повний текст рішення виготовлений 07.02.2025 року.

Суддя Н.Г. Ковтун

СудСаксаганський районний суд м.Кривого Рогу
Дата ухвалення рішення30.01.2025
Оприлюднено20.02.2025
Номер документу125212871
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із сімейних відносин, з них про позбавлення батьківських прав

Судовий реєстр по справі —214/4242/24

Рішення від 30.01.2025

Цивільне

Саксаганський районний суд м.Кривого Рогу

Ковтун Н. Г.

Рішення від 30.01.2025

Цивільне

Саксаганський районний суд м.Кривого Рогу

Ковтун Н. Г.

Ухвала від 08.10.2024

Цивільне

Саксаганський районний суд м.Кривого Рогу

Ковтун Н. Г.

Ухвала від 17.05.2024

Цивільне

Саксаганський районний суд м.Кривого Рогу

Ковтун Н. Г.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні