Справа № 515/84/25
Провадження № 2/515/231/25
Татарбунарський районний суд Одеської області
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
18 лютого 2025 року м. Татарбунари
Татарбунарський районний суд Одеської області у складі:
головуючого судді Олійника К. І.,
за участю: секретаря судового засідання Коренчук О. Е.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду у м.Татарбунари Одеської області в порядку спрощеного позовного провадження цивільну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Споживчий центр» до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості за кредитним договором,
В С Т А Н О В И В:
Описова частина
Короткий зміст вимог
У січні2025року Товариствоз обмеженоювідповідальністю «Споживчий центр»(далі-ТОВ «Споживчийцентр»)в особісвого представникаСкочинської А.А.звернулось досуду звказаним позовом, в якому просить стягнути з відповідача ОСОБА_1 заборгованість за кредитним договором №19.02.2022-100000123 від 19.02.2022 року у розмірі 11920,00 грн та судовий збір в розмірі 2422,40 грн.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що 19 лютого 2022 року між ТОВ«Споживчий центр» та ОСОБА_1 укладений кредитний договір №19.02.2022-100000123, який підписаний електронним цифровим підписом позичальника. Відповідно до умов договору відповідач отримав кредит у розмірі 8000 грн, строком на 42 дні. Підписуючи договір Відповідач підтвердив, що він ознайомився з усіма умовами, повністю розуміє, погоджується і зобов`язується неухильно їх дотримуватися.
ОСОБА_1 свої зобов`язання за договором не виконує, у зв`язку з чим, станом на 01.04.2022 року утворилась заборгованість у розмірі 11920 грн, що складається з заборгованості по тілу кредиту в розмірі 8000 грн та відсотки в розмірі 3920 грн,що єпорушенням законнихправ ТОВ«Споживчий центр».
Рух справи
Ухвалою Татарбунарського районного суду Одеської області від 28 січня 2025року постановлено провести розгляд справи у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін у приміщенні Татарбунарського районного суду Одеської області 18 лютого 2025 року.
Аргументи, доводи, клопотання учасників справи
ТОВ «Споживчий центр» у позовній заяві, просило провести розгляд справи в порядку спрощеного позовного провадження, завідсутності представника товариства, зазначивши, що підтримує позовні вимоги та не заперечує відносно заочного розгляду справи (а.с. 4).
ОСОБА_1 не скористався правом на подання до суду відзиву на позовну заяву. Виклик ОСОБА_1 здійснювався шляхом направлення судової повістки, яка отримана ним 05.02.2025 року.
Суд вважає за можливе розглянути справу у відсутність відповідача, враховуючи наявність достатніх матеріалів про права та взаємовідносини сторін, з ухваленням заочного рішення, у відповідності до ст.ст.280-282 ЦПК України.
Відповідно до ч. 2 ст. 247 ЦПК України, у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Фактичні обставини справи, встановлені судом.
19 лютого 2025 року між ТОВ «Споживчий центр» та ОСОБА_1 укладено кредитний договір (оферта) №19.02.2022-100000123. Відповідно до п. 6.1 договору, відповідач зобов`язався своєчасно повернути кредитні кошти та проценти шляхом внесення у касу кредитодавця готівкою або перерахування на рахунок кредитодавця в такі терміни: повернення кредиту, сплата процентів, комісії у терміни та строки, вказані у заявці, яка є невід`ємною частиною даної оферти; неустойка, яка може бути нарахована кредитодавцем за несвоєчасне виконання зобов`язань за цим договором негайно, з моменту пред`явлення кредитодавцем вимоги (усно чи письмової) про нарахування таких санкцій (а.с.11-14).
Розрахунком підтверджується заборгованість відповідача перед позивачем за кредитним договором №19.02.2022-100000123 від 19.02.2022 року, зокрема ОСОБА_1 має заборгованість в розмірі 11920 грн., з яких: 8000 грн заборгованість за основним боргом та 3920 грн заборгованість за відсотками (а.с.7).
Проте, відповідач своїх зобов`язань за договором не виконав, в зв`язку з чим, утворилась заборгованість.
Мотивувальна частина
Згідно з частинами першою, другою статті 2 ЦПК України завданням цивільного судочинства є справедливий, неупереджений та своєчасний розгляд і вирішення цивільних справ з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб, інтересів держави. Суд та учасники судового процесу зобов`язані керуватися завданням цивільного судочинства, яке превалює над будь-якими іншими міркуваннями в судовому процесі.
За загальним правилом (частина 1 статті 12 ЦПК України), суд розглядає справу в межах заявлених вимог і на підставі доказів сторін, кожна з яких, відповідно до частини 1 статті 81 ЦПК України повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.
Вивчивши доводи позовної заяви, а також дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку, що позовна заява ТОВ «Споживчий центр» до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості за кредитним договором підлягає задоволенню з огляду на таке.
Мотиви, з яких виходить суд, та застосовані норми права
За змістом статей 626, 628 ЦК України договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов`язків. Зміст договору становлять умови (пункти), визначені на розсуд сторін і погоджені ними, та умови, які є обов`язковими відповідно до актів цивільного законодавства.
Частиною першою статті 638 ЦК України встановлено, що істотними умовами договору є умови про предмет договору, умови, що визначені законом як істотні або є необхідними для договорів даного виду, а також усі ті умови, щодо яких за заявою хоча б однієї із сторін має бути досягнуто згоди.
Відповідно до частини першої статті 1054 ЦК України за кредитним договором банк або інша фінансова установа (кредитодавець) зобов`язується надати грошові кошти (кредит) позичальникові у розмірах та на умовах, встановлених договором, а позичальник зобов`язується повернути кредит та сплатити проценти.
Кредитний договір укладається у письмовій формі. Кредитний договір, укладений з недодержанням письмової форми, є нікчемним (стаття 1055 ЦК України).
Відповідно до частини першої статті 1048 ЦК України позикодавець має право на одержання від позичальника процентів від суми позики, якщо інше не встановлено договором або законом. Розмір і порядок одержання процентів встановлюються договором. Якщо договором не встановлений розмір процентів, їх розмір визначається на рівні облікової ставки Національного банку України. У разі відсутності іншої домовленості сторін проценти виплачуються щомісяця до дня повернення позики.
Згідно зі статтею 1049 згаданого Кодексу позичальник зобов`язаний повернути позикодавцеві позику (грошові кошти у такій самій сумі або речі, визначені родовими ознаками, у такій самій кількості, такого самого роду та такої самої якості, що були передані йому позикодавцем) у строк та в порядку, що встановлені договором. Договір позики є укладеним з моменту передання грошей або інших речей, визначених родовими ознаками.
Положеннями статті 1050 ЦК України передбачено, що якщо позичальник своєчасно не повернув суму позики, він зобов`язаний сплатити грошову суму відповідно до статті 625 цього Кодексу. Боржник не звільняється від відповідальності за неможливість виконання ним грошового зобов`язання. Боржник, який прострочив виконання грошового зобов`язання, на вимогу кредитора зобов`язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.
З матеріалів справи вбачається, що відповідач ОСОБА_1 підписав 19 лютого 2022 року кредитний договір (оферта) № 19.02.2022-100000123, чим підтвердив, що отримав та ознайомився з інформацією про умови та вартість кредитування.
Відповідно до укладеного кредитного договору позичальник при підписанні договору повністю розумів всі його умови, надана інформація для підписання договору є повною, доступною та зрозумілою.
Вказане свідчить про досягнення сторонами згоди щодо істотних умов договору, як того вимагають положення статті 638 ЦК України.
Відповідно до статті 526 ЦК України, зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Згідно зі статтею 1056-1 ЦК України, розмір процентів, тип процентної ставки (фіксована або змінювана) та порядок їх сплати за кредитним договором визначаються в договорі залежно від кредитного ризику, наданого забезпечення, попиту і пропозицій, які склалися на кредитному ринку, строку користування кредитом, розміру облікової ставки та інших факторів.
Положеннями статей 512, 514 ЦК України передбачено, що кредитор у зобов`язанні може бути замінений іншою особою внаслідок передання ним своїх прав іншій особі за правочином (відступлення права вимоги). До нового кредитора переходять права первісного кредитора у зобов`язанні в обсязі і на умовах, що існували на момент переходу цих прав, якщо інше не встановлено договором або законом.
Відповідно до статті 516 ЦК України заміна кредитора у зобов`язанні здійснюється без згоди боржника, якщо інше не встановлено законом чи договором.
Висновки за результатами розгляду справи
Враховуючи, що боржник, отримавши від позивача кошти у кредит, не виконував належним чином взяті за кредитним договором зобов`язання, що призвело до утворення заборгованості, та приймаючи до уваги те, що зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог ЦК України, боржник має нести цивільно-правову відповідальність за не виконання чи неналежне виконання зобов`язання.
За вказаних обставин, позовні вимоги є повністю обґрунтованими та підлягають задоволенню, суд вважає за необхідне стягнути з ОСОБА_1 на користь ТОВ «Споживчий центр» заборгованість у розмірі 11920 грн, яка складається з заборгованості по тілу кредиту в розмірі 8000 грн та по процентам в розмірі 3920 грн.
Щодо судових витрат
Виходячи із положень статей 133, 141 ЦПК України суд має вирішити питання про відшкодування стороні, на користь якої відбулося рішення, судових витрат.
Судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог (частини перша статті 141 ЦПК України).
Враховуючи, що суд дійшов висновку про задоволення позовних вимогТОВ «Споживчий центр», то з ОСОБА_1 на користь позивача підлягає стягненню2422,40 грн судового збору за подання позовної заяви до суду
Керуючись ст..526,625,634,903ЦК України,ст.ст.2,5,10,13,76-81,259,263-265,268,280-282, 352,354ЦПК України суд
У Х В А Л И В:
Позовні вимоги Товариства з обмеженою відповідальністю «Споживчий центр» до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості за кредитними договором задовольнити.
Стягнути на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Споживчий центр» (01032 , м. Київ, вул. Саксаганського, 133-а, код ЄДРПОУ 37356833) з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) заборгованість за кредитним договором №19.02.2022-100000123 від 19 лютого 2022 року в сумі 11920,00 (одинадцять тисяч дев`ятсот двадцять) грн. 00 коп., яка складається із заборгованості: по тілу кредиту в розмірі 8000грн та по процентам в розмірі 3920 грн.
Стягнути ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (РНОКПП НОМЕР_1 на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Споживчий центр» (01032 , м. Київ, вул. Саксаганського, 133-а, код ЄДРПОУ 37356833) судовий збір у розмірі2422,40 (дві тисячі чотириста двадцять дві) грн. 40 коп.
Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача.
Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.
Рішення суду може бути оскаржене до Одеського апеляційного суду шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Відомості про учасників справи:
Позивач: Товариство з обмеженою відповідальністю «Споживчий центр», місце знаходження за адресою: 01032, м. Київ, вул. Саксаганського, 133-А код ЄДРПОУ: 37356833.
Відповідач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстрований та проживає за адресою: АДРЕСА_1 , (РНОКПП НОМЕР_1 ).
Суддя К. І. Олійник
Суд | Татарбунарський районний суд Одеської області |
Дата ухвалення рішення | 18.02.2025 |
Оприлюднено | 19.02.2025 |
Номер документу | 125217134 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема договорів (крім категорій 301000000-303000000), з них страхування, з них споживчого кредиту |
Цивільне
Татарбунарський районний суд Одеської області
Олійник К. І.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні