Справа № 758/1583/25
У Х В А Л А
10 лютого 2025 року м. Київ
Суддя Подільського районного суду міста Києва Якимець О.І., розглянувши матеріали позовної заяви ОСОБА_1 до товариства з обмеженою відповідальністю «Авто Ролідас»</a>, про стягнення грошових коштів та відшкодування моральної шкоди
в с т а н о в и в:
ОСОБА_1 в особі свого представника ОСОБА_2 звернувся до Подільського районного суду міста Києва з позовною заявою, в якій просить стягнути на його користь з товариства з обмеженою відповідальністю «Авто Ролідас»</a> 494 078 грн боргу за два не поставлені транспортні засоби, а саме: Chrysler 200, 2016 року випуску та BMW Х5, 2012 року випуску, суму інфляційного збільшення боргу (3% річних) у розмірі 40 812,20 грн, 200 000 грн моральної шкоди та судові витрати, які складаються із судового збору та витрат на професійну правничу допомогу.
.Відповідно до ч. 1 ст. 4 ЦПК України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.
При цьому, позовна заява за змістом і формою має відповідати вимогам ст. ст. 175-177 ЦПК України.
Згідно з ч. 4 ст. 177 ЦПК України, до позовної заяви додаються документи, що підтверджують сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі, або документи, що підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
Правові засади справляння судового збору, платників, об`єкти та розміри ставок судового збору, порядок сплати, звільнення від сплати та повернення судового збору визначені Законом України «Про судовий збір».
Відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір», за подання фізичною особою позовної заяви майнового характеру стягується судовий збір у розмірі 1 відсоток ціни позову, але не менше 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Відповідно до п. 1 ч. 1. ст. 176 ЦПК України, ціна позову у позовах про стягнення грошових коштів визначається сумою, яка стягується, чи оспорюваною сумою за виконавчим чи іншим документом, за яким стягнення провадиться у безспірному (безакцептному) порядку.
Так, до позовної заяви долучено докази сплати судового збору у розмірі 4 940,78 грн, що становить 1 % від вказаної у позовній заяві ціни позову, яка становить 494 078 грн.
Разом з тим, як вбачається з позовної заяви, позивачем заявлено три позовних вимоги: про стягнення боргу за непоставлені транспортні засоби у розмірі 494 078 грн, стягнення 3% річних у розмірі 40 812,20 грн та стягнення моральної шкоди у розмірі 200 000 грн.
Згідно з ч. 3 ст. 23 Цивільного кодексу України, моральна шкода відшкодовується грішми, іншим майном або в інший спосіб. Аналіз цієї норми дає підстави зробити висновок про те, що позовна вимога про відшкодування моральної шкоди може полягати у відшкодуванні грошима, майном або в інший спосіб. Тобто, вимога про відшкодування моральної шкоди, що визначена у грошовому вимірі та що складає ціну матеріальних вимог, є майновою вимогою, а тому, судовий збір за неї підлягає стягненню як за вимогу майнового характеру.
Відповідно до п. 10 ч. 1 ст. 176 ЦПК України, у позовах, що складаються з кількох самостійних вимог, ціна позову визначається загальною сумою всіх вимог.
Таким чином, ціна позову у даній справі становить 734 890,20 грн і за подання до суду даної позовної заяви підлягає сплаті судовий збір у розмірі 7 348,90 грн.
Повертаючись до питання дотримання позивачем вимог процесуального закону, суд зазначає, що у відповідності до ч. 1 ст. 175 ЦПК України, у позовній заяві позивач має викласти свої вимоги щодо предмета спору та їх обґрунтування.
Зокрема, позовна заява повинна містити повне найменування або ім`я сторін та інших учасників справи, виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги; зазначення доказів, що підтверджують вказані обставини.
Позивач звернувся до суду з позовною заявою, в якій просить стягнути заборгованість за договором, три проценти річних та моральну шкоду з ТОВ «Авто Ролідас».
Разом з тим, як вбачається з позовної заяви, позивачем не наведено обставин, якими обґрунтовуються вимоги саме до ТОВ «Авто Ролідас».
Так, позивачем були сплачені грошові кошти за послуги з доставки автомобіля на користь ТОВ «Ролідас Експрес» у розмірі 221 433 грн та на користь ФОП ОСОБА_3 у розмірі 77 645 грн, а грошові кошти у розмірі 197 211,66 грн були сплачені на користь ТОВ «Авто Ролідас». не позивачем, а ОСОБА_4 , який не є стороною у даній справі.
Відповідно до ст. 48 ЦПК України, сторонами в цивільному процесі є позивач і відповідач.
Належними сторонами в цивільній справі є особи, відносно яких є дані про те, що вони можуть бути суб`єктами спірних матеріальних правовідносин.
При визначенні того, чи є відповідач належним або неналежним, вирішальне значення має приналежність спірних прав і обов`язків.
Право на судовий захист передбачає можливість звернення до суду за захистом порушеного права, але вимагає, щоб твердження позивача про порушення було обґрунтованим. Таке порушення прав має бути реальним, стосуватися індивідуально виражених прав або інтересів особи, яка стверджує про їх порушення.
Отже, захисту підлягає наявне законне порушене право (інтерес) особи, яка є суб`єктом (носієм) порушених прав чи інтересів та звернулася за таким захистом до суду. Тому для того, щоб особі було надано судовий захист, суд встановлює, чи особа дійсно має порушене право (інтерес), і чи це право (інтерес) порушено відповідачем.
Відсутність порушеного права чи невідповідність обраного позивачем способу його захисту способам, визначеним законодавством, встановлюється при розгляді справи по суті та є підставою для прийняття судового рішення про відмову в позові.
Відповідно до ч. 2 ст. 51 ЦПК України, якщо позов подано не до тієї особи, яка повинна відповідати за позовом, суд до закінчення підготовчого провадження, а у разі розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження - до початку першого судового засідання за клопотанням позивача замінює первісного відповідача належним відповідачем, не закриваючи провадження у справі. Про залучення співвідповідача чи заміну неналежного відповідача постановляється ухвала (ч. 4 ст. 51 ЦПК України).
Відповідач - це особа, яка, на думку позивача, порушила, не визнала чи оспорила його суб`єктивні права, свободи чи інтереси. Відповідач притягається до справи у зв`язку з позовною вимогою, яка пред`являється до нього.
Суд зауважує, що визначення відповідачів, предмета та підстав спору є правом позивача. Натомість, встановлення належності відповідачів й обґрунтованості позову - обов`язком суду, який виконується під час розгляду справи. При цьому обов`язком суду є встановлення належності відповідачів та їх заміна у разі необхідності.
Пред`явлення позову до неналежного відповідача не є підставою для відмови у відкритті чи для закриття провадження у справі.
Разом з тим, неналежний відповідач - це особа, притягнута позивачем як відповідач, стосовно якої встановлено, що вона не повинна відповідати за пред`явленим позовом за наявності даних про те, що обов`язок виконати вимоги позивача лежить на іншій особі. Встановлення судом зазначених умов є підставою для ухвалення судового рішення про відмову в позові.
Відмова у задоволенні позову у зв`язку із пред`явленням його до неналежного відповідача можлива лише за результатами судового розгляду справи, а не в підготовчому засіданні.
Крім того, відповідно до ч. 2 ст. 177 ЦПК України, у разі подання до суду позовної заяви та документів, що додаються до неї, в електронній формі через електронний кабінет позивач зобов`язаний додати до позовної заяви доказ надсилання іншим учасникам справи копій поданих до суду документів з урахуванням положень статті 43 цього Кодексу.
В порушення зазначених вимог, позивачем не долучено до позовної заяви доказів надсилання відповідачу копій поданих до суду документів.
Відповідно до ч. 1 ст. 185 ЦПК України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, викладених у ст. ст. 175 і 177 цього кодексу, протягом п`яти днів з дня надходження до суду позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
Враховуючи вищевикладені обставини, суд вважає за необхідне роз`яснити позивачу, що для усунення недоліків позовної заяви йому необхідно доплатити судовий збір у розмірі 2 408,12 грн та надати суду докази його сплати, а також надати суду докази надсилання копії позовної заяви та копій доданих до неї документів іншим учасникам справи.
Згідно з ч. 3 ст. 185 ЦПК України, якщо позивач відповідно до ухвали суду у встановлений строк виконає вимоги, визначені ст .ст. 175 і 177 цього кодексу, сплатить суму судового збору, позовна заява вважається поданою в день первісного її подання до суду. Якщо позивач не усунув недоліки позовної заяви у строк, встановлений судом, заява вважається неподаною і повертається позивачеві.
За таких обставин суд вважає, що позовну заяву ОСОБА_1 необхідно залишити без руху та надати позивачу для усунення зазначених недоліків строк у десять днів, починаючи з дня вручення даної ухвали.
Керуючись ст. ст. 175, 185, 260, 261 ЦПК України,
п о с т а н о в и в :
позовну заяву ОСОБА_1 до товариства з обмеженою відповідальністю «Авто Ролідас»</a>, про стягнення грошових коштів та відшкодування моральної шкоди - залишити без руху.
Надати позивачу строк тривалістю десять днів для усунення недоліків, починаючи з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.
У разі невиконання ухвали суду в зазначений строк, позовна заява буде вважатись не поданою та повернута позивачу разом з усіма доданими до неї документами.
Ухвала в частині визначення розміру судових витрат може бути оскаржена до Київського апеляційного суду протягом п`ятнадцяти з дня складання повного судового рішення.
Ухвала в частині залишення заяви без руху оскарженню не підлягає.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Суддя О. І. Якимець
Суд | Подільський районний суд міста Києва |
Дата ухвалення рішення | 10.02.2025 |
Оприлюднено | 19.02.2025 |
Номер документу | 125221769 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема договорів (крім категорій 301000000-303000000), з них надання послуг |
Цивільне
Подільський районний суд міста Києва
Якимець О. І.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні