ПІВДЕННО-ЗАХІДНИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
11 лютого 2025 рокум. ОдесаСправа № 916/3011/24Південно-західний апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:
головуючого судді: Ярош А.І.,
суддів: Діброви Г.І., Принцевської Н.М.
секретар судового засідання: Кияшко Р.О.
за участю представників учасників справи:
від Таїровської селищної ради Одеського району Одеської області: Іщенко В.О.
від Товариства з обмеженою відповідальністю АКВАТОРІЯ: Томашевський Р.М.
від Обслуговуючого кооперативу Розенталь: не з`явився
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Одесі
апеляційну скаргу Таїровської селищної ради Одеського району Одеської області
на рішення Господарського суду Одеської області від 11.11.2024 року, суддя в І інстанції Волков Р.В., повний текст якого складено 21.11.2024, в м. Одесі
у справі №916/3011/24
за позовом: Таїровської селищної ради Одеського району Одеської області
до відповідача: Товариства з обмеженою відповідальністю АКВАТОРІЯ
про стягнення 2 895 874,36 грн
за зустрічним позовом: Товариства з обмеженою відповідальністю АКВАТОРІЯ
до відповідача: Таїровської селищної ради Одеського району Одеської області
за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача за зустрічним позовом: Обслуговуючого кооперативу Розенталь
про визнання зобов`язання припиненим
В С Т А Н О В И В:
В липні 2024 року Таїровська селищна рада Одеського району Одеської області звернулась до Господарського суду Одеської області з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю АКВАТОРІЯ, в якому просила стягнути з відповідача заборгованість по орендній платі у розмірі 2 460 309,59 грн, 3 488,86 грн пені, 102 565,88 грн 3% річних, 329 510,03 грн інфляційних втрат.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилався на неналежне виконання відповідачем грошових зобов`язань за Договором оренди земельної ділянки від 24.07.2019 в частині повного та своєчасного внесення орендної плати за землю в період з 01.07.2021 по 01.06.2024.
24.07.2024 відповідачем подано до суду зустрічний позов до Таїровської селищної ради Одеського району Одеської області про визнання припиненими, з 01.07.2021 року, зобов`язань сторін по Договору оренди земельної ділянки, укладеному 24 липня 2019 року між Таїровською селищною радою Овідіопольського району Одеської області (Орендодавець) та Товариством з обмеженою відповідальністю Акваторія (Орендар).
В обґрунтування зустрічного позову відповідач посилався на те, що до 01.07.2021 року належним чином та у повному обсязі виконувало свої зобов`язання по Договору оренди, вчасно сплачувало орендну плату та використовувало земельну ділянку за призначенням. На орендованій за цим Договором земельній ділянці здійснювалось будівництво 1-ої та 2-ї черги групи багатоквартирних житлових будинків з паркінгами та торгівельним центром в чотири черги будівництва. В лютому 2021 року Будівництво другої черги будівництва було завершене та прийняте до експлуатації. На підставі Актів приймання-передачі житлового комплексу або його частини з балансу на баланс від 05.01.2021 та від 05.05.2021 року ТОВ Акваторія передало на баланс Обслуговуючого кооперативу Розенталь першу та другу чергу будівництва.
Таким чином, станом на червень 2021 року будівництво багатоквартирних житлових будинків на орендованій земельній ділянці було завершено, житлові будинки передані на баланс обслуговуючого кооперативу, фактичне користування земельної ділянки перейшло до кооперативу, а тому потреба в подальшій оренді земельної ділянки у Орендаря відпала, тому, 23.06.2021 року, керуючись п.12.3. Договору оренди та ч.2 ст.19 ЗУ Про оренду землі, ТОВ Акваторія звернулось до Таїровської селищної ради Одеського району Одеської області з повідомленням про добровільну відмову від права оренди земельної ділянки. В зазначеному повідомленні ТОВ Акваторія повідомило позивача про те, що у зв`язку з завершенням будівництва житлових будинків та переданням їх на баланс обслуговуючого кооперативу Договір оренди є припиненим з 01 липня 2021 року у зв`язку з добровільною відмовою Орендаря від права оренди земельної ділянки, а також про те, що до 01 липня 2021 року Таїровській селищній раді Одеського району Одеської області необхідно прийняти земельну ділянку площею 2,4045 га (кадастровий номер 5123755800:02:003:0485) від Орендаря та скласти акт приймання-передачі земельної ділянки та з 01.07.2021 року ТОВ Акваторія припиняє оплату орендної плати за земельну ділянку.
Відтак, у зустрічній позовній заяві відповідач акцентує, що у зв`язку з припиненням Договору оренди земельної ділянки, зобов`язання сторін по ньому припинились з 01.07.2021 року.
Рішенням Господарського суду Одеської області від 11.11.2024 у справі №916/3011/24 у задоволенні позову Таїровської селищної ради Одеського району Одеської області до Товариства з обмеженою відповідальністю АКВАТОРІЯ про стягнення 2 895 874,36 грн відмовлено.
Зустрічний позов Товариства з обмеженою відповідальністю АКВАТОРІЯ задоволено; визнано припиненими, з 01 липня 2021 року, зобов`язання сторін по Договору оренди земельної ділянки, укладеному 24 липня 2019 року між Таїровською селищною радою Овідіопольського району Одеської області (Орендодавець) та Товариством з обмеженою відповідальністю Акваторія (Орендар). Стягнуто з Таїровської селищної ради Одеського району Одеської області на користь Товариства з обмеженою відповідальністю АКВАТОРІЯ 3 028,00 грн витрат зі сплати судового збору.
Судове рішення мотивоване тим, що відповідач не тільки повністю завершив будівництво на спірній земельній ділянці, а й передав збудовані об`єкти на баланс обслуговуючого кооперативу. Пунктом 12.3. Договору сторонами узгоджено, що однією з підстав припинення Договору є добровільна відмова орендаря від права оренди земельної ділянки, отже, відповідач припинив використання орендованої земельної ділянки та у зв`язку з цим набув право на дострокове припинення Договору оренди в силу приписів пункту "а" статті 141 Земельного кодексу України, частини 2 статті 19 Закону України "Про оренду землі" та п. 12.3. Договору, яким і скористався, направивши позивачу повідомлення про добровільну відмову від права оренди земельної ділянки. Доказів на підтвердження продовження користування саме відповідачем земельною ділянкою на підставі Договору оренди, так само як і на спростування завершення наведеного вище будівництва, введення об`єкта в експлуатацію та передачі на баланс обслуговуючого кооперативу позивачем суду не надано.
Таким чином, зустрічний позов про визнання припиненими зобов`язань за Договором оренди земельної ділянки фактично спрямовано на захист прав відповідача, а обраний відповідачем спосіб захисту у даному випадку є ефективним та спроможним забезпечити існування правової визначеності у відносинах з позивачем.
За таких обставин, зустрічні позовні вимоги ТОВ АКВАТОРІЯ про визнання припиненими з 01.07.2021 зобов`язань сторін по Договору оренди земельної ділянки від 24.07.2019 є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
У зв`язку із задоволенням зустрічного позову, первісні позовні вимоги про стягнення 2 460 309,59 грн заборгованості по орендній платі, 3 488,86 грн пені, 102 565,88 грн 3% річних, 329 510,03 грн інфляційних втрат задоволенню не підлягають, оскільки спірну заборгованість позивач нараховує з дати, коли зобов`язання сторін вже було припинено у зв`язку з тим, що відповідач скористався своїм правом на добровільну відмову від Договору, тобто з 01.07.2021.
06.12.2024 до Південно-західного апеляційного господарського суду надійшла апеляційна скарга Таїровської селищної ради Одеського району Одеської області, в якій остання просить рішення Господарського суду Одеської області від 11.11.2024 у справі №916/3011/24 скасувати та ухвалити нове рішення, яким позовні вимоги за первісним позовом задовольнити, а у задоволенні зустрічних позовних вимог відмовити.
В обгрунтування вимог апеляційної скарги апелянт зазначає, що припинення права користування орендованою земельною ділянкою не настає автоматично в силу добровільної відмови від права користування земельною ділянкою. Добровільна відмова є лише підставою для розірвання договору оренди та прийняття власником рішення про припинення права користування земельною ділянкою.
Вказує, що у зв`язку з тим, що на орендованій земельній ділянці розташовано об`єкти нерухомості - житлові будинки, Таїровська селищна рада була позбавлена можливості розпорядитися земельною ділянкою, в інтересах територіальної громади та вказаний факт позбавив можливості отримувати кошти за використання вказаної земельної ділянки, у разі задоволення прохання відповідача про добровільну відмову від договору і повідомила, що задля досягнення взаєморозуміння та недопущення порушення інтересів сторін, рада вважає за можливе винести на розгляд сесії Таїровської селищної ради питання відносно розірвання договору оренди землі одночасно з питанням щодо надання в оренду вказаної земельної ділянки обслуговуючій організації, якій передані житлові будинки для обслуговування, а проект рішення щодо передачі в оренду земельної ділянки буде можливо підготувати після звернення обслуговуючої організації на адресу Таїровської селищної ради з відповідним клопотанням.»
Крім того, на переконання скаржника, судом не враховано той факт, що зазначений відповідачем у зустрічній позовній заяві Обслуговуючий кооператив «Розенталь», який на підставі відповідних актів фактично використовує орендовану земельну ділянку, з відповідною пропозицією укласти договір оренди земельної ділянки не звертався, а ТОВ «Акваторія» у своєму повідомленні про добровільну відмову від права оренди не зазначило, якому саме обслуговуючому кооперативу на баланс були передані житлові будинки, а відповідні акти приймання-передачі житлового комплексу до повідомлення надані не були.
Стверджує, що повідомлення відповідача про добровільну відмову від права оренди не є заявою землекористувача до власника земельної ділянки у відповідності до положень ст.142 ЗК України, на підставі якої позивач мав прийняти рішення про припинення права користування земельною ділянкою, а до того ж, відповідне рішення Таїровською селищною радою не приймалося.
Таким чином, скаржник наголошує, що добровільна відмова ТОВ «Акваторія» про від права оренди земельної ділянки не є автоматичною підставою припинення укладеного між сторонами Договору та не може вважатись припиненим в односторонньому порядку, а тому судом необґрунтовано та протиправно задоволені позовні вимоги зустрічної позовної заяви.
У відзиві на апеляційну скаргу відповідач зазначає, що ТОВ «Акваторія» ніколи не отримувало від Таїровської селищної ради Одеського району Одеської області відповідь на повідомлення про добровільну відмову від права оренди земельної ділянки від 23.06.2021, а додані селищною радою поштові документи не можуть бути належним доказом та мають бути відхилені судом.
Наголошує, що ЗК України, ЗУ «Про оренду землі» та будь-яким іншим нормативно-правовим актом не встановлено форму заяви землекористувача до власника земельної ділянки про добровільну відмову від права оренди. Враховуючи вищевказане, повідомлення ТОВ «Акваторія» від 23.06.2021 до Таїровської селищної ради Одеського району Одеської області, в якому було зазначено вичерпну інформацію щодо спірної земельної ділянки та правові підстави припинення права оренди - є за своєю суттю заявою землекористувача до власника земельної ділянки про добровільну відмову від права оренди. Припинення земельних орендних правовідносин може відбуватися як у добровільному порядку за згодою сторін, за їх волевиявленням, так і у встановлених законодавством випадках на вимогу однієї з сторін за рішенням суду незалежно від волевиявлення іншої сторони, в тому числі й органу місцевого самоврядування, як органу розпорядження землею комунальної власності.
Керівник ОК «Розенталь» у судовому засіданні суду першої інстанції визнав та підтвердив факт передання на баланс кооперативу вказаних об`єктів будівництва. Отже, відповідач не тільки повністю завершив будівництво на спірній земельній ділянці, а й передав збудовані об`єкти на баланс обслуговуючого кооперативу. вказане повідомлення про добровільну відмову від права оренди за своєю суттю є одностороннім правочином про припинення зобов`язань за договором оренди. Повідомлення ТОВ «Акваторія» про припинення зобов`язань за договором оренди не оспорювалось жодною із сторін, є дійсним та таким, що припиняє відповідні зобов`язання сторін по Договору оренди.
Ухвалою Південно-західного апеляційного господарського суду від 13.01.2025 відкрито апеляційне провадження за апеляційною скаргою Таїровської селищної ради Одеського району Одеської області на рішення Господарського суду Одеської області від 11.11.2024 у справі №916/3011/24 та призначено справу до розгляду на 11.02.2025 о 12:00.
В судовому засіданні 11.02.2025 брав участь представник позивача та відповідача. Представник Обслуговуючого кооперативу Розенталь в судове засідання не з`явився, про дату ,час та місце судового засідання був повідомлений належним чином.
Відповідно до ч. 12 ст. 270 Господарського процесуального кодексу України неявка сторін або інших учасників справи, належним чином повідомлених про дату, час і місце розгляду справи, не перешкоджає розгляду справи.
Зважаючи на те, що в ході апеляційного розгляду справи судом апеляційної інстанції було створено сторонам необхідні умови для встановлення фактичних обставин справи і правильного застосування законодавства, надано достатньо часу та створено відповідні можливості для реалізації кожним учасником своїх процесуальних прав, передбачених ст. 42 ГПК України, оскільки неявка сторін або інших учасників справи, належним чином повідомлених про дату, час і місце розгляду справи, не перешкоджає розгляду справи, суд вважає за можливе розглянути вказану апеляційну скаргу за відсутності представника Обслуговуючого кооперативу Розенталь за наявними матеріалами справи, яких достатньо для розгляду апеляційної скарги по суті.
Розглянувши матеріали справи, апеляційну скаргу, обговоривши доводи апеляційної скарги, перевіривши наявні матеріали справи на предмет правильності застосування судом норм матеріального та процесуального права, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Як вбачається з матеріалів справи та встановлено судом, 29.05.2019 Таїровською селищною радою Овідіопольського (на даний час Одеського) району Одеської області прийнято рішення № 171-VII (Т. 1, а.с.33-35), зокрема, про передачу Товариству з обмеженою відповідальністю АКВАТОРІЯ у довгострокову оренду строком на 49 років земельної ділянки площею 2,4045 га (кадастровий номер 5123755800:02:003:0485), розташовану за адресою: Одеська область, Овідіопольський район, с. Лиманка, вул. Будівельна, 48, для будівництва і обслуговування багатоквартирного житлового будинку з об`єктами торгово-розважальної та ринкової інфраструктури; укладення з Товариством з обмеженою відповідальністю АКВАТОРІЯ у простій письмовій формі договору оренди земельної ділянки.
В подальшому, 24.07.2019 між Таїровською селищною радою Овідіопольського (на даний час Одеського) району Одеської області як орендодавцем та Товариством з обмеженою відповідальністю АКВАТОРІЯ як орендарем укладено Договір оренди земельної ділянки (далі Договір; Т. 1, а.с.27-32), згідно з п. 1.1. якого орендодавець передає, а орендар приймає у строкове платне володіння і користування (оренду) земельну ділянку площею 2,4045 га (кадастровий номер 5123755800:02:003:0485), розташовану за адресою: Одеська область, Овідіопольський район, с. Лиманка, вул. Будівельна, 48, для будівництва і обслуговування багатоквартирного житлового будинку з об`єктами торгово-розважальної та ринкової інфраструктури.
Пунктом 3.1. Договору оренди встановлено, що договір укладено строком на 49 (сорок дев`ять) років, який починає обчислюватися з дня державної реєстрації речового права оренди відповідно до законодавства.
Відповідно до п. 7.2. Договору Об`єкт оренди вважається переданим Орендодавцем Орендареві з моменту державної реєстрації речового права оренди.
Державна реєстрація речового права оренди відбулась 03.08.2019, що підтверджується витягом з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права оренди №176208419 від 03.08.2019 (Т. 1, а.с.37).
Згідно з п.п. 4.2.-4.4. Договору оренди, орендна плата за земельну ділянку була встановлена у розмірі 3 (три) відсотка у рік від її нормативної грошової оцінки на період будівництва об`єктів, з подальшим переглядом розміру орендної плати після введення об`єктів в експлуатацію. Нормативна грошова оцінка земельної ділянки площею 2,4045 га (кадастровий номер 5123755800:02:003:0485) станом на 24.07.2019 року становить 25 012 984,54 грн. Орендна плата у розмірі 3 (три) відсотка від нормативної грошової оцінки земельної ділянки у грошовому виразі становить 750 389,54 грн. у рік, без ПДВ.
Пунктом 4.6. Договору оренди сторони передбачили, що у разі зміни розміру нормативної грошової оцінки земельної ділянки за результатами щорічної індексації, сума орендної плати за земельну ділянку обчислюється Орендарем самостійно, виходячи із нормативної грошової оцінки земельної ділянки, збільшеної на коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки земель, який оприлюднюється на початку року органом державної влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин.
Згідно з п. 4.10 Договору оренди, у разі невнесення орендної плати у строки, визначені цим договором у 10-денний строк сплачується штраф у розмірі 0,2 відсотків несплаченої суми за кожний день прострочення платежу до повного погашення Орендарем суми заборгованості по орендній платі з урахуванням пені.
За основним цільовим призначенням земельна ділянка належить до категорії земель житлової та громадської забудови (п. 5.2. Договору).
Пунктом 8.1. Договору оренди встановлено, що у разі припинення договору Орендар зобов`язаний повернути Орендодавцю земельну ділянку у стані не гіршому у порівнянні з тим, у якому він одержав її в оренду.
Згідно з п.12.3. Договору підставою його припинення є, зокрема, добровільна відмова Орендаря від права оренди земельної ділянки.
Пунктом 12.4. Договору оренди встановлено, що відмова від договору оренди земельної ділянки в односторонньому порядку не допускається.
Відповідно до п.12.8. Договору, у разі припинення або розірвання договору оренди землі Орендар зобов`язаний повернути Орендодавцеві земельну ділянку на умовах, визначених договором. У разі невиконання Орендарем обов`язку щодо умов повернення Орендодавцеві земельної ділянки Орендар зобов`язаний відшкодувати Орендодавцю завдані збитки.
Як вбачається з матеріалів справи, на орендованій відповідачем земельній ділянці здійснювалось будівництво 1-ої та 2-ї черги групи багатоквартирних житлових будинків з паркінгами та торгівельним центром в чотири черги будівництва (вул. Будівельна, 48-50, с. Лиманка, Овідіопольського району, Одеської області).
Будівництво здійснювалось на підставі дозволу на виконання будівельних робіт №ІУ 113192251187 від 13.08.2019 року, виданого Державною архітектурно-будівельною інспекцією України (Т. 1, а.с.92-93).
В жовтні 2020 року Будівництво першої черги будівництва (пусковий комплекс №2 (сек.№1 і сек.№2) та пусковий комплекс №3 (сек.№1 і сек.№2) було завершене та прийняте до експлуатації, що підтверджується актом готовності об`єкта до експлуатації від 27.10.2020 року (Т. 1, а.с.108-114) та сертифікатом відповідності закінченого будівництвом об`єкту №ІУ123201117709 (Т. 1, а.с.88-89).
В лютому 2021 року Будівництво другої черги будівництва (пусковий комплекс №2 (сек.№1 і сек.№2) та пусковий комплекс №3 (сек.№1 і сек.№2) було завершене та прийняте до експлуатації, що підтверджується актом готовності об`єкта до експлуатації від 15.02.2021 року (Т. 1, а.с.115-121) та сертифікатом відповідності закінченого будівництвом об`єкту №ІУ123210216158 (Т. 1, а.с.94-103).
На підставі Акта приймання-передачі житлового комплексу або його частини з балансу на баланс від 05.01.2021 року, ТОВ АКВАТОРІЯ передало на баланс Обслуговуючого кооперативу Розенталь Першу чергу будівництва (пусковий комплекс №2 (сек.№1 і сек.№2) та пусковий комплекс №3 (сек.№1 і сек.№2) (Т.1, а.с.122-123).
На підставі Акта приймання-передачі житлового комплексу або його частини з балансу на баланс від 05.05.2021 року, ТОВ АКВАТОРІЯ передало на баланс Обслуговуючого кооперативу Розенталь Другу чергу будівництва (пусковий комплекс №2 (сек.№1 і сек.№2) та пусковий комплекс №3 (сек.№1 і сек.№2) (Т.1, а.с.104-107).
23.06.2021 ТОВ АКВАТОРІЯ звернулось до Таїровської селищної ради Одеського району Одеської області з повідомленням про добровільну відмову від права оренди земельної ділянки (Т. 1, а.с.90-91).
В зазначеному повідомленні ТОВ АКВАТОРІЯ сповістило позивача про те, що у зв`язку із завершенням будівництва житлових будинків та переданням їх на баланс обслуговуючого кооперативу:
- Договір оренди земельної ділянки площею 2,4045 га (кадастровий номер 5123755800:02:003:0485), укладений 24.07.2019 року між Таїровською селищною радою Овідіопольського району Одеської області і ТОВ АКВАТОРІЯ, є припиненим з 01 липня 2021 року у зв`язку з добровільною відмовою Орендаря від права оренди земельної ділянки;
- до 01.07.2021 Таїровській селищній раді Одеського району Одеської області необхідно прийняти земельну ділянку площею 2,4045 га (кадастровий номер 5123755800:02:003:0485) від Орендаря та скласти акт приймання-передачі земельної ділянки;
- з 01.07.2021 ТОВ АКВАТОРІЯ припиняє оплату орендної плати за земельну ділянку.
Позивач наполягає на стягненні з відповідача заборгованості з орендної плати у розмірі 2 460 309,59 грн, яку нараховує за період з липня 2021 р. по травень 2024, що стало підставою для звернення до суду з позовом. В свою чергу, відповідач вважає, що зобов`язання сторін Договору припинилися з 01.07.2021, оскільки ТОВ АКВАТОРІЯ скористалося правом на добровільну відмову від права оренди земельної ділянки у зв`язку із передачею об`єкта будівництва на баланс Обслуговуючого кооперативу Розенталь, що стало підставою для звернення до суду з зустрічною позовною заявою.
Отже, предметом спору у даній справі є вимоги первісного позову Таїровської селищної ради Одеського району Одеської області про стягнення з ТОВ АКВАТОРІЯ 2 460 309,59 грн заборгованості по орендній платі, 3 488,86 грн пені, 102 565,88 грн 3% річних, 329 510,03 грн інфляційних втрат та вимоги зустрічного позову ТОВ АКВАТОРІЯ про визнання припиненими, з 01.07.2021 року, зобов`язань сторін по Договору оренди земельної ділянки, укладеному 24 липня 2019 року між Таїровською селищною радою Овідіопольського району Одеської області (Орендодавець) та товариством з обмеженою відповідальністю Акваторія (Орендар).
Судова колегія погоджується з висновком суду першої інстанції про наявність підстав для задоволення зустрічного позову про визнання припиненими зобов`язань сторін по Договору оренди земельної ділянки з 01.07.2021 року та відмові у задоволенні первісного про стягнення з відповідача заборгованості по орендній платі у розмірі 2 460 309,59 грн, зважаючи на таке.
Враховуючи специфіку спірних правовідносин та вимоги сторін, судова колегія вважає за доцільне першочергове дослідити вимоги позивача за зустрічним позовом про визнання припиненими, з 01.07.2021 року, зобов`язань сторін по Договору оренди земельної ділянки, укладеному 24 липня 2019 року між Таїровською селищною радою Овідіопольського району Одеської області (Орендодавець) та товариством з обмеженою відповідальністю Акваторія (Орендар).
Відповідно до ч. 2 ст. 792 Цивільного кодексу України, ч. 8 ст. 93 Земельного кодексу України відносини щодо найму (оренди) земельної ділянки регулюються законом.
Згідно з ч. 1 ст. 2 Закону України "Про оренду землі" відносини, пов`язані з орендою землі, регулюються Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, цим Законом, законами України, іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до них, а також договором оренди землі.
Статтею 1 Закону України "Про оренду землі" визначено, що оренда землі - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності. Договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов`язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов`язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства (ст. 13 Закону України "Про оренду землі").
Частиною 1 ст. 19 Закону України "Про оренду землі" передбачено, що строк дії договору оренди землі визначається за згодою сторін, але не може перевищувати 50 років.
Згідно з ч. 1 ст. 31 Закону України "Про оренду землі", договір оренди землі припиняється в разі, зокрема, набуття права власності на житловий будинок, будівлю або споруду, що розташовані на орендованій земельній ділянці, іншою особою, а також в інших випадках, передбачених законом.
Відповідно до ч. 1 ст. 32 Закону України "Про оренду землі", на вимогу однієї із сторін договір оренди землі може бути достроково розірваний за рішенням суду в разі невиконання сторонами обов`язків, передбачених статтями 24 і 25 цього Закону та умовами договору, в разі випадкового знищення чи пошкодження об`єкта оренди, яке істотно перешкоджає передбаченому договором використанню земельної ділянки, а також на підставах, визначених Земельним кодексом України та іншими законами України.
Частиною ч. 1 ст. 188 Господарського кодексу України встановлено, що зміна та розірвання господарських договорів в односторонньому порядку не допускаються, якщо інше не передбачено законом або договором.
Відповідно до частин 2-4 статті 188 Господарського кодексу України, сторона договору, яка вважає за необхідне змінити або розірвати договір, повинна надіслати пропозиції про це другій стороні за договором. Сторона договору, яка одержала пропозицію про зміну чи розірвання договору, у двадцятиденний строк після одержання пропозиції повідомляє другу сторону про результати її розгляду. У разі якщо сторони не досягли згоди щодо зміни (розірвання) договору або у разі неодержання відповіді у встановлений строк з урахуванням часу поштового обігу, заінтересована сторона має право передати спір на вирішення суду.
Так само ч. 1, 2 ст. 651 Цивільного кодексу України передбачено, що зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом. Договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом.
Пунктом 12.3. Договору сторонами узгоджено, що однією з підстав припинення Договору є добровільна відмова орендаря від права оренди земельної ділянки.
Отже, виходячи із наведеного, колегія суддів дійшла висновку, що припинення земельних орендних правовідносин може відбуватися як у добровільному порядку за згодою сторін, за їх волевиявленням, так і у встановлених законодавством випадках на вимогу однієї з сторін за рішенням суду незалежно від волевиявлення іншої сторони, в тому числі й органу місцевого самоврядування, як органу розпорядження землею.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Закону України "Про оренду землі", після завершення будівництва та прийняття об`єкта в експлуатацію добросовісний орендар земельної ділянки, наданої для потреб будівництва та обслуговування відповідного об`єкта, має право на першочергове укладення договору оренди землі на строк до 50 років або припинення дії договору оренди землі.
Отже, зі змісту вказаної норми вбачається, що завершення будівництва та прийняття до експлуатації об`єкта будівництва є підставою для припинення на вимогу орендаря договору оренди земельної ділянки, на якій здійснювалось будівництво, що може бути вчинено також шляхом розірвання договору оренди в судовому порядку, у тому числі в разі відсутності згоди на припинення договору з боку орендодавця.
Аналогічна позиція викладена Верховним Судом у постановах від 12.06.2018 року по справі № 910/178941/17, від 19.05.2020 року по справі № 910/10752/19.
Також колегія суддів звертає увагу, що з аналізу наведених приписів законодавства вбачається, що:
- припинення земельних орендних правовідносин може відбуватися як у добровільному порядку за згодою сторін, за їх волевиявленням, так і у встановлених законодавством випадках на вимогу однієї з сторін за рішенням суду незалежно від волевиявлення іншої сторони, в тому числі й органу місцевого самоврядування, як органу розпорядження землею комунальної власності;
- після завершення будівництва та прийняття об`єкта в експлуатацію в орендаря, на підставі ч. 2 ст. 19 Закону України «Про оренду землі», виникає право на дострокове припинення дії договору оренди, відтак, враховуючи тлумачення відповідного законодавства крізь призму його реального застосування, завершення будівництва має розглядатися в контексті припинення орендарем користування наданою йому для будівництва земельною ділянкою, а такі обставини можуть бути підтверджені, зокрема, доказами передачі права власності на новозбудований об`єкт нерухомості іншій особі, передачі новозбудованого багатоквартирного будинку на баланс ОСББ чи іншої експлуатуючої організації, оформлення права власності, оренди чи постійного користування на земельну ділянку.
Отже, колегія суддів зазначає, що право позивача (як добросовісного орендаря) на дострокове припинення дії договору оренди землі у зв`язку із завершенням будівництва на підставі частини 2 статті 19 Закону України "Про оренду землі" способом його розірвання диспозитивно унормовано законом.
Аналогічна правова позиція вже неодноразово викладалася Верховним Судом, зокрема, у постановах від 06.06.2018 року у справі № 910/17652/17, від 12.06.2018 року у справі № 910/18941/17, від 27.11.2019 року у справі № 910/4540/19, від 27.03.2019 року у справі № 925/315/18 та від 24.01.2023 року у справі №910/10865/19.
Відповідно до ст. 74 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.
Згідно зі статтею 73 Господарського процесуального кодексу України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
Статтею 76 Господарського процесуального кодексу України визначено, що належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування. Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.
Відповідно до ч. 1 ст. 77 Господарського процесуального кодексу України обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.
За приписами ст. 86 Господарського процесуального кодексу України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).
Колегія суддів також звертає увагу, що Верховний Суд у постановах від 27.03.2019 року по справі № 925/315/18, від 04.03.2020 року по справі № 910/7294/19 зазначив, що сам факт завершення будівництва не свідчить про факт припинення користування орендарем наданою йому для будівництва земельною ділянкою, що є підставою для розірвання договору оренди землі на підставі закону та ці події, як правило, не співпадають в часі.
Факт припинення користування земельною ділянкою може бути підтверджений, зокрема, доказами передачі права власності на новозбудований об`єкт нерухомості іншій особі, передачі новозбудованого багатоквартирного будинку на баланс ОСББ чи іншої експлуатуючої організації, оформлення права власності, оренди чи постійного користування на земельну ділянку в порядку, встановленому ст. 41, 42 Земельного Кодексу України.
Як вбачається з матеріалів справи та не заперечується сторонами, на орендованій за Договором земельній ділянці відповідачем здійснювалось будівництво 1-ої та 2-ї черги групи багатоквартирних житлових будинків з паркінгами та торгівельним центром в чотири черги будівництва (вул. Будівельна, 48-50, с. Лиманка, Овідіопольського району, Одеської області).
В жовтні 2020 року Будівництво першої черги будівництва (пусковий комплекс №2 (сек.№1 і сек.№2) та пусковий комплекс №3 (сек.№1 і сек.№2) було завершене та прийняте до експлуатації, що підтверджується актом готовності об`єкта до експлуатації від 27.10.2020 року (т. 1, а.с.108-114) та сертифікатом відповідності закінченого будівництвом об`єкту №ІУ123201117709 (т. 1, а.с.88-89).
В подальшому в лютому 2021 року Будівництво другої черги будівництва (пусковий комплекс №2 (сек.№1 і сек.№2) та пусковий комплекс №3 (сек.№1 і сек.№2) було завершене та прийняте до експлуатації, що підтверджується актом готовності об`єкта до експлуатації від 15.02.2021 року (т. 1, а.с.115-121) та сертифікатом відповідності закінченого будівництвом об`єкту №ІУ123210216158 (т. 1, а.с.94-103).
Як вірно встановлено судом та не спростовано відповідачем за зустрічним позовом, ТОВ «АКВАТОРІЯ» передало на баланс Обслуговуючого кооперативу «Розенталь» Першу чергу будівництва (пусковий комплекс №2 (сек.№1 і сек.№2) та пусковий комплекс №3 (сек.№1 і сек.№2) та Другу чергу будівництва (пусковий комплекс №2 (сек.№1 і сек.№2) та пусковий комплекс №3 (сек.№1 і сек.№2), що підтверджується відповідними Актами приймання-передачі житлового комплексу або його частини з балансу на баланс від 05.01.2021 року та від 05.05.2021 року (т. 1, а.с.104-107; 122-123).
Законом, що встановлює правові та організаційні основи містобудівної діяльності і спрямований на забезпечення сталого розвитку територій з урахуванням державних, громадських та приватних інтересів є Закон України "Про регулювання містобудівної діяльності".
Відповідно до ч. 5 ст. 39 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності", датою прийняття в експлуатацію закінченого будівництвом об`єкта є дата реєстрації декларації про готовність об`єкта до експлуатації або видачі сертифіката.
Згідно з п. 11 Порядку прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об`єктів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 461 від 13.04.2011 року, датою прийняття в експлуатацію об`єкта є дата реєстрації декларації або видачі сертифіката.
Прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об`єктів, що за класом наслідків (відповідальності) належать до об`єктів із середніми (СС2) та значними (СС3) наслідками, а також комплексів (будов), до складу яких входять об`єкти з різними класами наслідків (відповідальності), здійснюється на підставі акта готовності об`єкта до експлуатації шляхом видачі відповідними органами державного архітектурно-будівельного контролю сертифіката. (ч.2, п. 3 вказаного Порядку).
Отже, як встановлено судом, Товариством з обмеженою відповідальністю АКВАТОРІЯ надано належні, допустимі та достовірні докази того, що останнє не тільки повністю завершило будівництво на спірній земельній ділянці, а й передало збудовані об`єкти на баланс обслуговуючому кооперативу, що згідно з приписами законодавства та сталою практикою Верховного Суду свідчить про факт припинення користування спірною земельною ділянкою.
Як вже було зазначено вище, пунктом 12.3. Договору сторонами узгоджено, що однією з підстав припинення Договору є добровільна відмова орендаря від права оренди земельної ділянки.
З матеріалів справи вбачається, що 23.06.2021 ТОВ «АКВАТОРІЯ» звернулось до Таїровської селищної ради Одеського району Одеської області з повідомленням про добровільну відмову від права оренди земельної ділянки (т. 1, а.с.90-91).
В зазначеному повідомленні ТОВ «АКВАТОРІЯ» сповістило позивача про те, що у зв`язку із завершенням будівництва житлових будинків та переданням їх на баланс обслуговуючого кооперативу:
- Договір оренди земельної ділянки площею 2,4045 га (кадастровий номер 5123755800:02:003:0485), укладений 24.07.2019 року між Таїровською селищною радою Овідіопольського району Одеської області і ТОВ «АКВАТОРІЯ», є припиненим з 01 липня 2021 року у зв`язку з добровільною відмовою Орендаря від права оренди земельної ділянки;
- до 01.07.2021 Таїровській селищній раді Одеського району Одеської області необхідно прийняти земельну ділянку площею 2,4045 га (кадастровий номер 5123755800:02:003:0485) від Орендаря та скласти акт приймання-передачі земельної ділянки;
- з 01.07.2021 ТОВ «АКВАТОРІЯ» припиняє оплату орендної плати за земельну ділянку.
Таїровська селищна рада Одеського району Одеської області не заперечує проти факту отримання вказаного листа. Водночас зазначає, що направило відповідь ТОВ «АКВАТОРІЯ» за вих.№1725 від 29.06.2021, в якій зазначила про винесення на розгляд сесії селищної ради питання відносно розірвання договору оренди одночасно з питанням щодо надання в оренду вказаної земельної ділянки обслуговуючій організації, якій передані житлові будинки для обслуговування.
При цьому судова колегія зазначає, що на підтвердження відправлення на адресу ТОВ «Акваторія» листа від 29.06.2021 вих.№1725 відповідач надав фіскальний чек від 09.02.2023, та рекомендоване повідомлення про вручення поштового відправлення, виплату поштового переказу за №6549600817218.
На підтвердження отримання ТОВ «Акваторія» листа від 29.06.2021 вих.№1725 відповідач надав довідку про причини повернення/досилання, відповідно до якої стоїть відмітка оператора поштового зв`язку від 09.03.2023 про повернення поштового відправлення за закінченням строку зберігання.
Судова колегія наголошує, що відповідь селищної ради датована 29.06.2021, згідно рекомендованого повідомлення про вручення поштового відправлення за №654960081718 лист направлено 09.03.2023, тобто протягом півтора року з дня отримання повідомлення ТОВ «Акваторія».
Більш того, до рекомендованого повідомлення про вручення поштового відправлення за №654960081718 не надано опису вкладення до цінного листа, що свідчить про відсутність доказів направлення саме цього листа Таїровською селищною радою, адже зі змісту останнього неможливо встановити, який саме документ та за якою адресою був направлений.
Слід наголосити, що доказів отримання вказаного листа відповідачем ТОВ «Акваторія» матеріали справи не містять, отже, відсутні належні та допустимі докази направлення на адресу ТОВ «Акваторія» саме листа від 29.06.2021 вих.№1725, в якій Таїровська селищна рада зазначала про необхідність винесення на розгляд сесії селищної ради питання відносно розірвання спірного договору оренди (т.1 а.с.163-164).
Також матеріали справи містять лист-претензію №112 від 09.02.2023, відповідно до якої Таїровська селищна рада, протягом півтора року з дня отримання листа ТОВ «Акваторія» від 23.06.2021 про добровільну відмову від договору оренди, вимагає сплатити заборгованість з орендної плати. При цьому належних доказів направлення або отримання вказаної претензії №112 від 09.02.2023 матеріали справи також не містять.
Частиною 1 статті 10 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" передбачено, що сільські, селищні, міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами.
Відповідно до статті 25 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" сільські, селищні, міські ради правомочні розглядати і вирішувати питання, віднесені Конституцією України, цим та іншими законами до їх відання.
Статтею 59 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" визначено, що рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень.
Частиною 5 статті 60 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" визначено, що органи місцевого самоврядування від імені та в інтересах територіальних громад відповідно до закону здійснюють правомочності щодо володіння, користування та розпорядження об`єктами права комунальної власності, в тому числі виконують усі майнові операції, можуть передавати об`єкти права комунальної власності у постійне або тимчасове користування юридичним та фізичним особам, укладати договори в рамках державно-приватного партнерства, у тому числі концесійні договори, здавати їх в оренду, продавати і купувати, використовувати як заставу, вирішувати питання їхнього відчуження, визначати в угодах та договорах умови використання та фінансування об`єктів, що приватизуються та передаються у користування і оренду.
Відповідно до п. а) ст. 141 Земельного кодексу України, підставами припинення права користування земельною ділянкою є добровільна відмова від права користування земельною ділянкою.
Відповідно до ч. 4 ст. 142 ЗК України власник земельної ділянки на підставі заяви землекористувача приймає рішення про припинення права користування земельною ділянкою, про що повідомляє органи державної реєстрації.
Виходячи з аналізу вищезазначених норм діючого законодавства України, слідує, що прийняття власником земельної ділянки рішення про припинення права користування земельною ділянкою землекористувачем після звернення останнього із заявою, цілком залежить від волевиявлення такого власника, тобто таке рішення має відповідати його внутрішній волі, за відсутності якого підставою для розірвання укладеного між власником та землекористувачем договору після звернення землекористувача із відповідною заявою може слугувати виключно відповідне положення законодавства, котрим передбачено право землекористувача на односторонню відмову від договору.
Окремо судова колегія зауважує, що у постанові Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного господарського суду від 03.08.2022 у справі №910/5408/21 зазначено, що відповідно до п. 6 ч. 1 ст. 3 Цивільного кодексу України справедливість, добросовісність та розумність є загальними засадами цивільного законодавства.
Тлумачення п. 6 ч. 1 ст. 3 Цивільного кодексу України свідчить, що загальні засади (принципи) цивільного права мають фундаментальний характер й інші джерела правового регулювання, в першу чергу акти цивільного законодавства, мають відповідати змісту загальних засад. Це, зокрема, виявляється в тому, що загальні засади (принципи) є по своїй суті нормами прямої дії.
Добросовісність - це певний стандарт поведінки, що характеризується чесністю, відкритістю і повагою інтересів іншої сторони договору або відповідного правовідношення. Тобто цивільний оборот ґрунтується на презумпції добросовісності та чесності учасників цивільних відносин, які вправі розраховувати саме на таку поведінку інших учасників, яка відповідатиме зазначеним критеріям і уявленням про честь та совість (подібна позиція викладена в постановах Верховного Суду від 11.11.2021 у справі №910/8482/18 (910/4866/21), від 04.08.2021 у справі №185/446/18, від 07.10.2020 у справі №450/2286/16-ц).
Відповідно до частини 4 статті 236 ГПК України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
За змістом правових висновків Верховного Суду, викладених у постановах від 27.11.2019 у справі № 910/4540/19, від 27.03.2019 у справі № 925/315/18, від 04.03.2020 у справі № 910/7294/19 підтвердженням факту припинення користування земельною ділянкою є докази: 1) передачі права власності на новозбудований об`єкт нерухомості іншій особі, 2) передачі новозбудованого багатоквартирного будинку на баланс ОСББ чи іншої експлуатуючої організації, 3) оформлення права власності, оренди чи постійного користування на земельну ділянку в порядку, встановленому статтями 41, 42 Земельного Кодексу України.
Відповідний висновок зводиться до визначення, переліку та конкретизації доказової бази свідчення припинення особою користування земельною ділянкою. При цьому кожен з трьох її перелічених елементів визначається Судом достатнім для підтвердження даної обставини.
У постановах Верховного Суду від 27.11.2019 у справі № 910/4540/19, від 27.03.2019 у справі № 925/315/18, від 04.03.2020 у справі № 910/7294/19 не формувався висновок щодо обов`язковості оформлення іншою особою права власності, оренди чи постійного користування на земельну ділянку в порядку, встановленому статтями 41, 42 Земельного Кодексу України, як передумови припинення користування земельною ділянкою відповідно до частини другої статті 19 Закону України "Про оренду землі".
Відтак, відсутність доказів набуття ОСББ чи іншою експлуатуючою організацією права користування спірною земельною ділянкою не виключає факт припинення користування особою земельною ділянкою у розумінні правових висновків Верховного Суду, викладених у постановах від 27.11.2019 у справі № 910/4540/19, від 27.03.2019 у справі № 925/315/18, від 04.03.2020 у справі № 910/7294/19.
Судова колегія наголошує, що матеріали справи не містять рішень Таїровської селищної ради щодо припинення права користування спірною земельною ділянкою.
Отже, такі дії Селищної ради як отримання заяви ТОВ «Акваторія» про добровільну відмову від договору оренди, подальше її ігнорування та не винесення рішення про припинення права користування земельною ділянкою протягом двох років з моменту отримання заяви ТОВ «Акваторія», не свідчать про добросовісні дії з боку органу самоврядування та фактично порушує право та законний інтерес користувача земельною ділянкою на добровільне припинення права користування земельною ділянкою.
Враховуючи викладене, оцінивши наявні у справі докази, як кожен окремо, так і у їх сукупності, колегія суддів дійшла висновку, що наявні в матеріалах справи докази свідчать про фактичне припинення права користування орендарем, у зв`язку з чим ТОВ «Акваторія» набуло право на дострокове припинення Договору оренди в силу приписів пункту "а" статті 141 Земельного кодексу України, частини 2 статті 19 Закону України "Про оренду землі" та п. 12.3. Договору, яким і скористався, направивши позивачу повідомлення про добровільну відмову від права оренди земельної ділянки (т.1, а.с.90-91).
Доказів на підтвердження продовження користування саме відповідачем земельною ділянкою на підставі Договору оренди, так само як і на спростування завершення наведеного вище будівництва, введення об`єкта в експлуатацію та передачі на баланс обслуговуючого кооперативу позивачем суду не надано.
А тому, у ТОВ «Акваторія» виникло законне право на припинення земельних орендних правовідносин на вимогу однієї з сторін за рішенням суду незалежно від волевиявлення іншої сторони, в тому числі й органу місцевого самоврядування, як органу розпорядження землею комунальної власності згідно пункту а частини 1 статті 141, частини 2 статті 19 Закону України "Про оренду землі" та п. 12.3. Договору, що й стало підставою для звернення до суду з відповідними вимогами.
Аргументи скаржника, що повідомлення ТОВ «Акваторія» від 23.06.2021 про добровільну відмову від права оренди не є заявою землекористувача до власника земельної ділянки про добровільну відмову від права оренди у відповідності до положень ст.142 ЗК України, а тому відсутні докази добровільної відмови ТОВ «Акваторія» від права оренди спірної земельної ділянки, судова колегія відхиляє як необґрунтовані та безпідставні, оскільки з боку Таїровської селищної ради на адресу ТОВ «Акваторія» на направлялось жодного заперечення чи зауваження щодо змісту вказаної заяви про добровільну відмову, а лише через тривалий час було направлено лист про необхідність винесення вказаного питання на сесію ради, якої, як вбачається з матеріалів справи, так і не відбулось.
Таким чином, повідомлення ТОВ «Акваторія» від 23.06.2021 до Таїровської селищної ради Одеського району Одеської області, відповідає умовам п.12.3. Договору та є підставою для його припинення за рішенням суду.
Судова колегія відхиляє доводи скаржника, що станом на даний час з боку обслуговуючого кооперативу «РОЗЕНТАЛЬ» не було направлено заяву до Таїровської селищної ради щодо надання останньому спірну земельну ділянку в оренду, оскільки вказані обставини не виступають предметом спірних правовідносин та жодним чином не спростовують правомірність відмови ТОВ «Акваторія» від договору оренди.
Аргументи скаржника про те, що припинення права користування орендованою земельною ділянкою не настає автоматично в силу добровільної відмови від права користування земельною ділянкою, а є лише підставою для прийняття відповідного рішення власником земельної ділянки, оскільки Таїровська селищна рада не приймала рішення про припинення права оренди спірної земельної ділянки є безпідставними, з огляду на приписи частини 2 статті 19 Закону України "Про оренду землі", що після завершення будівництва та прийняття об`єкта в експлуатацію добросовісний орендар земельної ділянки, наданої для потреб будівництва та обслуговування відповідного об`єкта, має право на першочергове укладення договору оренди землі на строк до 50 років або припинення дії договору оренди землі.
Доводи представника Селищної ради про необізнаність якому саме обслуговуючому кооперативу передано на баланс спірну земельну ділянку не приймаються до уваги судовою колегією, оскільки Таїровська селищна рада, яка відповідно до статті 13 Конституції України є власником спірної земельної ділянки та від імені та в інтересах територіальної громади здійснює правомочності щодо володіння, користування, розпорядження та контролю щодо спірної земельної ділянки, тому має вчиняти відповідні дії щодо укладення договору з обслуговуючим кооперативом.
За таких обставин, судова колегія погоджується з висновком суду першої інстанції, що зустрічні позовні вимоги ТОВ «АКВАТОРІЯ» про визнання припиненими з 01.07.2021 зобов`язань сторін по Договору оренди земельної ділянки від 24.07.2019 є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
У зв`язку із задоволенням зустрічного позову, первісні позовні вимоги про стягнення 2 460 309,59 грн заборгованості по орендній платі, 3 488,86 грн пені, 102 565,88 грн 3% річних, 329 510,03 грн інфляційних втрат задоволенню не підлягають, оскільки спірну заборгованість позивач нараховує з дати, коли зобов`язання сторін вже було припинено.
Згідно з статтею 17 Закону України "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини" суди застосовують при розгляді справ Конвенцію про захист прав людини і основоположних свобод та практику Європейського суду з прав людини як джерело права.
Європейський суд з прав людини в рішенні у справі "Серявін та інші проти України" вказав, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов`язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях, зокрема, судів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод зобов`язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожний аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов`язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною залежно від характеру рішення.
Названий Суд зазначив, що, хоча пункт 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод зобов`язує суди обґрунтовувати свої рішення, це не може розумітись як вимога детально відповідати на кожен довід (рішення Європейського суду з прав людини у справі "Трофимчук проти України").
Тому інші доводи скаржника, що викладені в апеляційній скарзі, колегія суддів не бере до уваги, оскільки вони висновків суду не спростовують та з урахуванням всіх обставин даної справи, встановлених судом, не впливають на правильність вирішення спору по суті та остаточний висновок.
Статтею 276 ГПК України визначено, що суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
З урахуванням того, що наведені в апеляційній скарзі порушення не знайшли свого підтвердження, колегія суддів не вбачає підстав для скасування рішення Господарського суду Одеської області від 11.11.2024 у справі №916/3011/24.
За таких обставин, апеляційна скарга на рішення Господарського суду Одеської області від 11.11.2024 у справі №916/3011/24 задоволенню не підлягає, а оскаржуване рішення суду першої інстанції у даній справі залишається без змін.
Відповідно до статті 129 Господарського процесуального кодексу України, витрати по сплаті судового збору за апеляційний перегляд судового рішення покладаються на скаржника.
Керуючись статтями 129, 253, 269, 270, 275, 276, 281-284 Господарського процесуального кодексу України, суд
П О С Т А Н О В И В:
Апеляційну скаргу Таїровської селищної ради Одеського району Одеської області на рішення Господарського суду Одеської області від 11.11.2024 у справі №916/3011/24 - залишити без задоволення.
Рішення Господарського суду Одеської області від 11.11.2024 у справі №916/3011/24 - залишити без змін.
Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дня її ухвалення та може бути оскаржена до Верховного Суду протягом двадцяти днів з дня її проголошення згідно зі статтями 286-289 ГПК України.
Повний текст постанови складено 18.02.2025.
Головуючий суддяА.І. Ярош
Судді:Г.І. Діброва
Н.М. Принцевська
Суд | Південно-західний апеляційний господарський суд |
Дата ухвалення рішення | 11.02.2025 |
Оприлюднено | 19.02.2025 |
Номер документу | 125222348 |
Судочинство | Господарське |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із земельних відносин, з них щодо припинення права користування земельною ділянкою, з них щодо визнання незаконним акта, що порушує право користування земельною ділянкою, з них що виникають з договорів оренди |
Господарське
Південно-західний апеляційний господарський суд
Ярош А.І.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні