ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
18 лютого 2025 рокусправа № 380/1581/25
Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Брильовського РМ. розглянувши у письмовому провадженні в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «ПАНАМАКС ОІЛ» (80630, Львівська область, Золочівський район, с. Заболотці, вул. Шевченка, 12, ЄДРПОУ 44118684) до Головного управління ДПС у Львівській області (79026, м. Львів, вул. Стрийська, 35, ЄДРПОУ 43968090) про визнання протиправними та скасування рішення, зобов`язання вчинити дії, -
встановив:
На розгляд Львівського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява Товариства з обмеженою відповідальністю «ПАНАМАКС ОІЛ» до Головного управління ДПС у Львівській області, у якій просить суд: визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Львівській області форми «ПС» від 16.10.2024 № 43987/13-01-23-01.
Обґрунтовуючи позовні вимоги позивач зазначає, що виходячи з підпункту 39.4.2 пункту 39.4 статті 39 ПК України звіт про контрольовані операції за 2022 рік повинен був поданий у термін до 01.10.2023 року. Станом на 01.01.2023 діяли положення ПК України про те, що штрафні санкції за порушення строків подання звіту про контрольовані операції за 2022 рік не можуть бути застосовані з огляду на дію на території України карантинних обмежень, передбачених пунктом 52-1 підрозділу 10 розділу XX ПК України. Стверджує, що платник податків добросовісно планував свою діяльність і подачу Звіту про контрольовані операції із врахуванням пункту 52-1 підрозділу 10 розділу XX ПК України. ТзОВ «ПАНАМАКС ОІЛ» фактично подав вказаний звіт 13.02.2024. Звіт про контрольовані операції ТзОВ «ПАНАМАКС ОІЛ» за 2022 рік є повним, достовірним, порушення строку подання Звіту не призвело до несплати податків чи сплати не в повному обсязі, шкода не завдана. За цей час 13.06.2023 один з учасників ТОВ «ПАНАМАКС ОІЛ» продав частку в статурному капіталі Товариства у розмірі 50% не пов`язаній особі; 08.02.2024 другий з учасників ТОВ «ПАНАМАКС ОІЛ» продав частку в статурному капіталі Товариства у розмірі 50% не пов`язаній особі. ТОВ «ПАНАМАКС ОІЛ» і його контрагент-нерезидент припинили відповідність п. 14.1.159 ст. 14 ПК України та відповідно є не пов`язаними особами. Добросовісно покладаючись на дію пункту 52-1 підрозділу 10 розділу XX ПК України ТОВ «ПАНАМАКС ОІЛ» фактично подав Звіт про КО 13.02.2024 року. При цьому, помилка виникла виключно у зв`язку з несвоєчасним інформуванням про прийняттям КМ України від 27.06.2023 №651. Закон України «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану», яким було внесено зміни зокрема у п. 5 ч. 1 Закону України «Про захист інтересів суб`єктів подання звітності та інших документів у період дії воєнного стану або стану війни». який набув чинності лише 10.10.2023 і про факт його набрання ТОВ «ПАНАМАКС ОІЛ» стало відмово лише після проведення аналізу під час податкової перевірки. Тому, ТОВ «ПАНАМАКС ОІЛ» вважав, що строк подання Звіту не наступив. Вважає, що висновки контролюючого органу про порушення ТОВ «ПАНАМАКС ОІЛ» вимог п.п. 39.4.2п. 39.4 ст. 39 ПК України як підставу застосування до ТОВ «ПАНАМАКС ОІЛ» штрафних санкцій суперечать принципу правової визначеності. Просив позов задовольнити.
Ухвалою судді від 29 січня 2025 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі; справу вирішено розглядати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.
Відповідач подав до суду відзив на позовну заяву, в якому просить суд відмовити в задоволенні позову. Заперечення мотивовані тим, що перевіркою дотримання ТзОВ «ПАНАМАКС ОІЛ» вимог податкового законодавства щодо подання (своєчасності подання) Звіту про контрольовані операції за звітний 2022 рік та повноти відображення в поданому Звіті інформації про всі контрольовані операції, здійснені платником податків у звітному періоді, за період діяльності з 01.01.2022 року по 31.12.2022 року встановлено, що Звіт про контрольовані операції за 2022 рік ТзОВ «ПАНАМАКС ОІЛ» подано до ДПС України - 13.02.2024 року за № 9314535060 (звітний), кількість поданих додатків до Звіту про контрольовані операції за 2022 рік - 2 («Відомості про особу, яка бере участь у контрольованих операціях» - 1, «Інформація про пов`язаність осіб» - 1). Згідно з поданим ТзОВ «ПАНАМАКС ОІЛ» Звітом про контрольовані операції за 2022 рік, підприємство здійснювало контрольовані операції з контрагентом-нерезидентом «PANAMAX SWISS GROUP SARL» (Швейцарія) на загальну суму - 131 633 333 гривні. Згідно з поданою ТзОВ «ПАНАМАКС ОІЛ» до ГУ ДПС у Львівській області (Львівська ДПІ (Золочівський район) Податковою декларацією з податку на прибуток підприємства за 2022 рік від 23.02.2023 № 9308428806, річний дохід підприємства від будь-якої діяльності, визначений за правилами бухгалтерського обліку за 2022 рік становить - 667 991 897 грн, тобто перевищує 150 мільйонів гривень. Згідно з «Інформацією про пов`язаність осіб» (Інформація до додатка № 1 до Звіту про контрольовані операції за 2022 рік) ТзОВ «ПАНАМАКС ОІЛ» та нерезидент «PANAMAX SWISS GROUP SARL» (Швейцарія) є пов`язаними особами. Загальний обсяг здійснених господарських операцій із контрагентом-нерезидентом «PANAMAX SWISS GROUP SARL» (Швейцарія) становить - 131 633 333 грн, тобто перевищує 10 мільйонів гривень. Відповідно до підпункту «а» п.п. 39.2.1.1, п.п. 39.2.1.7 п.п. 39.2.1 п. 39.2 ст. 39 Податкового кодексу, вищезазначені господарські операції, здійснені ТзОВ «ПАНАМАКС ОІЛ» з нерезидентом «PANAMAX SWISS GROUP SARL» (Швейцарія) у 2022 році, визнаються контрольованими. Платник податків, який у звітному 2022 році здійснював контрольовані операції, зобов`язаний подати Звіт про контрольовані операції до 01 жовтня 2023 року, останнім днем строку подання Звіту про контрольовані операції за звітний 2022 рік вважається - 02 жовтня 2023 року (так як граничний строк припадає на вихідний день). Перевіркою встановлено, що станом на 02.10.2023 року ТзОВ «ПАНАМАКС ОІЛ» Звіт про контрольовані операції за 2022 рік не подано, дата подання звіту - 13.02.2024 року (№ 9314535060). Отже, перевіркою встановлено, що ТзОВ «ПАНАМАКС ОІЛ» в порушення вимог п.п. 39.4.2 п. 39.4 ст. 39 Податкового кодексу, несвоєчасно подано Звіт про контрольовані операції за звітний 2022 рік, тобто вчинено податкове правопорушення, відповідальність за яке передбачена п. 120.6 ст. 120 Податкового кодексу. Перевіркою повноти декларування контрольованих операцій у Звіті про контрольовані операції за 2022 рік, відповідно до представлених ТзОВ «ПАНАМАКС ОІЛ» для проведення перевірки документів, порушень не встановлено. Стверджує, що норма п. 52 прим. 1 підрозділ 10 розділ ХХ Податкового кодексу щодо мораторію (зупинення) застосування штрафних (фінансових) санкцій (штрафів) за порушення термінів нарахування, декларування та сплати податків і зборів на період діє карантину дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID- 19) не застосовується з 27.05.2022 на період дії воєнного стану. Враховуючи норми підпункту 69.9 підрозділу 10 розділу XX Податкового кодексу, починаючи з 27.05.2022 року до платників податків за несвоєчасне подання Звіту про контрольовані операції за звітний 2022 рік застосовуються штрафні санкції передбачені п. 120.6 ст. 120 Податкового кодексу. Станом на 05.09.2024 ТзОВ «ПАНАМАКС ОІЛ» не подало заяву та документи щодо не можливості своєчасно виконати свій податковий обов`язок, до контролюючого органу за місцем податкової адреси або будь-якого сервісного центру контролюючого органу, визначених наказом Міністерства фінансів України від 29.07.2022 року № 225, для звільнення від передбаченої підпунктом 69.1 пунктом 69 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Податкового Кодексу України відповідальності з обов`язковим виконанням обов`язків можливості своєчасно виконати свій податковий обов`язок щодо дотримання термінів сплати податків та зборів, подання звітності та/або документів (повідомлень), у тому числі передбачених статтею 39 Кодексу протягом шести місяців після припинення або скасування воєнного стану в Україні. Законом №2260-ІХ скасовано дію мораторію (зупинення) застосування штрафних (фінансових) санкцій (штрафів) на період дії воєнного, надзвичайного стану та/або на період дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), та поновлено відповідальність платників податків у разі виявлення порушень законодавства за результатами проведення перевірок згідно з Кодексом, законами, контроль за виконанням яких покладено на контролюючі органи, з урахуванням обставин, передбачених підпунктом 112.8.9 пункту 112.8 статті 112 Кодексу, що звільняють від фінансової відповідальності. Проведеною перевіркою встановлено порушення ТзОВ «ПАНАМАКС ОІЛ» вимог п.п. 39.4.2 п. 39.4 ст. 39 Податкового кодексу, а саме, несвоєчасне подання Звіту про контрольовані операції за звітний 2022 рік (від 13.02.2024 року № 9314535060). До ТзОВ «ПАНАМАКС ОІЛ» застосовано штрафні (фінансові) санкції (штрафи) у розмірі 332 454,00 гривень, про що складено податкове повідомлення-рішення форми «ПС» від 16.10.2024 № 43987/13-01- 23-01. Вважає, що Головне управління ДПС у Львівській області правомірно нарахувало штрафні санкції за несвоєчасне подання податкової звітності, підстави для звільнення позивача від відповідальності відсутні та наявність таких позивачем не доведена. Стверджує, що відповідач при прийнятті оскаржуваного податкового повідомлення-рішення від 16.10.2024 № 43987/13-01-23-01 діяв на підставі, в межах повноважень та у спосіб, передбачений Конституцією та законами України, що в свою чергу дає усі підстави для винесення рішення про відмову у задоволенні позову.
Всебічно дослідивши та об`єктивно оцінивши наявні в матеріалах справи докази, які мають юридичне значення для вирішення спору, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення сторін, суд встановив наступне.
ГУ ДПС у Львівській області провело документальну позапланову виїзну перевірку Товариства з обмеженою відповідальністю «ПАНАМАКС ОІЛ» з питань дотримання вимог податкового законодавства щодо подання (своєчасності подання) Звіту про контрольовані операції за звітний 2022 рік та повноти відображення в поданому Звіті інформації про всі контрольовані операції, здійснені платником податків у звітному періоді, за період діяльності з 01.01.2022 року по 31.12.2022 року.
Перевіркою дотримання ТзОВ «ПАНАМАКС ОІЛ» вимог податкового законодавства щодо подання (своєчасності подання) Звіту про контрольовані операції за звітний 2022 рік, та повноти відображення в поданому Звіті інформації про всі контрольовані операції, здійснені платником податків у звітному періоді, за період діяльності з 01.01.2022 року по 31.12.2022 року встановлено наступне: Звіт про контрольовані операції за 2022 рік ТзОВ «ПАНАМАКС ОІЛ» подано до ДПС України - 13.02.2024 року за № 9314535060 (звітний), кількість поданих додатків до Звіту про контрольовані операції за 2022 рік - 2 («Відомості про особу, яка бере участь у контрольованих операціях» - 1, «Інформація про пов`язаність осіб» - 1); згідно з поданим ТзОВ «ПАНАМАКС ОІЛ» Звітом про контрольовані операції за 2022 рік, підприємство здійснювало контрольовані операції з контрагентом-нерезидентом «PANAMAX SWISS GROUP SARL» (Швейцарія) на загальну суму - 131 633 333 гривні.
Перевіркою встановлено, що ТзОВ «ПАНАМАКС ОІЛ» в порушення вимог п.п. 39.4.2 п. 39.4 ст. 39 Податкового кодексу, несвоєчасно подано Звіт про контрольовані операції за звітний 2022 рік, тобто вчинено податкове правопорушення, відповідальність за яке передбачена п. 120.6 ст. 120 Податкового кодексу.
Перевіркою повноти декларування контрольованих операцій у Звіті про контрольовані операції за 2022 рік, відповідно до представлених ТзОВ «ПАНАМАКС ОІЛ» для проведення перевірки документів, порушень не встановлено.
До ТзОВ «ПАНАМАКС ОІЛ» застосовано штрафні (фінансові) санкції (штрафи) у розмірі 332 454,00 гривень, про що складено податкове повідомлення-рішення форми «ПС» від 16.10.2024 № 43987/13-01- 23-01.
Не погодившись із вказаним податковим повідомленням-рішенням форми «ПС» від 16.10.2024 № 43987/13-01- 23-01, ТзОВ «ПАНАМАКС ОІЛ» звернулося з позовом до суду.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.
Відповідно до підпунктів 16.1.2 та 16.1.3 пункту 16.1 статті 16 ПК України платник податків зобов`язаний вести в установленому порядку облік доходів і витрат, складати звітність, що стосується обчислення і сплати податків та зборів; подавати до контролюючих органів у порядку, встановленому податковим та митним законодавством, декларації, звітність та інші документи, пов`язані з обчисленням і сплатою податків та зборів.
Підпунктом 19-1.1.4 пункту 19-1.1 статті 19-1 ПК України встановлено, що на контролюючі органи покладено функцію зі здійснення контролю за встановленими законом строками проведення розрахунків в іноземній валюті.
Правові засади здійснення валютних операцій, валютного регулювання та валютного нагляду, права та обов`язки суб`єктів валютних операцій і уповноважених установ та відповідальність за порушення ними валютного законодавства регламентовано приписами Закону №2473-VIIІ.
Відповідно до частини 1 статті 13 Закону №2473-VIII Національний банк України має право встановлювати граничні строки розрахунків за операціями з експорту та імпорту товарів.
Рішення про застосування до уповноважених установ, суб`єктів валютних операцій заходів впливу приймається органами валютного нагляду відповідно до компетенції, визначеної частинами п`ятою і шостою статті 11 цього Закону, у порядку, визначеному законодавством, що діє на день прийняття відповідного рішення (частина 8 статті 16 Перехідні положення Закону №2473-VIII).
За правилами частини 3 статті 13 Закону №2473-VIII у разі встановлення Національним банком України граничного строку розрахунків за операціями резидентів з імпорту товарів їх поставка має здійснюватися у строки, зазначені в договорах, але не пізніше встановленого Національним банком України граничного строку розрахунків з дня здійснення авансового платежу (попередньої оплати).
Пунктом 21 розділу II Положення про заходи захисту та визначення порядку здійснення окремих операцій в іноземній валюті, затвердженого постановою Правління Національного банку України від 02 січня 2019 року № 5, визначено, що граничні строки розрахунків за операціями з експорту та імпорту товарів становлять 365 календарних днів.
Згідно з підпунктом 20.1.4 пункту 20.1 статті 20 ПК України контролюючі органи мають,право: проводити відповідно до законодавства перевірки і звірки платників податків (крім Національного банку України), у тому числі після проведення процедур митного контролю та/або митного оформлення.
Підпунктом 62.1.3 пункту 62.1 статті 62 ПК України встановлено, що податковий контроль здійснюється шляхом перевірок та звірок відповідно до вимог цього Кодексу, а також перевірок щодо дотримання законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, у порядку, встановленому законами України, що регулюють відповідну сферу правовідносин.
Відповідно до пункту 61.1 статті 61 ПК України податковий контроль - система заходів, що вживаються контролюючими органами та координуються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику, з метою контролю правильності нарахування, повноти і своєчасності сплати податків і зборів, а також дотримання законодавства з питань регулювання обігу готівки, проведення розрахункових та касових операцій, патентування, ліцензування та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.
Підпунктом 75.1.2 пункту 75.1 статті 75 ПК України визначено, що документальною перевіркою вважається перевірка, предметом якої є своєчасність, достовірність, повнота нарахування та сплати усіх передбачених цим Кодексом податків та зборів, а також дотримання валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, дотримання роботодавцем законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками (найманими особами) та яка проводиться на підставі податкових декларацій (розрахунків), фінансової, статистичної та іншої звітності, регістрів податкового та бухгалтерського обліку, ведення яких передбачено законом, первинних документів, які використовуються в бухгалтерському та податковому обліку і пов`язані з нарахуванням і сплатою податків та зборів, виконанням вимог іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також отриманих в установленому законодавством порядку контролюючим органом документів та податкової інформації, у тому числі за результатами перевірок інших платників податків. Документальна позапланова перевірка не передбачається у плані роботи контролюючого органу і проводиться за наявності хоча б однієї з підстав, визначених цим Кодексом. Документальною виїзною перевіркою вважається перевірка, що проводиться за місцезнаходженням платника податків чи місцем розташування об`єкта права власності, стосовно якого проводиться така перевірка.
Відповідно до підпункту 39.2.1.1 пункту 39.2.1 статті 39 ПК України, контрольованими операціями є господарські операції платника податків, що можуть впливати на об`єкт оподаткування податком на прибуток підприємств платника податків (для резидентів Дія Сіті - платників податку на особливих умовах - на фінансовий результат до оподаткування, визначений у фінансовій звітності згідно з національними положеннями (стандартами) бухгалтерського обліку або міжнародними стандартами фінансової звітності), а саме:
а)господарські операції, що здійснюються з пов`язаними особами - нерезидентами, в тому числі у випадках, визначених підпунктом 39.2.1.5 цього підпункту;
б)зовнішньоекономічні господарські операції з продажу та/або придбання товарів та/або послуг через комісіонерів-нерезидентів;
в)господарські операції, що здійснюються з нерезидентами, зареєстрованими у державах (на територіях), включених до переліку держав (територій), затвердженого Кабінетом Міністрів України відповідно до підпункту 39.2.1.2 цього підпункту, або які є резидентами цих держав;
г)господарські операції, що здійснюються з нерезидентами, які не сплачують податок на прибуток (корпоративний податок), у тому числі з доходів, отриманих за межами держави реєстрації таких нерезидентів, та/або не є податковими резидентами держави, в якій вони зареєстровані як юридичні особи. Перелік організаційно-правових форм таких нерезидентів в розрізі держав (територій) затверджується Кабінетом Міністрів України.
У разі внесення змін до переліку організаційно-правових форм нерезидентів у розрізі держав (територій), затвердженого Кабінетом Міністрів України відповідно до цього підпункту, вони набирають чинності з 1 січня звітного року, що настає за календарним роком, у якому внесено такі зміни;
Якщо нерезидентом, організаційно-правова форма якого включена до переліку, затвердженого Кабінетом Міністрів України відповідно до підпункту "г" цього підпункту, у звітному році сплачувався податок на прибуток (корпоративний податок), господарські операції платника податків з таким нерезидентом за відсутності критеріїв, визначених підпунктами "а" - "в" цього підпункту, визнаються неконтрольованими;
ґ) господарські операції (у тому числі внутрішньогосподарські розрахунки), що здійснюються між нерезидентом та його постійним представництвом в Україні.
За приписами підпункту 39.2.1.7 підпункту 39.2.1 пункту 39.1 статті 39 ПК України господарські операції, передбачені підпунктами 39.2.1.1 (крім операцій, що здійснюються між нерезидентом та його постійним представництвом в Україні) і 39.2.1.5 цього підпункту, визнаються контрольованими, якщо одночасно виконуються такі умови: річний дохід платника податків від будь-якої діяльності, визначений за правилами бухгалтерського обліку, перевищує 150 мільйонів гривень (за вирахуванням непрямих податків) за відповідний податковий (звітний) рік; обсяг таких господарських операцій платника податків з кожним контрагентом, визначений за правилами бухгалтерського обліку, перевищує 10 мільйонів гривень (за вирахуванням непрямих податків) за відповідний податковий (звітний) рік.
Відповідно до поданої ТзОВ «ПАНАМАКС ОІЛ» до ГУ ДПС у Львівській області (Львівська ДПІ (Золочівський район) Податкової декларації з податку на прибуток підприємства за 2022 рік від 23.02.2023 року № 9308428806, річний дохід підприємства від будь-якої діяльності, визначений за правилами бухгалтерського обліку за 2022 рік становить - 667 991 897 грн, отже перевищує 150 мільйонів гривень.
Згідно з «Інформацією про пов`язаність осіб» (Інформація до додатка № 1 до Звіту про контрольовані операції за 2022 рік) ТзОВ «ПАНАМАКС ОІЛ» та нерезидент «PANAMAX SWISS GROUP SARL» (Швейцарія) є пов`язаними особами.
Загальний обсяг здійснених господарських операцій із контрагентом-нерезидентом «PANAMAX SWISS GROUP SARL» (Швейцарія) становить - 131 633 333 грн, отже перевищує 10 мільйонів гривень.
Таким чином, відповідно до підпункту «а» п.п. 39.2.1.1, п.п. 39.2.1.7 п.п. 39.2.1 п. 39.2 ст. 39 Податкового кодексу України вищезазначені господарські операції, здійснені ТзОВ «ПАНАМАКС ОІЛ» з нерезидентом «PANAMAX SWISS GROUP SARL» (Швейцарія) у 2022 році визнаються контрольованими.
Згідно з підпунктом 39.4.2 пункту 39.4 статті 39 Податкового кодексу платники податків, які у звітному році здійснювали контрольовані операції, зобов`язані подавати до 1 жовтня року, що настає за звітним, звіт про контрольовані операції.
Звіт про контрольовані операції подається центральному органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, засобами електронного зв`язку в електронній формі з дотриманням вимог законів України «Про електронні документи та електронний документообіг» та «Про електронні довірчі послуги», відповідно до підпункту 39.4.2 пункту 39.4 статті 39 Податкового кодексу.
Таким чином, платник податків, який у звітному 2022 році здійснював контрольовані операції, зобов`язаний подати Звіт про контрольовані операції до 01 жовтня 2023 року, останнім днем строку подання Звіту про контрольовані операції за звітний 2022 рік вважається - 02 жовтня 2023 року (так як граничний строк припадає на вихідний день).
Суд зазначає, що перевіркою встановлено, що станом на 02.10.2023 ТзОВ «ПАНАМАКС ОІЛ» Звіт про контрольовані операції за 2022 рік не подано, дата подання звіту - 13.02.2024 року (№ 9314535060).
Позивач зазначає, що згідно з поданим ТОВ «ПАНАМАКС ОІЛ» Звітом про контрольовані операції за 2022 рік Товариство здійснювало за період з 01.01.2022 по 31.12.2022 контрольовані операції з контрагентом-нерезидентом PANAMAX SWISS GROUP SARL (Швейцарія) на загальну суму - 131 633 333 гривні. 3.3.Відповідно до розділу 4 «Висновки» Акту від 13.09.2024 № 38275/1301-23-01/44118684 перевіркою дотримання ТОВ «ПАНАМАКС ОІЛ» податкового законодавства щодо подання (своєчасності подання) звіту про контрольовані операції за звітний 2022 рік, та повноти відображення в поданому звіті інформації про всі контрольовані операції, здійснені платником податків у звітному періоді, за період діяльності з 01.01.2022 року по 31.12.2022 року, встановлено порушення вимог п.п. 39.4.2п. 39.4 ст. 39 ПК України - подачу підприємством несвоєчасно Звіту про контрольовані операції за звітний 2022 рік (від 13.02.2024 року № 9314535060), відповідальність за що передбачена п. 120.6 ст. 120 ПК України. 3.4.Відповідно до розділу 3 «Описова частина» Акту від 13.09.2024 № 38275/1301-23-01/44118684 не встановлено інших порушень податкового законодавства щодо подання (своєчасності подання) звіту про контрольовані операції за звітний 2022 рік, та повноти відображення в поданому звіті інформації про всі контрольовані операції, здійснені платником податків у звітному періоді, за період діяльності з 01.01.2022 року по 31.12.2022 року.
Щодо твердження позивача про те, що станом на 01.01.2023 діяли положення ПК України про те, що штрафні санкції за порушення строків подання звіту про контрольовані операції за 2022 рік не можуть бути застосовані з огляду на дію на території України карантинних обмежень, передбачених пунктом 52-1 підрозділу 10 розділу XX ПК України.
ГУ ДПС у Львівській області в ході перевірки на виконання п.п. 16.1.2, п.п. 16.1.5 п. 16.1 ст. 16, п. 85.2, п. 85.4 ст. 85 Податкового кодексу для підтвердження про всі здійснені протягом звітного періоду контрольовані операції, відповідно до вимог статті 39 Податкового кодексу, вручено представнику ТзОВ «ПАНАМАКС ОІЛ» Ковальчук Вікторії Леонідівні (в присутності головного бухгалтера - Войтенко Юлії Тарасівни) лист від 05.09.2024 № 26086/6/13-01-23-01-16 щодо надання документів згідно яких здійснено взаємовідносини з контрагентом-нерезидентом зазначеним у поданому звіті про контрольовані операції за 2022 рік (від 13.02.2024 року № 9314535060) та про надання письмових пояснень щодо несвоєчасного подання платником податків до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, звіту про контрольовані операції за 2022 рік, або з інших питань, що виникли під час проведення перевірки.
ТзОВ «ПАНАМАКС ОІЛ» на лист від 05.09.2024 № 26086/6/13-01-23-01-16 надало письмове пояснення від 10.09.2024 № 018/10-09 (вх. ГУ ДПС у Львівській області від 11.09.2024 № 57080/6) щодо несвоєчасного подання звіту про контрольовані операції за 2022 рік, в якому зазначено: «...Станом на 01.01.2023 року діяли положення ПК України про те, що штрафні санкції за порушення строків подання звіту про КО за 2022 рік не можуть бути застосовані з огляду на дію на території України карантинних обмежень, передбачених підпунктом 52-1 підрозділу 10 розділу XXПК України. Відповідно до пункту 52-1 підрозділу 10 розділ ХХ ПК України за порушення податкового законодавства, вчинені протягом періоду з 1 березня 2020 року по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (COVID-19), штрафні санкції не застосовуються. крім санкцій за: порушення вимог до договорів довгострокового страхування життя чи договорів страхування в межах недержавного пенсійного забезпечення, зокрема страхування додаткової пенсії; відчуження майна, що перебуває у податковій заставі, без згоди контролюючого органу; порушення вимог законодавства в частині: обліку, виробництва, зберігання та транспортування пального, спирту етилового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів; цільового використання пального, спирту етилового платниками податків; обладнання акцизних складів витратомірами-лічильниками та/або рівномірами-лічильниками; здійснення функцій, визначених законодавством у сфері виробництва і обігу спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів, пального; здійснення суб`єктами господарювання операцій з реалізації пального або спирту етилового без реєстрації таких суб`єктів платниками акцизного податку; порушення нарахування, декларування та сплати податку на додану вартість, акцизного податку, рентної плати. Таким чином, платник податків добросовісно планував свою діяльність і подачу Звіту про КО із врахуванням пункту пункту 52-1 підрозділу 10 розділ ХХ ПК України. ТзОВ «ПАНАМАКС ОІЛ» фактично подав вказаний звіт 13.02.2024року...»
Суд зазначає, що згідно з п. 52 прим. 1 підрозділ 10 розділ ХХ «Перехідні положення» Податкового кодексу за порушення податкового законодавства, вчинені протягом періоду з 1 березня 2020 року по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (COVID-19), штрафні санкції не застосовуються, крім санкцій за: порушення вимог до договорів довгострокового страхування життя чи договорів страхування в межах недержавного пенсійного забезпечення, зокрема страхування додаткової пенсії; відчуження майна, що перебуває у податковій заставі, без згоди контролюючого органу; порушення вимог законодавства в частині: обліку, виробництва, зберігання та транспортування пального, спирту етилового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів; цільового використання пального, спирту етилового платниками податків; обладнання акцизних складів витратомірами-лічильниками та/або рівномірами- лічильниками; здійснення функцій, визначених законодавством у сфері виробництва і обігу спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів, пального; здійснення суб`єктами господарювання операцій з реалізації пального або спирту етилового без реєстрації таких суб`єктів платниками акцизного податку; порушення нарахування, декларування та сплати податку на додану вартість, акцизного податку, рентної плати.
Тимчасово, на період до припинення або скасування воєнного стану на території України, справляння податків і зборів здійснюється з урахуванням особливостей, визначених у п. 69 підрозділу 10 розділу XX Податкового кодексу.
Абзацом вісімнадцятим п.п. 69.2 п. 69 підрозділу 10 розділу XX Податкового кодексу, з урахуванням змін внесених Законом України від 12 травня 2022 року № 2260-ІХ «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо особливостей податкового адміністрування податків, зборів та єдиного внеску під час дії воєнного, надзвичайного стану», який набрав чинності 27.05.2022, визначено, що у разі виявлення порушень законодавства за результатами проведення перевірок до платників податків застосовується відповідальність згідно з ПКУ, законами, контроль за виконанням яких покладено на контролюючі органи, з урахуванням обставин, передбачених п.п. 112.8.9 п. 112.8 ст. 112 ПКУ (вчинення діяння (дії або бездіяльності) внаслідок обставин непереборної сили (форс-мажору)), що звільняють від фінансової відповідальності. При цьому вимоги законодавства щодо мораторію (зупинення) застосування штрафних (фінансових) санкцій (штрафів) на період дії воєнного, надзвичайного стану та/або на період дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), не застосовуються.
Отже, позивач звільнявся від відповідальності за неподання та несвоєчасне подання податкової звітності в період дії мораторію, мораторію, запровадженого пунктом 52-1 підрозділу 10розділу XX «Перехідні положення» ПК України, а саме з 01 березня 2020 року по 26 травня 2022 року.
Аналогічна правова позиція викладена Верховним Судом у постанові від 30.01.2024 у справі №280/4484/23.
Відповідно до підпункту 69.9 підрозділу 10 розділу XX Податкового кодексу для платників податків та контролюючих органів зупиняється перебіг строків, визначених податковим законодавством та іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, крім: дотримання строків реєстрації податкових накладних, розрахунків коригування до них в Єдиному реєстрі податкових накладних, подання звітності та/або документів (повідомлень), у тому числі передбачених статтею 39 Податкового кодексу.
Отже, норма п. 52 прим. 1 підрозділ 10 розділ ХХ Податкового кодексу щодо мораторію (зупинення) застосування штрафних (фінансових) санкцій (штрафів) за порушення термінів нарахування, декларування та сплати податків і зборів на період діє карантину дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID- 19) не застосовується з 27.05.2022 на період дії воєнного стану.
Верховний Суд у постановах: від 30.01.2024 у справі 280/4484/23, від 06.02.2024 у справі №160/10740/23, від 12.03.2024 у справі №160/13661/23, від 11.04.2024 у справі №380/14133/23 погоджується з позицією податкового органу та зазначає, що «з 27 травня 2022 року припинили застосовуватися положення законодавства щодо мораторію (зупинення) застосування штрафних (фінансових) санкцій (штрафів) на період дії воєнного, надзвичайного стану та/ або на період дії карантину, які поширювалися на правовідносини, що врегульовувались пунктом 52-1 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» ПК України».
Враховуючи вищевикладене та норми підпункту 69.9 підрозділу 10 розділу XX Податкового кодексу, починаючи з 27.05.2022 року до платників податків за несвоєчасне подання Звіту про контрольовані операції за звітний 2022 рік застосовуються штрафні санкції передбачені п. 120.6 ст. 120 Податкового кодексу.
Відповідно до п. 120.6 ст. 120 Податкового кодексу, несвоєчасне подання платником податків звіту про контрольовані операції тягне за собою накладення штрафу (штрафів) у розмірі одного розміру прожиткового мінімуму для працездатної особи, встановленого законом на 1 січня податкового (звітного) року, за кожний календарний день несвоєчасного подання звіту про контрольовані операції, але не більше 300 розмірів прожиткового мінімуму для працездатної особи, встановленого законом на 1 січня податкового (звітного) року.
Підпункт 46.1. статті 46 Податкового кодексу містить визначення податкової декларації, розрахунку звіту (далі - податкова декларація): Податкова декларація, розрахунок, звіт (далі - податкова декларація) - документ, що подається платником податків (у тому числі відокремленим підрозділом у випадках, визначених цим Кодексом) контролюючим органам у строки, встановлені законом, на підставі якого здійснюється нарахування та/або сплата грошового зобов`язання, у тому числі податкового зобов`язання або відображаються обсяги операції (операцій), доходів (прибутків), щодо яких податковим та митним законодавством передбачено звільнення платника податку від обов`язку нарахування і сплати податку і збору, чи документ, що свідчить про суми доходу, нарахованого (виплаченого) на користь платників податків - фізичних осіб, суми утриманого та/або сплаченого податку, а також суми нарахованого єдиного внеску.
Підпунктом 36.1 статті 36 Податкового кодексу встановлено, що податковим обов`язком визнається обов`язок платника податку обчислити, задекларувати та/або сплатити суму податку та збору в порядку і строки, визначені цим Кодексом, законами з питань митної справи.
Враховуючи вищезазначене, податкові декларації, повідомлення, звіти в розрізі країн МГК, документація та глобальна документація, які у розумінні Податкового кодексу є звітністю, яку платники податків зобов`язані складати та подавати (підпункти 16.1.2-16.1.3 пункту 16.1 статті 16 та пункт 39.4 статті 39 Кодексу).
Відповідно до підпункту 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Податкового Кодексу України визначено, що у разі підтвердження відсутності у платника податків можливості своєчасно виконати свій податковий обов`язок щодо дотримання термінів сплати податків та зборів, подання звітності та/ або документів (повідомлень), у тому числі передбачених статтею 39 Кодексу, платники податків звільняються від передбаченої Кодексом відповідальності з обов`язковим виконанням таких обов`язків протягом шести місяців після припинення або скасування воєнного стану в Україні.
Порядок підтвердження можливості чи неможливості виконання платником податків обов`язків, визначених підпунктом 69.1 пунктом 69 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Податкового Кодексу України від 02.12.2010 №2755-VI (із змінами та доповненнями), та переліків документів на підтвердження затверджено наказом Міністерства фінансів України від 29.07.2022 № 225, який зареєстровано в Міністерстві юстиції України 25.08.2022 за №967/38303.
Станом на 05.09.2024 ТзОВ «ПАНАМАКС ОІЛ» не подало заяву та документи щодо неможливості своєчасно виконати свій податковий обов`язок до контролюючого органу за місцем податкової адреси або будь-якого сервісного центру контролюючого органу, визначених наказом Міністерства фінансів України від 29.07.2022 №225, для звільнення від передбаченої підпунктом 69.1 пунктом 69 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Податкового Кодексу України відповідальності з обов`язковим виконанням обов`язків можливості своєчасно виконати свій податковий обов`язок щодо дотримання термінів сплати податків та зборів, подання звітності та/або документів (повідомлень), у тому числі передбачених статтею 39 Кодексу протягом шести місяців після припинення або скасування воєнного стану в Україні.
Верховний Суд у постанові від 30.012024 у справі 280/4484/23, постанові від 06.02.2024 року у справі №160/10740/23, постанові від 12.03.2024 у справі №160/13661/23 та від 11.04.2024 у справі №380/14133/23 погоджується з позицією податкового органу з цього приводу та зазначає, що з набранням чинності Законом № 2260-IX передбачене підпунктом 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ ПК України звільнення від відповідальності поставлене в залежність від підтвердження у визначеному законодавством порядку можливості чи неможливості виконання платником податків обов`язку, зокрема, щодо подання фінансової та податкової звітності.
Враховуючи вищевикладене та норми підпункту 69.9 підрозділу 10 розділу XX Податкового кодексу, починаючи з 27.05.2022 року до платників податків за несвоєчасне подання Звіту про контрольовані операції за звітний 2022 рік застосовуються штрафні санкції передбачені п. 120.6 ст. 120 Податкового кодексу.
Законом №2260-ІХ скасовано дію мораторію (зупинення) застосування штрафних (фінансових) санкцій (штрафів) на період дії воєнного, надзвичайного стану та/або на період дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19) та поновлено відповідальність платників податків у разі виявлення порушень законодавства за результатами проведення перевірок згідно з Кодексом, законами, контроль за виконанням яких покладено на контролюючі органи, з урахуванням обставин, передбачених підпунктом 112.8.9 пункту 112.8 статті 112 Кодексу, що звільняють від фінансової відповідальності.
Суд встановив, що проведеною перевіркою встановлено порушення ТзОВ «ПАНАМАКС ОІЛ» вимог п.п. 39.4.2 п. 39.4 ст. 39 Податкового кодексу, а саме, несвоєчасне подання Звіту про контрольовані операції за звітний 2022 рік (від 13.02.2024 року № 9314535060).
У результаті цього до ТзОВ «ПАНАМАКС ОІЛ» застосовано штрафні (фінансові) санкції (штрафи) у розмірі 332 454,00 гривень, про що складено податкове повідомлення-рішення форми «ПС» від 16.10.2024 № 43987/13-01- 23-01.
Правові засади здійснення валютних операцій, валютного регулювання та валютного нагляду, права та обов`язки суб`єктів валютних операцій і уповноважених установ та відповідальність за порушення ними валютного законодавства регламентовано приписами Закону «Про валюту і валютні операції» №2473-VIIІ (надалі- Закон №2473-VIIІ).
Відповідно до частини 1 статті 13 Закону №2473-VIII Національний банк України має право встановлювати граничні строки розрахунків за операціями з експорту та імпорту товарів.
Рішення про застосування до уповноважених установ, суб`єктів валютних операцій заходів впливу приймається органами валютного нагляду відповідно до компетенції, визначеної частинами п`ятою і шостою статті 11 цього Закону, у порядку, визначеному законодавством, що діє на день прийняття відповідного рішення (частина 8 статті 16 Перехідні положення Закону №2473-VIII).
За правилами частини 3 статті 13 Закону №2473-VIII у разі встановлення Національним банком України граничного строку розрахунків за операціями резидентів з імпорту товарів їх поставка має здійснюватися у строки, зазначені в договорах, але не пізніше встановленого Національним банком України граничного строку розрахунків з дня здійснення авансового платежу (попередньої оплати).
Пунктом 21 розділу II Положення про заходи захисту та визначення порядку здійснення окремих операцій в іноземній валюті, затвердженого постановою Правління Національного банку України від 02 січня 2019 року № 5, визначено, що граничні строки розрахунків за операціями з експорту та імпорту товарів становлять 365 календарних днів.
Перевіряючи правильність висновків контролюючого органу про наявність підстав для нарахування пені за несвоєчасне проведення розрахунків (невиконання зобов`язань) за зовнішньоекономічним договором, суд дійшов висновку, що позов не підлягає до задоволення.
Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Наведена норма означає, що суб`єкт владних повноважень зобов`язаний діяти лише на виконання закону, за умов і обставин, визначених ним, вчиняти дії, не виходячи за межі прав та обов`язків, дотримуватися встановленої законом процедури, обирати лише встановлені законодавством України способи правомірної поведінки під час реалізації своїх владних повноважень.
Згідно з частиною першою статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Відповідно до частини другої статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Суд дійшов висновку про необґрунтованість заявлених позовних вимог і вважає, що позов не підлягає до задоволення.
Керуючись ст.ст. 19-21, 72-77, 242-246, 255, 293, 295 КАС України, суд,
ухвалив:
В задоволенні позову відмовити повністю.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
СуддяБрильовський Роман Михайлович
Суд | Львівський окружний адміністративний суд |
Дата ухвалення рішення | 18.02.2025 |
Оприлюднено | 20.02.2025 |
Номер документу | 125240121 |
Судочинство | Адміністративне |
Категорія | Справи з приводу адміністрування податків, зборів, платежів, а також контролю за дотриманням вимог податкового законодавства, зокрема щодо реалізації податкового контролю |
Адміністративне
Львівський окружний адміністративний суд
Брильовський Роман Михайлович
Адміністративне
Львівський окружний адміністративний суд
Брильовський Роман Михайлович