Рішення
від 11.02.2025 по справі 136/852/24
ЛИПОВЕЦЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ВІННИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 136/852/24

провадження № 2-о/136/46/24

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11 лютого 2025 року м. Липовець

Липовецький районний суд Вінницької області у складі головуючого судді Іванця О.Д., присяжних: Гульман О.О., Печолат В.Л., за участю секретаря судового засідання Мельник В.Р., розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Липовець, в порядку окремого провадження, цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , заінтересована особа: Орган опіки та піклування в особі Управління соціального захисту населення та охорони здоров`я Турбівської селищної рада Вінницького району Вінницької області про визнання особи недієздатною та встановлення опіки,

ВСТАНОВИВ:

У квітні 2024 року заявник ОСОБА_1 , через свого представника, звернулась до суду з заявою про визнання особи недієздатною та встановлення опіки.

Заявник обґрунтовує свою заяву наступними обставинами.

ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 являється рідною дочкою заявниці, яка має першу «А» групу інвалідності з дитинства, оскільки хворіє на психічне захворювання. Так, рішенням Липовецького районного суду Вінницької області від 13.09.2019 по справі №136/680/19 вирішено визнати ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 недієздатною та встановлено над нею опіку. Однак, як слідує, із змісту даного рішення судом не було визначено строк рішення. І відповідно заявник впродовж періоду з 2019 року по 2024 рік квітень місяць діяла в інтересах недієздатної дочки. Лише за телефонним повідомленням відповідного управління соціального захисту, останній було повідомлено, що опіка закінчилась за рішенням суду від 13.09.2019, зважаючи, що строк дії рішення суду у відповідності до ч. 6 ст. 300 ЦПК України, не може перевищувати два роки. Таким чином, заявник змушена звернутись до суду з даною заявою, щодо визнання її дочки недієздатною та встановлення опіки,адже черезсвою хворобу,вона неможе усвідомлюватисвої діїта керуватиними.Згідно висновкулікарської комісіїмедичного закладу,де обстежувалась ОСОБА_2 ,вона потребуєпостійного сторонньогодогляду внаслідоксвоєї хвороби.Захворювання дочкивказує прохронічний, стійкий психічний розлад, та як наслідок вона не здатна усвідомлювати та розуміти значення своїх дій, керувати ними, потребує постійного стороннього догляду та допомоги, за станом здоров`я потребує опіки.

Викладені обставини стали підставою для звернення до суду.

Згідно протоколу автоматичного визначення присяжних від 30.04.2024 визначено основних присяжних Гульман О.О. та Печолат В.Л.

Ухвалою судувід 06.05.2024призначено розглядсправи впорядку окремогопровадження зповідомленням (викликом)сторін тавизначено заінтересованійособі строкдля поданнявідзиву назаяву. Також, витребувано у КНП "Турбівський селищний центр первинної медико-санітарної допомоги Турбівської селищної ради Вінницького району Вінницької області" Турбівська амбулаторія загальної практики сімейної медицини с-ше Турбів медичну карту хворої - ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Заінтересованою особою у визначений судом строк відзиву на заяву не подано, проте на адресу суду 07.05.2024 надійшов лист, у якому представник не заперечує проти вимог заявника, розгляд справи просить суд проводити без його участі. Крім того, було надано рішення опікунської ради про доцільність призначення заявника опікуном над ОСОБА_2 .

Ухвалою судувід 10.06.2024доручено Північному міжрегіональному центру з надання безоплатної правничої допомоги призначити адвоката для здійснення представництва інтересів ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 .

Суд дійшов висновку, що у даній справі необхідно призначити експертизу, оскільки в матеріалах справи є достатні дані про психічний розлад здоров`я ОСОБА_2 отож для встановлення його психічного стану проведення судово-психіатричної експертизи є обов`язковим.

Ухвалою суду від 10.07.2024 призначено у справі судово-психіатричну експертизу, поставлено на вирішення відповідні запитання, проведення експертизи доручено експертам Вінницької філії судових експертиз Державної установи "Інститут судової психіатрії МОЗ України", а на час проведення експертизи провадження у справі зупинено.

На виконання вимог ухвали суду від 06.05.2024 на адресу суду від КНП "Турбівський селищний центр первинної медико-санітарної допомоги Турбівської селищної ради Вінницького району Вінницької області" Турбівська амбулаторія практики сімейної медицини с-ща Турбів надано медичну карту амбулаторного хворого на ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .

07.01.2025 на адресу суду надійшов висновок судово-психіатричного експерта №724 від 22.11.2024.

Ухвалою суду від 08.01.2025 поновлено провадження у справі та призначено наступну дату судового засідання.

Заявник та її представник у судове засідання не з`явились, однак остання подала заяву, в якій просила справу розглянути за її та заявника відсутності, заявлені вимоги підтримала та просила суд їх задовольнити.

Від адвоката, яка здійснює представництво інтересів ОСОБА_2 надійшла заява про розгляд справи за її відсутності.

Відповідно до рішення №8 Опікунської ради при виконавчому комітеті Турбівської селищної ради від 02.05.2024 визнано доцільним призначення опікуном ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 над рідною донькою ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , у разі визнання її судом недієздатною (а.с. 17).

Суд, вивчивши матеріали справи та оцінивши зібрані докази, встановив наступні фактичні обставини.

Відповідно до свідоцтва про народження ОСОБА_2 її батьками записані ОСОБА_6 та ОСОБА_1 (а.с. 5 на звороті).

Згідно з довідкою Турбівської селищної ради Вінницького району Вінницької області від 22.04.2024 за №141 (а.с. 7) слідує. Що до складу сім`ї заявника ОСОБА_1 входять: чоловік ОСОБА_6 , дочка ОСОБА_7 та дочка ОСОБА_2 . Вказані документи підтверджують, що ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 являється рідною донькою заявника, яка живе разом із заявником у будинку за адресою: АДРЕСА_1 .

Відповідно до акта огляду МСЕК серія 12 ААБ №097068 від 26.03.2019 ОСОБА_2 являється інвалідом 1-оїгрупи «А»з дитинства - безтерміново (а.с. 6). Крім того, згідно з висновком судово-психіатричного експерта Вінницької філії судових експертиз Державної установи "Інститут судової психіатрії МОЗ України", за №724 від 22.11.2024 ОСОБА_2 страждає на хронічний стійкий психічний розлад у вигляді глибокої розумової відсталості з відхиленнями у поведінці (F73.8); не може усвідомлювати значення своїх дій та керувати ними й потребує опіки.

Дані документи підтверджують те, що ОСОБА_2 має слідуючий діагноз: F73.8 глибока розумова відсталість з відхиленнями у поведінці. Тобто, потребує опіки над нею.

Суд дійшов висновку, що заява підлягає задоволенню з наступних підстав.

Як визначено в п. 1 ч. 2 ст. 293 ЦПК України суд розглядає в порядку окремого провадження справи про обмеження цивільної дієздатності фізичної особи, визнання фізичної особи недієздатною та поновлення цивільної дієздатності фізичної особи. Розгляд такої категорії справ, згідно з ч. 4 ст.293 проводиться судом у складі 1-го судді і 2-ох присяжних.

Отже, з огляду на особливість окремого провадження, в порядку якого розглядається дана справа щодо визнання ОСОБА_2 недієздатною, в даному судовому процесі необхідно довести чи дійсно вказана особа внаслідок хронічного, стійкого психічного розладу не здатна усвідомлювати значення своїх дій та (або) керувати ними.

Як визначено в ст. 30 ЦК України, цивільну дієздатність має фізична особа, яка усвідомлює значення своїх дій та може керувати ними.

Згідно зі ст. 39 ЦК України фізична особа може бути визнана судом недієздатною, якщо вона внаслідок хронічного, стійкого психічного розладу не здатна усвідомлювати значення своїх дій та (або) керувати ними.

Відповідно до ч. 1 ст. 40 ЦК України фізична особа визнається недієздатною з моменту набрання законної сили рішенням суду про це.

Судом встановлено, що згідно з висновком експерта Вінницької філії судових експертиз Державної установи "Інститут судової психіатрії МОЗ України", за №724 від 22.11.2024 ОСОБА_2 страждає на хронічний стійкий психічний розлад у вигляді глибокої розумової відсталості з відхиленнями у поведінці (F73.8); не може усвідомлювати значення своїх дій та керувати ними й потребує опіки.

Оскільки суд вважає вищевказаний висновок експерта належним та допустимим доказом, а тому аргументи заявника про те, що ОСОБА_2 страждає на хронічний стійкий психічний розлад і не може усвідомлювати значення своїх дій та керувати ними є обґрунтованими. Таким чином, зібрані у справі докази та їх належна оцінка вказують на наявність підстав для визнання особи недієздатною.

Відповідно до ч. 1 ст. 60 ЦК України суд встановлює опіку над фізичною особою у разі визнання її недієздатною і призначає опікуна за поданням органу опіки та піклування. Опікун або піклувальник призначаються переважно з осіб, які перебувають у сімейних, родинних відносинах з підопічним, з урахуванням особистих стосунків між ними, можливості особи виконувати обов`язки опікуна чи піклувальника (ч. 4 ст. 63 ЦК України).

Суд, зважаючи на наявність законних підстав для визнання недієздатною ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , та враховуючи рішення опікунської ради при виконавчому комітеті Турбівської селищної ради від 02.05.2024, вважає за необхідне призначити її опікуном ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .

Отже,з урахуваннямвстановлених обставинта нормдля їхправового регулювання,суд дійшоввисновку,що вимогизаявника провизнання ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 недієздатн оюта призначення заявника опікуном, ґрунтуються на нормах чинного законодавства, а тому підлягають задоволенню.

Судові витрати по справі слід віднести на рахунок держави.

У силу вимог ч. 6 ст. 300 ЦПК України суд роз`яснює, що строк дії рішення про визнання фізичної особи недієздатною визначається судом, але не може перевищувати двох років.

Керуючись ст.ст. 4, 10, 12-13, 76-80, 89, 258-259, 263-265, 268, 273, 293, 354 ЦПК України, суд

УХВАЛИВ:

Заяву ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 , РНОКПП - НОМЕР_1 ), заінтересована особа: Орган опіки та піклування в особі Управління соціального захисту населення та охорони здоров`я Турбівської селищної рада Вінницького району Вінницької області (місцезнаходження: вул. Миру, буд. 42, с-ще Турбів, Вінницький р-н, Вінницька обл., ЄДРПОУ 43976095) про визнання особи недієздатною та призначення опікуна - задовольнити.

Визнати недієздатною ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП - НОМЕР_2 , жительку АДРЕСА_1 .

Призначити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , РНОКПП - НОМЕР_1 ), яка проживає за адресою: АДРЕСА_1 , опікуном над недієздатною ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП - НОМЕР_2 .

Строк дії рішення про визнання ОСОБА_4 недієздатною, встановити в 2 (два) роки з дня набрання рішенням законної сили.

Витрати, пов`язані із проведенням судово-психіатричної експертизи у сумі 8240 (вісім тисяч двісті сорок) гривень 48 копійок віднести на рахунок держави (реквізити: ДУ «ІСП МОЗ УКРАЇНИ», ЄДРПОУ 04803492. МФО 820172, УДКСУ у Подільському районі м. Києва UA158201720313251005201007077, адреса: Україна, 04080, м. Київ, вул. Кирилівська, 103).

Роз`яснити заявнику ОСОБА_1 положення ст. 300 ЦПК України, відповідно до якого, скасування рішення суду про визнання фізичної особи недієздатною та поновлення цивільної дієздатності фізичної особи, яка була визнана недієздатною, в разі її видужання або значного поліпшення її психічного стану здійснюється за рішенням суду на підставі відповідного висновку судово-психіатричної експертизи за заявою опікуна, членів сім`ї, органу опіки та піклування або самої особи, визнаної недієздатною.

Клопотання про продовження строку дії рішення про визнання фізичної особи недієздатною має право подати опікун, представник органу опіки та піклування не пізніше ніж за п`ятнадцять днів до закінчення строку, визначеного частиною шостою ст.300 ЦПК України.

Клопотання про продовження строку дії рішення про визнання фізичної особи недієздатною повинно містити обставини, що свідчать про продовження хронічного, стійкого психічного розладу, внаслідок чого особа продовжує не усвідомлювати значення своїх дій та (або) керувати ними, підтверджені відповідним висновком судово-психіатричної експертизи.

Судові витрати по справі слід віднести на рахунок держави.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Учасник справи, якому повне рішення не було вручено в день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом 30-ти днів із дня вручення йому повного рішення суду. Строк на апеляційне оскарження може бути також поновлений у разі пропуску з інших поважних причин, крім випадків, зазначених у ч. 2 ст. 358 ЦПК України.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом 30-ти днів до Вінницького апеляційного суду.

Суддя О.Д. Іванець

Присяжні О.О. Гульман

В.Л. Печолат

СудЛиповецький районний суд Вінницької області
Дата ухвалення рішення11.02.2025
Оприлюднено20.02.2025
Номер документу125243876
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи окремого провадження Справи про обмеження цивільної дієздатності фізичної особи, визнання фізичної особи недієздатною та поновлення цивільної дієздатності фізичної особи, з них: про визнання фізичної особи недієздатною

Судовий реєстр по справі —136/852/24

Рішення від 11.02.2025

Цивільне

Липовецький районний суд Вінницької області

Іванець О. Д.

Ухвала від 08.01.2025

Цивільне

Липовецький районний суд Вінницької області

Іванець О. Д.

Ухвала від 10.07.2024

Цивільне

Липовецький районний суд Вінницької області

Іванець О. Д.

Ухвала від 10.06.2024

Цивільне

Липовецький районний суд Вінницької області

Іванець О. Д.

Ухвала від 06.05.2024

Цивільне

Липовецький районний суд Вінницької області

Іванець О. Д.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні