Справа № 317/5444/24
№/п 2/317/174/2025
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
17 лютого 2025 року м. Запоріжжя
Запорізький районний суд Запорізької області у складі:
головуючого судді Мінгазова Р.В.,
при секретарі Демко К.І.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до територіальної громади в особі Широківської сільської ради Запорізького району Запорізької області про визнання права власності на спадкове майно, -
ВСТАНОВИВ:
Позивачка ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом до територіальної громади в особі Широківської сільської ради Запорізького району Запорізької області провизнання за нею права власності в порядку спадкування наспадкове майно у виглядіземельної ділянки для обслуговування жилого будинку, що розташована за адресою: АДРЕСА_1 , яказалишиласяпісля смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 чоловіка позивачки ОСОБА_2 . Спадщину, відкриту після його смерті позивачка прийняла своєчасно і належним чином, звернувшись доприватного нотаріуса Запорізького районного нотаріального округу Запорізької області Карташової Т.М. із заявою про прийняття спадщини, у зв`язку з чим була зареєстрована спадкова справа № 143/2023. Однак, при оформленні спадщини у вигляді земельної ділянки нотаріусом 21.05.2024 була видана Постанова про відмову увчинені нотаріальної дії у зв`язку з відсутністю документів, які необхідні для вчинення нотаріальної дії. Посилаючись на те, що оформити свої спадкові права на це майно позивачка не має змоги в нотаріальному порядку, тому вона вимушена була звернутися до суду. Просить суд визнати за нею право власності в порядку спадкування на земельну ділянку для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд в порядку спадкування за законом після смерті ОСОБА_2 , померлого ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Ухвалою судді Запорізького районного суду Запорізької області від 17.10.2024 відкрито провадження у справі та справу призначено до розгляду за правилами загального позовного провадження.
Територіальна громада в особі Широківської сільської ради Запорізького району Запорізької області копію позову з додатками отримала, жодних заяв по суті справи не надсилала.
Ухвалою Запорізького районного суду Запорізької області від 14.01.2025 закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду.
В судове засідання представник позивача адвокат Козиряцька І.М. не з`явилась, надала суду заяву, в якій просила розглянути справу без її участі та участі позивачки та без фіксації технічними засобами, позовні вимоги підтримує в повному обсязі.
Представник відповідача - територіальної громади в особі Широківської сільської ради Запорізького району Запорізької області в судове засідання не з`явився, про дату місце та час розгляду справи повідомлені належним чином. або надали суду клопотання, в якому зазначили, що заперечень щодо позовних вимог не мають, просять розглянути справу у відсутність їх представника.
Суд за вказаних обставин вважає за можливе розгляд справи за відсутності зазначених осіб, які беруть участь у справі і не з`явились.
Відповідно до вимогст. 247 ЦПК Українифіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Розглянувши матеріали справи, дослідивши усі докази у сукупності, суд вважає, що позов є обґрунтованим та підлягає задоволенню з наступних підстав.
Згідно зіст. 1220 ЦК Україниспадщина відкривається після смерті особи.
Відповідно до вимог ч. 1ст. 1216 ЦК України, спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).
У відповідності дост. 1218 ЦК Українидо складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
Відповідно до вимогст. 1217 ЦК України, спадкування здійснюється за заповітом або за законом.
Частиною 1ст.1297 ЦК Українивстановлено обов`язок спадкоємця звернутися до нотаріуса за видачею свідоцтва про право на спадщину на нерухоме майно.
За змістом п.23постанови Пленуму Верховного Суду України від 30.05.2008 року №7 «Про судову практику у справах про спадкування»свідоцтво про право на спадщину видається за письмовою заявою спадкоємців, які прийняли спадщину в порядку, установленому цивільним законодавством. За наявності умов для одержання в нотаріальній конторі свідоцтва про право на спадщину вимоги про визнання права на спадщину судовому розглядові не підлягають. Особа може звернутися до суду за правилами позовного провадження в разі відмови нотаріуса в оформленні права на спадщину.
Судом встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер чоловік позивачки ОСОБА_2 , що підтверджується свідоцтвом про смерть, виданим відділом РАЦС м. Ульм (федеративна земля Баден-Вюртемберг - ФРН), реєстраційний номер S 1060/2023. Свідоцтво перекладене з німецької мови на українську та проставлений «Апостиль». (а.с. 15-19)
Із матеріалів спадкової справи № 143/2023 рік, наданої суду приватним нотаріусом Запорізького районного нотаріального округу Запорізької області Карташовою Т.М., яка відкрита після смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 вбачається, що після його смерті спадщину прийняла позивачка ОСОБА_1 . Інші спадкоємці відсутні. (а.с. 65-102)
Згідно постанови про відмову у вчиненні нотаріальної дії від 21.05.2024 вбачається, що спадкоємиці ОСОБА_1 відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину на земельну ділянку загальною площею 0,1700 га, що розташована за адресою: АДРЕСА_1 для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд (присадибна ділянка), кадастровий номер 2322184600:08:002:0829, у зв`язку з відсутністю документів, які необхідні для вчинення нотаріальної дії. (а.с. 22)
За змістом п.23постанови Пленуму Верховного Суду України від 30.05.2008 року №7 «Про судову практику у справах про спадкування»свідоцтво про право на спадщину видається за письмовою заявою спадкоємців, які прийняли спадщину в порядку, установленому цивільним законодавством. За наявності умов для одержання в нотаріальній конторі свідоцтва про право на спадщину вимоги про визнання права на спадщину судовому розглядові не підлягають. Особа може звернутися до суду за правилами позовного провадження в разі відмови нотаріуса в оформленні права на спадщину.
Відповідно до ч.1 ст.15, ч. 1 ст.16 ЦК Україникожна особа (фізична, юридична) має конституційне право на судовий засіб захисту.
ЗгідноЦивільного кодексу Україниособа, яка вважає, що її речові права порушені, має право звернутися до суду як з позовом про визнання права власності (ст. 392 ЦК України).
Статтею 16 ЦК Українипередбачено, що звертаючись до суду позивач за власним розсудом обирає спосіб захисту.
Відповідно до листа Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ від 16.05.2013 №24-753/0/4-13 «Про судову практику розгляду цивільних справ про спадкування» умовою для переходу в порядку спадкування права власності на об`єкти нерухомості, в тому числі житловий будинок, інші споруди, земельну ділянку є набуття спадкодавцем зазначеного права у встановленому законодавством України порядку.
Відповідно до ст.328ЦК України право власності набувається на підставах, що не заборонені законом. Право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом.
Дослідивши матеріали справи, судом встановлені наступні факти та відповідні їм правовідносини.
Згідно свідоцтва про укладення шлюбу серії НОМЕР_1 , що видане Новоуспенівською сільською радою Веселівського району Запорізької області ОСОБА_2 та ОСОБА_3 уклали шлюб 01.09.1995, актовий запис № 09. Після укладення шлюбу чоловікові ОСОБА_2 присвоєно прізвище « ОСОБА_4 ».(а.с. 20)
Згідно договору купівлі-продажу, укладеному 05 вересня 2003 року між продавцем ОСОБА_5 та покупцями ОСОБА_6 і ОСОБА_3 , посвідченому приватним нотаріусом Запорізького районного нотаріального округу Запорізької області Карташовою Т.М. та зареєстрованому в реєстрі за № 3097, ОСОБА_6 і ОСОБА_3 належала по частині кожному земельна ділянка для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд (присадибна ділянка), що розташована за адресою: АДРЕСА_1 . (а.с. 24-25)
Згідно свідоцтва про зміну імені серії НОМЕР_2 , що видане 03.03.2012 року відділом державної реєстрації актів цивільного стану реєстраційної служби Запорізького районного управління юстиції Запорізької області встановлено, що ОСОБА_6 змінив прізвище на « ОСОБА_7 ».(а.с. 20 на звороті)
Згідно свідоцтва про смерть серії НОМЕР_3 , що видане 21.08.2017 року Запорізьким районним відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Запорізькій області колишня дружина спадкодавця ОСОБА_3 померла ІНФОРМАЦІЯ_3 , актовий запис № 953. (а.с. 14)
Згідно свідоцтва про шлюб серії НОМЕР_4 , що видане 26.03.2021 року відділом державної реєстрації Підгородненської міської ради Дніпровського району Дніпропетровської області підтверджується, що ОСОБА_2 та ОСОБА_1 зареєстрували шлюб, актовий запис № 08.(а.с. 14 на звороті)
Згідно Державного акту на право приватної власності на землю серії ЗП 07-3183, що виданий 07.12.1995 року Лукашівською сільською радою Запорізького району Запорізької області, зареєстрованому в Книзі записів державних актів на право приватної власності на землю за № 245, власником земельної ділянки, що розташована за адресою: АДРЕСА_1 являється ОСОБА_5 на підставі рішення Лукашівської сільської ради від 18.10.1994 року № 5.(а.с. 26-37)
Позов про визнання права власності на належну на праві власності спадкодавцю земельну ділянку мотивований набуттям позивачкою права власності на житловий будинок, що знаходиться на цій земельній ділянці. Таким чином, право власності на земельну ділянку до неї перейшло на підставістатей 120, 125ЗК України.
Відповідно до п.6. постанови Пленуму Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ «Про судову практику в справах про захист права власності та інших речових прав» N 5 від 07.02.2014 року, незалежно від часу прийняття спадщини вона належить спадкоємцеві з часу відкриття спадщини (частина п`ята статті 1268 ЦК ), проте право власності на нерухоме майно у разі прийняття спадщини виникає у спадкоємця з моменту державної реєстрації речового права на нерухоме майно (стаття 19 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень"). Разом із тим суди повинні розмежовувати право на спадщину як майнове право (об`єкт спадкування) та виникнення права власності на спадкове майно як на об`єкт нерухомого майна.
Якщо право власності спадкодавця не було зареєстровано в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно, правовстановлюючими є документи, що підтверджують підставу для переходу права власності в порядку правонаступництва, а також документи спадкодавця, що підтверджують виникнення у нього права власності на нерухоме майно (стаття 19 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень").
Стаття 120 ЗК України у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин (05 вересня 2003 року), визначала особливий правовий механізм переходу прав на земельну ділянку, пов`язаний з переходом права на будівлю і споруду, які розміщені на цій земельній ділянці.
Так, у редакції частини першої статті 120 ЗК України в період з 01 січня 2002 року до 19 червня 2007 року(часу внесення змін до статті 120 ЗК України)передбачалось, що при переході права власності на будівлю і споруду право власності на земельну ділянку або її частину може переходити на підставі цивільно-правових угод, а право користування - на підставі договору оренди.
Так, згідно ч.1 статті 120 ЗК України при переході права власності на будівлю і споруду право власності на земельну ділянку або її частину може переходити на підставі цивільно-правових угод, а право користування - на підставі договору оренди.
Оскільки договір купівлі-продажу житлового будинку укладено 05 вересня 2003 року, то до спірних правовідносин підлягає застосуванню стаття 120 ЗК України з погляду її дії в часі у редакції, чинній на той час, а саме: при переході права власності на будівлю і споруду право власності на земельну ділянку або її частину може переходити на підставі цивільно-правових угод, а право користування - на підставі договору оренди.
Згідно із частинами першою та другою статті 5 ЦК України акти цивільного законодавства регулюють відносини, які виникли з дня набрання ними чинності; акт цивільного законодавства не має зворотної дії у часі, крім випадків, коли він пом`якшує або скасовує цивільну відповідальність особи.
Якщо цивільні відносини виникли раніше і регулювалися актом цивільного законодавства, який втратив чинність, новий акт цивільного законодавства застосовується до прав та обов`язків, що виникли з моменту набрання ним чинності (частина третя статті 5 ЦК України).
16 червня 2020 року Велика Палата Верховного Суду ухвалила постанову у справі №689/26/17(провадження № 14-47цс20), в якій вказала, що, враховуючи принцип єдності юридичної долі земельної ділянки та розташованих на ній будинку, споруди, земельна ділянка слідує за нерухомим майном, яке придбаває особа, якщо інший спосіб переходу прав на земельну ділянку не визначено умовами договору чи приписами законодавства.
Велика Палата Верховного Судувважала, що при застосуванні положень статті 120 ЗК України у поєднанні з нормою статті 125 цього Кодексу слід виходити з того, що у випадку переходу права власності на об`єкт нерухомості у встановленому законом порядку право власності на земельну ділянку у набувача нерухомості виникає одночасно з виникненням права власності на зведені на земельній ділянці об`єкти. Це правило стосується й випадків, коли право на земельну ділянку не було зареєстроване одночасно з правом на нерухомість, однак земельна ділянка раніше набула ознак об`єкта права власності. Тобто за загальним правилом, закріпленим у частині першій статті 120 ЗК України особи, які набули права власності на будівлю чи споруду, стають власниками земельної ділянки на тих самих умовах, на яких вона належала попередньому власнику.
Спадкодавець ОСОБА_8 набув право власності на частину спірної земельної ділянки на підставі договору купівлі-продажу від 05.09.2003.
Інша частина спірної земельної ділянки належала на праві приватної власності його дружині ОСОБА_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_3 , спадкоємцем якої був її чоловік ОСОБА_2 , який прийняв спадщину, але не оформив своїх спадкових прав, що підтверджується Свідоцтвом про право власності на спадщину за законом від 21.05.2024, виданим приватним нотаріусом Запорізького районного нотаріального округу Карташовою Т.М.
Згідно вказаного Свідоцтва ОСОБА_1 набула право власності на спадкове майно у вигляді житлового будинку за адресою: АДРЕСА_1 , після смерті свого чоловіка - ОСОБА_2 (а.с. 21)
Відповідно до п.23Постанови Пленуму Верховного Суду України «Про судову практику у справах про спадкування» від 30 травня 2008 року за №7, у разі відмови нотаріуса в оформленні спадщини особа може звернутися до суду за правилами позовного провадження.
Відповідно до ст.ст. 5, 47, 49 Закону України «Про нотаріат», п.22.31Інструкції «Про порядок вчинення нотаріальних дій нотаріусами України»за відсутності у спадкоємця необхідних для видачі свідоцтва про право на спадщину документів нотаріус роз`яснює йому процедуру вирішення зазначеного питання в судовому порядку.
Згідно ст.392ЦК України власник майна може пред`явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності.
Відповідно до статті 1 Першого протоколу до Конвенції прозахист правлюдини іосновоположних свобод кожна фізична або юридична особа має право мирно володіти своїм майном. Ніхто не може бути позбавлений своєї власності інакше як в інтересах суспільства і на умовах, передбачених законом і загальними принципами міжнародного права.
Оскільки, у позасудовому порядку у позивачки відсутня можливість отримати свідоцтво про право на спадщину на земельну ділянку, суд приходить до остаточного висновку про обґрунтованість позовних вимог.
На підставі вищенаведеного, керуючись ст.ст. 3, 12, 13, 19, 23, 76-83, 89, 141, 247, 258-259, 263-265 ЦПК України, суд
ВИРІШИВ:
Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 ,РНОКППНОМЕР_5 ) до територіальної громади в особі Широківської сільської ради Запорізького району Запорізької області (69089, м. Запоріжжя, вул. Розенталь, 3, ЄДРПОУ 26013402) про визнання права власності на спадкове майно - задовольнити в повному обсязі.
Визнати за ОСОБА_1 право власності на земельну ділянку для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд загальною площею 0,1700 га, (кадастровий номер 2322184600:08:002:0829), що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 , в порядку спадкування за законом після смерті ОСОБА_2 , померлого ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Рішення суду може бути оскаржено шляхом подачі апеляційної скарги до Запорізького апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя: Р.В. Мінгазов
Суд | Запорізький районний суд Запорізької області |
Дата ухвалення рішення | 17.02.2025 |
Оприлюднено | 20.02.2025 |
Номер документу | 125250249 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за законом. |
Цивільне
Запорізький районний суд Запорізької області
Мінгазов Р. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні