Рішення
від 10.02.2025 по справі 766/628/25
ХЕРСОНСЬКИЙ МІСЬКИЙ СУД ХЕРСОНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 766/628/25

н/п 2-а/766/212/25

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

10.02.2025року м. Херсон

Херсонський міський суд Херсонської області у складі:

головуючого судді Рядчої Т.І.,

за участю секретаря Міщука О.О.

розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про скасування постанови у справі про адміністративне правопорушення.

в с т а н о в и в:

Позивач звернувся до суду з позовом до ІНФОРМАЦІЯ_1 про скасування постанови у справі про адміністративне правопорушення.

В обгрунтування своїх вимог позивач вказав, що 17.12.2024 року ОСОБА_1 зупинили працівники ТЦК та запросили до першого відділення ІНФОРМАЦІЯ_2 та мали дати направлення на військо-лікарську комісію, але у зв`язку з сімейними обставинами позивача відпустили додому. 27.12.2024 року ОСОБА_1 був мобілізований ІНФОРМАЦІЯ_3 та проходив військову службу. З телефонної розмови з юристом ІНФОРМАЦІЯ_2 06.01.2025 року позивач дізнався, що відносно нього складена постанова №1/1/3330 у справі про адміністративне правопорушення від 17.12.2024 року.

Позивач вважає, що постанова є незаконною, оскільки ОСОБА_1 уточнив свої персональні дані, як того вимагає законодавство, шляхом відвідування центру надання адміністративних послуг у період з 18.05.2024 року по 16.07.2024 року. При цьому, положення статей 210,210-1 КУпАП не застосовуються у разі можливості отримання держателем Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов`язаного, резервіста шляхом електронної інформаційної взаємодії з іншими інформаційно-комунікаційними системами, реєстрами. У порушення вказаних вимог, відповідачем не було вжито всіх заходів до повного з`ясування обставин, що мали значення для правильного вирішення справи, зокрема, не надано доказів, що відповідач вчинив дії по перевірці даних позивача, шляхом електронної інформаційної взаємодії з іншими інформаційно-комунікаційними системами, реєстрами, базами даних, держателями яких є державні органи. Отже, отримання персональних даних призовника покладається в тому числі й на ІНФОРМАЦІЯ_2 . Крім цього, позивач особисто прибував до ІНФОРМАЦІЯ_2 21.10.2024 з заявою про відстрочку. ОСОБА_1 отримав лише одну повістку 17.12.2024 року, в якій зазначено, що останньому необхідно з`явитись 26.12.2024 року до ІНФОРМАЦІЯ_2 з метою проходження медичного огляду, але 26.12.2024 позивач з`явився до ІНФОРМАЦІЯ_4 та27.12.2024року бувмобілізований долав ЗбройнихСил України.Отже позивачвиконав свійобов`язок щодооновлення своїхперсональних даниху строкта впорядок встановленийзаконодавством України.У зв`язкуз цим просить постанову №1/1/3330 по справі про адміністративне правопорушення за ч.3 ст.210-1 КУпАП від 17.12.2024 року про накладення адміністративного стягнення відносно ОСОБА_1 скасувати, провадження по адміністративній справі закрити.

Разом з позовною заявою позивач подав до суду клопотання про поновлення процесуального строку для подання позову про скасування постанови №1/1/3330 по справі про адміністративне правопорушення, оскільки ОСОБА_1 перебував на військових навчаннях, тому мав можливості ознайомився з постановою у справі про адміністративне правопорушення лише 09.01.2025 року

Ухвалою від 27.01.2025 року було відкрито провадження у справі.

Позивач в судове засідання не з`явився, надав свої повноваження представнику, яка подала до суду заяву про розгляд справи без їх участі.

Представник відповідача в судове засідання не з`явився, повідомлений належним чином, причини неявки суду не повідомив.

Дослідивши матеріали справи та надані сторонами докази, суд вважає, що адміністративний позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено, що постановою №1/1/3330 по справі про адміністративне правопорушення за частиною 3статті 210-1 Кодексу України про адміністративні правопорушеннявід 17.12.2024 р., складеної начальником ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 , ОСОБА_1 притягнуто до адміністративної відповідальності за ч. 3ст. 210-1 КУпАПз накладеннямадміністративного стягненняу виглядіштрафу врозмірі 17000,00грн.За змістомцієїпостанови, ОСОБА_1 перебуває на обліку в ІНФОРМАЦІЯ_5 та порушив вимогу абзацу другого ч.10 ст.1 ЗУ «Про військовий обов`язок і військову службу», абзацу сьомого ч.3 ст.22 ЗУ «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», пунктів 7,7-1,14,16-2, 18,20,23,25,31,34 ч.1 ст.7 ЗУ «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов`язаних та резервістів», пункту 2 Прикінцевих та перехідних положень ЗУ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо окремих питань проходження військової служби, мобілізації та військового обліку» в умовах особливого періоду, не уточнив свої персональні (адрес проживання, номери засобів зв`язку, адресу електронної пошти, інші персональні дані) через центр надання адміністративних послуг або у територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки, чим вчинив адміністративне правопорушення, а саме порушення законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію, вчинене в особливий період, що підтверджується даними реєстру «Оберіг» та виявлено протоколом від 15.12.2024 року.

При розгляді адміністративного правопорушення ОСОБА_3 вину визнав та пояснив, що доглядав за матір`ю. Накладено на ОСОБА_1 адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 1000 неоподаткованих мінімумів доходів громадян, що згідно розділу 20 п.1 п.п. 5 Податкового Кодексу України складає 17000 грн.

Крім цього, до матеріалів справи надано копію витягу Військо-облікового документу ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , з Резерв+ , в якому вказано, що останній перебуває на обліку в ІНФОРМАЦІЯ_7 ( ІНФОРМАЦІЯ_8 , дійсний до:02.07.2025 року, витяг сформовано: 02.07.2024 року 10:24, номер в реєстрі Оберіг 110120236289111200260, дата уточнення даних 02.07.2024 року, адреса проживання: АДРЕСА_1 .

До матеріалів справи надано повістка на ім`я ОСОБА_1 , в якій вказано, що останній повинен з`явитись до ІНФОРМАЦІЯ_9 26.12.2024 року для проходження медичного огляду для визначення придатності до військової служби.

З воєнного квитка, виданого на ім`я ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , серія НОМЕР_1 , встановлено, що позивач 27.12.2024 року ІНФОРМАЦІЯ_3 та 27.12.2024 року був мобілізований до лав Збройних Сил України.

Відповідно до ст.9КУпАП адміністративним правопорушенням визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.

Згідно зі ст.7КУпАП ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв`язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом.

Згідно зі статтею 245КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об`єктивне з`ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.

Відповідно до ст.235КУпАП територіальні центри комплектування та соціальної підтримки розглядають справи про адміністративні правопорушення, зокрема, про порушення призовниками, військовозобов`язаними, резервістами правил військового обліку, про порушення законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію (у т.ч. передбачені ст.ст.210,210-1 КУпАП).

Від імені територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки розглядати справи про адміністративні правопорушення і накладати адміністративні стягнення мають право керівники територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки.

Як встановлено статтею 278 КУпАП, орган (посадова особа) при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення вирішує такі питання: 1) чи належить до його компетенції розгляд даної справи; 2) чи правильно складено протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення; 3) чи сповіщено осіб, які беруть участь у розгляді справи, про час і місце її розгляду; 4) чи витребувано необхідні додаткові матеріали; 5) чи підлягають задоволенню клопотання особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілого, їх законних представників і адвоката.

Відповідно до статті 280КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов`язаний з`ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом`якшують і обтяжують відповідальність.

Частиною 1 статті 210-1КУпАП передбачено адміністративну відповідальність за порушення законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію, а частиною 3 цієї статті - за вчинення дій, передбачених частиною першою цієї статті, в особливий період.

Відповідно до Закону України «Про оборону України», особливий період - період, що настає з моменту оголошення рішення про мобілізацію (крім цільової) або доведення його до виконавців стосовно прихованої мобілізації чи з моменту введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях та охоплює час мобілізації, воєнний час і частково відбудовний період після закінчення воєнних дій.

Згідно з Указом Президента України № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні» від 24.02.2022, у зв`язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України«Про правовийрежим воєнногостану» постановлено ввести в Україні із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року воєнний стан, який триває і по теперішній час.

Відповідно до ч.3ст.22 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію»(в редакції, чинній з 18.05.2024 згідно із Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо окремих питань проходження військової служби, мобілізації та військового обліку» від 11.04.2024 № 3633-ІХ) під час мобілізації громадяни зобов`язані з`явитися: військовозобов`язані та резервісти, які приписані до військових частин для проходження військової служби у воєнний час або до інших підрозділів чи формувань для виконання обов`язків за посадами, передбаченими штатами воєнного часу, - на збірні пункти територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки у строки, зазначені в отриманих ними повістках або мобілізаційних розпорядженнях; резервісти, які проходять службу у військовому резерві, - до військових частин у строки, визначені командирами військових частин; військовозобов`язані, резервісти Служби безпеки України - за викликом керівників органів, в яких вони перебувають на військовому обліку; військовозобов`язані, резервісти розвідувальних органів України - за викликом керівників відповідних підрозділів; особи, які уклали контракти про перебування у резерві служби цивільного захисту, - за викликом керівників відповідних органів управління центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері цивільного захисту.

Інші військовозобов`язані протягом 60 днів з дня набрання чинності указом Президента України про оголошення мобілізації, затвердженим Верховною Радою України, зобов`язані уточнити свої облікові дані через центри надання адміністративних послуг або електронний кабінет призовника, військовозобов`язаного, резервіста, або у територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки за місцем свого перебування або знаходження.

Згідно з абз. 4 пункту 1 частини ІІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 3633-ІХ 1) під час дії Указу Президента України «Про загальну мобілізацію» від 24 лютого 2022 року № 65/2022, затвердженого Законом України «Про затвердження Указу Президента України «Про загальну мобілізацію» від 3 березня 2022 року № 2105-IX: громадяни України, які перебувають на військовому обліку, зобов`язані протягом 60 днів з дня набрання чинності цим Законом уточнити адресу проживання, номери засобів зв`язку, адреси електронної пошти (за наявності електронної пошти) та інші персональні дані: у разі перебування на території України - шляхом прибуття самостійно до територіального центру комплектування та соціальної підтримки за місцем перебування на військовому обліку чи за своїм місцем проживання, або до центру надання адміністративних послуг, або через електронний кабінет призовника, військовозобов`язаного, резервіста (за наявності).

Отже, вищезазначені норми законодавства передбачають три шляхи, якими громадяни України, які перебувають на території України, та які перебувають на військовому обліку, повинні були уточнити свої персональні дані з 18.05.2024 року по 16.07.2024 року (включно), а саме: шляхом прибуття самостійно до територіального центру комплектування та соціальної підтримки за місцем перебування на військовому обліку чи за своїм місцем проживання; шляхом прибуття самостійно до центру надання адміністративних послуг; через електронний кабінет призовника, військовозобов`язаного, резервіста (за наявності).

Відповідно до примітки до ст. 210 КУпАП, положення статей210,210-1цього Кодексу не застосовуються у разі можливості отримання держателем Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов`язаних та резервістів персональних даних призовника, військовозобов`язаного, резервіста шляхом електронної інформаційної взаємодії з іншими інформаційно-комунікаційними системами, реєстрами (у тому числі публічними), базами (банками) даних, держателями (розпорядниками, адміністраторами) яких є державні органи.

В постанові про вчинення адміністративного правопорушення №1/1/3330 як підставу адміністративного правопорушення визначається та обставина, що позивач ОСОБА_1 в умовах особливого періоду, не уточнив свої персональні (адрес проживання, номери засобів зв`язку, адресу електронної пошти, інші персональні дані) через центр надання адміністративних послуг або у територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки, у строк з 18.05.2024 року по 16.07.2024 року.

З набранням чинностіЗакону України«Про мобілізаційнупідготовку тамобілізацію» в Україні запрацював застосунок «Резерв+», який дозволяє військовозобов`язаним оновити військово-облікові дані без візиту до ТЦК.

В Інструкції з користування застосунком «Резерв+» зазначено, що після проходження процедури оновлення персональних даних та встановлення код-паролю, застосунок відправляє запит в реєстр Оберіг для отримання облікових даних з реєстру. Процедура отримання даних може забрати деякий час. Застосунок повідомить про завершення цієї операції за допомогою відповідного сповіщення в смартфоні і після цього відбудеться перехід на головний екран застосунку, де буде відображено військово-обліковий документ в електронній формі (далі е-ВОД) з основною інформацією: прізвище, ім`я, по батькові, дата народження, вид обліку (на обліку/знятий/виключений), категорія обліку (призовник, військовозобов`язаний/резервіст/не військовозобов`язаний), дата останнього оновлення документа, інформація про відстрочку чи бронювання (за наявності), інформація про наявність порушень правил військового обліку (за наявності)

Якщо статус «Потребує уточнення», е-ВОД і QR-код не формуються. У такому випадку відобразяться дані з реєстру Оберіг.

Електронний військовообліковий документ у застосунку Резерв+ має таку ж юридичну силу, як і паперовий військово-обліковий документ, військовий квиток чи приписне.

З надано позивачем витягу з застосунку «Резерв+» вбачається, що ОСОБА_1 перебуває на обліку, позивачем було оновлено дані 02.07.2024 року, так вказаний витяг містить прізвище, ім`я та по батькові, дату народження, РНОКПП, категорію обліку. Вказані дані дійсні до 07.02.2025. Також витяг з «Резерв+» містить адресу проживання. Номер в системі Оберіг 110120236289111200260.

У вказаному витязі не відображено, що ОСОБА_1 є порушником військового обліку та його дані потребують уточнення. Тобто, з вказаного витягу також слідує, що позивач на дату складення оскаржуваноїпостанови 17.12.2024 року вже фактично перебував на обліку.

З огляду на викладене, суд вважає, що не доведено наявності у діях позивача складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч.3ст.210-1 КУпАП.

Відповідно до ст.77Кодексу адміністративногосудочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Суб`єкт владних повноважень повинен подати суду всі наявні у нього документи та матеріали, які можуть бути використані як докази у справі.

Доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: письмовими, речовими і електронними доказами; висновками експертів; показаннями свідків (ст. 72 Кодексу адміністративного судочинства України).

В силу принципу презумпції невинуватості, діючого в адміністративному праві, всі сумніви у винності особи, що притягується до відповідальності, тлумачаться на її користь. Недоведена вина прирівнюється до доведеної невинуватості.

Згідно з п. 3 ч. 3ст. 286 КАС України, за наслідками розгляду справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності місцевий загальний суд як адміністративний має право, зокрема, скасувати рішення суб`єкта владних повноважень і закрити справу про адміністративне правопорушення.

Отже, виходячи з вищевикладеного, суд доходить висновку про те, що наявні всі правові підстави для задоволення позову ОСОБА_1 та скасування постанови про притягнення його до адміністративної відповідальності за ч. 3ст.210-1КУпАПіз закриттям справи про адміністративне правопорушення у зв`язку з відсутністю складу адміністративного правопорушення в діях позивача.

Відповідно до ч. 1ст. 121 КАС Українисуд за заявою учасника справи поновлює пропущений процесуальний строк, встановлений законом, якщо визнає причини його пропуску поважними, крім випадків, коли цим Кодексом встановлено неможливість такого поновлення.

Оскільки позивач не отримав оскаржувану постанову та 27.12.2024 року був мобілізований до Збройних сил України, у зв`язку з чим пропустив строк для звернення до суду з позовом про її оскарження, суд вважає за можливе визнати поважними причини пропуску такого строку та поновити його.

Згідно ч.1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Розмір судового збору, який підлягає стягненню у разі ухвалення судом постанови про накладення адміністративного стягнення, складає 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб (частина п`ятастатті 4 Закону N 3674-VI), що складає 605,60 грн. (Аналогічна позиція викладена в постанові Верховного суду 18.03.2020 року № 543/775/17).

Позивачем при подачі позову у справі про скасування постанови про адміністративне правопорушення сплачено судовий збір в розмірі 1211,20 грн.

Суд зазначає, що сума у розмірі 605,60 грн., сплачена за подання позову, є надмірно сплаченою та підлягає поверненню в порядку передбаченомуЗакону Українивід 08.07.2011року №3674-VI«Про судовийзбір» за клопотанням особи, яка його сплатила.

Керуючись ст.ст.7,9,210,235,245, 251, КУпАП,2,3,72,77,286,293,295,297 КАС України, суд-

в и р і ш и в :

Позов ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про скасування постанови у справі про адміністративне правопорушення - задовольнити.

Постанову №1/1/3330 по справі про адміністративне правопорушення за ч.3 ст.210-1 КУпАП від 17.12.2024 року про накладення адміністративного стягнення відносно ОСОБА_1 скасувати, провадження по адміністративній справі закрити.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань з ІНФОРМАЦІЯ_1 на користь ОСОБА_1 судовий збір в розмірі 605,60 грн.

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до П`ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом 10-ти днів з дня його проголошення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження, а у разі їх апеляційного оскарження - з моменту проголошення судового рішення суду апеляційної інстанції.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Позивач: ОСОБА_1 ( місце реєстрації: АДРЕСА_1 РНОКПП НОМЕР_2 ).

Представник позивача: Маншиліна Катерина Олегівна

Відповідач: ІНФОРМАЦІЯ_10 (місце знаходження: АДРЕСА_2 ЄДРПОУ НОМЕР_3 ).

Суддя Т.І. Рядча

СудХерсонський міський суд Херсонської області
Дата ухвалення рішення10.02.2025
Оприлюднено20.02.2025
Номер документу125251267
СудочинствоАдміністративне
КатегоріяСправи, що виникають з відносин публічної служби, зокрема справи щодо