Справа № 342/907/24
Провадження № 2/342/54/2025
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
11 лютого 2025 року м. Городенка
Городенківський районний суд Івано-Франківської області в складі:
головуючого судді Гайдич Р.М.,
секретаря судового засідання Лукасевич М.М.,
за участю
позивача ОСОБА_1 ,
представника позивача ОСОБА_2 ,
свідка ОСОБА_3 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Городенка в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_4 , третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на стороні відповідача орган опіки та піклування в особі Служби у справах дітей Снятинської міської ради про позбавлення батьківських прав,
В С Т А Н О В И В :
Позивач ОСОБА_1 звернулася до ОСОБА_4 , в якому просить: позбавити відповідача батьківських прав відносно неповнолітньої ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 . Позовні вимоги мотивовані тим, що позивач є дочкою ОСОБА_5 та ОСОБА_4 . Батько ніяким чином не піклується про неї, не проявляє заінтересованості в її подальшій долі, не цікавиться успіхами, станом здоров`я, не піклується про фізичний і духовний розвиток, її навчанням, підготовкою до самостійного життя, зокрема не забезпечує необхідного харчування, медичного догляду, лікування, що негативно впливає на її фізичний розвиток, як складову виховання, не спілкується в обсязі необхідному для її нормального самоусвідомлення, не надає їй доступу до культурних та інших духовних цінностей, не сприяє засвоєнню нею загальновизнаних норм моралі, не виявляє інтересу до її внутрішнього світу, не створює умов для отримання нею освіти. Відповідач покладених законом на батьків обов`язків не виконує. Всі питання щодо виховання вирішуються позивачкою самостійно без участі та підтримки з боку відповідача. Позивачка знаходиться на повному утриманні бабусі, оскільки мама ОСОБА_5 згідно висновку лікарської комісії має високий ступінь втрати здоров`я внаслідок тривалої хвороби, що спричиняє повну недієздатність до самообслуговування та залежить від інших осіб і перешкоджає виконанню батьківських обов`язків. У зв`язку з цим, позивачка звернулася до Служби у справах дітей Снятинської міської ради з проханням позбавити відповідача батьківських прав, на що їй було рекомендовано звернутися до суду за місцем реєстрації відповідача. зазначені факти, як кожен окремо, так і в сукупності, можна розцінювати як ухилення від виховання дитини батьком, свідомого нехтування ним своїми обов`язками, що підтверджує відсутність серйозного ставлення відповідача до своїх батьківських обов`язків.
Ухвалою суду від 04 вересня 2024 року залучено до участі в справі третю особу, яка не заявляє самостійних вимог на стороні відповідача орган опіки та піклування в особі Служби у справах дітей Снятинської міської ради. (а.с.36-38)
На підставі доручення для надання безоплатної вторинної правничої допомоги особам, які визначені пунктами 1-2, 9-23, 26-29 ч.1 ст.14 ЗУ «Про безоплатну правничу допомогу» від 20.01.2025 № 017/04.4/493 - адвоката Бігун Вікторію Петрівну призначено для надання безоплатної вторинної правничої допомоги ОСОБА_1 .
Позивач та представник позивача ОСОБА_2 в судовому засіданні позов підтримали та просили задовольнити.
Представник позивача пояснила, що після розірвання шлюбу відповідач не цікавився дочкою ОСОБА_6 , її успіхами, навчанням, здоров`ям, харчуванням. По аліментах на утримання доньки ОСОБА_6 у відповідача наявна заборгованість, а як вбачається із довідки про аліменти, то відповідач почав здійснювати оплату аліментів з часу звернення позивачки до суду із даним позовом. Однак, станом на 01.01.2025 заборгованість відповідача по аліментах на утримання доньки ОСОБА_7 становить 36 444,91 грн. Також, відпровідач відмовився спілкуватися із службою у справах дітей з приводу позбавлення його батьківських прав. Таким чином, відповідач не вчинив жодних дій, які б свідчили, що він має намір змінитися. Також, звертає увагу суду на те, що в матеріалах справи є висновок про стан здоров`я мами позивачки, яка на даний час по стану здоров`я не може здійснювати свої батьківські обов`язки належним чином, тому наказом Служби у справах дітей Снятинської міської ради позивачку влаштовано в сімю бабусі ОСОБА_3 .
Позивачка пояснила, що батько нею не цікавиться, а коли вона йому щось каже по телефону він її принижує.
Відповідач в судове засідання не прибув, про час та місце розгляду справи був повідомлений у передбаченому чинним законодавством порядку. В поданій, через канцелярію суду, заяві від 04.09.2024 по справі № 342/907/24 відповідач зазначив, що на прохання дочки ОСОБА_1 визнає позов про припинення батьківства. (а.с.32)
Представник третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на стороні відповідача орган опіки та піклування в особі Служби у справах дітей Снятинської міської ради в судове засідання не прибув. До суду від в.о. начальника Служби у справах дітей Е.Курилюк поступило клопотання про розгляд даної справи за відсутності представника Служби у справах дітей Снятинської міської ради. Одночасно надано суду копію рішення від 22.10.2024 та копію висновку. (а.с.67-71)
Передбачених ч.2 статті 223 ЦПК України підстав для відкладення розгляду справи судом не встановлено, судом прийнято рішення про розгляд справи за відсутності відповідача та представника третьої особи.
Суд, вислухавши позивача, представника позивача, допитавши свідка, дослідивши матеріали справи, приходить до наступного.
Згідно ст.12 ЦПК України цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін.
Згідно ст. 77 ЦПК України предметом доказування є обставини, що підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.
Відповідно до статті 81 ЦПК України кожна сторона зобов`язана довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог та заперечень. Докази подаються сторонами та іншими особами, які беруть участь у справі. Доказування не може гуртуватись на припущеннях.
Із копії свідоцтва про народження серії НОМЕР_1 виданого 22.10.2007 виконкомом Підвисоцької сільської ради Снятинськго району Івано-Франківської області вбачається, що батьками позивача ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , є ОСОБА_4 та ОСОБА_5 . (а.с.7)
Частиною 4 статті 82 ЦПК України визначено, що обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.
Рішенням Городенківського районного суду Івано-Франківської області від 15 вересня 2015 року по справі № 351/876/15-ц (провадження 2/351/419/15) розірвано шлюб між ОСОБА_5 та ОСОБА_4 , зареєстрований 13.09.2007 в Підвисоцькій сільській раді Снятинського району Івано-Франківської області, актовий запис №18. Дочку ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , залишено проживати біля матері. Рішення набрало законної сили 28.09.2015. (а.с.8)
З копії довідки № 147 про зареєстрованих у житловому приміщенні/будинку осіб від 31.01.2025 вбачається,що в АДРЕСА_1 зареєстровані: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_5 (а.с.104)
Із копії Акту обстеження матеріально-побутових умов домогосподарства/фактичного місця проживання особи Снятинської територіальної громади складеного 30.01.2025 вбачається, що у житловому будинку по АДРЕСА_1 зареєстрована та фактично проживають: ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , її дочка ОСОБА_5 , онука ОСОБА_1 , онука ОСОБА_8 . Умови проживання задовільні. (а.с.105-106)
Відповідно до частини сьомої статті 7 Сімейного кодексу України (далі - СК України) дитина має бути забезпечена можливістю здійснення її прав, установлених Конституцією України, Конвенцією про права дитини, іншими міжнародними договорами України, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України.
Відповідно до пунктів 1, 2 статті 3 Конвенції про права дитини, в усіх діях щодо дітей, незалежно від того, здійснюються вони державними чи приватними установами, що займаються питаннями соціального забезпечення, судами, адміністративними чи законодавчими органами, першочергова увага приділяється якнайкращому забезпеченню інтересів дитини. Дитині забезпечується такий захист і піклування, які необхідні для її благополуччя, беручи до уваги права й обов`язки її батьків, опікунів чи інших осіб, які відповідають за неї за законом.
Статтею 9 Конвенції про права дитини визначено, що держави-учасниці поважають право дитини, яка розлучається з одним чи обома батьками, підтримувати на регулярній основі особисті відносини і прямі контакти з обома батьками, за винятком випадків, коли компетентні органи згідно з судовим рішенням визначають відповідно до застосовуваного закону і процедур, що таке розлучення необхідне в якнайкращих інтересах дитини.
Стаття 150 Сімейного кодексу України передбачає права і обов`язки батьків виховувати своїх дітей, піклуватися про їх здоров`я, фізичний, духовний і моральний розвиток, здобуття освіти, готувати їх до самостійного життя.
Відповідно до частин першої, четвертої статті 155 СК України здійснення батьками своїх прав та виконання обов`язків мають ґрунтуватися на повазі до прав дитини та її людської гідності. Ухилення батьків від виконання батьківських обов`язків є підставою для покладення на них відповідальності, встановленої законом.
Підстави позбавлення батьківських прав передбачені частиною першою статті 164 СК України, зокрема, мати, батько можуть бути позбавлені судом батьківських прав, якщо вона, він: не забрали дитину з пологового будинку або з іншого закладу охорони здоров`я без поважної причини і протягом шести місяців не виявляли щодо неї батьківського піклування; ухиляються від виконання своїх обов`язків по вихованню дитини; жорстоко поводяться з дитиною; є хронічними алкоголіками або наркоманами; вдаються до будь-яких видів експлуатації дитини, примушують її до жебракування та бродяжництва; засуджені за вчинення умисного злочину щодо дитини.
Тлумачення пункту 2 частини першої статті 164 СК України дозволяє зробити висновок, що ухилення від виконання своїх обов`язків по вихованню дитини може бути підставою для позбавлення батьківських прав лише за умови винної поведінки батьків, свідомого нехтування ними своїми обов`язками.
Згідно зі статтею 166 СК України позбавлення батьківських прав є винятковою мірою, яка тягне за собою надзвичайні правові наслідки як для батька/матері, так і для дитини.
Позбавлення батьківських прав (тобто прав на виховання дитини, захист її інтересів, на відібрання дитини в інших осіб, які незаконно її утримують, та ін.), що надані батькам до досягнення дитиною повноліття і ґрунтуються на факті спорідненості з нею, є крайнім заходом впливу на осіб, які не виконують батьківських обов`язків, а тому питання про його застосування слід вирішувати лише після повного, всебічного, об`єктивного з`ясування обставин справи, зокрема ставлення батьків до дітей.
Ухилення батьків від виконання своїх обов`язків має місце, коли вони не піклуються про фізичний і духовний розвиток дитини, її навчання, підготовку до самостійного життя, зокрема: не забезпечують необхідного харчування, медичного догляду, лікування дитини, що негативно впливає на її фізичний розвиток як складову виховання; не спілкуються з дитиною в обсязі, необхідному для її нормального самоусвідомлення; не надають дитині доступу до культурних та інших духовних цінностей; не сприяють засвоєнню нею загальновизнаних норм моралі; не виявляють інтересу до її внутрішнього світу; не створюють умов для отримання нею освіти.
Зазначені фактори, як кожен окремо, так і в сукупності, можна розцінювати як ухилення від виховання дитини лише за умови винної поведінки батьків, свідомого нехтування ними своїми обов`язками. Крім того, зазначені чинники повинні мати систематичний та постійних характер.
Таким чином, позбавлення батьківських прав допускається лише тоді, коли змінити поведінку батьків у кращу сторону неможливо і лише при наявності вини у діях батьків.
Такий висновок зробив Верховний Суд у справі № 522/10703/18 від 29.04.2020 року.
Як вбачається із копії довідки про аліменти виданої 05.02.2025 Городенківським відділом ДВС у Коломийському район Івано-Франківської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції за № 4645 згідно виконавчого листа № 914/16/20/12 виданого 21.02.2012 Снятинським районним судом Івано-Франківської області з ОСОБА_4 в користь ОСОБА_5 стягуються аліменти на утримання дочки ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , в розмірі 1/4 частини всіх видів заробітку щомісячно, але не менше 50% прожиткового мінімумів на дитину відповідного віку. Заборгованість по аліментах станом на 01.01.2025 становить 36 444,91 грн. (а.с.102)
Із копії висновку лікарсько-кунсультативної комісії закладу охорони здоров`я про наявність у батька, матері дитини тривалої хвороби, яка перешкоджає виконанню батьківських обов`язків від 31.10.2023 за № 2957 вбачається, що ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_4 (мама позивачки) проживає разом з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , в с.Підвисоке. За рівнем обстеження життєдіяльності ОСОБА_5 має високий ступінь втрати здоров`я внаслідок тривалої хвороби, що спричиняє повну нездатність до самообслуговування та залежність від інших осіб і перешкоджає виконанню батьківських обов`язків. Висновок дійсний до 01.05.2025. (а.с.10)
Відповідно до копії довідки до акту огляду медико-соціальною експертною комісією серії 12 ААГ № 222830 ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , має ІІ групу інвалідності загального захворювання з 01.03.2023.Інвалідність встановлена на строк до 01.05.2025. (а.с.11)
Відповідно до копії посвідчення серії НОМЕР_2 ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , є особою з інвалідністю з дитинства до 18-ти років. (а.с.34)
Наказом № 36/02-02 від 17.12.2024 Служби у справах дітей Снятинської міської ради «Про тимчасове влаштування неповнолітньої ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 » неповнолітню дитину ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , влаштовано тимчасово в сім`ю бабусі ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 за адресою: АДРЕСА_1 . Покладено персональну відповідальність за життя та здоров`я, фізичний стан та психологічний розвиток дитини на ОСОБА_3 та зобов`язано ОСОБА_3 повідомляти Службу у справах дітей Снятинської міської ради про будь які зміни проживання, перебування чи переміщення дитини територією України чи за її межі. (а.с.103)
Із копії довідки про доходи № 8091 0500 0603 2520 від 31.01.2025 вбачається, що ОСОБА_3 перебуває на обліку в Коломийському об`єднаному управлінні ПФУ в Івано-Франківській області і отримує пенсію по віку. (а.с.108)
З копії характеристики виданої директором Коломийського педагогічного коледжу слідує, що ОСОБА_1 , 2007 р.н., є студенткою Коломийського педагогічного фахового коледжу Івано-Франківської обласної ради спеціальність «Початкова освіта. Польська мова» з 2023 року. За час навчання проявила себе старанною у здобутті знань. Виявляє добрі здібності з гуманітарних дисциплін. Докладає зусилля в опануванні психолого-педагогічних дисциплін. За характером тактовна, поміркована, серйозна, стримана, чесна, усвідомлює свої недоліки і прагне їх позбутися. (а.с.109)
Допитана в судовому засіданні свідок ОСОБА_3 ствердила, що ОСОБА_6 є її внучкою та живе разом з нею. З ОСОБА_9 вона не спілкується уже давно. У них ніяких відносин немає, він не цікавить донькою, ніколи до неї не навідувався ні додому ні в навчальний заклад. Він навіть не знає де ОСОБА_6 навчається. Мама онучки, моя донька, є інвалідом ІІ групи і живе разом з нами.
Відповідно до Закону України «Про охорону дитинства» батько і мати мають рівні права та обов`язки щодо своїх дітей. Предметом основної турботи та основним обов`язком батьків є забезпечення інтересів своєї дитини. Виховання в сім`ї є першоосновою розвитку особистості дитини. На кожного з батьків покладається однакова відповідальність за виховання, навчання і розвиток дитини. Батьки або особи, які їх замінюють, мають право і зобов`язані виховувати дитину, піклуватися про її здоров`я, фізичний, духовний і моральний розвиток, навчання, створювати належні умови для розвитку її природних здібностей, поважати гідність дитини, готувати її до самостійного життя та праці. Виховання дитини має спрямовуватися на розвиток її особистості, поваги до прав, свобод людини і громадянина, мови, національних історичних і культурних цінностей українського та інших народів, підготовку дитини до свідомого життя у суспільстві в дусі взаєморозуміння, миру, милосердя, забезпечення рівноправності всіх членів суспільства, злагоди та дружби між народами, етнічними, національними, релігійними групами.
Висновком органу опіки та піклування Снятинської міської ради, що затверджений рішенням виконавчого комітету Снятинської міської ради від 27 жовтня 2024 року № 365-10/2024, стверджено, що на засіданні комісії з питань захисту прав дитини при виконавчому комітеті Снятинської міської ради від 07.10.2024 розглядалось питання доцільності позбавлення батьківських прав ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_6 стосовно неповнолітньої дочки ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 та з метою захисту прав та інтересів дитини, і так як, батько, тривалий час не виконує своїх батьківських обов`язків та участі у вихованні дитини не приймає, долею, життям, навчання, станом здоров`я не цікавиться, орган опіки і піклування Снятинської міської ради вважає за доцільне позбавлення батьківських прав ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , відносно його неповнолітньої дочки ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (а.с.68-71)
Підстав не приймати до уваги згаданий висновок у суду немає, оскільки він ґрунтується на доказах, які знайшли своє підтвердження в судовому засіданні.
Відповідно до ст.165 СК України право на звернення до суду з позовом про позбавлення батьківських прав мають один з батьків, опікун, піклувальник, особа, в сім`ї якої проживає дитина, заклад охорони здоров`я, навчальний або інший дитячий заклад, в якому вона перебуває, орган опіки та піклування, прокурор, а також сама дитина, яка досягла чотирнадцяти років.
На час звернення із даним позовом (05.07.2024) позивачці ОСОБА_1 було 16 років, а ІНФОРМАЦІЯ_7 їй виповнилося 17 років.
В ході розгляду справи встановлено, що відповідач протягом тривалого часу ухиляється від виконання своїх обов`язків по вихованню доньки: він не піклується про її фізичний і духовний розвиток, не забезпечує харчуванням, медичним доглядом, лікуванням дитини, без поважних причин не виявляє до неї інтересу та щонайменшої батьківської турботи про доньку. Тому позов про позбавлення батьківських прав підлягає до задоволення.
На підставі ст.ст. 150, 164-166, 171 Сімейного кодексу України, керуючись ст.ст. 211, 223, 258, 259, 264-265, 268, 273, 352-353 ЦПК України, суд
У Х В А Л И В :
Позов задовольнити.
Позбавити ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_8 , батьківських прав стосовно неповнолітньої дочки ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до Івано-Франківського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Місце проживання позивача ОСОБА_1 АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_3 .
Місце реєстрації проживання відповідача ОСОБА_4 АДРЕСА_2 .
Місцезнаходження третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача орган опіки та піклування в особі Служби у справах дітей Снятинської міської ради - площа Незалежності,1 м. Снятин Коломийський район Івано-Франківська область.
Повне судове рішення складено 19.02.2025.
Суддя: Гайдич Р. М.
Суд | Городенківський районний суд Івано-Франківської області |
Дата ухвалення рішення | 11.02.2025 |
Оприлюднено | 20.02.2025 |
Номер документу | 125254849 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із сімейних відносин, з них про позбавлення батьківських прав |
Цивільне
Городенківський районний суд Івано-Франківської області
Гайдич Р. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні