Рішення
від 06.02.2025 по справі 352/48/25
ТИСМЕНИЦЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ІВАНО-ФРАНКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 352/48/25

Провадження № 2-о/352/35/25

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

06 лютого 2025 року м. Івано-Франківськ

Тисменицький районний суд Івано-Франківської області в складі:

головуючої - Гриньків Д.В.,

секретар судового засідання Івасів В.В.,

за участю представника заявника адвоката Павликівської Г.М.,

розглянувши упорядку окремогопровадженняу відкритомусудовому засіданні цивільну справуза заявою ОСОБА_1 , заінтересована особа: ОСОБА_2 , Івано-Франківська міська рада Івано-Франківської області про встановлення факту постійного проживання зі спадкодавцем на час відкриття спадщини,-

В С Т А Н О В И В :

І. Короткий зміст позовних вимог.

07.01.2025 року заявник звернувся в порядку окремого провадження до Тисменицького районного суду із заявою про встановлення факту постійного проживання з спадкодавця на час відкриття спадщини.

Заяву обґрунтовував тим, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла мати заявника ОСОБА_3 . Після смерті останньої відкрилась спадщина на все належне їй майно, яке вона заповіла заявнику, склавши заповіт. 12.12.2024 року державним нотаріусом було заведено спадкову справу №720/2024 після смерті матері. Отже заявник є спадкоємцем за заповітом після смерті його матері та прийняв спадщину, оскільки постійно проживав разом із нею на час відкриття спадщини. Проте оформити свої спадкові права не зміг, оскільки не доведено факт спільного проживання позивача з померлою, так як адреси реєстрації в них різні, тому державний нотаріус, до якого звертався заявник, відмовила у видачі свідоцтва про право на спадщину.

ІІ.Стислий виклад позиції учасників справи.

Представник заявника в судовому засіданні позовні вимоги підтримала, просила заяву задовольнити.

Заінтересована особа ОСОБА_2 в судове засідання не з`явилась, до суду надала заяву, в якій просила розгляд справи проводити без її участі, позовні вимоги визнає.

Представник заінтересованої особи Івано-Франківської міської ради Івано-Франківської області в судове засідання не з`явився, повідомлявся про дату, час та місце розгляду справи через підсистему «Електронний суд».

ІІІ. Відомості про рух справи. Процесуальні дії у справі.

Ухвалою судді від 08.01.2025 року відкрито провадження в цивільній справі за правилами окремого провадження.

Ухвалою суду від 21.01.2025 року постановлено залучити до участі у справі за вказаною заявою заінтересовану особу Івано-Франківська міська рада Івано-Франківської області.

ІV. Фактичні обставини справи.

Судом встановлено, що відповідно до копії заповіту від 25.04.2020 року ОСОБА_3 на випадок своєї смерті зробила заповідальне розпорядження про те, що усе належне їй майно заповідає ОСОБА_1 (а.с.7).

В матеріалах справи міститься копія свідоцтва про право власності на будинковолодіння АДРЕСА_1 , яке дійсно належить ОСОБА_3 (а.с.8).

Згідно державного акту на право приватної власності на земельну ділянку серії ЯК № 816093, який видано ОСОБА_3 , яка проживає в с. Узин Тисменицького району Івано-Франківської області, на підставі рішення XIV сесії V скликання Узинської сільської ради від 02.11.2008 року, про те, що ОСОБА_3 є власником земельної ділянки площею 0,2342 га з кадастровим номером 2625887001:01:004:0180 (а.с.17).

Відповідно до свідоцтва про смерть серії НОМЕР_1 , виданого 16.05.2022 року відділом державної реєстрації актів цивільного стану у місті Івано-Франківську Південно-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Івано-Франківськ) ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 померла (а.с.4).

З довідки №161/126-14/30в від 23.12.2024 року виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради вбачається, що ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 була постійною жителькою села Узин Івано-Франківського району Івано-Франківської області та до дня смерті проживала за адресою АДРЕСА_2 . На день смерті громадянка ОСОБА_3 проживала разом з сином ОСОБА_1 . Заповіт від імені ОСОБА_3 посвідчувався 25.04.2020 року за реєстровим номером 15 та не відмінявся (а.с.16).

У відповідності до свідоцтва про шлюб серії НОМЕР_2 , виданого 12.09.2006 року виконкомом Ганнусівської сільської ради, ОСОБА_4 08.09.2006 року зареєстрував шлюб із ОСОБА_5 , прізвище дружини після реєстрації шлюбу « ОСОБА_6 » (а.с.20).

В копії спадкової справи №720/2024, яка надана Першою Івано-Франківською державною нотаріальною конторою на вимогу суду, міститься заява ОСОБА_1 від 12.12.2024 року про прийняття спадщини після смерті матері ОСОБА_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 (а.с. 44)

Інформаційна довідка зі Спадкового реєстру №79518442 від 12.12.2024 року свідчить про те, що 12.12.2024 року була заведена спадкова справа за номером у спадковому реєстрі 42222987 після смерті матері ОСОБА_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 (а.с.49 )

Постановою державного нотаріуса Галицької державної нотаріальної контори від 17.12.2024 року відмовлено ОСОБА_1 у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом після померлої матері ОСОБА_3 у зв`язку із пропущеним строком для прийняття спадщини, оскільки не підтверджено факт постійного проживання разом із спадкодавцем (а.с.6).

V.Мотиви з яких виходить суд та норми права.

Спірні правовідносини, що виникли між сторонами, регулюються Цивільним кодексом України.

Пунктом 1 ч. 1ст. 315 ЦПК Українивстановлено, що суд розглядає справи про встановлення факту родинних відносин між фізичними особами.

Відповідно доч. 2 ст. 315 ЦПК України, у судовому порядку можуть бути встановлені також інші факти, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення.

Згідно з п. 2Постанови Пленуму Верховного Суду України від 30 травня 2008 року № 7 «Про судову практику у справах про спадкування»справи про спадкування розглядаються судами за правилами позовного провадження, якщо особа звертається до суду з вимогою про встановлення фактів, що мають юридичне значення, які можуть вплинути на спадкові права й обов`язки інших осіб та (або) за наявності інших спадкоємців і спору між ними. Якщо виникнення права на спадкування залежить від доведення певних фактів, особа може звернутися в суд із заявою про встановлення цих фактів, яка, у разі відсутності спору, розглядається за правилами окремого провадження. Зокрема, у такому порядку суди повинні розглядати заяви про встановлення родинних відносин із спадкодавцем, проживання з ним однією сім`єю, постійного проживання разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, прийняття спадщини, яка відкрилася до 01 січня 2004 року тощо.

Із роз`яснень, викладених у п. 23 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 30 травня 2008 року № 7 «Про судову практику у справах про спадкування», слідує, що, якщо постійне проживання особи зі спадкодавцем на час відкриття спадщини не підтверджено відповідними документами, у зв`язку з цим нотаріус відмовив особі в оформленні спадщини, спадкоємець має право звернутись в суд з заявою про встановлення факту постійного проживання з спадкодавцем на час відкриття спадщини.

Відповідно достатті 1217 ЦК Україниспадкування здійснюється за заповітом або за законом.

Заповітом є особисте розпорядження фізичної особи на випадок своєї смерті (стаття 1233 ЦК України).

Статтею 1261 ЦК Українипередбачено, що у першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, у тому числі зачаті за життя спадкодавця та народжені після його смерті, той з подружжя, який його пережив, та батьки.

Відповідно до частини першоїстатті 1221 ЦК Українимісцем відкриття спадщини є останнє місце проживання спадкодавця.

Тлумачення статей1268,1269 ЦК Українисвідчить, що у разі, коли спадкоємець постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, то він вважається таким, що прийняв спадщину, якщо він не заявив про відмову від неї протягом строку, встановленогостаттею 1270 цього Кодексу.

Відповідно достатті 2 Закону України «Про свободу пересування та вільний вибір проживання в Україні»реєстрація місця проживання чи місця перебування особи або її відсутність не можуть бути умовою реалізації прав і свобод, передбаченихКонституцією, законами чи міжнародними договорами України, або підставою для їх обмеження.

Частинами другою та шостоюстатті 29 ЦК Українипередбачено, що фізична особа, яка досягла чотирнадцяти років, вільно обирає собі місце проживання, за винятком обмежень, які встановлюються законом. Фізична особа може мати кілька місць проживання.

Згідно із пунктами 3.21, 3.22 глави 10 розділу 2 Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України, затвердженогонаказом Міністерства юстиції України від 22 лютого 2012 року № 296/5(у редакції, чинній на момент винесення постанови про відмову у вчиненні нотаріальної дії), спадкоємець, який постійно проживав із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленогостаттею 1270 ЦК України, він не заявив про відмову від неї. У разі відсутності у паспорті такого спадкоємця відмітки про реєстрацію його місця проживання доказом постійного проживання із спадкодавцем може бути: довідка органу реєстрації місця проживання спадкоємця на день смерті спадкодавця було зареєстровано за однією адресою зі спадкодавцем.

Зміст наведених норм закону свідчить про те, що під постійним місцем проживанням спадкоємця із спадкодавцем розуміється як факт безпосереднього проживання спадкоємця із спадкодавцем на момент його смерті, так і факт наявності у спадкоємця на момент смерті спадкодавця зареєстрованого у передбаченому законом порядку права на постійне проживання з останнім за однією адресою.

Частина третястатті 1268 ЦК Українивимагає наявність фактичного проживання спадкоємця разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, а не саму реєстрацію місця проживання за адресою спадкодавця, що можуть бути відмінними один від одного.

Відсутність реєстрації місця проживання позивача за місцем проживання спадкодавця не може бути доказом того, що він не проживав зі спадкодавцем, оскільки сама по собі відсутність такої реєстрації згідно зістаттею 2 Закону України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні»не є абсолютним підтвердженням обставин про те, що спадкоємець не проживав зі спадкодавцем на час відкриття спадщини, якщо обставини, встановлені частиною третьоюстатті 1268 ЦК України, підтверджуються іншими належними і допустимими доказами, які були надані заявником та оцінені судом.

Аналогічні висновки зроблені Верховним Судом у постановах від 10 січня 2019 року в справі № 484/747/17, від 07 червня 2022 року у справі № 175/4514/20.

VІ. Висновки суду.

Розглянувши матеріали цивільної справи, дослідивши наявні в матеріалах справи письмові докази, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності, суд дійшов висновку про обґрунтованість вимог заяви з огляду на нижчевикладене.

У справі необхідною умовою для встановлення факту постійного проживання заявника разом зі спадкодавцем є доведеність факту спільного проживання ОСОБА_1 як спадкоємця за заповітом зі спадкодавцем ОСОБА_3 на час її смерті.

Факт, який просить встановити заявник, знайшов своє підтвердження на підставі довідки виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради. Встановлення факту постійного проживання для заявника має юридичне значення, оскільки дає можливість реалізувати право на спадкування.

З оглянутих вище документів, суд вважає доведеним факт постійного проживання ОСОБА_1 та померлою ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_3 , а отже вимоги слід задовольнити в повному обсязі.

Керуючись ст. ст.12, 13, 76-81, 247, 258, 259, 264, 265, 268, 315 ЦПК України, ст.ст.11, 15, 16, 182, 328, 392, 1218, 1220, 1268, 1296, 1297 ЦК України, суд-

У Х В А Л И В :

Заяву ОСОБА_1 , заінтересована особа: ОСОБА_2 , Івано-Франківська міська рада Івано-Франківської області про встановлення факту постійного проживання зі спадкодавцем на час відкриття спадщини, задовольнити повністю.

Встановити факт, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 на час відкриття спадщини постійно проживав з ОСОБА_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , по АДРЕСА_3 .

Згідно ст.273 ЦПК України рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене до Івано-Франківського апеляційного суду шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повне найменування учасників справи:

Заявник: ОСОБА_1 , АДРЕСА_4 , РНОКПП: НОМЕР_3 ;

заінтересовані особи: ОСОБА_2 , АДРЕСА_4 , РНОКПП: НОМЕР_4 ;

Івано-Франківська міська рада Івано-Франківської області, вул. Грушевського, 21, м. Івано-Франківськ, 76018, ЄДРПОУ: 33644700.

Рішення складене в повному обсязі 18.02.2025 року, у зв`язку із перебуванням судді на лікарняному.

Суддя Тисменицького районного суду

Івано-Франківської області Гриньків Д.В.

СудТисменицький районний суд Івано-Франківської області
Дата ухвалення рішення06.02.2025
Оприлюднено20.02.2025
Номер документу125254961
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи окремого провадження Справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення, з них: інших фактів, з них:.

Судовий реєстр по справі —352/48/25

Рішення від 06.02.2025

Цивільне

Тисменицький районний суд Івано-Франківської області

ГРИНЬКІВ Д. В.

Рішення від 06.02.2025

Цивільне

Тисменицький районний суд Івано-Франківської області

ГРИНЬКІВ Д. В.

Ухвала від 21.01.2025

Цивільне

Тисменицький районний суд Івано-Франківської області

ГРИНЬКІВ Д. В.

Ухвала від 08.01.2025

Цивільне

Тисменицький районний суд Івано-Франківської області

ГРИНЬКІВ Д. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні