Справа №551/51/25
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
"19" лютого 2025 р. селище Шишаки
Шишацький районний суд Полтавської області у складі: головуючого - судді Рябченка В.В., присяжних: Федоряки А.В., Федорченка В.В., секретаря судового засідання - Кирди Н.М., за участю: заявників - ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , заінтересованих осіб - представника Служби у справах дітей Шишацької селищної ради Величко В.В., представника Миргородської районної військової адміністрації Полтавської області, як органу опіки і піклування ОСОБА_13, розглянувши у закритому судовому засіданні в залі суду селища Шишаки Миргородського району Полтавської області, в порядку окремого провадження, цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , заінтересовані особи - Служба у справах дітей Шишацької селищної ради, Служба у справах дітей Миргородської районної військової адміністрації Полтавської області, як орган опіки і піклування, про усиновлення дитини, -
В С Т А Н О В И В:
16 січня 2025 року до Шишацького районного суду Полтавської області надійшла заява подружжя ОСОБА_1 та ОСОБА_2 про усиновлення малолітньої ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1
Вимоги обґрунтуванні тим, що мати дитини - ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , позбавлена батьківських прав рішенням Шишацького районного суду Полтавської області від 23.09.2024 року ( справа № 551/532/24), а відомості про батька дитини були внесені за вказівкою матері згідно ч.1 ст. 135 СК України, рішенням голови Шишацької селищної ради від 18.12.2024 року № 11/18/12/2024, малолітній ОСОБА_3 надано статус дитини, позбавленої батьківського піклування та призначено опікуном ОСОБА_1 .
Сім`я заявників Вітченків власних дітей не мають, але виховують підопічну ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , яка влаштована під їх опіку рішенням голови Шишацької селищної ради Миргородського району Полтавської області від 03.01.2025 року № 01/03/01/225 і прийняли рішення усиновити ОСОБА_3 , щоб замінити їй батьків, виростити та виховати порядною та всебічно розвиненою особистістю, для цього вони мають всі умови та можливості - матеріальний достаток, необхідні умови для проживання, задовільний стан здоров`я, відсутність протипоказань бути усиновлювачами, мають намір виховати дитину в добрі та дусі поваги і любові.
За вказаних обставин ОСОБА_1 та ОСОБА_2 просили суд ухвалити рішення про усиновлення ними малолітню ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , та внести зміни до її актового запису про народження, де змінити прізвище з « ОСОБА_5 » на « ОСОБА_6 », змінити ім`я дитини з « ОСОБА_7 » на « ОСОБА_8 », по батькові дитини змінити з « ОСОБА_9 » на « ОСОБА_10 », місцем народження дитини вказати « місто Харків», дату народження залишити без змін та записати батьками дитини - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , громадянку України та ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , громадянина України.
Ухвалою суду від 20 січня 2025 року прийнято справу до розгляду та відкрито провадження у справі.
В судовому засіданні заявники підтримали заявлені вимоги, просили їх задовольнити в повному обсязі та надали суду пояснення аналогічні доводам заяви.
Представник Служби у справах дітей Шишацької селищної ради вважала за можливе задовольнити заяву ОСОБА_1 та ОСОБА_2 , оскільки усиновлення відповідає інтересам дитини
Представник органу опіки та піклування Миргородської районної військової адміністрації ОСОБА_13 в судовому засіданні вимоги заявників підтримала, просила суд їх задовольнити так як це відповідає інтересам дитини.
Заслухавши пояснення заявників, представників Служби у справах дітей Шишацької селищної ради та Миргородської районної військової адміністрації Полтавської області, як орган опіки і піклування, дослідивши та оцінивши наявні докази в їх сукупності та взаємозв`язку, суд дійшов висновку, що заява підлягає задоволенню в повному обсязі, виходячи з наступного.
Так, відповідно до свідоцтва про народження серії НОМЕР_1 , виданого повторно 07 травня 2024 року Шевченківським відділом державної реєстрації актів цивільного стану у місті Полтаві Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції, актовий запис № 755 від 14 листопада 2023 року, батьками ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 вказані ОСОБА_11 та ОСОБА_4 , при цьому відомості про батька дитини були внесені за вказівкою матері згідно ч.1 ст. 135 СК України (а.с. 17).
12 липня 2022 року ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , та ОСОБА_12 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , у Шишацькому відділі державної реєстрації актів цивільного стану у Миргородському районі Полтавської області Північно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Суми ) зареєстрували шлюб, актовий запис № 63, що підтверджується свідоцтвом про шлюб серії НОМЕР_2 , виданим повторно 13 січня 2023 року (а.с. 15).
Відповідно до висновків, наданих 17.06.2024 року Комунальним некомерційним підприємством «Шишацька лікарня планового лікування» Шишацької селищної ради Полтавської області, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , та ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , мають задовільний стан здоров`я, протипоказань бути усиновлювачами немає.
Як свідчить Витяг з інформаційно-аналітичної системи «Облік відомостей про притягнення особи до кримінальної відповідальності та наявності судимості» станом на 21.06.2024 року ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , до кримінальної відповідальності не притягується, незнятої чи непогашеної судимості не має та в розшуку не перебуває (а.с.53 ).
Згідно витягу з інформаційно-аналітичної системи «Облік відомостей про притягнення особи до кримінальної відповідальності та наявності судимості» станом на 02.05.2024 року ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , до кримінальної відповідальності не притягується, незнятої чи непогашеної судимості не має та в розшуку не перебуває (а.с.54 ).
Відповідно до ст.ст.3, 4, 5, 7 СК України кожна особа має право на проживання в сім`ї. Сім`я створюється, в тому числі, і на підставі усиновлення. Держава створює пріоритет сімейного виховання дитини. Дитина має бути забезпечена можливістю здійснення її прав, установлених Конституцією України, Конвенцією про права дитини, іншими міжнародними договорами України, згода на обов`язковість яких надана Верховною радою України.
Відповідно до ст. 207 СК України усиновленням є прийняття усиновлювачем у свою сім`ю особи на правах дочки чи сина, що здійснене на підставі рішення суду, крім випадку, передбаченого статтею 282 цього Кодексу. Усиновлення дитини провадиться у її найвищих інтересах для забезпечення стабільних та гармонійних умов її життя.
Відповідно до ч.1 ст.310 ЦПК України заява про усиновлення дитини або повнолітньої особи, яка не має матері, батька або була позбавлена їхнього піклування, подається до суду за місцем їх проживання.
Відповідно до ч.1 ст. 208 СК України, усиновленою може бути дитина. Згідно ст. 6 СК України правовий статус дитини має особа до досягнення нею повноліття.
Так, усиновлювачем може бути дієздатна особа віком не молодша двадцяти одного року, за винятком, коли усиновлювач є родичем дитини. Усиновлювачем може бути особа, що старша за дитину, яку вона бажає усиновити, не менш як на п`ятнадцять років. Різниця у віці між усиновлювачем та дитиною не може бути більшою ніж сорок п`ять років (ч.ч.1, 2 ст. 211 СК України).
Статтею 218 СК України передбачено, що для усиновлення дитини потрібна її згода, якщо вона досягла такого віку та рівня розвитку, що може її висловити. Згода дитини на її усиновлення дається у формі, яка відповідає її вікові та стану здоров`я. Дитина має бути проінформована про правові наслідки усиновлення. Усиновлення провадиться без згоди дитини, якщо вона у зв`язку з віком або станом здоров`я не усвідомлює факту усиновлення. Згода дитини на усиновлення не потрібна, якщо вона проживає в сім`ї усиновлювачів і вважає їх своїми батьками.
У судовому засіданні встановлено, що малолітня ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 у зв`язку з віком не усвідомлює факту усиновлення.
Судом встановлено, що мати малолітньої ОСОБА_3 - ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , була позбавлена батьківських прав на підставі рішення Шишацького районного суду Полтавської області від 23.09.2024 року ( справа № 551/532/24), а відомості про батька дитини були внесені за вказівкою матері згідно ч.1 ст. 135 СК України, рішенням голови Шишацької селищної ради від 18.12.2024 року № 11/18/12/2024, малолітній ОСОБА_3 надано статус дитини, позбавленої батьківського піклування та призначено опікуном ОСОБА_1 .
Відповідно до п. 6 Постанови Пленуму Верховного суду України від 30.03.2007 року №3 «Про практику застосування судами законодавства при розгляді справ про усиновлення і про позбавлення та поновлення батьківських прав» вбачається, що вирішуючи заяву по суті, суд зобов`язаний перевірити наявність передбачених законом підстав для усиновлення, зокрема: чи дали батьки дитини згоду на це (якщо вона необхідна); чи може заявник бути усиновлювачем; чи є дитина відповідно до законодавства суб`єктом усиновлення і чи виконано вимоги ч.1-3 ст.218 СК щодо наявності згоди дитини; чи відповідають висновок органу опіки та піклування і дозвіл на усиновлення уповноваженого органу виконавчої влади необхідним вимогам.
Згідно зі ст. 8 Європейської конвенції про усиновлення дітей (ETS N58), прийнятої 24 квітня 1967 року в Страсбурзі, і яка, відповідно до ст. 9 Конституції України, є складовою частиною національного законодавства України, компетентний орган приймає рішення про усиновлення лише тоді, коли впевниться, що воно здійснюється в інтересах дитини. Кожного разу компетентний орган звертає особливу увагу на те, щоб це усиновлення забезпечило дитині стабільні та гармонійні домашні умови.
Відповідно до ст. 224 СК України суд, постановляючи рішення про усиновлення дитини, враховує обставини, що мають істотне значення, зокрема: стан здоров`я та матеріальне становище особи, яка бажає усиновити дитину, її сімейний стан та умови проживання, ставлення до виховання дитини; мотиви, на підставі яких особа бажає усиновити дитину; мотиви того, чому другий із подружжя не бажає бути усиновлювачем, якщо лише один із подружжя подав заяву про усиновлення; взаємовідповідність особи, яка бажає усиновити дитину, та дитини, а також те, як довго ця особа опікується вже дитиною; особу дитини та стан її здоров`я; ставлення дитини до особи, яка бажає її усиновити.
Слід зазначити, що згідно висновку Миргородської районної військової адміністрації Полтавської області № /01.1-34/46 від 08.01.2025, даний орган опіки та піклування, не заперечує проти усиновлення малолітньої ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , позбавленої батьківського піклування, громадянами України ОСОБА_1 та ОСОБА_2 , вважає усиновлення доцільним та таким, що відповідає інтересам дитини (а.с.16-18).
На підставі вищевикладеного, суд вважає, що заявники виконали всі умови, встановлені законодавством для усиновлення, вони мають здібності осіб, які бажають усиновити дитину, можуть забезпечити стабільні та гармонічні умови для її життя, повністю розуміють велику відповідальність за долю дитини, а тому є всі підстави для задоволення заяви в повному обсязі.
Відповідно до вимог ч.1 ст. 229 СК України особа, яка подала заяву про усиновлення, може виявити бажання бути записаною у Книзі реєстрації народжень матір`ю, батьком дитини або повнолітньої особи.
Згідно з вимогами ст. 233 СК України на підставі рішення суду про усиновлення в актовий запис про народження дитини або повнолітньої особи, складений органами державної реєстрації актів цивільного стану України, орган державної реєстрації актів цивільного стану вносить відповідні зміни і видає нове Свідоцтво про народження з урахуванням цих змін.
Згідно вимог ч.ч. 1, 7 ст. 314 ЦПК України за результатами розгляду заяви про усиновлення суд ухвалює рішення. Усиновлення вважається здійсненим із дня набрання законної сили рішенням суду. Для внесення змін до актового запису про народження усиновленої дитини або повнолітньої особи копія рішення суду надсилається до органу державної реєстрації актів цивільного стану за місцем ухвалення рішення, а у справах про усиновлення дітей іноземцями - також до уповноваженого органу виконавчої влади.
Відповідно до п.п. 20 п.1 Розділу III Правил державної реєстрації актів громадянського стану в Україні, затверджених Наказом Міністерства юстиції України від 18.10.2000 №52/5, при вирішенні судом спорів про визнання батьківства, материнства, оспорювання батьківства чи материнства, встановлення фактів батьківства та материнства зміни до актових записів про народження вносяться відповідно до законодавства, яке регулює порядок внесення змін до актових записів цивільного стану.
Підставою для внесення змін в актовий запис цивільного стану є рішення суду про визнання батьківства (материнства), усиновлення (удочеріння), про скасування раніше винесеного рішення суду про визнання батьківства, виключення відомостей про батька (матір) дитини з актового запису про народження, скасування або визнання усиновлення (удочеріння) недійсним, про визнання шлюбу недійсним, установлення неправильності в актовому записі цивільного стану та інші, у яких зазначено про внесення конкретних змін в актові записи цивільного стану (п. 2.13.1 Правил внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання, що затверджені наказом Міністерства юстиції України від 12.01.2011 року №96/5).
Статтею 225 СК України передбачено, що усиновлення вважається здійсненим у день набрання чинності рішенням суду про усиновлення.
Враховуючи наведене, відповідно до ч. 3 ст. 314 ЦПК України слід внести зміни до актового запису про народження дитини, а саме: змінити прізвище, ім`я, місце народження та по батькові дитини вказавши батьками дитини громадян України ОСОБА_1 та ОСОБА_2 .
На підставі ст.ст. 207,211,212,215,222,223,225 СК України, керуючись ст.ст.293, 294, 313-314, 354 ЦПК України, суд, -
В И Р І Ш И В:
Заяву ОСОБА_1 та ОСОБА_2 , про усиновлення дитини - задовольнити.
Визнати громадянку України ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_6 РНОКПП НОМЕР_3 , та громадянина України ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , РНОКПП НОМЕР_4 усиновлювачами неповнолітньої ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_8 .
Внести зміни в актовий запис цивільного стану про народження ІНФОРМАЦІЯ_9 ОСОБА_3 , що складений 14 листопада 2023 року Шевченківським відділом державної реєстрації актів цивільного стану у місті Полтаві Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції під № 755, в якому змінити прізвище дитини з « ОСОБА_5 » на « ОСОБА_6 », змінити ім`я дитини з « ОСОБА_7 » на « ОСОБА_8 », по батькові дитини змінити з « ОСОБА_9 » на « ОСОБА_10 », місцем народження дитини вказати « місто Харків», дату народження дитини залишити без змін, записати батьками дитини - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , громадянку України та ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , громадянина України.
Усиновлення вважається здійсненим із дня набрання рішенням суду законної сили.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене до Полтавського апеляційного суду в 30-ти денний строк з дня його проголошення.
Повний текст рішення виготовлено та вручено учасникам справи 19 лютого 2025 року.
Головуючий - суддя В. В. Рябченко
Присяжні: А. В. Федоряка
В. В. Федорченко
Суд | Шишацький районний суд Полтавської області |
Дата ухвалення рішення | 19.02.2025 |
Оприлюднено | 21.02.2025 |
Номер документу | 125256181 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи окремого провадження Справи про усиновлення, з них: усиновлення громадянами України, що проживають на території України |
Цивільне
Шишацький районний суд Полтавської області
Рябченко В. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні