Рішення
від 12.02.2025 по справі 721/8/25
ПУТИЛЬСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ЧЕРНІВЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

12.02.2025

Справа №721/8/25

Провадження 2/721/94/2025

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

Путильський районнийсудЧернівецькоїобласті в складі:

Головуючого судді: Проскурняка С.П.

за участю секретаря: Помазан М.В.

розглянувши у підготовчому судовому засіданні в залі суду в селищі Путила Вижницького району Чернівецької області цивільну справу за позовом ОСОБА_1 , який діє в інтересах ОСОБА_2 до Селятинської сільської ради, третя особа: Головне управління Держгеокадастру у Чернівецькій області про встановлення факту родинних відносин, визнання права власності на нерухоме майно в порядку спадкування за заповітом та визнання права на завершення процедури приватизації та одержання правовстановлюючого документа на ім`я спадкоємця, -

В С Т А Н О В И В :

Позивач звернувся до суду з позовом до Усть-Путильської сільської ради Вижницького району Чернівецької області про встановлення факту родинних відносин, визнання права власності на нерухоме майно в порядку спадкування за заповітом та визнання права на завершення процедури приватизації та одержання правовстановлюючого документа на ім`я спадкоємця.

В позовній заяві вказує, що 20 березня 2017 року бабуся позивача ОСОБА_3 склала заповіт, у якому заповіла своєму внуку ОСОБА_2 все своє майно. ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_3 померла, після її смерті відкрилась спадщина яка знаходиться в АДРЕСА_1 та складається з:

- житлового будинку (літ.А-1) рік побудови 1958, житловою площею 14.0 кв.м загальною площею 54.60 кв.м.

- літньої кухні (літ. Б).

- сараю (літ. В).

- сараю (літ. В).

- колодязю № 1.

Протягом шести місяців після смерті бабусі ОСОБА_3 , позивач звернувся з заявою до Путильської державної нотаріальної контори із заявою про прийняття спадщини. За результатом розгляду заяви державний нотаріус ОСОБА_4 відмовила у вчиненні нотаріальної дії. Дана відмова обґрунтована тим, що нею не були надані належним чином оформлені документи, що посвідчують право власності на вищевказане нерухоме майно, що належить спадкодавцю. Крім того, нотаріус повідомила про те, що ОСОБА_2 потрібно довести ступінь родинних відносин між нею та спадкодавцем, а саме, що він є внуком спадкодавця ОСОБА_3 .

У зв`язку з вищевикладеним просить суд встановити юридичний факт, що ОСОБА_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 дійсно була матір`ю ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_3 та бабусею ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_4 .

Визнати за ОСОБА_2 право власності на спадкове майно, яке знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 та складається з:

- житлового будинку (літ.А-1) рік побудови 1958, житловою площею 14.0 кв.м загальною площею 54.60 кв.м.

- літньої кухні (літ. Б).

- сараю (літ. В).

- сараю (літ. В).

- колодязю № 1.

Визнати за ОСОБА_2 право на завершення процедури приватизації та одержання правовстановлюючих документів на ім`я спадкоємця ОСОБА_2 , шляхом здійснення всіх реєстраційних дій, пов`язаних з державною реєстрацією земельної ділянки розміром 0,2500 га, для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 та земельної ділянки розміром 0,1000 га, для ведення особистого селянського господарства, яка розташована за адресою: АДРЕСА_1 .

Від представника позивача до суду надійшла заява в якій просить суд справу розглядати в його відсутності та відсутності його довірителя, позовні вимоги підтримують в повному обсязі, просять суд позов задовольнити.

Представник відповідача в судове засідання не з`явився від нього до суду надійшла заява в якій просить суд справу розглядати в його відсутності, претензій до даної справи немає.

Третя особа: в судове засідання не з`явилася від неї до суду надійшла заява про розгляд справи провести в їх відсутності.

Відповідно до ч.2 ст.247ЦПК України, - ... У разі неявки в судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, чи в разі якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності осіб, які беруть участь у справі, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється

Враховуючи те, що в судове засідання не з`явились всі особи, які беруть участь у справі, а тому фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось, що відповідає положенням ч.2 ст.247ЦПК України.

Відповідно до ч.3 ст.200 ЦПК, за результатами підготовчого провадження суд ухвалює рішення у випадку визнання позову відповідачем.

Враховуючи те, що від відповідача надійшла заява про визнання позову яка не суперечить закону та інтересам сторін, а тому суд вважає, що необхідно ухвалити рішення у підготовчому судовому засіданні.

Відповідно до ст.81 ЦПК України кожна сторона зобов`язана довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Щодо позовної вимоги про встановлення факту родинних відносин, суд вважає, що дана вимога є обґрунтованою та така, що підлягає задоволенню, виходячи з наступного.

Судом встановлено, що згідно паспорта громадянина України прізвище, ім`я, по-батькові спадкоємця ОСОБА_2 /а.с.7/.

ІНФОРМАЦІЯ_1 померла бабуся спадкоємця ОСОБА_3 , про що в Книзі реєстрації смертей зроблено відповідний актовий запис за №23 /а.с.7/.

Також судом встановлено, що 31 січня 1967 року ОСОБА_3 одружилася з ОСОБА_6 , що підтверджується Витягом з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про державну реєстрацію шлюбу щодо підтвердження дошлюбного прізвища №00047608585 від 23.10.2024року.Після одруження ОСОБА_7 змінила дошлюбне прізвище з ОСОБА_8 на ОСОБА_9 ./а.с.30-31/. У період перебування у шлюбі ОСОБА_10 народила дочку ОСОБА_11 , що підтверджується свідоцтвом про народження/.а.с.32/. Дочка ОСОБА_11 23.08.1983року вийшла заміж за ОСОБА_12 , що підтверджується Витягом з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про державну реєстрацію шлюбу, щодо підтвердження дошлюбного прізвища №00047608585 від 23.10.2024року. ОСОБА_13 змінила прізвище з ОСОБА_8 на ОСОБА_9 ./а.с.34-35/. У період перебування у шлюбі ОСОБА_14 народила сина ОСОБА_15 (позивача), що підтверджується копією свідоцтва про народження/а.с.52/. 07 квітня 1982року ОСОБА_6 і ОСОБА_10 розлучилися, що підтверджується Витягом з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про державну реєстрацію розірвання шлюбу №00047401455 від 10.10.2024року.Після розірвання шлюбу ОСОБА_16 залишила прізвище ОСОБА_8 ./а.с.41-42/. Однак, паспорт спадкодавець ОСОБА_16 отримала із прізвищем ОСОБА_17 , та податковий номер також на прізвище ОСОБА_17 ./а.с.43,44/. Тому заповіт вона складала вже з прізвищем ОСОБА_17 , і у свідоцтві про смерть було вказано на прізвище ОСОБА_17 .

Те, що ОСОБА_3 та ОСОБА_10 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 являлася однією і тією ж особою, і була матір`ю ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , та бабусею ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_4 /а.с.29/.

Згідно ч.1 ст.4 ЦПК України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизначених або оспорюваних прав, свобод чи інтересів.

Суд дослідивши матеріали справи, в судовому засіданні, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтуються на всебічному, повному і об`єктивному розгляді в судовому засіданні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом вважає, що необхідно встановити факт родинних відносин, так як в судовому засіданні дійсно встановлено, що ОСОБА_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 дійсно була матір`ю ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_3 та бабусею ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_4 .

Також суд вважає, що позовна вимога про визнання права власності на нерухоме майно в порядку спадкування за заповітом та визнання права на завершення процедури приватизації та одержання правовстановлюючого документа на ім`я спадкоємця, також підлягає задоволенню, виходячи з наступного.

Як вище судом встановлено, що згідно паспорта громадянина України прізвище, ім`я, по-батькові спадкоємця ОСОБА_2 /а.с.7/.

ІНФОРМАЦІЯ_1 померла бабуся спадкоємця ОСОБА_3 , про що в Книзі реєстрації смертей зроблено відповідний актовий запис за №23 /а.с.7/.

За життя ОСОБА_3 , 20 березня 2017 року склала заповіт у якому заповіла своєму внуку ОСОБА_2 , все своє майно, даний заповіт посвідчений секретарем Селятинської сільської ради Путильського району Чернівецької області, П. Пуківська./а.с.6/.

Згідно довідки Селятинської сільської ради за №911/02-16 від 11.10.2024року видана про те, що до дня смерті ОСОБА_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , за нею значився житловий будинок з господарськими будівлями і спорудами, місце розташування якого АДРЕСА_1 ./а.с.24/.

Як видно з матеріалів справи, а саме з довідки Селятинської сільської ради за № 1957/02-17 від 08.10.2024 року, про те, що за гр. ОСОБА_3 , рішення 14 сесії XXI скликання Селятинської сільської ради від 06.04.1993 року, надано дозвіл на приватизацію земельних ділянок загальною площею 0,35га, з них: площею розміром 0,2500 га, для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 та земельної ділянки розміром 0,1000 га, для ведення особистого селянського господарства, яка розташована за адресою: АДРЕСА_1 .

Згідно ст.ст. 1216-1218 ЦК України, спадкування є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).

Спадкування здійснюється за заповітом або за законом. До складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.

Згідно з ч.1, ч.2 ст.1220 ЦК України, спадщина відкривається внаслідок смерті особи або оголошення її померлою. Часом відкриття спадщини є день смерті особи або день, з якого вона оголошується померлою. Як визначено ст.1270 ЦК України, для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини. Відповідно до ч.2 цієї статті якщо виникнення у особи права на спадкування залежить від неприйняття спадщини або відмови від її прийняття іншими спадкоємцями, строк для прийняття спадщини встановлюється у три місяці з моменту неприйняття іншими спадкоємцями спадщини або відмови від її прийняття.

Відповідно до ст.ст.1268, 1269 ЦК України, спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її, Спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу або в сільських населених пунктах - уповноваженій на це посадовій особі відповідного органу місцевого самоврядування заяву про прийняття спадщини.

Позивач своєчасно вступив в управління та розпорядження спадковим майном на протязі шести місяців, даний факт підтверджується довідкою Селятинської сільської ради Вижницького району Чернівецької області від 27.12.2024р. за №1102/02-16/а.с.33/.

Як видно з матеріалів справи, позивач звернувся із заявою до Путильської нотаріальної контори про прийняття спадщини. За результатом розгляду заяви державний нотаріус Кокарева Н.М. постановою від 16.10.2024 року за №258/02-31 відмовила у вчиненні нотаріальної дії. Дана відмова обґрунтована тим, що немає правовстановлюючих документів./а.с.23-24/.

Як встановлено судом, спадкодавець за життя право власності на вищевказані земельні ділянки не реєстрував, державний акт на них не виготовлявся і кадастровий номер не присвоювався/а.с.49/.

Зазначене рішення про приватизацію земельної ділянки прийнято в період чинності Декрету Кабінету Міністрів України від 26 грудня 1992 року «Про приватизацію земельних ділянок».

Згідно із статтею 1225 ЦК України право власності на земельну ділянку переходить до спадкоємців за загальними правилами спадкування зі збереженням її цільового призначення.

За статті 152 Земельного кодексу України, держава забезпечує громадянам та юридичним особам рівні умови захисту прав власності на землю. Власник земельної ділянки або землекористувач може вимагати усунення будь-яких порушень його прав на землю, навіть якщо ці порушення не пов`язані з позбавленням права володіння земельною ділянкою.

Якщо спадкодавець не набув права власності на земельну ділянку згідно зі статті 125 Земельного кодексу України, проте розпочав процедуру приватизації земельної ділянки відповідно до чинного законодавства України, а органами місцевого самоврядування відмовлено спадкоємцям у завершенні процедури приватизації, то спадкоємці мають право звертатися до суду із позовами про визнання відповідного права в порядку спадкування - права на завершення приватизації та одержання державного акта про право власності на землю на ім`я спадкоємця, а не права власності на земельну ділянку. Не підлягають задоволенню позовні вимоги спадкоємців про визнання права власності на земельну ділянку, щодо якої спадкодавцем розпочато, але не завершено процедуру приватизації (Лист спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ від 16.05.2013, № 24-753/0/4-13 "Про судову практику розгляду цивільних справ про спадкування").

На підставі абз. 2 п. 1 розділу X "Перехідні положення" ЗК України рішення про передачу громадянам України безоплатно у приватну власність земельних ділянок, прийняті органами місцевого самоврядування відповідно до Декрету Кабінету Міністрів України від 26 грудня 1992 року "Про приватизацію земельних ділянок", є підставою для реєстрації права власності на земельні ділянки цих громадян або їх спадкоємців відповідно до Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень". Державна реєстрація таких земельних ділянок здійснюється на підставі технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості).

Аналіз наведеної норми свідчить, що у разі, якщо видача державного акта про право власності на землю здійснюється на підставі рішення про передачу громадянам України безоплатно у приватну власність земельних ділянок, прийнятого органами місцевого самоврядування відповідно до Декрету КМУ від 26 грудня 1992 року "Про приватизацію земельних ділянок", до спадкоємців переходить право отримати державний акт про право власності на земельну ділянку, а якщо приватизація земельної ділянки відповідно до чинного законодавства України не завершена й право на її завершення.

Дослідивши матеріали справи, враховуючи те, що, судом встановлено, що ОСОБА_2 , який є спадкоємцем за заповітом фактично прийняв спадщину, але при цьому не може зареєструвати спадкове майно у зв`язку з тим, що відсутні правовстановлюючі документи, внаслідок чого порушуються цивільні права та інтереси спадкоємця (позивача), суд вважає, що необхідно відновити порушенні права та інтереси шляхом задоволення позовних вимог.

На підставі наведеного та керуючись постановою Пленуму Верховного Суду України «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення» за №5 від 31.03.1995 року, та ст.ст. 4-6, 12, 13, 76-81, 95, 265, 354-355 ЦПК України, суд, -

В И Р І Ш И В :

Позов задовольнити.

Встановити юридичний факт, що ОСОБА_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 дійсно була матір`ю ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_3 та бабусею ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_4 .

Визнати за ОСОБА_2 право власності на спадкове майно, яке знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 та складається з:

-житлового будинку, рік побудови 1958 (літ.А-1) загальною площею 54,6. кв.м.,

житловою площею 14,0 кв.м.

-літньої кухні (літ.Б).

-сараю (літ.В).

-сараю (літ.Г).

-колодязь №1.

Визнати за ОСОБА_2 право на завершення процедури приватизації та одержання правовстановлюючих документів на ім`я спадкоємця ОСОБА_2 , шляхом здійснення всіх реєстраційних дій, пов`язаних з державною реєстрацією земельної ділянки розміром 0,2500 га, для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 та земельної ділянки розміром 0,1000 га, для ведення особистого селянського господарства, яка розташована за адресою: АДРЕСА_1 .

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Чернівецького апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Позивач: ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_4 ,зареєстрований заадресою: АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_1 .

Відповідач: Селятинська сільська рада Вижницького району Чернівецької області, юридична адреса: с. Селятин, вул.Українська,2, Вижницького району Чернівецької області, код ЄДРПОУ 04417814.

Третя особа: Головне управління Держгеокадастру у Чернівецькій області, юридична адреса: м.Чернівці, вул. Героїв Майдану,194А, Чернівецький район Чернівецька область, код ЄДРПОУ 39909396.

Повний текст рішення складено 20 лютого 2025 року.

Суддя: С.П. Проскурняк

СудПутильський районний суд Чернівецької області
Дата ухвалення рішення12.02.2025
Оприлюднено20.02.2025
Номер документу125257364
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них

Судовий реєстр по справі —721/8/25

Рішення від 12.02.2025

Цивільне

Путильський районний суд Чернівецької області

Проскурняк С. П.

Рішення від 12.02.2025

Цивільне

Путильський районний суд Чернівецької області

Проскурняк С. П.

Ухвала від 14.01.2025

Цивільне

Путильський районний суд Чернівецької області

Проскурняк С. П.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні