Рішення
від 18.02.2025 по справі 908/3055/24
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЗАПОРІЗЬКОЇ ОБЛАСТІ

номер провадження справи 15/203/24

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЗАПОРІЗЬКОЇ ОБЛАСТІ

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

18.02.2025 Справа № 908/3055/24

м.Запоріжжя Запорізької області

Господарський суд Запорізької області у складі судді Горохова Ігоря Сергійовича, розглянувши матеріали справи

за позовом Запорізької міської ради, 69105, м. Запоріжжя, пр. Соборний, 206

до відповідача Товариства з обмеженою відповідальністю Ресанта-Запоріжжя, 69008, м. Запоріжжя, вул. Каліброва, буд. 15

про стягнення коштів

без повідомлення (виклику) учасників справи

установив

22.11.2024 до Господарського суду Запорізької області надійшла позовна заява Запорізької міської ради до відповідача Товариства з обмеженою відповідальністю Ресанта-Запоріжжя про стягнення заборгованості за договором оренди землі від 02.09.2009, державна реєстрація якого проведена 15.09.2009 № 040926101803, за період з 01.01.2022 по 30.09.2024 в розмірі 877 849,86 грн.

Відповідно до протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 22.11.2024, справу № 908/3055/24 передано на розгляд судді Горохову І.С.

Ухвалою Господарського суду Запорізької області від 02.12.2024 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі № 908/3055/24. Присвоєно справі номер провадження 15/203/24, ухвалено здійснювати розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження, без проведення (виклику) судового засідання.

Запропоновано відповідачу в строк до 01.01.2025 подати відзив на позовну заяву разом із доказами, які підтверджують обставини, на яких ґрунтуються заперечення відповідача або визнання позовних вимог, якщо такі не надані позивачем; позивачу запропоновано у строк до 16.01.2025 у разі отримання відзиву на позов надати суду відповідь на відзив, оформлену згідно з вимогами ст. 166 Господарського процесуального кодексу України, з доказами, які підтверджують обставини, на яких ґрунтується відповідь позивача, якщо такі докази не надані відповідачем; також запропоновано відповідачу у строк до 03.02.2025 подати заперечення на відповідь на відзив, оформлені відповідно до ст. 167 Господарського процесуального кодексу України.

Підставою для звернення з позовом зазначено неналежне виконання відповідачем зобов`язань з своєчасного та повного внесення орендних платежів за період з 01.01.2022 по 30.09.2024 в рамках договору оренди землі від 02.09.2009, державна реєстрація якого проведена 15.09.2009 за № 040926101803. Позов обґрунтовано ст. ст. 11, 509, 525, 526, 632 Цивільного кодексу України, ст. ст. 83, 124 Земельного кодексу України, Законом України Про оренду землі, Господарським кодексом України.

За офіційним даними Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних-підприємців та громадських формувань (відповідь на запит суду № 920885 від 25.11.2024) місцезнаходженням відповідача є адреса: 69008, м. Запоріжжя, вул. Каліброва, буд. 15.

Поштове відправлення (копія ухвали Господарського суду Запорізької області від 02.12.2024 у справі № 908/3055/24), надіслане на вказану адресу відповідача, повернулось до суду не врученим відповідачеві з позначкою підприємства зв`язку за закінченням терміну зберігання.

Відповідно до п. 5 ч. 6 ст. 242 Господарського процесуального кодексу України днем вручення судового рішення є день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати копію судового рішення чи відмітки про відсутність особи за адресою місцезнаходження, місця проживання чи перебування особи, яка зареєстрована у встановленому законом порядку, якщо ця особа не повідомила суду іншої адреси.

Згідно з ч. 7 ст. 120 Господарського процесуального кодексу України учасники судового процесу зобов`язані повідомляти суд про зміну свого місцезнаходження чи місця проживання під час розгляду справи.

У разі відсутності заяви про зміну місця проживання ухвала про повідомлення чи виклик надсилається учасникам судового процесу, які не мають електронного кабінету та яких неможливо сповістити за допомогою інших засобів зв`язку, що забезпечують фіксацію повідомлення або виклику, за останньою відомою суду адресою і вважається врученою, навіть якщо відповідний учасник судового процесу за цією адресою більше не знаходиться або не проживає чи не перебуває.

Заяви про зміну відповідачем місцезнаходження на адресу суду не надходило.

Відповідно до пункту 4 частини 6 статті 242 Господарського процесуального кодексу України днем вручення судового рішення є день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати копію судового рішення чи відмітки про відсутність особи за адресою місцезнаходження, місця проживання чи перебування особи, повідомленою цією особою суду.

Отже, у разі якщо ухвалу про вчинення відповідної процесуальної дії направлено судом за належною адресою, тобто повідомленою суду стороною і повернуто підприємством зв`язку з посиланням на відсутність (вибуття) адресата, відмову від одержання, закінчення строку зберігання поштового відправлення тощо, то вважається, що адресат повідомлений про вчинення відповідної процесуальної дії.

Крім того, за змістом ст. 2 Закону України "Про доступ до судових рішень", кожен має право на доступ до судових рішень у порядку, визначеному цим Законом. Усі судові рішення є відкритими та підлягають оприлюдненню в електронній формі, тому відповідач мав можливість ознайомитися з текстом ухвали суду від 02.12.2024 у даній справі на сайті Єдиного державного реєстру судових рішень.

Додатково, ухвала від 24.12.2024 була оприлюднена на офіційному сайті Господарського суду Запорізької області офіційного вебпорталу Судова влада України.

Суд вважає, що ним вжито всі залежні від нього заходи для повідомлення відповідача належним чином про розгляд справи та забезпечення реалізації ним права на судовий захист своїх прав та інтересів.

Відповідно до ч. 5, 7 ст. 252 Господарського процесуального кодексу України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої із сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін. Клопотання про розгляд справи у судовому засіданні з повідомленням сторін відповідач має подати в строк для подання відзиву, а позивач - разом з позовом або не пізніше п`яти днів з дня отримання відзиву.

Клопотань про розгляд справи у судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін до суду не надходило.

Згідно з ст. 248 Господарського процесуального кодексу України суд розглядає справи у порядку спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів з дня відкриття провадження у справі.

Відповідно до ч. ч. 4, 5 ст. 240 ГПК України, у разі розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи суд підписує рішення (повне або скорочене) без його проголошення. Датою ухвалення рішення, ухваленого за відсутності учасників справи, є дата підписання повного судового рішення.

Розглянувши та дослідивши матеріали справи, суд щодо спору зазначає наступне.

02.09.2009 між Запорізькою міською радою (орендодавець за договором) та Товариством з обмеженою відповідальністю Ресанта-Запоріжжя (орендар за договором) укладений договір оренди землі (надалі договір), який зареєстрований у Запорізькій регіональній філії Державного підприємства «Центр державного земельного кадастру» 15.09.2009, про що у Державному реєстрі земель вчинено запис за № 040926101803.

За умовами п. 1 договору орендодавець, відповідно рішення тридцять третьої сесії п`ятого скликання Запорізької міської ради №82/113 від 24.06.2009, надає, а орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку для розташування виробничої бази по виробництву тротуарної платки, яка знаходиться за адресою: м. Запоріжжя, вул. Доківська, буд. 3.

Відповідно до п. п. 2-5 договору, в оренду передається земельна ділянка загальною площею 1,4823 га. На земельній ділянці знаходяться наступні об`єкти: виробнича база орендаря, інші об`єкти інфраструктури відступні. Земельна ділянка передається в оренду разом з виробничою базою орендаря. Нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 3 838 564,08 грн (три мільйони вісімсот тридцять вісім тисяч п`ятсот шістдесят чотири гривні 08 коп.) в цінах 2009 року.

Відповідно до п. 8 договору, останній укладається на дев`ятнадцять років.

У пункті 9 договору встановлено, що орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі та в розмірі: 115 156 грн 92 коп. (сто п`ятнадцять тисяч сто п`ятдесят шість гривень 92 коп.), що складає 3 % від нормативної грошової оцінки за календарний рік в цінах 2009 року.

За змістом п. 10 договору, обчислення розміру орендної плати за земельну ділянку державної або комунальної власності здійснюється з урахуванням її цільового призначення та коефіцієнта індексації, визначених законодавством, за затвердженими Кабінетом Міністрів України формами, що заповнюються під час укладання або зміни умов договору оренди чи продовження його дії.

Відповідно до п. 11 договору, орендна плата вноситься щомісячно рівними частинами протягом 30 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця на розрахунковий рахунок місцевого бюджету Ленінського району в управлінні Держказначейства у Заводському районі міста Запоріжжя Головного управління Держказначейства України в Запорізькій області.

За умовами п. 14 договору земельна ділянка передається в оренду для розташування виробничої бази по виробництву тротуарної плитки.

В п. 15 договору визначено цільове призначення земельної ділянки, а саме: землі промисловості.

Запорізька міська рада (орендодавець) передала орендарю земельну ділянку кадастровий номер 2310100000:02:010:0041, загальною площею 1,4823 га, яка знаходиться за адресою: м. Запоріжжя, вул. Доківська, 3, а відповідач (орендар) прийняв вказану земельну ділянку в оренду, що підтверджується актом приймання-передачі об`єкта оренди за договором, підписаний та скріплений печатками сторін договору.

За таких умов, у орендаря за результатами підписання договору виник обов`язок щомісячно рівним частинами протягом 30 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця, на розрахунковий рахунок місцевого бюджету сплачувати орендну плату.

30.06.2015 Запорізькою міською радою було прийнято рішення № 7 «Про затвердження нормативної грошової оцінки земель міста Запоріжжя», згідно з яким вирішено, зокрема, впровадити оподаткування земель міста на підставі нової нормативної грошової оцінки з 01.01.2016. Рішення за № 7 було оприлюднене 14.07.2015 в газеті «Запорізька Січ» та набрало чинності з 01.01.2016.

28.11.2018 Запорізькою міською радою було прийнято рішення № 26 «Про встановлення розміру орендної плати за землю», яким було затверджено розміри орендної плати за використання земельних ділянок, які перебувають у комунальній власності в межах міста Запоріжжя (далі - рішення № 26). Відповідно до додатку до рішення № 26, розмір орендної плати за орендовану відповідачем земельну ділянку, складає 3 відсотки від нормативної грошової оцінки землі. Зазначене рішення введено в дію з 01.01.2019.

Рішення Запорізької міської ради від 28.11.2018 № 26 та від 30.06.2015 № 7 не скасовувалися та є чинними.

Відповідно до повідомлення Департаменту фінансової та бюджетної політики Запорізької міської ради від 30.10.2024 за № 06.1-14/2110 про надання інформації, підготовлено виключно у відповідності до наявних даних інформаційно-аналітичної системи управління плануванням та виконанням місцевих бюджетів LOGIKA, щодо перерахування відповідачем до бюджету Запорізької міської територіальної громади орендної плати за земельні ділянки за кодом класифікації доходів бюджету 18010600 Орендна плата з юридичних осіб , протягом 2021 сплачено 372 444,72 грн; протягом 2022 сплачено 124 148,20 грн; за період з 01.01.2023 по 30.09.2024 сплата не здійснювалась.

З метою досудового врегулювання спору, на адресу відповідача була направлена претензія від 12.09.2024 № 01/07-11/2127 з вимогою невідкладно сплатити суму заборгованості з орендної плати за користування земельною ділянкою комунальної власності, яка утворилась станом на 11.09.2024.

Як зазначив позивач у позовній заяві, розмір заборгованості відповідача з орендної плати за користування земельною ділянкою за період з 01.01.2022 по 30.09.2024 становить 877 849,86 грн.

Неналежне виконання Товариством з обмеженою відповідальністю Ресанта-Запоріжжя зобов`язань щодо своєчасної та повної сплати орендних платежів за договором за період з 01.01.2022 по 30.09.2024 стало підставою для звернення позивача до суду з позовом про стягнення з відповідача заборгованості за договором в сумі 877 849,86 грн.

Правовідносини сторін за договором оренди землі регулюються спеціальним Законом України Про оренду землі, Земельним кодексом України, Податковим кодексом України та загальними нормами Цивільного та Господарського кодексів України.

Відповідно до ст. 83 Земельного кодексу України землі, які належать на праві власності територіальним громадам є комунальною власністю. У комунальній власності перебувають усі землі в межах населених пунктів, крім земельних ділянок приватної та державної власності; земельні ділянки, на яких розташовані будівлі, споруди, інші об`єкти нерухомого майна комунальної власності незалежно від місця їх розташування; землі та земельні ділянки за межами населених пунктів, що передані або перейшли у комунальну власність із земель державної власності відповідно до Закону.

Статтею 206 Земельного кодексу України та ст. 270 Податкового кодексу України визначено, що використання землі в Україні є платним. Плата за землю справляється у вигляді земельного податку або орендної плати.

Оренда землі це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності.

Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 270 Податкового кодексу України (розділ Податок на майно) об`єктами оподаткування платою за землю є об`єкти оподаткування орендною платою земельні ділянки державної та комунальної власності, надані в користування на умовах оренди.

Передача прав володіння і користування земельною ділянкою згідно статті 206 Земельного кодексу України, пп. 14.1.136 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України здійснюється за плату, що має вноситися на користь міської територіальної громади, на підставі договору оренди земельної ділянки.

Відповідно до вимог статті 124 Земельного кодексу України передача землі в оренду здійснюється на підставі цивільно-правової угоди.

Відповідно до ст. 1 Закону України Про оренду землі оренда землі це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності.

Згідно з ст. 13 Закону України Про оренду землі договір оренди землі це договір, за яким орендодавець зобов`язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов`язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.

Статтею 21 Закону України Про оренду землі передбачено, що орендна плата за землю це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою згідно з договором оренди землі. Розмір, умови і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України).

За положеннями ст. 24 Закону України Про оренду землі орендодавець має право вимагати від орендаря своєчасного внесення орендної плати.

Згідно положень ст. 21 Закону України Про оренду землі та підпункту 14.1.136 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності обов`язковий платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою.

Цивільні зобов`язання виникають з підстав, передбачених ст. 11 Цивільного кодексу України, зокрема з договорів та інших правочинів.

Відповідно до ст. 509 Цивільного кодексу України, ст. 173 Господарського кодексу України, в силу господарського зобов`язання, яке виникає між суб`єктом господарювання та іншим учасником (учасниками) відносин у сфері господарювання, один суб`єкт (зобов`язана сторона, у тому числі боржник) зобов`язаний вчинити певну дію господарського чи управлінсько-господарського характеру на користь іншого суб`єкта (виконати роботу, передати майно, сплатити гроші, надати інформацію тощо), або утриматися від певних дій, а інший суб`єкт (управлена сторона, у тому числі кредитор) має право вимагати від зобов`язаної сторони виконання її обов`язку.

Відповідно до ч. 1 ст. 283 Господарського кодексу України, яка кореспондується з приписами ст. 759 Цивільного кодексу України, за договором оренди одна сторона (орендодавець) передає другій стороні (орендареві) за плату на певний строк у користування майно для здійснення господарської діяльності.

Згідно з ч. 1 статті 762 Цивільного кодексу України за користування майном з наймача справляється плата, розмір якої встановлюється договором найму.

За приписами п. 287.1 ст. 287 Податкового кодексу України власники землі та землекористувачі сплачують плату за землю з дня виникнення права власності або права користування земельною ділянкою. У разі припинення права власності або права користування земельною ділянкою плата за землю сплачується за фактичний період перебування землі у власності або користуванні у поточному році.

Податкове зобов`язання щодо плати за землю, визначене у податковій декларації на поточний рік, сплачується рівними частками власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за податковий період, який дорівнює календарному місяцю, щомісяця протягом 30 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) місяця (пункт 287.3 статті 287 Податкового кодексу України).

Відповідно до ст. 629 Цивільного кодексу України договір є обов`язковим для виконання сторонами.

Статтями 525, 526 Цивільного кодексу України визначено, що одностороння відмова від зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом. Зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.

Відповідно до ч. ч. 1, 2 ст. 193 Господарського кодексу України суб`єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов`язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов`язання відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться. Кожна сторона повинна вжити усіх заходів, необхідних для належного виконання нею зобов`язання, враховуючи інтереси другої сторони та забезпечення загальногосподарського інтересу.

Відповідно до приписів ст. 530 Цивільного кодексу України якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін). Виходячи із змісту вищенаведених норм права, на Відповідача покладено обов`язок щодо повної та своєчасної сплати орендних платежів за користування земельними ділянками за договорами.

Отже, саме на відповідача покладено обов`язок щодо повної та своєчасної сплати орендних платежів за користування земельними ділянками за договорами.

Згідно з ст. 289 Податкового кодексу України, для визначення розміру податку та орендної плати використовується нормативна грошова оцінка земельних ділянок, у тому числі право на які фізичні особи мають як власники земельних часток (паїв), з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до законодавства.

Коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки земель застосовується кумулятивно залежно від дати проведення нормативної грошової оцінки земель, зазначеної в технічній документації з нормативної грошової оцінки земель та земельних ділянок.

За змістом п. 10 договору, обчислення розміру орендної плати за земельну ділянку державної або комунальної власності здійснюється з урахуванням, зокрема, коефіцієнта індексації, визначеного законодавством.

Відповідно до Витягу з технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок № НВ-2300085882024, сформованого 24.06.2024, відносно земельної ділянки з кадастровим номером 2310100000:02:010:0041 визначена нормативно грошова оцінка у розмірі 13 207 589,46 грн.

Позивач розраховує розмір заборгованості відповідача з орендної плати за період 01.01.2022 - 30.09.2024 наступним чином:

1) сума орендної плати з 01.01.2024 по 30.09.2024 дорівнює:

13 207 589,46 грн (нормативна грошова оцінка в цінах 2024 року) * 3 % / 12 * 9 = 297 170,76 грн.

- оскільки за вказаний період відповідачем орендна плата не сплачувалась, розмір заборгованості за вказаний період за розрахунком позивача становить 297 170,76 грн;

2) сума орендної плати з 01.01.2023 по 31.12.2023 дорівнює:

13 207 589,46 грн. (нормативна грошова оцінка в цінах 2024 року) / 1,051 (коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки за 2023 рік) = 12 566 688,35 грн (нормативна грошова оцінка в цінах 2023 року) * 3 % = 377 000,65 грн.

- оскільки за вказаний період відповідачем орендна плата не сплачувалась, розмір заборгованості за вказаний період за розрахунком позивача становить 377 000,65 грн;

3) сума орендної плати з 01.01.2022 по 31.12.2022 дорівнює:

12 566 688,35 грн. (нормативна грошова оцінка в цінах 2023 року) / 1,15 (коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки за 2022 рік) = 10 927 555,09 грн (нормативна грошова оцінка в цінах 2022 року) * 3% = 327 826,65 грн.

- з урахуванням проведеної відповідачем у 2022 оплати в розмірі 124 148,20 грн, сума заборгованості за період з 01.01.2022 по 31.12.2022 становить: 327 826,65 грн 124 148,20 грн = 203 678,45 грн.

Загальний розмір заборгованості з орендної плати відповідача за договором за період 01.01.2022 30.09.2024, за підрахунком позивача, склав: 297 170,76 грн + 377 000,65 грн + 203 678,45 грн = 877 849,86 грн.

Дослідивши наданий позивачем розрахунок та проаналізувавши фактичні обставини справи, письмові докази, наявні в матеріалах справи, та норми чинного законодавства, суд вважає наданий розрахунок неправильним, з огляду на наступне.

Для визначення розміру податку та орендної плати використовується нормативна грошова оцінка земельних ділянок (п. 289.1 ст. 289 Податкового кодексу України).

Згідно з підпунктом 14.1.125 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України, нормативна грошова оцінка земельних ділянок для цілей розділу XII, глави 1 розділу XIV цього Кодексу - капіталізований рентний дохід із земельної ділянки, визначений відповідно до законодавства центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин.

Згідно із статтею 24 Закону України Про плату за землю, грошова оцінка землі застосовується для економічного регулювання земельних відносин при укладанні цивільно-правових угод, у тому числі договорів оренди землі.

Згідно з п. п. 288.5, 288.5.1, 288.5.2 ст. 288 Податкового кодексу України, розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу: не може бути меншою розміру земельного податку, встановленого для відповідної категорії земельних ділянок на відповідній території; не може перевищувати 12 відсотків нормативної грошової оцінки та граничний розмір орендної плати, встановлений у підпункті 288.5.2, у разі визначення орендаря на конкурентних засадах.

Статтею 1 Закону України Про оцінку земель визначено, що нормативна грошова оцінка земельних ділянок капіталізований рентний дохід із земельної ділянки, визначений за встановленими і затвердженими нормативами.

Нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться у разі, зокрема, визначення розміру орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності (ст. 13 Закону).

З аналізу вищенаведених норм законодавства слідує, що орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності є регульованою ціною. Нормативна грошова оцінка земель є основою для визначення розміру орендної плати для земель державної і комунальної власності. Нормативна грошова оцінка земельних ділянок і, як наслідок, розмір земельного податку та ставок орендної плати за землю є способом регулювання уповноваженими органами плати за користування землею в межах та на виконання норм Податкового кодексу України.

30.06.2015 Запорізькою міською радою було прийнято рішення № 7 Про затвердження нормативної грошової оцінки земель міста Запоріжжя, яким затверджено технічну документацію з нормативної грошової оцінки земель міста Запоріжжя; встановлено, що нормативна грошова оцінка земель м. Запоріжжя підлягає щорічній індексації відповідно до вимог діючого законодавства (п.8). Згідно з п. 7 рішення вводиться в дію з 01.01.2016. Рішенням Запорізької міської ради № 26 від 28.11.2018 Про встановлення розміру орендної плати за землю, керуючись абзацами другим і третім пункту 284.1 статті 284 Податкового кодексу України та пунктом 24 частини першої статті 26 Закону України Про місцеве самоврядування в Україні, Запорізька міська рада вирішила установити на території м. Запоріжжя розміри орендної плати згідно з додатком. Згідно із п.15 Додатку до вказаного рішення встановлено річний розмір орендної плати за використання інших земельних м. Запоріжжя, які перебувають у комунальній власності, який дорівнює 3% від їх нормативної грошової оцінки. Вказане рішення міської ради введено в дію з 01.01.2019 (п. 3 Рішення). (тексти зазначених рішень знаходяться у відкритому доступі на офіційному сайту Запорізької міської ради).

Враховуючи положення п. 289.1 статті 289 Податкового кодексу України для визначення розміру орендної плати використовується нормативна грошова оцінка земельних ділянок з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до законодавства.

Відповідно п. 289.2 ст. 289 ПК України центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, за індексом споживчих цін за попередній рік щороку розраховує величину коефіцієнта індексації нормативної грошової оцінки земель (Кі), на який індексується нормативна грошова оцінка земель і земельних ділянок на 1 січня поточного року, що визначається за формулою: Кі = І:100, де І індекс споживчих цін за попередній рік.

Коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки земель застосовується кумулятивно залежно від дати проведення нормативної грошової оцінки земель, зазначеної в технічній документації з нормативної грошової оцінки земель та земельних ділянок.

Отже, зі змістом вказаних норм, для визначення суми податкових зобов`язань з земельного податку та орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності використовується нормативна грошова оцінка земель. Відповідно до законодавства, вона проводиться раз у 5-7 років, а для визначення поточних зобов`язань необхідно проіндексувати її на коефіцієнт індексації, який щороку розраховує центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин за індексом споживчих цін за попередній рік. При цьому, коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки земель застосовується кумулятивно (тобто накопичувально) залежно від дати проведення нормативної грошової оцінки земель.

Аналогічні висновки викладені у постановах Верховного Суду від 18.12.2019 у справі № 804/937/16, від 23.06.2022 у справі № 160/8668/19.

Отже, механізм визначення розміру орендної плати за користування земельною ділянкою передбачає проведення індексації нормативної грошової оцінки земельних ділянок на індекс споживчих цін за попередній період, і коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки земель застосовується кумулятивно (тобто накопичувально) залежно від дати проведення нормативної грошової оцінки земель.

Як зазначив позивач у позовній заяві, інформація про коефіцієнти індексації земель та земельних ділянок перебуває у відкритому доступі в мережі Інтернет, тобто є загальнодоступною.

Так, на офіційному сайті Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру (за посиланням: https://land.gov.ua/derzhgeokadastr-povidomlyaye-pro-indeksacziyu-normatyvnoyi-groshovoyi-oczinky-zemel-za-2024-rik/), на виконання статті 289 Податкового кодексу України, з посиланням на відомості Державної служби статистики України, вказано, що індекс споживчих цін за 2024 рік становить 112,0%. Значення коефіцієнта індексації нормативної грошової оцінки земель за 2024 рік становить 1,12 (зазначений коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки земель застосовується для всіх категорій земель і видів земельних угідь). Коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки земель застосовується кумулятивно залежно від дати проведення нормативної грошової оцінки земель (пункт 289.2 статті 289 Податкового кодексу України). Коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки земель у розрізі років становить: 1996 рік 1,703; 1997 рік 1,059; 1998 рік 1,006; 1999 рік 1,127; 2000 рік 1,182; 2001 рік 1,02; 2005 рік 1,035; 2007 рік 1,028; 2008 рік 1,152; 2009 рік 1,059; 2010 рік 1,0; 2011 рік 1,0; 2012 рік 1,0; 2013 рік 1,0; 2014 рік 1,249; 2015 рік 1,433 (крім сільськогосподарських угідь) і 1,2 (для сільськогосподарських угідь (рілля, багаторічні насадження, сіножаті, пасовища та перелоги); 2016 рік 1,0 (для сільськогосподарських угідь (рілля, багаторічні насадження, сіножаті, пасовища та перелоги) та 1,06 (для земель несільськогосподарського призначення); 2017 рік 1,0; 2018 рік 1,0; 2019 рік 1,0; 2020 рік 1,0; 2021 рік 1,0 (для сільськогосподарських угідь (рілля, багаторічні насадження, сіножаті, пасовища та перелоги) та 1,1 (для земель несільськогосподарського призначення); 2022 рік 1,0 (для сільськогосподарських угідь (рілля, багаторічні насадження, сіножаті, пасовища та перелоги) та 1,15 (для земель і земельних ділянок (крім сільськогосподарських угідь), 2023 рік 1,051 (зазначений коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки земель застосовується для всіх категорій земель і видів земельних угідь). Індексація нормативної грошової оцінки земель за 2002, 2003, 2004 та 2006 роки не здійснювалася.

В п. 5 договору сторонами зазначено, що нормативна грошова оцінка орендованої відповідачем земельної ділянки становить 3 838 564,08 грн (три мільйони вісімсот тридцять вісім тисяч п`ятсот шістдесят чотири гривні 08 коп.) в цінах 2009 року.

З урахуванням нормативної грошової оцінки земельної ділянки за договором, та інформації про коефіцієнти індексації нормативної грошової оцінки земель, оприлюднених Держгеокадастром на своєму офіційному сайті, судом здійснено перерахунок нормативної грошової оцінки земельної ділянки за формулою: Кі = І:100, де І індекс споживчих цін за попередній рік, наступним чином:

Розмір нормативної грошової оцінки за 2010 рік становить: 3 838 564,08 грн (нормативна грошова оцінка земельної ділянки в цінах 2009 року) * 1,059 (коефіцієнт індексації) = 4 065 039,36 грн.

Розмір нормативної грошової оцінки за 2011 - 2014 роки становить 4 065 039,36 грн (нормативна грошова оцінка земельної ділянки в цінах 2009-2013 року) * 1 (коефіцієнт індексації).

Розмір нормативної грошової оцінки за 2015 рік становить: 4 065 039,36 грн (нормативна грошова оцінка земельної ділянки в цінах 2014 року) * 1,249 (коефіцієнт індексації) = 5 077 234,16 грн.

Розмір нормативної грошової оцінки за 2016 рік становить: 5 077 234,16 грн (нормативна грошова оцінка земельної ділянки в цінах 2015 року) * 1,433 (коефіцієнт індексації) = 7 275 676,55 грн.

Розмір нормативної грошової оцінки за 2017 рік становить: 7 275 675,55 грн (нормативна грошова оцінка земельної ділянки в цінах 2016 року) * 1,06 (коефіцієнт індексації) = 7 712 217,14 грн.

Розмір нормативної грошової оцінки за 2018 - 2021 роки становить 7 712 217,14 грн (нормативна грошова оцінка земельної ділянки в цінах 2017-2020 року) * 1 (коефіцієнт індексації).

Розмір нормативної грошової оцінки за 2022 рік становить: 7 712 217,14 грн (нормативна грошова оцінка земельної ділянки в цінах 2021 року) * 1,1 (коефіцієнт індексації) = 8 483 438,85 грн.

Розмір нормативної грошової оцінки за 2023 рік становить: 8 483 438,85 грн (нормативна грошова оцінка земельної ділянки в цінах 2022 року) * 1,15 (коефіцієнт індексації) = 9 755 954,68 грн.

Відповідно до Витягу з технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок № НВ-2300085882024, сформованого 24.06.2024, відносно земельної ділянки з кадастровим номером 2310100000:02:010:0041, яку за договором орендує відповідач, визначена нормативно грошова оцінка у розмірі 13 207 589,46 грн.

Таким чином, судом встановлено, що розмір річної орендної плати за договором за спірний період становить:

- за 2022 рік: 8 483 438,85 грн (нормативна грошова оцінка земельної ділянки на 2022 рік) * 3% = 254 503,17 грн;

- за 2023 рік: 9 755 954,68 грн (нормативна грошова оцінка земельної ділянки на 2023 рік) * 3% = 292 678,64 грн;

- за 2024 рік: 13 207 589,46 грн (нормативна грошова оцінка земельної ділянки на 2024 рік)* 3% = 396 227,68 грн.

Оскільки протягом 2022 року відповідачем було сплачено за договором 124 148,20 грн, то враховуючи заявлений позивачем період з 01.01.2022 по 30.09.2024, сума заборгованості відповідача з орендної плати за договором за спірний період становить:

- за 2022 рік: 254 503,17 грн 124 148,20 грн /часткова оплата/ = 130 354,97 грн;

- за 2023 рік: 292 678,64 грн;

- за 2024 рік: з 01.01.2024 по 30.09.2024 включно: 396 227,68 грн / 12 * 9 = 297 170,76 грн;

загальна сума складає 720 204,37 грн (130 354,97 грн + 292 678,64 грн + 297 170,76 грн).

Суд зазначає, що позивачем жодним чином не обґрунтовано можливість проведення розрахунку, шляхом ділення суми нормативної грошової оцінки на коефіцієнт у звороньому порядку, починаючи з 2024 року, а не навпаки, як то передбачено законом, про що зазначено вище.

Слід зауважити, що оренда плата є одним із основних джерел наповнення міського бюджету, а отже існуюча заборгованість відповідача з орендної плати за землю порушує інтереси територіальної громади м. Запоріжжя в особі Запорізької міської ради в частині позбавлення можливості ефективного використання права комунальної власності та недоотримання місцевим бюджетом відповідного доходу, які можуть бути використані для задоволення її нагальних потреб.

Відповідно до статті 74 ГПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.

Позивачем доведено правомірність заявлених позовних вимог про стягнення з відповідача заборгованості зі сплати орендної плати за земельну ділянку за договором, яка відповідно до умов цього договору та чинного законодавства підлягає сплаті.

Відповідачем не подано обґрунтованих заперечень вимогам позивача, доказів на їх спростування, не надано належним та допустимих доказів сплати заборгованості з орендних платежів за землю за спірний період.

При цьому суд вважає за можливе задовольнити позовні вимоги частково в сумі 720 204,37 грн. Суд відмовляє у стягненні суми 157 645,49 грн, як такої, що розрахована з порушенням норм чинного законодавства.

Відповідно до ст. 129 ГПК України витрати зі сплати судового збору покладаються на відповідача пропорційно розміру задоволених позовних вимог.

Керуючись ст. ст. 129, 233, 238, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, суд

вирішив

Позов задовольнити частково.

Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю Ресанта-Запоріжжя (69008, м. Запоріжжя, вул. Каліброва, буд. 15; ідентифікаційний код юридичної особи 35366579) на користь Запорізької міської ради (69105, м. Запоріжжя, пр. Соборний, буд. 206; ідентифікаційний код юридичної особи 04053915) заборгованість за договором оренди землі від 02.09.2009, державна реєстрація якого проведена 15.09.2009 № 040926101803, за період з 01.01.2022 по 30.09.2024 включно в розмірі 720 204,37 грн (сімсот двадцять тисяч двісті чотири гривні 37 коп.) на розрахунковий рахунок UA508999980334139812000008479, отримувач: Головне управління казначейства у Запорізькій області, ЄДРПОУ 37941997, код 18010600. Видати наказ.

В частині стягнення коштів у розмірі 157 645,49 грн відмовити.

Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю Ресанта-Запоріжжя (69008, м. Запоріжжя, вул. Каліброва, буд. 15; ідентифікаційний код юридичної особи 35366579) на користь Виконавчого комітету Запорізької міської ради (69105, м. Запоріжжя, пр. Соборний, буд. 206; ідентифікаційний код юридичної особи: 02140892) судовий збір, сплачений при подачі позовної заяви в розмірі 8642,46 грн (вісім тисяч шістсот сорок дві гривні 46 коп.). Видати наказ.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Повний текст рішення складено 19.02.2025.

Суддя І. С. Горохов

СудГосподарський суд Запорізької області
Дата ухвалення рішення18.02.2025
Оприлюднено20.02.2025
Номер документу125260283
СудочинствоГосподарське
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із земельних відносин, з них щодо припинення права користування земельною ділянкою, з них щодо визнання незаконним акта, що порушує право користування земельною ділянкою, з них що виникають з договорів оренди