Рішення
від 18.02.2025 по справі 619/9419/24
ДЕРГАЧІВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

справа № 619/9419/24

провадження № 2-о/619/35/25

РІШЕННЯ

іменем України

18 лютого 2025 року м. Дергачі

Дергачівський районний суд Харківської області в складі:

головуючого - судді Калиновської Л.В.,

за участю секретаря судового засідання Булах С.М.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Дергачі матеріали цивільної справи за заявою ОСОБА_1 про встановлення факту родинних відносин, заінтересована особа Дергачівська державна нотаріальна контора Харківської області, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернулася до суду з заявою, в якій просила встановити факт родинних відносин, між ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 та, ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , а саме що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , що зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 , є рідною донькою ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_3 .

В обґрунтування заяви зазначено, що ОСОБА_1 ,народилась ІНФОРМАЦІЯ_4 всел.Слатине.ЇЇ батькамив свідоцтвіпро народженнясерія НОМЕР_2 виданого Слатинськоюсільською радоюХарківської областівід 21червня 1979року,актовий запис№94записані:батько ОСОБА_2 тамати ОСОБА_3 ,які перебувалив зареєстрованомушлюбі.Той факт,що заявникє рідноюдонькою ОСОБА_2 ,знають всіродичі тазнайомі. ІНФОРМАЦІЯ_3 увіці 71років помер ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 ,який яквказує заявник,є рідним батьком заявника.Батько начас смертібув зареєстрованийта фактичнопроживав заадресою: АДРЕСА_2 .Раніше ніхтоіз членівродини не звернули уваги на написання прізвища в паспорті громадянина України ОСОБА_4 і на підставі паспорта громадянина України Дергачівським міськимвиконавчим комітетомв м.Дергачі Харківськоїобласті,в свідоцтвіпро смертьпрізвище померлоговказано ОСОБА_5 ,про що було зроблено відповідний актовий запис № 92 від 28 лютого 2000 року. Наявність узаявниці оригіналівособистих документівбатька,зокрема свідоцтвапро народження,пенсійного посвідчення,свідоцтва просмерть,є підтвердженнямродинних відносиняк донькита їїбатька ОСОБА_2 . ОСОБА_2 помер ІНФОРМАЦІЯ_3 , поховання померлого батька виконувала заявник, протягом всього часу до теперішнього часу заявник продовжує користуватися спадковим майном, слідкує за його технічним станом, здійснює необхідний ремонт, за життя батька і до дня його смерті постійно проживала разом з ним та вели спільне господарство. Встановлення факту родинних відносин між померлим батьком ОСОБА_2 та заявником, необхідно для підтвердження свого права на спадщину та належного її оформлення. Тому заявник змушена звернутись до суду з цією заявою.

Заявником, ОСОБА_1 надано суду заяву про розгляд справи за її відсутності, просить задовольнити заяву про встановлення факту родинних відносин в повному обсязі.

Завідувачем Дергачівської державної нотаріальної контори Харківської області А. Маслій надано суду заяву про розгляд справи за відсутності їх представника та винесення рішення на розсуд суду.

Вивчивши матеріали справи суд приходить висновку, що заява підлягає задоволенню, виходячи з наступного.

Як передбачено ч.1ст.13 ЦПК Українисуд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цьогоКодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.

Згідно ч.1, ч.5, ч.6ст. 81 ЦПК Україникожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи. Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях.

Так, ОСОБА_1 , народилась ІНФОРМАЦІЯ_4 в сел. Слатине.

Згідно свідоцтва про народження серія НОМЕР_2 виданого Слатинською сільською радою Харківської області від 21 червня 1979 року, актовий запис №94 батьками ОСОБА_1 записані: батько ОСОБА_2 (рос.мова в оригіналі « ОСОБА_6 » та мати ОСОБА_3 (рос.мова в оригіналі « ОСОБА_7 ») які перебували в зареєстрованому шлюбі.

ІНФОРМАЦІЯ_3 у віці 71 років помер ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , який на час смерті був зареєстрований та фактично проживав за адресою: АДРЕСА_2 .

Про смерть ОСОБА_2 , Дергачівським міськвиконкомом м. Дергачі від 28 лютого 2000 р. комітетом м. Дергачі Харківської області було зроблено відповідний актовий запис № 92 від 28 лютого 2000 року.

Заявник вказує, що раніше ніхтоіз членівродини не звернули уваги на написання прізвища в паспорті громадянина України ОСОБА_4 і на підставі паспорта громадянина України Дергачівським міськимвиконавчим комітетомв м.Дергачі Харківськоїобласті,в свідоцтвіпро смертьпрізвище померлоговказано ОСОБА_5 ,про що було зроблено відповідний актовий запис № 92 від 28 лютого 2000 року.

У заявника наявні оригінали особистих документів батька, зокрема свідоцтва про її народження, пенсійного посвідчення, свідоцтва про смерть. Також наявний оригінал свідоцтва про право особистої власності на житловий будинок АДРЕСА_2 .

Згідно акту депутата Дергачівської міської ради В. Стрілець від 17.02.2025, ОСОБА_1 проживає за адресою: АДРЕСА_2 ; разом з нею проживав її батько ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_5 та був похований донькою ОСОБА_1 на сільському цвинтарі.

Факти, викладені в заяві, крім письмових доказів, підтверджені також показаннями свідка ОСОБА_8 , відповідно пояснень якої ОСОБА_1 є мешканкою с. Ємці та рідною дочкою ОСОБА_2 , мешкала з ним все життя.

У встановлений законом строк, заявник, звернулася до Дергачівської державної нотаріальної контори Харківської області з заявою про прийняття спадщини після померлого батька ОСОБА_2 .

Згідно з витягом про реєстрацію в Спадковому реєстрі, Державним нотаріусом Дергачівської державної нотаріальної контори Харківської області Оленою Мезєвою, була заведена спадкова справа № 604/2000 до майна померлого ОСОБА_2 . Постановою про відмову у вчиненні нотаріальної дії, складеної Державним нотаріусом Дергачівської державної нотаріальної контори Харківської області Оленою Мезєвою, 12 листопада 2024 року, нотаріальна дія з видачі свідоцтва про право на спадщину не могла бути вчинена оскільки було, встановлено, що існують відмінності у прізвищах ОСОБА_2 та ОСОБА_1 , а саме згідно свідоцтва про смерть серія НОМЕР_3 виданого Дергачівським міськвиконкомом м. Дергачі від 28 лютого 2000 року, актовий запис №92, а також згідно Повного витягу з Державного реєстру актів цивільного стану громадян щодо актового запису про смерть №00047832669 прізвище померлого: вказано як « ОСОБА_2 ». При відмові у вчиненні зазначеної нотаріальної дії через відсутність необхідних для спадкування документів державний нотаріус Дергачівської державної нотаріальної контори Олена Мезєва роз`яснила заявнику процедуру вирішення зазначеного питання в судовому порядку, з посиланням на ст.3,4,23,27,184 ЦПК України, про що зазначено в вищезгаданій постанові.

Згідно із ч.1ст.4 ЦПК України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.

Встановлення факту родинних відносин між померлим батьком ОСОБА_2 та заявником, необхідно для підтвердження свого права на спадщину та належного її оформлення.

При вирішенні спору суд виходить з того, що спірні правовідносини врегульовані нормамиКонституції України,Цивільного кодексу України,Цивільного процесуального кодексу України.

Відповідно дост.55 Конституції Україниправа і свободи людини і громадянина захищаються судом. Кожен має право будь-якими не забороненими законом засобами захищати свої права і свободи від порушень і протиправних посягань. За положеннямист.124 Конституції Україниюрисдикція судів поширюється на всі правовідносини, що виникають у державі.

Відповідно до ч.1ст.15 ЦКкожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорення. Таким чином, у розумінні закону, суб`єктивне право на захист - це юридично закріплена можливість особи використати заходи правоохоронного характеру для поновлення порушеного права і припинення дій, які порушують це право.

Згідност.293 ЦПК України: окреме провадження - це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або прав та інтересів особи або створення умов здійснення нею відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав.

Пунктом 2Постанови Пленуму Верховного Суду України «Про судову практику у справах про спадкування» №7 від 30 травня 2008 рокупередбачено, якщо виникнення права на спадкування залежить від доведення певних фактів, особа може звернутися в суд із заявою про встановлення цих фактів, яка, у разі відсутності спору, розглядається за правилами окремого провадження.

Відповідно до п. 7Постанови Пленуму Верховного суду України від 31.03.1995 р. №5 «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення»суд вправі розглядати справи про встановлення родинних відносин, коли цей факт безпосередньо породжує юридичні наслідки, наприклад, якщо підтвердження такого факту необхідне заявникові для одержання в органах, що вчиняють нотаріальні дії, свідоцтва про право на спадщину, для оформлення права на пенсію в зв`язку із втратою годувальника. Суд не може відмовити в розгляді заяви про встановлення факту родинних відносин з мотивів, що заявник може вирішити це питання шляхом встановлення неправильності запису в актах громадянського стану.

Під родинними відносинами слід розуміти кровний зв`язок між особами, які походять одне від одного (пряма лінія родинних відносин) і кровний зв`язок між особами, які походять від спільного предка (бічна лінія родинних відносин). У прямій лінії родинних відносин знаходяться: мати і син (або донька), батько і син (або донька), дід і внук (внучка), бабка і внук (внучка), прадід і правнук (правнучка), прабабка і правнук (правнучка). У бічній лінії родинних відносин знаходяться, наприклад: рідні брати і сестри, дядько і племінник (племінниця), тітка і племінник (племінниця), двоюрідні брати і сестри тощо. Розрізняють також ступені родинних відносин, які визначаються кількістю народжень, які відділяють народження одного родича від іншого. Родинні відносини є підставою для виникнення численної групи сімейних правовідносин (наприклад, між батьками і дітьми, братами і сестрами, бабкою, дідом і внуками).

Згідно п.1 ч.1ст.315 ЦПК Українисуд розглядає справи про встановлення факту: родинних відносин між фізичними особами.

Відповідно до листа Верховного Суду України від 01.01.2012 року «Судова практика розгляду справ про встановлення фактів, що маючих юридичне значення» зазначено, що перелік юридичних фактів, що підлягають встановленню в судовому порядку, наводиться у ст.315ЦПК і не є вичерпним. У судовому порядку можуть бути встановлені й інші факти, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не передбачено іншого порядку їх встановлення, зокрема встановлення факту родинних відносин тощо.

Відповідно достатті 12 ЦПК України, кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Згідно до пункту 4 частини 2статті 43 ЦПК Україниучасники справи зобов`язані подавати усі наявні у них докази в порядку та строки, встановлені законом або судом, не приховувати докази.

У ч.ч. 1, 2, 8статті 83 ЦПК Українивизначено, що сторони та інші учасники справи подають докази у справі безпосередньо до суду. Позивач повинний подати докази разом з поданням позовної заяви. Докази, не подані у встановлений законом або судом строк, до розгляду судом не приймаються, крім випадку, коли особа, яка їх подає, обґрунтувала неможливість їх подання у вказаний строк з причин, що не залежали від неї.

У відповідності до частини 1статті 76 ЦПК України, доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, які мають значення для вирішення справи.

Згідностатті 77 ЦПК України, належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування. Предметом доказування є обставини, що підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення. Сторони мають право обґрунтувати належність конкретного доказу для підтвердження їхніх вимог або заперечень. Суд не бере до розгляду докази, що не стосуються предмета доказування.

Суд, дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються вимоги, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, прийшов до висновку, що заява ОСОБА_1 про встановлення факту родинних відносин підлягає задоволенню.

Керуючись ст.ст.77-81,89,258,259,263-265,293,294,315,354 ЦПК України, суд, -

УХВАЛИВ:

Заяву ОСОБА_1 про встановлення факту родинних відносин, заінтересована особа Дергачівська державна нотаріальна контора Харківської області - задовольнити.

Встановити факт родинних відносин, між ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 та, ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , а саме що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , що зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 , є рідною донькою ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_3 .

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення суду може бути оскаржене шляхом подання апеляційної скарги протягом 30-ти днів з дня складання повного тексту рішення.

Учасник справи, якому повне рішення або ухвала суду не були вручені у день його (її) проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Апеляційна скарга подається учасниками справи безпосередньо до Харківського апеляційного суду.

Реквізити учасників справи:

заявник: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , адреса: АДРЕСА_2 ;

заінтересована особа: Дергачівська державна нотаріальна контора Харківської області, код ЄДРПОУ 02894154, адреса: 62303 Харківська обл., Харківський район, м. Дергачі, вул. Європейська, 63.

Суддя Л. В. Калиновська

СудДергачівський районний суд Харківської області
Дата ухвалення рішення18.02.2025
Оприлюднено20.02.2025
Номер документу125261523
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи окремого провадження Справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення, з них: інших фактів, з них:.

Судовий реєстр по справі —619/9419/24

Рішення від 18.02.2025

Цивільне

Дергачівський районний суд Харківської області

Калиновська Л. В.

Ухвала від 22.11.2024

Цивільне

Дергачівський районний суд Харківської області

Калиновська Л. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні