ПОЛТАВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД
Справа № 530/644/24 Номер провадження 22-ц/814/1520/25Головуючий у 1-й інстанції Должко С. Р. Доповідач ап. інст. Одринська Т. В.
У Х В А Л А
14 лютого 2025 року м. Полтава
Суддя Полтавськогоапеляційного судуОдринська Т.В.,вирішуючи питанняпро відкриттяапеляційного провадженняу справіза позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про зміну способу стягнення аліментів на утримання дитини
за апеляційноюскаргою ОСОБА_2 на рішення Зіньківського районного суду Полтавської області від 28 листопада 2024 року,
в с т а н о в и л а:
Ухвалою Полтавського апеляційного суду від 27січня 2025 року апеляційну скаргу ОСОБА_2 на рішення Зіньківського районного суду Полтавської області від 28 листопада 2024 року залишено без руху, з підстав несплати судового збору.
Надано апелянту термін для усунення вказаних недоліків апеляційної скарги та роз`яснено наслідки невиконання вимог ухвали у строк, встановлений судом.
На виконання вимог ухвали 27січня 2025 року апелянтом надано заяву, у якій останній зазначив, що він звільнений від сплати судового збору, оскільки є учасником бойових дій.
Вирішуючи питання звільнення ОСОБА_2 від сплати судового збору чи його відстрочення, суд виходить з наступного.
Особа, яка знаходиться в скрутному матеріальному становищі, вона має право звернутися до суду з клопотанням про відстрочення або розстрочення, зменшення розміру або звільнення від сплати судового збору.
Згідно із частинами третьоюстатті 136 ЦПК Українисуд, враховуючи майновий стан сторони, може своєю ухвалою зменшити розмір належних до сплати судових витрат, пов`язаних з розглядом справи, або звільнити від їх сплати.
Особа, яка заявляє відповідне клопотання, згідно зістаттею 12 ЦПК України, повинна навести доводи і подати докази на підтвердження того, що її майновий стан перешкоджав (перешкоджає) сплаті судового збору у встановленому законодавством порядку і розмірі.
Відповідностатті 8 Закону України «Про судовий збір», враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою за її клопотанням відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі за таких умов: розмір судового збору перевищує 5 відсотків розміру річного доходу позивача - фізичної особи за попередній календарний рік; або позивачами є:
а) військовослужбовці;
б) батьки, які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину-інваліда, якщо інший з батьків ухиляється від сплати аліментів;
в) одинокі матері (батьки), які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину-інваліда;
г) члени малозабезпеченої чи багатодітної сім`ї;
ґ) особа, яка діє в інтересах малолітніх чи неповнолітніх осіб та осіб, які визнані судом недієздатними чи дієздатність яких обмежена; або предметом позову є захист соціальних, трудових, сімейних, житлових прав, відшкодування шкоди здоров`ю. Суд може зменшити розмір судового збору або звільнити від його сплати на підставі, зазначеній у частині першій цієї статті.
Приписамист. 8 Закону України «Про судовий збір»встановлено, що, враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою за її клопотанням відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі за таких умов: розмір судового збору перевищує 5 відсотків розміру річного доходу позивача - фізичної особи за попередній календарний рік; або позивачами є військовослужбовці, члени малозабезпеченої чи багатодітної сім`ї. Суд може зменшити розмір судового збору або звільнити від його сплати на підставі, зазначеній у частині першій цієї статті.
У клопотанні відповідач ОСОБА_2 зазначає, що обставинами, які можуть слугувати підставою для звільнення від сплати судового збору чи його відстрочення є те, щовін є учасником бойових дій.
Зазначені доводи не можуть бути підставою для зменшення розміру чи звільнення від сплати судового збору.
Як роз`яснив Пленум Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ у п. 29 постанови № 10 від 17 жовтня 2014 року «Про застосування судами законодавства про судові витрати у цивільних справах», єдиною підставою для відстрочення або розстрочення сплати судового збору є врахування судом майнового стану сторони, тобто фізичної або юридичної особи (наприклад, довідка про доходи, про склад сім`ї, про наявність на утриманні непрацездатних членів сім`ї, банківські документи про відсутність на рахунку коштів, довідка податкового органу про перелік розрахункових та інших рахунків тощо). Клопотання про відстрочення або розстрочення сплати судового збору, зменшення його розміру або звільнення від його сплати може бути викладене в заяві чи скарзі, які подаються до суду, або окремим документом. Особа, яка заявляє відповідне клопотання повинна навести доводи і подати докази на підтвердження того, що її майновий стан перешкоджав (перешкоджає) сплаті нею судового збору у встановленому законодавством порядку і розмірі.
З наведеного слідує, що підставою для звільнення від сплати судового збору чи його відстрочення є такий, обумовлений виключними обставинами, майновий стан сторони, який об`єктивно унеможливлює сплату нею судового збору у відповідному розмірі.
Відповідачем не подано доказів на підтвердження того, що його майновий стан перешкоджав (перешкоджає) сплаті ним судового збору у встановленому законодавством порядку і розмірі.
Такими документами, наприклад, можуть бути довідка про доходи з Державного реєстру фізичних осіб-платників податків про джерела/суми виплачених доходів та утриманих податків за 2023 рік, довідка з Головного Управління Пенсійного фонду України,довідки з служби соціального захисту,інформація про відсутність майна та майнових прав, про наявність на утриманні непрацездатних членів сім`ї, банківські документи про відсутність на рахунку коштів, довідка фіскального органу про перелік розрахункових та інших рахунків, тощо.
Таким чином, підстав для звільнення ОСОБА_2 від сплати судового збору немає,а тому особі, яка подає апеляційну скаргу, необхідно сплатити судовий збір у порядку та розмірі, визначенихЗаконом України «Про судовий збір».
Посилання ОСОБА_2 на те, що він є учасником бойових дій, не є підставою звільнення апелянта від сплати судового збору, оскільки правовідносини у вказаній цивільній справі не стосуються порушення його прав, як учасника бойових дій.
Згідно з ч. 2 ст. 357 ЦПК України до апеляційної скарги, яка оформлена з порушенням вимог, встановлених ст. 356 цього Кодексу, застосовуються положення ст.185 цього Кодексу.
Згідно частин 2, 6статті 127 ЦПК України, встановлений судом процесуальний строк може бути продовжений судом за заявою учасника справи, поданою до закінчення цього строку, чи з ініціативи суду. Про поновлення або продовження процесуального строку суд постановляє ухвалу.
Ураховуючи те, що відповідачем не усунуто недоліки, вкладені в ухвалі Полтавського апеляційного суду від 27 січня 2025 року, з метою забезпечення права особи на апеляційний розгляд, апеляційний суд приходить до висновку про продовження строку для усунення недоліків апеляційної скарги.
Керуючись ч. 2 ст.185, ч.2 ст.357, суддя
у х в а л и л а:
Продовжити ОСОБА_2 строк для виконання ухвали Полтавського апеляційного суду від 27 січня 2025 року для усунення недоліків щодо оплати судового збору на десять днів з дня отримання даної ухвали.
У випадку не усунення вказаних недоліків у десятиденний строк апеляційна скарга буде визнана неподаною та повернута апелянту.
Ухвала в касаційному порядку оскарженню не підлягає.
Суддя: Т.В. Одринська
Суд | Полтавський апеляційний суд |
Дата ухвалення рішення | 14.02.2025 |
Оприлюднено | 21.02.2025 |
Номер документу | 125279006 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із сімейних відносин, з них |
Цивільне
Полтавський апеляційний суд
Одринська Т. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні