Справа № 736/2834/24
Номер провадження 2-о/736/19/25
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
12 лютого 2025 року м. Корюківка
Корюківський районний суд Чернігівської області у складі:
головуючої судді - Пархомчук Т.В.,
за участі секретаря - Петренко О.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Корюківка, без фіксації судового процесу, в порядку ч. 2 ст. 247 ЦПК України, у приміщенні суду справу за заявою Холминської селищної ради Корюківського району Чернігівської області, заінтересовані особи Приватний нотаріус Корюківського районного нотаріального округу Гайдук Світлана Володимирівна, Акціонерне товариство «Державний ощадний банк України», Головне УправлінняДержгеокадастру уЧернігівській областіпро визнання спадщини відумерлою,
в с т а н о в и в:
Холминська селищна рада Корюківського району Чернігівської області 29.11.2024 звернулася до суду із заявою, в якій просить визнати спадщину, яка відкрилася після смерті ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , відумерлою, в тому числі на нерухоме майно квартиру АДРЕСА_1 , а також на земельні ділянки, грошові кошти, які ймовірно, залишились після його смерті, на рахунках філії-Чернігівське обласне управління акціонерного товариства «Державний ощадний банк України», списати, а майно передати, на користь Холминської селищної ради Корюківського району Чернігівської області (одержувач ГУК у Черніг.обл/тг с-щ Холми/31010200 ЄДРПОУ 37972475, банк отримувача - Казначейство України, р/р UА 618999980314060574000025685).
Заява мотивована тим, що померлий ОСОБА_1 заповіту не залишив, на спадкове майно ніхто не претендує, із заявами про прийняття спадщини до нотаріальної контори ніхто не звертався. Спадкодавець помер більше року тому, а тому є всі підстави визнати спадщину, що залишилася після його смерті відумерлою на користь територіальної громади за місцем відкриття спадщини.
Ухвалою суду від 03.12.2024 у справі відкрито окреме провадження.
Від представника Акціонерного товариства «Державний ощадний банк України» надійшли пояснення по справі, в яких заінтересована особа вказала на те, що рахунок № 9760/557* є компенсаційним рахунком, кошти, які на ньому знаходяться є грошовою компенсацією заощаджень громадян в розумінні Закону України «Про державні гарантії відновлення заощаджень громадян України». Суми коштів, зазначені на компенсаційних рахунках, вкладниками, в тому числі померлим ОСОБА_1 , фактично на зберігання до АТ «Ощадбанк» не вносились, а зазначені суми держава планує виплатити поступово, в якості компенсації витрат на знецінення заощаджень на виконання ст.. 1 Закону України «Про державні гарантії відновлення заощаджень громадян України» за рахунок державного бюджету. Компенсація громадянам втрат від знецінення грошових заощаджень, вкладених в установи Ощадного банку СРСР та державного страхування СРСР, що діяли на території України, може бути здійснена лише за умови, якщо такі видатки передбачені (визначені) Законами України про Державний бюджет України на відповідний рік. Документ сформований в системі «Електронний суд» 21.01.2025 5 Проте, починаючи з 2013 та по теперішній час жодної постанови про виплату таких заощаджень Кабінетом Міністрів України не приймалось, а відповідні кошти в Державному бюджеті України не передбачені, що виключає можливість проведення компенсаційних виплат. Відповідно до ст. 5 Закону України «Про банки і банківську діяльність» держава не відповідає за зобов`язаннями банків, а банки не відповідають за зобов`язаннями держави, якщо інше не передбачено законом або договором. До подібних відносин не застосовуються положення ЦК України про банківський вклад, що виходить із роз`яснень Верховного суду України від 15.03.1999 року №1-5/117 «Про деякі питання застосування Закону України «Про державні гарантії відновлення заощаджень громадян України», оскільки у даному випадку мова йде не про виконання укладеного між вкладником та Банком договору, а про переоформлення відновлених в установленому порядку заощаджень. Аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного Суду від 28 травня 2018 року у справі N 757/138/17-ц. Заінтересована особа наполягає на тому, що з огляду на відсутність визначеного Кабінетом Міністрів України порядку проведення компенсації на поточний рік, будь які вимоги щодо списання/перерахування АТ «Ощадбанк» грошових коштів з компенсаційного рахунку померлого ОСОБА_1 на даний час є неправомірними та передчасними.
Від представника позивача 10.12.2024 надійшла заява про заміну заінтересованої особи Відділу Держгеокадастру у Корюківському районі Чернігівської області на його правонаступника Головне управління Держгеокадастру у Чернігівській області.
Ухвалою суду від 09.01.2025 замінено заінтересовану особу Відділ Держгеокадастру у Корюківському районі Чернігівської області на його правонаступника Головне управління Держгеокадастру у Чернігівській області.
Представник Холминської селищної ради Корюківського району Чернігівської області в судове засідання не з`явився, належним чином повідомлений про розгляд справи.
Представники заінтересованих осіб: Акціонерного товариства «Державний ощадний банк України», Головне управління Держгеокадастру у Чернігівській області в судове засідання не з`явились, належним чином повідомлені про розгляд справи в письмових клопотаннях просили розглянути справу у їх відсутність.
Суд, дослідивши матеріали справи, вважає що заява підлягає задоволенню частково з наступних підстав.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , помер ІНФОРМАЦІЯ_2 в м. Корюківка, Корюківського району, Чернігівської області, що підтверджується витягом з Державного реєстру актів цивільного стану громадян щодо актового запису про смерть № 00047442930 від 12.10.2024. Інформація про родичів померлого у Холминської селищної ради відсутня.
В установах АТ «Ощадбанк» станом на 06.12.2024 наявний банківський рахунок, який відкритий на ім`я гр.. ОСОБА_1 у філії Чернігівське обласне управління АТ «Ощадбанк» у ТВБВ № 10024/0103 № 9760/557* - сума залишку 1131,25 грн. Вищевказаний рахунок відкритий відповідно до проведеної одноразової індексації на підставі Закону України «Про державні гарантії відновлення заощаджень громадян України».
ОСОБА_1 мав у власності квартиру, за адресою: АДРЕСА_2 , що підтверджується свідоцтвом про право власності на житло № НОМЕР_1 від 10.01.2001.
Згідно довідки Корюківського районного комунального підприємства «Рампа», станом на 31.12.2012 по даним Корюківського БТІ за ОСОБА_1 зареєстровано власність на квартиру за адресою: АДРЕСА_2 , на підставі свідоцтва про право власності від 23.01.2001.
Відповідно до листа Головного управління Держгеокадастру у Чернігівській області від 20.01.2025 № 9-25-0.6-124/2-25 згідно відомостей Державного реєстру земель, правовстановлюючі документи на земельні ділянки на ОСОБА_1 на території Корюківського району Чернігівської області до 01.01.2013 не реєструвались та не видавались.
Згідно інформаційної довідки зі Спадкового реєстру № 79606314 від 30.12.2024 у Спадковому реєстрі відсутня інформація про відкриття спадкової справи щодо майна померлого ОСОБА_1 .
Згідно відомостей Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна у ОСОБА_1 відсутнє будь-яке інше майно.
Надаючи правову оцінку обставинам справи суд зазначає наступне.
Частиною 1 ст. 1221 ЦК України передбачено, що місцем відкриття спадщини є останнє місце проживання спадкодавця.
Відповідно до ст. 1227 ЦК України суми заробітної плати, пенсії, стипендії, аліментів, допомог у зв`язку з тимчасовою непрацездатністю, відшкодувань у зв`язку з каліцтвом або іншим ушкодженням здоров`я, інших соціальних виплат, які належали спадкодавцеві, але не були ним одержані за життя, передаються членам його сім`ї, а у разі їх відсутності - входять до складу спадщини.
Згідно із ч. 1, 2, 3 ст. 1277 ЦК України у разі відсутності спадкоємців за заповітом і за законом, усунення їх від права на спадкування, неприйняття ними спадщини, а також відмови від її прийняття орган місцевого самоврядування за місцем відкриття спадщини, а якщо до складу спадщини входить нерухоме майно - за його місцезнаходженням, зобов`язаний подати до суду заяву про визнання спадщини відумерлою.
Заява про визнання спадщини відумерлою подається після спливу одного року з часу відкриття спадщини.
Спадщина, визнана судом відумерлою, переходить у власність територіальної громади за місцем відкриття спадщини, а нерухоме майно - за його місцезнаходженням.
Під час судового розгляду судом встановлено, що заповіт ОСОБА_1 не складався, про що свідчить лист Холминської селищної ради Корюківського району Чернігівської області від 25.01.2022 № 04-03/113. Згідно наданої Корюківською державною нотаріальною конторою Інформаційної довідки зі Спадкового реєстру спадкова справа щодо майна ОСОБА_1 не відкривалась.
ОСОБА_1 на час відкриття спадщини проживав за адресою: АДРЕСА_2 , що є місцем відкриття спадщини.
Отже, враховуючи, що з часу відкриття спадщини (07.06.2018) ОСОБА_1 пройшло більше року, майно входить до складу спадщини, відсутні спадкоємці за заповітом і за законом, органом місцевого самоврядування за місцем відкриття спадщини є Холминська селищна рада, суд приходить до висновку про обґрунтованість вимог заявника в частині вимог щодо квартири, що за адресою: АДРЕСА_2 .
В частині вимог, що визнання відумерлою спадщиною земельних ділянок то суд зазначає, що у померлого були відсутні у власності земельні ділянки, а тому вказані вимоги не підлягають задоволенню.
Щодо списання коштів з компенсаційного рахунку № 9760/557*, то суд зазначає наступне.
Вищезазначений рахунок відкритий відповідно до проведеної одноразової індексації на підставі Закону України «Про державні гарантії відновлення заощаджень громадян» №537/96-ВР від 21.11.1996.
Тобто, грошові кошти, які знаходяться на рахунку ОСОБА_1 не можна вважати грошовими вкладами в розумінні Цивільного кодексу України, адже їх відкриття та відображення грошових коштів на таких рахунках регулюються спеціальним законом - Законом України «Про державні гарантії відновлення заощаджень громадян України» від 21.11.1996р. №537/96-ВР.
Облік сум грошової компенсації, нарахованої вкладникам відповідно до вимог Закону України Про державні гарантії відновлення заощаджень громадян України, які внаслідок знецінення втратили грошові заощадження, поміщені в період до 2 січня 1992 року в установи Ощадного банку СРСР здійснюється відповідно до вимог Порядку формування центрального реєстру компенсаційних рахунків та здійснення установами АТ «Ощадбанк» операцій з компенсаційними вкладами та інших локальних нормативно-правових актів банку.
У Порядку формування центрального реєстру компенсаційних рахунків та здійснення установами АТ «Ощадбанк» операцій з компенсаційними вкладами, затвердженого постановою Правління АТ «Ощадбанк» від 21.12.2016 зі змінами та доповненнями (надалі Порядок формування ЦРКР) прописані наступні визначення:
Компенсаційні рахунки позабалансові рахунки, відкриті в установах Банку.
Компенсаційний вклад - проіндексовані грошові заощадження громадян України, що розміщені в установах Ощадного банку України станом на 2 січня 1992 року та обліковуються на позабалансових рахунках.
Відповідно до п. 1.4 Порядку формування ЦРКР «Суми нарахованої компенсації вкладникам обліковуються в центральному апараті Банку в розрізі регіональних управлінь за окремими аналітичними рахунками позабалансового рахунку 9760 Грошова компенсація заощаджень громадян України в установах ВАТ Ощадбанк».
Викладене свідчить, що рахунок № 9760/557* є компенсаційним рахунком, а кошти, які на ньому знаходяться - є грошовою компенсацією заощаджень громадян в розумінні Закону України «Про державні гарантії відновлення заощаджень громадян України».
Процедура відновлення реальної вартості, збереження, компенсації знецінених грошових заощаджень громадян України, які зберігалися на рахунках Ощадного банку колишнього СРСР до 02.01.1992 регулюються Законом України «Про державні гарантії відновлення заощаджень громадян України».
Відповідно до статті 1 Закону України «Про державні гарантії відновлення заощаджень громадян України» на підставі цього Закону встановлюються зобов`язання держави перед громадянами України, які внаслідок знецінення втратили грошові заощадження, поміщені в період до 02 січня 1992 року в установи Ощадного банку СРСР та державного страхування СРСР, що діяли на території України, а також у державні цінні папери, придбані в установах Ощадного банку СРСР, що діяли на території України, в тому числі облігації Державної цільової безпроцентної позики 1990 року, облігації Державної внутрішньої виграшної позики 1982 року, державні казначейські зобов`язання СРСР, сертифікати Ощадного банку СРСР.
Статтею 2 Закону України «Про державні гарантії відновлення заощаджень громадян України» визначено, що держава зобов`язується забезпечити збереження та відновлення реальної вартості заощаджень громадян та гарантує їх компенсацію у встановленому порядку.
Кошти для компенсації заощаджень громадян визначаються в Державному бюджеті України окремою статтею (частина 3 стаття 6 Закону №537/96-ВР).
Частиною 4 статті 6 Закону України «Про державні гарантії відновлення заощаджень громадян України» передбачено, що порядок проведення компенсації, у тому числі перерахування коштів, передбачених у Державному бюджеті України, установам Ощадного банку України та колишнього Укрдержстраху, визначаються Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до статті 7 Закону України «Про державні гарантії відновлення заощаджень громадян України» заощадження повертаються поетапно, залежно від суми вкладу в межах коштів, передбачених для цього Державним бюджетом України на поточний рік.
Відповідно до ст. 5 Закону України «Про державні гарантії відновлення заощаджень громадян України», установи Ощадного банку України на підставі цього Закону протягом грудня 1996 року - березня 1997 року проводили одноразову індексацію вкладів громадян. На проіндексовані суми, що знаходяться на позабалансовому рахунку Ощадного банку України, вкладнику видається ощадна книжка.
Отже, компенсаційний рахунок - це фактичне оформлення права на отримання компенсації за наявності грошових коштів для компенсації заощаджень громадян, які визначаються в державному бюджеті окремою статтею. Відтак, суми коштів, зазначені на компенсаційних рахунках, вкладниками, у тому числі померлим ОСОБА_1 , фактично на зберігання до АТ «Ощадбанк» не вносились, а зазначені суми держава планує виплатити поступово, в якості компенсації витрат від знецінення заощаджень на виконання ст. 1 Закону України «Про державні гарантії відновлення заощаджень громадян України» за рахунок державного бюджету.
Відповідно до ст. 7 даного Закону, заощадження підлягають поверненню у межах коштів, передбачених для цього Державним бюджетом України на поточний рік.
Порядок проведення компенсаційних виплат, у тому числі перерахування коштів з Державного бюджету України установам АТ «Державний ощадний банк України», визначаються Кабінетом Міністрів України. Передумовою для виплати знецінених заощаджень громадян є передбачення окремою статтею в Державному бюджеті України відповідних видатків. Порядок таких виплат громадянам України регулюється відповідними постановами Кабінету Міністрів України в межах коштів, передбачених Державним бюджетом України на поточний рік. Уряд України може залучати для здійснення компенсаційних виплат також позабюджетні кошти, у тому числі кошти, залучені до Державного бюджету України через спеціальні податки, встановлені законами України, а також від здійснення операцій з державними цінними паперами.
Отже, компенсація громадянам втрат від знецінення грошових заощаджень, вкладених в установи Ощадного банку СРСР та державного страхування СРСР, що діяли на території України, може бути здійснена лише за умови, якщо такі видатки передбачені (визначені) Законами України про Державний бюджет України на відповідний рік.
Проте, починаючи з 2013 та по теперішній час жодної постанови про виплату таких заощаджень Кабінетом Міністрів України не приймалось, а відповідні кошти в Державному бюджеті України не передбачені, що виключає можливість проведення компенсаційних виплат. Відповідно до ст. 5 Закону України «Про банки і банківську діяльність» держава не відповідає за зобов`язаннями банків, а банки не відповідають за зобов`язаннями держави, якщо інше не передбачено законом або договором
Враховуючи наведене суд приходить до висновку про безпідставність вимог Холминської селищної ради Корюківського району Чернігівської області про списання з рахунку № 9760/557*, відкритого на ім`я ОСОБА_1 в установі АТ «Ощадбанк» на користь територіальної громади в якості відумерлої спадщини.
Згідно із ст. 338 ЦПК України суд, встановивши, що спадкоємці за заповітом і за законом відсутні або спадкоємці усунені від права на спадкування, або спадкоємці не прийняли спадщину чи відмовилися від її прийняття, ухвалює рішення про визнання спадщини відумерлою та про передачу її територіальній громаді відповідно до закону.
Враховуючи наведене вище, суд вважає заяву обґрунтованою в частині вимог визнання відумерлою спадщиною нерухомого майна ОСОБА_1 , а саме квартири, що за адресою: АДРЕСА_2 і такою, що підлягає задоволенню в цій частині. В задоволенні інших вимог необхідно відмовити.
Згідно ч. 7 ст. 294 ЦПК України судові витрати, понесені заявником не відшкодовуються.
Керуючись статтями 293-294, 338, 337, 354 ЦПК України, суд
у х в а л и в:
Заяву Холминської селищної ради Корюківського району Чернігівської області, заінтересовані особи Приватний нотаріус Корюківського районного нотаріального округу Гайдук Світлана Володимирівна, Акціонерне товариство «Державний ощадний банк України», Відділ держгеокадастру у Корюківському районі Чернігівської області про визнання спадщини відумерлою задовольнити частково.
Визнати спадщину, яка відкрилася після смерті ОСОБА_1 , що помер ІНФОРМАЦІЯ_2 , та яка складається з квартири АДРЕСА_1 відумерлою, та передати майно на користь Холминської селищної ради Корюківського району Чернігівської області.
В задоволенні інших вимог відмовити.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом тридцяти днів з дня його проголошення безпосередньо до Чернігівського апеляційного суду.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення, строк на апеляційне оскарження обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Заявник: Холминська селищна рада Корюківського району Чернігівської області (15331, Чернігівська область, Корюківський район, смт. Холми, вул. Спортивна, 9, код ЄДРПОУ 04412596).
Заінтересована особа: Приватний нотаріус Корюківського районного нотаріального округу Гайдук Світлана Володимирівна (15300, Чернігівська область, Корюківський район, м. Корюківка, вул. Вокзальна, 18).
Заінтересована особа: Акціонерне товариство «Державний ощадний банк України» (01001, м. Київ, вул. Госпітальна, 12Г код ЄДРПОУ 0032129).
Заінтересована особа: Головне управління Держгеокадастру у Чернігівській області (14000, Чернігівська область, м. Чернігів, вул. П`ятницька, 11-А, код ЄДРПОУ 39764881).
Повний текст судового рішення складено 17.02.2025.
Суддя Т.В.Пархомчук
Суд | Корюківський районний суд Чернігівської області |
Дата ухвалення рішення | 12.02.2025 |
Оприлюднено | 21.02.2025 |
Номер документу | 125279114 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи окремого провадження Справи про визнання спадщини відумерлою |
Цивільне
Корюківський районний суд Чернігівської області
Пархомчук Т. В.