Справа № 195/2130/24
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р АЇ Н И
12.02.2025 року с-ще Томаківка Дніпропетровської області
Томаківський районний суд Дніпропетровської області в складі: головуючого судді Омеко М.В., за участю секретаря Мартинової Н.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні в с-щі Томаківка цивільну справу за позовом ОСОБА_1 в інтересах якої діє представник адвокат Балковий Руслан Леонідович до Мирівської сільської ради Нікопольського району Дніпропетровської області, третя особа приватний нотаріус Запорізького міського нотаріального округу Войтов Володимир Вікторович, про визнання права власності на нерухоме майно у порядку спадкування,-
в с т а н о в и в:
Представник позивача - адвокат Балковий Руслан Леонідович звернувся до з позовом до суду про визнання права власності на нерухоме майно у порядку спадкування.
Згідно заявлених вимог, представник позивача просить суд визнати за ОСОБА_1 право власності на житловий будинок, розташований за адресою АДРЕСА_1 у порядку спадкування за законом після смерті ОСОБА_2 . ІНФОРМАЦІЯ_1 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 .
В обґрунтування позовних вимог зазначила, що ІНФОРМАЦІЯ_3 помер батько позивача ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .
За життя, ОСОБА_2 на підставі укладеного 27.12.1989 року договору із ОСОБА_3 , придбав будинок, що розташований за адресою АДРЕСА_2 .
Позивач зазначає, що запис у технічному паспорті на житловий будинок індивідуального житлового фонду № 1-287 містить відомості про власника будинку, загальною площею 70.9 кв.м.- ОСОБА_2 .
Разом з тим, ОСОБА_2 мав право власності на земельну ділянку площею 0.28 га, на якій розташований оспорюваний будинок.
За життя ОСОБА_2 не встиг оформити належним чином право власності на будинок, у зв`язку із чим позивач, спадкоємець ОСОБА_2 вимушена звертатися до суду із питанням визнання права власності на будинок, що розташований за адресою АДРЕСА_2 ., загальною площею 70.9 кв.м.
Після смерті ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 приватним нотаріусом Войтовим В.В. було заведено спадкову справу від 17.09.2021 року .
Відповідно до інформації, наданої КП «Нікопольске районне бюро технічної інвентаризації» ДОР 06.04.2024 року, власником будинку є ОСОБА_4 на підставі свідоцтва на право приватної власності на житловий будинок від 05.01.1989 року.
Рішенням державного реєстратора прав на нерухоме майно Нелі Приймак від 21.04.2024 року № 73242519 позивачу відмовлено у проведенні реєстраційних дій, оскільки власником будинку досі є ОСОБА_4 .
Представник позивача в своїй позовній заяві посилається на те, що на момент виникнення правовідносин між ОСОБА_2 та ОСОБА_3 діяв цивільний кодекс УРСР редакції 18.07.1963 року . Стаття 128 ЦК УРСР встановлює момент виникнення права власності у набувача майна за договором.
Частина1 ст. 128 ЦК УРСР передбачено, що «Право власності (право оперативного управління) у набувача майна за договором виникає з моменту передачі речі, якщо інше не передбачено законом або договором».
Представник позивача в судовому засіданні підтримав заявлені позовні вимоги та просив їх задовольнити в повному обсязі.
Відповідач, Виконавчий комітет Мирівської сільської ради Нікопольського районну Дніпропетровської області надіслали до суду заяву про розгляд справи без участі їх представника
Третя особа, приватний нотаріус Запорізького міського нотаріального округу Войтов Володимир Вікторович в судове засідання не з`явився, проте надіслав до суду заяву про розгляд справи без його участі у зв`язку з його завантаженістю.
Суд, заслухавши представника позивача, дослідивши письмові докази, наявні в матеріалах справи, всебічно перевіривши обставини, на яких вони ґрунтуються у відповідності з нормами матеріального права, встановив наступні обставини та дійшов до наступних висновків.
Судом встановлено та підтверджено матеріалами справи, що згідно договору від 27.12.1989 року, який було укладено між ОСОБА_3 та ОСОБА_2 , останній придбав будинок, що розташований за адресою АДРЕСА_2 .
Відповідно до Державного акту на право приватної власності на землю від 07.09.1998 року № 006413 ОСОБА_2 є власником земельної ділянки площею 0.28 га, на якій розташований оспорюваний будинок.
Позивач ОСОБА_1 є донькою ОСОБА_5 , та двічі змінювала прізвище, у 1993 році з « ОСОБА_6 » на « ОСОБА_7 », що підтверджується свідоцтвом про шлюб серія НОМЕР_1 від 03.09.1993 року та у 2021 році з « ОСОБА_7 » на « ОСОБА_8 », що підтверджується свідоцтвом про шлюб серія НОМЕР_2 від 16.01.221 року.
ІНФОРМАЦІЯ_3 помер батько позивача ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , що підтверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_3 .
Відповідно до Витягу спадкової справи від 17.09.2021 року та довідки від 13.05.2024 року № 182/02-14, наданою приватним нотаріусом Войтовим В.В. позивач є єдиним спадкоємцем ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_3 .
За інформацією, зазначеною у довідці від 08.05.2024 року № 987, виданої Виконавчим комітетом Мирівської сільської ради Нікопольського району Дніпропетровської області, за адресою АДРЕСА_1 фізичних осіб не зареєстровано.
Відповідно до свідоцтва про право власності на житловий будинок від 05.01.1989 року ОСОБА_4 є власником будинку, що розташований за адресою АДРЕСА_1 .
Відповідно до інформації, наданої КП «Нікопольске районне бюро технічної інвентаризації» ДОР 06.04.2024 року, власником будинку є ОСОБА_4 на підставі свідоцтва на право приватної власності на житловий будинок від 05.01.1989 року.
Рішенням державного реєстратора прав на нерухоме майно Нелі Приймак від 21.04.2024 року № 73242519 позивачу відмовлено у проведенні реєстраційних дій, оскільки власником будинку досі є ОСОБА_4 .
Згідно з п. 4 ст. 129 Конституції України однією з основних засад судочинства є змагальність сторін та свобода в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Завданнями цивільного судочинства є справедливий, неупереджений та своєчасний розгляд і вирішення цивільних справ з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб, інтересів держави. (ч. 1 ст. 2 ЦПК України).
Відповідно до ст. 1216 ЦК України спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).
Згідно із ст. 1217 ЦК України спадкування здійснюється за заповітом або за законом.
Відповідно до ст.1233 ЦК України заповітом є особисте розпорядження фізичної особи на випадок своєї смерті.
Відповідно до ч. 1 ст. 1296 ЦК України спадкоємець, який прийняв спадщину, може одержати свідоцтво про право на спадщину.
Відповідно до ст. 67 Закону України "Про нотаріат" свідоцтво про право на спадщину видається за письмовою заявою всіх спадкоємців, які прийняли спадщину в порядку, встановленому цивільним законодавством.
Згідно положень пункту 23 постанови Пленуму Верховного суду № 7 від 30 травня 2008 року "Про судову практику у справах про спадкування" свідоцтво про право на спадщину видається за письмовою заявою спадкоємців, які прийняли спадщину в порядку, в установленому цивільним законодавством. За наявності умов для одержання в нотаріальній конторі свідоцтва про право на спадщину вимоги про визнання права на спадщину судовому розглядові не підлягають. У разі відмови нотаріуса в оформленні права на спадщину особа може звернутися до суду за правилами позовного провадження.
Як передбачено п.4.18 Глави 10 Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України, який затверджений наказом Міністерства юстиції України 22 лютого 2012 року №296/5, якщо до складу спадкового майна входить нерухоме майно, що підлягає реєстрації (за винятком земельної ділянки), нотаріус вимагає, крім правовстановлюючого документа, витяг з Реєстру прав власності. За відсутності у спадкоємця необхідних для видачі свідоцтва про право на спадщину документів нотаріус роз`яснює йому процедуру вирішення зазначеного питання в судовому порядку.
Умовою для переходу в порядку спадкування права власності на об`єкти нерухомості, в тому числі житловий будинок, інші споруди, земельну ділянку є набуття спадкодавцем зазначеного права у встановленому законодавством України порядку.
Згідно ст. 392 цього Кодексу власник майна може пред`явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності.
Частиною 2 статті 3 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» передбачено, що право на нерухоме майно та їх обтяження, які підлягають державній реєстрації відповідно до цього Закону, виникають з моменту такої реєстрації.
Відповідно до частини 3 статті 3 цього Закону права на нерухоме майно та їх обтяження, що виникли до набрання чинності цим Законом, визнаються дійсними у разі відсутності їх державної реєстрації, передбаченої цим Законом, за таких умов: якщо реєстрація прав та їх обтяжень була проведена відповідно до законодавства, що діяло на момент їх виникнення, або якщо на момент виникнення прав та їх обтяжень діяло законодавство, що не передбачало обов`язкової реєстрації таких прав та їх обтяжень.
Відповідно до ст.1218 ЦК України, до складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинились внаслідок його смерті.
Умовою для переходу в порядку спадкування права власності на об`єкти нерухомості є набуття спадкодавцем зазначеного права у встановленому законодавством України порядку.
Згідно положень ст. 1297 ЦК України спадкоємець, який прийняв спадщину, у складі якої є нерухоме майно, зобов`язаний звернутись до нотаріуса за видачею йому свідоцтва про право на спадщину на нерухоме майно.
Відповідно до ст. 67 Закону України «Про нотаріат» свідоцтво про право на спадщину видається за письмовою заявою всіх спадкоємців, які прийняли спадщину в порядку, встановленому цивільним законодавством.
Відповідно до ст. 12 ЦПК України учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов`язків, передбачених законом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Відповідно до ст. 89 ЦПК України, суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).
Виходячи з вищенаведеного, суд вважає заявлені позовні вимоги необґрунтованими, через відсутність підтвердженого права набуття спадкодавцем, а саме ОСОБА_2 речових прав на нерухоме майно за життя.
Керуючись ст. 129 Конституції України, ст. 392, 1216, 1217, 1233, 1296, 1297 Цивільного кодексу України, Законом України «Про нотаріат», Законом України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень", Порядком вчинення нотаріальних дій нотаріусами України, який затверджений наказом Міністерства юстиції України 22 лютого 2012 року №296/5, п.23 постанови Верховного Суду України від 30 травня 2008 року № 7 "Про судову практику у справах про спадкування",ст. 12, 13, 81, 89, 133, 141, 247, 259, 263, 264-265, 273, 353 ЦПК України, суд,-
у х в а л и в :
Відмовити в задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 в інтересах якої діє представник адвокат Балковий Руслан Леонідович до Мирівської сільської ради Нікопольського району Дніпропетровської області, третя особа приватний нотаріус Запорізького міського нотаріального округу Войтов Володимир Вікторович, про визнання права власності на нерухоме майно у порядку спадкування.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Дніпровського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня проголошення судового рішення.
Інформація про учасників справи відповідно до п. 4 ч. 5 ст. 265 Цивільного процесуального кодексу України:
Позивач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , (РНОКПП НОМЕР_4 , яка зареєстрована за адресою АДРЕСА_3 ).
Відповідач: Мирівська сільська рада Нікопольського району Дніпропетровської області, код ЄДРПОУ 36729781, адреса місце знаходження: с.Мирове, вул. Правобережна,буд.49.
Третя особа: приватний нотаріус Запорізького міського нотаріального округу Войтов Володимир Вікторович, АДРЕСА_4 .
Дата складання повного судового рішення 20.02.2025 року
Суддя: М. В. Омеко
Суд | Не вказано |
Дата ухвалення рішення | 12.02.2025 |
Оприлюднено | 21.02.2025 |
Номер документу | 125279927 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за законом. |
Цивільне
Томаківський районний суд Дніпропетровської області
Омеко М. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні