Справа № 202/12675/24
Провадження № 2-о/202/61/2025
РІШЕННЯ
Іменем України
28 січня 2025 року м. Дніпро
Індустріальний районний суд м. Дніпропетровська у складі:
головуючого судді Дребот І.Я.,
присяжних: Сіси Н.М., Дробецького В.О.,
за участі секретаря судового засідання Владимирова О.О.,
заявника ОСОБА_1 ,
заінтересованої особи ОСОБА_2 ,
розглянувши у закритому судовому засіданні в м. Дніпро цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , заінтересовані особи: ОСОБА_3 , Управління-служба у справах дітей Лівобережної адміністрації Дніпровської міської ради, Липовецький районний відділ державної реєстрації актів цивільного стану головного територіального управління юстиції у Вінницькій області, малолітня дитина. щодо якої подається заява: ОСОБА_4 , про усиновлення, -
В С Т А Н О В И В:
У провадженні Індустріального районного суду м. Дніпропетровська перебуває цивільна справа за заявою ОСОБА_1 , заінтересовані особи: ОСОБА_3 , Управління-служба у справах дітей Лівобережної адміністрації Дніпровської міської ради, Липовецький районний відділ державної реєстрації актів цивільного стану головного територіального управління юстиції у Вінницькій області, малолітня дитина. щодо якої подається заява: ОСОБА_4 , про усиновлення.
В обґрунтування своїх вимог заявник зазначає, що 06.08.2021 року заявник ОСОБА_1 зареєстрував шлюб з ОСОБА_5 . Заявник разом з дружиною виховують двох дітей: ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , та доньку дружини ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 . Заявник має твердий намір та бажання усиновити ОСОБА_4 , до якої має батьківські почуття.
Ухвалою судді Індустріального районного суду м. Дніпропетровська Дребот І.Я. від 18.11.2024 року заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі.
У судовому засіданні заявник свої вимоги підтримав та просив задовольнити.
Представник заінтересованої особи у судовому засіданні не заперечувала щодо задоволення заявлених вимог.
Заслухавши думку учасників судового розгляду, дослідивши подані документи і матеріали, з`ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується заява, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи та вирішення справи по суті, суд дійшов висновку, що заява підлягає задоволенню, з огляду на наступне.
Відповідно до ст. ст. 3, 4, 5, 7 Сімейного кодексу України кожна особа має право на проживання в сім`ї. Сім`я створюється, в тому числі, і на підставі усиновлення. Держава створює пріоритет сімейного виховання дитини. Дитина має бути забезпечена можливістю здійснення її прав, установлених Конституцією України, Конвенцією про права дитини, іншими міжнародними договорами України, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України.
Відповідно до ст. 207 Сімейного кодексу України (далі - СК України) усиновленням є прийняття усиновлювачем у свою сім`ю особи на правах дочки чи сина, що здійснене на підставі рішення суду, крім випадку, передбаченого статтею 282 цього Кодексу. Усиновлення дитини провадиться у її найвищих інтересах для забезпечення стабільних та гармонійних умов її життя.
У відповідності до ч. 1 ст. 208 СК України усиновленою може бути дитина.
Згідно зі статтею 6 СК України правовий статус дитини має особа до досягнення нею повноліття. Малолітньою вважається дитина до досягнення нею чотирнадцяти років.
Згідно з ст. 217 СК України передбачено, що усиновлення дитини здійснюється за вільною згодою її батьків. Згода батьків на усиновлення дитини має бути безумовною. Угода про надання усиновлювачем плати за згоду на усиновлення дитини батькам, опікунам чи іншим особам, з якими вона проживає, є нікчемною. Згода батьків на усиновлення може бути дана ними лише після досягнення дитиною двомісячного віку. Письмова згода батьків на усиновлення засвідчується нотаріусом.
Відповідно до ст. 211 СК України усиновлювачем дитини може бути дієздатна особа віком не молодша двадцяти одного року, за винятком, коли усиновлювач є родичем дитини. Усиновлювачем може бути особа, що старша за дитину, яку вона бажає усиновити, не менш як на п`ятнадцять років.
Статтею 218 СК України встановлено, що Для усиновлення дитини потрібна її згода, якщо вона досягла такого віку та рівня розвитку, що може її висловити. Згода дитини на її усиновлення дається у формі, яка відповідає її вікові та стану здоров`я. Дитина має бути проінформована про правові наслідки усиновлення. Усиновлення провадиться без згоди дитини, якщо вона у зв`язку з віком або станом здоров`я не усвідомлює факту усиновлення.
Судом встановлено, що 06.08.2021 року ОСОБА_1 та ОСОБА_5 уклали шлюб, зареєстрований Індустріальним відділом державної реєстрації актів цивільного стану у місті Дніпрі Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Дніпро), актовий запис № 416.
ОСОБА_5 перебувала у шлюбі із ОСОБА_8 , від якого народила доньку - ОСОБА_4 , що підтверджується свідоцтвом про народження Серія НОМЕР_1 від 19.06.2019.
При цьому, у відповідності до вимог ст. 217 СК України, ОСОБА_3 та ОСОБА_8 надали свою згоду на усиновлення ОСОБА_1 їх доньки - ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .
В свою чергу, дитина за своїм віком та рівнем розвитку не в змозі усвідомити факт усиновлення, а томі вирішення даного питання здійснюється без згоди останнього.
Отже, судом встановлено наявність правових підстав для усиновлення малолітньої ОСОБА_4 .
Відповідно до п. 6 постанови Пленуму Верховного суду України від 30 березня 2007 року № 3 «Про практику застосування судами законодавства при розгляді справ про усиновлення і про позбавлення та поновлення батьківських прав» вбачається, що вирішуючи заяву по суті, суд зобов`язаний перевірити наявність передбачених законом підстав для усиновлення, зокрема: чи дали батьки дитини згоду на це (якщо вона необхідна); чи може заявник бути усиновлювачем; чи є дитина відповідно до законодавства суб`єктом усиновлення і чи виконано вимоги ч. 1 - 3 ст. 218 СК України щодо наявності згоди дитини; чи відповідають висновок органу опіки та піклування і дозвіл на усиновлення уповноваженого органу виконавчої влади необхідним вимогам.
Як зазначено у статті 224 Сімейного кодексу України суд, постановляючи рішення про усиновлення дитини, враховує обставини, що мають істотне значення, зокрема: 1) стан здоров`я та матеріальне становище особи, яка бажає усиновити дитину, її сімейний стан та умови проживання, ставлення до виховання дитини; 2) мотиви, на підставі яких особа бажає усиновити дитину; 3) мотиви того, чому другий із подружжя не бажає бути усиновлювачем, якщо лише один із подружжя подав заяву про усиновлення; 4) взаємовідповідність особи, яка бажає усиновити дитину, та дитини, а також те, як довго ця особа опікується вже дитиною; 5) особу дитини та стан її здоров`я; 6) ставлення дитини до особи, яка бажає її усиновити.
Згідно акту обстеження житлово-побутових умов проживання, потенційного усиновлювача - вітчима ОСОБА_1 затвердженого 01.08.2024 року начальником управління - служби у справах дітей Лівобережної адміністрації Дніпровської міської ради, за місцем мешкання сім`ї за адресою: АДРЕСА_1 , не виявлено відомостей та фактів, які б перешкоджали усиновленню дитини.
Відповідно до висновку про стан здоров`я від 16.10.2023 року ОСОБА_1 , здоровий, а отже не міститься протипоказань для усиновлення дитини.
Згідно витягу з Інформаційно-аналітичної системи «Облік відомостей про притягнення особи до кримінальної відповідальності та наявності судимості», виданого заступником директора Департаменту інформації Міністерства внутрішніх справ України, громадянин України ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , на території України станом на 05.10.2023 року незнятої чи непогашеної судимості не має.
Відповідно до Довідки про доходи виданої ІНФОРМАЦІЯ_4 , ОСОБА_1. справді працює в ІНФОРМАЦІЯ_5 , дохід за грудень 2023 по травень 2024 року склав 130215,38 грн, інші одноразові нарахування 36308,08 грн.
Таким чином, письмовими доказами безперечно доведено, що матеріальний, побутовий та фізичний стан заявника, його поведінка, відношення до дитини відповідає вимогам законодавства про усиновлення дітей.
Відповідно до висновку Лівобережної адміністрації Дніпровської міської ради, яка здійснює функції органу опіки та піклування, № 6/11-158 від 08.08.2024 року, усиновлення малолітньої ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , громадянином України ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , є доцільним та таким, що відповідає інтересам дитини.
Як з`ясовано в ході судового розгляду, заявник ознайомлений зі станом здоров`я дитини, він розуміє всі правові аспекти усиновлення і свідомо бере на себе батьківські обов`язки.
З урахуванням вимог статей 211, 212 Сімейного кодексу України, судом не встановлено перешкод для усиновлення ОСОБА_1 , малолітньої дитини - ОСОБА_4 .
Виходячи з вищевикладеного, приймаючи до уваги мотиви усиновлення, враховуючи встановлені в ході судового розгляду обставини, зокрема, стан здоров`я та матеріальне становище заявника, його сімейний стан та умови проживання, ставлення до виховання дітей, мотиви на підставі яких заявник бажає усиновити дитину, особу дитини та стан її здоров`я, відсутність заборон, передбачених ст.212 СК України, суд доходить висновку, що заявник здатний забезпечити малолітній дитині стабільні та гармонійні умови життя і виховання у повній сім`ї, а отже усиновлення відповідає інтересам дитини.
За таких обставин, вимоги про усиновлення малолітньої дитини ОСОБА_4 , є обґрунтованими та такими, що не суперечить законодавству, не порушує права, свободи чи інтереси інших осіб, а тому підлягає задоволенню.
Щодо вимог заявника про зміну по батькові дитини та внесення відповідних змін до актового запису про народження дитини, суд зазначає наступне.
Так, у відповідності до ч. 1, 3 ст. 229 СК України особа, яка подала заяву про усиновлення, може виявити бажання бути записаною у Книзі реєстрації народжень матір`ю, батьком дитини або повнолітньої особи. Суд задовольняє таку заяву усиновлювача у рішенні про усиновлення, якщо це відповідає інтересам дитини.
Відповідно до ст.230 СК України особа, яка подала заяву про усиновлення, може виявити бажання змінити відомості про місце народження та дату народження дитини. Дата народження дитини може бути змінена не більш як на шість місяців. У рішенні про усиновлення суд змінює відомості про місце народження та дату народження дитини, якщо це відповідає її інтересам.
Відповідно до ч. 1, 2 ст. 231 СК України якщо усиновлювачами є одночасно жінка та чоловік і якщо вони записуються батьками дитини, відповідно змінюються прізвище та по батькові дитини. За заявою усиновлювачів може бути змінено ім`я дитини. Для такої зміни потрібна згода дитини. Така згода не вимагається, якщо дитина живе в сім`ї усиновлювачів і звикла до нового імені. Якщо усиновлювач записується батьком дитини, відповідно змінюється по батькові дитини.
Відповідно до ч.2 ст.224 СК України при дотриманні всіх умов, встановлених цим Кодексом, здатності особи, яка бажає усиновити дитину, забезпечити стабільні та гармонійні умови для життя дитини суд постановляє рішення, яким оголошує цю особу усиновлювачем дитини.
У відповідності до ст.ст.229, 230, 231, 233 СК України суд також вважає за можливе задовольнити вимоги заявника щодо зміни дітям прізвища, по батькові, записавши заявника батьком дітей, про що внести відповідні зміни до актового запису про народження.
Розглянувши справу в межах заявлених вимог, дослідивши всебічно, повно, безпосередньо та об`єктивно наявні у справі докази, оцінивши їх належність, допустимість, достовірність, достатність і взаємний зв`язок у сукупності, з`ясувавши усі обставини справи, суд дійшов висновку, що заява є обґрунтованою та такою, що підлягає задоволенню.
Крім того, для забезпечення таємниці усиновлення суд, відповідно до вимог ч.1 ст.228 СК України, роз`яснює, що особи, яким у зв`язку з виконанням службових обов`язків доступна інформація щодо усиновлення (перебування осіб, які бажають усиновити дитину, на обліку, пошук ними дитини для усиновлення, подання заяви про усиновлення, розгляд справи про усиновлення, здійснення нагляду за дотриманням прав усиновленої дитини тощо), а також інші особи, яким став відомий факт усиновлення, зобов`язані не розголошувати її, зокрема і тоді, коли усиновлення для самої дитини не є таємним.
Відповідно до вимог ч. 4 ст. 314 ЦПК України судові витрати, пов`язані з розглядом справи про усиновлення, відносяться на рахунок заявника.
Керуючись ст.ст. 211, 218, 224, 225, 228, 229, 230, 231 СК України, ст. ст. 12, 76, 81, 259, 263-265, 268, 310-314 ЦПК України, суд,-
У Х В А Л И В:
Заяву ОСОБА_1 , заінтересовані особи: ОСОБА_3 , Управління-служба у справах дітей Лівобережної адміністрації Дніпровської міської ради, Липовецький районний відділ державної реєстрації актів цивільного стану головного територіального управління юстиції у Вінницькій області, малолітня дитина. щодо якої подається заява: ОСОБА_4 , про усиновлення - задовольнити.
Оголосити громадянина України ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , усиновлювачем дитини - ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Внести зміни до актового запису про народження № 54 від 19.06.2019 року, виданого Липовецьким районним відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Вінницькій області, де змінити прізвище дитини - " ОСОБА_4 " на " ІНФОРМАЦІЯ_6 ", по-батькові з " ОСОБА_4 " на " ІНФОРМАЦІЯ_6 ". Записати усиновлювача батьком дитини: в графі «Батько» громадянина України - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 .
Усиновлення вважається здійсненим у день набрання чинності рішенням суду про усиновлення.
Особи, яким у зв`язку з виконанням службових обов`язків доступна інформація щодо усиновлення (перебування осіб, які бажають усиновити дитину, на обліку, пошук ними дитини для усиновлення, подання заяви про усиновлення, розгляд справи про усиновлення, здійснення нагляду за дотриманням прав усиновленої дитини тощо), а також інші особи, яким став відомий факт усиновлення, зобов`язані не розголошувати її, зокрема і тоді, коли усиновлення для самої дитини не є таємним.
Копію рішення суду після набрання ним законної сили надіслати до органу державної реєстрації актів цивільного стану для внесення змін до актового запису про народження усиновленої дитини.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду може бути оскаржено шляхом подання апеляційної скарги до Дніпровського апеляційного суду через Індустріальний районний суд м. Дніпропетровська протягом 30 днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Повний текст рішення виготовлено 03.02.2025 року.
Суддя І.Я. Дребот
Присяжних: Н.М. Сіса
В.О. Дробецький
Суд | Індустріальний районний суд м.Дніпропетровська |
Дата ухвалення рішення | 28.01.2025 |
Оприлюднено | 21.02.2025 |
Номер документу | 125284041 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи окремого провадження Справи про усиновлення, з них: усиновлення громадянами України, що проживають на території України |
Цивільне
Індустріальний районний суд м.Дніпропетровська
Дребот І. Я.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні