12.02.2025
Справа №721/9/25
Провадження 2/721/95/2025
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
Путильський районнийсудЧернівецькоїобласті в складі:
Головуючого судді: Проскурняка С.П.
за участю секретаря: Помазан М.В.
розглянувши у підготовчому судовому засіданні в залі суду в селищі Путила Вижницького району Чернівецької області цивільну справу за позовом ОСОБА_1 , який діє в інтересах ОСОБА_2 , ОСОБА_3 до Селятинської сільської ради про визнання права власності на будівельні матеріали та визнання прав та обов`язків забудовника з правом на завершення будівництва, -
В С Т А Н О В И В :
Позивачі звернулися до суду з позовом до Селятинської сільської ради Вижницького району Чернівецької області про визнання права власності на будівельні матеріали та визнання прав та обов`язків забудовника з правом на завершення будівництва.
В позовній заяві вказують, що ІНФОРМАЦІЯ_1 трагічно загинув їхній син ОСОБА_2 , після його смерті відкрилась спадщина на спадкове майно, що складається з будівельних матеріалів, що були використані при будівництві незавершеного будівництвом житлового будинку, що розташований в АДРЕСА_1 .
Протягом шести місяців після смерті сина ОСОБА_4 , позивачі звернулися з заявою до Путильської нотаріальної контори про прийняття спадщини. За результатом розгляду заяви державний нотаріус Кокарева Н.М. відмовила у вчиненні нотаріальної дії. Дана відмова обґрунтована тим, що нею не були надані належним чином оформлені документи, що посвідчують право власності на вищевказане нерухоме майно.
Просять судвизнати за ОСОБА_2 та ОСОБА_3 право спільної часткової власності по частки кожному на майно в порядку спадкування з законом на будівельні матеріали, що були використані при будівництві незавершеного будівництвом житлового будинку, що розташований за адресою: АДРЕСА_1 .
Також визнати належними ОСОБА_2 та ОСОБА_3 права та обов`язки забудовників житлового будинку, що розташований за адресою: АДРЕСА_1 , як такі що входять до складу спадщини після смерті сина ОСОБА_4 .
Представник позивачів адвокат Маковійчук С.С., в судове засідання не з`явився, від нього до суду надійшла заява в якій просить суд справу розглядати в їх відсутності, позовні вимоги підтримують, просять суд позов задовольнити.
Відповідач в судове засідання не з`явився, від нього до суду надійшла заява в якій просив суд справу розглядати в його відсутності. Претензій щодо даної справи немає.
Відповідно до ч.2 ст.247ЦПК України, - ... У разі неявки в судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, чи в разі якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності осіб, які беруть участь у справі, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється
Враховуючи те, що в судове засідання не з`явились всі особи, які беруть участь у справі, а тому фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось, що відповідає положенням ч.2 ст.247ЦПК України.
Відповідно до ч.3 ст.200 ЦПК, за результатами підготовчого провадження суд ухвалює рішення у випадку визнання позову відповідачем.
Враховуючи те, що від відповідача надійшла заява про визнання позову яка не суперечить закону та інтересам сторін, а тому суд вважає, що необхідно ухвалити рішення у підготовчому судовому засіданні.
Задовольняючи позовні вимоги суд виходить з наступного.
Відповідно до ст.81 ЦПК України кожна сторона зобов`язана довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Судом встановлено, що позивачі ОСОБА_2 , народився ІНФОРМАЦІЯ_2 , що підтверджується ксерокопією паспорта громадянина України, та ОСОБА_3 , народилася ІНФОРМАЦІЯ_3 , що підтверджується ксерокопією паспорта громадянина України /а.с.4-5/.
ІНФОРМАЦІЯ_1 помер син позивачів ОСОБА_4 , про що в Книзі реєстрації смертей зроблено відповідний актовий запис за №35, /а.с.7/.
Згідно ст.1216 ЦК України визначено, що спадкуванням є перехід прав та обов`язків(спадщини) від фізичної особи, яка померла, до інших осіб(спадкоємців).
Відповідно до ст.1261 ч.1 ЦК України у першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, у тому числі зачаті за життя спадкодавця та народжені після його смерті, той з подружжя, який його пережив, та батьки.
Відповідно дост.331 ЦК Україниправо власності на новостворене майно (житлові будинки, будівлі, споруди тощо) виникає з моменту завершення будівництва (створення майна). Якщо договором або законом передбачено прийняття нерухомого майна до експлуатації, право власності виникає з моменту його прийняття до експлуатації. Якщо право власності на нерухоме майно відповідно до закону підлягає державній реєстрації, право власності виникає з моменту державної реєстрації.
Як видно з довідки Селятинської сільської ради Вижницького району Чернівецької області за №1078/02-16 від 20.12.2024року виданою про те, що до дня смерті ОСОБА_4 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , за ним числився недобудований житловий будинок з господарськими будівлями і спорудами, місце розташування якого АДРЕСА_1 ./а.с.32/.
Пунктом 7постанови Пленуму Верховного Суду України від 30.05.2008 року №7 «Про судову практику у справах про спадкування»роз`яснено, що якщо спадкодавцем було вчинене самочинне будівництво (частина першастатті 376 ЦК), до спадкоємців переходить право власності на будівельні матеріали, обладнання тощо, які були використані в процесі цього будівництва.
Згідно з позицією Верховного Суду, викладеною у постанові від 27.03.2019 року по справі №2-1625/1997 (провадження №61-6331св18) умовою переходу в порядку спадкування права власності на об`єкти нерухомості, у тому числі житловий будинок, інші споруди, земельні ділянки є набуття спадкодавцем зазначеного права у встановленому чинним законодавством України порядку.
Також судом встановлено, що єдиними спадкоємцями за законом є батьки: ОСОБА_2 та ОСОБА_3 , які своєчасно вступили в управління та розпорядження спадковим майном на протязі шести місяців, даний факт підтверджується довідкою Селятинської сільської ради Вижницького району Чернівецької області від 15.04.2024р. за № 424/02-16 /а.с.33/.
Як видно з матеріалів справи, ОСОБА_2 та ОСОБА_3 , звернулися з заявою до Путильської нотаріальної контори про прийняття спадщини. За результатом розгляду заяви державний нотаріус Кокарева Н.М. постановою від 17 грудня 2024 року за №321/02-31 відмовила у вчиненні нотаріальної дії /а.с.35/. Дана відмова обґрунтована тим, що немає правовстановлюючих документів.
Дослідивши матеріалисправи,враховуючи те,що,судом встановлено,що ОСОБА_2 та ОСОБА_3 , які є спадкоємцями за законом фактично прийняли спадщину, але при цьому не можуть зареєструвати спадкове майно у зв`язку з тим, що відсутні правовстановлюючі документи, внаслідок чого порушуються цивільні права та інтереси спадкоємців (позивачів), суд вважає, що необхідно відновити порушенні права та інтереси шляхом задоволення позовних вимог.
На підставі наведеного та керуючись ст.ст.15,16,392,1261ЦК України, ст.ст. 4,18-19,95, 200,247,265,354-355ЦПК України, суд, -
В И Р І Ш И В :
Позов задовольнити.
Визнати за ОСОБА_2 та ОСОБА_3 право спільної часткової власності по частки кожному на майно в порядку спадкування за законом на будівельні матеріали, що були використані при будівництві незавершеного будівництвом житлового будинку, що розташований за адресою: АДРЕСА_1 .
Визнати належними ОСОБА_2 та ОСОБА_3 права та обов`язки забудовників житлового будинку, що розташований за адресою: АДРЕСА_1 , як такі що входять до складу спадщини після смерті сина ОСОБА_4 .
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Чернівецького апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Позивачі:
ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_4 ,зареєстрований заадресою: АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_1 .
ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_5 ,зареєстрована заадресою: АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_2 .
Відповідач: Селятинська сільська рада Вижницького району Чернівецької області, юридична адреса: с. Селятин, вул.Українська,2, Вижницького району Чернівецької області, код ЄДРПОУ 04417814.
Повний текст рішення складено 20 лютого 2025 року.
Суддя: С.П. Проскурняк
Суд | Путильський районний суд Чернівецької області |
Дата ухвалення рішення | 12.02.2025 |
Оприлюднено | 21.02.2025 |
Номер документу | 125287933 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них |
Цивільне
Путильський районний суд Чернівецької області
Проскурняк С. П.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні