Справа № 203/6632/24
Провадження № 2/0203/785/2025
КІРОВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД м. ДНІПРОПЕТРОВСЬКА
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
13 лютого 2025 року Кіровський районний суд м. Дніпропетровська у складі:
головуючого судді Колесніченко О.В.,
за участі секретаря Погрібного О.Ю.,
представника позивача Патики А.В.,
відповідача ОСОБА_1 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Дніпрі в залі суду в порядку спрощеного позовного провадження цивільну справу у паперовій формі за позовом Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Женева Дніпро» до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості по внескам та обов`язковим платежам співвласників, -
В С Т А Н О В И В:
У листопаді 2024 року позивач ОСББ «Женева Дніпро» пред`явило через суд до ОСОБА_1 позов про стягнення заборгованості по внескам та обов`язковим платежам співвласників, обґрунтовуючи такі вимоги тим, що 18 травня 2021 року створено ОСББ «Женева Дніпро» метою якого є належне утримання та використання спільного майна будинку, утримання багатоквартирного будинку та прибудинкової території, рішенням загальних зборів ОСББ від 17 лютого 2021 року, 17 лютого 2024 року, 20 липня 2024 року затверджувались розміри щомісячних внесків та утримання будинку та прибудинкової території, в тому числі для власників машиномісць, відповідно 21,54 грн. за 1 кв.м., 31,53 грн. за 1 кв.м., в розмірі 190,00 грн. за 1 кв.м., проте відповідачка, будучи власником машиномісця АДРЕСА_1 , свої зобов`язання зі сплати внесків та обов`язкових платежів як член ОСББ не виконує, оплату у визначеному рішеннями загальних зборів ОСББ розмірі та строки не здійснює, у зв`язку з чим має заборгованість з серпня 2021 про по листопад 2024 року в сумі 27175,39 грн., тому позивач просив суд стягнути з відповідача на свою користь з відповідачки заборгованість за період з серпня 2021 року по листопад 2024 року в сумі 27175,39 грн., інфляційних втрат в сумі 4185,09 грн., 3% річних в сумі 1111,15 грн., з покладенням на відповідача судових витрат.
З відкриттям спрощеного позовного провадження за ухвалою суду від 21 листопада 2024 року, після отримання інформації з Єдиного державного демографічного реєстру про зареєстроване місце проживання відповідача, з метою забезпечення правильного, своєчасного і безперешкодного розгляду цієї справи по суті на засадах диспозитивності проведена її письмова підготовка без виникнення процесуальних ускладнень та без потреби у витребуванні доказів чи у сприянні в поданні доказів іншим чином.
12 грудня 2024 року відповідач подала відзив на позовну заяву, а 20 січня 2025 року року письмові пояснення, в яких позов не визнала повністю, навівши на спростування доводів позивача аргументи неналежності її до членів ОСББ, оскільки машиномісце не є ні житловим приміщенням, ні нежитловим приміщенням, ні прибудинковою територією, ні майном спільного користування, а вона не э власником квартири в цьому будинку, а лише власник машиномісця, тоді як членами ОСББ є лише власники квартир та нежитлових приміщень. Крім того, позивач вказувала на недоведеність належними та допустимим доказами будь-яких робіт чи надання послуг з утримання її машиномісця, яке по суті є площею горизонтальної проекції для розміщення автомобіля, і не потребує утримання і обслуговування, а наведені позивачем роботи та послуги стосуються утримання будинку його співвласниками, у зв`язку з чим позивач наполягала на відмові у позові в повному обсязі.
16 грудня 2024 року представник позивача через підсистему ЄСІТС «Електронний суд» подав відповідь на відзив, в якому на спростування аргументів відповідачки навів доводи того, що хоч законодавством, що регулює діяльність ОСББ не визначено статусу паркомісць, ні порядку участі останніх у прийнятті рішень ОСББ, однак за ч.1 ст. 322 ЦК України власник зобов`язаний утримувати належне йому майно, а за ст. 7,9 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» споживачі зобов`язані оплачувати надані житлово-комунальні послуги, тому відповідач має обов`язок зі сплати внесків та обов`язкових платежів, за рахунок яких оплачуються послуги електропостачання, водовідведення, тощо, у зв`язку з чим представник позивача просив позов задовольнити.
В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав повністю, наполягаючи на їх задоволенні з наведених у позовній заяві підстав.
Відповідач в судовому засіданні позов не визнала, заперечуючи з наведених у відзиві та письмових поясненнях підстав.
Суд, вислухавши усні пояснення представника позивача та відповідачки, дослідивши зібрані докази, дійшов висновку про вирішення справи в межах заявлених вимог за наявними в ній матеріалами з повною відмовою у позові, виходячи з встановлених у судовому засіданні наступних обставин.
Судом встановлено на підставі даних інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна щодо об`єкта нерухомого майна № 403791981 від 14 листопада 2024 року, що ОСОБА_1 є власником машиномісця № 6 площею 26,4 кв.м., розташованого у п/д ІІ рівня під літ. А1, А2, А3, А4, А5 в будинку АДРЕСА_2 на підставі договору купівлі-продажу від 02 серпня 2021 року, посвідченого приватним нотаріусом Дніпровського МНО Гуфман Я.С., зареєстрованого в реєстрі під № 1133, копія якого також додана до матеріалів справи (а.с.33-34, 156-157).
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирних будинків» об`єднання співвласників багатоквартирного будинку - це юридична особа, створена власниками квартир та/або нежитлових приміщень багатоквартирного будинку для сприяння використанню їхнього власного майна та управління, утримання і використання спільного майна.
За даними виписки з Єдиного державного реєстру юридичних осіб 19 травня 2021 року до реєстру внесено запис про створення Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Женева Дніпро» (а.с. 32).
Відповідно до п.1 розділу І, п.1 розділу ІІ Статуту ОСББ «Женева Дніпро», затвердженого протоколом № 2 від 19 травня 2021 року загальних зборів ОСББ «Женева Дніпро» останнє створено власниками квартир та нежитлових приміщень (далі співвласники) багатоквартирного будинку АДРЕСА_2 відповідно до Закону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку». Метою створення об`єднання є забезпечення і захист прав співвласників, дотримання ними своїх обов`язків, належне утримання та використання спільного майна будинку, забезпечення своєчасного надходження коштів для сплати всіх платежів, передбачених законодавством та цим Статутом.
Відповідно до п.3 розділу ІІІ Статуту ОСББ до виключної компетенції загальних зборів належать, зокрема, визначення порядку сплати, переліку та розмірі внесків і платежів співвласників.
Пунктом 7 розділу ІІІ Статуту ОСББ визначено, що кожний співвласник (його представник) під час голосування має кількість голосів пропорційну до частки загальної площі квартири або нежитлового приміщення співвласника у загальній площі всіх квартир та нежитлових приміщень розташованих у будинку.
Відповідно до Статуту ОСББ «Женева Дніпро», затвердженого протоколом від 26 березня 2024 року загальних зборів співвласників наведені положення п.1 розділу І, п.1 розділу ІІ Статуту в редакції від 19 травня 2021 року не змінилися.
Згідно п. 3.23 розділу 3 Статуту в редакції від 26 березня 2024 року право голосу на загальних зборах мають лише співвласники (їх представники) квартир та нежитлових приміщень. Право власності осіб на паркувальні місця (машиномісця) не впливає на кількість голосів співвласників і само по собі не дає право голосу на загальних зборах.
Частиною другою статті 382 Цивільного кодексу України встановлено, що усі власники квартир та нежитлових приміщень у багатоквартирному будинку є співвласниками на праві спільної сумісної власності спільного майна багатоквартирного будинку. Спільним майном багатоквартирного будинку є приміщення загального користування (у тому числі допоміжні), несучі, огороджувальні та несуче-огороджувальні конструкції будинку, механічне, електричне, сантехнічне та інше обладнання всередині або за межами будинку, яке обслуговує більше одного житлового або нежитлового приміщення, а також будівлі і споруди, які призначені для задоволення потреб усіх співвласників багатоквартирного будинку та розташовані на прибудинковій території, а також права на земельну ділянку, на якій розташований багатоквартирний будинок та його прибудинкова територія, у разі державної реєстрації таких прав.
Згідно зі статтею 385 Цивільного кодексу України власники квартир та нежитлових приміщень у багатоквартирному будинку (будинках) для забезпечення експлуатації такого будинку (будинків), користування квартирами та нежитловими приміщеннями та управління, утримання і використання спільного майна багатоквартирного будинку (будинків) можуть створювати об`єднання співвласників багатоквартирного будинку (будинків). Таке об`єднання є юридичною особою, що створюється та діє відповідно до закону та статуту. Об`єднання власників квартир, житлових будинків є юридичною особою, яка створюється та діє відповідно до статуту та закону.
Особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку, правові, організаційні та економічні відносини, пов`язані з реалізацією прав та виконанням обов`язків співвласників багатоквартирного будинку щодо його утримання та управління визначає Закон України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку» від 14 травня 2015 року № 417-VIII.
Згідно з визначенням термінів, що наведено у частині першій статті 1 цього Закону: багатоквартирний будинок - житловий будинок, в якому розташовано три чи більше квартири. У багатоквартирному будинку можуть також бути розташовані нежитлові приміщення, які є самостійними об`єктами нерухомого майна (пункт 1); допоміжні приміщення багатоквартирного будинку - приміщення, призначені для забезпечення експлуатації будинку та побутового обслуговування його мешканців (колясочні, комори, сміттєкамери, горища, підвали, шахти і машинні відділення ліфтів, вентиляційні камери та інші підсобні і технічні приміщення) (пункт 2); нежитлове приміщення - ізольоване приміщення в багатоквартирному будинку, що не належить до житлового фонду і є самостійним об`єктом нерухомого майна (пункт 3); співвласник багатоквартирного будинку (далі - співвласник) - власник квартири або нежитлового приміщення у багатоквартирному будинку (пункт 5); спільне майно багатоквартирного будинку - приміщення загального користування (у тому числі допоміжні), несучі, огороджувальні та несуче-огороджувальні конструкції будинку, механічне, електричне, сантехнічне та інше обладнання всередині або за межами будинку, яке обслуговує більше одного житлового або нежитлового приміщення, а також будівлі і споруди, які призначені для задоволення потреб співвласників багатоквартирного будинку та розташовані на прибудинковій території, а також права на земельну ділянку, на якій розташовані багатоквартирний будинок і належні до нього будівлі та споруди і його прибудинкова територія (пункт 6); частка співвласника - частка, яку становить площа квартири та/або нежитлового приміщення співвласника у загальній площі всіх квартир та нежитлових приміщень, розташованих у багатоквартирному будинку (пункт 9). З аналізу наведеного слідує, що спільним у вказаних термінах є термін «приміщення».
Частина друга Національного стандарту №2 "Оцінка нерухомого майна", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 28.10.2004 №1442, визначає поняття "приміщення" - це частина внутрішнього об`єму будівлі, обмежена будівельними елементами, з можливістю входу і виходу, а "вбудовані приміщення" - це приміщення, що є частиною внутрішнього об`єму будівлі. Тобто, основним елементом приміщення є наявність облаштованих конструкцій з можливістю входу і виходу.
Згідно з визначенням, наведеним у додатку Б ДБН В.2.3-15:2007 "Автостоянки і гаражі для легкових автомобілів": машино-місце - площа, необхідна для встановлення автомобіля, що складається з площі горизонтальної проекції нерухомого екіпажу з додаванням розривів наближення до сусідніх екіпажів або будь-яких перешкод; машино-місце - площа, необхідна для встановлення одного автомобіля, що складається з площі горизонтальної проекції нерухомого екіпажа з додаванням розривів наближення (зон безпеки) до сусідніх екіпажів або будь-яких перешкод; паркінг (англ. Parking).
Зі змісту наведених визначень машиномісце (паркомісце) не є приміщенням (як допоміжним, так і нежитловим) в розумінні наведених приписів закону, а набуття права власності лише на машиномісце в паркінку, балансоутримувачем якого є об`єднання співвласників багатоквартирного будинку, автоматично не зараховує такого власника до співвласників багатоквартирного будинку.
Як встановлено судом, відповідач не є власником квартири або нежитлового приміщення в будинку АДРЕСА_2 і їй належить на праві власності виключно машиномісце площею 26,4 кв.м. у підземному паркінгу, тобто відповідач не є співвласником багатоквартирного будинку, відповідно не є членом ОСББ.
Такого висновку суд дійшов з урахуванням правової позиції Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного господарського суду у постанові від 09 листопада 2023 року у справі № 910/18499/21.
Одночасно судом встановлено, що між позивачем та відповідачем окремо не укладалось жодних договір на предмет утримання позивачем машиномісця відповідача чи надання будь-яких послуг з його обслуговування, повноваженнями на укладення яких з іншими суб`єктами, які не є членами ОСББ (окремих договорів з приводу утримання майна, тощо) згідно положень п. 14 розділу V Статуту в редакції від 19 травня 2021 року, та п.4.16 Статуту в редакції від 26 березня 24 року наділене правління ОСББ.
Натомість згідно Статуту ОСББ завданням та предметом діяльності ОСББ є, зокрема, забезпечення належного утримання багатоквартирного будинку та прибудинкової території, сприяння співвласникам в отриманні житлово-комунальних та інших послуг належної якості за обґрунтованими цінами, тощо, проте така діяльність ОСББ стосується виключно співвласників квартир та нежитлових приміщень, тобто виключно членів ОСББ, яким відповідач не є, і відповідно, затверджені протоколами установчих зборів ОСББ від 17 травня 2021 року та загальних зборів ОСББ від 17 лютого 2024 року, 20 липня 2024 року рішення про затвердження розмірів внесків та обов`язкових платежів на утримання та обслуговування будинку не поширюються на осіб, які членами ОСББ не є.
Посилання представника позивача на те, що протоколами установчих зборів ОСББ від 17 травня 2021 року та загальних зборів ОСББ від 17 лютого 2024 року, 20 липня 2024 року прийнято рішення про встановлення розміру обов`язково внеску також і для власників машиномісць: 21,54 грн., 31,53 грн., 190,00 грн. за 1 кв.м. відповідно, не спростовують висновків суду про те, що рішення співвласників ОСББ поширюється виключно на членів ОСББ та відповідно на власників квартир та нежитлових приміщень, які в свою чергу окрім квартир одночасно у власності можуть мати і машиномісце (як головна річ квартира, та приналежна річ машиномісце за ст. 186 ЦК України), проте на осіб, які не є членами ОСББ (не є власниками квартир та/або нежитлових приміщень) таке рішення не поширюється, а правовідносини з такими особами мають регулюватися окремими цивільно-правовими договорами, які щонайменше з відповідачкою позивачем не укладались, тоді як позов заявлений виключно з підстав наявності у відповідачки статусу члена ОСББ за нормами Закону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку» та ст. ст. 382, 385 ЦК України.
При цьому, відповідно до ч.4 ст. 77 ЦПК України суд не бере до розгляду докази, що не стосуються предмета доказування, тому доводи відповідачки про відсутність у неї доступу до паркінгу, знищення її оголошення про здачу в оренду машиномісця у паркінгу будинку суд не бере до уваги, оскільки такі не стосуються предмету доказування у цій справі.
Зважаючи на викладене суд приходить до висновку про відсутність підстав для задоволення позову.
Відповідно дост. 141 ЦПК Українивраховуючи результат розгляду справи судові витрати належить покласти на рахунок позивача.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 3, 4, 11-13, 81, 141, 206, 209, 265, 268, 274 ЦПК України, суд,-
ВИРІШИВ:
Об`єднанню співвласниківбагатоквартирного будинку«Женева Дніпро»в задоволенніпозову до ОСОБА_1 простягнення заборгованостіпо внескамта обов`язковимплатежам співвласників відмовити в повному обсязі.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду може бути оскаржене в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги до Дніпровського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Повне рішення складено та підписано 18 лютого 2025 року.
Суддя О.В. Колесніченко
Суд | Кіровський районний суд м.Дніпропетровська |
Дата ухвалення рішення | 13.02.2025 |
Оприлюднено | 21.02.2025 |
Номер документу | 125291956 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема договорів (крім категорій 301000000-303000000), з них |
Цивільне
Кіровський районний суд м.Дніпропетровська
Колесніченко О. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні