Рішення
від 07.02.2025 по справі 452/4458/24
САМБІРСЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД ЛЬВІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 452/4458/24

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

"07" лютого 2025 р. м. Самбір

Самбірський міськрайонний суд Львівської області

у складі: головуючого - судді Галина В.П.

секретар судового засідання Задорожна В.Б.,

розглянувши у відкритому підготовчому засіданні в порядку ч. 2 ст. 247 ЦПК України цивільну справу за позовом представника ОСОБА_1 адвоката Бобак Оксани Богданівни до Ралівської сільської ради Самбірського району Львівської області про визначення додаткового строку на подання заяви про прийняття спадщини за законом, -

в с т а н о в и в:

ОСОБА_1 , в особі представника адвоката Бобак О.Б., звернувся до суду з вищезгаданим позовом. В обґрунтування позовних вимог позивач посилався на те, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла мати позивача, ОСОБА_2 , свідоцтво про смерть видане 11.01.2008 року серія НОМЕР_1 . До дня смерті ОСОБА_2 була зареєстрована та проживала по АДРЕСА_1 одна.

Спадкове майно ОСОБА_2 , на яке відкрилась спадщина, становить земельну частку (пай) розміром 1,52 в ум.кад.га в СВСГ «Сідівська» на території с.Сіде Самбірського району згідно сертифікату на право на земельну частку (пай) серія РН №477770.

Будучи єдиним спадкоємцем майна матері за законом, позивач звернувся до державного нотаріуса Самбірської державної нотаріальної контори із заявою про прийняття спадщини, де йому було роз`яснено про пропущення шестимісячного терміну для прийняття спадщини після смерті ОСОБА_2 та рекомендовано звернутись до суду за визначенням додаткового строку на подання заяви про прийняття спадщини, що вбачається із листа нотаріуса №2292/01-16 від 06.11.2024 р.

Позивач пропустив шестимісячний строк на прийняття спадщини через тривалу хворобу і потребу лікування та піклування про стан здоров`я, так як він тривалий час хворіє гіпертонічною хворобою ІІ ст., що вбачається з виписки з карти амбулаторного хворого з 2008 року від 30.12.2024 р. У встановлений законом шестимісячний термін позивач перебував на амбулаторному лікуваннів період з 1 липня 2008 року по 12 липня 2008 року, а тому пропустив шестимісячний термін для прийняття спадщини. У подальшому він також лікувався. Саме через погіршення стану здоров`я і необхідність лікування протягом періоду як до закінчення шестимісячного терміну встановленого законом для прийняття спадщини так і після, позивачем був пропущений строк для звернення до нотаріуса із заявою про прийняття спадщини після смерті матері, що вважає поважною причиною його пропуску.

Враховуючи викладене та подані документи, просить суд визначити додатковий строк для подання нотаріусу заяви про прийняття спадщини, яка відкрилася після смерті, ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , тривалістю три місяці з дня набрання рішенням законної сили.

У підготовче засідання позивач ОСОБА_1 не з`явився, його представник адвокат Бобак О.Б. подала заяву, в якій зазначила про підтримання позовних вимог, які просила задовольнити з підстав, викладених у позові, а справу розглянути і вирішити у відсутності сторони позивача.

Представник відповідача Ралівської сільської ради Самбірського району Львівської області впідготовче засіданняне з`явився, подавдо судузаяву про визнання позову в повному обсязі, просив розгляд справи здійснювати без присутності представника за наявними у матеріалах справи документами.

З`ясувавши обставини справи та перевіривши їх доказами, суд дійшов висновку про задоволення позовної заяви, виходячи із такого.

Згідно зі ст.200ЦПК України, за результатами підготовчого провадження суд ухвалює рішення у випадку визнання позову відповідачем.

Ухвалення в підготовчому засіданні судового рішення у разі визнання позову проводиться в порядку, встановленому статтею 206 цього Кодексу.

Відповідно до ст. 206 ЦПК України, відповідач може визнати позов на будь-якій стадії провадження у справі, зазначивши про це в заяві по суті справи або в окремій письмовій заяві. У разі визнання відповідачем позову суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову.

ІНФОРМАЦІЯ_1 в с. Сіде Самбірського району Львівської області померла ОСОБА_2 , що підтверджується свідоцтвом про смерть серія НОМЕР_1 ( а.с. 6).

Відповідно до ст. 1220 ЦК України, спадщина відкривається внаслідок смерті особи або оголошення її померлою.

Часом відкриттяспадщини єдень смертіособи, або день, з якого вона оголошується померлою.

Отже, ІНФОРМАЦІЯ_2 внаслідок смерті ОСОБА_2 відкрилася спадщина.

Згідно ст. 1217 ЦК України, спадкування здійснюється за заповітом або за законом.

Із довідки, виданої виконавчим комітетом Ралівської сільської ради Самбірського району Львівської області №305-2 від 05.11.2024 р. відомо, що ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 , до дня смерті була зареєстрована та проживала по АДРЕСА_1 одна (а.с. 7).

Той факт, що ОСОБА_2 була матір`ю позивача підтверджуєтьсяcвідоцтвом про народження, виданимповторно 30.10.2024 р., серія НОМЕР_2 (а.с. 10).

Відповідно до ч. 1 ст. 1269 цього Кодексу спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу заяву про прийняття спадщини.

Згідно ч. 1 ст. 1270 ЦК України, для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.

Із повідомлення завідувача Самбірської державної нотаріальної контори Львівської області від 06.11.2024 року відомо, що позивачем пропущено термін для прийняття спадщини після смерті ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 , та рекомендовано звернутись до суду за визначенням додаткового строку на подання заяви про прийняття спадщини (а.с. 5).

Спадкове майно ОСОБА_2 , на яке відкрилась спадщина, становить земельна частка (пай) розміром 1,52 в ум.кад.га в СВСГ «Сідівська» на території с.Сіде Самбірського району згідно сертифікату на право на земельну частку (пай) серія РН №477770 (а.с. 8).

У відповідності до частини третьоїстатті 1272 ЦК України,за позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.

В правовій позиції, викладеній в Постанові Верховного Суду від 13 березня 2020 року у справі № 314/2550/17., зокрема зазначено:

«Вирішуючи питання поважності причин пропущення шестимісячного строку, визначеногостаттею 1270 ЦК України, для прийняття спадщини, суд має враховувати, що такі причини визначаються в кожному конкретному випадку з огляду на обставини кожної справи. З урахуванням наведеного, якщо спадкоємець пропустив шестимісячний строк для подання заяви про прийняття спадщини з поважних причин, закон гарантує йому право на звернення до суду з позовом про визначення додаткового строку на подання такої заяви».

У пункті 24 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 30 травня 2008 року № 7 «Про судову практику у справах про спадкування» вказано, що, вирішуючи питання визначення особі додаткового строку, суд досліджує поважність причини пропуску строку для прийняття спадщини. При цьому необхідно виходити з того, що поважними є причини, пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій. Поважними причинами пропуску строку визнаються, зокрема: 1) тривала хвороба спадкоємців; 2) велика відстань між місцем постійного проживання спадкоємців і місцем знаходження спадкового майна; 3) складні умови праці, які, зокрема, пов`язані з тривалими відрядженнями, в тому числі закордонними; 4) перебування спадкоємців на строковій службі у складі Збройних Сил України; 5) необізнаність спадкоємців про наявність заповіту тощо.»

Як вбачається із пояснень позивача, викладених у позові, пропустив він шестимісячний строк на прийняття спадщини після смерті матері через тривалу хворобу і потребу лікування та піклування про стан здоров`я, оскільки тривалий час хворіє гіпертонічною хворобою ІІ ст. Вказане підтверджується випискою з карти амбулаторного хворого, де зазначено період із 2008 року від 30.12.2024 р. У встановлений законом шестимісячний термін позивач перебував на амбулаторному лікуванні,в період з 01 липня 2008 року по 12 липня 2008 року, а тому пропустив шестимісячний термін для прийняття спадщини. У подальшому він також лікувався.

Відповідно до п. п.5, 6 ч. 1ст. 3 ЦК України,до загальних засад цивільного законодавства віднесено, зокрема: судовий захист цивільного права та інтересу; справедливість, добросовісність та розумність.

Беручи до уваги викладене, зокрема те, що у позивача виникли об`єктивні труднощі у зверненні із заявою про прийняття спадщини до нотаріуса у шестимісячний термін після смерті матері, що в сукупності є поважною причиною пропуску строку для прийняття спадщини та виходячи із засад справедливості, добросовісності, розумності та пропорційності, суд доходить висновку, що даний позов є обґрунтований та підлягає до задоволення. Через погіршення стану здоров`я і необхідність лікування протягом періоду як до закінчення шестимісячного терміну встановленого законом для прийняття спадщини так і після, позивачем був пропущений з поважних причин строк для звернення до нотаріуса із заявою про прийняття спадщини після смерті матері.

Відтак, встановивши вищезазначене, суд задовольняє позовні вимоги.

Керуючись ст. ст. 200, 206, 258, 259, 263-265, 268 ЦПК України, суд

у х в а л и в:

Позов задовольнити.

Визначити ОСОБА_1 , РНОКПП НОМЕР_3 , додатковий строк для подання нотаріусу заяви про прийняття спадщини, яка відкрилася після смерті, ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , тривалістю три місяці з дня набрання рішенням законної сили.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не буде подано, і може бути оскаржено в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги до Львівського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Позивач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , РНОКПП НОМЕР_3 , місце проживання АДРЕСА_2 .

Відповідач: Ралівська сільська рада Самбірського району Львівської області, адреса місцезнаходження с. Ралівка, вул. І.Франка, 28, Самбірський район Львівська область, поштовий індекс 81473, ЄДРПОУ 04370254.

Повне рішення суду буде складено 17.02.2025 року.

Суддя

СудСамбірський міськрайонний суд Львівської області
Дата ухвалення рішення07.02.2025
Оприлюднено24.02.2025
Номер документу125302147
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них

Судовий реєстр по справі —452/4458/24

Рішення від 07.02.2025

Цивільне

Самбірський міськрайонний суд Львівської області

Галин В. П.

Рішення від 07.02.2025

Цивільне

Самбірський міськрайонний суд Львівської області

Галин В. П.

Ухвала від 09.01.2025

Цивільне

Самбірський міськрайонний суд Львівської області

Галин В. П.

Ухвала від 16.12.2024

Цивільне

Самбірський міськрайонний суд Львівської області

Галин В. П.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні