Вирок
від 20.02.2025 по справі 753/3204/23
ДАРНИЦЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД МІСТА КИЄВА

ДАРНИЦЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД М.КИЄВА

справа № 753/3204/23

провадження № 1-кп/753/791/25

В И Р О К

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"20" лютого 2025 р.

Дарницький районний суд міста Києва у складі:

головуючий суддя ОСОБА_1 ,

за участю секретарів судового засідання ОСОБА_2 ,

ОСОБА_3 ,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду у м. Києві кримінальне провадження, внесеному до ЄРДР № 12023100020000736 від 22.02.2023 р. за обвинуваченням:

ОСОБА_4 ,

ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженки м. Києва, українки, громадянки України, зареєстрованої та проживаючої за адресою: АДРЕСА_1 , раніше не судимої,

у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 191 КК України,

сторони кримінального провадження та інші учасники судового провадження:

прокурори ОСОБА_5 , ОСОБА_6 ,

представник потерпілого ОСОБА_7 ,

захисник ОСОБА_8 ,

обвинувачена ОСОБА_4 ,

встановив:

1.Формулювання обвинувачення, визнаного судом доведеним

1.1. ОСОБА_4 , будучи головним бухгалтером ДП «Дирекція з будівництва та обслуговування прикордонної інфраструктури», діючи умисно, реалізуючи свій злочинний умисел, направлений на розтрату чужого майна, діючи за попередньою змовою з особою, матеріали відносно якої виділені в окреме провадження, вирішила здійснила нарахування доплат, достовірно знаючи, що підстави для їх здійснення були відсутні. З метою реалізації свого злочинного умислу, ОСОБА_4 , перебуваючи на робочому місці, достовірно знаючи про відсутність підстав для нарахування надбавок і премій, узгодила з особою, матеріали відносно якої виділені в окреме провадження, спільні злочинні дії про проведення виплат за відсутності відповідних підстав, тобто вступила у попередню змову з останнім.

Реалізуючи свій злочинний умисел, направлений на розтрату коштів ДП «Дирекція з будівництва та обслуговування прикордонної інфраструктури» шляхом зловживання службовою особою своїм службовим становищем, діючи за попередньою змовою з особою, матеріали відносно якої виділені в окреме провадження, на виконання Наказу від 28.02.2020 №4-к «Про доплати, надбавки та преміювання працівників за лютий 2020 р.» здійснила нарахування грошових коштів працівникам ДП підписавши та подавши відповідну розрахунково-платіжну відомість за лютий 2020 року.

Відповідно до табелю обліку робочого часу за лютий 2020 року від 01.03.2020 року, за даними розрахунково-платіжної відомості зі звідними для відрахувань у фонди, листків про нарахування заробітної плати за лютий 2020 року, підписаних особою, матеріали відносно якої виділені в окреме провадження, та головним бухгалтером ОСОБА_4 , особі, матеріали відносно якої виділені в окреме провадження, було зайво нараховано: доплату за інтенсивність праці у розмірі 1618,50 грн. та премію - 4046,25 грн., що потягло за собою зайві витрати у вигляді єдиного соціального внеску в розмірі 1246,25 грн.

Таким чином, документально підтверджено, що ОСОБА_4 в період часу з 14.02.2020 по 17.03.2020, будучи на посаді головного бухгалтера ДП «Дирекція з будівництва та обслуговування прикордонної інфраструктури» всупереч вимог статті 75 Господарського кодексу України, статей 1, 2, 15 Закону України «Про оплату праці», «Положення про оплату праці керівних працівників Підприємства», введеного в дію наказом від 20.02.2020 р. №3, пунктів 17-20 Розділу 3 «Умови матеріального забезпечення керівника» Контракту від 10.02.2020 №б/н, достовірно усвідомлюючи, що річний фінансовий план за 2020 рік підприємством не виконано, здійснила розтрату грошових коштів, протиправно нарахувавши доплати за інтенсивність праці у розмірі 1618,50 грн., щомісячну премію до посадового окладу у розмірі 4046,25 грн., що потягло за собою зайві витрати у вигляді єдиного соціального внеску в розмірі 1246,25 грн, таким чином розтратила грошові кошти, завдавши збитку Підприємству на загальну суму 6 911,00 грн.

1.2. Крім того, ОСОБА_4 , будучи головним бухгалтером ДП «Дирекція з будівництва та обслуговування прикордонної інфраструктури», діючи умисно, реалізуючи свій злочинний умисел, направлений на привласнення та розтрату чужого майна, діючи за попередньою змовою з особою, матеріали відносно якої виділені в окреме провадження, здійснила нарахування доплат, достовірно знаючи, що підстави для їх здійснення були відсутні.

З метою реалізації свого злочинного умислу, ОСОБА_4 , перебуваючи на робочому місці, достовірно знаючи про відсутність підстав для нарахування надбавок і премій, узгодила особою, матеріали відносно якої виділені в окреме провадження, спільні злочинні дії про проведення виплат за відсутності відповідних підстав, тобто вступила у попередню змову з останнім.

Реалізуючи свій злочинний умисел, направлений на розтрату та привласнення коштів ДП «Дирекція з будівництва та обслуговування прикордонної інфраструктури», шляхом зловживання службовою особою своїм службовим становищем, діючи за попередньою змовою з особою, матеріали відносно якої виділені в окреме провадження, на виконання Наказу від 30.03.2020 №7-к «Про доплати, надбавки та преміювання працівників за березень 2020р.», відповідно до якого було встановлено доплати, надбавки та премії, здійснила нарахування грошових коштів персонально, а також працівникам ДП, підписавши при цьому відповідну розрахунково-платіжну відомість за березень 2020 року.

Відповідно до табелю обліку робочого часу за березень 2020 року від 01.04.2020 року, за даними розрахунково-платіжної відомості зі звідними для відрахувань у фонди, листків про нарахування заробітної плати за березень 2020 року, підписаних особою, матеріали відносно якої виділені в окреме провадження, та головним бухгалтером ОСОБА_4 , останній було зайво нараховано: премію у розмірі 9 468,55 грн., що потягло за собою зайві витрати у вигляді єдиного соціального внеску в розмірі 2083,08 грн.

Крім того, відповідно до табелю обліку робочого часу за березень 2020 року від 01.04.2020 року, за даними розрахунково-платіжної відомості зі звідними для відрахувань у фонди, листків про нарахування заробітної плати за березень 2020 року, підписаних особою, матеріали відносно якої виділені в окреме провадження, та головним бухгалтером ОСОБА_4 , працівникам ДП зайво нараховано доплат та премій на загальну суму 16 272,11 грн, що потягло за собою зайві витрати у вигляді зайвого нарахування єдиного соціального внеску в розмірі 4 292 грн.

Таким чином, документально підтверджено, що ОСОБА_4 в період часу з 30.03.2020 по 07.04.2020, перебуваючи у невстановленому досудовим розслідуванням місці, будучи на посаді головного бухгалтера ДП «Дирекція з будівництва та обслуговування прикордонної інфраструктури» всупереч вимог статті 75 Господарського кодексу України, статтей 1, 2, 15 закону України «Про оплату праці», «Положення про оплату праці керівних працівників Підприємства», введеного в дію наказом від 30.03.2020 №7-к, пунктів 17-20 Розділу 3 «Умови матеріального забезпечення керівника» Контракту від 10.02.2020 №б/н, достовірно усвідомлюючи, що річний фінансовий план за 2020 рік Підприємством не виконано, здійснила привласнення грошових коштів, протиправно нарахувавши персонально премію у розмірі 9 468,55 грн., що потягло за собою зайві витрати у вигляді єдиного соціального внеску в розмірі 2 083,08 грн. таким чином привласнила, шляхом зловживання своїм службовим становищем, грошові кошти на загальну суму 9 468,55 грн., завдавши збитку Підприємству на загальну суму 11 551,63 грн.

Крім того ОСОБА_4 розтратила грошові кошти, протиправно нарахувавши премії та доплати працівникам ДП на загальну суму 19 509,11 грн, що потягло за собою зайві витрати у вигляді єдиного соціального внеску в розмірі 4 292 грн, чим завдала збитку Підприємству на загальну суму 23 801,11 грн.

1.3. Крім того, ОСОБА_4 , будучи головним бухгалтером ДП «Дирекція з будівництва та обслуговування прикордонної інфраструктури», діючи умисно, реалізуючи свій злочинний умисел, направлений на розтрату чужого майна, діючи за попередньою змовою з особою, матеріали відносно якої виділені в окреме провадження, здійснила нарахування доплат, достовірно знаючи, що підстави для їх здійснення були відсутні.

З метою реалізації свого злочинного умислу, ОСОБА_4 , перебуваючи на робочому місці, достовірно знаючи про відсутність підстав для нарахування надбавок і премій, узгодила з особою, матеріали відносно якої виділені в окреме провадження, спільні злочинні дії про проведення виплат за відсутності відповідних підстав, тобто вступила у попередню змову з останнім.

Реалізуючи свій злочинний умисел, направлений на розтрату коштів ДП «Дирекція з будівництва та обслуговування прикордонної інфраструктури» шляхом зловживання службовою особою своїм службовим становищем, діючи за попередньою змовою з особою, матеріали відносно якої виділені в окреме провадження, на виконання Наказу від 30.04.2020 №9-к «Про доплати, надбавки та преміювання працівників за квітень 2020р.», відповідно до якого було встановлено доплати, надбавки та премії, здійснила нарахування грошових коштів персонально, а також працівникам ДП, підписавши та подавши відповідну розрахунково-платіжну відомість за квітень 2020 року.

Відповідно до табелю обліку робочого часу за квітень 2020 року від 01.05.2020 року, за даними розрахунково-платіжної відомості зі звідними для відрахувань у фонди, листків про нарахування заробітної плати за квітень 2020 року, підписаних особою, матеріали відносно якої виділені в окреме провадження, та головним бухгалтером ОСОБА_4 , було зайво нараховано грошові кошти, а саме: надбавку за режим секретності у розмірі 1076,30 грн, що потягло за собою зайві витрати у вигляді єдиного соціального внеску в розмірі 236,79 грн.

Таким чином, документально підтверджено, що ОСОБА_4 в період часу з 30.04.2020 по 15.05.2020, перебуваючи у невстановленому досудовим розслідуванням місці, будучи на посаді головного бухгалтера ДП «Дирекція з будівництва та обслуговування прикордонної інфраструктури» всупереч вимог статті 75 Господарського кодексу України, статтей 1, 2, 15 закону України «Про оплату праці», «Положення про оплату праці керівних працівників Підприємства», введеного в дію наказом від 20.02.2020 р. №3, пунктів 17-20 Розділу 3 «Умови матеріального забезпечення керівника» Контракту від 10.02.2020 №б/н, достовірно усвідомлюючи, що річний фінансовий план за 2020 рік Підприємством не виконано, здійснила розтрату грошових коштів, протиправно нарахувавши надбавку за режим секретності у розмірі 1076,30 грн, що потягло за собою зайві витрати у вигляді єдиного соціального внеску в розмірі 236,79 грн, таким чином розтратила грошові кошти, завдавши збитку Підприємству на загальну суму 1313,09 грн.

1.4. Крім того, ОСОБА_4 , будучи головним бухгалтером ДП «Дирекція з будівництва та обслуговування прикордонної інфраструктури», діючи умисно, реалізуючи свій злочинний умисел, направлений на привласнення та розтрату чужого майна, діючи за попередньою змовою з особою, матеріали відносно якої виділені в окреме провадження, здійснила нарахування доплат, достовірно знаючи, що підстави для їх здійснення були відсутні.

З метою реалізації свого злочинного умислу, ОСОБА_4 , перебуваючи на робочому місці, достовірно знаючи про відсутність підстав для нарахування надбавок і премій, узгодила з особою, матеріали відносно якої виділені в окреме провадження, спільні злочинні дії про проведення виплат за відсутності відповідних підстав, тобто вступила у попередню змову з останнім.

Реалізуючи свій злочинний умисел, направлений на розтрату та привласнення коштів ДП «Дирекція з будівництва та обслуговування прикордонної інфраструктури», шляхом зловживання службовою особою своїм службовим становищем, діючи за попередньою змовою з особою, матеріали відносно якої виділені в окреме провадження, на виконання Наказу від 29.05.2020 №11-к «Про доплати, надбавки та преміювання працівників за травень 2020р.», відповідно до якого було встановлено доплати, надбавки та премії, здійснила нарахування грошових коштів персонально, а також працівникам ДП, підписавши при цьому відповідну розрахунково-платіжну відомість за травень 2020 року.

Відповідно до табелю обліку робочого часу за травень 2020 року від 01.05.2020 року, за даними розрахунково-платіжної відомості зі звідними для відрахувань у фонди, листків про нарахування заробітної плати за травень 2020 року, підписаних особою, матеріали відносно якої виділені в окреме провадження, та головним бухгалтером ОСОБА_4 , останній було зайво нараховано: премію у розмірі 4 078,76 грн., що потягло за собою зайві витрати у вигляді єдиного соціального внеску в розмірі 897,33 грн.

Крім того, відповідно до табелю обліку робочого часу за травень 2020 року від 01.06.2020 року, за даними розрахунково-платіжної відомості зі звідними для відрахувань у фонди, листків про нарахування заробітної плати за травень 2020 року, підписаних особою, матеріали відносно якої виділені в окреме провадження, та головним бухгалтером ОСОБА_4 , працівникам зайво нараховано грошові кошти, а саме: доплати, премії та надбавки за режим секретності на загальну суму 9 384,06 грн, що потягло за собою зайві витрати у вигляді зайвого нарахування єдиного соціального внеску в розмірі 2 064,49 грн.

Таким чином, документально підтверджено, що ОСОБА_4 в період часу з 29.05.2020 по 09.06.2020, перебуваючи у невстановленому досудовим розслідуванням місці, будучи на посаді головного бухгалтера ДП «Дирекція з будівництва та обслуговування прикордонної інфраструктури» всупереч вимог статті 75 Господарського кодексу України, статей 1, 2, 15 закону України «Про оплату праці», «Положення про оплату праці керівних працівників Підприємства», введеного в дію наказом від 30.03.2020 №7-к, пунктів 17-20 Розділу 3 «Умови матеріального забезпечення керівника» Контракту від 10.02.2020 №б/н, достовірно усвідомлюючи, що річний фінансовий план за 2020 рік Підприємством не виконано, здійснила привласнення грошових коштів, протиправно нарахувавши персонально премію у розмірі 4 078,76 грн, що потягло за собою зайві витрати у вигляді єдиного соціального внеску в розмірі 897,33 грн, таким чином завдала збитку Підприємству на загальну суму 4 976,09 грн.

Крім того ОСОБА_4 розтратила грошові кошти, протиправно нарахувавши премії та доплати працівникам ДП на загальну суму 9 384,06 грн, що потягло за собою зайві витрати у вигляді єдиного соціального внеску в розмірі 2 064,49 грн, чим завдала збитку Підприємству на загальну суму 11 433,55 грн.

1.5. Крім того, ОСОБА_4 , будучи головним бухгалтером ДП «Дирекція з будівництва та обслуговування прикордонної інфраструктури», діючи умисно, реалізуючи свій злочинний умисел, направлений на привласнення та розтрату чужого майна, діючи за попередньою змовою з особою, матеріали відносно якої виділені в окреме провадження, здійснила нарахування доплат, достовірно знаючи, що підстави для їх здійснення були відсутні.

З метою реалізації свого злочинного умислу, ОСОБА_4 , перебуваючи на робочому місці, достовірно знаючи про відсутність підстав для нарахування надбавок і премій, узгодила з особою, матеріали відносно якої виділені в окреме провадження, спільні злочинні дії про проведення виплат за відсутності відповідних підстав, тобто вступила у попередню змову з останнім.

Реалізуючи свій злочинний умисел, направлений на розтрату та привласнення коштів ДП «Дирекція з будівництва та обслуговування прикордонної інфраструктури», шляхом зловживання службовою особою своїм службовим становищем, діючи за попередньою змовою з особою, матеріали відносно якої виділені в окреме провадження, на виконання Наказу від 30.06.2020 №14-к «Про доплати, надбавки та преміювання працівників за червень 2020р.», відповідно до якого було встановлено доплати, надбавки та премії, здійснила нарахування грошових коштів персонально, а також працівникам ДП, підписавши при цьому відповідну розрахунково-платіжну відомість за червень 2020 року.

Відповідно до табелю обліку робочого часу за червень 2020 року від 01.07.2020 року, за даними розрахунково-платіжної відомості зі звідними для відрахувань у фонди, листків про нарахування заробітної плати за червень 2020 року, підписаних особою, матеріали відносно якої виділені в окреме провадження, та головним бухгалтером ОСОБА_4 , останній було зайво нараховано: премію у розмірі 4 078,76 грн., що потягло за собою зайві витрати у вигляді єдиного соціального внеску в розмірі 897,33 грн.

Крім того, відповідно до табелю обліку робочого часу за червень 2020 року від 01.07.2020 року, за даними розрахунково-платіжної відомості зі звідними для відрахувань у фонди, листків про нарахування заробітної плати за червень 2020 року, особою, матеріали відносно якої виділені в окреме провадження, та головним бухгалтером ОСОБА_4 , працівникам зайво нараховано грошові кошти, а саме: доплати, премії та надбавки за режим секретності на загальну суму 8 880,35 грн, що потягло за собою зайві витрати у вигляді зайвого нарахування єдиного соціального внеску в розмірі 1 922,42 грн.

Таким чином, документально підтверджено, що ОСОБА_4 в період часу з 30.06.2020 по 09.07.2020, перебуваючи у невстановленому досудовим розслідуванням місці, будучи на посаді головного бухгалтера ДП «Дирекція з будівництва та обслуговування прикордонної інфраструктури» в супереч вимог статті 75 Господарського кодексу України, статтей 1, 2, 15 закону України «Про оплату праці», «Положення про оплату праці керівних працівників Підприємства», введеного в дію наказом від 30.03.2020 №7-к, пунктів 17-20 Розділу 3 «Умови матеріального забезпечення керівника» Контракту від 10.02.2020 №б/н, достовірно усвідомлюючи, що річний фінансовий план за 2020 рік Підприємством не виконано, здійснила привласнення грошових коштів, протиправно нарахувавши персонально премію у розмірі 4 078,76 грн, що потягло за собою зайві витрати у вигляді єдиного соціального внеску в розмірі 897,33 грн, таким чином завдала збитку Підприємству на загальну суму 4 976,09 грн.

Крім того ОСОБА_4 розтратила грошові кошти, протиправно нарахувавши премії та доплати працівникам ДП на загальну суму 8 738,28 грн, що потягло за собою зайві витрати у вигляді зайвого нарахування єдиного соціального внеску в розмірі 1 922,42 грн, чим завдала збитку Підприємству на загальну суму 10 802,77 грн.

1.6. Крім того, ОСОБА_4 , будучи головним бухгалтером ДП «Дирекція з будівництва та обслуговування прикордонної інфраструктури», діючи умисно, реалізуючи свій злочинний умисел, направлений на привласнення та розтрату чужого майна, діючи за попередньою змовою з особою, матеріали відносно якої виділені в окреме провадження, здійснила нарахування доплат, достовірно знаючи, що підстави для їх здійснення були відсутні.

З метою реалізації свого злочинного умислу, ОСОБА_4 , перебуваючи на робочому місці, достовірно знаючи про відсутність підстав для нарахування надбавок і премій, узгодила з особою, матеріали відносно якої виділені в окреме провадження, спільні злочинні дії про проведення виплат за відсутності відповідних підстав, тобто вступила у попередню змову з останнім.

Реалізуючи свій злочинний умисел, направлений на розтрату та привласнення коштів ДП «Дирекція з будівництва та обслуговування прикордонної інфраструктури», шляхом зловживання службовою особою своїм службовим становищем, діючи за попередньою змовою з особою, матеріали відносно якої виділені в окреме провадження, на виконання Наказу від 31.07.2020 №21/1«Про доплати, надбавки та преміювання працівників за липень 2020 р.», відповідно до якого було встановлено доплати, надбавки та премії, здійснила нарахування грошових коштів персонально, а також працівникам ДП, підписавши при цьому відповідну розрахунково-платіжну відомість за липень 2020 року.

Відповідно до табелю обліку робочого часу липень 2020 року від 01.08.2020 року, за даними розрахунково-платіжної відомості зі звідними для відрахувань у фонди, листків про нарахування заробітної плати за липень 2020 року, підписаних особою, матеріали відносно якої виділені в окреме провадження, та головним бухгалтером ОСОБА_4 , останній було зайво нараховано: премію у розмірі 4 078,76 грн., що потягло за собою зайві витрати у вигляді єдиного соціального внеску в розмірі 897,33 грн.

Крім того, відповідно до табелю обліку робочого часу за липень 2020 року від 01.08.2020 року, за даними розрахунково-платіжної відомості зі звідними для відрахувань у фонди, листків про нарахування заробітної плати за липень 2020 року, підписаних особою, матеріали відносно якої виділені в окреме провадження, та головним бухгалтером ОСОБА_4 , працівникам зайво нараховано грошові кошти, а саме: доплати, премії на загальну суму 8 092,5 грн, що потягло за собою зайві витрати у вигляді зайвого нарахування єдиного соціального внеску в розмірі 1780,35 грн.

Таким чином, документально підтверджено, що ОСОБА_4 в період часу з 15.07.2020 по 31.07.2020, перебуваючи у невстановленому досудовим розслідуванням місці, будучи на посаді головного бухгалтера ДП «Дирекція з будівництва та обслуговування прикордонної інфраструктури» всупереч вимог статті 75 Господарського кодексу України, статтей 1, 2, 15 закону України «Про оплату праці», «Положення про оплату праці керівних працівників Підприємства», введеного в дію наказом від 30.03.2020 №7-к, пунктів 17-20 Розділу 3 «Умови матеріального забезпечення керівника» Контракту від 10.02.2020 №б/н, достовірно усвідомлюючи, що річний фінансовий план за 2020 рік Підприємством не виконано, здійснила привласнення грошових коштів, протиправно нарахувавши персонально премію у розмірі 4 078,76 грн, що потягло за собою зайві витрати у вигляді єдиного соціального внеску в розмірі 897,33 грн, таким чином завдала збитку Підприємству на загальну суму 4 976,09 грн.

Крім того ОСОБА_4 розтратила грошові кошти, протиправно нарахувавши премії та доплати працівникам ДП на загальну суму 8 092,5 грн, що потягло за собою зайві витрати у вигляді зайвого нарахування єдиного соціального внеску в розмірі 1780,35 грн, чим завдала збитку Підприємству на загальну суму 9872,85 грн.

1.7. Крім того, ОСОБА_4 , будучи головним бухгалтером ДП «Дирекція з будівництва та обслуговування прикордонної інфраструктури», діючи умисно, реалізуючи свій злочинний умисел, направлений на привласнення та розтрату чужого майна, діючи за попередньою змовою з особою, матеріали відносно якої виділені в окреме провадження, здійснила нарахування доплат, достовірно знаючи, що підстави для їх здійснення були відсутні.

З метою реалізації свого злочинного умислу, ОСОБА_4 , перебуваючи на робочому місці, достовірно знаючи про відсутність підстав для нарахування надбавок і премій, узгодила з особою, матеріали відносно якої виділені в окреме провадження, спільні злочинні дії про проведення виплат за відсутності відповідних підстав, тобто вступила у попередню змову з останнім.

Реалізуючи свій злочинний умисел, направлений на розтрату та привласнення коштів ДП «Дирекція з будівництва та обслуговування прикордонної інфраструктури», шляхом зловживання службовою особою своїм службовим становищем, діючи за попередньою змовою з особою, матеріали відносно якої виділені в окреме провадження, на виконання Наказу від 31.08.2020 №24-к «Про доплати, надбавки та преміювання працівників за серпень 2020р.», відповідно до якого було встановлено доплати, надбавки та премії, здійснила нарахування грошових коштів персонально, а також працівникам ДП, підписавши при цьому відповідну розрахунково-платіжну відомість за серпень 2020 року.

Відповідно до табелю обліку робочого часу серпень 2020 року від 01.09.2020 року, за даними розрахунково-платіжної відомості зі звідними для відрахувань у фонди, листків про нарахування заробітної плати за серпень 2020 року, підписаних особою, матеріали відносно якої виділені в окреме провадження, та головним бухгалтером ОСОБА_4 , останній було зайво нараховано: премію у розмірі 5 826,80 грн, що потягло за собою зайві витрати у вигляді єдиного соціального внеску в розмірі 1281,90 грн.

Крім того, відповідно до табелю обліку робочого часу за серпень 2020 року від 01.09.2020 року, за даними розрахунково-платіжної відомості зі звідними для відрахувань у фонди, листків про нарахування заробітної плати за серпень 2020 року, підписаних особою, матеріали відносно якої виділені в окреме провадження, та головним бухгалтером ОСОБА_4 , працівникам зайво нараховано грошові кошти, а саме: доплати, премії на загальну суму 8 092,5 грн, що потягло за собою зайві витрати у вигляді зайвого нарахування єдиного соціального внеску в розмірі 1780,35 грн.

Таким чином, документально підтверджено, що ОСОБА_4 в період часу з 21.08.2020 по 01.09.2020, перебуваючи у невстановленому досудовим розслідуванням місці, будучи на посаді головного бухгалтера ДП «Дирекція з будівництва та обслуговування прикордонної інфраструктури» всупереч вимог статті 75 Господарського кодексу України, статей 1, 2, 15 закону України «Про оплату праці», «Положення про оплату праці керівних працівників Підприємства», введеного в дію наказом від 30.03.2020 №7-к, пунктів 17-20 Розділу 3 «Умови матеріального забезпечення керівника» Контракту від 10.02.2020 №б/н, достовірно усвідомлюючи, що річний фінансовий план за 2020 рік Підприємством не виконано, здійснила привласнення грошових коштів, протиправно нарахувавши персонально премію у розмірі 5 826,80 грн, що потягло за собою зайві витрати у вигляді єдиного соціального внеску в розмірі 1281,90 грн, таким чином завдала збитку Підприємству на загальну суму 7108,70 грн.

Крім того ОСОБА_4 розтратила грошові кошти, протиправно нарахувавши премії та доплати працівникам ДП на загальну суму 8 092,5 грн, що потягло за собою зайві витрати у вигляді зайвого нарахування єдиного соціального внеску в розмірі 1780,35 грн, чим завдала збитку Підприємству на загальну суму 9872,85 грн.

1.8. Крім того, ОСОБА_4 , будучи головним бухгалтером ДП «Дирекція з будівництва та обслуговування прикордонної інфраструктури», діючи умисно, реалізуючи свій злочинний умисел, направлений на привласнення та розтрату чужого майна, діючи за попередньою змовою з особою, матеріали відносно якої виділені в окреме провадження, здійснила нарахування доплат, достовірно знаючи, що підстави для їх здійснення були відсутні.

З метою реалізації свого злочинного умислу, ОСОБА_4 , перебуваючи на робочому місці, достовірно знаючи про відсутність підстав для нарахування надбавок і премій, узгодила з особою, матеріали відносно якої виділені в окреме провадження, спільні злочинні дії про проведення виплат за відсутності відповідних підстав, тобто вступила у попередню змову з останнім.

Реалізуючи свій злочинний умисел, направлений на розтрату та привласнення коштів ДП «Дирекція з будівництва та обслуговування прикордонної інфраструктури», шляхом зловживання службовою особою своїм службовим становищем, діючи за попередньою змовою з особою, матеріали відносно якої виділені в окреме провадження, на виконання Наказу від 30.09.2020 №28-к «Про доплати, надбавки та преміювання працівників за вересень 2020р.», відповідно до якого було встановлено доплати, надбавки та премії, здійснила нарахування грошових коштів персонально, а також працівникам ДП, підписавши при цьому відповідну розрахунково-платіжну відомість за вересень 2020 року.

Відповідно до табелю обліку робочого часу вересень 2020 року від 01.09.2020 року, за даними розрахунково-платіжної відомості зі звідними для відрахувань у фонди, листків про нарахування заробітної плати за вересень 2020 року, підписаних особою, матеріали відносно якої виділені в окреме провадження, та головним бухгалтером ОСОБА_4 , останній було зайво нараховано: премію у розмірі 12 205,36 грн., що потягло за собою зайві витрати у вигляді єдиного соціального внеску в розмірі 2 685,18 грн.

Крім того, відповідно до табелю обліку робочого часу за вересень 2020 року від 01.09.2020 року, за даними розрахунково-платіжної відомості зі звідними для відрахувань у фонди, листків про нарахування заробітної плати за вересень 2020 року, підписаних особою, матеріали відносно якої виділені в окреме провадження, та головним бухгалтером ОСОБА_4 , працівникам зайво нараховано грошові кошти, а саме: доплати, премії, матеріальну допомогу на загальну суму 22 438,3 грн, що потягло за собою зайві витрати у вигляді зайвого нарахування єдиного соціального внеску в розмірі 4 936,43 грн.

Таким чином, документально підтверджено, що ОСОБА_4 в період часу з 30.09.2020 по 02.10.2020, перебуваючи у невстановленому досудовим розслідуванням місці, будучи на посаді головного бухгалтера ДП «Дирекція з будівництва та обслуговування прикордонної інфраструктури» всупереч вимог статті 75 Господарського кодексу України, статтей 1, 2, 15 закону України «Про оплату праці», «Положення про оплату праці керівних працівників Підприємства», введеного в дію наказом від 30.03.2020 №7-к, пунктів 17-20 Розділу 3 «Умови матеріального забезпечення керівника» Контракту від 10.02.2020 №б/н, достовірно усвідомлюючи, що річний фінансовий план за 2020 рік Підприємством не виконано, здійснила привласнення грошових коштів, протиправно нарахувавши персонально премію у розмірі 12 205,36 грн., що потягло за собою зайві витрати у вигляді єдиного соціального внеску в розмірі 2 685,18 грн, таким чином завдала збитку Підприємству на загальну суму 14 890,54 грн.

Крім того, ОСОБА_4 розтратила грошові кошти, протиправно нарахувавши премії та доплати працівникам ДП на загальну суму 22 438,3 грн, що потягло за собою зайві витрати у вигляді зайвого нарахування єдиного соціального внеску в розмірі 4 936,43 грн., чим завдала збитку Підприємству на загальну суму 27 374,73 грн.

1.9. Крім того, ОСОБА_4 , будучи головним бухгалтером ДП «Дирекція з будівництва та обслуговування прикордонної інфраструктури», діючи умисно, реалізуючи свій злочинний умисел, направлений на привласнення та розтрату чужого майна, діючи за попередньою змовою з особою матеріали відносно якої виділено в окреме провадження, здійснила нарахування доплат, достовірно знаючи, що підстави для їх здійснення були відсутні.

З метою реалізації свого злочинного умислу, ОСОБА_4 , перебуваючи на робочому місці, достовірно знаючи про відсутність підстав для нарахування надбавок і премій, узгодила з особою, матеріали відносно якої виділені в окреме провадження, спільні злочинні дії про проведення виплат за відсутності відповідних підстав, тобто вступила у попередню змову з останнім.

Реалізуючи свій злочинний умисел, направлений на розтрату та привласнення коштів ДП «Дирекція з будівництва та обслуговування прикордонної інфраструктури», шляхом зловживання службовою особою своїм службовим становищем, діючи за попередньою змовою з особою, матеріали відносно якої виділені в окреме провадження, на виконання Наказу від 30.10.2020 №30-к «Про доплати, надбавки та преміювання працівників за жовтень 2020р.», відповідно до якого було встановлено доплати, надбавки та премії, здійснила нарахування грошових коштів персонально, а також працівникам ДП, підписавши при цьому відповідну розрахунково-платіжну відомість за жовтень 2020 року.

Відповідно до табелю обліку робочого часу жовтень 2020 року від 01.10.2020 року, за даними розрахунково-платіжної відомості зі звідними для відрахувань у фонди, листків про нарахування заробітної плати за жовтень 2020 року, підписаних особою, матеріали відносно якої виділені в окреме провадження, та головним бухгалтером ОСОБА_4 , останній було зайво нараховано: премію у розмірі 11 653,60 грн, що потягло за собою зайві витрати у вигляді єдиного соціального внеску в розмірі 2 563,79 грн.

Крім того, відповідно до табелю обліку робочого часу за жовтень 2020 року від 01.10.2020 року, за даними розрахунково-платіжної відомості зі звідними для відрахувань у фонди, листків про нарахування заробітної плати за жовтень 2020 року, підписаних особою, матеріали відносно якої виділені в окреме провадження, та головним бухгалтером ОСОБА_4 , працівникам зайво нараховано грошові кошти, а саме: доплати, премії, матеріальну допомогу на загальну суму 8 092,5 грн, що потягло за собою зайві витрати у вигляді зайвого нарахування єдиного соціального внеску в розмірі 1780,35 грн.

Таким чином, документально підтверджено, що ОСОБА_4 в період часу з 30.10.2020 по 01.12.2020, перебуваючи у невстановленому досудовим розслідуванням місці, будучи на посаді головного бухгалтера ДП «Дирекція з будівництва та обслуговування прикордонної інфраструктури» в супереч вимог статті 75 Господарського кодексу України, статтей 1, 2, 15 закону України «Про оплату праці», «Положення про оплату праці керівних працівників Підприємства», введеного в дію наказом від 30.03.2020 №7-к, пунктів 17-20 Розділу 3 «Умови матеріального забезпечення керівника» Контракту від 10.02.2020 №б/н, достовірно усвідомлюючи, що річний фінансовий план за 2020 рік Підприємством не виконано, здійснила привласнення грошових коштів, протиправно нарахувавши персонально премію у розмірі 11 653,60 грн, що потягло за собою зайві витрати у вигляді єдиного соціального внеску в розмірі 2 563,79 грн, таким чином завдала збитку Підприємству на загальну суму 14 217,39 грн.

Крім того ОСОБА_4 розтратила грошові кошти, протиправно нарахувавши премії та доплати працівникам ДП на загальну суму 8 092,5 грн, що потягло за собою зайві витрати у вигляді зайвого нарахування єдиного соціального внеску в розмірі 1780,35 грн, чим завдала збитку Підприємству на загальну суму 9 872,85 грн.

1.10. Крім того, ОСОБА_4 , будучи головним бухгалтером ДП «Дирекція з будівництва та обслуговування прикордонної інфраструктури», діючи умисно, реалізуючи свій злочинний умисел, направлений на привласнення та розтрату чужого майна, діючи за попередньою змовою з особою, матеріали відносно якої виділені в окреме провадження, здійснила нарахування доплат, достовірно знаючи, що підстави для їх здійснення були відсутні.

З метою реалізації свого злочинного умислу, ОСОБА_4 , перебуваючи на робочому місці, достовірно знаючи про відсутність підстав для нарахування надбавок і премій, узгодила з особою, матеріали відносно якої виділені в окреме провадження, спільні злочинні дії про проведення виплат за відсутності відповідних підстав, тобто вступила у попередню змову з останнім.

Реалізуючи свій злочинний умисел, направлений на розтрату та привласнення коштів ДП «Дирекція з будівництва та обслуговування прикордонної інфраструктури», шляхом зловживання службовою особою своїм службовим становищем, діючи за попередньою змовою з особою, матеріали відносно якої виділені в окреме провадження, на виконання Наказу від 30.11.2020 №32-к «Про доплати, надбавки та преміювання працівників за листопад 2020р.», відповідно до якого було встановлено доплати, надбавки та премії, здійснила нарахування грошових коштів персонально, а також працівникам ДП, підписавши при цьому відповідну розрахунково-платіжну відомість за листопад 2020 року.

Відповідно до табелю обліку робочого часу листопад 2020 року від 01.11.2020 року, за даними розрахунково-платіжної відомості зі звідними для відрахувань у фонди, листків про нарахування заробітної плати за листопад 2020 року, підписаних особою, матеріали відносно якої виділені в окреме провадження, та головним бухгалтером ОСОБА_4 , останній було зайво нараховано: премію у розмірі 11 653,60 грн, що потягло за собою зайві витрати у вигляді єдиного соціального внеску в розмірі 2 563,79 грн.

Крім того, відповідно до табелю обліку робочого часу за листопад 2020 року від 01.11.2020 року, за даними розрахунково-платіжної відомості зі звідними для відрахувань у фонди, листків про нарахування заробітної плати за листопад 2020 року, підписаних особою, матеріали відносно якої виділені в окреме провадження, та головним бухгалтером ОСОБА_4 , працівникам зайво нараховано грошові кошти, а саме: доплати, премії, матеріальну допомогу на загальну суму 8 092,5 грн, що потягло за собою зайві витрати у вигляді зайвого нарахування єдиного соціального внеску в розмірі 1780,35 грн..

Таким чином, документально підтверджено, що ОСОБА_4 в період часу з 30.11.2020 по 23.02.2021, перебуваючи у невстановленому досудовим розслідуванням місці, будучи на посаді головного бухгалтера ДП «Дирекція з будівництва та обслуговування прикордонної інфраструктури» в супереч вимог статті 75 Господарського кодексу України, статей 1, 2, 15 закону України «Про оплату праці», «Положення про оплату праці керівних працівників Підприємства», введеного в дію наказом від 30.03.2020 №7-к, пунктів 17-20 Розділу 3 «Умови матеріального забезпечення керівника» Контракту від 10.02.2020 №б/н, достовірно усвідомлюючи, що річний фінансовий план за 2020 рік Підприємством не виконано, здійснила привласнення грошових коштів, протиправно нарахувавши персонально премію у розмірі 11 653,60 грн, що потягло за собою зайві витрати у вигляді єдиного соціального внеску в розмірі 2 563,79 грн, таким чином завдала збитку Підприємству на загальну суму 14 217,39 грн.

Крім того ОСОБА_4 розтратила грошові кошти, протиправно нарахувавши премії та доплати працівникам ДП на загальну суму 8 092,5 грн, що потягло за собою зайві витрати у вигляді зайвого нарахування єдиного соціального внеску в розмірі 1780,35 грн, чим завдала збитку Підприємству на загальну суму 9 872,85 грн.

1.11. Крім того, ОСОБА_4 , будучи головним бухгалтером ДП «Дирекція з будівництва та обслуговування прикордонної інфраструктури», діючи умисно, реалізуючи свій злочинний умисел, направлений на привласнення та розтрату чужого майна, діючи за попередньою змовою з особою, матеріали відносно якої виділені в окреме провадження, здійснила нарахування доплат, достовірно знаючи, що підстави для їх здійснення були відсутні.

З метою реалізації свого злочинного умислу, ОСОБА_4 , перебуваючи на робочому місці, достовірно знаючи про відсутність підстав для нарахування надбавок і премій, узгодила з особою, матеріали відносно якої виділені в окреме провадження, спільні злочинні дії про проведення виплат за відсутності відповідних підстав, тобто вступила у попередню змову з останнім.

Реалізуючи свій злочинний умисел, направлений на розтрату та привласнення коштів ДП «Дирекція з будівництва та обслуговування прикордонної інфраструктури», шляхом зловживання службовою особою своїм службовим становищем, діючи за попередньою змовою з особою, матеріали відносно якої виділені в окреме провадження, на виконання Наказу від 31.12.2020 №33-к «Про доплати, надбавки та преміювання працівників за грудень 2020р.», відповідно до якого було встановлено доплати, надбавки та премії, здійснила нарахування грошових коштів персонально, а також працівникам ДП, підписавши при цьому відповідну розрахунково-платіжну відомість за грудень 2020 року.

Відповідно до табелю обліку робочого часу грудень 2020 року від 01.12.2020 року, за даними розрахунково-платіжної відомості зі звідними для відрахувань у фонди, листків про нарахування заробітної плати за грудень 2020 року, підписаних особою, матеріали відносно якої виділені в окреме провадження, та головним бухгалтером ОСОБА_4 , останній було зайво нараховано: премію у розмірі 11 653,60 грн, що потягло за собою зайві витрати у вигляді єдиного соціального внеску в розмірі 2 563,79 грн.

Крім того, відповідно до табелю обліку робочого часу за грудень 2020 року від 01.12.2020 року, за даними розрахунково-платіжної відомості зі звідними для відрахувань у фонди, листків про нарахування заробітної плати за грудень 2020 року, підписаних особою, матеріали відносно якої виділені в окреме провадження, та головним бухгалтером ОСОБА_4 , працівникам зайво нараховано грошові кошти, а саме: доплати, премії, матеріальну допомогу на загальну суму 8 092,5 грн, що потягло за собою зайві витрати у вигляді зайвого нарахування єдиного соціального внеску в розмірі 1 780,35 грн..

Таким чином, документально підтверджено, що ОСОБА_4 в період часу з 31.12.2020 по 01.04.2021, перебуваючи у невстановленому досудовим розслідуванням місці, будучи на посаді головного бухгалтера ДП «Дирекція з будівництва та обслуговування прикордонної інфраструктури» в супереч вимог статті 75 Господарського кодексу України, статтей 1, 2, 15 закону України «Про оплату праці», «Положення про оплату праці керівних працівників Підприємства», введеного в дію наказом від 30.03.2020 №7-к, пунктів 17-20 Розділу 3 «Умови матеріального забезпечення керівника» Контракту від 10.02.2020 №б/н, достовірно усвідомлюючи, що річний фінансовий план за 2020 рік Підприємством не виконано, здійснила привласнення грошових коштів, протиправно нарахувавши персонально премію у розмірі 11 653,60 грн, що потягло за собою зайві витрати у вигляді єдиного соціального внеску в розмірі 2 563,79 грн, таким чином завдала збитку Підприємству на загальну суму 14 217,39 грн.

Крім того ОСОБА_4 розтратила грошові кошти, протиправно нарахувавши премії та доплати працівникам ДП на загальну суму 8 092,5 грн, що потягло за собою зайві витрати у вигляді зайвого нарахування єдиного соціального внеску в розмірі 1780,35 грн, чим завдала збитку Підприємству на загальну суму 9 872,85 грн.

2.Докази на підтвердження встановлених судом обставин

2.1.Будучи допитаною в судовому засіданні обвинувачена ОСОБА_4 свою вину у вчиненому правопорушенні не визнала. Суду показала, що в Державному підприємстві «Дирекція з будівництва та обслуговування прикордонної інфраструктури» вона працювала з 2015 року по 2021 рік. Вказане підприємство було створено уповноваженим органом Адміністрації Державної прикордонної служби України. Підприємство було комерційним, і утримувало само себе. За бюджетні кошти воно не утримувалось. Очолював підприємство спочатку ОСОБА_9 , якого потім звільнили. Якийсь період був виконуючий обов`язків, начальник виробничого відділу, а потім по контракту прийшов ОСОБА_10 . Контракт був з Адміністрацією Державної прикордонної служби України. ОСОБА_4 була призначена головним бухгалтером спочатку ОСОБА_9 , а в подальшому ОСОБА_10 . Виплата заробітних плат та інші утримання відбувались за свої кошти. Метою створення вказаного підприємства було будівництво. Був замовник перший окремий відділ капітального будівництва держприкордонної служби, це державний відділ, але кошти надходили не на бюджетний рахунок. Підприємство виконувало облаштування кордону України, українсько-російський кордон в Харківській області. Від замовника надходили кошти, які перераховувались підрядним організаціям до копійки, і вони виконували роботу. Це були земельні роботи, будування стіни, опорних пунктів на кордоні України. ДП «Дирекція з будівництва та обслуговування прикордонної інфраструктури» виконувало послуги генпідряду підрядним організаціям. Всі утримання відбувались за рахунок генпідрядних коштів. На підприємстві був штатний розпис, людей було до 10 чоловік. Всі свої дії вона вчиняла по наказам керівника, самостійно нарахувань не робила. Відношення до виплат вона не мала, так як не мала права підпису у банківських установах. Право підпису в Клієнт банк мав керівник ОСОБА_10 . ЇЇ робота полягала в тому, що на підставі наданого керівником наказу, вона робила розрахункові відомості, документ 6-б та 7-б, які передбачали нарахування заробітної плати, лікарняних, відпускних та податків. Ці накази видавав ОСОБА_10 В 2019-2020 року коли змінилось керівництво адміністрації Державної прикордонної служби, у ОСОБА_10 з ними пішли непорозуміння. Скільки грошей з 2015 по 2021 рік було перераховано підприємством генпідрядчику вона не пам`ятає. За результатами роботи підприємства, все було зроблено, але акти не підписувались та не приймались новим керівництвом. Далі гроші від замовників не надходили, почались затримки по зарплатах, люди почали писати заяви про звільнення. ОСОБА_4 також написала заяву про звільнення.

2.2. Допитаний в судовому засіданні представник потерпілого ОСОБА_7 суду показав, що за результатами аудиторського звіту Державного підприємства «Дирекція з будівництва та обслуговування прикордонної інфраструктури» було виявлено порушення та направлено до правоохоронних органів. Йому відомо, що з правоохоронних органів надходили запити, він надавав перелік запитуваних документів, направляв поштою.

2.3. Свідок ОСОБА_11 суду показав, що працює начальником Управління внутрішнього аудиту Державної прикордонної служби України. По вказаній справі йому відомо, що Головою Державної прикордонної служби України було прийнято рішення про проведення аудиту з метою оцінки стану ефективності управління бюджетними коштами і стану державного підприємства «Дирекція з будівництва та обслуговування прикордонної інфраструктури». За результатами аудиту було встановлено, що господарський стан відповідає умовам банкрутства. Під час проведення аудиту головою Державної прикордонної служби було прийнято рішення про припинення існування даного державного підприємства. Вказав, що рішенням Кабінету Міністрів України було передано управління даного підприємства до сфери Управління державної прикордонної служби України. При передачі державного підприємства до сфери управління будь-якого органу центрального управління державного прикордонної служби укладається контракт між керівником державного підприємства та головою державної прикордонної служби України на ведення господарської діяльності. Державне підприємство не являється розпорядником державних коштів в розумінні бюджетного кодексу, воно отримує кошти відповідно до укладених договорів. Вказане підприємство було посередником між будівництвом та підрядними організаціями.

2.4. Свідок ОСОБА_12 суду показав, що був присутній під час проведення аудиту Державного підприємства «Дирекція з будівництва та обслуговування прикордонної інфраструктури». Аудит проводився з 04.08.2021 по 09.09.2021 року та з 27.09.2021 року по 05.10.2021 року. ОСОБА_12 був керівником аудиторської групи. Підставою для проведення аудиторської перевірки був наказ Адміністрації Державної прикордонної служби України. Під час проведення вказаного аудиту було встановлено ряд порушень. 2019 рік підприємство завершило із прибутком, але не виконало показники фінансового плану. 2020 та 2021 рік були закінчені зі збитками. Затвердження фінансового плану є обов`язковою умовою діяльності підприємства. Вказав, що умовою виплати премій працівникам, крім іншого була наявність прибуткового виконання показників фінансового плану. За результатами проведеного аудиту, головою Державної прикордонної служби України було прийнято рішення передати матеріали до правоохоронних органів. Питання оплати праці працівників регулювалось положенням про оплату праці працівників державного підприємства, який було затверджено керівником. Встановлення конкретних розмірів надбавок, премій і одноразових премій повинно регулюватись окремими наказами директора підприємства. Сам особисто ОСОБА_10 не готував проекти наказів, але він їх підписував як керівник. Хто саме готував накази свідок не знає, і не може стверджувати, але як правило такі накази готує головний бухгалтер, який володіє інформацією про кошти, на якого покладено обов`язок здійснення контролю за використанням коштів, дотримання норм по питанням оплати праці. Адміністрація державної прикордонної служби України до надання дозволів у питаннях оплати праці працівників державного підприємства відношення не має. Державне підприємство і керівник уповноважені визначити форми оплати праці, видавати накази та слідувати за їх виконанням. Але Державна прикордонна служба України уповноважена здійснювати контроль за використанням коштів, активів і виконання фінансових планів, як орган державного управління. Також вказав, що ДП «Дирекція з будівництва та обслуговування прикордонної інфраструктури» отримувало кошти від виконання підрядних робіт, і передачі в оренду рухомого майна. Державне підприємство не було бюджетною установою і кошти від держбюджету не отримувало, вони отримували кошти у порядку розрахунку за виконані послуги. Замовником була бюджетна установа Головний центр капітального будівництва Державної прикордонної служби України.

2.5. В судовому засіданні, у порядку встановленому ст. 358 КПК України досліджені наступні документи.

2.5.1. Витяг з ЄРДР № 12023100020000736 від 22.02.2023 року, відповідно до якого внесені відомості за ч. 3 ст. 191 КК України щодо виплати керівникам підприємства заробітної плати, премій при наявності заборгованості по заробітній платі працівникам та невиконанні фінансового плану підприємства протягом 2020-2021 років, що являється розтратою ввірених грошових коштів, внаслідок чого юридичні особі завдано збитку на суму що встановлюється (т. 1 а.с.1-8);

2.5.2.Витяг з ЄРДР № 12022100020001221 від 05.05.2022 року, відповідно до якого внесені відомості за кваліфікацією ч. 2 ст. 191 КК України щодо безпідставної виплати керівникам підприємства заробітної плати та премій при наявності заборгованості по заробітній платі працівникам та невиконанні фінансового плану підприємства протягом 2020-2021 років, що являється розтратою ввірених грошових коштів, внаслідок чого юридичні особі було завдано збитку на суму, що уточняються (т. 1 а.с.13).

2.5.3. Рапорт слідчого відділу Дарницького УП ГУ НП у м. Києві капітана поліції ОСОБА_13 від 04.05.2022 року, відповідно до якого доповідає про виявлений факт вчинення неправомірних дій директором ДП «Дирекція з будівництва та обслуговування прикордонної інфраструктури» Державної прикордонної служби України. Відповідно до рапорту встановлено, що за результатами проведеного аудиторського звіту № 7 від 05.10.2021 року встановлено, що в період 2020-2021 років, директором та бухгалтером ДП «Дирекція з будівництва та обслуговування прикордонної інфраструктури» Державної прикордонної служби України, що знаходяться за адресою: м. Київ, вул. Ялтинська, 11, вчинено розтрату бюджетних коштів, які були ввірені останнім, шляхом неправомірних виплат доплат за інтенсивність праці та щомісячні премії, виплата яких не передбачена контрактом та за умови виконання фінансового плану по чистому прибутку. Протягом періоду, що підлягав аудиту, підприємство не отримувало чистого прибутку, отже виплата премії керівним працівникам здійснювалась безпідставно. Виявлені переплати становлять на суму 109 417, 15 гривень директору ОСОБА_14 , 179 054, 39 гривень бухгалтеру ОСОБА_4 . Враховуючи викладене, в діях осіб вбачаються ознаки кримінального проступку, передбаченого ч. 3 ст. 191 КК України. Слідча ОСОБА_16 просить дозволу зареєструвати матеріали до ЄО Дарницького УП ГУ НП у м. Києві з подальшим внесенням відомостей в ЄРДР (т. 1 а.с.14).

2.5.4. Рапорт старшого оперуповноваженого Дарницького УП ГУ НП у м. Києві капітана поліції ОСОБА_17 від 23.02.2022 року, відповідно до даних якого доповідає про виявлений факт вчинення неправомірних дій директором ДП «Дирекція з будівництва та обслуговування прикордонної інфраструктури» Державної прикордонної служби України. Відповідно до рапорту встановлено, що за результатами проведеного аудиторського звіту № 7 від 05.10.2021 року встановлено, що в період 2020-2021 років, директором та бухгалтером ДП «Дирекція з будівництва та обслуговування прикордонної інфраструктури» Державної прикордонної служби України, що знаходяться за адресою: м. Київ, вул. Ялтинська, 11, вчинено розтрату бюджетних коштів, які були ввірені останнім, шляхом неправомірних виплат доплат за інтенсивність праці та щомісячні премії, виплата яких не передбачена контрактом та за умови виконання фінансового плану по чистому прибутку. Протягом періоду, що підлягав аудиту, підприємство не отримувало чистого прибутку, отже виплата премії керівним працівникам здійснювалась безпідставно. Виявлені переплати становлять на суму 109 417, 15 гривень директору ОСОБА_14 , 179 054, 39 гривень бухгалтеру ОСОБА_4 . Враховуючи викладене, в діях осіб вбачаються ознаки кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 191 КК України. Старший оперуповноважений Дарницького УП ГУ НП у м. Києві капітана поліції ОСОБА_18 просить дозволу зареєструвати матеріали до ЄО Дарницького УП ГУ НП у м. Києві з подальшим внесенням відомостей в ЄРДР (т. 1 а.с.15).

2.5.5. Копія аудиторського звіту № 7 за результатами внутрішнього аудиту Державного підприємства «Дирекція з будівництва та обслуговування прикордонної інфраструктури» Державної прикордонної служби України за період з 01.01.2020 року по 31.07.2021 року з додатками, відповідно до якого фінансовий стан підприємства вкрай незадовільний. В нинішніх умовах підприємство неспроможне виконувати свої зобов`язання перед кредиторами, що відповідає фінансовому стану потенційного банкрутства. Управління фінансово-господарською діяльністю Підприємства оцінюється як неефективне. Дані обліку і фінансової звітності недостовірні, оскільки не в повному обсязі відображають розміри кредиторської заборгованості. За результатами аудиту виявлено фінансових порушень, якими заподіяно матеріальної шкоди підприємству на загальну суму на суму 823 375, 11 грн., зокрема: переплат та неналежних виплати заробітної плати - 368 255, 06 грн., безпідставне списання пального - 89896,02 грн., штраф за порушення податкового законодавства - 365251, 03 грн. (т. 1 а.с.21-69);

2.5.6. Копія листа директора Державного підприємства «Дирекція з будівництва та обслуговування прикордонної інфраструктури» ОСОБА_10 , від 18.10.2021 року, відповідно до якого останній погоджується з висновками аудиту. В зв`язку з відсутністю бухгалтера на підприємстві коригування записів в регістрах бухгалтерського обліку та відповідної звітності, просить провести ліквідаційну комісію (т. 1 а.с.70-73);

2.5.7. Копія висновку щодо обґрунтованості коментарів до аудиторського звіту від 05.10.2021 № 7 за результатами внутрішнього аудиту Державного підприємства «Дирекція з будівництва та обслуговування прикордонної інфраструктури» Державної прикордонної служби України за період з 01.01.2020 року по 31.07.2021 року (т. 1 а.с.74-83);

2.5.8. Копія ухвали Окружного адміністративного суду міста Києва від 15.02.2021 року про відкриття провадження в адміністративній справі за позовом Державної аудиторської служби України до Державного підприємства «Дирекція з будівництва та обслуговування прикордонної інфраструктури» про стягнення коштів (т.1 а.с.84-86);

2.5.9. Копія наказу № 504-АГ від 04.10.2021 року голови Державної прикордонної служби України генерал-майора ОСОБА_19 про припинення діяльності юридичної особи Державного підприємства «Дирекція з будівництва та обслуговування прикордонної інфраструктури», місце знаходження: 02099, м. Київ, вул. Ялтинська, 11, шляхом ліквідації та призначення ліквідаційної комісії (т. 1 а.с.102-105);

2.5.10. Копія наказу № 3-к від 10.08.2015 року директора Державного підприємства «Дирекція з будівництва та обслуговування прикордонної інфраструктури» про призначення ОСОБА_4 головним бухгалтером (т. 1 а.с.106);

2.5.11. Копія наказу № 12-к від 29.07.2021 року директора Державного підприємства «Дирекція з будівництва та обслуговування прикордонної інфраструктури» ОСОБА_10 про звільнення ОСОБА_4 з посади головного бухгалтера та виплати компенсації за невикористану частину щорічної основної та додаткової відпустки за періоди з 10.08.2018 - 09.08.2019, з 10.08.2019 - 09.08.2020, з 10.08.2020 по день звільнення (т. 1 а.с.106);

2.5.12. Копія посадової інструкції головного бухгалтера Державного підприємства «Дирекція з будівництва та обслуговування прикордонної інфраструктури» від 14.09.2015 року відповідно до якої головний бухгалтер призначається і звільняється з посади в порядку, установленому чинним законодавством на підставі наказу директора підприємства. В обов`язки головного бухгалтера входять зокрема: здійснення організації бухгалтерського обліку господарсько-фінансової діяльності та контроль за ощадливим використанням матеріальних, трудових і фінансових ресурсів; організація обліку майна, зобов`язань і господарських операцій, придбаних основних засобів, товарно-матеріальних цінностей і коштів, своєчасне відображення операцій, пов`язаних з їх рухом, облік витрат виробництва, виконання кошторисів витрат, реалізація продукції, виконання робі (послуг), результатів господарсько-фінансової діяльності підприємства, а також фінансових, розрахункових і кредитних операцій; забезпечує законність, своєчасність і правильність оформлення документів, складання розрахунків із заробітної плати, правильне нарахування і переказ податків і зборів у державний та місцеві бюджети, страхових внесків у державні позабюджетні соціальні фонди, платежів у банківські установи, коштів на фінансування капітальних вкладень, погашення у встановлений термін заборгованості банкам за позиками, а також відрахування коштів на матеріальне стимулювання працівників підприємства; вживає заходів з попередження нестач, незаконної витрати коштів і товарно-матеріальних цінностей, порушень фінансового і господарського законодавства. Бере участь в оформленні матеріалів про нестачі і розкрадання коштів та товарно-матеріальних цінностей; веде роботу з забезпечення суворого дотримання фінансової і касової дисципліни, кошторисів адміністративно-господарських та інших витрат, законності списання з рахунків бухгалтерського обліку нестач, дебіторської заборгованості та інших витрат, збереження бухгалтерських документів; забезпечує складання балансу і оперативних зведених звітів про доходи і витрати коштів, про використання бюджету, іншої бухгалтерської і статистичної звітності, подання їх у встановленому порядку і відповідні органи. Головний бухгалтер несе відповідальність за невиконання своїх функціональних обов`язків, за завдання матеріальної шкоди роботодавцю (т. 1 а.с.108-110);

2.5.13. Копія посадової інструкції головного бухгалтера Державного підприємства «Дирекція з будівництва та обслуговування прикордонної інфраструктури» від 30.03.2020 року яка є аналогічною за змістом попередньої (т. 1 а.с.111-113);

2.5.14. Копія наказу № 4-к від 28.02.2020 року директора Державного підприємства «Дирекція з будівництва та обслуговування прикордонної інфраструктури» ОСОБА_10 про доплати, надбавки та преміювання за лютий 2020 року (т.1 а.с.121-123);

2.5.15. Копія наказу № 7-к від 30.03.2020 року директора Державного підприємства «Дирекція з будівництва та обслуговування прикордонної інфраструктури» ОСОБА_10 про доплати, надбавки та преміювання за березень 2020 року (т.1 а.с.128-129);

2.5.16. Копія наказу № 9-к від 30.04.2020 року директора Державного підприємства «Дирекція з будівництва та обслуговування прикордонної інфраструктури» ОСОБА_10 про доплати, надбавки та преміювання за квітень 2020 року (т.1 а.с.134-135);

2.5.17. Копія наказу № 11-к від 29.05.2020 року директора Державного підприємства «Дирекція з будівництва та обслуговування прикордонної інфраструктури» ОСОБА_10 про доплати, надбавки та преміювання за травень 2020 року (т.1 а.с.140-141);

2.5.18. Копія наказу № 14-к від 30.06.2020 року директора Державного підприємства «Дирекція з будівництва та обслуговування прикордонної інфраструктури» ОСОБА_10 про доплати, надбавки та преміювання за червень 2020 року (т.1 а.с.146-147);

2.5.19. Копія наказу № 21/1-к від 30.07.2020 року директора Державного підприємства «Дирекція з будівництва та обслуговування прикордонної інфраструктури» ОСОБА_10 про доплати, надбавки та преміювання за липень 2020 року (т.1 а.с.161-162);

2.5.20. Копія наказу № 24-к від 31.08.2020 року директора Державного підприємства «Дирекція з будівництва та обслуговування прикордонної інфраструктури» ОСОБА_10 про доплати, надбавки та преміювання за серпень 2020 року (т.1 а.с.167-168);

2.5.21. Копія наказу № 32-к від 30.11.2020 року директора Державного підприємства «Дирекція з будівництва та обслуговування прикордонної інфраструктури» ОСОБА_10 про доплати, надбавки та преміювання за листопад 2020 року (т.1 а.с.173-174);

2.5.22. Копія наказу № 28-к від 30.09.2020 року директора Державного підприємства «Дирекція з будівництва та обслуговування прикордонної інфраструктури» ОСОБА_10 про доплати, надбавки та преміювання за вересень 2020 року (т.1 а.с.179-180);

2.5.23. Копія наказу № 30-к від 30.10.2020 року директора Державного підприємства «Дирекція з будівництва та обслуговування прикордонної інфраструктури» ОСОБА_10 про доплати, надбавки та преміювання за жовтень 2020 року (т.1 а.с.185-186);

2.5.24. Копія наказу № 33-к від 31.12.2020 року директора Державного підприємства «Дирекція з будівництва та обслуговування прикордонної інфраструктури» ОСОБА_10 про доплати, надбавки та преміювання за грудень 2020 року (т.1 а.с.191-192);

2.5.25. Копії зведених відомостей сум для зарахування на картрахунки, зарахування зарплати за період лютого 2020 року та грудень 2020 року (т. 2 а.с.18-41);

2.5.26. Копія Положення про оплату праці керівних працівників Державного підприємства «Дирекція з будівництва та обслуговування прикордонної інфраструктури», з якого зокрема вбачається, що умовами виплати місячної, календарної та річної премії є виконання фінансового плану по основних узагальнюючих показниках фінансового господарської діяльності (чистого прибутку та доходів), відсутність заборгованості по заробітній платі, податках та обов`язкових платежах до бюджету, забезпечення надійної та безперебійної роботи, якісного та своєчасного виконання виробничих завдань (п.3.3.2.3 розділ 3.3) (т. 2 а.с.42-46);

2.5.27. Копія наказу № 57 від 30.12.2020 року про затвердження штатного розпису керівного складу Державного підприємства «Дирекція з будівництва та обслуговування прикордонної інфраструктури» (т. 2 а.с.51);

2.5.28. Копія штатного розпису керівного складу Державного підприємства «Дирекція з будівництва та обслуговування прикордонної інфраструктури» від 16.02.2021 року (т. 2 а.с.52);

2.5.29. Копія наказу № 3-к від 20.02.2020 року про затвердження штатного розпису керівного складу Державного підприємства «Дирекція з будівництва та обслуговування прикордонної інфраструктури» на 2020 рік (т. 2 а.с.53);

2.5.30. Копія штатного розпису керівного складу Державного підприємства «Дирекція з будівництва та обслуговування прикордонної інфраструктури» від 06.03.2020 року (т. 2 а.с.54);

2.5.31. Копія звіту про виконання фінансового плану за 2019 рік Державного підприємства «Дирекція з будівництва та обслуговування прикордонної інфраструктури» (т. 2 а.с.55-58);

2.5.32. Копія звіту про виконання фінансового плану за 1 квартал 2020 року Державного підприємства «Дирекція з будівництва та обслуговування прикордонної інфраструктури» (т. 2 а.с.59-62);

2.5.33. Копія звіту про виконання фінансового плану за 2 квартал 2020 року Державного підприємства «Дирекція з будівництва та обслуговування прикордонної інфраструктури» (т. 2 а.с.63-66);

2.5.34. Копія звіту про виконання фінансового плану за 2 квартал 2020 року Державного підприємства «Дирекція з будівництва та обслуговування прикордонної інфраструктури» (т. 2 а.с.67-70);

2.5.35. Копія звіту про виконання фінансового плану за рік 2020 Державного підприємства «Дирекція з будівництва та обслуговування прикордонної інфраструктури» (т. 2 а.с.71-74);

2.5.36. Копія звіту про виконання фінансового плану за 1 квартал 2021 року Державного підприємства «Дирекція з будівництва та обслуговування прикордонної інфраструктури» (т. 2 а.с.75-78);

2.5.37. Копія звіту про виконання фінансового плану за 2 квартал 2021 року Державного підприємства «Дирекція з будівництва та обслуговування прикордонної інфраструктури» (т. 2 а.с.79-82);

2.5.38. Копія претензії/вимоги від 05.10.2020 року Державного підприємства «Дирекція з будівництва та обслуговування прикордонної інфраструктури» до директора ТОВ «Промстроймаш» щодо виявлених Держаудитслужбою порушень, а саме завищення витрат за договором № 2/10-19 від 11.10.2019 року та повернення різниці (т. 2 а.с.84-100);

2.5.39. Копія табелю обліку робочого час за січень 2020 року ДП «Дирекція з будівництва та обслуговування прикордонної інфраструктури» (т. 2 а.с.160);

2.5.40. Копія табелю обліку робочого час за лютий 2020 року ДП «Дирекція з будівництва та обслуговування прикордонної інфраструктури» (т. 2 а.с.161);

2.5.41. Копія табелю обліку робочого час за березень 2020 року ДП «Дирекція з будівництва та обслуговування прикордонної інфраструктури» (т. 2 а.с.162);

2.5.42. Копія табелю обліку робочого час за квітень 2020 року ДП «Дирекція з будівництва та обслуговування прикордонної інфраструктури» (т. 2 а.с.163);

2.5.43. Копія табелю обліку робочого час за травень 2020 року ДП «Дирекція з будівництва та обслуговування прикордонної інфраструктури» (т. 2 а.с.164);

2.5.44. Копія табелю обліку робочого час за червень 2020 року ДП «Дирекція з будівництва та обслуговування прикордонної інфраструктури» (т. 2 а.с.165);

2.5.45. Копія табелю обліку робочого час за липень 2020 року ДП «Дирекція з будівництва та обслуговування прикордонної інфраструктури» (т. 2 а.с.166);

2.5.46. Копія табелю обліку робочого час за серпень 2020 року ДП «Дирекція з будівництва та обслуговування прикордонної інфраструктури» (т. 2 а.с.167);

2.5.47. Копія табелю обліку робочого час за вересень 2020 року ДП «Дирекція з будівництва та обслуговування прикордонної інфраструктури» (т. 2 а.с.168);

2.5.48. Копія табелю обліку робочого час за жовтень 2020 року ДП «Дирекція з будівництва та обслуговування прикордонної інфраструктури» (т. 2 а.с.169);

2.5.49. Копія табелю обліку робочого час за листопад 2020 року ДП «Дирекція з будівництва та обслуговування прикордонної інфраструктури» (т. 2 а.с.170);

2.5.50. Копія табелю обліку робочого час за грудень 2020 року ДП «Дирекція з будівництва та обслуговування прикордонної інфраструктури» (т. 2 а.с.171);

2.5.51. Копія табелю обліку робочого час за січень 2021 року ДП «Дирекція з будівництва та обслуговування прикордонної інфраструктури» (т. 2 а.с.172);

2.5.52. Копія табелю обліку робочого час за лютий 2021 року ДП «Дирекція з будівництва та обслуговування прикордонної інфраструктури» (т. 2 а.с.173);

2.5.53. Копія табелю обліку робочого час за березень 2021 року ДП «Дирекція з будівництва та обслуговування прикордонної інфраструктури» (т. 2 а.с.174);

2.5.54. Копія табелю обліку робочого час за квітень 2021 року ДП «Дирекція з будівництва та обслуговування прикордонної інфраструктури» (т. 2 а.с.175);

2.5.55. Копія фінансового плану за 2019 рік ДП «Дирекція з будівництва та обслуговування прикордонної інфраструктури» (т. 2 а.с.183-199);

2.5.56. Копія звіту про виконання фінансового плану за 2019 рік ДП «Дирекція з будівництва та обслуговування прикордонної інфраструктури» (т. 2 а.с.201-218);

2.5.57. Копія звіту про виконання фінансового плану за 2020 рік ДП «Дирекція з будівництва та обслуговування прикордонної інфраструктури» (т. 2 а.с.220-т.3 а.с.1-9);

2.5.58. Копія фінансового плану на 2020 рік ДП «Дирекція з будівництва та обслуговування прикордонної інфраструктури» (т. 3 а.с. 11-27);

2.5.59. Копія фінансового плану на 2021 рік ДП «Дирекція з будівництва та обслуговування прикордонної інфраструктури» (т. 3 а.с. 29-45);

2.5.60. Копія фінансового плану на 2021 рік ДП «Дирекція з будівництва та обслуговування прикордонної інфраструктури» (т. 3 а.с. 47-64);

2.5.61. Копія виписки з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань щодо реєстрації юридичної особи ДП «Дирекція з будівництва та обслуговування прикордонної інфраструктури» (т. 3 а.с.86-88);

2.5.62. Копія контракту з керівником ДП «Дирекція з будівництва та обслуговування прикордонної інфраструктури», що є у державній власності (т.3 а.с. 89-94);

2.5.63. Копія додаткової угоди № 1 за контрактом з керівником ДП «Дирекція з будівництва та обслуговування прикордонної інфраструктури», що є у державній власності від 10.02.2020 року (т.3 а.с. 95-96);

2.5.64. Копія статуту ДП «Дирекція з будівництва та обслуговування прикордонної інфраструктури» (Т.3 а.с.100-113);

2.5.65. Копія висновку експерта № СЕ-19/111-22/21555-ЕК від 22.09.2022 року, відповідно до даних якого документально підтверджується, що головному бухгалтеру ДП «Дирекція з будівництва та обслуговування прикордонної інфраструктури» ОСОБА_4 , яка перебувала на керівній посаді Підприємства, проведено зайве нарахування заробітної плати за період часу з березня 2020 року до липня 2021 року у вигляді щомісячної премії до посадового окладу та грошової компенсації за 71 день невикористаної основної та додаткової відпустки на загальну суму 174 975 грн 44 коп. Також, даними аудиторського звіту № 7 від 05.10.2021 року за результатами внутрішнього аудиту ДП «Дирекція з будівництва та обслуговування прикордонної інфраструктури» Державної прикордонної служби України за період з 01.01.2020 року по 31.07.2021 року, щодо завдання матеріальної шкоди внаслідок здійснення переплат та неналежних виплат, документально підтверджується частково на загальну суму 360 613, 63 гривень (т. 4 а.с. 40-95).

Допитана в судовому засіданні експерт ОСОБА_20 свій висновок підтвердила. Вказала, що висновок проводився на підставі наданих їй документації, фінансових планів, головних книг, штатного розпису, особових рахунків щодо нарахування заробітних плат працівникам. Якщо експертиза проводилась по копіям документів, то у висновку це зазначається. Аудиторський звіт може бути предметом судово-економічної експертизи. Експертна установа має право проводити експертизу по копіям документів, відповідальність несе той, хто надав ці копії документів. У даному випадку нарахування премій могло бути здійснено при умові, що у підприємства є дохід.

2.5.66. Крім того в судовому засіданні були досліджені матеріали цивільної справи № 753/20365/21 за позовом ОСОБА_4 до ДП «Дирекція з будівництва та обслуговування прикордонної інфраструктури» про стягнення коштів невиплачених при звільненні. Відповідно до рішення Дарницького районного суду м. Києва від 06.12.2021 року позовні вимоги ОСОБА_4 задоволені. З ДП «Дирекція з будівництва та обслуговування прикордонної інфраструктури» стягнуто заборгованість по заробітній платі та компенсацією за невикористані дні щорічної відпустки у розмірі 263 009, 85 гривень.

3.Докази сторони захисту.

3.1. В судовому засіданні захисником були надані копії документів ДП «Дирекція з будівництва та обслуговування прикордонної інфраструктури», які були отримані на адвокатський запит. Вказані документи аналогічні тим, які вже знаходяться в матеріалах кримінального провадження. Крім того, долучені лист Державної науково-технічної бібліотеки України щодо положень вимог оформлення документів відповідно до ДСТУ 4163:2020; лист Національної поліції України Правового департаменту з приводу того, що вимоги ДСТУ 4163:2020 «Державна уніфікована система документації. Уніфікована система організаційно-розпорядчої документації. Вимоги оформлення документів» поширюються на організаційно-розпорядчі документи, створювані в результаті службової діяльності територіальних органів і структурних підрозділів Національної поліції; лист Офісу Генерального прокурора, відповідно до якого вищевказані вимоги ДСТУ 4163:2020 використовуються органами прокуратури; Лист Державної казначейської служби України з якого вбачається, що ДП «Дирекція з будівництва та обслуговування прикордонної інфраструктури» в Єдиному реєстрі не зареєстрована як розпорядник або одержувач бюджетних коштів; лист Адміністрації Державної прикордонної служби України відповідно до якого ДП «Дирекція з будівництва та обслуговування прикордонної інфраструктури» є юридичною особою, має самостійний баланс, поточні, депозитні та інші рахунки в національній та іноземних валютах в установах банків, печатки та штампи зі своїм найменуванням та ідентифікаційним кодом, несе відповідальність за своїм зобов`язанням в межах належному йому майна згідно з законодавством.

4.Позиції сторін кримінального провадження та оцінка доказів судом

4.1.Сторона обвинувачення, вважаючи зібрані та досліджені докази належними і допустимими, просила суд визнати винуватою ОСОБА_4 в інкримінованому обвинуваченні та призначити покарання в межах санкцій статі обвинувачення та призначити покарання у виді 5 років позбавлення волі із забороною займати посади пов`язані з повною індивідуальною матеріальною відповідальністю та проведення фінансових операцій на 3 роки.

4.2. Сторона захисту вважала, що у кримінальному провадженні не зібрано належних і допустимих доказів, які б підтверджували винуватість ОСОБА_4 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 191 КК України, просила винести виправдувальний вирок.

4.3.Згідно вимог ч. 1 ст. 94 КПК України, суд за своїм внутрішнім переконанням, яке ґрунтується на всебічному, повному й неупередженому дослідженні всіх обставин кримінального провадження, керуючись законом, оцінює кожен доказ з точки зору його належності, допустимості, достовірності, а сукупність зібраних доказів - з точки зору достатності та взаємозв`язку для прийняття відповідного процесуального рішення.

Відповідно до ст. 85 КПК України, належними є докази, які прямо чи непрямо підтверджують існування чи відсутність обставин, що підлягають доказуванню у кримінальному провадженні та інших обставин, які мають значення для кримінального провадження, а також достовірність, чи недостовірність, можливість чи неможливість використання інших доказів. Згідно з приписами ч. 1 ст. 86 КПК України доказ визнається допустимим, якщо він отриманий у порядку встановленому цим Кодексом.

5.Щодо доведеності винуватості ОСОБА_4 у вчинені кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 191 КК України та кваліфікації її дій.

5.1.Оцінюючи досліджені в судовому засіданні докази та аналізуючи їх зміст у співставленні з доводами сторін кримінального провадження, суд приходить до наступних висновків.

Позиція сторони захисту з приводу того, що аудиторський звіт № 7 від 05.10.2021 року не може бути допустимим доказом оскільки він був складений та отриманий, ще до внесення відомостей в ЄРДР, а перші відомості внесені до ЄРДР не місять посилань на ОСОБА_4 , не знайшла свого підтвердження, враховуючи наступне.

Матеріалами кримінального провадження встановлено, що з метою припинення діяльності юридичної особи ДП «Дирекція з будівництва та обслуговування прикордонної інфраструктури» Державної прикордонної служби України шляхом його ліквідації, наказом Адміністрації Держприкордонслужби № АГ-378/0/81-21 від 30.07.2021 року було призначено внутрішній аудит вказаного підприємства. Висновком вказаного аудиту від 05.10.2021 року, встановлено, що фінансовий стан підприємства вкрай незадовільний. В нинішніх умовах підприємство не може виконувати свої зобов`язання перед кредиторами, що відповідає фінансовому стану потенційного банкрутства. Управління фінансово-господарського діяльністю підприємства як неефективне. Дані обліку і фінансової звітності недостовірні, оскільки не в повному обсязі відображають розміри кредиторської заборгованості. За результатами аудиту виявлено фінансові порушення, якими заподіяно матеріальну шкоду підприємству зокрема за переплати та неналежні виплати заробітної плати на суму 368 255 гривень 06 копійок.

28.10.2021 року Адміністрація Державної прикордонної служби України направила результати аудиту до ГУ НП у м. Києві для надання правової оцінки діям чи бездіяльності посадовим особам підприємства, які були отримані Дарницьким УП ГУ НП у м. Києві 01.11.2021 року. (т. 1 а.с.19).

Відповідно до довідки старшого оперуповноваженого Дарницького УП ГУ НП у м. Києві ОСОБА_21 , ним було розглянуто звернення голови Державної прикордонної служби України ОСОБА_22 та зареєстроване в ЖЄО за № 71333 від 01.11.2021 року. Під час вивчення матеріалу керівництвом Дарницького УП ГУ НП у м. Києві не було внесено інформацію до ЄРДР у зв`язку із відсутністю даних, які б вказували на наявність кримінального правопорушення. При цьому управлінням поліції було підготовлено та направлено запит до ДП «Дирекція з будівництва та обслуговування прикордонної інфраструктури» щодо надання інформації та копії документів з питань зазначених у аудиторському звіті. У зв`язку з тим, шо відповідь не надійшла, перевірка завершена. В разі надходження інформації, що матиме ознаки вчинення правопорушення, перевірку буде поновлено (т. 1 а.с.16).

В подальшому, відповідно до рапорту слідчого відділу Дарницького УП ГУ НП у м. Києві капітана поліції ОСОБА_13 від 04.05.2022 року, остання доповідає про виявлений факт вчинення неправомірних дій директором ДП «Дирекція з будівництва та обслуговування прикордонної інфраструктури» Державної прикордонної служби України. Відповідно до рапорту встановлено, що за результатами проведеного аудиторського звіту № 7 від 05.10.2021 року в період 2020-2021 років, директором та бухгалтером ДП «Дирекція з будівництва та обслуговування прикордонної інфраструктури» Державної прикордонної служби України, що знаходяться за адресою: м. Київ, вул. Ялтинська, 11, вчинено розтрату бюджетних коштів, які були ввірені останнім, шляхом неправомірних виплат доплат за інтенсивність праці та щомісячні премії, виплата яких не передбачена контрактом та за умови виконання фінансового плану по чистому прибутку. Протягом періоду, що підлягав аудиту, підприємство не отримувало чистого прибутку, отже виплата премії керівним працівникам здійснювалась безпідставно. Виявлені переплати становлять на суму 109 417, 15 гривень директору ОСОБА_14 , 179 054, 39 гривень бухгалтеру ОСОБА_4 . Враховуючи викладене, в діях осіб вбачаються ознаки кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 191 КК України. Слідча ОСОБА_16 просить дозволу зареєструвати матеріали до ЄО Дарницького УП ГУ НП у м. Києві з подальшим внесенням відомостей в ЄРДР.

05.05.2022 року до Єдиного реєстру досудових розслідувань були внесені відомості щодо безпідставної заробітної виплати керівникам підприємства заробітної плати, премій при наявності заборгованості по заробітній платі працівникам та невиконанні фінансового плану підприємства протягом 2020-2021 років, що являється розтратою ввірених грошових коштів, внаслідок чого юридичній особі завдано збитку на суму, що встановлюється.

Відповідно до ч. 1 ст. 214 КПК України слідчий, дізнавач, прокурор невідкладно, але не пізніше 24 годин після подання заяви, повідомлення про вчинене кримінальне правопорушення або після самостійного виявлення ним з будь-якого джерела обставин, що можуть свідчити про вчинення кримінального правопорушення, зобов`язаний внести відповідні відомості до Єдиного реєстру досудових розслідувань, розпочати розслідування та через 24 години з моменту внесення таких відомостей надати заявнику витяг з Єдиного реєстру досудових розслідувань. Слідчий, який здійснюватиме досудове розслідування, визначається керівником органу досудового розслідування, а дізнавач - керівником органу дізнання, а в разі відсутності підрозділу дізнання - керівником органу досудового розслідування.

Таким чином при внесенні відомостей до ЄРДР не було порушено їх строки внесення визначені КПК України.

При цьому суд звертає увагу захисту, що до ЄРДР вносяться відомості серед іншого, про: короткий виклад обставин, що можуть свідчити про вчинення кримінального правопорушення, наведених потерпілим, заявником чи виявлених з іншого джерела; попередня правова кваліфікація кримінального правопорушення із зазначенням статті (частини статті) закону України про кримінальну відповідальність, вказане визначене в п. 4, 5 ч. 5 ст. 214 КПК України.

Для внесення відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань виявлених заявником або з іншого джерела у повідомленні про кримінальне правопорушення мають зазначатись конкретні, відомі обставини об`єктивної сторони такого правопорушення. Такі обставини можуть бути неповними, з огляду на початкову стадію прийняття та дослідження цих подій, але в той же час достатніми для попередньої кваліфікації реєстраторами Єдиного реєстру досудових розслідувань такого діяння саме як кримінального правопорушення (кваліфікації за статтею, частиною статті Кримінального кодексу України).

А тому органи досудового розслідування встановивши ознаки кримінального правопорушення, внесли початкові відомості до ЄРДР за фактом без конкретної особи, що не заборонено законом та Положенням «Про Єдиний реєстр досудових розслідувань, порядок його формування та ведення».

Твердження сторони захисту про те, що як Аудиторський звіт № 7 від 05.10.2021 року, так як і всі матеріали документів бухгалтерського обліку, фінансово-господарської та організаційної діяльності ДП «Дирекція з будівництва та обслуговування прикордонної інфраструктури», і всі матеріали кримінального провадження є незавіреними копіями, що суперечить нормам ДСТУ 4163:2020 «Державної уніфікованої система документації. Уніфікована система організаційно-розпорядчої документації. Вимоги оформлення документів», зібрані неналежним суб`єктом, можуть бути підробленими і є недопустимими доказами, суд відхиляє, зважаючи на наступне.

Відповідно до ст. 84 КПК України доказами в кримінальному провадженні є фактичні дані, отримані у передбаченому цим Кодексом порядку, на підставі яких слідчий, прокурор, слідчий суддя і суд встановлюють наявність чи відсутність фактів та обставин, що мають значення для кримінального провадження та підлягають доказуванню. Процесуальними джерелами доказів є показання, речові докази, документи, висновки експертів.

Відповідно до ч. 2 ст. 93 КПК України сторона обвинувачення здійснює збирання доказів шляхом проведення слідчих (розшукових) дій та негласних слідчих (розшукових) дій, витребування та отримання від органів державної влади, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій, службових та фізичних осіб речей, документів, відомостей, висновків експертів, висновків ревізій та актів перевірок, проведення інших процесуальних дій, передбачених КПК України.

Відповідно до розділу ІІ КПК України до сторін обвинувачення зокрема входять слідчий, дізнавач, керівник органу досудового розслідування, керівник органу дізнання, прокурор, а також потерпілий, його представник та законний представник.

Вказані норми КПК України дозволяють слідчому, дізнавачу отримувати від органів державної влади, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій, службових та фізичних осіб документів, що містять доказову інформацію.

Крім цього, 22.02.2023 року прокурором Дарницької окружної прокуратури м. Києва ОСОБА_5 була винесена постанова про виділення матеріалів досудового розслідування у кримінальному провадженні № 12022100020001221 від 05.05.2022 року зареєстрованому за ч. 3 ст. 191 КК України, матеріали відносно ОСОБА_4 за фактом вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 191 КК України. Виділені матеріали досудового розслідування зареєструвати до ЄРДР за № 12023100020000736 від 22.02.2023 року. Досудове розслідування у виділеному провадженні доручити здійснювати СВ Дарницького УП ГУ НП у м. Києві. До вказаної постанови додано перелік виділених матеріалів досудового розслідування документів від 22.02.2022 року, які додані прокурором у вказаному кримінальному провадженні як письмові докази.

Відповідно до ч. 1 ст. 99 КПК України документом є спеціально створений з метою збереження інформації матеріальний об`єкт, який містить зафіксовані за допомогою письмових знаків, звуку, зображення тощо відомості, які можуть бути використані як доказ факту чи обставин, що встановлюються під час кримінального провадження.

Частиною 3 вказаної статті визначено, що сторона кримінального провадження, потерпілий, представник юридичної особи, щодо якої здійснюється провадження, зобов`язані надати суду оригінал документа. Оригіналом документа є сам документ, а оригіналом електронного документа - його відображення, якому надається таке ж значення, як документу.

Так, 14.12.2023 року в судовому засіданні прокурором були надані оригінали документів матеріалів кримінального провадження № 12022100020001221 від 05.05.2022 року, з яких були виділені матеріали кримінального провадження № 12023100020000736 від 22.02.2023 року відносно ОСОБА_4 . Вказані оригінали документів були досліджені безпосередньо в судовому засіданні за участю захисника ОСОБА_8 та обвинуваченої ОСОБА_4 .

Відтак, посилання сторони захисту на практику Верховного Суду, яка викладена у постанові від 22.04.2021 у справі № 202/1310/16-к не є релевантним.

Враховуючи викладене стороною обвинувачення надані достатні відомості на підтвердження змісту долучених ним документів, які містять відомості щодо предмету доказування, передбаченими ст. 99 КПК України та критеріям допустимості письмових доказів не суперечить.

Крім того стороною захисту не надано жодних доказів та не наведено таких обставин, які б викликали обґрунтований сумнів щодо невідповідності або підробки даних документів наданих прокурором.

Судом встановлено, що докази, на які посилається сторона захисту, як на недопустимі, були здобуті стороною обвинувачення в порядку визначеному кримінально-процесуальним законодавством, уповноваженими на те особами, а отже, підстави для визнання зазначених вище доказів недопустимими відсутні.

З приводу доводів захисника про недопустимість як доказу висновку експерта № СЕ-19/111-22/21555-ЕК від 29.02.2022 року, у зв`язку з тим, що він ґрунтується на документах, які зібрані неуповноваженою особою, суд зазначає наступне.

Як вказано вище та встановлено судом, письмові докази у цьому кримінальному провадженні зібрані уповноваженою особою у визначений законом порядок. Так, оспорюваний стороною захисту висновок експерта, отриманий на підставі постанови слідчого Дарницького УП ГУНП у м. Києві ОСОБА_23 від 09.06.2022 року (т. 2 а.с. 130-131). А тому, вказаний висновок суд вважає достовірним і покладає в обґрунтування вироку, беручи до уваги дачу його кваліфікованим, компетентним і не зацікавленим у справі експертом та узгодженістю з сукупністю інших доказів по справі.

Крім того допитана в судовому засіданні експерт ОСОБА_20 , підтримавши свій висновок, суду показала, що експертна установа має право проводити експертизи по копіям документів, і це не заборонено. Більше того, про це безпосередньо зазначено у висновку експерта

Покликання обвинуваченої та захисника на те, що ДП «Дирекція з будівництва та обслуговування прикордонної інфраструктури» не являлась державною установою та не отримувала бюджетних коштів, суд вважає частково обґрунтованими, а саме в тій частині, що вказане підприємство не отримувало бюджетних коштів.

Так, з дослідженого в судовому засіданні доказу сторони захисту, а саме відповіді на адвокатський запит адвоката ОСОБА_8 наданої Адміністрацією державної прикордонної служби України слідує, що в Адміністрації Держприкордон служби відсутня інформація, щодо надання у період з 01.01.2019 по 31.12.2021 Держпідприємству грошових коштів з державного чи місцевого бюджетів у вигляді фінансової підтримки, дотацій, капітальних вкладень, кредитів тощо (т. 1 а.с. 241).

Означена відповідь, підтверджується показаннями свідка ОСОБА_11 про те, що державне підприємство не являється розпорядником державних коштів в розумінні бюджетного кодексу, воно отримує кошти відповідно до укладених договорів та свідка ОСОБА_12 стосовно того, що державне підприємство не було бюджетною установою і кошти від держбюджету не отримувало, вони отримували кошти у порядку розрахунку за виконані послуги.

Відтак, інкримінований обвинуваченій ОСОБА_4 предмет кримінального правопорушення, а саме бюджетні кошти підлягають виключенню з обвинувачення, оскільки останньою вчинені дії стосовно коштів ДП «Дирекція з будівництва та обслуговування прикордонної інфраструктури». Однак, ця обставина не впливає на його обґрунтованість та доведеність. Нормою статті 191 КК України, встановлено кримінальну відповідальність за привласнення або розтрату майна без конкретизації його виду.

Доводи обвинуваченої ОСОБА_4 та її захисника ОСОБА_8 про те, що ДП «Дирекція з будівництва та обслуговування прикордонної інфраструктури» не являлась державною установою, суд вважає надуманими. Відповідно до розділу І Статуту ДП «Дирекція з будівництва та обслуговування прикордонної інфраструктури», вказане підприємство є юридичною особою, що засноване на державній власності та входить до сфери управління Адміністрації Державної прикордонної служби України.

Так, відповідно до п. 4.1, 4.2, 4.7 вказаного статуту майно Підприємства є державною власністю і закріплюється за ним на праві господарського відання. Підприємство користується та розпоряджається майном, закріпленим за ним, відповідно до вимог законодавства, вчиняючи щодо нього дій, які не суперечать законодавству. Майно Підприємства, зокрема, становлять оборотні та необоротні активи, вартість яких відображена в самостійному балансі Підприємства. Контроль за ефективністю використання та обліком закріпленого за Підприємством майна здійснює Уповноважений орган управління - в даному випадку Адміністрація Державної прикордонної служби України.

Пунктом 4.3 вказаного статуту визначено, що джерелом формування майна Підприємства зокрема є державне майно, передане Підприємству Уповноваженим органом управління та іншими суб`єктами, доходи одержані від реалізації продукції, робіт, послу, інших видів господарської діяльності Підприємства, доходи від цінних паперів, кредити банків та інших кредиторів, капітальні вкладення і дотації з бюджетів, фінансова підтримка з державного бюджету, майно придбане в інших суб`єктів господарювання, організацій та громадян у встановленому законом порядку.

Фінансових ресурсів Підприємства є прибуток (дохід), амортизаційні відрахування, кошти, отримані від продажу цінних паперів, підприємств, організацій та інших надходжень, включаючи централізовані капітальні вкладення, кредити (п.5.10). Фонд оплати праці створюється в розмірах, що визначаються згідно законодавства (п.5.8). Використання фондів здійснюється відповідно до фінансових планів Підприємства (п.5.11).

Відповідно до розділу 6 вказаного Статуту, п. 6.1.4 Підприємство має право, зокрема, самостійно встановлювати чисельність працівників, затверджувати штатний розпис на підставі фонду оплати праці, передбаченого фінансовим планом. Організаційна структура Підприємства та штатний розпис в частині керівного складу затверджується Директором Підприємства за погодженням з Уповноваженим органом управління.

Підприємство зобов`язане: складати і виконувати річний фінансовий план на кожен наступний рік; здійснювати бухгалтерський облік, вести фінансову, статистичну звітності; додержуватися фінансової дисципліни та інше (п. 6.2.3).

Відповідно до п. 7.9 Статуту, директор Підприємства та головний бухгалтер несуть персональну відповідальність за додержання порядку ведення і достовірність бухгалтерського обліку та статистичної звітності.

Що стосується доводів сторони захисту з приводу того, що в діях ОСОБА_4 відсутня суб`єктивна та об`єктивна сторона складу кримінального правопорушення, оскільки стороною обвинувачення не доведено злочинного умислу останньої на розтрату (привласнення) коштів, не доведено мотив та корисливу мету, та не доведено, що саме ОСОБА_4 здійснювала перерахування грошових коштів, суд зазначає наступне.

Частина 3 статті 191 КК України передбачає відповідальність за заволодіння чужим майном шляхом зловживання службовою особою своїм службовим становищем, вчиненого за попередньою змовою групою осіб.

Заволодіння чужим майном шляхом зловживання службової особи своїм службовим становищем, як об`єктивна сторона злочину має місце тоді, коли службова особа незаконно обертає чуже майно на свою користь чи користь третіх осіб, використовуючи при цьому своє службове становище. У зазначений спосіб винний може заволодівати майном, щодо якого в силу своєї посади він наділений правомочністю управління чи розпорядження майном через інших осіб. Тобто він має певні владні повноваження щодо впливу на осіб, яким це майно ввірено чи перебуває у їх віданні.

Заволодіння чужим майном шляхом зловживання службовим становищем має місце лише за наявності прямого умислу та матеріальної шкоди.

Так, ОСОБА_4 , будучи головним бухгалтером, тобто посадовою особою ДП «Дирекція з будівництва та обслуговування прикордонної інфраструктури» була відповідальною за фінансово-господарську діяльність підприємства та діяла відповідно до посадової інструкції головного бухгалтера, з якою була ознайомлена під розпис.

Відповідно до п. 3 Положення про оплату праці керівних працівників ДП «Дирекція з будівництва та обслуговування прикордонної інфраструктури» до складу додаткової заробітної плати входять надбавки, доплати, гарантійні і компенсаційні виплати, передбачені законодавством України, премії, які пов`язані з виконанням виробничих завдань і функцій.

Пунктом 3.2 цього положення передбачено, що підставою для встановлення надбавок та доплат до посадового окладу керівним працівникам підприємства є виконання планів по основних узагальнюючих показниках фінансового-господарської діяльності (чистого прибутку та доходів) за рахунок поліпшення ефективності використання матеріальних, фінансових, трудових ресурсів та збільшення обсягів чистого доходу; забезпечення фінансової стабільності підприємства, своєчасності розрахунків по заробітній платі, вжиття заходів щодо погашення збитків минулих періодів та зменшення кредиторської заборгованості.

Вказане Положення погоджене головним бухгалтером ОСОБА_4 та юрисконсультом ОСОБА_24 20.02.2020 року.

При цьому, ОСОБА_4 як головний бухгалтер відповідно до своєї посадової інструкції розділу ІІ зобов`язана, зокрема забезпечити раціональну організацію бухгалтерського обліку і звітності на підприємстві на основі максимальної централізації обліково-обчислювальних робіт і застосування сучасних технічних засобів та інформаційних технологій, формування і своєчасне представлення повної і достовірної бухгалтерської інформації про діяльність підприємства, його майновий стан, а також розробку і здійснення заходів, спрямованих на зміцнення фінансової дисципліни; забезпечує законність, своєчасність і правильність оформлення документів, складання розрахунків заробітної плати, правильне нарахування і переказ податків і зборів у державний та місцеві бюджети, страхових внесків державні позабюджетні соціальні фонди, платежів у банківські установи, коштів на фінансування капітальних вкладень, погашення у встановлений термін заборгованостей банкам позикам, а також відрахування коштів на матеріальне стимулювання працівників підприємства; здійснює контроль за дотриманням порядку оформлення первинних і бухгалтерських документів, розрахунків і платіжних зобов`язань, проведенням інвентаризацій основних засобів, товарно-матеріальних цінностей і коштів, перевірок організацій бухгалтерського обліку і звітності, а також документальних ревізій у підрозділах підприємства; бере участь у проведенні економічного аналізу господарсько-фінансової діяльності підприємства за даними бухгалтерського обліку і звітності з метою виявлення внутрішньогосподарських резервів, усунення втрат і непродуктивних витрат; вживає заходів з попередження нестач, незаконної витрати коштів і товарно-матеріальних цінностей, порушень фінансового і господарського законодавства. Бере участь в оформленні матеріалів про нестачі і розкрадання коштів та товарно-матеріальних цінностей; здійснює взаємодію з банками з питань розміщення вільних фінансових коштів на банківських депозитних внесках (сертифікатах) і придбання високоліквідних державних цінних паперів, контроль за проведенням облікових операцій з депозитними і кредитними договорами, цінними паперами; забезпечує складання балансу й оперативних зведених звітів про доходи і витрати коштів, про використання бюджету, іншої бухгалтерської і статистичної звітності, подання їх у встановленому порядку у відповідні органи.

З аналізу викладеного вбачається, що ОСОБА_4 як головний бухгалтер підприємства, що відноситься до керівних посад, володіла всією інформацією щодо фінансового становища підприємства, мала доступ до всієї фінансової звітності, банківських установ, складала звіти, чітко розуміла і усвідомлювала, що фінансові плани за 2020 рік не виконувались, а тому вона не мала права нараховувати премії в період лютого 2020 року по квітень 2021 року.

Вказані дії ОСОБА_4 вчиняла за попередньою змовою з директором підприємства, оскільки займаючи керівні посади, тільки вони мали всі відомості про фінансовий стан підприємства ДП «Дирекція з будівництва та обслуговування прикордонної інфраструктури».

5.2.Оцінюючи надані сторонами докази, суд за своїм внутрішнім переконанням, яке ґрунтується на всебічному, повному та неупередженому дослідженні всіх обставин кримінального провадження, приходить до висновку про належність, допустимість та достовірність вказаних вище доказів.

5.3.Показання свідків ОСОБА_11 та ОСОБА_12 суд вважає щирими, а також такими, які достовірно відтворюють обставини, що мали місце за їх участі.

5.4.Показання обвинуваченої, яка заперечує будь-яке заволодіння чужим майном, шляхом зловживання службовою особою своїм службовим становищем, оскільки вона нараховувала премії за наказом директора підприємства і не мала права підпису в банках, суд аналізуючи безпосередньо досліджені докази, як окремо так і в сукупності, з огляду на наявність належних і допустимих прямих доказів, до уваги не бере та відкидає, як неспроможні, та такі, що не узгоджуються з іншими доказами, розцінюючи їх як спосіб уникнути передбаченої законом відповідальності.

5.5. Згідно з ч. 2 ст. 17 КПК України ніхто не зобов`язаний доводити свою невинуватість у вчиненні кримінального правопорушення і має бути виправданим, якщо сторона обвинувачення не доведе винуватість особи поза розумним сумнівом.

Як зазначено у рішенні Верховного Суду від 21.01.2020 (у справі № 754/17019/17, провадження № 51-2568км19) стандарт доведення поза розумним сумнівом означає, що сукупність обставин справи, встановлена під час судового розгляду, виключає будь-яке інше розумне пояснення події, яка є предметом судового розгляду, крім того, що інкримінований злочин був вчинений і обвинувачений є винним у вчиненні цього злочину.

Даючи кримінально-правову оцінку вчиненому, суд вважає, що ОСОБА_4 вчинила розтрату та заволодіння чужим майном, шляхом зловживання службовою особою своїм службовим становищем за попередньою змовою групою осіб, вчинене повторно та її дії слід кваліфікувати за ч. 3 ст. 191 КК України.

6.Мотиви призначення покарання

6.1. Вирішуючи питання про призначення обвинуваченій ОСОБА_4 покарання, суд керується вимогами ст.ст. 65-68 КК України і виходить із принципів законності, справедливості, обґрунтованості та індивідуалізації покарання.

6.2. При призначенні ОСОБА_4 покарання, суд враховує ступінь тяжкості вчиненого нею кримінального правопорушення, дані про особу обвинуваченої та обставини, що пом`якшують і обтяжують покарання.

Типову тяжкість вчиненого обвинуваченим кримінального правопорушення кримінальний закон, а саме ст. 12 КК України визначає як тяжкий злочин проти власності.

6.3. Характеризуючи особу обвинуваченої ОСОБА_4 суд враховує, що остання є громадянкою України, має вищу освіту, раніше не судима, не перебуває на спеціальних обліках у лікарів нарколога та психіатра. Відповідно до даних досудової доповіді надана оцінка ризику вчинення повторного кримінального правопорушення як середня, ризик небезпеки для суспільства, у тому числі для окремих осіб низький.

6.4. Обставин, які пом`якшують або обтяжують покарання, судом відповідно до ст. 66, 67 КК України не встановлено.

Враховуючи наведене, вчинення ОСОБА_4 умисного кримінального правопорушення у співучасті, не відшкодування завданої шкоди, позитивні дані про її особу та приписи санкції ч. 3 ст. 191 КК України, суд вважає за необхідне призначити їй покарання у виді обмеження волі.

Санкцією ч. 3 ст. 191 КК України передбачено обов`язкове додаткове покарання у виді позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю.

Оскільки встановлене судом кримінальне правопорушення ОСОБА_4 вчинила із використанням займаної нею посади, будучи службовою особою ДП «Дирекція з будівництва та обслуговування прикордонної інфраструктури», тому, враховуючи всі обставини справи, суд вважає, що їй необхідно призначити додаткове покарання у виді позбавлення права обіймати посади, пов`язані з повною індивідуальною матеріальною відповідальністю та проведенням фінансових операцій на 3 роки.

Приписами примітки до ст. 45 КК України кримінальне правопорушення передбачене ч. 3 ст. 191 КК України, яке вчинене шляхом зловживання службовим становищем віднесено до корупційних кримінальних правопорушень. Відтак, застосування норм ст. 69, 75 КК України кримінальним законодавством не передбачено.

З урахуванням наведеного, саме таке покарання буде необхідним і достатнім для виправлення обвинуваченої та попередження вчинення нових кримінальних правопорушень, а відтак забезпечить дотримання засад призначення покарання, в тому числі його індивідуалізації, буде справедливим, адекватним і співмірним.

Керуючись ст. 373, 374, ч. 15 ст. 615 КПК України, суд,

ухвалив:

ОСОБА_4 визнати винуватою у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 191 КК України і призначити їй покарання у виді 4 (чотирьох) років обмеження волі з позбавленням права обіймати посади, пов`язані з повною індивідуальною матеріальною відповідальністю та проведенням фінансових операцій на 2 (два) роки.

Строк відбування призначеного покарання відраховувати з дня прибуття і постановки на облік у виправному центрі.

Вирок суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. Вирок може бути оскаржений в апеляційному порядку з підстав, передбачених статтею 395 КПК України, до Київського апеляційного суду через Дарницький районний суд м. Києва шляхом подачі апеляції протягом тридцяти днів з моменту його проголошення.

Копію вироку в день його проголошення вручити прокурору, захиснику та обвинуваченій.

Суддя ОСОБА_1

СудДарницький районний суд міста Києва
Дата ухвалення рішення20.02.2025
Оприлюднено25.02.2025
Номер документу125321661
СудочинствоКримінальне
КатегоріяЗлочини проти власності Привласнення, розтрата майна або заволодіння ним шляхом зловживання службовим становищем