Справа № 638/18854/24
Провадження № 2/643/974/25
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
(заочне)
14.02.2025 м. Харків
Московський районний суд м. Харкова у складі:
головуючого судді Замікули Б.С.
за участю секретаря судового засідання Кушнарьова І.Р.
представника позивача (в режимі відеоконференції) Осадчука Р.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Харкові у порядку спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін цивільну справу за позовною заявою Державної спеціалізованої фінансової установи «Державний фонд сприяння молодіжному житловому будівництву» до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості,
УСТАНОВИВ:
Державна спеціалізована фінансова установа «Державний фонд сприяння молодіжному житловому будівництву» (надалі Держмолодьжитло), від імені якої в порядку самопредставництва юридичної особи діє Осадчук Р.М., через підсистему «Електронний суд» звернулась до Дзержинського районного суду м. Харкова із позовом до ОСОБА_1 , в якому просить стягнути з відповідача прострочену заборгованість з погашення кредиту в сумі 66 236,80 грн.
В обґрунтування заявлених вимог зазначено наступне.
Між Харківським регіональним управлінням Державної спеціалізованої фінансової установи «Державний фонд сприяння молодіжному житловому будівництву» (далі Харківське регіональне управління) та ОСОБА_1 згідно з умовами Положення про порядок надання пільгових довготермінових кредитів молодим сім`ям та одиноким молодим громадянам на будівництво (реконструкцію) і придбання житла, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29.05.2001 № 584 (далі - Положення), укладено Кредитний договір № 683-к від 12.07.2019 (далі - Кредитний договір).
19.06.2024 завершено процедуру реорганізації Харківського регіонального управління (код ЄДРПОУ 24478172) шляхом приєднання до Державної спеціалізованої фінансової установи «Державний фонд сприяння молодіжному житловому будівництву» (далі Держмолодьжитло) (код ЄДРПОУ 20033504).
Держмолодьжитло є правонаступником майна, прав та обов`язків Харківського регіонального управління, підтвердженням чого є наказ Мінрегіону від 10.11.2022 № 207 «Про деякі питання Державної спеціалізованої фінансової установи «Державний фонд сприяння молодіжному житловому будівництву» (пункти 3, 4) та відповідні відомості Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань.
Відповідно до п.1.1 Кредитор зобов`язується надати Позичальнику грошові кошти на умовах забезпеченості, повернення, строковості, плановості та цільового характеру використання в сумі 1009819 грн. (далі - Кредит) для: придбання/будівництво житла 1- кімнатної квартири АДРЕСА_1 .
Кредит вважається наданим з дати зарахування коштів на рахунок Позичальника по 30.06.2038. Позичальник у будь-якому випадку зобов`язаний повернути кредит у повному обсязі не пізніше 30.06.2038, та у порядку, передбаченому Кредитним договором (п. 1.4).
Погашення кредиту здійснюється Позичальником починаючи з дати зарахування коштів Кредиту на особистий рахунок Позичальника в банку-агенті (п.1.5).
Як зазначає позивач, ним виконані зобов`язання за Кредитним договором в повному обсязі, кредитні кошти у сумі 1009819 грн. перераховані Харківським регіональним управлінням на особистий рахунок Позичальника згідно платіжного доручення № 1336 від 15.07.2019.
Відповідно до п. 30 Положення Позичальник, який має дитину (дітей), звільняється від сплати відсотків за користування Кредитом (п.1.3 Кредитного договору). На момент укладання Кредитного договору у Відповідача було троє неповнолітніх дітей, саме тому відповідно до п. 30 Положення ОСОБА_1 за рахунок бюджетних коштів було погашено 50 відсотків суми зобов`язань за кредитом на момент застосування пільги.
Згідно з п. 1.6 Кредитного договору Позичальник здійснює погашення кредиту щоквартально, не пізніше останнього дня поточного кварталу, починаючи з дати зарахування коштів кредиту на рахунок Позичальника.
22.07.2019 між Харківським регіональним управлінням (Іпотекодержатель) та ОСОБА_1 (Іпотекодавець), укладено Іпотечний договір, предметом якого були майнові права на нерухоме майно.
04.03.2021 укладено Договір про внесення змін до іпотечного договору, посвідченого Корнійчук О.В., приватним нотаріусом Харківського міського нотаріального округу від 04.03.2021 за реєстровим № 797, предметом іпотеки за яким є: квартири АДРЕСА_2 та АДРЕСА_3 .
У зв`язку із порушенням умов Кредитного договору в частині своєчасного здійснення платежів з погашення кредиту 15.12.2023 Позичальнику направлено претензію від 15.12.2023 № 620/20-9, яка залишилась без виконання.
Позивач вказує, що станом на 01.08.2024 загальна сума простроченої заборгованості за тілом кредиту становить 66236,80 грн (за період з 01.01.2022 по 30.06.2024).
Ухвалою Дзержинського районного суду м. Харкова від 08.10.2024 цивільну справу передано за підсудністю до Московського районного суду м. Харкова.
Ухвалою Московського районного суду м. Харкова від 26.11.2024 цивільну справу прийнято позовну до розгляду та відкрито провадження у справі. Розгляд справи ухвалено проводити за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін. Призначено судове засідання, сторонам встановлено строки для подання заяв по суті.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав в повному обсязі, вважав за можливе розглянути справу за відсутності відповідача, проти ухвалення заочного рішення не заперечував.
Відповідач у судові засідання не з`явився. Про дату, час і місце слухання справи був повідомлений своєчасно і належним чином, шляхом направлення судової повістки за зареєстрованим місцем проживання відповідно до відомостей з Реєстру територіальної громади міста Харкова. Причини неявки відповідача суду невідомі.
Крім того, відповідач не скористався правом на подання відзиву на позовну заяву, інших заяв та клопотань від відповідача до суду не надходило.
Судові повістки, які направлялися судом за зареєстрованим місцем проживання відповідача, повернулися до суду без вручення із зазначенням у довідці про причини повернення «адресат відсутній за вказаною адресою».
За правилами п. 4 ч. 8 ст. 128 ЦПК України днем вручення судової повістки є день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відсутність особи за адресою місцезнаходження, місця проживання чи перебування особи, що зареєстрована у встановленому законом порядку, якщо ця особа не повідомила суду іншої адреси.
Враховуючи належне повідомлення відповідача про дату, час і місце судового засідання, заяву представника позивача, який не заперечував проти ухвалення заочного рішення, положення ч. 4 ст. 223 та ст. 280 ЦПК України, суд здійснив заочний розгляд справи на підставі наявних у ній даних та доказів.
Суд, дослідивши доводи позивача, викладені у позові, та оцінивши докази, наявні в матеріалах справи, встановив наступні обставини та відповідні їм правовідносини.
Матеріалами справи встановлено та підтверджується, що 12.07.2019 між Харківським регіональним управлінням Державної спеціалізованої фінансової установи «Державний фонд сприяння молодіжному житловому будівництву» та ОСОБА_1 укладено кредитний договір № 683-к.
Відповідно до п. 1.1 Договору, кредитор зобов`язується надати позичальнику грошові кошти відповідно до розрахунку розміру кредиту з визначенням власних внесків позичальника та суми коштів на страхування (додаток №1 до цього договору, який є його невід`ємною частиною) на умовах забезпеченості, повернення, строковості, платності та цільового характеру використання в сумі 1009819 грн.
Кредит надається позичальнику на наступні цілі: на придбання/будівництво житла - 1-кімнатної квартири АДРЕСА_4 , загальною площею 61,09 метрів квадратних, які знаходяться на 6 (шостому) поверсі багатоквартирного житлового будинку, що будується за адресою: АДРЕСА_5 , згідно з договором купівлі-продажу майнових прав на квартири № 08/07/19-41, 08/07/19-40 від 08.07.2019, укладених між Товариством з обмеженою відповідальністю «ЖИЛБУД ХАРКІВ» та позичальником.
Пунктом 1.2 Договору встановлено, що згідно з умовами цього договору та у строк, встановлений цим Договором, позичальник зобов`язується повернути кредит та сплатити відсотки за користування ним відповідно до умов цього договору, а також розрахунку погашення кредиту (додаток №2 до цього договору, який є його невід`ємною частиною) на рахунок кредитора.
Кредит вважається наданим з дати зарахування коштів на рахунок позичальника по 30.06.2038. Позичальник у будь-якому випадку зобов`язаний повернути кредит у повному обсязі не пізніше 30.06.2038 , та у порядку, передбаченому цим Договором (п. 1.4 Договору).
Згідно з п. 1.8. Договору розмір щоквартального платежу з погашення кредиту визначається шляхом ділення суми кредиту на кількість кварталу терміну погашення цього кредиту з урахуванням пільг, передбачених п. 30-31 Положення (в разі їх наявності у позичальника).
Розділом 2 вказаного Договору визначено порядок надання та погашення кредиту, сплати відсотків за користування ним.
Окрім цього, пунктом 3.1 Договору передбачено, що з метою забезпечення виконання позичальником своїх зобов`язань щодо погашення кредиту, сплати відсотків, можливої неустойки (штрафів та пені), а також інших витрат щодо задоволення вимог кредитора за договором кредитор укладає: не пізніше дня перерахунку коштів кредиту (їх частини) на особистий рахунок відчужувача з позичальником іпотечний договір, що підлягає нотаріальному посвідченню, за умовами якого позичальник передає кредитору в іпотеку майнові права на житло за вартістю згідно з договорами про придбання житла 1029000 грн., з обов`язковою реєстрацією обтяження предмета іпотеки іпотекою. Після отримання права власності на житло, на фінансування будівництва (реконструкцію) якого були спрямовані кошти кредиту, позичальник зобов`язаний у термін, визначений у підпункті 4.2.11 цього договору, укласти з кредитором іпотечний договір, за яким предмет іпотеки стає безпосередньо збудоване з використанням коштів кредиту житло, з обов`язковою реєстрацією обтяження предмета іпотеки іпотекою.
22.07.2019 між Харківським регіональним управлінням Державної спеціалізованої фінансової установи «Державний фонд сприяння молодіжному житловому будівництву» та ОСОБА_1 укладено іпотечний договір, посвідчений приватним нотаріусом Харківського міського нотаріального округу Корнійчук О.В. за реєстровим №3580, відповідно до якого предметом іпотеки за вказаним договором є майнові права на нерухоме майно, будівництво якого не завершене, право власності на яке виникає в іпотекодавця в майбутньому та на яке іпотекодавець має право на підставі договору купівлі-продажу майнових прав на квартиру №08/07/19-40 від 08.07.2019, укладеного між іпотекодавцем та Товариством з обмеженою відповідальністю «ЖИЛБУД ХАРКІВ» і знаходиться за будівельною адресою: АДРЕСА_6 , поверх 6, жилих кімнат -2, загальна проектна площа 61,09 кв.м., житлова площа 32,68 кв.м. та на підставі договору купівлі-продажу майнових прав на квартиру №08/07/19-41 від 08.07.2019, укладеного між іпотекодавцем та Товариством з обмеженою відповідальністю «ЖИЛБУД ХАРКІВ» і знаходиться за будівельною адресою: АДРЕСА_7 , поверх 6, жилих кімнат -1, загальна проектна площа 36,91 кв.м., житлова площа 17,90 кв.м.
Також, 04.03.2021 між Харківським регіональним управлінням Державної спеціалізованої фінансової установи «Державний фонд сприяння молодіжному житловому будівництву» та ОСОБА_1 укладено договір про внесення змін до іпотечного договору, посвідченого приватним нотаріусом Харківського міського нотаріального округу Корнійчук О.В. 22.07.2019 за реєстровим №3580 в частині визначення актуальної адреси та площі нерухомого майна після реєстрації права власності на згадані вище квартири.
Відповідно до копії платіжного доручення № 1336 від 15.07.2019 грошові кошти в сумі 1009819 грн. були перераховані з рахунку Харківського РУ Держмолодьжитла на рахунок відповідача ОСОБА_1 , призначення платежу: «надання пільг.довгостр.держ кредиту на придбання достп.житла молод.сімьї(один.молод.гром) зг.кред.дог. № 683-к від 12.07.2019р.».
Відповідно до розрахунку позивача заборгованості за кредитним договором, станом на 01.08.2024: сума основного боргу (тіла) 439349,56 грн в т.ч. прострочена заборгованість за тілом кредиту (основна) 66236,80 грн.
Із наданого розрахунку вбачається, що відповідач припинив сплату щоквартальних платежів, починаючи з 01.04.2022, а позивачем заявлено вимогу про стягнення простроченої заборгованості за період з 01.04.2022 по 30.06.2024.
На адресу відповідача надіслано претензію від 15.12.2023 за №620/20-9 з вимогою сплатити прострочену заборгованість, яку відповідач
Зазначену вимогу позичальник не виконала.
Згідно з п. 4.3.3. договору, кредитор має право вимагати від позичальника сплати заборгованості за цим Договором, нарахованих відсотків за користування кредитом, неустойки (у разі її нарахування) та завданих внаслідок порушення умов цього Договору збитків. Вимагати від позичальника дострокового повного погашення кредиту, письмово повідомивши про це позичальника за 60 календарних днів у випадку, зокрема прострочення позичальником терміну внесення щоквартального платежу з погашення кредиту на 3 календарні місяці.
Пунктом 4.2.19 договору визначено, що у разі отримання письмової вимоги кредитора про дострокове погашення кредиту, з якою кредитор вправі звернутись до позичальника у випадках, визначених у підпункту 4.3.3 цього договору, протягом 60 календарних днів з дня отримання такої вимоги погасити кредит, сплатити нараховані за користування кредитом відсотки, неустойку (штрафи та пеню) та завдані внаслідок порушення умов цього договору збитки.
Позивач свої зобов`язання за договором виконав в повному обсязі, в свою чергу, відповідач умов кредитного договору належним не виконала, допустивши порушення термінів повернення кредитних коштів.
Відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 11 ЦК України, підставами виникнення цивільних прав та обов`язків є договори.
Згідно із ч. 1-2 ст. 207 ЦК України, правочин вважається таким, що вчинений у письмовій формі, якщо його зміст зафіксований в одному або кількох документах, у листах, телеграмах, якими обмінялися сторони. Правочин вважається таким, що вчинений у письмовій формі, якщо він підписаний його стороною (сторонами).
Відповідно до положень ст. 6, ч. 1 ст. 626, ст. 627, ч. 1 ст. 628 ЦК України договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов`язків. Зміст договору становлять умови (пункти), визначені на розсуд сторін і погоджені ними, та умови, які є обов`язковими відповідно до актів цивільного законодавства. Сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості.
Договір є укладеним, якщо сторони в належній формі досягли згоди з усіх істотних умов договору. Істотними умовами договору є умови про предмет договору, умови, що визначені законом як істотні або є необхідними для договорів даного виду, а також усі ті умови, щодо яких за заявою хоча б однієї із сторін має бути досягнуто згоди (ч. 1 ст. 638 ЦК України).
Положення ст. 629 ЦК України, визначає, що договір є обов`язковим для виконання сторонами.
Згідно із ч. 1 ст. 509 ЦК України, зобов`язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов`язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо), або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов`язку.
Відповідно до ст. 526 ЦК України, зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог ЦК України, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Згідно із ч. 1 ст. 530 ЦК України, якщо в зобов`язанні встановлений строк його виконання, то воно підлягає виконанню в цей строк.
Відповідно до ч. 1 ст. 610 ЦК України порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання).
Відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 611 ЦК України, у разі порушення зобов`язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом, зокрема сплата неустойки.
Згідно із ч. 1 ст. 612 ЦК України боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов`язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом.
Відповідно до ч. 1 ст. 625 ЦК України боржник не звільняється від відповідальності за неможливість виконання ним грошового зобов`язання.
Згідно зі ст. 1049 ЦК України позичальник зобов`язаний повернути позикодавцеві позику (грошові кошти у такій самій сумі або речі, визначені родовими ознаками, у такій самій кількості, такого самого роду та такої самої якості, що були передані йому позикодавцем) у строк та в порядку, що встановлені договором. Договір позики є укладеним з моменту передання грошей або інших речей, визначених родовими ознаками.
Як визначено ч. 2 ст. 1054 та ч. 2 ст. 1050 ЦК України, наслідками порушення боржником зобов`язання щодо повернення чергової частини суми кредиту є право заявника достроково вимагати повернення всієї суми кредиту.
Із наданого позивачем розрахунку заборгованості встановлено, що у відповідача виникла прострочена заборгованість на загальну суму 66236,80 грн.
Вказаний розмір заборгованості здійснений відповідно до умов договору та підтверджений наданими до суду розрахунками.
Відповідачем вказаний розрахунок жодними доказами не спростований, доказів на підтвердження належного виконання вимог договору відповідачем до суду не надано.
Позивачем, надано належні докази щодо нарахувань відсотків на прострочену заборгованість саме в такому розмірі, як заявлено.
Враховуючи наведене, розглядаючи справу на підставі наданих позивачем доказів, суд дійшов висновку про обґрунтованість заявлених позовних вимог та наявність підстав для їх задоволення.
Відповідно до ст. 141 ЦПК України судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 2422,40 грн підлягають стягненню з відповідача на користь позивача.
Керуючись ст. 12, 19, 81, 133, 141, 264, 265, 274-279,280-283 ЦПК України, суд
УХВАЛИВ:
Позов Державної спеціалізованої фінансової установи «Державний фонд сприяння молодіжному житловому будівництву» до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості за кредитним договором задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь Державної спеціалізованої фінансової установи «Державний фонд сприяння молодіжному житловому будівництву» заборгованість за кредитним договором №683-К від 12.07.2019 у розмірі 66236,80 грн.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь Державної спеціалізованої фінансової установи «Державний фонд сприяння молодіжному житловому будівництву» витрати по сплаті судового збору у розмірі 2422 (дві тисячі чотириста двадцять дві) грн. 40 коп.
Заочне рішення може бути оскаржено позивачем протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення або з дня складення повного судового рішення у разі оголошення вступної та резолютивної частини рішення або розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи шляхом подачі апеляційної скарги безпосередньо до Харківського апеляційного суду.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача. Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано відповідачем протягом тридцяти днів з дня складення рішення суду.
Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом строків, встановлених цим Кодексом, не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.
Учасники справи:
позивач Державна спеціалізована фінансова установа «Державний фонд сприяння молодіжному житловому будівництву» (код ЄДРПОУ 20033504, місцезнаходження: 03037, м. Київ, вул. Максима Кривоноса, буд. 2А);
відповідач ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , (РНОКПП НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_8 ).
Повне судове рішення складено і підписано 21.02.2025.
Суддя Б.С. Замікула
Суд | Московський районний суд м.Харкова |
Дата ухвалення рішення | 14.02.2025 |
Оприлюднено | 24.02.2025 |
Номер документу | 125324137 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема договорів (крім категорій 301000000-303000000), з них страхування, з них інших видів кредиту |
Цивільне
Московський районний суд м.Харкова
Замікула Б. С.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні