Єдиний унікальнийномер 142/99/25
Номер провадження 2/142/234/25
У Х В А Л А
про передачусправи нарозгляд іншогосуду
21 лютого 2025 року смт. Піщанка
Суддя Піщанського районного суду Вінницької області Нестерук В.В. отримавши позовну заяву ОСОБА_1 , яка проживає в АДРЕСА_1 , подану в її інтересах представником - адвокатом Медончак Мариною Миколаївною, АДРЕСА_2 , до Піщанської селищної ради Вінницької області, що знаходиться в с-щі Піщанка Тульчинського району Вінницької області, вул. Центральна, 36, про встановлення факту вступу в управління та володіння спадковим майном та визнання права власності в порядку спадкування за заповітом, та долучені до неї матеріали, -
В С Т А Н О В И В:
18 лютого 2025 року до Піщанського районного суду Вінницької області через підсистему "Електронний суд" від адвоката Медончак М.М., яка діє на підставі ордеру на надання правничої допомоги № 1163807, як представник Анщук Р.А., надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Піщанської селищної ради Вінницької області про встановлення факту вступу в управління та володіння спадковим майном та визнання права власності в порядку спадкування за заповітом, в якій просить суд встановити факт, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , фактично вступила в управління та володіння ? частки будинковолодіння по АДРЕСА_3 після смерті ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , визнати право власності порядку спадкування за заповітом за ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , на ? частку будинковолодіння по АДРЕСА_3 після смерті ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Відповідно до протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 18 лютого 2025 року дану справу було передано для розгляду судді Нестеруку В.В.
Вивчивши зміст позовноїзаяви тадолучених донеї документів,приходжу довисновку, що вказана позовна заява подана з порушенням правил підсудності та не може бути прийнята до розгляду Піщанським районним судом Вінницької області, а тому підлягає передачі на розгляд іншому суду, виходячи з наступного.
За положеннями ч. 1ст. 4 ЦПК України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.
За загальним правилам ст. 27 ЦПК України, позови до фізичної особи пред`являються в суд за зареєстрованим у встановленому законом порядку місцем її проживання або перебування, якщо інше не передбачено законом. Позови до юридичних осіб пред`являються в суд за їхнім місцезнаходженням згідно з Єдиним державним реєстром юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань.
Разом з тим, в ч. 1 ст. 30 ЦПК України визначено, що позови, що виникають із приводу нерухомого майна, пред`являються за місцезнаходженням майна або основної його частини. Якщо пов`язані між собою позовні вимоги пред`явлені одночасно щодо декількох об`єктів нерухомого майна, спір розглядається за місцезнаходженням об`єкта, вартість якого є найвищою.
При цьому суд враховує, що Відповідно до листа Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ «Про судову практику розгляду цивільних справ про спадкування» від 16.05.2013 № 24-753/0/4-13 підсудність справ про спадкування визначається за правилами ст. 109 ЦПК. Позови щодо права спадкування за загальними правилами підсудності подаються до суду за місцем проживання (знаходження) відповідача, за винятком позовів щодо нерухомого спадкового майна, які подаються до суду за місцезнаходженням цього майна.
Відповідно до роз`яснень, викладених у п. 42 постанови Пленуму Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних та кримінальних справ № 3 від 01 березня 2013 року «Про деякі питання юрисдикції загальних судів та визначення підсудності цивільних справ» виключну підсудність встановлено для позовів, що виникають із приводу нерухомого майна.
Виключна підсудність застосовується до тих позовів, вимоги за якими стосуються нерухомого майна як безпосередньо, так і опосередковано, а спір може стосуватися як правового режиму нерухомого майна, так і інших прав та обов`язків, що пов`язані із нерухомим майном (п. 7.36 постанови Великої Палати Верховного Суду від 7 липня 2020 року у справі № 910/10647/18 (провадження № 12-175гс19).
Також суд бере до уваги правову позицію Верховного Суду, викладену в постанові від 04 грудня 2019 року, справа № 489/2055/19, відповідно до якої перелік позовів, для яких визначено виключну підсудність, є вичерпним і розширеному тлумаченню не підлягає. Місцезнаходження нерухомого майна має бути підтверджено документально. Виключну підсудність установлено для позовів, що виникають із приводу нерухомого майна (частина 1 статті 30 ЦПК України).
Зі змісту позовної заяви та долучених письмових матеріалів слідує, що предметом даного позову є визнання в порядку спадкування права власності позивача на нерухоме майно - частину будинковолодіння, що знаходиться по АДРЕСА_3 .
З урахуванням викладеного, на позови спадкоємця про визнання права власності на нерухоме майно в порядку спадкування за законом поширюються правила виключної підсудності і вони пред`являються за місцем знаходження майна або основної його частини, якщо такі позови виникають з приводу нерухомого майна.
Отже, відповідно до п. 1 ч. 1ст. 30 ЦПК України у цій справі мають бути застосовані правила виключної підсудності.
Відповідно до статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод від 04 листопада 1950 року, кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом.
Згідно Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини», інститут підсудності безпосередньо пов`язаний із забезпеченням права на справедливий судовий розгляд, закріпленого у п.1 ст.6 Конвенції, оскільки за його допомогою визначається «належний суд», тобто суд, уповноважений розглядати конкретну справу.
Отже, поняття «суд, встановлений законом» включає в себе, зокрема, таку складову, як дотримання усіх правил предметної та суб`єктної юрисдикції, інстанційної юрисдикції та територіальної юрисдикції (підсудності).
Крім того, недотримання правил територіальної юрисдикції (підсудності) є порушенням процесуального закону, який є підставою для скасування рішення з направленням справи на розгляд за встановленою законом підсудністю (ст. 378 ч. 1 ЦПК України).
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 31 ЦПК України, суд передає справу на розгляд іншому суду, якщо справа належить до територіальної юрисдикції (підсудності) іншого суду.
Відповідно до ч. 1 ст. 7 Закону України "Про судоустрій і статус суддів", кожному гарантується захист його прав, свобод та інтересів у розумні строки незалежним, безстороннім і справедливим судом, утвореним законом.
Відповідно до пункту 3-1 Розділу XII "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про судоустрій і статус суддів" До набрання чинності законом України щодо зміни системи місцевих судів на території України у зв`язку з утворенням (ліквідацією) районів: відповідні місцеві суди продовжують здійснювати свої повноваження у межах територіальної юрисдикції, визначеної до набрання чинності Постановою Верховної Ради України "Про утворення та ліквідацію районів" від 17 липня 2020 року № 807-IX, але не довше ніж один рік з дня припинення чи скасування воєнного стану на території України, введеного Указом Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022 "Про введення воєнного стану в Україні", затвердженим Законом України "Про затвердження Указу Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" від 24 лютого 2022 року № 2102-IX.
Таким чином, беручи до уваги, що предметом позову в даній справі є визнання в порядку спадкування права власності на нерухоме майно, що знаходиться в м. Вінниця, місцезнаходження якого за адміністративно-територіальним поділом не відноситься до юрисдикції Піщанського районного суду Вінницької області, суд приходить до висновку, що вказана позовна заява не може бути прийнята до розгляду Піщанським районним судом Вінницької області, оскільки подана до суду з порушенням правил виключної підсудності та її розгляд відноситься до територіальної підсудності Вінницького міського суду Вінницької області за місцезнаходженням нерухомого майна.
Враховуючи, що позивачем позовну заяву подано з порушенням правил підсудності, для забезпечення права позивача на належний судовий захист тим судом, який повноважний розглянути справу, а отже відповідає визначенню "суду, встановленого законом", приходжу до висновку про необхідність направлення позовної заяви ОСОБА_1 доПіщанської селищноїради Вінницької області,про встановленняфакту вступу вуправління таволодіння спадковиммайном тавизнання прававласності впорядку спадкуванняза заповітом до Вінницького міського суду Вінницької області для розгляду, відповідно до ч.1 ст. 31 ЦПК України.
Відповідно до ч. 3 ст. 31 ЦПК України, передача справи на розгляд іншого суду за встановленою цим Кодексом підсудністю з підстави, передбаченої пунктом 1 частини першої цієї статті, здійснюється на підставі ухвали суду не пізніше п`яти днів після закінчення строку на її оскарження, а в разі подання скарги - не пізніше п`яти днів після залишення її без задоволення.
Враховуючи вищевикладене, керуючись ст. ст. 19, 27, 28, 30, 31, 32, 187 ЦПК України, суддя, -
У Х В А Л И В :
Матеріали цивільної справи за позовом ОСОБА_1 доПіщанської селищноїради Вінницькоїобласті,про встановленняфакту вступув управліннята володіння спадковиммайном тавизнання прававласності впорядку спадкуванняза заповітом, передати на розгляд до Вінницького міського суду Вінницької області (вулиця Грушевського, 17, м.Вінниця, Вінницька область, 21000)
Копію ухвали направити позивачу та його представнику.
Ухвала набирає законної сили в порядку ст. 261 ЦПК України.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги в п`ятнадцятиденний строк з дня її підписання суддею до Вінницького апеляційного суду.
Суддя:
Суд | Піщанський районний суд Вінницької області |
Дата ухвалення рішення | 21.02.2025 |
Оприлюднено | 24.02.2025 |
Номер документу | 125324739 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за заповітом |
Цивільне
Піщанський районний суд Вінницької області
Нестерук В. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні