Рішення
від 21.02.2025 по справі 200/30/25
ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

21 лютого 2025 року Справа№200/30/25

Донецький окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Кравченко Т.О.,

розглянув в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання протиправним і скасування рішення та зобов`язання вчинити певні дії,

встановив:

02 січня 2025 року до Донецького окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 (далі позивач) до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області (далі відповідач, ГУ ПФУ в Сумській області), надісланий через підсистему ЄСІТС «Електронний суд» 02 січня 2025 року, в якому позивач просив:

- визнати протиправним та скасувати рішення ГУ ПФУ в Сумській області від 27 грудня 2024 року № 056650010993 про відмову в призначенні пенсії, прийняте за заявою ОСОБА_1 про призначення пенсії по інвалідності в розмірі пенсії за віком від 23 грудня 2024 року з підстави відсутності виписки з акта огляду МСЕК;

- зобов`язати ГУ ПФУ в Сумській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про призначення пенсії по інвалідності в розмірі пенсії за віком від 23 грудня 2024 року, зарахувавши

до страхового стажу періоди з 02 січня 2003 року по 31 грудня 2003 року, з 01 жовтня 2024 року по 20 грудня 2024 року;

до пільгового стажу на підземних роботах за Постановою КМУ № 202 та Списком № 1 періоди з 17 квітня 2006 року по 31 березня 2009 року, з 05 травня 2009 року по 22 вересня 2011 року, з 10 жовтня 2011 року по 02 жовтня 2014 року, з 18 червня 2015 року по 11 березня 2018 року (провідна професія), з 13 березня 2018 року по 27 лютого 2020 року (провідна професія), з 17 березня 2020 року по 25 березня 2020 року (провідна професія), з 27 травня 2020 року по 31 травня 2022 року, з 18 вересня 2023 року по 07 грудня 2023 року (провідна професія), з 20 лютого 2024 року по 20 грудня 2024 року (провідна професія);

до пільгового стажу за Списком № 1 період з 03 жовтня 2014 року по 30 травня 2015 року.

Заяви, клопотання учасників справи. Процесуальні дії у справі.

06 січня 2025 року суд постановив ухвалу про прийняття позовної заяви та відкриття провадження у справі; вирішив розглядати справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні); встановив строк для подання відзиву на позовну заяву; витребував докази у відповідача та у Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (далі ГУ ПФУ в Донецькій області).

Про прийняття позовної заяви та відкриття провадження у справі учасники справи повідомлені в порядку, визначеному Кодексом адміністративного судочинства України (далі КАС).

Відповідно до ч. 1 ст. 262 КАС розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження здійснюється судом за правилами, встановленими цим Кодексом для розгляду справи за правилами загального позовного провадження, з особливостями, визначеними у цій главі.

Розгляд справи по суті за правилами спрощеного позовного провадження у випадках, визначених ст. 263 цього Кодексу, розпочинається через п`ятнадцять днів з дня відкриття провадження у справі (ч. 2 ст. 262 КАС).

Як на час прийняття позовної заяви та відкриття провадження у справі, так і на час розгляду справи по суті триває широкомасштабна військова агресія російської федерації проти України, яка слугувала підставою для введення в Україні з 24 лютого 2022 року 05 години 30 хвилин воєнного стану Указом Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», затвердженим Законом України від 24 лютого 2022 року № 2102-ІХ «Про затвердження Указу Президента України про введення воєнного стану».

Указом Президента України від 14 січня 2025 року № 26/2025 «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні», затвердженим Законом України від 15 січня 2025 року № 4220-ІХ «Про затвердження Указу Президента України «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні», строк дії воєнного стану продовжений з 05 години 30 хвилин 08 лютого 2025 року строком на 90 діб.

Стислий виклад позиції позивача та заперечень відповідача.

В обґрунтування заявлених вимог позивач зазначив, що 23 грудня 2024 року звернувся з заявою про призначення пенсії по інвалідності відповідно до Закону України від 09 липня 2003 року № 1058-ІV «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» (далі Закон № 1058).

Разом з цією заявою позивач надав клопотання, в якому уточнив, що просить призначити пенсію по інвалідності в розмірі пенсії за віком на підставі абз. 8 ч. 2 ст. 33 Закону №1058 із зарахуванням до пільгового стажу періодів роботи на підприємствах, розташованих в зоні активних бойових дій, за даними трудової книжки та Реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування.

27 грудня 2024 року ГУ ПФУ в Сумській області прийняло рішення № 056650010993, яким відмовило у призначенні пенсії через відсутність виписки з акта огляду МСЕК та акта прийому-передачі довідок МСЕК.

У зв`язку з відсутністю даних про сплату страхових внесків пенсійний орган не зарахував до страхового стажу періоди з 02 січня 2003 року по 31 грудня 2003 року та з 01 жовтня 2004 року по 20 грудня 2024 року.

Крім того, проаналізувавши розрахунок стажу, позивач дійшов висновку, що пенсійний орган не зарахував до пільгового стажу періоди роботи з повним робочим днем в підземних умовах на підприємствах вугільної промисловості.

Вважаючи рішення про відмову у призначенні пенсії протиправним, позивач звернувся до суду з цим позовом.

З приводу посилання відповідача на відсутність виписки з акта огляду МСЕК як підстави відмови у призначенні пенсії позивач зазначив, що разом з заявою про призначення пенсії надав довідку МСЕК серії 12 ААД № 091291 від 03 грудня 2024 року, яка підтверджує факт встановлення йому інвалідності.

Наголосив, що не може надати виписку з акта огляду МСЕК, оскільки п. 24 Положення про медико-соціальну експертизу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03 грудня 2009 року № 1317, (далі Положення про МСЕК) заборонена видача виписки з акта огляду МСЕК на руки особі, яку визнано особою з інвалідністю, а відповідно до п. 2.2 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року № 22-1, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 року за № 1566/11846, (далі Порядок № 22-1) виписку з акта огляду МСЕК додає орган, що призначає пенсію.

З огляду на викладене позивач доводив, що саме відповідач мав отримати виписку з акта огляду МСЕК, а бездіяльність пенсійного органу не може слугувати підставою для позбавлення його права на пенсію.

Також позивач доводив, що має право на зарахування до пільгового стажу періодів роботи в підземних умовах на підприємствах вугільної промисловості.

Однак ГУ ПФУ в Сумській області не зарахувало до пільгового стажу з повним робочим днем на підземних роботах за Списком № 1 та Списком робіт і професій, що дають право на пенсію незалежно від віку при безпосередній зайнятості протягом повного робочого дня на підземних і відкритих гірничих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних робіт), пов`язаних з видобутком вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників та в металургії, терміном не менше 25 років, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 31 березня 1994 року № 202, (далі Постанова КМУ № 202) періоди роботи позивача з 17 квітня 2006 року по 31 березня 2009 року, з 05 травня 2009 року по 22 вересня 2011 року, з 10 жовтня 2011 року по 02 жовтня 2014 року, з 18 червня 2015 року по 11 березня 2018 року, з 13 березня 2018 року по 27 лютого 2020 року, з 17 березня 2020 року по 25 березня 2020 року, з 27 травня 2020 року по 31 травня 2022 року, з 18 вересня 2023 року по 07 грудня 2023 року, з 20 лютого 2024 року по 20 грудня 2024 року; до пільгового стажу з повним робочим днем на підземних роботах за Списком № 1 період роботи з 03 жовтня 2014 року по 30 травня 2015 року.

Позивач наголошував, що пільговий характер його роботи впродовж вказаних періодів підтверджений належним чином оформленими записами в трудовій книжці, а тому відсутня необхідність у додатковому підтвердженні пільгового стажу шляхом надання уточнюючих довідок.

Також позивач наполягав на тому, що має право на зарахування до страхового стажу періоду з 02 січня 2003 року по 31 грудня 2003 року, який підтверджений належним чином оформленими записами в трудовій книжці, та періоду з 01 жовтня 2024 року по 20 грудня 2024 року, який підтверджений належним чином оформленими записами в трудовій книжці та довідкою від 20 грудня 2024 року № 582, оскільки він не має зазнавати негативних наслідків через невиконання страхувальниками їх обов`язків по сплаті страхових внесків та поданню звітності.

Крім того, позивач вказував на те, що відповідач проігнорував його клопотання про призначення пенсії по інвалідності в розмірі пенсії за віком.

Просив задовольнити позов.

Відповідач правом на подання відзиву на позовну заяву не скористався.

Обставини, встановлені судом, та зміст спірних правовідносин, з посиланням на докази, на підставі яких встановлені відповідні обставини. Докази відхилені судом, та мотиви їх відхилення.

На виконання вимог ст. 90 КАС суд оцінив докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні; оцінив належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності, виходячи з того, що жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили.

Відповідно до положень ч. 1 ст. 77 КАС кожна особа повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 78 цього Кодексу.

За правилами абз. 1 ч. 2 ст. 77 КАС в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

З`ясовуючи чи мали місце обставини, якими обґрунтовуються вимоги та заперечення, та якими доказами вони підтверджуються, а також чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження, суд встановив наступне.

Позивач ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , що встановлено на підставі паспорта громадянина України серії НОМЕР_1 ; реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_2 .

З 11 лютого 2022 року постійне місце проживання позивача зареєстровано за адресою: АДРЕСА_1 , про що свідчить витяг з реєстру територіальної громади, сформований 05 червня 2024 року за № 2024/006567149.

Згідно з довідкою до акта огляду медико-соціальною експертною комісією серії 12 ААД № 091291 від 03 грудня 2024 року з 27 листопада 2024 року ОСОБА_1 вперше встановлена інвалідність третьої групи на строк до 01 грудня 2025 року.

Відповідач Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області (ідентифікаційний код 21108013) зареєстроване як юридична особа, про що до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань внесений відповідний запис.

23 грудня 2024 року через вебпортал електронних послуг Пенсійного фонду України ОСОБА_1 звернувся з заявою про призначення пенсії по інвалідності.

До цієї заяви він долучив клопотання від 23 грудня 2024 року, в якому просив призначити пенсію по інвалідності у розмірі пенсії за віком згідно з абз. 8 ч. 2 ст. 33 Закону № 1058; звернути увагу на те, що він працював на підземних роботах, що передбачають право на пільгову пенсію за Списком № 1, зокрема в державному підприємстві «Вугільна компанія «Краснолиманська», на шахті «Стаханова» (нині відокремлений підрозділ «Шахта «Капітальна» державного підприємства «Мирноградвугілля»), в товаристві з обмеженою відповідальністю «Краснолиманське», публічному акціонерному товаристві «Шахтоуправління «Покровське», які знаходяться на території активних бойових дій, що унеможливлює отримання довідки про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній та наказів про атестацію робочих місць; врахувати пільговий стаж на підземних роботах згідно з записами в трудовій книжці та за даними Реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування.

Разом з заявою про призначення пенсії ОСОБА_1 надав паспорт громадянина України серії НОМЕР_1 , витяг з реєстру територіальної громади від 05 червня 2024 року № 2024/006567149, картку платника податків, довідку до акта огляду медико-соціальною експертною комісією серії 12 ААД № 091291 від 03 грудня 2024 року, трудову книжку серії НОМЕР_3 , диплом кваліфікованого робітника серії НОМЕР_4 від 30 червня 1995 року, диплом молодшого спеціаліста серії НОМЕР_5 від 01 липня 2008 року, диплом бакалавра серії НОМЕР_6 від 30 червня 2011 року, диплом спеціаліста серії НОМЕР_7 від 31 січня 2013 року, посвідчення від 16 вересня 2015 року № 0650 та від 14 вересня 2023 року № 0620, довідку відокремленого підрозділу «Шахтоуправління Першотравенське» приватного акціонерного товариства «ДТЕК Павлоградвугілля» від 20 грудня 2024 року № 582 про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, витяг з наказу по відокремленого структурного підрозділу «Шахтоуправління Першотравенське» приватного акціонерного товариства «ДТЕК Павлоградвугілля» від 22 грудня 2020 року № 8409 «Про результати атестації робочих місць за умовами праці для визначення права працівників на пільги та компенсації за умовами праці», витяг з наказу по відокремленому підрозділу «Шахтоуправління Першотравенське» приватного акціонерного товариства «ДТЕК Павлоградвугілля» від 17 січня 2022 року № 400 «Про продовження дії результатів атестації робочих місць за умовами праці для визначення права працівників на пільги та компенсації за умовами праці», довіреності приватного акціонерного товариства «ДТЕК Павлоградвугілля» від 11 грудня 2023 року № 29-ПУ/ШУПр/2024, від 17 липня 2024 року № 40-ПУ/ШУПр/2024, паспорт громадянина України № НОМЕР_8 ОСОБА_1 , свідоцтво про народження серії НОМЕР_9 ОСОБА_1 , довідку про внесення відомостей до Єдиного державного демографічного реєстру від 29 жовтня 2024 року № 1702406-2024 щодо ОСОБА_1 , анекту-опитування, що підтверджено матеріалами пенсійної справи позивача.

Матеріали пенсійної справи, серед іншого, містять лист ГУ ПФУ в Донецькій області від 23 грудня 2024 року № 332969, адресований Головному управлінню Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, щодо запиту довідки МСЕК ОСОБА_1 .

Як свідчить зміст цього листа, у зв`язку зі зверненням ОСОБА_1 за призначенням пенсії по інвалідності ГУ ПФУ в Донецькій області просило надати скановану копію оригіналу та оригінал довідки до акта огляду МСЕК серії 12 ААД № 091291.

Докази, які б свідчили, що відповідач чи інший пенсійний орган вживав будь-які заходи, спрямовані на отримання виписки з акта огляду МСЕК, в матеріалах пенсійної справи відсутні.

За принципом екстериторіальності для розгляду заяви ОСОБА_1 від 23 грудня 2024 року був визначений структурний підрозділ ГУ ПФУ в Сумській області.

27 грудня 2024 року за наслідками розгляду заяви позивача та поданих ним документів, а також з урахуванням Індивідуальних відомостей про застраховану особу Реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування (форма ОК-5), сформованих станом на 23 грудня 2024 року, ГУ ПФУ в Сумській області прийняло рішення № 05660010993 «Про відмову у призначенні пенсії».

Цим рішенням позивачу відмовлено у призначенні пенсії по інвалідності відповідно до ст. 30 Закону № 1058.

Відмовляючи в призначенні пенсії, відповідач виходив з такого.

Вік заявника 47 років 08 місяців 25 днів.

Необхідний страховий стаж, визначений ст. 32 Закону № 1058, 11 років.

Страховий стаж особи 27 років 02 місяці 05 днів.

Результат розгляду документів, доданих до заяви: до страхового стажу не зараховано періоди роботи згідно з трудовою книжкою з 19 липня 1999 року по 20 липня 1999 року, оскільки відсутня підстава внесення запису; періоди з 02 січня 2003 року по 31 грудня 2003 року та з 01 жовтня 2024 року по 30 листопада 2024 року, оскільки відсутні відомості за даними Реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування. За умови надання додаткових документів право на пенсію буде переглянуто.

ГУ ПФУ в Сумській області дійшло висновку, що за наданими документами ОСОБА_1 не має права на призначення пенсії по інвалідності відповідно до ст. 30 Закону № 1058, оскільки відсутня виписка з акта огляду МСЕК, що надсилається за місцем призначення пенсії чи місцем знаходження пенсійної справи, та акт прийому-передачі довідок МСЕК.

Заявнику роз`яснено, що у разі незгоди з прийнятим рішенням, він має право оскаржити його до Пенсійного фонду України чи в судовому порядку.

Як свідчить розрахунок стажу (форма РС-право), при вирішенні питання щодо наявності у ОСОБА_1 права на пенсію по інвалідності ГУ ПФУ в Сумській області зарахувало до його страхового стажу періоди:

з 01 вересня 1994 року по 30 червня 1995 року 00 років 10 місяців 00 днів;

з 10 липня 1995 року по 29 липня 1997 року 02 роки 00 місяців 20 днів;

з 21 серпня 1997 року по 01 січня 1998 року 00 років 04 місяці 11 днів;

з 02 січня 1998 року по 02 липня 1999 року 01 рік 06 місяців 01 день;

з 08 липня 1999 року по 12 липня 1999 року 00 років 00 місяців 05 днів;

з 21 липня 1999 року по 07 серпня 2001 року 02 роки 00 місяців 17 днів;

з 08 серпня 2001 року по 03 січня 2002 року 00 років 04 місяці 26 днів;

з 15 травня 2002 року по 01 січня 2003 року 00 років 07 місяців 17 днів;

з 01 січня 2004 року по 31 травня 2005 року 01 рік 05 місяців 00 днів;

з 03 червня 2005 року по 21 березня 2006 року 00 років 09 місяців 29 днів;

з 17 квітня 2006 року по 31 березня 2009 року 02 роки 11 місяців 23 дні;

з 05 травня 2009 року по 31 серпня 2011 року 02 роки 04 місяці 00 днів;

з 09 вересня 2011 року по 01 жовтня 2011 року 00 років 02 місяці 00 дні;

з 10 жовтня 2011 року по 30 травня 2015 року 03 роки 08 місяців 00 дні;

з 18 червня 2015 року по 11 березня 2018 року 02 роки 10 місяців 00 днів;

з 13 березня 2018 року по 27 лютого 2020 року 02 роки 00 місяців 00 днів;

з 01 березня 2020 року по 09 березня 2020 року 00 років 00 місяців 14 днів;

з 17 березня 2020 року по 25 березня 2020 року 00 років 00 місяців 14 днів;

з 27 травня 2020 року по 18 квітня 2020 року 01 рік 11 місяців 16 днів;

з 17 червня 2022 року по 14 липня 2022 року безробіття 00 років 01 місяць 00 днів;

з 30 липня 2022 року по 31 серпня 2022 року безробіття 00 років 01 місяць 16 днів;

з 23 вересня 2022 року по 09 листопада 2022 року безробіття 00 років 01 місяць 17 днів;

з 18 вересня 2023 року по 07 грудня 2023 року 00 років 04 місяці 00 днів;

з 20 лютого 2024 року по 30 вересня 2024 року 00 років 07 місяців 19 днів.

Разом з цим жоден період роботи ОСОБА_1 не зарахований до пільгового стажу.

З приводу періодів роботи, на зарахування яких до страхового та/або пільгового стажу претендує позивач, суд встановив такі обставини.

Період з 02 січня 2003 року по 31 грудня 2003 року.

Трудова книжка серії НОМЕР_3 містить такі записи.

[…]

Запис 16 01 січня 2003 року на підставі наказу від 02 січня 2003 року № 2 ОСОБА_1 прийнятий на роботу до Красноармійської філії товариства з обмеженою відповідальністю «Ірбіс-БС» на посаду охоронця за контрактом.

Запис 17 01 червня 2005 року на підставі наказу від 01 червня 2005 року № 11 звільнений за ст. 38 Кодексу законів про працю України (далі КЗпП України).

[…]

Індивідуальні відомості про застраховану особу (форма ОК-5) містять інформацію про страховий стаж ОСОБА_1 , починаючи з 1998 року, однак відомості про страховий стаж, набутий ним за період роботи в Красноармійській філії ТОВ «Ірбіс-БС» (ідентифікаційний код 26020052) з 02 січня 2003 року по 31 грудня 2003 року, в системі персоніфікованого обліку відсутні.

ГУ ПФУ в Сумській області не зарахувало період з 02 січня 2003 року по 31 грудня 2003 року до страхового стажу, про що свідчить розрахунок стажу (форма РС-право).

Період з 17 квітня 2006 року по 31 березня 2009 року.

Трудова книжка серії НОМЕР_3 містить такі записи.

[…]

Запис 20 17 квітня 2006 року на підставі наказу від 17 квітня 2006 року № 574/к позивач прийнятий на роботу до державного підприємства «Вугільна компанія «Краснолиманська» учнем гірничого робочого підземного з повним підземним робочим днем в шахті.

Запис 21 08 червня 2006 року на підставі наказу від 08 червня 2006 року № 864 переведений гірничим робочим 3 розряду з повним підземним робочим днем в шахті.

Запис 22 17 червня 2008 року на підставі наказу від 17 червня 2008 року № 876/к переведений гірничим майстром підземним з повним підземним робочим днем в шахті.

Запис 23 31 березня 2009 року на підставі наказу від 06 квітня 2009 року № 778/к звільнений за власним бажанням за ст. 38 КЗпП України.

[…]

Індивідуальні відомості про застраховану особу (форма ОК-5) містять інформацію про страховий стаж ОСОБА_1 за період роботи в державному підприємстві «Вугільна компанія «Краснолиманська» (ідентифікаційний код 31599557), в тому числі про суму заробітку для нарахування пенсії, кількість днів трудових відносин і сплату страхових внесків, за 2006 рік (14 днів квітня, травень-грудень повністю); за 2007 рік (повністю); за 2008 рік (повністю); за 2009 рік (січень-березень повністю).

В системі персоніфікованого обліку наявна інформація про спеціальний стаж, набутий позивачем за період роботи в державному підприємстві «Вугільна компанія «Краснолиманська», за 2006 рік (06 місяців 23 дні); за 2007 рік (12 місяців); за 2008 рік (12 місяців); за 2009 рік (03 місяці 00 днів) за кодом підстави ЗП3013А1.

ГУ ПФУ в Сумській області зарахувало період з 17 квітня 2006 року по 31 березня 2000 року до страхового стажу, до пільгового стажу цей період не зарахований, про що свідчить розрахунок стажу (форма РС-право).

Період з 05 травня 2009 року по 22 вересня 2011 року.

Трудова книжка серії НОМЕР_3 містить такі записи.

[…]

Запис 24 з 05 травня 2009 року по 15 травня 2009 року ОСОБА_1 проходив навчання в учбовому пункті відокремленого підрозділу «Шахта «Стаханова» державного підприємства «Красноармійськвугілля».

Запис 25 16 травня 2009 року на підставі наказу від 14 травня 2009 року № 106к прийнятий на роботу до відокремленого підрозділу «Шахта «Стаханова» державного підприємства «Красноармійськвугілля» гірничим майстром з повним робочим днем в шахті.

Запис 26 01 липня 2009 року на підставі наказу від 30 червня 2009 року № 02/771к переведений помічником начальника дільниці з повним робочим днем в шахті.

Запис 27 12 серпня 2009 року на підставі наказу від 12 серпня 2009 року № 02/972/к переведений заступником начальника дільниці з повним робочим днем в шахті.

Запис 28 21 червня 2010 року на підставі наказу від 22 червня 2010 року № 02/772к переведений виконуючим обов`язки начальника дільниці з повним робочим днем в шахті.

Запис 29 06 грудня 2010 року на підставі наказу від 06 грудня 2010 року № 02/1659 переведений помічником начальника дільниці з повним робочим днем в шахті.

Запис 30 06 серпня 2011 року на підставі наказу від 05 серпня 2011 року № 236к переведений гірничим майстром з повним робочим днем в шахті.

Запис 31 22 вересня 2011 року на підставі наказу від 21 вересня 2011 року № 288 звільнений за власним бажанням за ст. 38 КЗпП України.

[…]

Індивідуальні відомості про застраховану особу (форма ОК-5) містять інформацію про страховий стаж, набутий ОСОБА_1 період роботи у відокремленому підрозділі «Шахта «Капітальна» державного підприємства «Мирноградвугілля» (ідентифікаційний код 33504964), в тому числі про суму заробітку для нарахування пенсії, кількість днів трудових відносин і сплату страхових внесків, за 2009 рік (27 днів травня, червень-грудень повністю); за 2010 рік (повністю); 2011 рік (січень-серпень повністю, 22 дні вересня).

В системі персоніфікованого обліку наявна інформація про спеціальний стаж, набутий позивачем за період роботи у відокремленому підрозділі «Шахта «Капітальна» державного підприємства «Мирноградвугілля», за 2009 рік (01 місяць 27 днів) за кодом підстави ЗП3014А1; за 2009 рік (06 місяців 00 днів) за кодом підстави ЗП3013А1; за 2010 рік (січень-листопад повністю, 5 днів (з 01 по 05) грудня) за кодом підстави ЗП3013А1; за 2010 рік (26 днів (з 06 по 31) грудня); за 2011 рік (січень-серпень повністю, 22 дні (з 01 по 22) вересня) за кодом підстави ЗП3014А1.

Підсумки атестації робочих місць за умовами праці затверджені наказом від 23 березня 2009 року № 378, відомості про що внесені до системи персоніфікованого обліку.

ГУ ПФУ в Сумській області зарахувало періоди з 05 вересня 2009 року по 31 серпня 2011 року та з 09 вересня 2011 року по 01 жовтня 2011 року до страхового стажу, до пільгового стажу ці періоди не зараховані; період з 01 вересня 2011 року по 08 вересня 2011 року не зарахований ні до страхового, ні до пільгового стажу, про що свідчить розрахунок стажу (форма РС-право).

Періоди з 10 жовтня 2011 року по 02 жовтня 2014 року та з 03 жовтня 2014 року по 30 травня 2015 року.

Трудова книжка серії НОМЕР_3 містить такі записи.

[…]

Запис 32 10 жовтня 2011 року на підставі наказу від 10 жовтня 2021 року № 2145 позивач прийнятий на роботу до публічного акціонерного товариства «Шахтоуправління «Покровське» гірничим майстром підземним з повним робочим днем в шахті.

Запис 33 03 жовтня 2014 року на підставі наказу від 03 жовтня 2014 року № 1295 переведений на посаду начальника зміни, зайнятого на підземних роботах 50 і більше відсотків робочого часу на рік.

Запис 34 30 травня 2015 року на підставі наказу від 02 червня 2015 року № 751 звільнений за власним бажанням за ст. 38 КЗпП України.

[…]

Індивідуальні відомості про застраховану особу (форма ОК-5) містять інформацію про страховий стаж, набутий ОСОБА_1 за період роботи в приватному акціонерному товаристві «Шахтоуправління «Покровське» (ідентифікаційний код 13498562), в тому числі про суму заробітку для нарахування пенсії, кількість днів трудових відносин і сплату страхових внесків, за 2011 рік (22 дні жовтня, листопад-грудень повністю); за 2012 рік (повністю); за 2013 рік (повністю); за 2014 рік (повністю); за 2015 рік (січень-квітень повністю, 30 днів травня).

В системі персоніфікованого обліку наявна інформація про спеціальний стаж, набутий позивачем за період роботи в приватному акціонерному товаристві «Шахтоуправління «Покровське», за 2011 рік (22 дні (з 10 по 31) жовтня, листопад-грудень повністю); за 2012 рік (повністю); за 2013 рік (повністю); за 2014 рік (повністю); за 2015 рік (січень-квітень повністю, 30 днів (з 01 по 30) травня) за кодом підстави ЗП3013А1.

ГУ ПФУ в Сумській області зарахувало період з 10 жовтня 2011 року по 30 травня 2015 року до страхового стажу, до пільгового стажу цей період не зарахований, про що свідчить розрахунок стажу (форма РС-право).

Період з 18 червня 2015 року по 11 березня 2018 року.

Трудова книжка серії НОМЕР_3 містить такі записи.

[…]

Запис 35 18 червня 2015 року на підставі наказу від 18 червня 2015 року № 2028/к ОСОБА_1 прийнятий на роботу до державного підприємства «Вугільна компанія «Краснолиманська» учнем прохідника підземного з повним робочим днем в шахті.

Запис 36 17 червня 2015 року на підставі наказу від 17 вересня 2015 року № 3225/к переведений прохідником підземним 5 розряду з повним робочим днем в шахті.

Запис 37 11 березня 2018 року на підставі наказу від 11 березня 2018 року № 393/к звільнений за переведенням до товариства з обмеженою відповідальністю «Краснолиманське» за п. 5 ст. 36 КЗпП України.

[…]

Індивідуальні відомості про застраховану особу (форма ОК-5) містять інформацію про страховий стаж, набутий ОСОБА_1 за період роботи в державному підприємстві «Вугільна компанія «Краснолиманська» (ідентифікаційний код 31599557), в тому числі про суму заробітку для нарахування пенсії, кількість днів трудових відносин і сплату страхових внесків, за 2015 рік (13 днів червня, липень-грудень повністю); за 2016 рік (повністю); за 2017 рік (повністю); за 2018 рік (січень-лютий повністю, 11 днів березня).

В системі персоніфікованого обліку наявна інформація про спеціальний стаж, набутий ОСОБА_1 за період роботи в державному підприємстві «Вугільна компанія «Краснолиманська», за 2015 рік (13 днів (з 18 по 30) червня, липень-серпень повністю, 16 днів (з 01 по 16) вересня) за кодом підстави ЗП3013А1; за 2015 рік (16 днів (з 17 по 30) вересня, жовтень повністю, 28 днів (з 01 по 30 ) листопада, 30 днів (з 01 по 31) грудня) за кодом підстави ЗП3014А2; за 2016 рік (січень-листопад повністю, 27 днів (з 01 по 31) грудня); за 2017 рік (січень повністю, 27 днів (з 01 по 28) лютого, березень-квітень повністю, 27 днів (з 01 по 31) травня, червень-грудень повністю); за 2018 рік (січень-лютий повністю, 11 днів (з 01 по 11) березня) за кодом підстави ЗП3014А2.

Підсумки атестації робочих місць за умовами праці затверджені наказами від 19 листопада 2008 року № 2145 та від 20 грудня 2013 року № 1513, відомості про що внесені до системи персоніфікованого обліку.

ГУ ПФУ в Сумській області зарахувало період з 18 червня 2015 року по 11 березня 2018 року до страхового стажу, до пільгового стажу цей період не зарахований, про що свідчить розрахунок стажу (форма РС-право).

Період з 13 березня 2018 року по 27 лютого 2020 року.

Трудова книжка серії НОМЕР_3 містить такі записи.

[…]

Запис 38 13 березня 2018 року на підставі наказу від 13 березня 2018 року № 576к позивач прийнятий на роботу до товариства з обмеженою відповідальністю «Краснолиманське» прохідником підземним 5 розряду з повним підземним робочим днем в шахті.

Запис 39 27 лютого 2020 року на підставі наказу від 27 лютого 2020 року № 58/к звільнений за власним бажанням за ст. 38 КЗпП України.

[…]

Індивідуальні відомості про застраховану особу (форма ОК-5) містять інформацію про страховий стаж, набутий ОСОБА_1 за період роботи в товаристві з обмеженою відповідальністю «Краснолиманське» (ідентифікаційний код 32281519), в тому числі про суму заробітку для нарахування пенсії, кількість днів трудових відносин і сплату страхових внесків, за 2018 рік (19 днів березня, травень-грудень повністю); за 2019 рік (повністю); за 2020 рік (січень повністю, 27 днів лютого).

В системі персоніфікованого обліку наявна інформація про спеціальний стаж, набутий позивачем за період роботи в товаристві з обмеженою відповідальністю «Краснолиманське», за 2018 рік (19 днів (з 13 по 31) березня, квітень-грудень повністю); за 2019 рік (повністю); за 2020 рік (січень повністю, 27 днів (з 01 по 27) лютого)) за кодом підстави ЗП3014А2.

Підсумки атестації робочих місць за умовами праці затверджені наказом від 30 березня 2018 року № 302, відомості про що внесені до системи персоніфікованого обліку.

ГУ ПФУ в Сумській області зарахувало період з 13 березня 2018 року по 27 лютого 2020 року до страхового стажу, до пільгового стажу цей період не зарахований, про що свідчить розрахунок стажу (форма РС-право).

Період з 17 березня 2020 року по 25 березня 2020 року.

Трудова книжка серії НОМЕР_3 містить такі записи.

[…]

Запис 40 17 березня 2020 року на підставі наказу від 16 березня 2020 року № 129/к ОСОБА_1 прийнятий на роботу до товариства з обмеженою відповідальністю «Шахт Пром Сервіс» прохідником 5 розряду підземним з повним робочим днем в шахті.

Запис 41 25 березня 2020 року на підставі наказу від 25 березня 2020 року № 45/к звільнений за власним бажанням за ст. 38 КЗпП України.

[…]

Індивідуальні відомості про застраховану особу (форма ОК-5) містять інформацію про страховий стаж, набутий ОСОБА_1 за період роботи в товаристві з обмеженою відповідальністю «Шахт Пром Сервіс» (ідентифікаційний код 43236154), в тому числі про суму заробітку для нарахування пенсії, кількість днів трудових відносин і сплату страхових внесків, за 2020 рік (09 днів березня).

В системі персоніфікованого обліку наявна інформація про спеціальний стаж, набутий позивачем за період роботи в товаристві з обмеженою відповідальністю «Шахт Пром Сервіс», за 2020 рік (09 днів (з 17 по 25) березня) за кодом підстави ЗП3014А2.

Підсумки атестації робочих місць за умовами праці затверджені наказом від 31 січня 2020 року № 4, відомості про що внесені до системи персоніфікованого обліку.

ГУ ПФУ в Сумській області зарахувало період з 17 березня 2020 року по 25 березня 2020 року до страхового стажу, до пільгового стажу цей період не зарахований, про що свідчить розрахунок стажу (форма РС-право).

Період з 27 травня 2020 року по 31 травня 2022 року.

Трудова книжка серії НОМЕР_3 містить такі записи.

[…]

Запис 42 27 травня 2020 року на підставі наказу від 22 травня 2020 року № 812 ОСОБА_1 прийнятий на роботу до приватного акціонерного товариства «Шахтоуправління «Покровське» помічником начальника дільниці підземним з повним робочим днем в шахті.

Запис 43 11 червня 2021 року на підставі наказу від 09 червня 2021 року № 1102 переведений на посаду начальника дільниці підземного з повним робочим днем в шахті.

Запис 44 02 листопада 2021 року на підставі наказу від 02 листопада 2021 року № 2006 переведений майстром гірничим з повним робочим днем в шахті.

Запис 45 31 травня 2022 року на підставі наказу від 31 травня 2022 року № 501 звільнений за власним бажанням у зв`язку з переїздом на нове місце проживання за ст. 38 КЗпП України.

[…]

Індивідуальні відомості про застраховану особу (форма ОК-5) містять інформацію про страховий стаж, набутий ОСОБА_1 за період роботи в приватному акціонерному товаристві «Шахтоуправління «Покровське» (ідентифікаційний код 13498562), в тому числі про суму заробітку для нарахування пенсії, кількість днів трудових відносин і сплату страхових внесків, за 2020 рік (05 днів травня, червень-грудень повністю); за 2021 рік (повністю); за 2022 рік (січень-березень повністю, 18 днів квітня).

Інформація про суму заробітку для обчислення пенсії, кількість днів трудових відносин та про сплату страхових внесків за 12 днів квітня 2022 року та за 31 травня 2022 року в системі персоніфікованого обліку відсутня.

В системі персоніфікованого обліку наявна інформація про спеціальний стаж, набутий позивачем за період роботи в приватному акціонерному товаристві «Шахтоуправління «Покровське», за 2020 рік (05 днів (з 27 по 31) травня, червень-грудень повністю); за 2021 рік (повністю); за 2022 рік (січень-квітень повністю) за кодом підстави ЗП3013А1.

ГУ ПФУ в Сумській області зарахувало період з 27 травня 2020 року по 18 квітня 2022 року до страхового стажу, до пільгового стажу цей період не зарахований; період з 19 квітня 2022 року по 31 травня 2022 року не зарахований ні до страхового, ні до пільгового стажу, про що свідчить розрахунок стажу (форма РС-право).

Період з 18 вересня 2023 року по 07 грудня 2023 року.

Трудова книжка серії НОМЕР_3 містить такі записи.

[…]

Запис 46 18 вересня 2023 року на підставі наказу від 18 вересня 2023 року № 283к позивач прийнятий на роботу до товариства з обмеженою відповідальністю «Краснолиманське» прохідником підземним 5 розряду з повним робочим днем в шахті тимчасово.

Запис 47 18 жовтня 2023 року на підставі наказу від 18 жовтня 2023 року № 321к переведений прохідником підземним 5 розряду з повним підземним робочим днем у шахті постійно.

Запис 48 07 грудня 2023 року на підставі наказу від 07 грудня 2023 року № 373к звільнений за власним бажанням за ст. 38 КЗпП України.

[…]

Індивідуальні відомості про застраховану особу (форма ОК-5) містять інформацію про страховий стаж ОСОБА_1 за період роботи в товаристві з обмеженою відповідальністю «Краснолиманське» (ідентифікаційний код 32281519), в тому числі про суму заробітку для нарахування пенсії, кількість днів трудових відносин і сплату страхових внесків, за 2023 рік (13 днів вересня, жовтень-листопад повністю, 07 днів грудня).

В системі персоніфікованого обліку наявна інформація про спеціальний стаж, набутий позивачем за період роботи в товаристві з обмеженою відповідальністю «Краснолиманське», за 2023 рік (13 днів вересня (з 18 по 30), жовтень-листопад повністю, 07 днів (з 01 по 07) грудня) за кодом підстави ЗП3014А2.

Підсумки атестації робочих місць за умовами праці затверджений наказом від 29 березня 2023 року № 159, відомості про що внесені до системи персоніфікованого обліку.

ГУ ПФУ в Сумській області зарахувало період з 18 вересня 2023 року по 07 грудня 2023 року до страхового стажу, до пільгового стажу цей період не зарахований, про що свідчить розрахунок стажу (форма РС-право).

Період з 20 лютого 2024 року по 20 грудня 2024 року, тому числі період з 01 жовтня 2024 року по 20 грудня 2024 року.

Трудова книжка серії НОМЕР_3 містить такі записи.

[…]

Запис 49 20 лютого 2024 року на підставі наказу від 19 лютого 2024 року № 332к ОСОБА_1 прийнятий на роботу до відокремленого підрозділу «Шахтоуправління Першотравенське» приватного акціонерного товариства «ДТЕК Павлоградвугілля» прохідником 5 розряду з повним робочим днем в шахті.

Запис 50 20 грудня 2024 року на підставі наказу від 18 грудня 2024 року № 2222к звільнений у зв`язку з виявленням невідповідності працівника займаній посаді за станом здоров`я на підставі п. 2 ст. 40 КЗпП України.

[…]

Згідно з довідкою відокремленого підрозділу «Шахтоуправління Першотравенське» приватного акціонерного товариства «ДТЕК Павлоградвугілля» від 20 грудня 2024 року № 582 про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, ОСОБА_1 працював у відокремленому підрозділі «Шахтоуправління Першотравенське» приватного акціонерного товариства «ДТЕК Павлоградвугілля» в період з 20 лютого 2024 року по 20 грудня 2024 року 00 років 09 місяців 11 днів виконував в гірничому виробництві ведення гірничих і інших видів роботі з метою видобутку вугілля підземним способом за професією прохідник з повним робочим днем у шахті, що передбачено Списком № 1, розділ 1, підрозділ 1, постанова Кабінету Міністрів України від 24 червня 2016 року № 461, п. 1 ч. 2 ст. 114 Закону № 1058.

Довідка видана на підставі особистої картки ф. Т2М, наказів підприємства, табелів спуску в шахту і особового рахунку про зарплату, довідника ЕТКС.

Суміщення професій не було; відпустки без збереження заробітної плати з 16 серпня 2024 року по 18 серпня 2024 року та з 05 грудня 2024 року по 19 грудня 2024 року; з 20 лютого 2024 року по 21 лютого 2024 року учбовий пункт.

Результати атестації робочих місць за умовами праці затверджені наказами від 22 грудня 2020 року № 8409, від 17 січня 2022 року № 400.

Індивідуальні відомості про застраховану особу (форма ОК-5) містять інформацію про страховий стаж ОСОБА_1 за період роботи в приватному акціонерному товаристві «ДТЕК Павлоградвугілля» (ідентифікаційний код 00178353), в тому числі про суму заробітку для нарахування пенсії, кількість днів трудових відносин і сплату страхових внесків, за 2024 рік (10 днів лютого, січень-вересень повністю).

Інформація про суму заробітку для нарахування пенсії, кількість днів трудових відносин та сплату страхових внесків за жовтень-грудень 2024 року в системі персоніфікованого обліку відсутня.

В системі персоніфікованого обліку наявна інформація про спеціальний стаж, набутий позивачем за період роботи в приватному акціонерному товаристві «ДТЕК Павлоградвугілля», за 2024 рік (10 днів (з 20 по 29) лютого, березень-вересень повністю) за кодом підстави ЗП3014А2.

ГУ ПФУ в Сумській області зарахувало період з 20 лютого 2024 року по 30 вересня 2024 року до страхового стажу; до пільгового стажу цей період не зарахований; період з 01 жовтня 2024 року по 20 грудня 2024 року не зарахований ні до страхового, ні до пільгового стажу, про що свідчить розрахунок стажу (форма РС-право).

Згідно з Довідником кодів підстав для обліку стажу окремим категоріям осіб відповідно до законодавства (додаток 3 до Порядку формування та подання страхувальниками звіту щодо сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 14 квітня 2015 року № 435, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 23 квітня 2015 року за № 460/26905, який був чинним до 01 січня 2022 року):

код підстави ЗП3013А1 з 05 листопада 1991 року проставляється працівникам, зайнятим повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, за Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 24 червня 2016 року № 461, і за результатами атестації робочих місць;

код підстави ЗП3014А1 05 листопада 1991 року проставляється працівникам, безпосередньо зайнятим повний робочий день на підземних і відкритих гірничих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) по видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників та в металургії, за Списком робіт і професій, затвердженим Кабінетом Міністрів України, незалежно від віку, якщо вони були зайняті на цих роботах не менше 25 років;

код підстави ЗП3014А2 з 05 листопада 1991 року проставляється працівникам провідних професій: робітники очисного вибою, прохідники, вибійники на відбійних молотках, машиністи гірничих виймальних машин, які безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних і відкритих гірничих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників, за Списком робіт і професій, що дають право на пенсію незалежно від віку при безпосередній зайнятості протягом повного робочого дня на підземних і відкритих гірничих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин), пов`язаних з видобутком вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників та в металургії, терміном не менше 25 років, затвердженим постановою Кабінету Міністрів від 31 березня 1994 року № 202.

Будь-які інші докази щодо предмета доказування учасники справи суду не надали.

Норми права, які застосував суд, та мотиви їх застосування.

Ст. 46 Конституції України визначено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Принципи, засади і механізми призначення, перерахунку і виплати пенсії визначає Закон України від 09 липня 2003 року № 1058-IV «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» (далі Закон № 1058), який набрав чинності з 01 січня 2004 року.

На час звернення позивача з заявою про призначення пенсії, тобто станом на 23 грудня 2024 року, Закон № 1058 діяв в редакції від 19 грудня 2024 року.

Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 8 Закону № 1058 громадяни України, які застраховані згідно із цим Законом та досягли встановленого цим Законом пенсійного віку чи визнані особами з інвалідністю в установленому законодавством порядку і мають необхідний для призначення відповідного виду пенсії страховий стаж, мають право на отримання пенсії та соціальних послуг із солідарної системи.

Ч. 1 ст. 9 Закону № 1058 передбачено, що відповідно до цього Закону в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: 1) пенсія за віком; 2) пенсія по інвалідності; 3) пенсія у зв`язку з втратою годувальника.

Особі, яка має право на різні види пенсії (за віком, по інвалідності, у зв`язку з втратою годувальника), призначається один із цих видів пенсії за її вибором (ч. 1 ст. 10 Закону № 1058).

Умови призначення пенсії по інвалідності визначає ст. 30 Закону № 1058.

Згідно з ч. 1 ст. 30 Закону № 1058 пенсія по інвалідності призначається в разі настання інвалідності, що спричинила повну або часткову втрату працездатності за наявності страхового стажу, передбаченого ст. 32 цього Закону.

Ч. 1 ст. 31 Закону № 1058 установлено, що залежно від ступеня втрати працездатності визначено три групи інвалідності.

Причина, група, час настання інвалідності, строк, на який встановлюється інвалідність, визначаються органом медико-соціальної експертної комісії згідно із законодавством.

Страховий стаж, необхідний для призначення пенсії по інвалідності, визначає ст. 32 Закону № 1058.

Відповідно до ч. 1 ст. 32 Закону № 1058 особи, яким установлено інвалідність, мають право на пенсію по інвалідності, залежно від групи інвалідності, за наявності такого страхового стажу на час настання інвалідності або на день звернення за пенсією:

[…]

для осіб з інвалідністю II та III груп:

[…]

від 46 років до досягнення особою 48 років включно 11 років;

[…].

Крім того, згідно з абз. 8 ч. 2 ст. 32 Закону № 1058 непрацюючі особи з інвалідністю II групи, яким установлено інвалідність після досягнення пенсійного віку, передбаченого ст. 26 цього Закону, та особи з інвалідністю III групи за їх вибором мають право на призначення пенсії по інвалідності в розмірі пенсії за віком, обчисленої відповідно до ст. ст. 27 і 28 цього Закону, за наявності страхового стажу, зазначеного в абз. 1 ч. 1 ст. 28 цього Закону.

При цьому ст. 27 Закону № 1058 визначає розмір пенсії за віком, а ст. 28 мінімальний розмір пенсії за віком.

Умови призначення пенсії за віком на пільгових умовах визначає ст. 114 Закону № 1058.

Відповідно до ч. 1 ст. 114 Закону № 1058 право на пенсію за віком на пільгових умовах незалежно від місця останньої роботи мають особи, які працювали на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на роботах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, зазначених у ч. ч. 2 і 3 цієї статті, […]. Розміри пенсій для осіб, визначених цією статтею, обчислюються відповідно до ст. 27 та з урахуванням норм ст. 28 цього Закону.

Згідно з п. 1 ч. 2 ст. 114 Закону № 1058 на пільгових умовах пенсія за віком призначається: працівникам, зайнятим повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, після досягнення 50 років і за наявності страхового стажу не менше 25 років у чоловіків, з них не менше 10 років на зазначених роботах, […].

[…]

Відповідно до абз. 1 ч. 3 ст. 114 Закону № 1058 працівники, безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних і відкритих гірничих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників та в металургії, за списком робіт і професій, що затверджується Кабінетом Міністрів України, мають право на пенсію незалежно від віку, якщо вони були зайняті на зазначених роботах не менше 25 років, а працівники провідних професій на таких роботах: робітники очисного вибою, прохідники, вибійники на відбійних молотках, машиністи гірничих виймальних машин, сталевари, горнові, агломератники, вальцювальники гарячого прокату, оброблювачі поверхневих дефектів металу (вогневим засобом вручну) на гарячих дільницях, машиністи кранів металургійного виробництва (відділень нагрівальних колодязів та стриперних відділень), з а умови, що вони були зайняті на таких роботах не менше 20 років. Такий самий порядок пенсійного забезпечення поширюється і на працівників, безпосередньо зайнятих повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) на шахтах з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, що реструктуризуються або перебувають у стадії ліквідації, але не більше двох років.

За правилами, наведеними у ч. 5 ст. 114 Закону № 1058 у разі призначення пенсій на пільгових умовах відповідно до ч. ч. 2 і 3 цієї статті проводиться взаємне зарахування періодів роботи, передбачених цією статтею, за умови що роботи, які зараховуються, дають право на пенсію на аналогічних або більш пільгових умовах.

Порядок застосування Списків № 1 і № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затверджений наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 18 листопада 2005 року № 383, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 01 грудня 2005 року за № 1451/11731, (далі Порядок № 383).

Відповідно до п. 2 Порядку № 383 під повним робочим днем слід уважати виконання робіт в умовах, передбачених Списками, не менше 80 відсотків робочого часу, установленого для працівників даного виробництва, професії чи посади, з урахуванням підготовчих, допоміжних, поточних ремонтних робіт, пов`язаних з виконанням своїх трудових обов`язків.

Згідно з п. 3 Порядку № 383 при визначенні права на пенсію за віком на пільгових умовах застосовуються Списки, що чинні на період роботи особи. До посад або за професіями незалежно від дати їх внесення до Списків за умови підтвердження документами відповідних умов праці за час виконання роботи до 21 серпня 1992 року та за результатами проведення атестації робочих місць за умовами праці після 21 серпня 1992 року.

П. 4 Порядку № 383 визначено, що згідно з п. 4 Порядку проведення атестації робочих місць за умовами праці, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01 серпня 1992 року № 442 (далі Порядок № 442), атестація робочих місць за умовами праці проводиться в строки, передбачені колективним договором, але не рідше одного разу на 5 років.

Відповідно до п. 4.1 Порядку № 383 постанова КМУ № 442 набула чинності з 21 серпня 1992 року. Це означає, що при призначенні пенсії за віком на пільгових умовах для зарахування до стажу, який дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, певного 5-річного періоду роботи зі шкідливими і важкими умовами праці після 21 серпня 1992 року, відповідне право впродовж цього періоду повинне бути підтверджене за результатами атестації.

П. 10 Порядку № 383 визначено, що для підтвердження стажу роботи зі шкідливими і важкими умовами праці необхідно подати трудову книжку із оформленими належним чином записами про займану посаду і період виконуваної роботи, виписку із наказу по підприємству про проведення атестації на відповідному робочому місці та, у разі відсутності в трудовій книжці відомостей, що визначають право на пенсію на пільгових умовах, уточнюючу довідку, передбачену п. 20 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637.

До підрозділу 1. «Підземні роботи в шахтах, рудниках і копальнях на видобуванні корисних копалин, в геологорозвідці, на дренажних шахтах, на будівництві шахт, рудників, копалень» розділу І. «Гірничі роботи. Видобування корисних копалин. Геологорозвідувальні роботи. Будівництво, реконструкція, технічне переозброєння і капітальний ремонт шахт, рудників, копалень, метрополітенів, підземних каналів, тунелів та інших підземних споруд» Списку № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16 січня 2003 року № 36, включені:

1.1а а) усі робітники, зайняті повний робочий день на підземних роботах.

[…]

1.1д д) керівники та фахівці управлінь, партій, контор та інших підприємств і організацій та їх філій, зайняті на підземних роботах 50 відсотків і більше робочого часу на рік (в обліковому періоді):

[…]

1.1д начальники дільниць, їх заступники

[…]

До підрозділу 1. «Підземні роботи в шахтах, рудниках і копальнях на видобуванні корисних копалин, в геологорозвідці, на дренажних шахтах, на будівництві шахт, рудників, копалень» розділу І. «Гірничі роботи». (Видобування корисних копалин. Геологорозвідувальні роботи. Будівництво, реконструкція, технічне переозброєння і капітальний ремонт шахт, рудників, копалень, метрополітенів, підземних каналів, тунелів та інших підземних споруд)

Списку № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких дає повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 24 червня 2016 року № 461, включені:

Працівники:

зайняті повний робочий день на підземних роботах;

які обслуговують працівників, зайнятих на підземних роботах (медперсонал підземних пунктів охорони здоров`я, працівники підземного телефонного зв`язку тощо).

[…]

Крім того, постановою Кабінету Міністрів України від 31 березня 1994 року № 202 затверджений Список робіт і професій, що дають право на пенсію незалежно від віку при безпосередній зайнятості протягом повного робочого дня на підземних і відкритих гарячих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин), пов`язаних з видобутком вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників та в металургії, терміном не менше 25 років (далі Постанова КМУ № 202).

До розділу І «Підземні гірничі роботи в шахтах і на будівництві вугільних (сланцевих) шахт» постанови КМУ № 202 включені усі робітники, зайняті протягом повного робочого дня на підземних роботах, керівники і спеціалісти підземних дільниць діючих і споруджуваних шахт для видобутку вугілля (сланцю).

Порядок звернення за призначенням пенсії регламентований ст. 44 Закону № 1058.

Згідно з ч. 1 ст. 44 Закону № 1058 призначення […] пенсії здійснюється за зверненням особи або автоматично (без звернення особи) у випадках, передбачених цим Законом.

Звернення за призначенням […] пенсії здійснюється шляхом подання в електронній або паперовій формі заяви та інших документів, необхідних для призначення […] пенсії, до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженої особи застрахованою особою особисто […].

Порядок подання та оформлення документів для призначення […] пенсії визначається правлінням Пенсійного фонду за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері соціального захисту населення.

Відповідно до ч. 3 ст. 44 Закону № 1058 органи Пенсійного фонду мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, видані ними для оформлення пенсії, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі та достовірність поданих відомостей про осіб, які підлягають загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню, умови їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством для визначення права на пенсію. […].

Строки призначення пенсій визначає ст. 45 Закону № 1058.

Згідно з ч. 1 ст. 45 Закону № 1058 пенсія призначається з дня звернення за пенсією, крім таких випадків:

[…]

2) пенсія по інвалідності призначається з дня встановлення інвалідності, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня встановлення інвалідності;

У такому самому порядку призначається пенсія по інвалідності в розмірі пенсії за віком, якщо вимоги ч. 2 ст. 33 цього Закону виконані на день встановлення інвалідності, і з дня виникнення такого права якщо вимоги ч. 2 ст. 33 цього Закону виконані в період після встановлення інвалідності до дня звернення за призначенням пенсії по інвалідності.

У разі коли вимоги ч. 2 ст. 33 цього Закону виконані після призначення пенсії по інвалідності, пенсія по інвалідності в розмірі пенсії за віком призначається з дня настання такого права, якщо звернення за призначенням пенсії по інвалідності в розмірі пенсії за віком відбулося не пізніше трьох місяців з дня настання такого права.

[…]

Ч. 5 ст. 45 Закону № 1058 установлено, що документи про призначення […] пенсії розглядає територіальний орган Пенсійного фонду та не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про призначення […] або про відмову в призначенні […] пенсії.

Цей строк може бути продовжено за рішенням керівника територіального органу Пенсійного фонду України на строк проведення додаткової перевірки достовірності відомостей про осіб, які підлягають загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню, умов їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством, для визначення права на пенсію, але не більше ніж на 15 днів.

Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» затверджений постановою правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року № 22-1 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України від 07 липня 2014 року № 13-1), зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 року за № 1566/11846 (далі Порядок № 22-1).

На час звернення позивача з заявою про призначення пенсії Порядок № 22-1 діяв в редакції від 15 лютого 2024 року.

При цьому, 30 березня 2021 року набрала чинності постанова правління Пенсійного фонду України від 16 грудня 2020 року № 25-1 «Про затвердження Змін до деяких постанов правління Пенсійного фонду України», зареєстрована в Міністерстві юстиції України від 16 березня 2021 року за № 339/35961 (далі Постанова правління ПФУ № 25-1).

Зміни, внесені до Порядку № 22-1 на підставі Постанови правління ПФУ № 25-1, передбачали застосування органами Пенсійного фонду України принципу екстериторіальному при опрацюванні заяв про призначення/перерахунок пенсії з 01 квітня 2021 року.

Запроваджена у зв`язку із змінами, внесеними до Порядку № 22-1, технологія передбачає опрацювання заяв про призначення/перерахунок пенсії бек-офісами територіальних органів Пенсійного фонду України в порядку черговості надходження таких заяв незалежно від того, де було прийнято заяви та де проживає пенсіонер.

Запровадження принципу екстериторіальності мало на меті досягнення таких результатів: єдиний підхід до застосування пенсійного законодавства; централізована прозора система контролю за діями фахівців, процесів призначення та перерахунку пенсій; мінімізація особистих контактів з громадянами; відв`язка звернень та їх опрацювання від територіального принципу; попередження можливих випадків зволікань у прийнятті рішення, а також оптимізація навантаження на працівників.

Відповідно до п. 1.1 розділу І Порядку № 22-1 заява про призначення, […] пенсії, […] (Заява про призначення/перерахунок пенсії додаток 1); […] подається заявником до територіального органу Пенсійного фонду України (далі орган, що призначає пенсію).

Заява про призначення, […] пенсії, […] може подаватись заявником разом зі сканованими копіями документів, які відповідають оригіналам документів та придатні для сприйняття їх змісту (мають містити чітке зображення повного складу тексту документа та його реквізитів), через вебпортал електронних послуг Пенсійного фонду України (далі вебпортал) або засобами Єдиного державного вебпорталу електронних послуг (далі Портал Дія) з використанням електронного підпису, […].

[…]

Згідно з п. 1.7 розділу І Порядку № 22-1 звернення за призначенням пенсії може здійснюватися в будь-який час після виникнення права на пенсію або не раніше ніж за місяць до досягнення пенсійного віку.

Відповідно до п. 1.8 розділу І Порядку № 22-1 днем звернення за призначенням пенсії вважається день прийняття органом, що призначає пенсію, відповідної заяви.

Якщо заява про призначення пенсії подається через вебпортал або засобами Порталу Дія днем звернення за призначенням пенсії вважається дата реєстрації на вебпорталі або засобами Порталу Дія заяви разом зі сканованими копіями документів, які відповідають оригіналам документів та придатні для сприйняття їх змісту (мають містити чітке зображення повного складу тексту документа та його реквізитів).

[…]

У разі якщо до заяви про призначення пенсії додані не всі необхідні документи, орган, що призначає пенсію, письмово повідомляє заявника про те, які документи необхідно подати додатково, про що в заяві про призначення пенсії робиться відповідний запис (у разі подання заяви через вебпортал або засобами Порталу Дія таке повідомлення надсилається особі через електронний кабінет користувача вебпорталу або засобами Порталу Дія). Якщо документи будуть подані не пізніше трьох місяців із дня повідомлення про необхідність подання додаткових документів, то днем звернення за призначенням пенсії вважається день прийняття заяви про призначення пенсії або дата реєстрації заяви на вебпорталі або засобами Порталу Дія.

Якщо наявних документів достатньо для визначення права особи на призначення пенсії, пенсія призначається на підставі таких документів. При надходженні додаткових документів у визначений строк розмір пенсії переглядається з дати призначення. У разі надходження додаткових документів пізніше трьох місяців із дня повідомлення про необхідність їх подання пенсія перераховується зі строків, передбачених ч. 4 ст. 45 Закону № 1058.

[…]

Документи, необхідні для призначення пенсії, визначені розділом ІІ Порядку № 22-1.

П. 2.2 розділу ІІ Порядку № 22-1 передбачено, що до заяви про призначання пенсії по інвалідності додаються документи, перелічені в пп. пп. 1-4 п. 2.1 цього розділу.

Орган, що призначає пенсію, додає до заяви одержану ним від МСЕК виписку з акта огляду МСЕК.

[…]

В свою чергу в пп. пп. 1-1 п. 2.1 розділу ІІ Порядку № 22-1 йдеться про такі документи:

1) документ, що засвідчує реєстрацію у Державному реєстрі фізичних осіб платників податків […], надається у разі відсутності в паспорті громадянина України або свідоцтві про народження інформації про реєстраційний номер облікової картки платника податків;

2) документи про стаж, що визначені Порядком № 637. За періоди роботи після впровадження персоніфікованого обліку у системі загальнообов`язкового державного пенсійного страхування (далі персоніфікований облік) орган, що призначає пенсію, додає індивідуальні відомості про застраховану особу з реєстру застрахованих осіб за формою згідно з додатком 4 до Положення про реєстр застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 18 червня 2014 року № 10-1, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 08 липня 2014 року за № 785/25562 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України від 27 березня 2018 року № 8-1) (далі Положення № 10-1), а у разі необхідності за формою згідно з додатком 3 до Положення № 10-1 (далі індивідуальні відомості про застраховану особу).

[…]

3) для підтвердження заробітної плати за період страхового стажу з 01 липня 2000 року орган, що призначає пенсію, додає індивідуальні відомості про застраховану особу (додатки 3, 4 до Положення).

За бажанням пенсіонера ним може подаватись довідка про заробітну плату (дохід) по 30 червня 2000 року (додаток 5) […].

[…]

4) відомості про місце проживання особи.

Крім того, відповідно до пп. 5 п. 2.1 розділу ІІ Порядку № 22-1 до заяви про призначення пенсії за віком додаються документи, які підтверджують право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах:

довідка про підтвердження наявного стажу роботи для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній відповідно до п. 20 Порядку № 637 (у випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсію на пільгових умовах згідно з п. п. 1-6, 8 ч. 2, ч. 3 ст. 114 Закону № 1058 та п. 23 розділу XV «Прикінцеві положення» Закону № 1058). […];

документи про проведення атестації робочих місць за умовами праці відповідно до Порядку № 442 (для зарахування до стажу, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, періодів роботи з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 або із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, після 21 серпня 1992 року);

[…].

П. 2.28 розділу ІІ Порядку № 22-1 установлено, що інформація, що міститься в державних електронних інформаційних ресурсах, отримується шляхом електронної інформаційної взаємодії або направлення запитів до власників (розпорядників) зазначених відомостей.

Електронна інформаційна взаємодія здійснюється засобами системи електронної взаємодії державних електронних інформаційних ресурсів.

Приймання, оформлення і розгляд документів регламентовані нормами розділу ІV Порядку № 22-1.

Згідно з абз. 1 п. 4.1 розділу ІV Порядку № 22-1 заяви, що подаються особами відповідно до цього Порядку, реєструються в електронному журналі звернень органу, що призначає пенсію.

Відповідно до п. 4.2 розділу ІV Порядку № 22-1 при прийманні документів працівник структурного підрозділу, який здійснює прийом та обслуговування осіб:

ідентифікує заявника (його представника);

надає інформацію щодо умов та порядку призначення (перерахунку) пенсії;

реєструє заяву, перевіряє зміст і належне оформлення наданих документів, відповідність викладених у них відомостей про особу даним паспорта;

уточнює інформацію про факт роботи (навчання, служби, підприємницької діяльності) і про інші періоди діяльності до 01 січня 2004 року, що можуть бути зараховані до страхового стажу. У разі необхідності роз`яснює порядок підтвердження страхового стажу, повідомляє про право особи на здійснення доплати до мінімального страхового внеску відповідно до ч. 3 ст. 24 Закону № 1058, та/або на добровільну участь у системі загальнообов`язкового пенсійного страхування;

проводить опитування свідків для підтвердження стажу відповідно до п. п. 17-18 Порядку № 637. […];

з`ясовує наявність у заявника особливого (особливих) статусу (статусів), особливих заслуг, інших обставин, які можуть бути підставою для встановлення підвищень, надбавок, доплат;

повідомляє про необхідність дооформлення документів або надання додаткових документів у тримісячний строк з дня подання заяви про призначення пенсії, у разі неналежного оформлення поданих документів або відсутності необхідних документів;

сканує документи. На створені електронні копії накладає кваліфікований електронний підпис;

надсилає запити про отримання необхідних відомостей з відповідних державних електронних інформаційних реєстрів, систем або баз даних згідно з п. 2.28 розділу II цього Порядку;

повідомляє про можливості подавати заяви через вебпортал або засобами Порталу Дія;

видає особі або посадовій особі розписку із зазначенням дати прийняття заяви, переліку одержаних і відсутніх документів, строку подання додаткових документів для призначення пенсії та пам`ятку пенсіонеру (додаток 7). Скановані розписка та пам`ятка пенсіонеру зберігаються в електронній пенсійній справі;

повідомляє особу, у вибраний нею спосіб, про відсутність відомостей або/та наявність розбіжностей у відповідних інформаційних реєстрах, системах або базах даних та строки подання необхідних документів для призначення пенсії, не пізніше двох робочих днів після отримання відповідної інформації.

Після реєстрації заяви та сканування копій документів засобами програмного забезпечення за принципом екстериторіальності визначається структурний підрозділ органу, що призначає пенсію, який формує атрибути сканованих документів (із зазначенням часу їх створення), електронну пенсійну справу.

Згідно з п. 4.3 розділу ІV Порядку № 22-1 створення та обробка документів здійснюється із накладенням кваліфікованого електронного підпису працівників, відповідальних за здійснення операцій.

Рішення за результатами розгляду заяви підписується керівником органу, що призначає пенсію (іншою посадовою особою, визначеною відповідно до наказу керівника органу, що призначає пенсію, щодо розподілу обов`язків), та зберігається в електронній пенсійній справі особи.

Рішення за результатами розгляду заяви та поданих документів органом, що призначає пенсію, приймається не пізніше 10 днів після надходження заяви.

Цей строк може бути продовжено за рішенням керівника органу, що призначає пенсію, на строк проведення додаткової перевірки достовірності відомостей про осіб, які підлягають загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню, умов їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством, для визначення права на пенсію, але не більше ніж на 15 днів.

[…]

П. 4.7 розділу ІV Порядку № 22-1 установлено, що право особи на одержання пенсії установлюється на підставі всебічного, повного і об`єктивного розгляду всіх поданих документів органом, що призначає пенсію.

Орган, що призначає пенсію, не пізніше 10 днів після винесення рішення видає або направляє особі повідомлення про призначення, відмову в призначенні, перерахунку, переведенні з одного виду пенсії на інший із зазначенням причин відмови та порядку його оскарження. […]

Згідно з п. 4.8 розділу ІV Порядку № 22-1 заява, відомості з відповідних інформаційних систем, скановані копії документів, на підставі яких призначено (перераховано) пенсію та проводиться її виплата; інша інформація, з урахуванням якої визначаються розмір призначеної пенсії та розмір пенсії до виплати, обробляються в складі електронної пенсійної справи, […]. Електронна пенсійна справа зберігається на базі централізованих інформаційних технологій.

Документи, що надійшли у паперовій формі, обробляються, реєструються та зберігаються в органі, що призначає пенсію, за правилами, встановленими постановою Кабінету Міністрів України від 17 січня 2018 року № 55 «Деякі питання документування управлінської діяльності».

Відповідно до п. 4.10 розділу ІV Порядку № 22-1 після призначення, перерахунку пенсії, поновлення виплати раніше призначеної пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший вид електронна пенсійна справа засобами програмного забезпечення передається до органу, що призначає пенсію, за місцем фактичного проживання особи, за місцезнаходженням установи виконання покарань, де відбуває покарання засуджений до позбавлення (обмеження) волі, для здійснення виплати пенсії.

[…]

Аналіз положень п. п. 1.1, 4.2, 4.3, 4.8, 4.10 Порядку № 22-1 зумовлює такі висновки:

-з заявою про призначення пенсії особа може звернутися до будь-якого територіального органу Пенсійного фонду України, через структурний підрозділ, який здійснює прийом та обслуговування осіб, (тобто сервісний центр), або подати відповідну заяву через вебпортал електронних послуг Пенсійного фонду України чи Портал Дія (п. 1.1);

-при прийманні документів працівник сервісного центру територіального органу Пенсійного фонду, до якого звернувся заявник, вчиняє дії, визначені п. 4.2 Порядку № 22-1;

-після реєстрації заяви та сканування копій документів засобами програмного забезпечення за принципом екстериторіальності визначається структурний підрозділ органу, що призначає пенсію, який формує атрибути сканованих документів, електронну пенсійну справу (п. 4.2).

При цьому зміст норм, що містяться в п. 4.2 та 4.10 Порядку № 22-1, свідчить, що сутність принципу екстериторіальності полягає у визначенні структурного підрозділу органу, що призначає пенсію, який формуватиме електронну пенсійну справу та розглядатиме по суті заяву про призначення пенсії, незалежно від місця проживання/перебування заявника чи місця поданням ним відповідної заяви, тобто без прив`язки до території.

- після опрацювання електронної пенсійної справи та прийняття рішення за наслідками розгляду заяви про призначення пенсії структурний підрозділ органу, що призначає пенсію, (тобто територіального органу Пенсійного фонду України), визначений за принципом екстериторіальності, передає електронну пенсійну справу органу, що призначає пенсію, (тобто територіальному органу Пенсійного фонду України), за місцем проживання (реєстрації)/фактичного місця проживання особи для здійснення виплати пенсії (п. 4.10);

- виплату пенсії проводить орган, що призначає пенсію, (тобто територіальний орган Пенсійного фонду України) за місцем фактичного проживання/перебування особи.

Висновки суду по суті позовних вимог.

Спірні правовідносини виникли у зв`язку з прийняттям ГУ ПФУ в Сумській області рішення від 27 грудня 2024 року № 056650010993 «Про відмову у призначені пенсії».

Цим рішенням позивачу відмовлено у призначенні пенсії по інвалідності відповідно до ст. 30 Закону № 1058 у зв`язку з відсутністю виписки з акта огляду МСЕК, що надсилається за місцем призначення пенсії чи місцем знаходження пенсійної справи, та акта прийому-передачі довідок МСЕК.

Для вирішення публічно-правового спору, що виник між сторонами, суду належить перевірити додержання пенсійним органом вимог Закону України від 17 лютого 2022 року № 2073-ІХ «Про адміністративну процедуру» (далі Закон № 2073), а прийняте ним рішення на відповідність критеріям, наведеним у ч. 2 ст. 2 КАС.

Закон № 2073 регулює відносини органів виконавчої влади, органів влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування, їх посадових осіб, інших суб`єктів, які відповідно до закону уповноважені здійснювати функції публічної адміністрації, з фізичними та юридичними особами щодо розгляду і вирішення адміністративних справ шляхом прийняття та виконання адміністративних актів (ч. 1 ст. 1 цього Закону).

За визначенням, наведеним у ч. 1 ст. 2 Закону № 2073:

1) адміністративний орган орган виконавчої влади, орган влади Автономної Республіки Крим, орган місцевого самоврядування, їх посадова особа, інший суб`єкт, який відповідно до закону уповноважений здійснювати функції публічної адміністрації;

2) адміністративна справа (далі справа) справа, що стосується публічно-правових відносин щодо забезпечення реалізації права, свободи чи законного інтересу особи та/або виконання нею визначених законом обов`язків, захисту її права, свободи чи законного інтересу, розгляд якої здійснюється адміністративним органом;

3) адміністративний акт рішення або юридично значуща дія індивідуального характеру, прийняте (вчинена) адміністративним органом для вирішення конкретної справи та спрямоване (спрямована) на набуття, зміну, припинення чи реалізацію прав та/або обов`язків окремої особи (осіб);

4) адміністративне провадження сукупність процедурних дій, що вчиняються адміністративним органом, і прийнятих процедурних рішень з розгляду та вирішення справи, що завершується прийняттям і, в необхідних випадках, виконанням адміністративного акта;

5) адміністративна процедура визначений законом порядок розгляду та вирішення справи;

[…].

У спірних правовідносинах відповідач є адміністративним органом, а прийняте ним рішення адміністративним актом.

Відповідно до ч. 1 ст. 4 Закону № 2073 адміністративна процедура має проводитись з додержанням таких принципів: 1) верховенство права, у тому числі законності та юридичної визначеності; 2) рівність перед законом; 3) обґрунтованість; 4) безсторонність (неупередженість) адміністративного органу; 5) добросовісність і розсудливість; 6) пропорційність; 7) відкритість; 8) своєчасність і розумний строк; 9) ефективність; 10) презумпція правомірності дій та вимог особи; 11) офіційність; 12) гарантування права особи на участь в адміністративному провадженні; 13) гарантування ефективних засобів правового захисту.

Щодо правомірності відмови у призначенні пенсії через відсутність виписки з акта огляду МСЕК та акта прийому-передачі довідок МСЕК.

Як свідчить зміст рішення, яке є предметом спору, ГУ ПФУ в Сумській області відмовило ОСОБА_1 у призначенні пенсії через відсутність виписки з акта огляду МСЕК та акта прийому-передачі довідок МСЕК.

Суд відхиляє цей аргумент пенсійного органу з огляду на таке.

На час встановлення позивачу інвалідності процедуру проведення медико-соціальної експертизи визначало Положення про медико-соціальну експертизу, затверджене постановою Кабінету Міністрів України від 03 грудня 2009 року № 1317, (далі Положення про МСЕК). Положення про МСЕК втратило чинність 01 січня 2025 року на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 15 листопада 2024 року № 1338 «Деякі питання запровадження оцінювання повсякденного функціонування особи».

Відповідно до абз. 1 п. 24 Положення про МСЕК комісія видає особі, яку визнано особою з інвалідністю, довідку та індивідуальну програму реабілітації і надсилає у триденний строк виписку з акта огляду комісії органові, в якому особа з інвалідністю перебуває на обліку як отримувач пенсії чи державної соціальної допомоги (щомісячного довічного грошового утримання), що призначається замість пенсії, […].

Згідно з абз. 3 п. 24 Положення про МСЕК забороняється видача на руки особі, яку визнано особою з інвалідністю, виписки з акта огляду комісії.

Відповідно до абз. 2 п. 2.2 розділу ІІ Порядку № 22-1 орган, що призначає пенсію, додає до заяви одержану ним від МСЕК виписку з акта огляду МСЕК.

Згідно з ч. 1 ст. 9 Закону № 2073 адміністративний орган зобов`язаний встановлювати обставини, що мають значення для вирішення справи, і за необхідності збирати для цього документи та інші докази з власної ініціативи, у тому числі без залучення особи витребовувати документи та відомості, отримувати погодження та висновки, необхідні для вирішення справи.

Ч. 2 ст. 9 Закону № 2073 установлено, що адміністративний орган не може зобов`язувати особу самостійно отримувати документи та інші докази, необхідні для здійснення адміністративного провадження, якщо такий обов`язок не визначено законом.

За правилами, наведеними у ч. 3 ст. 9 Закону № 2073, адміністративний орган не може вимагати від особи надання документів та відомостей, що перебувають у володінні адміністративного органу або іншого органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим, органу місцевого самоврядування, підприємства, установи або організації, що належить до сфери управління такого органу.

Аналіз наведених вище норм Положення про МСЕК, Порядку № 22-1 в системному зв`язку з нормами Закону № 2073 зумовлює такі висновки:

- обов`язок надіслати виписку з акта огляду МСЕК органові, в якому особа з інвалідністю перебуває на обліку як отримувач пенсії, покладений на МСЕК;

- обов`язок долучити до заяви про призначення пенсії по інвалідності виписку з акта огляду МСЕК покладений на орган, що призначає пенсію;

- в абз. 2 п. 2.2 розділу ІІ Порядку № 22-1 прямо вказано, що пенсійний орган долучає до заяви виписку з акта огляду МСЕК, одержану ним від МСЕК, а не від особи, яка звертається за призначенням пенсії;

- абз. 3 п. 24 Положення про МСЕК містить пряму заборону видавати виписку з акта огляду МСЕК на руки особі, яку визнано особою з інвалідністю;

- в разі невиконання МСЕК обов`язку надіслати виписку з акта огляду МСЕК, саме ГУ ПФУ в Сумській області, діючи з дотриманням принципу офіційності відповідно до ч. 1 ст. 9 Закону № 2073, повинно було самостійно отримати цей документ;

- в силу положень ч. ч. 2, 3 ст. 9 Закону № 2073 відповідач не може покладати на позивача обов`язок надати виписку з акта огляду МСЕК, оскільки обов`язок надавати такий документ законом не покладений на особу, яка звертається за призначенням пенсії. Також відповідач не може вимагати від позивача надання виписки з акта огляду МСЕК як документа, який перебуває у володінні МСЕК, яка перебуває у підпорядкуванні державного органу.

- відмова у призначенні пенсії через відсутність виписки з акта огляду МСЕК не може бути визнана правомірною. Таке рішення прямо суперечить наведеним вище нормам Закону № 2073, Порядку № 22-1 і Положення про МСЕК. Позивач не може бути позбавлений свого конституційного права на соціальний захист внаслідок ігнорування державою в особі її органів процедур, які вона сама запровадила і визначила законами та підзаконними нормативно-правовими актами. Також позивач не може бути позбавлений права на пенсію через невиконання (неналежне виконання) державою в особі її органів покладених на них обов`язків. Тим більш, що в даному випадку йдеться про відмову у призначенні пенсії через відсутність документа, який особа, яка звертається за призначенням пенсії, не може отримати внаслідок наявності в законодавстві прямої заборони на це.

Суд встановив, що разом з заявою про призначення пенсії ОСОБА_1 надав довідку до акта огляду МСЕК серії 12 ААД № 091291 від 03 грудня 2024 року, і таким чином підтвердив факт встановлення йому інвалідності, причину, групу, час настання інвалідності та строк, на який вона встановлена, тобто всі обставини, які необхідні для прийняття обґрунтованого рішення з питання призначення пенсії по інвалідності відповідно до Закону № 1058.

Посилання ГУ ПФУ в Сумській області на відсутність акта прийому-передачі довідок МСЕК як підставу для відмови у призначенні пенсії взагалі не має правового підґрунтя, оскільки ні Закон № 1058, ні Порядок № 22-1 не визначають акт прийому-передачі довідок МСЕК в переліку документів, необхідних для призначення пенсії.

Щодо правомірності дій пенсійного органу при обчисленні стажу.

Надаючи оцінку доводам і запереченням сторін в частині наявності/відсутності підстав для зарахування до страхового стажу позивача періодів роботи, з приводу яких виник спір, суд виходить з такого.

За визначенням, наведеним у ст. 1 Закону № 1058:

застрахована особа фізична особа, яка відповідно до цього Закону підлягає загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню і сплачує (сплачувала) та/або за яку сплачуються чи сплачувалися у встановленому законом порядку страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування та до накопичувальної системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування;

персоніфікований облік у системі загальнообов`язкового державного соціального страхування (далі персоніфікований облік) організація та ведення обліку відомостей про застраховану особу, що здійснюється відповідно до законодавства і використовується в системі загальнообов`язкового державного соціального страхування в установленому законодавством порядку;

страховий стаж період (строк), протягом якого особа підлягала державному соціальному страхуванню, якою або за яку сплачувався збір на обов`язкове державне пенсійне страхування згідно із законодавством, що діяло раніше, та/або підлягає загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню згідно із цим Законом і за який сплачено страхові внески;

страхові внески кошти відрахувань на соціальне страхування, збір на обов`язкове державне пенсійне страхування та страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, сплачені (які підлягають сплаті) згідно із законодавством, що діяло раніше; надходження від сплати єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, що спрямовуються на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, кошти, сплачені за договором про добровільну сплату страхових внесків на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування.

Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 11 Закону № 1058 загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню підлягають громадяни України, […], які працюють на підприємствах, в установах, організаціях, створених відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, […].

Згідно з п. 1 ч. 1 ст. 14 Закону № 1058 страхувальниками відповідно до цього Закону є роботодавці: підприємства, установи і організації, створені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, […], для осіб, зазначених у п. 1 (крім фізичних осіб, які використовують працю домашніх працівників), 4-1, 10, 14 ст. 11 цього Закону; […].

Відповідно до ч. 1 ст. 15 Закону № 1058 платниками страхових внесків до солідарної системи є страхувальники, зазначені у ст. 14 цього Закону, […].

Аналіз наведених вище норм Закону № 1058 зумовлює такі висновки:

- громадяни України, які працюють на підприємствах, підлягають загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню і є застрахованими особами;

- для цієї категорії застрахованих осіб страхувальником є роботодавці;

- платниками страхових внесків до солідарної системи за цю категорію застрахованих осіб є страхувальники.

Періоди, з яких складається страховий стаж, визначає ст. 24 Закону № 1058.

Згідно з абз. 1 ч. 1 ст. 24 Закону № 1058 страховий стаж період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.

Відповідно до абз. 1 ч. 2 ст. 24 Закону № 1058 страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом, а також даних, включених на підставі цих документів до реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування.

За правилами, наведеними у ч. 4 ст. 24 Закону № 1058, періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до набрання чинності цим Законом, зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше, крім випадків, передбачених цим Законом.

Закон України від 05 листопада 1991 року № 1788-ХІІ «Про пенсійне забезпечення» (далі Закон № 1788) визначав порядок і умови зарахування стажу роботи до набрання чинності Законом № 1058.

Види трудової діяльності, що зараховується до стажу роботи, який дає право на трудову пенсію, визначає ст. 56 Закону № 1788.

Згідно з ч. 1 ст. 56 Закону № 1788 до стажу роботи зараховується робота, виконувана на підставі трудового договору на підприємствах, в установах, організаціях і кооперативах, незалежно від використовуваних форм власності та господарювання, а також на підставі членства в колгоспах та інших кооперативах, незалежно від характеру й тривалості роботи і тривалості перерв.

Таким чином, страховий стаж, який безпосередньо пов`язаний зі сплатою страхових внесків на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, зараховується починаючи з 01 січня 2004 року; до 01 січня 2004 року трудовий стаж вимірювався періодом роботи і не був пов`язаний зі сплатою страхових внесків.

Відтак, при вирішенні питання щодо наявності підстав для зарахування до страхового стажу ОСОБА_1 періодів роботи, з приводу яких виник спір, необхідно враховувати відмінності в правовому регулюванні обчислення трудового стажу (стажу роботи) до 01 січня 2004 року та страхового стажу з 01 січня 2004 року.

Підтвердження трудового і страхового стажу.

Згідно з ч. 1 ст. 48 Кодексу законів про працю України (далі КЗпП України) облік трудової діяльності працівника здійснюється в електронній формі в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування у порядку, визначеному Законом України від 08 липня 2010 року № 2464-VІ «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування» (далі Закон № 2464).

Відповідно до ч. 3 ст. 48 КЗпП України роботодавець на вимогу працівника зобов`язаний вносити до трудової книжки, що зберігається у працівника, записи про прийняття на роботу, переведення та звільнення, […].

Порядок ведення трудових книжок визначається Кабінетом Міністрів України (ч. 4 ст. 48 КЗпП України).

Порядок підтвердження стажу роботи визначає ст. 62 Закону № 1788, згідно з якою основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Такий порядок затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637 (далі Порядок № 637).

Згідно з п. 1 Порядку № 637 основним документом, що підтверджує стаж роботи за період до впровадження персоніфікованого обліку у системі загальнообов`язкового державного соціального страхування, є трудова книжка.

За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній стаж роботи встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.

[…]

Документи, визначені цим Порядком, є підставою для внесення відомостей до частини персональної електронної облікової картки в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування, що відображає трудову діяльність застрахованої особи, в тому числі за період до 1 січня 2004 року.

Відповідно до абз. 1 п. 3 Порядку № 637 за відсутності трудової книжки, а також у випадках, коли в трудовій книжці відсутні необхідні записи або містяться неправильні чи неточні записи про періоди роботи, для підтвердження стажу роботи приймаються дані, наявні в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування, а також виписки або довідки, складені на основі даних, наявних в інформаційних (автоматизованих) та/або інформаційно-комунікаційних системах підприємств, установ, організацій, довідки, виписки із наказів, особові рахунки і відомості на видачу заробітної плати, посвідчення, характеристики, письмові трудові договори і угоди з відмітками про їх виконання та інші документи, які містять відомості про періоди роботи.

04 червня 1998 року на виконання Указу Президента України від 04 травня 1998 року № 401 «Про заходи щодо впровадження персоніфікованого обліку відомостей у системі обов`язкового державного пенсійного страхування» Кабінет Міністрів України прийняв постанову № 794 «Про затвердження Положення про організацію персоніфікованого обліку відомостей у системі загальнообов`язкового державного пенсійного страхування» (далі Постанова КМУ № 794), п. 1 якої затвердив Положення про організацію персоніфікованого обліку відомостей у системі загальнообов`язкового державного пенсійного страхування (далі Положення № 794).

П. 2 Постанови КМУ № 794 Пенсійному фонду України разом із Міністерством праці та соціальної політики, Міністерством фінансів та Державною податковою адміністрацією доручено забезпечити з 01 жовтня 1998 року впровадження персоніфікованого обліку відомостей у системі загальнообов`язкового державного пенсійного страхування.

П. 3 Постанови КМУ № 794 установлено, що починаючи з 01 липня 2002 року обчислення пенсій відповідно до Закону № 1788 здійснюється із заробітку особи за період роботи після 01 липня 2000 року за даними системи персоніфікованого обліку.

Згідно з п. 1 Положення № 794 персоніфікований облік полягає в збиранні, обробленні, систематизації та зберіганні передбачених законодавством про пенсійне забезпечення відомостей про фізичних осіб, що пов`язані з визначенням права на виплати з Пенсійного фонду України та їх розмір за загальнообов`язковим державним пенсійним страхуванням (далі відомості про фізичних осіб).

П. 2 Положення № 794 визначено, що до основних завдань персоніфікованого обліку, з-поміж іншого, належить створення інформаційних передумов для визначення розміру пенсійних виплат за пенсійним страхуванням залежно від тривалості страхового стажу та особистого внеску фізичної особи у формування коштів цього страхування.

Відповідно до абз. 1 п. 3 Положення № 794 в основі персоніфікованого обліку лежить обов`язковість і своєчасність подання відомостей про фізичних осіб.

Згідно з п. 10 Положення № 794 роботодавці зобов`язані в установленому порядку подавати уповноваженому органу достовірні відомості про фізичних осіб, які працюють у них; надавати на вимогу фізичної особи копії документів з відомостями про неї стосовно персоніфікованого обліку.

Відповідно до п. 16 Положення № 794 на кожну фізичну особу відкривається персональна облікова картка, […].

Персональна облікова картка фізичної особи повинна мати таку структуру:

[…]

2) частина персональної облікової картки, що відображає сплату страхового збору (внесків) та стаж роботи фізичної особи:

ідентифікаційний номер роботодавця;

рік, за який внесено відомості;

тривалість трудової або іншої діяльності, яка зараховується до стажу роботи;

сума заробітку (доходу), на який нараховується страховий збір (внески) на пенсійне страхування (помісячно);

розмір страхового збору (внесків) на пенсійне страхування за відповідний місяць;

відомості, які підтверджують наявність особливих умов праці, які дають право на пенсію на пільгових умовах;

[…]

У персональній обліковій картці одночасно накопичуються відомості про фізичних осіб від кожного роботодавця, де працювала особа, з урахуванням усіх фактів її трудової міграції та роботи за сумісництвом.

[…]

Положення про реєстр застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування затверджено постановою правління Пенсійного фонду України від 18 червня 2014 року № 10-1, зареєстроване в Міністерстві юстиції України 08 липня 2014 року за № 785/25562, (далі Положення № 10-1).

Згідно з п. 1 розділу І Положення № 10-1 це Положення відповідно до Закону № 2464 визначає порядок організації ведення реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування (далі Реєстр застрахованих осіб) та порядок надання інформації з Реєстру застрахованих осіб.

Відповідно до п. 4 розділу І Положення № 10-1 Реєстр застрахованих осіб формує та веде Пенсійний фонд України, який є володільцем даних Реєстру застрахованих осіб.

Згідно з п. 5 розділу І Положення № 10-1 Реєстр застрахованих осіб забезпечує:

облік застрахованих осіб у системі загальнообов`язкового державного соціального страхування та їх ідентифікацію;

накопичення, зберігання та автоматизовану обробку інформації про страховий стаж та заробітну плату (дохід, грошове забезпечення, допомогу, компенсацію), про набуття застрахованими особами права на отримання страхових виплат за окремими видами загальнообов`язкового державного соціального страхування;

нарахування та облік виплат за окремими видами загальнообов`язкового державного соціального страхування.

Відповідно до п. 1 розділу ІІ Положення № 10-1 Реєстр застрахованих осіб формується як система накопичення, збереження електронних даних на базі централізованих інформаційних технологій […].

Згідно з п. 2 розділу ІІ Положення № 10-1 джерела формування реєстру застрахованих осіб визначені ст. 18 Закону № 2464.

У Реєстрі застрахованих осіб накопичується, зберігається, автоматично обробляється інформація (далі обробка інформації) про фізичних осіб, які підлягають загальнообов`язковому державному соціальному страхуванню відповідно до законодавства, та інформація, необхідна для обчислення і призначення страхових виплат за видами загальнообов`язкового державного соціального страхування із: звітності та повідомлень про прийняття працівника на роботу; системи персоніфікованого обліку у системі загальнообов`язкового державного пенсійного страхування; електронних пенсійних справ; системи обліку сплати страхових внесків; фондів загальнообов`язкового державного соціального страхування; відомостей, що подаються застрахованими особами у випадках, передбачених законами та цим Положенням; реєстру страхувальників Державного реєстру; центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державної реєстрації актів цивільного стану; звернень громадян до органів Пенсійного фонду України; інших джерел, передбачених законодавством.

Згідно з п. 1 розділу III Положення № 10-1 з метою забезпечення обробки інформації в Реєстрі застрахованих осіб для кожної застрахованої особи автоматично створюється облікова картка, якій присвоюється номер облікової картки.

Відповідно до п. 1 розділу IV Положення № 10-1 Реєстр застрахованих осіб складається з облікових карток, які включають дані, визначені ч. 3 ст. 20 Закону № 2464 та ч. 3 ст. 21 Закону № 1058.

П. 2 розділу IV Положення № 10-1 установлено, що до облікових карток Реєстру застрахованих осіб вносяться відомості про фізичних осіб, які підлягають загальнообов`язковому державному соціальному страхуванню відповідно до законодавства, та інша інформація, необхідна для обчислення, призначення та здійснення страхових виплат за окремими видами загальнообов`язкового державного соціального страхування, а саме:

персоніфіковані відомості про застрахованих осіб та інформація про нарахування страхових внесків, про трудовий та страховий стаж, особливі умови праці, які дають право на пільги в пенсійному забезпеченні та із загальнообов`язкового державного соціального страхування, період, який відповідно до законодавства зараховується до страхового стажу без сплати страхових внесків, кількість календарних днів перебування у трудових та цивільно-правових відносинах, проходження служби за відповідний місяць, що подаються страхувальниками у складі звітності;

відомості про заробітну плату (дохід, грошове забезпечення, допомога та компенсація, на які нараховано і з яких сплачено страхові внески), що подаються роботодавцями, - підприємствами, установами, організаціями, військовими частинами та органами, які виплачують грошове забезпечення, допомогу та компенсацію відповідно до законодавства;

відомості про облік стажу окремих категорій осіб відповідно до законодавства;

відомості про фізичних осіб підприємців та осіб, які провадять незалежну професійну діяльність;

відомості про нарахування страхових внесків та єдиного внеску фізичними особами - підприємцями та особами, які провадять незалежну професійну діяльність;

відомості про суми добровільних внесків, передбачених договором про добровільну участь, які підлягають сплаті, та одноразової сплати особою єдиного внеску за попередні періоди, в яких особа не підлягала загальнообов`язковому державному соціальному страхуванню;

відомості про суми доплати до мінімального страхового внеску відповідно до ч. 3 ст. 24 Закону № 1058;

відомості електронних пенсійних справ, включаючи інформацію про паспортні дані пенсіонера та його місце проживання; копії документів, на підставі яких призначено пенсію (щомісячне довічне грошове утримання, допомогу на поховання тощо) та проводиться її виплата; інша інформація, з урахуванням якої визначаються розмір призначеної пенсії та розмір пенсії до виплати з часу її призначення до закриття пенсійної справи; інформація про членів сім`ї застрахованої особи, які знаходяться на її утриманні, та її дітей;

періоди страхового стажу на основі сплати страхових внесків та єдиного внеску системи обліку сплати страхових внесків;

інформація щодо виплат за видами загальнообов`язкового державного соціального страхування, включаючи дані про підставу (дата та вид страхового випадку), дати початку та закінчення здійснення виплат за окремими видами загальнообов`язкового державного соціального страхування виплат, їх вид, суми виплат;

інформація про звернення громадян до органів Пенсійного фонду України, включаючи дані про надання особам електронних послуг […];

інформація про фізичних осіб, які сплачують / за яких сплачують страхові внески до накопичувальної системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування;

відомості про надання третім особам інформації з Реєстру застрахованих осіб, що стосується такої застрахованої особи.

Згідно з п. 3 розділу IV Положення № 10-1 відомості до Реєстру застрахованих осіб, зміни, уточнення до них вносяться в електронній формі в автоматичному режимі на підставі: звітності, що подається страхувальниками до Пенсійного фонду України, відомостей центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, фондів загальнообов`язкового державного соціального страхування, центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державної реєстрації актів цивільного стану, центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику з адміністрування єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування.

Аналіз наведених вище норм Закону № 1788, Порядку № 637 зумовлює такі висновки:

- основним документом, що підтверджує трудовий стаж, набутий до 01 січня 2004 року, є трудова книжка;

- у разі відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж за період до 01 січня 2004 року встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, архівними установами тощо;

- з 01 січня 2004 року страховий стаж як період, протягом якого особа підлягала загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню та за який сплачені страхові внески, обчислюється за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку.

Також необхідно зазначити, що системний аналіз норм Закону № 1058 дає підстави для висновку, що до страхового стажу зараховується період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню та за який сплачені страхові внески.

Періоди роботи, за які підприємство-страхувальник нарахувало застрахованій особі працівнику заробітну плату та утримало з неї відповідні страхові внески, повинні зараховуватися до страхового стажу цієї застрахованої особи-працівника незалежно від того сплатило підприємство-страхувальник ці страхові внески чи ні, оскільки працівник не може нести відповідальність у вигляді позбавлення права на включення періоду роботи до страхового стажу за порушення, яке вчинене роботодавцем платником страхових внесків.

Отже, відсутність в інформаційній базі системи персоніфікованого обліку (в індивідуальних відомостях про застраховану особу) відомостей про сплату підприємством-роботодавцем страхових внесків для нарахування пенсії за н а я в н о с т і відомостей, які підтверджують нарахування заробітної плати (доходу), на які відповідно до Закону нараховуються страхові внески, не може слугувати підставою для позбавлення особи права на пенсію.

Подібні висновки наведені Верховним Судом в постановах від 27 березня 2018 року у справі № 208/6680/16-а, від 24 травня 2018 року у справі № 490/12392/16-а, від 04 вересня 2018 року у справі № 482/434/17 та інших.

Разом з цим відсутність відомостей стосовно нарахування (обчислення) заробітної плати (доходу), на яку (який) відповідно до закону нараховуються страхові внески, свідчить про відсутність підстав для зарахування відповідного періоду до страхового стажу особи.

Підтвердження пільгового стажу.

Згідно з ч. 1 ст. 48 КЗпП України облік трудової діяльності працівника здійснюється в електронній формі в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування у порядку, визначеному Законом № 2464.

Відповідно до ч. 3 ст. 48 КЗпП України роботодавець на вимогу працівника зобов`язаний вносити до трудової книжки, […], записи про прийняття на роботу, переведення та звільнення, […].

Згідно зі ст. 62 Закону № 1788 основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка.

П. 20 Порядку № 637 визначено, що у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального стажу роботи приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників (додаток № 5).

У довідці повинно бути вказано періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу; професія або посада; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, до яких включається цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка, в тому числі виписки або довідки, складені на основі даних, наявних в інформаційних (автоматизованих) та/або інформаційно-комунікаційних системах підприємств, установ, організацій.

[…]

У разі коли підприємства, установи, організації або їх правонаступники розміщуються на територіях, зазначених в абз. 2 п. 18 цього Порядку, стаж роботи, що дає право на призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установленої для окремих категорій працівників, може підтверджуватися за даними, наявними в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування.

У разі відсутності правонаступника, а також у разі знищення архівів у зв`язку з воєнними (бойовими) діями підтвердження періодів роботи, що зараховуються до стажу роботи, а також до стажу роботи для призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установленої для окремих категорій працівників, здійснюється у порядку, визначеному Пенсійним фондом України за погодженням із Мінсоцполітики та Мінфіном.

В свою чергу, в абз. 2 п. 18 Порядку № 637 йдеться про підтвердження стажу роботи за відсутності документів у разі, коли підприємства, установи, організації або їх правонаступники розміщуються (розміщувалися) на тимчасово окупованій російською федерацією території України, в районі проведення антитерористичної операції або здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії російської федерації, а також на територіях територіальних громад, що розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або які перебувають/перебували в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні), а також у разі, коли майно (документи) підприємств, установ, організацій або їх правонаступників (незалежно від місця їх реєстрації на території України) розташоване на території України та/або пошкоджене чи знищене внаслідок воєнних (бойових) дій, терористичних актів, диверсій, спричинених військовою агресією російської федерації проти України, за умови документального підтвердження пошкодження чи знищення майна (документів.

Відповідно до п. 10 Порядку № 383 для підтвердження стажу роботи зі шкідливими і важкими умовами праці необхідно подати трудову книжку із оформленими належним чином записами про займану посаду і період виконуваної роботи, виписку із наказу по підприємству про проведення атестації на відповідному робочому місці та, у разі відсутності в трудовій книжці відомостей, що визначають право на пенсію на пільгових умовах, уточнюючу довідку, передбачену п. 20 Порядку № 637.

Аналіз наведених вище норм Закону № 1788 і Порядку № 637 зумовлює такі висновки:

-пільговий стаж може бути підтверджений належним чином оформленими записами в трудовій книжці та/або даними про спеціальний стаж, наявними в Реєстрі застрахованих осіб;

- необхідність в поданні уточнюючої довідки постає лише в тому випадку, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах.

Період з 02 січня 2003 року по 31 грудня 2003 року.

Позивач доводить, що має право на зарахування періоду з 02 січня 2003 року по 31 грудня 2003 року до страхового стажу.

В рішенні, яке є предметом спору, ГУ ПФУ в Сумській області зазначило, що не зарахувало цей період до страхового стажу через відсутність даних про сплату страхових внесків.

Суд відзначає, що період з 02 січня 2003 року по 31 грудня 2003 року мав місце до набрання чинності Законом № 1058, а тому в силу положень ч. 4 ст. 24 цього Закону він має зараховуватися до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше.

Пенсійне законодавство, чинне до набрання чинності Законом № 1058, тобто до 01 січня 2004 року, оперувало термінами «трудовий стаж», «стаж роботи», а не «страховий стаж». При цьому зарахування трудового стажу не було обумовлено сплатою страхових внесків.

В силу положень ч. 1 ст. 56 Закону № 1788 до стажу роботи зараховується робота, виконувана на підставі трудового договору на підприємствах, а основним документом, що підтверджує трудовий стаж, є трудова книжка (ст. 62 Закону № 1788).

Факт роботи ОСОБА_1 в Красноармійській філії товариства з обмеженою відповідальністю «Ірбіс-БС» в період з 02 січня 2003 року по 31 грудня 2003 року підтверджений належним чином оформленими записами 16-17 в трудовій книжці, тобто належним доказом в розумінні ст. 62 Закону № 1788 і п. 1 Порядку № 637.

Відтак, на підставі ч. 1 ст. 56 Закону № 1788 позивач має право на зарахування до страхового стажу періоду з 02 січня 2003 року по 31 грудня 2003 року і таке право не пов`язано зі сплатою страхових внесків.

Індивідуальні відомості про застраховану особу не містять інформацію про страховий стаж ОСОБА_1 , набутий за період роботи в Красноармійській філії ТОВ «Ірбіс-БС» з 02 січня 2003 року по 31 грудня 2003 року.

Однак з наведених вище мотивів, беручи до уваги, що йдеться про період, який мав місце до набрання чинності Законом № 1058, а законодавство, чинне до 01 січня 2004 року, не пов`язувало право особи на зарахування періоду роботи до трудового стажу зі сплатою страхових внесків, суд відхиляє аргумент пенсійного органу про відсутність підстав для зарахування спірного періоду до страхового стажу через відсутність даних про сплату страхових внесків.

До того ж позивач не повинен нести відповідальність і зазнавати негативних наслідків через невиконання страхувальником його обов`язків щодо сплати страхових внесків та подання звітності.

Таким чином, ОСОБА_1 має право на зарахування періоду з 02 січня 2003 року по 31 грудня 2003 року до страхового стажу.

Період з 17 квітня 2006 року по 31 березня 2009 року.

Позивач доводить, що має право на зарахування періоду з 17 квітня 2006 року по 31 березня 2009 року до пільгового стажу з повним робочим днем на підземних роботах за Списком № 1.

ГУ ПФУ в Сумській області зарахувало цей період до страхового стажу, до пільгового стажу цей період не зарахований.

В рішенні, яке є предметом спору, відповідач не навів будь-якого обґрунтування підстав незарахування цього періоду до пільгового стажу.

Суд встановив, що з 17 квітня 2006 року по 07 червня 2006 року ОСОБА_1 працював в державному підприємстві «Вугільна компанія «Краснолиманська» учнем гірничого робочого підземного з повним підземним робочим днем в шахті, з 08 червня 2006 року по 16 червня 2008 року гірничим робочим з повним підземним робочим днем в шахті, з 17 червня 2008 року по 31 березня 2009 року гірничим майстром підземним з повним підземним робочим днем в шахті (записи 20-23 в трудовій книжці).

В системі персоніфікованого обліку наявна інформація про спеціальний стаж позивача за період роботи в державному підприємстві «Вугільна компанія «Краснолиманська» за 2006 рік (06 місяців 23 дні); за 2007 рік (повністю); за 2008 рік (повністю); за 2009 рік (03 місяці 00 днів) за кодом підстави ЗП3013А1.

Записи в трудовій книжці та дані Реєстру застрахованих осіб є належними доказами для підтвердження пільгового характеру роботи позивача в розумінні норм ст. 62 Закону № 1788, п. п. 1, 3, 20 Порядку № 637 з урахуванням абз. 2 п. 18 цього Порядку.

Періоди виконання позивачем гірничих робіт з видобутку вугілля в якості учня гірничого робочого, гірничого робочого та гірничого майстра з повним робочим днем на підземних роботах (в шахті), тобто за професіями, що передбачені Списком № 1 та Постановою КМУ № 202, підлягають зарахуванню до пільгового стажу, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до ч. 3 ст. 114 Закону № 1058.

(Тут і далі висновок суду про вид пільгового стажу, до якого підлягає зарахуванню відповідний період роботи позивача, ґрунтується на аналізі записів в трудовій книжці та відомостей про спеціальний стаж в Реєстрі застрахованих осіб у взаємозв`язку з нормами п. 1 ч. 2 ст. 114, ч. 3 ст. 114 Закону № 1058, Списком № 1 та Постановою КМУ № 202, з урахуванням професії (посади), характеру виконуваної роботи та умов, в яких вона виконувалась).

Таким чином, ОСОБА_1 має право на зарахування періоду з 17 квітня 2006 року по 31 березня 2009 року до пільгового стажу (ст. 14, постанова 202, підземні, сп. 1, р. 1, п-р 1, п. а-в).

Період з 05 травня 2009 року по 22 вересня 2011 року.

Позивач доводить, що має право на зарахування періоду з 05 травня 2009 року по 11 вересня 2011 року до пільгового стажу з повним робочим днем на підземних роботах за Списком № 1.

ГУ ПФУ в Сумській області зарахувало періоди з 05 вересня 2009 року по 31 серпня 2011 року та з 09 вересня 2011 року по 01 жовтня 2011 року до страхового стажу, до пільгового стажу ці періоди не зараховані; період з 01 вересня 2011 року по 08 вересня 2011 року не зарахований ні до страхового, ні до пільгового стажу.

В рішенні, яке є предметом спору, відповідач не навів будь-якого обґрунтування підстав незарахування періодів з 05 вересня 2009 року по 31 серпня 2011 року та з 09 вересня 2011 року по 01 жовтня 2011 року до пільгового стажу, а періоду з 01 вересня 2011 року по 08 вересня 2011 року до страхового і пільгового стажу.

Суд встановив, що з 05 травня 2009 року по 15 травня 2009 року ОСОБА_1 проходив навчання в учбовому пункті відокремленого підрозділу «Шахта «Стаханова» державного підприємства «Красноармійськвугілля», з 16 травня 2009 року по 30 червня 2009 року працював гірничим майстром з повним робочим днем в шахті, з 01 липня 2009 року по 11 серпня 2009 року помічником начальника дільниці з повним робочим днем в шахті; з 12 серпня 2009 року по 20 червня 2010 року заступником начальника дільниці з повним робочим днем в шахті, з 21 червня 2010 року по 05 грудня 2010 року виконуючим обов`язки начальника дільниці з повним робочим днем в шахті, з 06 грудня 2010 року по 05 серпня 2011 року помічником начальника дільниці з повним робочим днем в шахті, з 06 серпня 2011 року по 22 вересня 2011 року гірничим майстром з повним робочим днем в шахті (записи 24-31 в трудовій книжці).

В системі персоніфікованого обліку наявна інформація про спеціальний стаж, набутий позивачем за період роботи у відокремленому підрозділі «Шахта «Капітальна» державного підприємства «Мирноградвугілля», за 2009 рік (01 місяць 27 днів) за кодом підстави ЗП3014А1; за 2009 рік (06 місяців 00 днів) за кодом підстави ЗП3013А1; за 2010 рік (січень-листопад повністю, 5 днів грудня) за кодом підстави ЗП3013А1; за 2010 рік (26 днів грудня); за 2011 рік (січень-серпень повністю, 22 дні вересня) за кодом підстави ЗП3014А1.

В Реєстрі застрахованих осіб містяться відомості про страховий стаж, набутий позивачем за 22 дні вересня 2011 року, включаючи інформацію про суму заробітку для нарахування пенсії, кількість днів страхових відносин і сплату страхових внесків.

Дані персоніфікованого обліку є належним доказом для підтвердження страхового стажу відповідно до ч. 2 ст. 24 Закону № 1058, п. 1 Порядку № 637.

Позивач не порушує питання правомірності незарахування до страхового стажу періоду з 01 вересня 2011 року по 08 вересня 2011 року.

Разом з цим, виходячи з того, що пільговий стаж є складовою страхового стажу, перш ніж давати оцінку доводами позивача про наявність підстав для зарахування до пільгового стажу періоду з 05 травня 2009 року по 22 вересня 2011 року в цілому, суду належить відповісти на питання, чи має ОСОБА_1 право на зарахування до страхового стажу періоду з 01 вересня 2011 року по 08 вересня 2011 року.

Записи 24-31 в трудовій книжці в сукупності з даними Реєстру застрахованих осіб дозволяють дійти висновку, що позивач має право на зарахування до страхового стажу періоду з 01 вересня 2011 року по 08 вересня 2011 року, впродовж якого він перебував в трудових відносинах з відокремленим підрозділом «Шахта «Стаханова» державного підприємства «Красноармійськвугілля», за який страхувальником нарахована заробітна плата, сплачені страхові внески та подана звітність про страховий і спеціальний стаж.

Отже, ОСОБА_1 має право на зарахування періоду з 01 вересня 2011 року по 08 вересня 2011 року до страхового стажу.

Разом з цим, залишається незрозумілим, чим керувався відповідач, не зараховуючи до страхового стажу період з 01 вересня 2011 року по 08 вересня 2011 року, і водночас зараховуючи до страхового стажу період з 23 вересня 2011 року по 01 жовтня 2011 року, продовж якого позивач в трудових відносинах не перебував і за який відсутня інформація системі персоніфікованого обліку.

Записи в трудовій книжці та дані Реєстру застрахованих осіб є належними доказами для підтвердження пільгового характеру роботи позивача в розумінні норм ст. 62 Закону № 1788, п. п. 1, 3, 20 Порядку № 637 з урахуванням абз. 2 п. 18 цього Порядку.

Періоди виконання позивачем гірничих робіт з видобутку вугілля в якості гірничого майстра, керівника і спеціаліста підземних дільниць діючих шахт для видобутку вугілля (помічник начальника дільниці, заступник начальника дільниці, начальник дільниці) з повним робочим днем на підземних роботах (в шахті), тобто за професіями (посадами), що передбачені Списком № 1 та Постановою КМУ № 202, підлягають зарахуванню до пільгового стажу, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до ч. 3 ст. 114 Закону № 1058.

Таким чином, ОСОБА_1 має право на зарахування періоду з 05 травня 2009 року по 22 вересня 2011 року до пільгового стажу (ст. 14, постанова 202, підземні, сп. 1, р. 1, п-р 1, п. а-в).

Періоди з 10 жовтня 2011 року по 02 жовтня 2014 року та з 03 жовтня 2014 року по 30 травня 2015 року.

Позивач доводить, що має право на зарахування періоду з 10 жовтня 2011 року по 02 жовтня 2014 року до пільгового стажу з повним робочим днем на підземних роботах за Списком № 1, а періоду з 03 жовтня 2014 року по 30 травня 2015 року до пільгового стажу за Списком № 1.

ГУ ПФУ в Сумській області зарахувало період з 10 жовтня 2011 року по 30 травня 2015 року до страхового стажу, до пільгового стажу цей період не зарахований.

В рішенні, яке є предметом спору, відповідач не навів будь-якого обґрунтування підстав незарахування цього періоду до пільгового стажу.

Суд встановив, що з 10 жовтня 2011 року по 02 жовтня 2014 року позивач працював в публічному акціонерному товаристві «Шахтоуправління «Покровське» гірничим майстром підземним з повним робочим днем в шахті, з 03 жовтня 2014 року по 30 травня 2015 року начальником зміни, зайнятим на підземних роботах 50 і більше відсотків робочого часу на рік (записи 32-33 в трудовій книжці).

В системі персоніфікованого обліку наявна інформація про спеціальний стаж позивача за період роботи в приватному акціонерному товаристві «Шахтоуправління «Покровське» за 2011 рік (22 дні жовтня, листопад-грудень повністю); за 2012 рік (повністю); за 2013 рік (повністю); за 2014 рік (повністю); за 2015 рік (січень-квітень повністю, 30 днів травня) за кодом підстави ЗП3013А1.

Записи в трудовій книжці та дані Реєстру застрахованих осіб є належними доказами для підтвердження пільгового характеру роботи позивача в розумінні норм ст. 62 Закону № 1788, п. п. 1, 3, 20 Порядку № 637 з урахуванням абз. 2 п. 18 цього Порядку.

Період виконання позивачем гірничих робіт з видобутку вугілля в якості гірничого майстра з повним робочим днем на підземних роботах (в шахті), тобто за професією, що передбачена Списком № 1 та Постановою КМУ № 202, підлягає зарахуванню до пільгового стажу, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до ч. 3 ст. 114 Закону № 1058.

Період виконання позивачем робіт за професією (посадою) начальника зміни, зайнятого на підземних роботах 50 і більше відсотків робочого часу на рік, що передбачена Списком № 1, підлягає зарахуванню до пільгового стажу, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 114 Закону № 1058.

Таким чином, ОСОБА_1 має право на зарахування періоду з 10 жовтня 2011 року по 02 жовтня 2014 року до пільгового стажу (ст. 14, постанова 202, підземні, сп. 1, р. 1, п-р 1, п. а-в), а періоду з 03 жовтня 2014 року по 30 травня 2015 року до пільгового стажу (Список № 1).

Період з 18 червня 2015 року по 11 березня 2018 року.

Позивач доводить, що має право на зарахування періоду з 18 червня 2015 року по 11 березня 2018 року до пільгового стажу за провідною професією.

ГУ ПФУ в Сумській області зарахувало період з 18 червня 2015 року по 11 березня 2018 року до страхового стажу, до пільгового стажу цей період не зарахований.

В рішенні, яке є предметом спору, відповідач не навів будь-якого обґрунтування підстав незарахування цього періоду до пільгового стажу.

Суд встановив, що з 18 червня 2015 року по 16 червня 2015 року позивач працював в державному підприємстві «Вугільна компанія «Краснолиманська» учнем прохідника підземного з повним робочим днем в шахті, в період з 17 червня 2015 року по 11 березня 2018 року прохідником підземним з повним робочим днем в шахті (записи 35-37 в трудовій книжці).

В системі персоніфікованого обліку наявна інформація про спеціальний стаж, набутий ОСОБА_1 за період роботи в державному підприємстві «Вугільна компанія «Краснолиманська», за 2015 рік (13 днів червня, липень-серпень повністю, 16 днів вересня) за кодом підстави ЗП3013А1; за 2015 рік (16 днів вересня, жовтень повністю, 28 днів листопада, 30 днів грудня), за 2016 рік (січень-листопад повністю, 27 днів грудня); за 2017 рік (січень повністю, 27 днів лютого, березень-квітень повністю, 27 днів травня, червень-грудень повністю); за 2018 рік (січень-лютий повністю, 11 днів березня) за кодом підстави ЗП3014А2.

Записи в трудовій книжці та дані Реєстру застрахованих осіб є належними доказами для підтвердження пільгового характеру роботи позивача в розумінні норм ст. 62 Закону № 1788, п. п. 1, 3, 20 Порядку № 637 з урахуванням абз. 2 п. 18 цього Порядку.

Період виконання позивачем гірничих робіт з видобутку вугілля за провідною професією прохідника (учнем прохідника) з повним робочим днем на підземних роботах (в шахті) підлягає зарахуванню до пільгового стажу, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до ч. 3 ст. 114 Закону № 1058.

Таким чином, ОСОБА_1 має право на зарахування періоду з 18 червня 2015 року по 11 березня 2018 року до пільгового стажу (ст. 14, П/П, підземні, сп. 1, р. 1, п-р 1, п. а-в).

Період з 13 березня 2018 року по 27 лютого 2020 року.

Позивач доводить, що має право на зарахування періоду з 13 березня 2018 року по 27 лютого 2020 року до пільгового стажу за провідною професією.

ГУ ПФУ в Сумській області період з 13 березня 2018 року по 27 лютого 2020 року до страхового стажу, до пільгового стажу цей період не зарахований.

В рішенні, яке є предметом спору, відповідач не навів будь-якого обґрунтування підстав незарахування цього періоду до пільгового стажу.

Суд встановив, що з 13 березня 2018 року по 27 лютого 2020 року позивач працював в товаристві з обмеженою відповідальністю «Краснолиманське» прохідником підземним з повним робочим днем в шахті (записи 38-39 в трудовій книжці).

В системі персоніфікованого обліку наявна інформація про спеціальний стаж, набутий ОСОБА_1 за період роботи в товаристві з обмеженою відповідальністю «Краснолиманське», за 2018 рік (19 днів березня, квітень-грудень повністю); за 2019 рік (повністю); за 2020 рік (січень повністю, 27 днів лютого)) за кодом підстави ЗП3014А2.

Записи в трудовій книжці та дані Реєстру застрахованих осіб є належними доказами для підтвердження пільгового характеру роботи позивача в розумінні норм ст. 62 Закону № 1788, п. п. 1, 3, 20 Порядку № 637 з урахуванням абз. 2 п. 18 цього Порядку.

Період виконання позивачем гірничих робіт з видобутку вугілля за провідною професією прохідника з повним робочим днем на підземних роботах (в шахті) підлягає зарахуванню до пільгового стажу, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до ч. 3 ст. 114 Закону № 1058.

Таким чином, ОСОБА_1 має право на зарахування періоду з 13 березня 2018 року по 27 лютого 2020 року до пільгового стажу (ст. 14, П/П, підземні, сп. 1, р. 1, п-р 1, п. а-в).

Період з 17 березня 2020 року по 25 березня 2020 року.

Позивач доводить, що має право на зарахування періоду з 17 березня 2020 року по 25 березня 2020 року до пільгового стажу за провідною професією.

ГУ ПФУ в Сумській області зарахувало період з 17 березня 2020 року по 25 березня 2020 року до страхового стажу; до пільгового стажу цей період не зарахований.

В рішенні, яке є предметом спору, відповідач не навів будь-якого обґрунтування підстав незарахування цього періоду до пільгового стажу.

Суд встановив, що з 17 березня 2020 року по 25 березня 2020 року позивач працював в товаристві з обмеженою відповідальністю «Шахт Пром Сервіс» прохідником з повним робочим днем в шахті (записи 40-41 в трудовій книжці).

В системі персоніфікованого обліку наявна інформація про спеціальний стаж, набутий ОСОБА_1 за період роботи в товаристві з обмеженою відповідальністю «Шахт Пром Сервіс», за 2020 рік (09 днів березня) за кодом підстави ЗП3014А2.

Записи в трудовій книжці та дані Реєстру застрахованих осіб є належними доказами для підтвердження пільгового характеру роботи позивача в розумінні норм ст. 62 Закону № 1788, п. п. 1, 3, 20 Порядку № 637 з урахуванням абз. 2 п. 18 цього Порядку.

Період виконання позивачем гірничих робіт з видобутку вугілля за провідною професією прохідника з повним робочим днем на підземних роботах (в шахті) підлягає зарахуванню до пільгового стажу, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до ч. 3 ст. 114 Закону № 1058.

Таким чином, ОСОБА_1 має право на зарахування періоду з 17 березня 2020 року по 25 березня 2020 року до пільгового стажу (ст. 14, П/П, підземні, сп. 1, р. 1, п-р 1, п. а-в).

Період з 27 травня 2020 року по 31 травня 2022 року.

Позивач доводить, що має право на зарахування періоду з 27 травня 2020 року по 31 травня 2022 року до пільгового стажу з повним робочим днем на підземних роботах за Списком № 1.

ГУ ПФУ в Сумській області зарахувало період з 27 травня 2020 року по 18 квітня 2022 року до страхового стажу; до пільгового стажу цей період не зарахований; період з 19 квітня 2022 року по 31 травня 2022 року не зарахований ні до страхового, ні до пільгового стажу.

В рішенні, яке є предметом спору, відповідач не навів будь-якого обґрунтування підстав незарахування періоду з 27 травня 2020 року по 18 квітня 2022 року до пільгового стажу, а періоду з 19 квітня 2022 року по 31 травня 2022 року до страхового і пільгового стажу.

Суд встановив, що з 27 травня 2020 року по 10 червня 2021 року позивач працював в приватному акціонерному товаристві «Шахтоуправління «Покровське» помічником начальника дільниці підземним з повним робочим днем в шахті, з 11 червня 2021 року по 01 листопада 2021 року начальником дільниці підземним з повним робочим днем в шахті, з 02 листопада 2021 року по 31 травня 2022 року майстром гірничим з повним робочим днем в шахті (записи 42-45 в трудовій книжці).

Індивідуальні відомості про застраховану особу містять інформацію про страховий стаж позивача, набутий за період роботи в приватному акціонерному товаристві «Шахтоуправління «Покровське», за 2020 рік (05 днів травня, червень-грудень повністю); за 2021 рік (повністю); за 2022 рік (січень-березень повністю, 18 днів квітня).

Інформація про суму заробітку для обчислення пенсії, кількість днів трудових відносин та сплату страхових внесків за 12 днів квітня 2022 року та за 31 травня 2022 року в Реєстрі застрахованих осіб відсутня.

В системі персоніфікованого обліку наявна інформація про спеціальний стаж, набутий ОСОБА_1 за період роботи в приватному акціонерному товаристві «Шахтоуправління «Покровське», за 2020 рік (05 днів травня, червень-грудень повністю); за 2021 рік (повністю); за 2022 рік (січень-квітень повністю) за кодом підстави ЗП3013А1.

Позивач не порушує питання правомірності незарахування до страхового стажу періоду роботи з 19 квітня 2022 року по 31 травня 2022 року.

Разом з цим, виходячи з того, що пільговий стаж є складовою страхового стажу, перш ніж давати оцінку доводами позивача про наявність підстав для зарахування до пільгового стажу періоду з 27 травня 2020 року по 31 травня 2022 року в цілому, суду належить відповісти на питання, чи має ОСОБА_1 право на зарахування до страхового стажу періоду з 19 квітня 2022 року по 31 травня 2022 року.

Ті документи, які були предметом розгляду пенсійного органу, а в подальшому суду, не дають підстави для висновку про можливість зарахування до страхового стажу періоду з 19 квітня 2022 року по 31 травня 2022 року.

Такий висновок суду ґрунтується на тому, що на час прийняття пенсійним органом рішення про відмову у призначенні пенсії в системі персоніфікованого обліку не було відомостей про нарахування (обчислення) заробітної плати (доходу), на яку (який) нараховуються страхові внески (єдиний внесок), за цей період, що унеможливлювало його зарахування до страхового стажу.

Оскільки йдеться про період, що мав місце після 01 січня 2004 року, страховий стаж має обчислюватися відповідно до ч. 2 ст. 24 Закону № 1058 і п. 1 Порядку № 637 за даними персоніфікованого обліку, а тому самих лише записів в трудовій книжці про відповідний період роботи для його зарахування до страхового стажу недостатньо.

Записи в трудовій книжці та дані Реєстру застрахованих осіб є належними доказами для підтвердження пільгового характеру роботи позивача в розумінні норм ст. 62 Закону № 1788, п. п. 1, 3, 20 Порядку № 637 з урахуванням абз. 2 п. 18 цього Порядку за період з 27 травня 2020 року по 18 квітня 2022 року.

Періоди виконання позивачем гірничих робіт з видобутку вугілля в якості керівника і спеціаліста підземних дільниць діючих шахт для видобутку вугілля (помічник начальника дільниці, начальник дільниці), гірничого майстра з повним робочим днем на підземних роботах (в шахті), тобто за професіями (посадами), що передбачені Списком № 1 та Постановою КМУ № 202, підлягають зарахуванню до пільгового стажу, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до ч. 3 ст. 114 Закону № 1058.

Таким чином, ОСОБА_1 має право на зарахування періоду з 27 травня 2020 року по 18 квітня 2022 року до пільгового стажу (ст. 14, постанова 202, підземні, сп. 1, р. 1, п-р 1, п. а-в).

Разом з цим не підлягають задоволенню як такі, що заявлені передчасно, вимоги позивача про зарахування до пільгового стажу періоду з 19 квітня 2022 року по 31 травня 2022 року. Такий висновок суду ґрунтується на тому, що передумовою для зарахування цього періоду до пільгового стажу є встановлення підстав, підтверджених належними доказами, для зарахування цього періоду до страхового стажу.

Період з 18 вересня 2023 року по 07 грудня 2023 року.

Позивач доводить, що має право на зарахування періоду з 18 вересня 2023 року по 07 грудня 2023 року до пільгового стажу за провідною професією.

ГУ ПФУ в Сумській області зарахувало період з 18 вересня 2023 року по 07 грудня 2023 року до страхового стажу; до пільгового стажу цей період не зарахований.

В рішенні, яке є предметом спору, відповідач не навів будь-якого обґрунтування підстав незарахування цього періоду до пільгового стажу.

Суд встановив, що з 18 вересня 2023 року по 07 грудня 2023 року позивач працював в товаристві з обмеженою відповідальністю «Краснолиманське» прохідником підземним з повним робочим днем в шахті (записи 46-48 в трудовій книжці).

В системі персоніфікованого обліку наявна інформація про спеціальний стаж, набутий ОСОБА_1 за період роботи в товаристві з обмеженою відповідальністю «Краснолиманське», за 2023 рік (13 днів вересня, жовтень-листопад повністю, 07 днів грудня) за кодом підстави ЗП3014А2.

Записи в трудовій книжці та дані Реєстру застрахованих осіб є належними доказами для підтвердження пільгового характеру роботи позивача в розумінні норм ст. 62 Закону № 1788, п. п. 1, 3, 20 Порядку № 637 з урахуванням абз. 2 п. 18 цього Порядку.

Період виконання позивачем гірничих робіт з видобутку вугілля за провідною професією прохідника з повним робочим днем на підземних роботах (в шахті) підлягає зарахуванню до пільгового стажу, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до ч. 3 ст. 114 Закону № 1058.

Таким чином, ОСОБА_1 має право на зарахування періоду з 18 вересня 2023 року по 07 грудня 2023 року до пільгового стажу (ст. 14, П/П, підземні, сп. 1, р. 1, п-р 1, п. а-в).

Період з 20 лютого 2024 року по 20 грудня 2024 року.

Позивач доводить, що має право на зарахування періоду з 01 жовтня 2024 року по 20 грудня 2024 року до страхового стажу, а періоду з 20 лютого 2024 року по 20 грудня 2024 року до пільгового стажу за провідною професією.

ГУ ПФУ в Сумській області зарахувало період з 20 лютого 2024 року по 30 вересня 2024 року до страхового стажу; до пільгового стажу цей період не зарахований; період з 01 жовтня 2024 року по 20 грудня 2024 року не зарахований ні до страхового, ні до пільгового стажу.

В рішенні, яке є предметом спору, відповідач не навів будь-якого обґрунтування підстав незарахування періоду з 20 лютого 2024 року по 30 вересня 2024 року до пільгового стажу, а періоду з 01 жовтня 2024 року по 20 грудня 2024 року до страхового і пільгового стажу.

Суд встановив, що з 20 лютого 2024 року по 20 грудня 2024 року позивач працював у відокремленому підрозділі «Шахтоуправління Першотравенське» прохідником з повним робочим днем в шахті (записи 49-50 в трудовій книжці, довідка від 20 грудня 2024 року № 582).

Індивідуальні відомості про застраховану особу містять інформацію про страховий стаж ОСОБА_1 за період роботи в приватному акціонерному товаристві «ДТЕК Павлоградвугілля», в тому числі про суму заробітку для нарахування пенсії, кількість днів трудових відносин і позначки про сплату страхових внесків, за 2024 рік (10 днів лютого, січень-вересень повністю).

Інформація про суму заробітку для нарахування пенсії, кількість днів трудових відносин та сплату страхових внесків за жовтень-грудень 2024 року в Реєстрі застрахованих осіб відсутня.

Згідно з довідкою від 20 грудня 2024 року № 582 з 16 серпня 2024 року по 18 серпня 2024 року та з 05 грудня 2024 року по 19 грудня 2024 року позивач користувався відпусткою без збереження заробітної плати.

В системі персоніфікованого обліку наявна інформація про спеціальний стаж, набутий ОСОБА_1 за період роботи в приватному акціонерному товаристві «ДТЕК Павлоградвугілля», за 2024 рік (10 днів лютого, березень-вересень повністю) за кодом підстави ЗП3014А2.

Записи в трудовій книжці, уточнююча довідка та дані Реєстру застрахованих осіб є належними доказами для підтвердження пільгового характеру роботи позивача в розумінні норм ст. 62 Закону № 1788, п. п. 1, 3, 20 Порядку № 637.

Період виконання позивачем гірничих робіт з видобутку вугілля за провідною професією прохідника з повним робочим днем на підземних роботах (в шахті), підлягає зарахуванню до пільгового стажу, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до ч. 3 ст. 114 Закону № 1058.

Таким чином, ОСОБА_1 має право на зарахування періоду з 20 лютого 2024 року по 30 вересня 2024 року до пільгового стажу (ст. 14, П/П, підземні, сп. 1, р. 1, п-р 1, п. а-в).

Період з 20 лютого 2024 року по 30 вересня 2024 року підлягає зарахуванню до пільгового стажу з урахуванням часу перебування позивача у відпустці без збереження заробітної плати з 16 серпня 2024 року по 18 серпня 2024 року.

Згідно зі ст. 26 Закону України від 15 листопада 1996 року № 504/96-ВР «Про відпустки» (далі Закон № 504/96-ВР) за сімейними обставинами та з інших причин працівнику може надаватися відпустка без збереження заробітної плати на термін, обумовлений угодою між працівником та власником або уповноваженим ним органом, але не більше 15 календарних днів на рік.

Як свідчить роз`яснення Міністерства соціальної політики України, наведене у листі від 08 лютого 2016 року № 713/039/161-16, періоди відпусток без збереження заробітної плати, якщо вони були пов`язані з виробничою необхідністю, працівникам, які працюють в шкідливих і важких умовах праці, можуть бути зараховані до пільгового стажу, але не більше 1 місяця в календарному році.

Таке правозастосування відповідає висновку Верховного Суду, викладеному в постанові від 19 березня 2019 року у справі № 295/8979/19-а.

Отже, позивач має право на зарахування до пільгового стажу днів відпустки без збереження заробітної плати, за умови що: 1) вони пов`язані з виробничою необхідністю та 2) не більше 1 місяця в календарному році.

Тривалість відпустки без збереження заробітної плати не перевищує 1 місяця в календарному році.

За інформацією страхувальника, яка відображена в Реєстрі застрахованих осіб, спеціальний стаж позивача за кодом підстави ЗП3014А2 в серпні 2024 року становить 31 день, тобто включаючи дні відпустки без збереження заробітної плати, що дає підстави вважати, що сам страхувальник пов`язав відпустку без збереження заробітної плати з виробничою необхідністю.

З огляду на те, що станом на 23 грудня 2024 року в системі персоніфікованого обліку не було даних не лише про сплату страхових внесків, але й про суму заробітку для нарахування пенсії за жовтень-грудень 2024 року, у пенсійного орану не було підстав для зарахування періоду з 01 жовтня 2024 року по 20 грудня 2024 року до страхового стажу.

Суд зауважує, що пільговий стаж є складовою страхового стажу.

Як наслідок, у зв`язку з відсутністю станом на 23 грудня 2024 року підстав для зарахування до страхового стажу періоду з 01 жовтня 2024 року по 20 грудня 2024 року, не було й підстав для зарахування цього періоду до пільгового стажу.

Таким чином, вимоги позивача в частині зарахування до страхового і пільгового стажу періоду з 01 жовтня 2024 року по 20 грудня 2024 року не підлягають задоволенню, як такі, що заявлені передчасно.

Правомірність дій (бездіяльності) пенсійного органу щодо зарахування (незарахування) до страхового та/або пільгового стажу інших періодів, в тому числі періоду з 19 липня 1999 року по 20 липня 1999 року, позивач не оспорює.

Підсумовуючи викладене, суд зазначає, що з огляду на встановлені фактичні обставини та зміст правових норм, які регулюють спірні правовідносини, рішення ГУ ПФУ в Сумській області від 27 грудня 2024 року № 056650010993 «Про відмову у призначенні пенсії» підлягає визнанню протиправним.

Висновок суду про протиправність рішення ґрунтується на тому, що воно не відповідає критеріям, наведеним у п. п. 3, 5, 6 ч. 2 ст. 2 КАС, є необґрунтованим та не може вважатися таким, що прийнято добросовісно і розсудливо.

Відмовляючи позивачу в призначенні пенсії, ГУ ПФУ в Сумській області не забезпечило всебічний, повний та об`єктивний розгляд поданих ним документів.

Крім того, в процесі розгляду заяви ОСОБА_1 про призначення пенсії і прийнятті оскаржуваного рішення ГУ ПФУ в Сумській області не забезпечило дотримання вимог Закону № 2073.

Суд відзначає, що в процесі адміністративного провадження відповідач не забезпечив дотримання принципів адміністративної процедури, зокрема тих, про які йдеться в п. п. 1, 3, 5 ч. 1 ст. 4 Закону № 2073.

Згідно з ч. 1 ст. 6 Закону № 2073 адміністративний орган здійснює адміністративне провадження виключно на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України, цим Законом та іншими законами України, а також на підставі міжнародних договорів, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України.

Висновки про застосування норм права, викладені у постановах Верховного Суду, є обов`язковими для всіх адміністративних органів, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить відповідну норму права (ч. 4 ст. 6 Закону № 2073).

Всупереч приписам ч. 4 ст. 6 Закону № 2073 ГУ ПФУ в Сумській області при вирішенні питання про призначення ОСОБА_1 пенсії проігнорував обов`язкові висновки Верховного Суду, зокрема щодо зарахування до страхового стажу періоду роботи, про який відсутні дані про сплату страхових внесків, про належні докази для підтвердження пільгового стажу тощо.

Відповідно до ч. 1 ст. 8 Закону № 2073 адміністративний орган забезпечує належність та повноту з`ясування обставин справи, безпосередньо досліджує докази та інші матеріали.

Згідно з приписами ч. 2 ст. 8 Закону № 2073 адміністративний орган під час здійснення адміністративного провадження враховує всі обставини, що мають значення для вирішення справи.

Відповідно до ч. 3 ст. 8 Закону № 2073 адміністративний орган зобов`язаний обґрунтовувати адміністративні акти, які він приймає, крім випадків, визначених законом; адміністративний акт, який може негативно вплинути на право, свободу чи законний інтерес особи, повинен містити мотивувальну частину, що відповідає вимогам цього Закону.

Всупереч приписам ч. ч. 1, 2, 3 ст. 8 Закону № 2073 ГУ ПФУ в Сумській області не забезпечило належність і повноту з`ясування обставин, що мали значення для вирішення питання щодо наявності/відсутності у ОСОБА_1 права на пенсію; не навело обґрунтування підстав незарахування до страхового та/або пільгового стажу всіх періодів роботи, з приводу яких виник спір.

Згідно з ч. 1 ст. 10 Закону № 2073 адміністративний орган зобов`язаний діяти добросовісно для досягнення мети, визначеної законом.

Відповідно до ч. 2 ст. 10 Закону № 2073 адміністративний орган при здійсненні адміністративного провадження повинен діяти, керуючись здоровим глуздом, логікою та загальноприйнятими нормами моралі, з дотриманням вимог законодавства.

Суд відзначає, що не може вважатися розсудливою поведінка відповідача, яка знайшла прояв у тому, що до страхового стажу зарахований період, впродовж якого позивач не перебував у трудових відносинах і за який відсутня будь-яка інформація в системі персоніфікованого обліку, і водночас не зарахував до страхового стажу період, підтверджений як записами в трудовій книжці, так і даними персоніфікованого обліку (йдеться про обчислення страхового стажу за вересень-жовтень 2011 року).

Згідно з ч. 1 ст. 52 Закону № 2073 адміністративний орган досліджує обставини, що мають значення для вирішення справи, виходячи з принципів законності та офіційності.

Адміністративний орган визначає відповідно до законодавства способи та обсяг встановлення обставин справи. При цьому адміністративний орган не обмежений доводами учасників адміністративного провадження, наданими ними доказами та клопотаннями (ч. 2 ст. 52 Закону № 2073).

Відповідно до ч. 3 ст. 52 Закону № 2073 адміністративний орган повинен неупереджено дослідити всі обставини справи, у тому числі ті, що є сприятливими, а також ті, що є несприятливими для учасників адміністративного провадження.

Забороняється вимагати від учасника адміністративного провадження надання доказів, які не стосуються обставин справи, а також всупереч принципу офіційності, згідно з яким обов`язок збирання доказів покладений на адміністративний орган (ч. 4 ст. 52 Закону № 2073).

Порушенню відповідачем принципу офіційності суд надав оцінку, вирішуючи питання про те, чи може бути визнана протиправною відмова у призначенні пенсії через відсутність виписки з акта огляду МСЕК та акта прийому-передачі довідок МСЕК.

Прийняття рішення у справі регламентовано нормами ст. 69 Закону № 2073.

Відповідно до ч. 1 ст. 69 Закону № 2073 за результатами розгляду справи адміністративний орган у межах своїх повноважень приймає адміністративний акт.

Вимоги до змісту адміністративного акта наведені у ст. 71 Закону № 2073.

Так, згідно з ч. 1 ст. 71 Закону № 2073 письмовий адміністративний акт або усний адміністративний акт, підтверджений у письмовій формі, складається із вступної, мотивувальної, резолютивної та заключної частин.

Адміністративний акт містить підпис та/або печатку (у тому числі електронні), якщо інше не передбачено законом, та повне ім`я відповідальної посадової особи адміністративного органу.

У вступній частині зазначаються найменування адміністративного органу, дата прийняття адміністративного акта та його реєстраційний номер, відомості в обсязі, достатньому для встановлення особи адресата адміністративного акта, та його контактні дані.

Мотивувальна частина адміністративного акта складається згідно з вимогами цього Закону.

У резолютивній частині адміністративного акта зазначається суть прийнятого за результатами розгляду справи рішення. Крім того, можливе викладення додаткових положень, визначених цією статтею.

У заключній частині зазначаються строк набрання адміністративним актом чинності та спосіб визначення такого строку. В адміністративному акті, який негативно впливає на право, свободу чи законний інтерес особи або покладає на неї певний обов`язок, зазначаються строки і порядок його оскарження (у тому числі найменування та місцезнаходження адміністративного органу, який є суб`єктом розгляду скарги, та вид суду, до якого особа може подати позов). У разі якщо подання скарги чи пред`явлення позову не зупиняє дію адміністративного акта, у заключній частині повинна міститися вказівка на такий винятковий правовий наслідок з посиланням на правові підстави для такого винятку.

Рішення, яке є предметом спору, не повною мірою відповідає вимогам ст. 71 Закону № 2073 щодо змісту адміністративного акта, зокрема в заключній частині рішення пенсійний орган не вказав строки і порядок його оскарження, місцезнаходження адміністративного органу, який є суб`єктом розгляду скарги, вид суду, до якого особа може подати позову.

Роз`яснення порядку оскарження, яке ГУ ПФУ в Сумській області навело в рішенні про відмову у призначенні пенсії, має формальний характер.

Вимоги до мотивування (обґрунтування) адміністративного акта визначені ст. 72 Закону № 2073.

Так, згідно з ч. 1 ст. 72 Закону № 2073 адміністративний акт, прийнятий у письмовій формі, або усний адміністративний акт, підтверджений у письмовій формі, повинен мати мотивувальну частину (крім випадків, передбачених ч. 6 цієї статті).

Мотивування (обґрунтування) адміністративного акта в письмовій формі повинно забезпечувати особі можливість правильно його зрозуміти та реалізувати своє право на оскарження адміністративного акта.

Відповідно до ч. 2 ст. 72 Закону № 2073 у мотивувальній частині адміністративного акта зазначаються: 1) дата подання заяви або скарги та стислий зміст вимоги, що в ній міститься (у разі прийняття акта за заявою або скаргою особи); 2) фактичні обставини справи; 3) зміст документів та відомості, враховані під час розгляду справи; 4) посилання на докази або інші матеріали справи, на яких ґрунтуються висновки адміністративного органу; 5) детальна правова оцінка обставин, виявлених адміністративним органом, та чітке зазначення висновків, зроблених на підставі такої правової оцінки виявлених обставин.

Для окремих видів справ законодавством можуть визначатися додаткові відомості, що зазначаються у мотивувальній частині адміністративного акта (ч. 4 ст. 72 Закону № 2073).

Згідно з ч. 5 ст. 72 Закону № 2073 відсутність в адміністративному акті мотивувальної частини, складеної відповідно до вимог цього Закону, має наслідки, встановлені цим Законом.

Ч. 6 ст. 72 Закону № 2073 передбачено, що мотивування (обґрунтування) адміністративного акта не вимагається, якщо: 1) адміністративний орган задовольнив заяву, при цьому адміністративний акт не стосується прав, свобод чи законних інтересів інших осіб; 2) адміністративний орган під час здійснення інспекційних (контрольних, наглядових) повноважень не виявив порушень законодавства.

Рішення, яке є предметом спору, не відповідає вимогам мотивування (обґрунтування) адміністративного акта, визначеним ст. 72 Закону № 2073.

Мотивування (обґрунтування) рішення про відмову у призначенні пенсії не забезпечує ОСОБА_1 належну можливість правильно його зрозуміти та реалізувати своє право на оскарження, оскільки всупереч приписам п. п. 4, 5 ч. 2 ст. 72 Закону № 2073 в цьому рішенні відсутня детальна правова оцінка обставин, виявлених пенсійним органом, та чітке зазначення висновків, зроблених на підставі такої правової оцінки виявлених обставин; відсутнє посилання на докази або інші матеріали справи, на яких ґрунтуються висновки пенсійного органу.

В рішенні, яке є предметом спору, ГУ ПФУ в Сумській області не вказало в с і періоди роботи позивача, як не були зараховані до страхового та/або пільгового стажу; не навело чітких висновків про відсутність підстав для зарахування цих періодів до того чи іншого виду стажу; не навело власну правову оцінку цим обставинам. В рішенні, яке є предметом спору, відсутні будь-яких висновки пенсійного органу щодо наявності/відсутності у позивача права на пенсію по інвалідності в розмірі пенсії за віком, а також мотиви, які призвели відповідача до такого висновку, тощо.

Суд наголошує, що в контексті спірних правовідносин йшлося про прийняття рішення про відмову у призначенні пенсії, тобто про відмову особі в реалізації її конституційного права на соціальний захист.

Відтак, таке рішення потребувало ретельного, повного і чіткого обґрунтування, чого відповідачем не було забезпечено.

Умови правомірності адміністративного акта наведені у ст. 87 Закону № 2073.

Згідно з ч. 1 ст. 87 Закону № 2073 адміністративний акт є правомірним, якщо він прийнятий компетентним адміністративним органом відповідно до закону, що діяв на момент прийняття акта.

Відповідно до ч. 2 ст. 87 Закону № 2073 протиправним є адміністративний акт, що не відповідає вимогам, визначеним ч. 1 цієї статті, зокрема:

1) прийнятий адміністративним органом, що:

а) не мав на це повноважень;

б) використав дискреційні повноваження незаконно;

2) суперечить положенням закону щодо форми та змісту адміністративного акта;

3) порушує норми матеріального права;

4) не відповідає принципам адміністративної процедури.

Порушення адміністративним органом передбаченої законом адміністративної процедури, якщо воно не вплинуло і не могло вплинути на правомірність вирішення справи по суті, не спричиняє протиправності адміністративного акта (ч. 3 ст. 87 Закону № 2073).

Оскільки рішення ГУ ПФУ в Сумській області від 27 грудня 2024 року № 056650010993 «Про відмову у призначенні пенсії» є протиправним, порушене право позивача підлягає поновленню шляхом скасування цього рішення.

Виходячи з встановлених фактичних обставин та правового регулювання спірних правовідносин, відповідно до ч. 2 ст. 9 КАС для повного та ефективного захисту порушеного права позивача на пенсійне забезпечення суд вважає за необхідне також застосувати такі способи захисту як зобов`язання ГУ ПФУ в Сумській області:

- зарахувати ОСОБА_1 до страхового стажу періоди роботи:

з 02 січня 2003 року по 31 грудня 2003 року;

з 01 вересня 2011 року по 08 вересня 2011 року;

- зарахувати ОСОБА_1 до пільгового стажу, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до ч. 3 ст. 114 Закону № 1058, (ст. 14, постанова 202, підземні, сп. 1, р. 1, п-р 1, п. а-в) періоди роботи:

з 17 квітня 2006 року по 31 березня 2009 року;

з 05 травня 2009 року по 22 вересня 2011 року;

з 10 жовтня 2011 року по 02 жовтня 2014 року;

з 27 травня 2020 року по 18 квітня 2022 року;

- зарахувати ОСОБА_1 до пільгового стажу, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 114 Закону № 1058 (Список № 1) період роботи:

з 03 жовтня 2014 року по 30 травня 2015 року;

- зарахувати ОСОБА_1 до пільгового стажу, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до ч. 3 ст. 114 Закону № 1058 (ст. 14, П/П, підземні, сп. 1, р. 1, п-р 1, п. а-в) періоди роботи:

з 18 червня 2015 року по 11 березня 2018 року;

з 13 березня 2018 року по 27 лютого 2020 року;

з 17 березня 2020 року по 25 березня 2020 року;

з 18 вересня 2023 року по 07 грудня 2023 року;

з 20 лютого 2024 року по 30 вересня 2024 року;

- повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 23 грудня 2024 року про призначення пенсії по інвалідності в розмірі пенсії за віком відповідно до Закону № 1058 з урахуванням правової оцінки, наданої судом в цьому рішенні.

Позовні вимоги ОСОБА_1 в частині покладання на відповідача обов`язку зарахувати до страхового та/або пільгового стажу інших періодів задоволенню не підлягають з мотивів, які викладені судом вище.

Суд зауважує, що з огляду на приписи п. п. 4.2, 4.10 Порядку № 22-1 належним відповідачем за позовними вимогами ОСОБА_1 є ГУ ПФУ в Сумській області, структурний підрозділ якого, визначений за принципом екстериторіальності, розглядав заяву про призначення пенсії та прийняв рішення про відмову у її призначенні.

Отже, саме на ГУ ПФУ в Сумській області суд покладає обов`язок зарахувати певні періоди до страхового та/або пільгового стажу і повторно розглянути заяву про призначення пенсії.

Таким чином, позовні вимоги підлягають задоволенню частково.

Розподіл судових витрат.

Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Згідно з ч. 3 ст. 139 КАС при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.

Позивачем документально підтверджені судові витрати по сплаті судового збору в сумі 968,96 грн (квитанція від 02 січня 2025 року).

Докази здійснення інших судових витрат позивач не надав.

Визначаючи кількість вимог немайнового характеру, заявлених позивачем, суд враховує, що вимога про визнання протиправними акта, дії чи бездіяльності як передумова для застосування інших способів захисту порушеного права (скасування або визнання нечинним рішення чи окремих його положень, зобов`язання прийняти рішення, вчинити дії чи утриматися від їх вчинення тощо) як наслідків протиправності акта, дій чи бездіяльності є однією вимогою.

Суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог, а тому за рахунок бюджетних асигнувань ГУ ПФУ в Сумській області на користь позивача підлягають присудженню судові витрати по сплаті судового збору в сумі 968,96 грн.

Керуючись ст. ст. 2, 12, 241, 242, 243, 244, 245, 246, 250, 251, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

вирішив:

1. Адміністративний позов ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_2 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_2 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області (ідентифікаційний код 21108013, місцезнаходження: 40009, Сумська обл., м. Суми, вул. Степана Бандери, буд. 43) про визнання протиправним і скасування рішення та зобов`язання вчинити певні дії задовольнити частково.

2. Визнати протиправним і скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області від 27 грудня 2024 року № 056650010993 «Про відмову у призначенні пенсії».

3. Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області зарахувати ОСОБА_1 до страхового стажу періоди роботи:

з 02 січня 2003 року по 31 грудня 2003 року;

з 01 вересня 2011 року по 08 вересня 2011 року.

4. Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області зарахувати ОСОБА_1 до пільгового стажу, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до ч. 3 ст. 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», (ст. 14, постанова 202, підземні, сп. 1, р. 1, п-р 1, п. а-в) періоди роботи:

з 17 квітня 2006 року по 31 березня 2009 року;

з 05 травня 2009 року по 22 вересня 2011 року;

з 10 жовтня 2011 року по 02 жовтня 2014 року;

з 27 травня 2020 року по 18 квітня 2022 року.

5. Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області зарахувати ОСОБА_1 до пільгового стажу, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», (Список № 1) період роботи з 03 жовтня 2014 року по 30 травня 2015 року.

6. Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області зарахувати ОСОБА_1 до пільгового стажу, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до ч. 3 ст. 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», (ст. 14, П/П, підземні, сп. 1, р. 1, п-р 1, п. а-в) періоди роботи:

з 18 червня 2015 року по 11 березня 2018 року;

з 13 березня 2018 року по 27 лютого 2020 року;

з 17 березня 2020 року по 25 березня 2020 року;

з 18 вересня 2023 року по 07 грудня 2023 року;

з 20 лютого 2024 року по 30 вересня 2024 року.

7. Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 23 грудня 2024 року про призначення пенсії по інвалідності в розмірі пенсії за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» з урахуванням правової оцінки, наданої судом в цьому рішенні.

8. В іншій частині позовних вимог відмовити.

9. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області на користь ОСОБА_1 судові витрати по сплаті судового збору в сумі 968 (дев`ятсот шістдесят вісім) гривень 96 копійок.

10. Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

11. Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги до Першого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

12. Повне судове рішення складено 21 лютого 2025 року.

Суддя Т.О. Кравченко

СудДонецький окружний адміністративний суд
Дата ухвалення рішення21.02.2025
Оприлюднено24.02.2025
Номер документу125334845
СудочинствоАдміністративне
КатегоріяСправи зі спорів з приводу реалізації публічної політики у сферах праці, зайнятості населення та соціального захисту громадян та публічної житлової політики, зокрема зі спорів щодо управління, нагляду, контролю та інших владних управлінських функцій (призначення, перерахунку та здійснення страхових виплат) у сфері відповідних видів загальнообов’язкового державного соціального страхування, з них загальнообов’язкового державного пенсійного страхування, з них