Сторожинецький районний суд Чернівецької області
Справа №723/4999/24
Провадження № 2/723/655/25
У Х В А Л А
про залишення позовної заяви без руху
06 лютого 2025 року м.Сторожинець
Сторожинецький районний суд
Чернівецької області, в складі:
Головуючого судді Яківчика І.В.
При секретарі Крупчак М.І.
розглянувши позовну заяву ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , третя особа без самостійних вимог орган опіки та піклування Братської селищної ради Вознесенського району Миколаївської області про позбавлення батьківських прав
встановив:
ОСОБА_1 звернулася до Сторожинецького районного суду із позовною заявою про позбавлення батьківських прав ОСОБА_2 відносно малолітньої дитини ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Ухвалою Сторожинецького районного суду від 03 грудня 2024 року по справі відкрито провадження та призначено розгляд справи за правилами загального позовного провадження.
В ході підготовчого судового засідання було встановлено, що відповідач до суду не з`явився і не отримав від суду копію позову із доданими документами так як за адресою вказаною позивачем не проживає. Поштове відправлення повернулось до суду без вручення відповідачу.
Позивач до суду не з`явилась але разом із позовом надіслала до суду заяву про розгляд справи у її відсутності не сплативши при цьому судовий збір, подавши клопотання про звільнення її від сплати судового збору з посиланням на скрутне матеріальне становище.
Вирішуючи питання щодо звільнення позивача від сплати судового збору, суд не знаходить підстав для такого звільнення виходячи з наступного
Згідно з частинами першою та третьою статті 136 ЦПК України суд, враховуючи майновий стан сторони, може своєю ухвалою відстрочити або розстрочити сплату судового збору на визначений строк у порядку, передбаченому законом, але не більше як до ухвалення судового рішення у справі.
Приписами ст.8 Закону України «Про судовийзбір» встановлено, що, враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою за її клопотанням відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі за таких умов: 1) розмір судового збору перевищує 5 відсотків розміру річного доходу позивача - фізичної особи за попередній календарний рік; або 2) позивачами є: а) військовослужбовці; б) батьки, які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину з інвалідністю, якщо інший з батьків ухиляється від сплати аліментів; в) одинокі матері (батьки), які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину з інвалідністю; г) члени малозабезпеченої чи багатодітної сім`ї; ґ) особа, яка діє в інтересах малолітніх чи неповнолітніх осіб та осіб, які визнані судом недієздатними чи дієздатність яких обмежена; або 3) предметом позову є захист соціальних, трудових, сімейних, житлових прав, відшкодування шкоди здоров`ю. Суд може зменшити розмір судового збору або звільнити від його сплати на підставі, зазначеній у частині першій цієї статті.
Отже єдиною підставою для відстрочення або розстрочення сплати судового збору є врахування судом майнового стану сторони, тобто такий, обумовлений виключними обставинами, майновий стан сторони, який об`єктивно унеможливлює сплату нею судового збору у відповідному розмірі.
При цьому особа, яка заявляє відповідне клопотання, згідно зі статтею 12 ЦПК України, повинна навести доводи і подати докази на підтвердження того, що її майновий стан перешкоджав (перешкоджає) сплаті судового збору у встановленому законодавством порядку і розмірі.
Оцінюючи фінансове становище особи, яка звертається до суду з вимогою про звільнення її від сплати судового збору, зменшення його розміру, надання відстрочки чи розстрочки в його сплаті, національні суди повинні встановлювати наявність у такої особи реального доходу (розмір заробітної плати, стипендії, пенсії, прибутку тощо), рухомого чи нерухомого майна, цінних паперів, можливості розпорядження ними без значного погіршення фінансового становища (Рішення ЄСПЛ "Kniat v. Poland" від 26.07.2005, пункт 44; Рішення ЄСПЛ "Jedamski and Jedamska v. Poland" від 26.07.2005, пункти 63-64). У зв`язку з цим, при здійсненні правосуддя у цивільних справах суди повинні вирішувати питання, пов`язані з судовими витратами (зокрема, щодо відстрочення та розстрочення судових витрат, зменшення їх розміру або звільнення від їх сплати), у чіткій відповідності до ЦПК України, Закону України «Про судовий збір», а також інших нормативно-правових актів України, забезпечуючи при цьому належний баланс між інтересами держави у стягненні судового збору за розгляд справ, з одного боку, та інтересами позивача (заявника) щодо можливості звернення до суду, з другого боку.
Згідно з ч. 3 ст.81 ЦПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях.
Всупереч наведеним правовим нормам, позивач ОСОБА_1 у клопотанні про відстрочення сплати судового збору, не додано доказів на підтвердження скрутного матеріального стану позивача по справі, що перешкоджає виконати вимоги законодавства, щодо оплати поданого позову судовим збором.
У статті 129 Конституції України, однією із засад судочинства визначено рівність усіх учасників судового процесу перед законом і судом., нормами ЦПК України та Закону України «Про судовий збір» передбачено не обов`язок, а право суду щодо звільнення, відстрочення або розстрочення сплати судового збору.
Відмова у звільненні від сплати судового збору, відстрочці або розстрочці його сплати не порушує положення п. 1 ст.6 Конвенції прозахист прав людини іосновоположних свобод (про право на справедливий суд), оскільки не перешкоджає вказаній особі у доступі до суду і не ускладнює його таким чином і такою мірою, щоб завдати шкоди самій суті цього права. Судовий збір, його об`єкти та ставки, підстави і порядок сплати, а також умови звільнення від сплати встановлені законом, тобто справляння судового збору переслідує законну мету.
Враховуючи наведене, суд приходить до висновку про відсутність достатніх підстав для задоволення клопотання позивача про звільнення від сплати судового збору.
Таким чином, позивачу необхідно сплатити судовий збір у порядку та розмірі, визначених Законом України «Про судовий збір».
Вимоги до позовної заяви закріплені статтями 175, 177 ЦПК України де передбачено, що до позовної заяви додаються документи, що підтверджують сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі, або документи, що підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
У відповідності до ч.1 ст.3 Закону України«Про судовий збір» судовий збір справляється за подання до суду позовної заяви та іншої заяви, передбаченої процесуальним законодавством.
Згідно ст.4 Закону України«Про судовий збір» за подання до суду позовної заяви немайнового характеру сплачується судовий збір в розмірі 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Таким чином,позивачу необхідносплатити сумусудового зборув розмірі1211,20грн.на наступнийрахунок Код отримувача (код за ЄДРПОУ): 37836095 Банк отримувача:Казначейство України, код класифікації доходів бюджету 22030101
Рахунок отримувача(номеррахунку ІВАN) UA 378999980313151206000024327
платiжнi реквiзити для перерахування судового збору в гривнях
Відповідно до ч.ч.1,2 ст.185 ЦПК України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, викладених у статтях 175 і 177 цього Кодексу, протягом п`яти днів з дня надходження до суду позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху. В ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.
За правилами ст.. 257 ЦПК України суд постановляє ухвалу про залишення позову без розгляду, якщо провадження у справі відкрито зха заявою, поданою без додержання вимог викладених у статтях 175 і 177 цього Кодексу та не було сплачено судовий збір і позивач не усунув цих недоліків у встановлений судом строк
Таким чином суд, зважаючи на те, що провадження у справі вже відкрито, вважає за необхідне роз`яснити позивачу вимоги ст. 257 Цивільного процесуального кодексу України, а саме - якщо позивач не сплатить судового збору, позов залишається без розгляду.
Керуючись ст.ст. 136, 185, 257 ЦПК України, суд -
постановив:
Відмовити позивачу ОСОБА_1 у звільненні її від сплати судового збору за подачу позовної заяви до ОСОБА_2 , третя особа Орган опіки та піклування Братської селищної ради Вознесенського району Миколаївської області про позбавлення батьківських прав.
Позовну заяву ОСОБА_1 до до ОСОБА_2 , третя особа Орган опіки та піклування Братської селищної ради Вознесенського району Миколаївської області про позбавлення батьківських прав залишити без руху
Встановити позивачу ОСОБА_1 п`ятиденний строк з дня отримання цієї ухвали для сплати судового збору та надання суду документу, що підтверджує сплату судового збору за подання до суду позовної заяви про позбавлення батьківських прав, який підлягає сплаті у розмірі 1211 гривень 20 копійок.
Роз`яснити позивачу, що позовна заява повертається позивачеві, якщо позивач не усунув недоліки позовної заяви, яку залишено без руху, у встановлений судом строк.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Суддя Іван ЯКІВЧИК
Суд | Сторожинецький районний суд Чернівецької області |
Дата ухвалення рішення | 06.02.2025 |
Оприлюднено | 25.02.2025 |
Номер документу | 125352213 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із сімейних відносин, з них про позбавлення батьківських прав |
Цивільне
Сторожинецький районний суд Чернівецької області
Яківчик І. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні